Topman PTT tijdelijk directeur van ABP 'Postbank zal het niet lang maken' Vraagtekens bij noodzaak fusie Van der Dussen met buitengewoon verlof de bril die voor de prijs die u past. Frans-Spaanse visserij ruzie verscherpt Snelle groei in micro- elektronica Winkeliers willen dieven zelf bekeuren Langman en Biesheuvel 'als kwajongens' behandeld WOENSDAG 21 MAART 1984 HEERLEN (GPD/ANP) Vanaf vandaag is dr. Jan-Willem van der Dussen geen hoofddi recteur meer van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen. In afwachting van een nieuwe functie, die hem door het kabinet is toegezegd, is hij met buitengewoon verlof gegaan. Tot tijdelijk opvolger is drs. Ph. Leenman benoemd, die binnenkort aftreedt als directeur-generaal van de PTT. Hij zal met ingang van 1 april bij het ABP in functie treden. Van der Dussen heeft van het kabi net de toezegging gekregen „dat bevorderd zal worden, dat hij een andere functie buiten het ABP krijgt die in overeenstem ming is met zijn kwaliteiten". Minister Rietkerk heeft nog geen beslissing genomen over het al dan niet handhaven van mr. drs. Ed Masson als directeur Beleg gingen bij het ABP. Zolang te gen de heer Masson een straf rechtelijk onderzoek loopt, blijft zijn schorsing gehandhaafd en gedurende die tijd zal over het al dan niet handhaven van Masson geen beslissing worden geno men. De ambtenarenbonden die zijn vertegenwoordigd in de raad van toezicht van het ABP zijn ver heugd over de tijdelijke benoe ming van PTT-topman Leenman tot hoofddirecteur van het ABP na het vertrek van Van der Dus- AbvaKabo over kabinetsplan: UTRECHT (ANP) Volgens de FNV-ambtenarenbond AbVaka- bo zal de Postbank het niet lang maken. De "uitgeklede" post bank zoals de regering die voor staat, moet in 1985 van start gaan maar de bank zal waarschijnlijk 1990 niet halen en voor die tijd het loodje leggen in de ongelijke concurrentieslag met de particu liere banken, zo voorspelde bondsbestuurder S. Raaijmakers vandaag in Utrecht op een bij eenkomst met PTT-leden van de FNV-bond. Raaijmakers wees erop dat de Postbank, in tegenstelling tot de In koopvaardij minder schepen LONDEN (DPA/ANP) - De we- reldkoopvaardijvloot is vorig jaar voor het eerst sinds de twee de wereldoorlog kleiner gewor den, zo blijkt uit het jaarverslag van Lloyd's Register of Ship ping. Er stonden eind vorig jaar schepen van in totaal 422,6 mil joen brutoregisterton (brt) gere gistreerd tegen een tonnage van 424,7 miljoen eind 1982. Het Verre Oosten staat nog steeds op eenzame hoogte wat betreft de orderontvangst. Japan wist 57,4 procent van de tonnage aan nieuwe orders binnen te slepen en Zuid-Korea negentien pro cent. Volgens Lloyd's werd de Neder landse scheepsbouw vorig jaar gekenmerkt door kleine sche pen. De orderportefeuille van de Nederlandse werven bevatte eind vorig jaar slechts zes sche pen van meer dan zesduizend ton. oorspronkelijke opzet, nauwe lijks mag opereren op de zakelij ke markt maar uitsluitend met particulieren in de bocht mag. De Postbank mag bijvoorbeeld in tegenstelling tot de particulie re banken aan het bedrijfsleven geen langlopende kredieten ver lenen en ook andere activiteiten die goed zoden aan de dijk zet ten, zijn voor de Postbank verbo den gebied. Qua dienstverlening en financiële middelen kan de Postbank daardoor onmogelijk tegen de particuliere banken op- - boksen. Ook uit peilingen onder de 105.000 PTT'ers is volgens de AbvaKabo gebleken dat de werknemers geen vertrouwen hebben in een "uitgeklede" Post bank. Raaijmakers zei dat in het alge meen gesproken de voortgaande privatisering "als een donkere wolk boven de PTT en haar ge bruikers hangt". Hij voorspelt dat steeds meer particuliere on dernemingen in rendabele, dichtbevolkte gebieden PTT-ac- tiviteiten zoals postbezorging zullen gaan overnemen en mark ten afromen. Voor het staatsbe drijf resteert dan nog slechts de dienstverlening in dunbevolkte, onrendabele