Kamer: derde net én extra zendtijd c KOMFORT VAN HET JAAR Ziekenfondsraad: toezicht door onafhankelijke groep Brinkman houdt slag om arm Celstraf geëist tegen Molukkers uit Capelle Kamer achter wet op Nederlanderschap 'Halve' ontzwaveling rookgas grieft PSP Vijf mensen ontkomen uit politiecel WOENSDAG 21 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer heeft zich gisteren uitgesproken vóór deelneming van de omroep aan abonnee-tv en vóór de invoering op termijn van een derde televisienet. De meerderheid van de Kamer vindt ook dat de aangekondigde uitbreiding van de tv-zendtijd op de bestaande zenders Nederland 1 en 2 met 20 uur in 1984 en 1985 gewoon moet doorgaan. Binnenland ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr D. Hart, heeft gisteren gevangenis straffen van één tot 2,5 jaar gëeist tegen zes Molukkers die betrok ken waren bij de ongeregeldhe den rondom de recente huisuit zettingen in de Molukse woon wijk van Capelle aan den IJssel. De 31-jarige G.K. en de 37-jarige E.H.B. hoorden de zwaarste straf tegen zich eisen. Beiden hebben toegegeven, dat zij in de nacht van 7 op 8 januari op een surveil lerende politie-auto hebben ge schoten. De agenten bleven on gedeerd. De officier van justitie achtte poging tot moord op de vier politiemensen in de wagen bewezen. Mr. Hart wees erop, dat honderd duizenden gezinnen problemen hebben met het betalen van hun woonlasten en dit niet met ge weld proberen op te lossen. Vol gens de officier wordt ook in Mo lukse kringen afwijzend gerea geerd op de daden van de ver dachten, omdat deze de „Moluk se zaak" geen goed doen. Overi gens vindt de officier dat de Mo lukkers zich moeten realiseren, dat het onrecht dat hun is aange daan inmiddels dertig jaar gele den is en dat er in Nederland een nieuwe generatie is die daar mets mee te maken heeft gehad. De eerste drie verdachten, die gis teren terecht stonden, hebben bekend dat zij eind vorig jaar ge probeerd hebben brand te stich ten in de woning van de voorzit ter van de huurdersvereniging, die zich naar hun mening te veel met het huurconfiict bemoeide. Door molotov—cocktails door een raam naar binnen te gooien wilden de Molukkers de man een „waarschuwing" geven. De brandstichting mislukte, omdat de flessen niet tot ontbranding kwamen. Ook een poging het kantoor van de SVW in brand te steken mislukte. Tegen dit drie tal eiste de officier gevangenis straffen van zestien en twintig maanden en twee jaar. De beschietingen van de politie-- auto vonden begin januari plaats, enkele dagen na de ont ruimingen. Volgens de drie ver dachten. die hiervoor terecht moesten staan, wilden zy de poli tie die in die dagen de wyk scherp in de gaten hield, verja gen. „De druk op de wijk werd te groot en de wrok tegen de Neder landse regering groeide. Er moest wat gedaan worden", zo zei een van de verdachten. De verdedigers van de Molukkers waren unaniem van mening, dat de gèeiste straffen veel te hoog waren. Zij vonden dat de situatie in de wijk in de hand was ge werkt door de houding van de woningbouwvereniging en het harde optreden van de politie. Er kon dus een reactie van Molukse zijde worden verwacht. Zy vroe gen de rechtbank een gebaar te maken naar de Molukse gemeen schap en aanzienlijk lagere straf fen op te leggen. Uitspraak 3 april. Voordat er werd gestemd over de 46 tijdens het mediadebat inge diende moties, maakte PvdA- woordvoerder Kosto nog eens duidelijk dat zijn fractie de CDA- wens voor een derde net niet on voorwaardelijk steunt. Die steun zal afhangen van de manier waarop het kabinet-Lubbers de omroepen bij de abonnee-tv zal betrekken, zei hij. Kosto blijft bij zijn eis dat de om roep op abonnee-tv haar eigen identiteit moet kunnen behou den. De WD heeft daaruit be grepen dat de omroep een eigen zelfstandige rol krijgt te