Top Libanon is compleet fiasco Europa niet dood, wel zwaar gewond Reagan prijst Mitterrand Over vrijwel niets overeenstemming Geen gebed op openbare scholen VS Nieuwe kans oud- minister Weizman Na mislukken top Polen: harder optreden tegen oppositie WOENSDAG 21 MAART 1984 LAUSANNE „Zet de zandzakken maar alvast klaar", verklaarde gisteravond Druzen- leider Walid Joemblatt aan het einde van de Libanese verzoeningsconferentie in het Zwitserse Lausanne. „Morgen wordt het in Beiroet even erg als vandaag het kan niet erger", was het antwoord van Robert Franjieh, de zoon van de oud—president, op de vraag wat de gevolgen van de conferentie in Libanon zelf zouden zijn. De sjiietische leider Nabih Berri zei helemaal niets, schudde slechts somber het hoofd en verdween richting Parijs. Zo eindigde na negen dagen van intensieve besprekingen, die vaak tot laat in de nacht doorgin gen, woedeaanvallen en tiental len nietszeggende verklaringen aan de pers, de Libanese verzoe ningsconferentie gisteravond met een uiterst vage verklaring, waaruit bleek dat de gedelegeer den over vrijwel niets overeen stemming bereikt hadden. door Aernout van Lynden Onder alle delegaties en alle waar nemers werd dezelfde conclusie getrokken: de conferentie was op een dermate, algehele misluk king uitgelopen, dat al diezelfde nacht nieuwe gevechten en be schietingen in Beiroet werden verwacht. „Neem een paar we ken vakantie, ga niet direct te rug. Dit is een grotere catastrofe dan we ooit verwacht hadden", zei Akram Shehaib, de politieke adviseur van Joemblatt. In de uiterst korte slotverklaring waren slechts twee punten opge nomen die enige betekenis had den het herhalen van de nood zaak van een bindend bestand en de oprichting van een commissie die de grondwet zou moeten her zien. Over een staakt-het-vuren hadden de negen Libanese krijgsheren al vorige week een akkoord bereikt, dat sindsdien weinig doeltreffend is gebleken in een week ruim honderd do den en ruim vijfhonderd gewon den.. Van de commissie die gedu rende de komende zes maanden de grondwet moet herzien, wordt ook weinig verwacht als de lei ders tijdens negen dagen van be sprekingen geen overeenstem ming konden bereiken om zelfs een nieuwe regering van nationa le eenheid te formeren, hoe, vroegen de meeste waarnemers zich af, kan dan verwacht wor den dat hun adviseurs het ooit eens worden over ingrijpende veranderingen in het hele politie ke systeem? Al voor de zitting gisteravond sprak de sjiietische leider Nabih Berri over een 'mislukking'. „Ons probleem is dat wij geen president hebben die echt het conflict wil oplossen. We hebben een moedige president nodig, maar die hebben we niet. Daar om zal ik vandaag mijn eis, dat Gemayel aftreedt, herhalen het is de enige manier om Liba non te redden. Hij heeft nu poli tiek gefaald, nadat hij er al mili tair een potje van gemaakt had Die man moet weg" Berri zei er meer dan ooit van over tuigd te zijn dat het hele confes sionele politieke systeem in Li banon opgeheven moet worden. „We zullen daarmee nog even moeten wachten. Wat we hier hebben meegemaakt, is een bot sing tussen twee generaties die uit 1910, die nog altijd vast houdt aan het mislukte compro mis dat in 1943 gesloten werd, en de generatie van nu, van 1984. En wat zeker duidelijk is, is dat er met die grottenbewoners geen zaken te doen zijn" Op de vraag hoe het nu in Libanon verder moet, antwoordde Berri met een sombere blik: „Het moet, zou je zeggen, zo langza merhand wel duidelijk zijn dat we onze problemen niet met ka nonnen kunnen oplossen. Maar of de meesten zich dat realiseren, betwijfel ik". Behalve algemene verontrusting over wat de gevolgen van deze mislukte conferentie in Libanon zelf zullen zijn, was er ook alge mene verbazing in Lausanne gis teravond over het feit dat de Sy- riers niet de negen Libanezen tot de ondertekening van een breder akkoord hebben kunnen dwin- gen. Sinds het vertrek van de Amerikanen uit Beiroet en de opheffing van het Libanees—Is raëlische akkoord speelt Syrië weer de centrale rol in Libanon, en voor de conferentie was ver wacht dat de Syriers door middel van een succesvolle conferentie de wereld wilden laten zien dat wat de Amerikanen niet gelukt