streken en de PTT zal die activiteiten alleen kunnen blijven ontplooien als de tarie ven omhoog gaan. En daar wordt het publiek weer de dupe van. Ook vindt Raaijmakers dat de centrale overheid zich veel te veel bemoeit met de PTT. Dat komt de bedrijfsvoering niet ten goede. Wat betreft investeringen en tarieven zou de PTT veel zelf standiger en concurrerender moeten kunnen werken. Raaijmakers: "Als de politiek er niet steeds voor ging liggen, zou de PTT tegen veel scherpere ta rieven veel alerter kunnen opere ren dan nu het geval is". sen. Bestuurder T. Sonneveld van de FNV-ambtenarenbond AbvaKabo zei gisteravond het vertrek van Van der Dussen lo gisch te vinden. "Hij was als top man van een miljardenorganisa tie als het ABP gezien de ontwik kelingen niet langer te handha ven. Hij had er wellicht verstan dig aan gedaan om al in een veel eerder stadium op te stappen", aldus de vakbondsbestuurder. Sonneveld, die namens de Abva Kabo in de raad van toezicht van het ABP zit, is "verheugd" over de tijdelijke benoeming van PTT-topman Leenman. Hij vindt Leenman een ervaren bestuur der, die bij de PTT heeft bewe zen dat hij een grote organisatie bekwaam kan leiden. Overigens zal het volgens Sonneveld niet meevallen om voor Van der Dus sen een definitieve opvolger te vinden. "Enerzijds moetje een al wat oudere figuur hebben met al flink wat bestuurservaring, an- derszijds moet het een figuur zijn die nog een fors aantal jaren mee kan terwille van de continuïteit. Het zal nit meevallen om een der gelijke figuur te vinden", aldus Sonneveld. De CMHA (centrale middelbare en hogere ambtenaren) heeft gister avond laten weten blij te zijn dat er nu duidelijkheid is over de lei ding van het ABP. Een woord voerder van de organisatie zei te hopen dat er nu een periode van rust komt rondom het pensioen fonds. De CMHA heeft vertrou wen in de capaciteiten van Leen man, "die zijn sporen in een top functie heeft verdiend". Met het vertrek van Van der Dus sen en de tijdelijke opvolging in afwachting van een definitieve vervulling van de vacature neemt het kabinet de aanbeve lingen van de commissie-Polak over. Deze commissie oordeelde eind februari vernietigend over de ABP-top. De commissie-Polak stelde een on derzoek in naar de bedrijfsvoe ring binnen het ABP, in het bij zonder op de afdeling onroerend goed. Dit naar aanleiding van on regelmatigheden die zomer 1983 na een onderzoek door drs. J.PA.A. Gruyters aan het licht kwamen. Daarbij viel ook dé naam van het hoofd van deze af deling, mr. drs. A.J.M. Masson, die gechanteerd zou zijn. Tegen Masson loopt nog een strafrech telijk onderzoek, tijdens de duur waarvan hij is geschorst. Vol gens Polak is ook Massons terug keer uitgesloten, maar een be sluit hierover is nog niet geval len. Het kabinet heeft hoofddirecteur Van der Dussen toegezegd te be vorderen dat deze een andere functie buiten het pensioenfonds krijgt. De functie zal geheel in overeenstemming zijn met de kwaliteiten van Van der Dussen, aldus het kabinet. ADVERTENTIE Heemstede Wassenaar Katwijk OV-optometrist ANVC-contactlensspecialist HENDAYE Al bijna een vertrouwd, beeld in Frankrijk; vrachtwagens die de wegen blokkeren. Gisteren wierpen de vrachtrijders een blokkade op bij de Frans-Spaanse grens uit protest tegen het verbranden van Franse vrachtwagens door boze Spaanse vissers. (foto ap> MADRID (GPD) - De Spaanse Guardia Civil heeft gisteren 53 Baskische vissers uit het rebelse vissersdorp Ondarroa gearres teerd. De arrestatie vond plaats op de pas van Echegarrate, waar de boze vissers net als maandag een hinderlaag hadden gelegd om een konvooi Franse vracht wagens met molotov-cocktails te overvallen. De toezegging van de civiele gou verneur van Baskenland, dat de Franse vrachtwagens door de Guardia Civil en de nationale po litie een veilige doortocht door Baskenland werd gegarandeerd, bleek onvoldoende om een eind te maken aan de blokkade van