Boekenbal met c epunten Je moet je hier steeds opnieuw bewijzeri 'Schrijvers in Carré' vanavond op tv Oud-dirigent KMK overleden Teleurgestelde zangeres Jody na geflopte single Ex-plugger gooit Frits Spits taart in gezicht WOENSDAG 21 MAART 1984 AMSTERDAM (GPD) - Wat de tv-kijker vanavond vanaf half negen via Nederland 1 door de VPRO aan Boeken bal wordt voorgezet, zal best wel meevallen. De tot 70 minuten gecomprimeerde uitzending van een feestpro gramma dat de avond tevoren meer dan vier uur duurde, zal ongetwijfeld het aardigste weergeven van wat schrij vers, cabaretiers, zangkoren en musici in het met de mi nister van WVC, de burgemeester van Amsterdam, au teurs, uitgevers, boekverkopers en 'gewone' mensen be volkte Carré presteerden. Radio - tv - kunst Boekenbal. Met heimwee dacht schrijfster Josepha Mendels te rug aan de vlammende festijnen uit de jaren vijftig, toen die nog beheerst werden door Ed Hoor- nik, Victor van Vriesland en Met- te Koornstra. Alle drie hebben inmiddels het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. En een tijd lang heeft het initiatief van de stichting Collectieve Propagan da van het Boek (CPNB) op zijn achterwerk gelegen. Maar vorig jaar werd het bal weer van stal gehaald. Ook dit jaar werd beslo ten de Boekenweek-1984 maar weer in te luiden met een groots opgezet programma onder de ti tel „Schrijvers in Carré". Lang Vier uur is lang. Zelfs wanneer 26 schrijvers en dichters komen to nen dat zij „meer kunnen dan u dacht", zoals presentator Adriaan van Dis, altijd charmant, altijd opgewekt en een rake kwinkslag nimmer uit de weg gaand, bij de opening meldde. Vier uur is lang,, als er treurnis- wekkende toneelstukjes worden vertoond door zusje en broertjes Meijsing. Een boos publiek floot het trio voortijdig van het toneel. Vier uur is lang als er niet gela chen kan worden om een caba retgroep als Dubbel en Dwars die een gevaarlijk lauw aftreksel bleek te zijn van „Neerlands Hoop in Bange Dagen" met in derdaad een regelrechte kopie van Freek de Jonge in de hoofd rol. Zo'n overwegend ongoestig pro gramma-onderdeel was ook „Moord in de bibliotheek". Een lijk, ruggelings doorstoken met een gigantische kroontjespen, bleek een gezangenbundel, een pakje kano-koekjes, een damess lipje, een pijp, een beitel alsmede een kaartje van Oegstgeést in de jaszak te verbergen. Wie kon dat deerlijk verminkte mens - een man, een vrouw, een schrijver soms - wel zijn? Vier thriller schrijvers mochten het zeggen. Martien Carton wees zonder blikken of blozen Hannes Meir- kema of Anja Meulenbelt aan, want alleen zulke feministische auteurs dragen beitels op zak. Al leen Rinus Ferdinandusse wist in deze act nog iets van humor te spuien door het dode lichaam aan 't Hart toe te schrijven, „van wege de pijp die aan Maarten is gegeven en de gezangenbundel" De veer in het achterwerk van het lijk had volgens hem trou wens alles te maken met de „or- tolanus". Imitatie Maarten 't Hart kon overigens niet op het feest aanwezig zijn, we gens ziekte. Dat kon niet verhin deren dat de imitatie van het wel bekende radio- en televisiepro gramma van eertijds, „Hou je aan je woord" (toen nog met Mu- lisch, Bomans en Van Vriesland) een van de meest spraakmaken- de elementen uit de schrijvers show werd. Nico Scheepmaker, samen met Boudewijn Buch, Doeschka Meijsing en Willem Brakman aan tafel, gaf een per fecte nabootsing van het co lumn-talent van Stoker, in het „echt" door het leven gaand als Hugo Brandt Corstius. Zo kregen al met al de wat meer humoristische zaken toch de overhand. Cabaretier Youp van 't Hek bracht een prachtige persi flage van een succesauteur. Jo hannes Vermeer, createur van „Storm in een glas Sauterne", zo luidde zijn in overleg met zijn uitgever gecomponeerde pseu doniem, vanwege „de schilder achtigheid van zijn taalgebruik". Nooit mag een goed lopend boek dat aspect missen waardoor het niet in de show van Sonja Ba rend zou worden gepresenteerd. Gelukkig was deze avond minis ter Brinkman van cultuur in de zaal, die zoals het een kwiek be windsman betaamt al was opge staan