was, hun wel zou lukken na melijk de beëindiging van negen jaar burgeroorlog. Maar na Lau sanne is daar nog steeds geen sprake van. Terwijl de Libanezen hun koffers pakten en ontmoedigd hun plan nen maakten om naar Beiroet te rug te keren een ingewikkelde reis, want men kon het in Lau sanne ook niet eens worden om het vliegveld van Beiroet te hero penen wezen de meeste teke nen naar een nieuwe ronde van mogelijk grootscheepse gevech ten tussen christenen en mos lims. Behalve het feit dat hij gis terochtend een paar jachtgewe ren in Genève kocht, heeft Dru- zenleider Joemblatt ook een be stelling bij een wat geheimzinni ge Fransman geplaatst. „O, het is allemaal heel legaal. Het gaat niet om wapens. Walid heeft ge woon vijfduizend uniformen ge kocht", zei een van zijn delega tieleden. Maar op de vraag waar om Joemblatt 5000 nieuwe uni formen nodig had, was het enige antwoord een brede glimlach en een knipoog. Aan vooravond bezoek aan VS PARIJS - De Franse president Mitterrand is deze week in de Verenigde Staten, waar hij mor gen een ontmoeting heeft met president Reagan. Ter gelegen heid van dit bezoek hebben de beide staatshoofden ieder op hun beurt in interviews duidelijk gemaakt dat de Frans-Ameri kaanse verhoudingen beter zijn dan ze ooit ten tijde van hun be wind waren. De Franse president zal een uitgebreide reis door de Verenigde Staten maken voor een bezoek aan landbouwprojec ten, technologische industrieën en een aantal steden. Tevens zal hij in Washington de verzamelde vergadering van het Congres toe spreken. In een interview met Reagan noemt de Amerikaanse presi dent Mitterrand „een van de wes terse leiders van wie ik het meest de standpunten ten aanzien van de Oost-West-verhoudingen waardeer". Tevens looft presi dent Reagan in zijn Franse ambt genoot „zijn moed en onafhanke lijkheid in zijn beleid en zijn ster ke gevoel voor verantwoordelijk heid". Zo rooskleurig was de toestand al lerminst toen de toenmalige so cialistenleider in mei '81 tot pre sident van Frankrijk werd geko zen en hij bovendien nog vier communisten in zijn regering op nam. Gevraagd naar zijn huidige standpunt daarover, zegt de Amerikaanse president te vin den dat „het niet aan hem ligt zich daarover (over de commu nisten) uit te laten", omdat dit een „binnenlandse aangelegen heid" is. De president voegt er echter breedvoerig aan toe dat er tussen hem en president Mitter rand „harmonie in de doelstellin gen" bestaat ten aanzien van „na tionale veiligheid en verminde ring van de bewapening". door Rudolph Bakker Uitvoerig gaat de Amerikaanse president in op de problemen in Nicaragua en in El Salvador. Ten aanzien van Nicaragua eist presi dent Reagan dat het land ermee ophoudt steun te verlenen aan „opstandelingen die proberen de regeringen van de omringende landen omver te werpen". In El Salvador betreurt president Reagan het dat „een geweldda dig links, dat zich tegen de de mocratie in dit land verzet, steeds meer bloed vergiet met de kennelijke bedoeling de verkie zingen van 25 maart te versto ren". De president komt er dan rond voor uit: „De Verenigde Staten hebben vitale belangen in Centraal-Amerika, en ons doel is erop gericht invloeden van bui ten te verminderen". President Mitterrand op zijn beurt heeft in een interview over Cen traal-Amerika in het Amerikaan se tijdschrift Parade opgemerkt dat „de volkeren in dit gebied zich dienen te bevrijden van ie dere economische overheer sing". Ze zouden bovendien voor hulp een beroep moeten doen op niet-westen landen die in staat zijn hun te helpen. Dit binnen de westerse alliantie uitzonderlijke streven van de Franse president zal ditmaal tij dens de besprekingen in Was hington - naar het zich laat aan zien - niet lijden tot de schri kreacties van weleer. De Ameri kaanse president kent zijn Fran se tegenvoeter intussen langer dan vandaag, en hij weet hoe heet de pap gegeten wordt. „De noodzaak om een proces van de mocratie en sociale rechtvaardig heid in Centraal-Amerika op gang te brengen, is een van de talloze problemen die monsieur Mitterrand en ik deze week zul len bespreken", aldus president Reagan geruststellend. LOS ANGELES (UPI) - Ame rikaanse onderzoekers heb ben voor het