Recreatieschap wordt opgeheven -c Noordwijkse kastelein hoort zes jaar eisen voor dodelijke steek Rolstoe lbus voor vepleeg tehuizen jllsqriK D- Spontaan concert in raadzaal Kosten werden gemeenten te hoog Subsidie Voorschoten voor JAC nog onzeker 'Olietanks verrot' Biologisch centrum veel duurder dan aangenomen Stad en rand WOENSDAG 21 MAART 1984 DEN HAAG/NOORDWIJK Cocaine en drank. Ze speelden in het leven van de dertigjarige Noord wijkse kastelein een be langrijke rol. Dagelijks snoof hij en dagelijks dronk hij ook de nodige biertjes. Een combinatie die eens tot een uitbar sting zou moeten leiden. Die uitbarsting kwam er op zijn vrije avond van 27 december. Na een spelletje backgammon in café Het Stippie aan de Grent in Noordwijk snoof de kastelein sa men met een vriend wat cocaine. In het toilet van het etablisse ment deden zij zich te goed aan de drug. Vooraf had het tweetal de nodige drank naar binnen ge slagen. Tot zover was alles nog goed gegaan. Toen zij echter in de bar terugkwamen waren hun plaatsen ingenomen door een man en twee meisjes. De collega van de kastelein maakte wat op merkingen waarover de vriend van de twee meisjes (een 21-jari- ge Warmonder) zich opwond. De kastelein van Het Stippie pro beerde de ruzie te sussen en zag zelfs kans om de jongen en de twee meisjes naar buiten te lood- Nog geen minuut later sprong hij als door een wesp gestoken op, sprong door de deur naar buiten en stormde op de jongen en de meisjes af. De vriendin van de jongen sprong tussen het vech tende tweetal en liep drie mes steken op waarvan er een dwars door haar arm ging. Al vechten de belandde datzelfde mes in het hart van de 21-jarige Warmonder Hij bloedde ter plekke dood. Ontlading Over het waarom van deze daad kon de Noordwijkse kastelein gisteren voor de rechtbank zelf geen opheldering verschaffen. Die opheldering gaf een arts in een rapport. De combinatie van beide drugs, alcohol en cocaine, kan plotseling tot een heftige agressieve ontlading leiden. Zo moet het ook gegaan zijn op de uitgaansavond van de kastelein, van het ene op het andere mo ment was hij zichzelf niet meer. De Noord wij ker vertelde de recht bankpresident, mr. Kootte, dat hij sinds half 1983 cocaine ge bruikt. In zijn bar maakte hij lan ge dagen en dat was hem wat te veel geworden. De cocaine ver schafte hem weer wat 'pep'. Elke avond om klokslag elf uur snoof hij wat en kon hij 'fris' de nacht in. Agressief was hij daardoor nooit geweest. Als de kastelein 's avonds thuis kwam, rookte hij nog een stickie om sneller de slaap te vatten. Waarom hij met een dolk op zak liep, wilde de rechtbankpresi dent weten. "Omdat", legde de Noordwijker uit, "ik elke nacht met een hoop geld op zak over straat moet lopen. Autorijden doe ik niet en iedereen in de bad plaats weet dat ik barkeeper ben. Ik had dat wapen niet bij me om aan te vallen, maar om me mee te verdedigen. Pas na het toebrengen van de do delijke steek kwam de kastelein, zwaar leunend tegen een gepar keerde auto, weer bij zijn positie ven. Een vriend had hem inmid dels het mes afhandig gemaakt en de punt ervan op de straat om gebogen. Het kwaad was toen al geschied. Funest Officier van justitie Klein Breleter: "U bent geen moordenaar, maar de combinatie van beide drugs ia funest geweest. Het is uiterst triest voor dat meisje. Zij heeft alles gezien en is voor het leven getekend." Klein Breteler verweet de kaste lein dat hij best wist wat hij deed. "Het was geen kwestie van iets uitproberen", zei hij, "want daar bent u oud en wijs genoeg voor. Het is stom om cocaine te gebrui ken als je een druk bestaan leidt. Voor het geld dat u aan de drugs hebt uitgegeven, had u een bar keeper in dienst kunnen nemen. Als je wekelijks twee gram cocai ne snuift kost je dat honderden guldens." De officier eiste een onvoorwaardelijke gevangenis straf van zes jaar. Een strafmaat waarmee de advo caat van