vervul len en dat het bedrijfsleven niet meer in vrijheid commerciële abonnee-tv zal kunnen exploite ren. Daar zijn de liberalen vol strekt tegen. WD, D'66, CPN en klein rechts spraken zich uit tegen de desbe treffende motie, waarin wordt gezegd dat de omroep 'in eniger lei samenwerking' met het be drijfsleven zich met abonnee-tv moet kunnen bezighouden. Ook minister Brinkman (WVC) ont raadde de motie, omdat deze niet strookt met de juridische positie van de omroep, die volgens de omroepwet nu eenmaal geen winst mag maken. Aanvullende rol Eerder werd het al duidelijk dat ook de CDA-kamerfractie géén zelfstandige positie van de om roep op abonnee-tv wil, maar een aanvullende rol op de commer ciële kabel. Toch gaven de chris ten-democraten hun steun aan de PvdA-motie (waardoor deze werd aangenomen) omdat dit de enige manier was om voldoende steun te verkrijgen voor hun mo tie over een derde net. In deze motie staat dat het kabinet vóór 1 oktober van dit jaar moet onderzoeken hoeveel de invoe ring van een derde net gaat kos ten en dat het derde net vervol gens op 1 april 1986 in gebruik kan worden genomen. De PvdA, die deze motie steunde maar in feite steeds tegen een derde net is geweest, gaat ervan uit dat de verhoging van de omroepbijdra ge als gevolg van het derde net niet te groot mag zijn. Ook dit is een voorwaarde voor de steun van de sociaal-democraten ten behoeve van een derde net. Van der Sanden (CDA), die op dit net voorlopig drie uur zendtijd per avond in 'prime-time' wil, hield minister Brinkman in het debatje vóór de stemmingen op nieuw voor dat invoering van een derde tv-net beslist niet mag betekenen dat de zendtijduit breiding overdag op Nederland 1 en 2 wordt ingetrokken. De in diener van de motie waarin dit wordt verzekerd, de PSP'er Wil- lems, kreeg dan ook de steun van het CDA, maar ook van de ande re grote fracties en van de kleine linkse partijen. Alleen 'klein rechts' sprak zich ertegen uit. Minister Brinkman bleef echter op het standpunt staan dat het kabi- riet invoering van een derde net en de uitbreiding van de bestaan de zendtijd (per 1 oktober met dertien uur en volgend jaar met nog eens zeven uur) als één sa menhangend geheel wil zien. In de studie naar het derde net zal beslist ook de 20 uur extra zend- i tijd per week moeten worden be trokken, alleen al omdat er aan beide voorstellen financiële ge volgen zijn verbonden, ook voor de kijkers. De bewindsman sloot niet uit dat het kabinet alsnog zal beslissen de extra zendtijd over dag niet te laten doorgaan. De omroepen toonden zich giste ren verheugd over het derde net en over het principe dat ze mo gen meedoen aan abonnee-tv. Ook over de zeggenschap die zij straks krijgen over het NOS-pro- gramma heerste bij de meeste zendgemachtigden tevreden heid; de NOS zelf is daar minder blij mee. Een van de vele stemmingen over de Medianota gisteren in de Tweede Kamer. Het CDA, aan de rechterkant, stemt voor de oprichting van een derde televisienet. De WD'er Hermans kijkt links gereserveerd toe. (foto gpdi. Onderzoek naar mishandeling door politie HEYTHUYSEN (ANP) - De rijksrecherche gaat een on derzoek instellen naar een al of niet vermeende mishande ling van een 15-jarige scholier uit Heythuysen door de plaatselijke politie. Dit is gis teravond door een woord voerder van de rijkspolitie in het district Roermond mee gedeeld. De jongen fietste samen met een vriend op 17 februari van dit jaar van school naar huis. Toen beide scholieren een politiebusje gewaar werden, tikte hij met een vinger op het voorhoofd. Het busje stopte en toen de scholier op merkte iets tegen politie-uni- formen te hebben moest hij instappen. Vervolgens zou een van de agenten denigrerende op merkingen hebben gemaakt over het zijns inziens pun kachtige uiterlijk van de scholier. Ook