eerst het bewijs gevonden dat de onder de naam AIDS bekend gewor den vermindering van het menselijk afweersysteem te gen infecties kan worden overgedragen door bloed transfusie. De los Angeles Times maakte begin deze week melding van het geval van een 38-jarige vrouw, die vorig jaar bloed transfusie had ondergaan en daarna AIDS bleek te hebben gekregen. Men kon met ze kerheid vaststellen dat zij de ziekte niet op een andere wij ze had opgelopen. Bloed transfusie werd al verdacht als een mogelijkheid waar door de ziekte door een lijder op anderen kon worden over gebracht. Bloedtransfusie veroorzaakte AIDS bij vrouw In het geval van deze vrouw was de bloeddonor een man nelijke homoseksueel bij wie achteraf AIDS werd gevon den. Zowel deze man als de door zijn bloed besmette vrouw hebben sindsdien di verse infectieziekten gehad, die evenwel met medicamen ten konden worden genezen. Doordat hun afweersysteem als gevolg van de AIDS sterk is verminderd blijven zij evenwel in verhoogde mate vatbaar voor gevaarlijke ziek ten als kanker en dergelijke. Bij een andere vrouw, die even eens bloed van de besmette donor had ontvangen, zijn tot dusver geen symptomen van AIDS geconstateerd. AIDS, is een nog maar pas ont dekte ziekte waartegen tot nogtoe geen geneesmiddel is gevonden. Zij blijkt vooral in de Verenigde Staten steeds verder om zich heen te grij pen. Begin maart waren daar 3.572 gevallen van AIDS ge registreerd, ongeveer drie maal zoveel als een jaar gele den. Sinds de eerste gevallen van AIDS zich drie jaar gele den in Amerika voordeden is de helft van het aantal lijders overleden. De ziekte treft overwegend ho moseksuelen met veelvuldig wisselende contacten, drugsverslaafden die injec tiespuiten gebruiken en lij ders aan bloedersziekte of he mofilie. WASHINGTON (GPD) - Een grondwetswijziging die in de VS gebed op de openbare scholen mogelijk had moeten maken, heeft in de Senaat niet de ver eiste tweedefde meerderheid gekregen en is daar mee van de baan. Ondanks grote inspanningen van president Reagan om volksvertegenwoordigers tot andere gedachten te brengen, kreeg het voorstel slechts 56 stemmen voor, bij 44 tegen. Voor Reagan, die in het controversiële plan vooral een middel zag om de conservatieve vleugel van de kie zers aan zich te binden, betekent dit een gevoelige nederlaag. Opinieonderzoeken hebben uitgewezen dat tachtig procent van de Amerikanen gebed in het openbaar onderwijs niet afwijst. Tegenstanders be toogden dat zo'n amendement slechts verdeeldheid teweeg zou brengen. Nabi Berri (links), leider van de Libanese sjiieten, en Druzenleider V/a- lid Joemblatt in een onderonsje tijdens de Libanese verzoeningsconfe rentie in Lausanne. (foto UPI) Israëlische verkiezingen: JERUZALEM De Israëlische oud-minister van defensie Ezer Weizman heeft bekend gemaakt dat hij aan de komende verkie zingen mee gaat doen met een nieuwe partij. Weizman, een zeer populaire minister van defensie in de eerste regering-Begin, trad vier jaar geleden af na menings verschillen met de toenmalige premier Begin en de Likoed— partij over het vredesproces. Sindsdien heeft Weizman zich uit de politiek teruggetrokken, wachtend op een nieuwe kans om een leidende rol te kunnen spelen. door Jaap van Wesel Weizman ziet nu zijn kans schoon en doorbrak gisteravond een driejarig stilzwijgen met de me dedeling dat hij aan het hoofd van een nieuwe lijst een groot aantal mandaten voor de nieuwe Knesset denkt te kunnen verove ren. Er was gespeculeerd dat Weizman mogelijk weer een lei dende rol in de Likoed zou gaan spelen, maar Weizman wees die partij als een politieke misluk king van de hand. Weizmans nieuwe partij zal een partij in het centrum van het politieke spec trum worden, van managers en technocraten, tussen de twee grote blokken van de Likoed en de Arbeiderspartij in. Hij gokt op een voldoende aantal zetels, dat hem in staat zal stellen een coali tiekabinet te vormen na de ver kiezingen, en op die manier een leidende positie te veroveren. Gezien zijn volstrekt negatieve opstelling ten opzichte van de Li koed, zal dat alleen een coalitie met de Arbeiderspartij kunnen zijn. Ezer Weizman is een voormalige havik, die door het vredesproces met