Steeds Renovatie van Rijn en Vliet gaat door Treiterpartij leidt tot dodelijke steekpartij ■c Opknapbeurt haltegebouw Lammenschans Officier eist drie jaar tegen Leidenaar Sen meï Aofontb btudbteeld Provincie geeft bejaardenoord voorrang Alsnog cel straf geëist Man ontkent verkrachting Eis negen maanden voor maaien met een klewang Oude St. Barbaraschool ligt nagenoeg in puin WOENSDAG 21 MAART 1984 LEIDEN - Het haltegebouw van station Lammenschans wordt verbouwd. Vanaf aanstaande vrijdag is het plaatskaartenkan- toor en wachtkamer voor vier maanden gesloten. Beneden aan de trap bij het parkeerterrein wordt een mobiele cabine ge plaatst waar de kaartverkoop ge durende deze periode plaats zal hebben. Het nieuwe plaatskaartenkantoor zal in de toekorpst op de voorma lige plaats van de wachtkamer zijn gesitueerd. Het kantoor wordt een stuk ruimer dan wat de lokettisten nu tot hun be schikking hebben. De wachtka mer wordt voortaan met cv ver warmd, het meubilair verandert en het zicht op vertrekkende en aankomende treinen wordt ver beterd. Leiden DEN HAAG/LEIDEN - De trei terpartij werd de treiteraar uit eindelijk zelf fataal. Twee keer smeet hij op nieuwjaarsnacht een straattegel door een ruit van de vriend van zijn ex- vrouw. De eerste keer werkte die vriend, door hem met een mes te bedreigen, de tuin uit. Maar toen nog geen twee mi nuten later de volgende tegel de woning binnenzeilde, sloe gen alle stoppen door. De 33-jarige Leidenaar rende de straat op, achtervolgde de man en reeg hem aan het mes. Het slachtoffer, eveneens een in woner van Leiden, overleed acht uur later in het Acade misch Ziekenhuis aan zijn ver wondingen. Uren voor het gooien van de te gels begon, stond het slachtof fer ook al voor de deur. Hij eis te zijn beide kinderen op. Toen hij 'geen gehoor' kreeg, ging hij weg. Later zou hij nog wel een keertje terugkomen. En De 33-jarige Leidenaar zocht tot twee keer toe contact met de politie. Maar, zei hij gisteren voor de Haagse rechtbank, nie mand liet zich zien. Waarom, vroeg hij zich vertwijfeld af, is die politie niet eerder op de proppen gekomen dan was er waarschijnlijk niets gebeurd. "Ik heb niks gedaan, die man heeft mij hiertoe gebracht." De Leidenaar tobt nog altijd over het voorval. Een brief die hij aan de ouders van het slachtof fer schreef kwam, via een broer van hem, ongeopend te rug. Messen Ondanks alles achtte de officier van justitie, mr. Klein Breteler, doodslag bewezen. "Ik heb oog voor de situatie", zei hij. "Ie dere man zou optreden, denk ik, als er ruiten bij hem worden ingegooid. De ellende zijn steeds weer die messen. Ze worden altijd op het verkeerde moment gebruikt. Als u die man nu een paar opdonders had verkocht, dan was er meer begrip voor u geweest dan nu het geval is. Dan had u hier waarschijnlijk niet eens ge staan. Maar nu zit u met de ge bakken peren. Er is een mens overleden en dat is iets onver geeflijks." Mr. Klein Breteler eiste een ge vangenisstraf van drie jaar on voorwaardelijk. De advocaat van de Leidenaar noemde de daad van het slachtoffer een 'grove inbreuk op de privacy in een feest- nacht'. "Tot twee keer toe heeft hij de politie gebeld. Hij kende zijn zwakheden, hij wist dat hij driftkop is. Ik vraag me af of er wel sprake is van opzet." De raadsman vroeg in eerste in stantie om onmiddellijke in vrijheidstelling en als dit niet tot de mogelijkheden behoor de, dan een mildere straf. De president van de rechtbank, mr. Kootte tot de verdachte: "De eis is al uiterst mild. U hebt een mens van het leven beroofd, dat is nogal wat." Uitspraak 3 april. Braks opent