drie grensposten bij Irun. De achthonderd Franse vrachtwa genchauffeurs dreigden gisteren hun blokkade uit te breiden naar Catalonië. Een dergelijke blok kade, waardoor de twee belang rijkste toevoerwegen tussen Frankrijk en Spanje, Irun en La Junquera, gestremd zouden wor den, zal het handelsverkeer tus sen de twee landen bijna volledig lamleggen. Franse vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren het recht in ei gen hand genomen. Uit wraak over het platbranden van tot dus verre 21 vrachtwagens, voorna melijk uit Frankrijk maar ook uit andere EG-landen, door Spaan se vissers, koelden zij bij Bor deaux hun woede op vrachtwa gens met Spaanse kentekens, waarvan de banden werden doorgesneden. Vele Spaanse personenauto's die na het lange weekeinde naar Spanje wilden terugkeren, maar in de grens- blokkades strandden, ondergin gen hetzelfde lot. Deze week zullen de Franse en Spaanse autoriteiten in Madrid en Bordeaux proberen een op lossing te vinden voor het visse rijprobleem, om te voorkomen dat de zaak, die intussen gevaar lijk dreigt te escaleren, volledig uit de hand loopt. DEN HAAG (GPD) - De micro- elektronicabedrijven in ons land groeien als paddestoelen. Daarom ook hebben ze finan ciële steun nodig. Het gaat om een groep van 250 onderne mingen, die vorig jaar totaal ongeveer f 1,2 miljard omzet ten en ruim zesduizend men sen werk gaven. Dat blijkt uit een inventarisatie van de Na tionale Investeringsbank. De micro-elektronica wordt be schouwd als een der belang rijkste elementen in de indus triële ontwikkeling van ons land. Tot dusver was onvol doende bekend hoeveel en welke bedrijven tot deze „branche" kunnen worden ge rekend. De NIB, die nu een speciale afdeling heeft ter fi nanciering onder meer van de ze industrietak, deed daarom samen met andere instellingen op dit terrein een onderzoek. Bedrijven die geintegreerde schakelingen (chips), appara tuur en onderdelen of aan de micro-elektronica verwante produkten maken en bedrijven die dergelijke zaken in hun produkten verwerken, worden tot het bestreken gebied gere kend. Men liet bedrijven die zich voor meer dan driekwart in buitenlandse handen bevin den buiten beschouwing. De sterke ontwikkeling bleek uit het feit dat 17 procent van de genoemde bedrijven zijn om zet in twee jaar verdubbelde, een derde met de helft. Hoewel naar aantal nog beperkt is bij de onderzochte bedrijven de werkgelegenheid verhou dingsgewijs sterk gestegen. In de afgelopen twee jaar groeide het aantal arbeidsplaatsen met ongeveer 1250; dat is een stij ging met ruim een kwart. Het aantal bedrijven dat inkromp was zeer gering. Wellicht als gevolg van de snelle technologische ontwikkeling en de forse groei gaf 71 procent van de ondernemingen aan be hoefte te hebben aan begelei ding op technisch, commer cieel en financieel terrein. De financiële begeleiding werd als het meest urgent ervaren. Feit is, aldus het rapport, dat het hier gaat om een kapitaalinten sieve branche, waar de behoef te aan extra kapitaal dus groot DEVENTER (ANP) - De winke liers in ons land gaan zelf daders van kleine winkeldiefstallen be keuren als de overheid niet op korte termyn slagvaardiger op treedt tegen deze misdrijven. Dit dreigement heeft mr. G. van Woerkom, secretaris van de Raad voor het filiaal- en groot winkelbedrijf, gisteravond in De venter geuit tijdens een sympo sium over de problematiek van de winkeldiefstallen. Blijven justitie en politie in gebre ke bij de aanpak van deze proble men, dan moet de Nederlandse detailhandel naar Van Woer- koms mening het voorbeeld van haar collega's in België, West- Duitsland en Zwitserland volgen en tot het heffen van een soort belasting overgaan aan degenen die zich aan winkeldiefstal schul dig maken. Van Woerkom erkende dat een dergelijk bekeuringssysteem op gespannen voet met de wet staat, "maar er rest de winkeliers geen andere weg zolang justitie en po litie tekort