Egypte tot duif bekeerd is. Dat bracht hem in conflict met Begin en de koers van de Likoed. Weizman was de organisatori sche architect van de verkie zingsoverwinning van de Likoed in 1977. Na zijn aftreden als mi nister van defensie in 1979 en zijn ongezouten kritiek op Begin werd hij door de Likoed ge schorst. De laatste tijd zijn er echter verwoede pogingen ge daan om Weizman als trekpleis ter terug te halen naar de Likoed. Wanneer de vervroegde verkiezin gen worden gehouden, is nog steeds niet duidelijk. Vast staat dat deze woensdag een vijftal wetsontwerpen in eerste lezing op de agenda van de Knesset staat om de verkiezingen te ver vroegen. Premier Shamir, maan dag nog een tegenstander van vervroegde verkiezingen, spreekt nu over oktober of no vember. Binnen de Likoed wordt vrij algemeen juli of begin september genoemd, terwijl de oppositie en de Tami-partij al in mei verkiezingen willen. Eerder psychologische dan fi nanciële problemen lijken de tweedaagse topconferentie in Brussel tot een mislukking te hebben gedoemd. Het verschil tussen wat de Britse premier Thatcher eiste en wat negen andere partners bereid waren te geven om de Britse bijdrage aan de EG-kas te verlagen, was 625 miljoen gulden. Dat is een aanzienlijk bedrag, daar niet van, maar verdeeld over negen landen toch niet over matig veel om eindelijk af te komen van het gezeur om geld van de „IJzeren Lady" uit Lon den. door Ferry Mingelen Juist dat gezeur, dat jarenlange gezeur, lijkt die oplossing nu zo moeilijk te maken en dat op een moment dat de lady einde lijk enige inschikkelijkheid vertoonde. De andere lidstaten balen van steeds maar dezelfde vertoning: de Britse premier die hooghartig „haar geld" te rug eist en doorgaans geen en kele krimp geeft om een com promis wat te vergemakkelij ken. „Wordt mevrouw That cher weer onverzoenlijk en weinig soepel genoemd?", werd gisteren aan haar woord voerder gevraagd. „We zijn ge wend uitgescholden te wor den, premier Thatcher schenkt daar geen enkele aandacht aan", was zijn antwoord. De Duitse bondskanselier Kohl, toch een gematigd mens, zei over de onderhandelingen: „Het is een vaak deprimerend proces, je wint je erover op. Het is irriterend, onzalig, er is veel geduld nodig voor wie Eu ropa één wil maken". En zelfs premier Lubbers, die steeds duidelijker een bemiddelende rol speelt op Europese topcon ferenties en die door de Franse president Mitterrand vannacht ook uitdrukkelijk in dit ver band werd genoemd, zei ge ringschattend: „Mevrouw Thatcher is te veel in haar ei gen verhalen gaan geloven". Lubbers wijt de hele mislukking van de top, die zo dicht tegen een akkoord aan zat, aan „mis- taxaties". „Er bestaat in som mige landen zo'n visie van wat mogelijk en onmogelijk is in Europa, dat dat onvermijdelijk moet botsen". De vraag is, wat er nu moet ge beuren. De Franse president Mitterrand gaf toe dat de mis lukking van de top in Brussel ernstiger is dan die van Athe ne, omdat het nu de tweede keer al is. „Maar het is ook minder ernstig, want we heb ben toch een aantal akkoorden bereikt", aldus Mitterrand. Op zichzelf is dat juist. De rege ringsleiders werden het, verge leken bij de vroegere menings verschillen over deze onder werpen, verrassend snel eens over de zogenaamde begro tingsdiscipline (de geldverslin dende landbouw mag nooit meer sneller groeien dan de to tale EG-begroting, en de Ge meenschappelijke uitgaven komen onder een betere con trole te staan), de uitbreiding van de eigen middelen vanaf 1986 naar 1,4 procent btw—af dracht, en wellicht het allerbe langrijkste: het pakket land- bouwbezuinigingen. Weliswaar mislukte de topconfe rentie, mede door halsstarrig Iers verzet tegen beperking van de melkplas, maar wellicht valt daar door de landbouwmi nisters volgende week wel weer wat aan te doen. De ak koorden zijn in elk geval niet officieel opgezegd, noch aan vaard. Ze hangen eigenlijk tus sen hemel en aarde, in afwach ting van betere tijden. „Europa is niet dood, maar wel ernstig geblesseerd", zei presi dent Mitterrand beeldend. Die blessure wordt wellicht op ter mijn overwonnen, maar zal ze ker voor de Europese Parle mentsverkiezingen in juni een duidelijk litteken achterlaten. Want