bloemencentrum LEIDEN Minister Braks van landbouw en visserij verricht volgende week donderdag de of ficiële opening van het 'Bloemen Centrum'. Dat is een overkoepe lend centrum, waar binnen een aantal organisaties onderdak vinden, die zich met bloemen en ander groen bezig houden. Het centrum ligt aan de Plesman- laan. De gemeente is een tijd lang, vooral met Aalsmeer, in concurrentie geweest om het centrum binnen haar grenzen te krijgen. AANRIJDING Bij een aanrij ding op de kruising Rijndijk en Haagse Schouwweg heeft een 17- jarige Katwijkse jongen gister middag een been gebroken. De jongen reed op het fietspad langs de Rijndijk en wilde de kruising oversteken. Een 43-jarige Haagse automobilist verzuimde de jon gen voorrang te verlenen en bot ste tegen hem op. Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies, Verliest u deze voor delen niet uit het oog. ^OLPPkeukens V 20 jaar de betrouwbare keukenspec^list I Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - De renovatie van bejaardenhuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan gaat door. Begin mei zullen de bewoners van het sterk verouderde tehuis kunnen verhuizen naar de noodhuisvesting aan de Schubertlaan. In de daarop volgende zestien maanden zal Rijn en Vliet een grondige renovatie ondergaan waarbij onder meer de kamers zullen worden vergroot en voorzien van een eigen douche. Anti-reclame (1) Cees Goekoop en Stan Huygens zijn vriendjes. En dat zullen we weten ook. De journalist Le peltak, zoals Stan eigenlijk van achteren heet, voert zijn stap- maatje tot vervelens toe op in zijn glamour-journaal in de Te legraaf. Goekoop was koud tot burge meester benoemd of Huygens liep hem tegen het robuuste lijf m het Amsterdamse café Hop pe. Een dag later lazen wij in de Telegraaf dat Goekoop in Hoppe zat omdat in heel Lei den nergens zo'n café te vin den was. Niet zo'n slimme opmerking na tuurlijk van Mokumse Cees want zijn opmerking werd hier beschouwd als anti-reclame voor de Leidse horeca. Boven dien: in Leiden wemelt het van de bruine cafés, wat Hoppe dus ook is. In de afgelopen drieënhalf jaar speelde Goekoop nog enkele keren een hoofdrol in het Stan Huygens-journaal, onder ande re naar aanleiding van zijft meest recente veijaardagspar- tijtje in de Pieterskerk. Gisteren schitterde Mr. Cees Goekoop wederom in 's langs grootste ochtendkrant. Met zijn collega van Lelystad, drs. Hans Gruyters, was hij het af gelopen weekeinde eregast bij de opening van een tentoon stelling in de Hoppe-galerie. Huygens citeerde in zijn ko lommen uit Goekoops ope ningsspeech: "De politiek wordt geboren in het café, overal ter wereld trouwens. Ik kan u wel verklappen, dat ik in de gemeenteraad gekomen ben, omdat ik in 1969 toevallig in het café de voorzitter van de WD tegenkwam, die mij on der een borrel spontaan vroeg of ik in de gemeenteraad van Amsterdam wilde. Ik woonde toen niet eens in Amsterdam en was geen WD-lid. Maar zo is het gekomen". We zijn benieuwd of de WD-be- stuurders het op prijs stellen dat Goekoop heeft onthuld waar zij hun 'veldwerkers' van daan héden, uit de kroeg dus. En wat Goekoop zelf betreft: hij zal z'n sollicitatiebrief voor het burgermeesterschap van richt op de provincie, die nog een beperkte som gelds mocht beste den aan de nieuwbouw of reno vatie van enkele tehuizen in Zuid-Holland. Rijn en Vliet be hoort nu dus tot die uitverkore nen. Zijloever De geplande bouw van een verzor gingshuis in Leiden Noord, aan de Zijloever, werd vorig jaar ove rigens ook onzeker door de bouwstop. Gebleken is nu dat ook de provincie geen geld ge noeg heeft om nog