voordat Vermeer hem goed en wel was genaderd. Genadeloos Even later liet A. den Doolaard zijn kans niet voorbijgaan door in het onderdeel „Leven van de pen" dezelfde minister en zijn no-non- sense-kabinet genadeloos af te kraken voor het gevoerde 'arme tierige' letterenbeleid. De uit leenvergoedingen zijn afge- door Peter Huysman schaft. En waar blijft het leen geld? Het is onrechtvaardig dat wij auteurs fiscaal kinds worden verklaard als straf op het zelf standig-zijn, zo riep Den Dool aard onder applaus uit. Johnny „the Selfkicker" van Doorn ven tileerde hartgrondig dat „leven van je pen" betekent „even zwaaien met je nieuwe boek". Gevecht tegen het zuur, zo heet dat boek en het ligt vandaag in de winkel, zo voegde hij daaraan geestdriftig toe. Onder het motto „Het literaire mi lieu" deed ook Remco Campert een fikse aanvalspoging, zij het ditmaal gericht tegen het uitge- versgilde, dat hij beschreef als li teraire milieuvervuilers, die je al tijd met succes voor een lunch kunt uitnodigen „omdat ze altijd honger hebben". De luidruchtige Bart Chabot had het vervolgens over „de dichter die een man is van weinig woorden", waarna hij een zeer lang poëtisch verhaal voordroeg waarin „de rillingen als kleine hagedisjes over Gods rug" bleken te lopen. Gillend Intussen was op kundige wijze een tekst van A. Roland Holst muzi kaal vertolkt door zangeres Lu cia Meeuwsen, een even muzika le voordracht gehouden door de steeds even energiek gillende Moniek Toebosch, had minister Brinkman prijzen uitgereikt aan twee jeugdige schrijvers (win naars van de proza-wedstrijd Nooitgedacht) en waren Cees Buddingh', Kees Stip en Heinz Poltzer de strijd aangegaan met „het lichte vers". Stip stal de show met een Haiku-gedicht dat er ongeveer op neerkwam dat „toen de zon wegviel, Philips een zucht van verlichting slaakte" Zo werd door al die vriendelijk-spi- rituele bijdragen de avond toch nog wel de moeite waard, zeker in aanmerking genomen dat na het slotconcert door alle optre dende schrijvers onder directie van Clous van Mechelen drank en eten gratis klaarstonden. De opening van het programma zal zonder twijfel breed op de televi sie worden uitgemeten. Die was dan ook spectaculair: een moedi ge, niet door hoogtevrees geterg de Adriaan van Dis, opgeborgen in een opengeslagen reuze-boek dat uit de nok van het Carré-ge bouw nederdaalde. Het was gisteravond absoluut niet vier uur achtereen schaterlachen geblazen. Maar de VPRO zal een ruim uur „reincarnatie van het Boekenbal met Nederlandse schrijvers tussen de schuifdeu ren van Carré" zeker op een at tractieve manier aan de man we ten te brengen. Van een integrale uitzending is gelukkig op voor hand afgezien. LOCHEM (ANP) - Dr. C.L. Wal- ther Boer, de oud-dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel, oud-inspecteur van het muziek onderwijs in ons land en oud-di recteur van het Nederlands Om roeporkest en het Radio Philhar- monisch Orkest is op 92-jarige leeftijd in zijn woonplaats Lo- chem overleden. De begrafenis heeft in familiekring plaats ge had. ONDERSCHEIDING - De jaar lijkse onderscheiding van het na tionaal creativiteitscentrum 'Gouden Handen' in 's-Heeren- berg is dit jaar toegekend aan de cabaretier Herman van Veen. Hij krijgt de onderscheiding voor de. volgens 'Gouden Handen' uit zonderlijke manier waarop hy via zijn kunst bijdraagt tot huma nisering van de samenleving. Boekenbal in Carré. Op de foto stelt minister Brinkman van WVC de schrijver Harry Mulisch voor mevrouw Lubbers, die haar in Brussel vertoevende echtgenoot vertegenwoordigde. (foto 1(1Love is a battlefield - Pat Benatar 2(3) Somebody's watching me - Rockwell 3(2) When the lady smiles - Golden Earring 4(5) Break my stride - Mat thew Wilder 5 (10) Girls just want to have fun - Cyndi Lauper 6(4) Stop that train - Clint Eastwood General Saint 7(7) She's a liar - Dolly Dots 8(9) Somebody - Video 9 (6) Bird of paradise - Sno- wy White 10 (11) Hiekikkowokan - Nor maal 11 (18) Don't answer me Alan Parsons Project 12 (16) Heaven-Fiction Facto ry 13 8) Radio Ga Ga - Queen 14 (17) Sincerita - Riccardo Cocciante 15 (22) P.Y.T. - Michael Jack son 16 (12) So long Marianne - Ron Brandsteder José 17 (19) Yah mo b there - James Ingram M. McDo nald 18 (21) Help - Tina Turner 19 (15) A night in New York - Elbowbones Racke teers 20 (32) Adult education - D. Hall J. Oates 21 (25) Dr. Rhythm G'Race 22 (14) The country disco train - Saskia en Serge 23 (33) Holiday - Madonna 24 (35) Beast of burden - Bette Midler 25 (13) Relax - Frankie goes to Hollywood 26 (34) Doctor doctor - Thomp son Twins 27 (24) Wouldn't it be good - Nik Kershaw 28 (36) Love will tear us apart - Paul Young 29 (31) The original sin -1nxs 30 Lady - Spargo 31 (38) Get out of your lazy bed - Matt Bianco 32 De gewone man - Pisa 33 (20) No tengo dinero - Rig- heira 34 (40) Tooralooraloo - Trio 35 Dance hall days-Wang Chung 36 (23) Paris latino Bandele- 37 Through the years - Tim Finn 38 It's my life - Talk Talk 39 Swing is the thing - Deep River Quartet 40 Hello Lionel Richie LAREN (GPD) - Het mooi uitgevoerde nummer 'Stop' heeft Jody (Pijper) niet dat succes gebracht dat zij ervan verwachtte. En daar is zij boos over. Het ergert haar mateloos dat iedereen vooraf zo en thousiast over het num mer deed, terwijl later niet een enkele discjockey de moeite nam het nummer te draaien. door Pieter Groenewold Niet minder dan een jaar heeft zij aan het nummer gewerkt. Het verscheen op single en in een langere versie eveneens op een mini-elpee, waarop ook de korte versie terug te vinden was. Jody geloofde volkomen in het num mer en werd in die mening ge sterkt door haar omgeving. Des te groter is nu haar teleurstelling. Maar zij zit niet bij de pakken neer. Met haar nieuwe band werkt zij hard aan haar toe komst, terwijl ook een nieuwe el pee op stapel staat. Thuis, in haar woning in Laren, vertroetelt Jody haar tien maan den oude dochter, die zij enkele dagen niet heeft gezien. Jody zong in het koortje dat een twee tal deelnemers aan het Nationale Songfestival begeleidde. Zij heeft het erg druk ondanks het floppen van haar single. Dat heeft zo z'n prettige kanten, maar zij mist toch ook wel degelijk het contact met haar kind en met haar vrienden en vriendinnen. Zij denkt nu na over haar toe komst. Hoe zij het 't liefst zou willen hebben. Haar toekomst bestaat op dit moment uit de nieuwe elpee en het werken met haar nieuwe band, die uit een aantal bekende musici bestaat. De heren zijn afkomstig uit groe pen als Cashmere, Urban He roes, Galaxy Linn en de House Band. Naast die werkzaamheden heeft zij het ook druk met sessie- werk en achtergrondkoortjes. Jody vertelt er geen idee van te hebben waarom „Stop" het niet haalde. „Ik vond het zelf juist zo'n geweldig goed nummer", vertelt zij. „En heel Hilversum stond bol van de complimenten. Maar gedraaid wordt het num mer nooit. Dat snap ik niet en dan word ik boos. Zeg dan met een dat je het niks vindt. Maar ik ga die discjockeys niet vragen waarom zij het niet draaien. Daartoe verlaag ik mijzelf niet. Ik kom ook met opzet niet in die kroegen waar die jongens ge woonlijk ook komen. Voor je het ker een nieuwe single die ge draaid moet worden". Dat hoeft voor mij niet". Bewijzen „Ik vind het ook niet nodig dat ik mij iedere keer opnieuw moet bewijzen. Ik heb het gevoel dat ik steeds voor een jury sta om mij waar te maken. Ik voel mij net een stuk vee. Nu weet ik wel dat ook die discjockeys het niet makkelijk hebben. Per week worden er veel te veel platen uit gebracht. Dat is een ontzettende stapel en daar kom je niet door heen. En als er dan vier lekkere meiden op het hoesje staan, draaien ze zo'n plaatje eerder dan een andere. Dat kan ik mij nog wel een beetje voorstellen. Ze gaan vaak af op een foto of een leuke biografie. Dat denk ik ten minste. maar mijn naam is toch niet onbekend in Hilversum. Dan hoopje toch dat ze je plaatje uit de stapel weten te vissen. Na tuurlijk begrijp ik best dat ieder nieuw produkt op z'n kwaliteit moet worden beoordeeld. Maar dat je je iedere keer weer zo moet bewijzen, daar word ik zo moe van. Gelukkig heb ik nu weer een band. Dan kan ik mijn ei kwijt. Ook