waren er woor den over het fietsen zonder handen aan het stuur. De agent zou zijn geduld hebben verloren en de scholier meer malen gericht in het gezicht hebben geslagen. SOESTDIJK - Prins Bernhard kreeg gisteren op paleis Soestdijk het verzetskruis uitgereikt en opgespeld door de voorzitter van het Natio naal Comité Verzetsherdenkingskruizen, W. Lanschot. Prinses Juliana kijkt mee. (foto anp>. BOMMELDING - Een bommel ding heeft gisteren voor de nodi ge paniek gezorgd in en om de rijksscholengemeenschap J.H Tromp Meesters in het Overijs selse Steenwijk. De bijna 900 leerlingen en docenten van de school verlieten het complex via de nooduitgangen binnen zeer korte tijd, aldus de politie in Steenwijk. Het bleek volgens de politie uiteindelijk vals alarm. DEN HAAG (ANP) - De PSP-frac- tie in de Tweede Kamer heeft gisteren in een verklaring scherp afstand genomen van de 'uiterst botte weigering' van de club van elektriciteitsproduktiemaat- schappijen (SEP) om het rook gas van de nieuwe met kolen ge stookte centrale in Borssele vol ledig van zwavel te ontdoen. De PSP wijst erop dat er zowel in de Kamer als in Zeeland politie ke meerderheden zijn (PvdA plus CDA inclusief klein links) die volledige rookgasontzwave ling steunen. Daarbij zou de overheid de helft van de kosten voor voor haar rekening moeten nemen. „Via een soort chantagepolitiek probeert de SEP nog meer geld uit de zak van de overheid te kloppen. De aandeelhoudersver gadering van de SEP, waar de provinciale politiek een hartig woordje meespreekt, moet daar aan paal en perk stellen", meent de PSP-fractie. Het .onzinnige besluit', dat uiteindelijk toch moet worden teruggedraaid we gens de schade van de zure re gen, waarvoor de elektrische centrales voornamelijk verant woordelijk zijn, moet ongedaan worden gemaakt. De PSP heeft daarom haar politeke vertegen woordigers in Provinciale Staten opgeroepen tot actie. In weerwil van een aanbod van mi nister Winsemius (milieu) om 20 miljoen, en van de provincie Zee land om 6,5 miljoen bij te dragen in de kosten van volledige ont zwaveling, wil de SEP niet ver der gaan dan een ontzwaveling van 50 procent. Volledige ont zwaveling kost namelijk 53 mil joen gulden meer dan 50 procent ontzwaveling. In totaal is 800 miljoen gemoeid met de om bouw van olie en gas tot kolen- stook. De - al eerder toegezegde ver gunning voor de ombouw van de centrale is gisteren door Gedepu teerde Staten van Zeeland ver leend. De centrale kan op dit mo ment niet worden verplicht tot volledige aanpassing, hoewel Winsemius op termijn strengere wettelijke bepalingen in het vooruitzicht heeft gesteld. Het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor natuur, landschap en mi lieubescherming (ZCO) en de Vereniging Milieuhgiëne Zee land (VMZ) zijn uiterst teleurge steld over het verlenen van de vergunning voor de PZEM-ko- lencentrale op basis van 50 pro cent rookgasontzwaveling. Ze bezinnen zich op een beroep hiertegen bij de Raad van State. Volgens de Zeeuwse milieu-orga nisaties is het een staaltje van be stuurlijk onvermogen dat dit be sluit is genomen terwijl zowel Provinciale Staten van Zeeland als de Tweede Kamer zich voor volledige ontzwaveling hebben uitgesproken en bovendien mi nister Winsemius heeft aange kondigd om binnen tien jaar met maatregelen te komen die alsnog een volledige rookgasontzwave ling vereisen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer gaat in overgrote meerderheid akkoord met het wetsontwerp op het Nederlan derschap, waarin nieuwe regels worden gesteld voor het verkrij gen van de Nederlandse nationa liteit. Wel wil de Kamer het een voudiger maken voor kleinkin deren van hier wonende vreem delingen om Nederlander te wor den. Dit bleek gisteren bij de aanvang van de behandeling van het wetsontwerp. In de