dit jaar met de bouw van dit verzorgingshuis te beginnen. Wel staat Zijloever op het prioriteitenlijstje als zevende genoemd, zodat de bouw in 1985 of 1986 waarschijnlijk lijkt. Twee andere te renoveren tehuizen in deze regio, Adegeest in Voor schoten en Emmaus in Zoeter- woude, staan als respectievelijk nummer 22 en 23 op de lijst. Ronald Reagan links als autoverkoper, Cees Goekoop (in het gezelschap rechts geheel links) als Hoppe vete raan. Leiden toch niet in een vlaag van dronkenschap hebben ge schreven? J.V. Anti-reclame (2) In de advertentiekolommen van deze krant stuiten wij de laat ste tijd regelmatig op 'Ameri ca's first man'. De acteur Ro nald Reagan kijkt ons aan met de glimlach van een louche au toverkoper die op het punt staat ons een tweedehands wa gen van derderhands kwaliteit in de maag te splitsen. Reagans afbeelding prijkt bij ad vertenties van de Ford-dealer Rijnland, met vestigingen in Leiden en Leiderdorp. Wat nu precies de rol van de Ameri kaanse president in deze ad vertenties is, blijft volstrekt onduidelijk. Ook de opdrachtgever van de ad vertenties, het Haagse recla me- en marketingbureau Die Haghe, kan geen opheldering verschaffen. Een woordvoer der van Die Haghe vertrouwt ons toe dat hy de advertenties eigenlijk "als een tang op een varken vindt slaan". De op dracht schijnt te zijn verstrekt onder het motto: 'de klant is koning', of president in dit ge val. Maar adjunct-directeur J. Ramb van Rijnland onthult dat Rea gan de rol van blikvanger ver vult in de advertenties: "Rea gan is op dit moment natuur lijk erg actueel. We hebben zijn afbeelding gewoon bij die ad vertenties laten plaatsen om de aandacht te trekken. En ik moet zeggen dat dit aardig is gelukt, want er zijn de laatste dagen een hoop mensen ko men kijken. Ook van collega's hebben wij veel reacties gehad. Ze hadden die advertenties al lemaal gelezen. Nee, we heb ben geen negatieve reacties ge had. Het was ook geenszins on ze bedoeling om te shockeren, gewoon om eens wat anders te doen. Of we er mee doorgaan, weet ik niet. Misschien dat we deze advertentie nog één keer herhalen en daarna weer met wat nieuws komen. Inspelend op de actualiteit natuurlijk". De vraag is nu of het plaatsen van de afbeelding van Reagan bij een advertentie, ook al gaat het om een tekening, wel is toegestaan. We kunnen ons nog herinneren dat niet zo gek lang geleden de nodige beroe ring ontstond toen premier Ruud Lubbers plotseling on gewild in een advertentie op dook. Gelukkig voor Ford Rijnland en reclamebureau Die Haghe zijn ze in het Witte Huis niet geabonneerd op het Leidsch Dagblad. Maar op de Ameri kaanse ambassade ligt de ge wraakte advertentie inmiddels op het bureau van de pers-atta ché. En een persvoorhehtster van de ambassade heeft al aan gekondigd dat "deze interes sante zaak zal worden onder zocht". Ze zijn dus gewaarschuwd bij Ford Rijnland en Die Haghe. Ze moeten in elk geval niet raar opkyken als daar binnen kort een paar heren met van die lange regenjassen en gleuf- hoeden op de stoep staan. J.V. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, maakten dezer dagen hun voor stellen omtrent de renovatie en nieuwbouw van Zuidhollandse bejaardenoorden openbaar. Daarbij bleek dat Rijn en Vliet bovenaan het prioriteitenlijstje prijkt. Renovatie van het tehuis is volgens GS onontkoombaar omdat de kwaliteit van de huis vesting beneden aanvaardbaar niveau is en niet doorgaan van de renovatie in de toekomst bijzon der hoge kosten met zich mee zou brengen. Verwacht wordt dat de provinciale adviescom missie voor het ouderenbeleid, die donderdag