welke Europese kiezer gaat nog enthousiast naar de stembus als hij voor een ge schonden Europa moet stem men. WARSCHAU (RTR) In Polen moet strenger worden opgetreden tegen de oppositie. Dit staat in een ver klaring van de Poolse communistische partij, die gisteren na een nationale conferentie in Warschau werd vrijgegeven. De conferentie, de eerste volledi- standers van het regime worden ervan beschuldigd zich bij Westerse landen aangesloten te hebben in een poging de arbeidersonrust van 1980 uit te bui ten. Toen werd de vakbond Solidariteit opgericht, die tijdens de staat van beleg werd verboden. ge bijeenkomst van de partij sinds de afkondiging Jaruzelski, die een persoonlijk stempel op de inhoud van de staat van beleg in 1981, werd gehouden op het moment dat weer harder wordt opgetreden te gen tegenstanders van het regime. „Er woedt een hevige politieke strijd. De partij heeft veel vijanden", zo citeerden de Poolse kranten par tijleider Jaruzelski. „Wij zullen samenwerken met iedereen die echt wenst zich eerlijk voor het welzijn van het land in te zetten. Maar we zullen een conse quente en vastberaden strijd leveren tegen oppo nenten van het socialisme vijanden van de natio nale zaak", zo staat in het partij document. De tegen- het document heeft gedrukt, waarschuwt de voorstanders van een harde lijn er echter voor hun autoriteit niet te misbruiken tegen ondergrondse vakbondsleiders en ontevreden intellectuelen. Het bondgenootschap met de Sowjet—Unie be schermt de Poolse soevereiniteit en garandeert de duurzaamheid van de Poolse grenzen, zo vermeldt het document ook nog. Op economisch gebied wordt een strenger optreden beloofd tegen corrup tie en diefstal en de nadruk gelegd op de noodzaak de in 1981 begonnen decentralisatie voort te zetten. Ingrid Berg-Stoph. <foto:AP) Nicht premier DDR nu in West-Duitsland KASSEL (AFP/DPA) - De nicht van de Oostduitse premier Willi Stoph, mevrouw Ingrid Berg, is gisteren met haar gezin in Wes- t-Duitsland aangekomen. Eind februari zocht het gezin-Berg zijn toevlucht in de Westduitse ambassade in Praag en vroeg asiel. Volgens de grenswacht bij de over gang Herleshausen bij Kassei is het gezin in een auto de grens overgekomen en direct doorge reden naar het opvangscentrum Giessen. In de auto zaten de 28— jarige Ingrid Berg-Stoph, haar echtgenoot Hans—Dieter (35) en hun twee kinderen. Zes dagen nadat het echtpaar, de kinderen en een schoonmoeder de Westduitse ambassade waren binnengegaan, keerden zij terug naar de DDR. Zij hadden van de Oostduitse autoriteiten de toe zegging gekregen op korte ter mijn naar het westen te mogen vertrekken. Zuid-Afrika valt over verklaring Cuba en Angola KAAPSTAD (Rtr/DPA) - De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Roelof Botha, heeft gisteren Angola "met spoed" om opheldering ge vraagd over een gemeenschap pelijke verklaring van Angola en Cuba. Die verklaring werd maan dagavond in Havana uitgegeven naar aanleiding van het bezoek van Angola's president aan Cu ba. Volgens Botha is die verklaring in strijd met de overeenkomst van half februari tussen Zuid-Afrika en Angola op grond waarvan de twee landen een commisie vorm den die toeziet op naleving over de terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen uit Zuid-An- gola. Die overeenkomst moest de weg banen voor een veelomvat tende overeenkomst inzake de onafhankelijkheid van Namibië dat nog door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Botha viel vooral over een passage waarin wordt gesproken van de "heldhaftige strijd van het Nami- bische en Zuidafrikaanse volk onder leiding van hun enige en wettige vertegenwoordigers, de Swapo, en het Afrikaanse Natio nale Congres (ANC)". In de verklaring van maandag toonde Cuba zich bereid zijn mi litairen uit Angola terug te trek ken mits Zuid-Afrika zich volle dig uit Angola terugtrekt. Botha zag er niets nieuws in. Maar zijn Amerikaanse collega, George Shultz, sprak van een positieve ontwikkeling en in regerings kringen in Washington had men het over een belangrijke verkla ring. ADVERTENTIE Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd formulier en wel op de Wal Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7