schieten". Van Woer kom herinnerde eraan dat de or ganisaties voor de detailhandel al vele jaren bij het ministerie van justitie en het parlement aandringen op betere maatrege len tegen winkeldiefstal. Ondanks toezeggingen van minis ter en Kamer is daar, naar het oordeel van Van Woerkom, bitter weinig van terecht gekomen. Als voorbeelden noemde hij dat de politie niet meer in alle gevallen een winkeldief komt halen en een experiment in het arrondis sement Haarlem om winkeldief stallen tot vijftig gulden niet meer voor vervolging in aanmer king te laten komen. Van Woer kom zei te betreuren dat kamer vragen die onlangs over dit justi tieel beleid zijn gesteld, nog niet zijn beantwoord. Door het bekeuren van winkeldie ven zullen de winkeliers in strijd met de wet handelen, aldus mr. A. de Visser, officier van justitie in het arrondissement Zutphen, die het symposium bijwoonde. De detailhandel zou hierdoor naar zijn mening op de stoel van de rechter gaan zitten, wat staats rechtelijk niet mogelijk is. "Door dit toe te staan, zouden we ons in Nederland op hellend vlak bege ven. Dit is onaanvaardbaar", al dus mr. De Visser. Hij wees het verwijt van mr. Van Woerkom als zou justitie onvoldoende aan dacht voor de winkeldiefstal hebben resoluut van de hand. DEN HAAG - De tweede dag van de openbare verhoren van de parlementaire-enquêtecommis- sie RSV heeft gisteren nog eens extra duidelijk gemaakt dat het Rijn-Schelde-Verolmeconcern in de slechtst denkbare sfeer tot stand is gekomen. Bovendien moet het ministerie van econo mische zaken toentertijd niet zo danig toegerust zijn geweest, dat het in staat was een crisis-mana gement te voeren dat voor het oplossen van de toenmalige pro blemen in de Nederlandse scheepsbouw nodig was. De commissie verhoorde gisteren achtereenvolgens mr. drs. Lang man (indertijd directeur van de Stichting Nederlandse Scheeps bouw Industrie na een carrière bij de Vlissingse werf 'De Schel de', en later minister van econo mische zaken), mr. Biesheuvel (voorzitter van het College voor de Scheepsbouw na een minis terschap op landbouw, en later minister-president), en mr. Maas (oud-president-directeur van de Nationale Investeringsbank, NIB). De commissie lijkt er ondertussen nog steeds niet achter waarom in 1970 per se een fusie tot stand moest komen tussen aan de ene kant de Rijn-Scheldecombinatie (waarin onder meer de Rotter- damsche Droogdok Maatschap pij en 'De Schelde') en aan de an dere kant Verolme (waar inmid dels de NDSM in Amsterdam in was opgegaan). Leiden: Haarlemmerstraat 58, 071-140148 Wassenaar: Langstraat 7, 01751-14396 Katwijk: Voorstraat 80, 01718-12765 Sassenheim: Hoofdstraat 253,02522-11254 Voorschoten: Schoolstraat 115,01717-2024 Die fusie werd in elk geval niet voorgestaan door Biesheuvel en Langman die eind 1969 op ver zoek van de regering moesten adviseren over wat er met Verol me moest gebeuren. Verolme zat weliswaar in de problemen, maar zou met overheidssteun (die op 130 miljoen zou uitlopen) ten slotte op eigen benen verder kunnen, zo meenden zij. Belangrijke ingreep daarbij zou zijn dat het mammoet-dok dat Verolme in de Botlek in aan bouw had voor de bouw en repa ratie van zeer grote tankers (tot 500.000 ton), los gemaakt zou worden van het concern. Het zou als een zelfstandige onderne ming moeten worden voortgezet met Verolme, Rijn-Schelde en eventueel nog anderen als aan deelhouders. "Moord en doodslag" dok door Verolme met als bepa ling dat anderen er ook van ge bruik zouden moeten kunnen maken. Langman: „Dat zou op moord en doodslag zijn uitge draaid". Waarmee hij opnieuw een aanduiding gaf van de aller belabberdste verhoudingen on der de scheepsbouwers langs de Waterweg. Minister van economische zaken De Block voelde niet voor de op lossing die Langman en Biesheu vel aandroegen. „Niet haalbaar", zei hij. Surséance zou het alter natief zijn, maar besloten werd er niets. Wel trad De Block vlak