definitieve beslis singen neemt, het advies van GS zal volgen. Frits van Oosten, directeur van Rijn en Vliet, zei gistermiddag 'heel blij' te zijn dat de renovatie doorgaat. "Dat is ten eerste te danken aan de inzet van heel veel mensen, zoals het bestuur van Rijn en Vliet, het gemeente bestuur en zeker ook de Werk groep renovatie Rijn en Vliet. Verder heeft het wel geholpen dat er aan de Schubertlaan al vervangende huisvesting aanwe zig is om de bewoners tijdens de renovatie in onder te brengen". De gehele renovatie, en alles wat daarbij komt kijken, zal in totaal 11,8 miljoen gulden gaan kosten. Daardoor worden dan niet alleen de kamers vergroot en voorzien van een douche, maar wordt ook een beter alarmsysteem aange legd. Verder wordt er een nieuwe keuken gebouwd, komt er een tweede lift, een nieuwe hoofdin gang aan de Churchilllaan en een betere outillage voor de ziekenaf deling. Tenslotte komt er een grotere groepsruimte voor aller lei activiteiten. De renovatie van Rijn en Vliet werd vorig jaar onzeker toen er een bouwstop werd ingevoerd voor alle verzorgingshuizen in Nederland. Alleen wanneer zou blijken dat vóór het afkondigen van de bouwstop verplichtingen waren aangegaan met een aanne mer, zou renovatie door kunnen gaan. Daarnaast was de hoop ge- DEN HAAG, LEIDEN - Hoewel een 31-jarige Leidenaar 150 uur alternatieve straf naar behoren heeft uitgediend, vroeg de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Klein Breteler, alsnog een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van acht maan den. De Leidenaar had niet minder dan elf inbraken op zijn geweten. Zijn buit bestond onder meer uit gestolen kleding, video- en ge luidsapparatuur, sieraden, giro betaalkaarten en geld. De totale waarde bedroeg zo'n honderd duizend gulden. De officier van justitie voelde er daarom niets voor om met de al ternatieve straf te volstaan. Hij eiste in totaal twaalf maanden celstraf waarvan vier maanden voorwaardelij k. Uitspraak 3 april. DEN HAAG/LEIDEN - Was de Leidse ex-echtgenote van een 32- jarige inwoner van Hoogeveen in januari nu gewillig met haar voormalige man naar bed ge weest of had deze haar daartoe gedwongen en is de beschuldi ging van verkrachting juist. Zo als wel vaker in verkrachtingsza ken was dit het moeilijke bewijs dat gisteren voor de Haagse rechtbank geleverd moest wor den. De officier van justitie had geen twyfel over de dwang die de man op zijn ex-vrouw had uitgeoe fend toen hij in haar woning zijn kinderen kwam bezoeken en eis te daarom twaalf maanden ge vangenisstraf tegen de Hoogeve- ner. Hy zei bovendien bij de stra feis rekening te hebben gehou den met de Islamitische achter grond van de verdachte volgens welke hij nog steeds met de vrouw is getrouwd. Maar verdachtes advocaat was het geheel niet met hem eens, vond niet dat het bewijs van dwang was geleverd. Ook volgens de verdachte zelf was de vrouw niet uit angst voor lichamelijk ge weld met hem naar bed geweest. Alhoewel hij toegaf in zyn huwe lijk haar dikwyls te hebben ge slagen. Uitspraak over veertien dagen. POPMUZIEK - In café The Jam aan de Tweede Binnenvest- gracht treedt vanavaond de pop groep 'Mind-Jams' op. Gespeeld wordt latin-funk, aanvang is 22.00 uur. In De Branderij (Nieuwstraat) is zondag Rob Baars te beluisteren. Hy bege leidt zichzelf op de gitaar en ver tolkt enkele Nederlandstalige chansons. Aanvang vier uur. Op hetzelfde tijdstip en dezelfde dag is in het naburige café Uyl van Hoogland rock and roll van de groep Match te horen. LEIDEN - De voormalige Barbara- school aan het Levendaal ligt na genoeg in puin. Enkele