wet blijft de huidige praktijk gehandhaafd dat een buitenlan der hier vijf jaar moet hebben ge woond en moet zijn ingeburgerd. De mogelijkheid om het Neder landerschap door afstamming te krijgen, wordt echter verruimd. De kinderen en kleinkinderen van buitenlanders die hier worden geboren, hebben het zogenoem de optierecht: zij kunnen de Ne derlandse nationaliteit krijgen door een daartoe strekkende ver klaring af te leggen zodra ze meerderjarig zijn. Volgens WD, PvdA en CDA wordt met het automatisch toe kennen van het Nederlander schap aan de derde generatie vermeden dat binnen een gezin spanningen ontstaan, omdat men verschillende nationalitei ten heeft. Bovendien wordt een hoop administratieve romps lomp omzeild. Verder wordt het automatisme, waarmee buitenlandse vrouwen die met een Nederlandse man trouwen meteen de nationaliteit van de man krijgen, afgeschaft. Ook worden naturalisaties voor taan bij Koninklijk Besluit gere geld en niet meer by de wet. Daarmee gaat de directe inmen ging van het parlement tot het verleden behoren. De WD'er Korthals benadrukte dat de Nederlandse samenleving Moord Groningse scholiere na 2 jaar opgelost GRONINGEN (GPD) - De moord op de 15-jarige scholiere Annet van Akkeren uit Groningen is opgelost. De gemeentepolitie van Groningen heeft na ruim twee jaar de 21-jarige G. J. G. uit de stad aangehouden die ervan wordt verdacht het meisje op 8 maart 1982 bij het zwembad de Papiermolen met 24 messteken om het leven te hebben gebracht. De man heeft gisteren een be kentenis afgelegd. G. werd maandag door de politie aangehouden. Op welke gronden wilde de Groninger politie niet zeggen. Ook over andere details in deze geruchtmakende zaak werden geen mededelingen ge daan. Een politiewoordvoerder onthulde alleen dat de dader des tijds bij het onderzoek aan het bureau is geweest ter bevesti ging van het verhaal van een an dere getuige. erbij gebaat is vreemdelingen op te nemen die zich hier blijvend hebben gevestigd. "Het is voor een klein land als het onze niet goed om een steeds wassend aantal vreemdelingen te herber gen", aldus Korthals. Hij pleitte voor het zo min moge lijk toelaten van nieuwe vreem delingen - het zogeheten restric tieve toelatingsbeleid wordt door de hele Kamer ondersteund - en tegelijk een ruimhartig naturali- satiebeleid. Verder pleitten de fracties voor een drastische versnelling van natu ralisatie procedures. Momenteel gaat er jaren overheen voordat een beslissing over een naturali- satieverzoek wordt genomen. Volgens de CDA'er Van den Toorn moet de procedure wor den verkort tot zes tot negen maanden. Van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft hy de verzekering gekregen dat dit mogelijk is. Kamervoorzitter Dolman moest tij dens het debat het kamerlid Jan maat (Centrumparty) krachtig tot de orde roepen, omdat deze zonder toestemming van de voorzitter bezig bleef interrup ties te plaatsen. Janmaat wilde pas inbinden, nadat Dolman ge dreigd had hem uit de vergader zaal te laten verwijderen. HEERLEN (ANP) - Vyf arrestan ten zijn gisteren uit het cellen blok van het Heerlense politie bureau ontsnapt. Twee van hen zijn inmiddels weer ingerekend. De overige drie zijn nog voort vluchtig. Ofschoon de cellen op de vierde etage zijn gelegen konden de uit gebroken arrestanten - vier uit Heerlen en een uit Weert en in leeftijd variërend van zeventien tot dertig jaar - ontkomen via de terrasvormig aangelegde daken van het politiebureau en van de daaraan vastgebouwde brand weerkazerne. De ontsnapte gevangenen hebben vermoedelijk een ring met sleu tels van de cellen bemachtigd. Die sleutelring wordt namelijk vermist. Hoe de gedetineerden hieraan gekomen zijn is nog een raadsel. De ontsnapping werd door omwonenden gemeld die het verdacht vonden vijf mannen op het dak van