zonder hit kan ik dan optreden. Want voor een band bestaat een heel ander soort pu bliek". Jody vertelt dat teksten voor haar heel belangrijk zijn. Zij noemt zichzelf een tekstfreak. Zij kan zich dan ook niet voorstellen dat mensen niet naar teksten luiste ren. Zelf zal zij geen nummer op nemen indien zij niet volledig achter de tekst staat. Muziek en tekst hebben voor haar ook alles met elkaar te maken. Automa tisch belandt het gesprek op het afgelopen songfestival. Wanneer het aan Jody ligt, wordt de regel dat de tekst Nederlandstalig moet zijn direct afgeschaft. Voor de juryleden van de overige lan den moet het een vreselijk ge hoor zijn te luisteren naar een liedje dat je beslist niet begrijpt. De concurrentie van met name En- gpd) gelsen is daardoor onevenredig groot. En dat merkt Jody ook in haar dagelijks werk op andere gebieden. Zo is er bijvoorbeeld veel meer geld beschikbaar in het buitenland voor het maken van videoclips. Nederlandse ar tiesten moeten hun nummertje voor de tv brengen met een een voudig decortje als achtergrond terwijl buitenlandse sterren at tractieve video's opsturen. Als voorbeeld noemt Jody Tracey Ullmann. Een goed begeleidend filmpje is een onderdeel van het succes. Dat is ondertussen wel bewezen. Cashmere Jody heeft ondertussen al een aar dige staat van dienst. Ze begon in de band van oud-Motionszan- ger Rudy Bennett. Die band heette Jupiter. Jody hoorde dat die groep een zangeres zocht, maar had geen zin in een auditie omdat zij ook daar geen zin had zich te moeten bewijzen. Uitein delijk stond Rudy bij haar op de stoep om haar te vragen een nummertje te spelen op gitaar. Dat viel in de smaak. Eigenlijk zong ze te mooi voor die groep, maar ze ging er toch deel van uit- - maken. Later maakte ze een solo single en ging samenwerken met Hans Vermeulen en zijn Rain bow Train. Ze deed veel koor werk en ontmoette Hans Hol- lestelle met wie zij ging samen werken en samenwonen. Met hem richtte zij de groep Cashme re op en had zij ook een grote hit. Sindsdien is zij een gevestigde naam in het wereldje en wordt zij heel vaak gevraagd voor onder meer koorwerk. Zo was zij te ho ren op alle versies van „Stars on 45" en aan de wand van haar in volledig wit gehouden woning hangt dan ook een gouden versie van de eerste Stars, die de Beat les behandelde. Nu legt Jody zich dan volledig toe op haar sololoopbaan. De single 'Stop' flopte, maar ondanks haar boosheid gaat zij vol goede moed verder. Het wachten is nu op haar elpee die als alles meezit in augustus verschijnt. HILVERSUM (ANP) - Een boze ex-plugger heeft de NOS disc- jockey Frits Spits vlak voor de uitzending van het radiopro gramma 'De Avondspits' een taart in het gezicht gegooid. De man was kwaad op Spits omdat de dj had geweigerd in zijn pro gramma platen te draaien die de plugger hem had aangebo- Spits werd maandagmiddag in de catacomben van het muziekpa- viljoen op het NOS-complex in Hilversum door de ex-plugger en een fotograaf van het week blad 'Privé' opgewacht. De plugger kwam met uitgesto ken hand op Spits af, maar drukte hem op het laatste mo ment niet de hand, maar een taart in het gezicht. De foto graaf legde de actie op de gevoe lige plaat vast, aldus de NOS- woordvoerder. Frits Spits zal geen stappen tegen de ex-plugger ondernemen om dat hij hem de taartgooierij niet zo kwalijk neemt. De fotograaf laat Spits eveneens ongemoeid, omdat deze voor een blad werkt dat hij negeert. 'En tegen een blad waarvan je het bestaan ontkent, kun je nu eenmaal niets ondernemen', aldus de NOS-woordvoerder. AMSTERDAM - Oude tijden herleefden gistermiddag op het Rembrandtplein, toen Fien de la Mar daar een wandelingetje maakt met haar vader Nap de la Mar. Het nostalgisch voorval speelde zich af in het lentezonnetje voor de deur van het zojuist gerenoveerde Schiller- hotel. In de fameuze Schiller-bar werden namelijk de opnamen gemaakt van 'Fien', een musical van Ivo de Wijs en Joop Stokkermans. Fien wordt gespeeld doorJasperina de Jong en Nap doorAndré v.d. Heuvel. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 31