weken ge leden werd al begonnen met de afbraak van het gebouw waar tot voor kort tal van muziekver enigingen, een peuterspeelzaal en enkele kunstenaars hun on derkomen vonden. Deze week heeft de sloperskogel de buiten muren van het complex in mum van tijd neergehaald, de foto Holvastis van maandag. Rond het Levendaal, de St. Joris- steeg en Garenmarkt onstaat langzamerhand het grootste gat dat de Leidse binnenstad "rijk" is. Het lijkt er een beetje op of de jaren zestig, toen op tal van plaatsen in de stad kaalslag werd gepleegd, zijn terugge keerd. De bedoeling is evenwel dat de braakliggende gebieden rond het Levendaal zo snel moge lijk worden opgevuld met nieuw bouw. Als alles naar wens verloopt gaat dit jaar nog de eerste paal de grond in voor de bouw van een parkeergarage op het txx>rmali- ge Sandersterrein. Voor het ge bied rond de vroegere Camera bioscoop is een plan in de maak om een zestiental woningen rond een pleintje te bouwen. Het terrein van de Barbaraschool is voorlopig bestemd voor wonin gen, winkels en kantoren. Nu de plannen van de baan zijn om op de Garenmarkt een nieuwe open bare binnenstadsschool te bou wen ziet het er niet naar uit dat dit terrein op korte termijn be bouwd gaat worden. LEIDEN - Een 46-jarige Leider dorper, vast van plan een fiets tocht naar Den Haag te maken, besloot gisteravond de nacht door te brengen onder de brug aan de Willem Barentzstraat. De politie trof de man daar aan. En ook al werd hij kouder en kou der, hij weigerde met de agenten mee te gaan. Uiteindelijk vertoonde de Leider dorper zulke tekenen van onder koeling, dat de politie hem dwong mee te komen naar het bureau. Daar werd hij onder zocht door de EHD en kwam weer wat op temperatuur. Van ochtend vroeg heeft de Leider dorper zyn reis richting Den Haag voortgezet. DEN HAAG/LEIDEN - Negen maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar was de strafeis die een voormalige 31-ja rige Leidenaar gisteren voor een poging tot doodslag tegen zich hoorde eisen. Hij had op elf no vember vorig jaar op de Leidse Ravenhorst het gezicht van een overbuurman met een klewang zodanig bewerkt dat "daarvan niet veel was overgebleven en de man voor zijn leven was gete kend". Aldus de president van de Haagse rechtbank. Bovendien hadden de slagen met de klewang de bovenkaak van het slachtoffer gebroken en een botbreuk in de schedel veroor zaakt. De vechtpartij was het ge volg van een al langer durende ruzie tussen de twee bewoners- groepen van de veelal gekraakte flats aan de Ravenhorst. Maar volgens de officier van justi tie had verdachte voor het hem met een mes bedreigende slacht offer moeten weglopen juist om dat hij als voormalig Surinaams commando wist hoe gevaarlijk een klewang zijn kan. Verdachtes advocaat haakte hier op in door erop te wijzen dat juist als gevolg van het feit dat deze met een klewang had leren om gaan er geen sprake was van po ging tot doodslag. "Hij heeft het wapen bewust en kundig als af weermiddel gebruikt door er slechts mee te maaien om daar mee het slachtoffer van zich af te houden. Als hij hem had willen doden had hij dat gemakkelijk gekund". Hij vroeg daarom verdachte 'slechts' te veroordelen voor zwa re mishandeling en hem hiervoor als straf de 54 dagen gevangenis op te leggen die hij al in voorar rest had doorgebracht. "Met mo gelijk iets voorwaardelijks". De pleitbezorger wees er boven dien op dat ook het slachtoffer in de verdachtenbank had moeten zitten. "Hij heeft zelfs de echtge note van verdachte gedreigd te vermoorden", zo zei hij.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3