het politiebureau en van de brandweerkazerne te zien lopen. Tot geruststelling van de burgerij liet een woordvoerder van de Heerlense politie weten dat de onstsnapten geen ernstige crimi nelen zyn. Vier werden verdacht van kleine diefstallen en een van het trekken van een mes bij een vechtparty. ADVERTENTIE AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad vindt dat de schijn moet worden vermeden van mo gelijke partijdigheid bij het hou den van toezicht. Daarom zullen voortaan vertegenwoordigers van ziekenfondsen en beroeps beoefenaars in de gezondheids zorg (artsen, apothekers, zieken huizen enz.) niet meer deelne men aan het toezichthouden op de gezondheidszorg. Dit is een van de wijzigingen die een speciale commissie aanbe veelt na een studie van taak, sa menstelling en werkwijze van de Ziekenfondsraad. Onder leiding van prof. dr. E. P. de Jong, hoog leraar sociaal recht aan de Vrije Universiteit en Kroonlid van de ZFR, stelde deze commissie een advies op. Morgen wordt het be handeld in de voltallige Zieken fondsraad. Omdat het een una niem advies is, zal het worden aangenomen. De studie gebeurde mede op ver zoek van staatssecretaris Van der Reyden (volksgezondheid). Deze bewindsman vroeg ruim een jaar geleden om een „kritisch zelfon derzoek", omdat er nogal kritiek bestaat over de manier waarop de ZFR zijn adviestaak vervult. De commissie denkt dat veel kri tiek voortkomt uit het feit dat men vooral onbekend is met de bestuurstaken van de raad. Daarom heeft zij uitvoerig op een rij gezet wat de Ziekenfondsraad (en zijn secretariaat) zoal ver plicht is te doen. Daarbij gaat het allereerst om bestuurlijke taken, zoals beheer van de nationale ziektekostenfondsen, toezicht op de gang van zaken in het zieken fondswezen en beslechting van geschillen. Daarnaast staat de advisering aan de overheid op het terrein van de sociale ziekte kostenverzekering. De kwestie van het toezicht is scherp onder de loep genomen: er komt nu een speciale commis sie van toezicht die alle taken op dit terrein onder zich neemt en verantwoording schuldig is aan de voltallige raad. In die commis sie zullen geen vertegenwoordi gers van de ziekenfondsen en de beroepsbeoefenaars zitten. Daar mee wordt een aantal andere commissies opgeheven, waarin de „betrokkenen" nog wel zaten. Staatssecretaris Van der Reyden had in zijn adviesaanvraag ook de aandacht gevestigd op de gro te verschillen in het gebruik van gezondheidsvoorzieningen tus sen de ziekenfondsen. Hij vond dat het terugdringen daarvan „een eerste taak" moest zijn van de Ziekenfondsraad. Ook vindt hij een onderzoek van de kosten verschillen op het gebied van ge neesmiddelen noodzakelijk. Volgens de ZFR-commissie gaat het hierbij om vaak ingewikkel de en diep ingrijpende proces sen. Wat de geneesmiddelencon sumptie betreft, is nu een op dracht verstrekt aan onderzoe kers van de Erasmus Universi teit Rotterdam. De ZFR gaat ver der akkoord met het feit dat de Algemene Rekenkamer controle op zijn financieel beheer zal uit voeren. Uno is Italiaans voor i. De Fiat Uno heet dus eigenlijk de Fiat I. 'n Heel toepasselijke naam. Want onlangs koos een internationale jury van autojoumalisten de Fiat Uno als Auto van het Jaar 1984. Om z'n ontwerp, ruimte, prestaties, wegligging en zuinigheid. Maar zeker ook om z'n komfort. Kom fort dat gewaarborgd wordt door verstelbare achterbank en voorstoelen, riante beenruimte voor achterpassagiers en een nieuw veersys- teem dat niet bang is voor een flinke hobbel of kuil De nieuwe Auto J van het Jaar staat bij alle Fiat dealers in 7 uitvoeringen, waar onder nu ook de Uno Diesel. FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984. RAI UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE./Z7/ lA/T/

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5