daarop af. En binnen een week kreeg het hele beleid van Econo mische Zaken een andere wen ding. Witteveen nam Economi sche Zaken tijdelijk waar tot Ne- lissen (thans president van de Amro Bank) aantrad. Tot voor kort heeft Biesheuvel niet geweten hoe die omslag precies tot stand is gekomen. Luxe gele genheden als het Haagse restau rant Royal en het Voorschotense kasteel Duivenvoorde zeiden hem niets als plaatsen waar de nieuwe toekomst van Verolmes werven werd voorbereid. Verol mes concurrenten bespraken die daar met verantwoordelijke be windslieden en hun hoogste ambtenaren. Biesheuvel werd pas met de fusie gedachte geconfronteerd, toen voorgesteld werd een nieuwe commissie in te stellen voor het onderzoeken van mogelijkheden die er voor Verolme zouden kun nen bestaan. Die nieuwe com- missie-Winsemius stevende re gelrecht op een samengaan van de Rijn-Scheldecombinatie met Verolme af. Waarna zich een nieuw incident voordeed dat te kenend was voor de sfeer. Dat gebeurde toen RSV inmiddels tot stand was gekomen en Bies heuvel premier was geworden met Langman als minister van economische zaken. De twee ga ven de president-commissaris van RSV, De Vries, in overwe ging de man die Cornelis Verol me had opgevolgd als president van Verolmes bedrijven, op te nemen in de raad van bestuur van RSV. Al was het maar om het Verolme-personeel het ge voel te geven dat hun onderne ming een erkend onderdeel vormde van de nieuwe combina tie. Schoolmeester Langman was gisteren nog herken baar verbolgen over de behande ling die hij en Biesheuvel van De Vries - „die zich altijd al als een schoolmeester gedroeg" - had den gekregen. „Onze aanbeve ling werd op zeer onaangename wijze afgewezen. Met dat soort benoemingen dienden wij, de overheid, ons niet te bemoeien. Als kwajongens kregen wij een lesje". Het wordt allengs ook duidelijker dat met de totstandkoming van Rijn-Schelde-Verolme niet tege lijk de financieel allersterkste combinatie werd opgericht. Na het eerdere samengaan in Rijn- Schelde van de RDM en 'De Schelde' (in 1966) waren al wat zwakheden aan het licht geko men in de RDM-poot. De renta biliteit was zeer matig en er was nogal wat achterstallig onder houd. Kredietgarantie Bij Verolme zaten de moeilijkhe den stevig ingebakken toen het bedrijf naar het samengaan met Rijn-Schelde werd geleid. Her haaldelijk heeft de Nationale In vesteringsbank gewaarschuwd voor de zwakke financiële posi tie van Verolme. Toch stond de bank nog achter een besluit om aan Verolme een kredietgarantie te verstrekken voor het mam moet-dok dat toen nog gebouwd moest worden. Nog sterker werden de waarschu wingen, toen de NDSM moest worden overgenomen. Dat werd als voorwaarde gesteld om de kredietgarantie voor het super- dok te krijgen. Verolme moest er weer extra geld voor lenen, ter wijl het werkkapitaal toch al te klein was. Elke tegenslag in de vorm van kostenoverschrijdin- gen kon fataal worden. Dat bleek een jaar later dan ook. De bouwkosten van het dok ble ken hoger, voornamelijk doordat in de becijferingen geen reke ning was gehouden met de infla tie. In Amsterdam, bij de NDSM, vielen verliezen op 330.000 tons tankers die daar werden ge bouwd, veel hoger uit dan aan vankelijk was aangenomen. Maar ook in Rotterdam moest op de tankerbouw geld worden toe gelegd. Men had zich vooral ver keken op het aantal werkuren dat in de tankers ging zitten. Dat kostte extra kapitalen aan dure inleen-krachtcn. De NIB sloeg in zijn beoordeling van Verolme ra dicaal om. Niet langer een be trekkelijk ingetogen waarschu wen (maar toch meedoen), maar nu regelrechte adviezen om Ver olme onder curatele te stellen (van het ministerie van sche zaken en de NIB). Vandaag moeten De Block, voor malig RDM-directeur Van der Pols en RSV-commissaris De Vries voor de parlementaire-en- quêtecommissie verschijnen. Biesheuvel: gepasseerd «fotoANP»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9