de Noordwijker het niet eens was. Het was voor hem nog maar de vraag of er sprake van doodslag was. Volgens de advo caat was dat niet bewezen. De raadsman vroeg om minder on voorwaardelijke straf en een groot deel voorwaardelijke straf. Uitspraak 3 april. Het Oostduitse kwartet zangers voor de collegetafel in de Leiderdorpse raadzaal. OEGSTGEEST/LEIDEN - Van Wijckerslooth-bewoner Van Arkel kreeg vanmorgen uit handen van voorzitter Don ker van het actiecomité de felbegeerde sleutels van de rolstoelbus voor de verpleeg tehuizen Van Wijckerslooth in Oegstgeest en het Eliza beth Gasthuishof in Leiden. De overhandiging van de sleutels betekende het feeste lijke sluitstuk van de in het vooijaar van 1982 gestarte ac tie om een speciale bus aan te schaffen voor de ongeveer 130 op een rolstoel aangewe zen bewoners. De bus, die de troetelnaam 't Uit- vluggie heeft gekregen, heeft 85.000 gulden gekost. De actie heeft, zo vertelde voorzitter Men ken van het algemeen bestuur, in totaal 130.000 gulden opge bracht. Vanmiddag werd de overhandiging in het Elisabeth Gasthuishof nog eens overge daan. Hier was het bewoner De Beer die de sleutels ontving uit handen van Donker. De bus biedt plaats aan vijf tot zes bewoners en gaat volgens secre taris Ras van het actiecomité vooral worden gebruikt voor vakanties en uitstapjes, zoals de naam van de bus al aangeeft. Tot nu toe waren beide verpleegte huizen aangewezen op touring cars en hotels voor de vakanties en gingen de bewoners elk jaar in groepen van dertig één week weg. Om ter plaatse uitstapjes te kunnen maken moest steeds een rolstoelbus (met chauffeur) wor den gehuurd, wat volgens Ras erg duur is. Dat gebeurde dan ook niet vaak. De bus biedt de mogelijkheid om in groepjes van vier of vijf op vakantie te gaan en dan een bun galow te huren, wat veel meer vrijheid biedt. Dankzij de bus kan dan van dag tot dag worden bepaald waarheen het uitstapje die dag voert, zegt Ras. Ook kun nen er dankzij de bus meer dag tochtjes worden gemaakt vanuit het verpleegtehuis zelf dan tot nu toe het geval was. Hoewel de bus vooral voor vakan ties en uitstapjes is bedoeld. wordt hij straks ook gebruikt voor familiebezoeken. Na een kleine wervingscampagne heb ben zich negen mensen aange meld als vrijwillig buschauffeur en een aantal van hen wil ook in de weekeinden rijden. Volgens Ras wordt na een half jaar proef draaien bekeken of het aantal van negen genoeg is, of dat er toch meer chauffeurs nodig zijn. Beide verpleeghuizen, die onder dezelfde stichting vallen, krijgen in principe om de beurt twee we ken de rolstoelbus tot hun be schikking. Volgens Ras beteken de de feestelijke overhandiging vanmorgen, waarvan een door het tamboerkorps van de land macht en leerlingen van de St. Willibrordschool begeleide rond rit door Oegstgeest deel uitmaak te, niet het einde van de actie. Jaarlijks is namelijk een bedrag van 25.000 gulden nodig om de bus rijdende te houden. WOENSDAG Leiden Zolder LVC - Breestraat 66, algemene ledenvergadering Leidse Vereniging van Popmuzikanten, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing M.G. Kneppers 'Uw tuin uw lus toord', 20 uur. Gebouw Speeltuinvereniging Ooster kwartier - ledenvergadering vereni ging Humanitas, 20 uur, inl. 122017. Zoeterwoudseweg 128 - gesprek 'Pro blemen bij borstvoeding', 20 uur. Jam - 2e Binnenvestgracht, optreden de popgroep 'Mind-Jams', 22 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Fitzcarraldo' van Werner Her zog, 20 uur. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- nngaplaats, lezing Wim van der Plas over popmuziek als massacultuur en Paul Rutten over de wisselwerking tussen het aanbod van popmuziek door de media en de vraag van de consument, 20 uur. Openbare Bibliotheek Zuid-West - om 19.30 uur, film over de historische Stadhuisbrand van Leiden Kapelzaal K&O - concert Vladimir Ples- hakov, 20.15 uur. Lak-Theater - 'Gat in kop' door Mannen van de Dam, 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Les parapluies de Cherbourg' van Demi, 20 en 22.15 uur. Hartebrugkerk - concert door het Hei delberg Kammerorchester, 20.15 uur. Leiderdorp Sjelter - oriënterend gesprek over actie 'Leiderdorp tegen apartheid', 20 uur. Warmond Gemeentehuis - extra raadsvergadering, 19 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 16 tot 23 maart door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. DEN HAAG - Het recreatieschap Noord-zuidhollands plassengebied wordt opgeheven. Nu de meeste deelnemende gemeenten, waaronder de belangrijke plassengemeente Alkemade, hebben besloten uit te treden, ziet het dagelijks bestuur er geen'gat meer in. "Het voortbestaan van het recreatieschap in de huidige vorm is onzeker, zo niet zelfs onmogelijk geworden", aldus gedeputeerde en voorzitter van het recreatieschap Borg man. Het schap werd vier jaar geleden opgericht voor een grootscheep se aanpak van de recreatie in het Hollands plassengebied, dat aanpak van uitsluitend kleine projecten, maar ook de gemeen telijke bijdragen aan een maxi mum werden gebonden. der meer de Westeinder plassen, Een aantal gemeenten, waaronder de Kagerplassen en het Braasse- mermeer omvat. Het ambitieuze plan zou een over een aantal ja ren verdeelde investering van zestig miljoen gulden vergen. Onder druk van de recessie kwa men die plannen al snel op losse schroeven te staan. Over de ver deelsleutel voor de kosten die de deelnemende gemeenten voor hun rekening moesten nemen is nooit overeenstemming bereikt. De aanvankelijk gekozen beta- ljng van een bedrag per inwoner stuitte op grote bezwaren van de grote gemeenten, Amsterdam en Leiden. Die vonden dat de direct profiterende 'plassengemeenten' (Alkemade, Aalsmeer en War mond) meer moesten betalen, wat bij deze laatste weer op be zwaren stuitte. Ook aan de opzet van het plan werd gesleuteld, en het ene grote plan na het andere werd ge schrapt om de kosten te druk ken. Het kon echter niet verhin deren dat de ene gemeente na de andere, besloot uit te treden en dat alle overige gemeenten gin gen twijfelen aan deelname in het schap. Uiteindelijk werd me dio vorig jaar de knoop door het bestuur doorgehakt en wilde men een duidelijke uitspraak van de nog in het schap zittende gemeenten. Daarbij werd een 'nieuw' plan gepresenteerd, waarbij niet alleen werd uitge gaan van een sterk gefaseerde Leimuiaen en Rijnsaterwoude, wilden op die basis wel aan het schap blijven deelnemen. Alke made besloot echter desondanks uit te treden en daarmee viel het 'hart' (Kagerplassen en Braasse- mermeer) uit het recreatieschap. Behalve Alkemade hebben ook Alphen, Amsterdam, Oegstgeest, Leiden en Ter Aar besloten uit te treden. "Het mag duidelijk zijn dat de rondslag voor een recrea- tischap zoals ons dit voor ogen stond, afwezig is", aldus Borg man. Het algemeen bestuur, waarin alle gemeenten zijn vertegenwoor digd, moet tijdens een vergade ring op 26 maart aanstaande een formeel einde aan het recreatie schap maken. VOORSCHOTEN - In Voorscho ten bestaat nog geen overeen stemming over het subsidiëren van het Leidse Jongeren Advies Centrum (JAC). In de functione le commissie voor welzijn 'staak ten de stemmen' gisteravond. De sectie sociaal-cultureel werk is voor subsidie, de sectie volksge zondheid is tegen en de sectie cultuur stelt zich neutraal op. Subsidiëring van het JAC blijkt in Voorschoten nauw samen te hangen met de oprichting van het Jongeren Advies Bureau (JAB) in Leiden. De sectie volksgezondheid kwam gisteravond met de mededeling dat dit JAB, waarvan overigens de vraag is of het er ooit zal ko- Vastenactie De Missie-, ontwikkelings- en vre desgroep van de parochie Meer burg in Zoeterwoude organi seert woensdagavond 21 maart een gespreksavond in het kader van de vastenactie. Onderwerp van de avond zijn de door het dekenaat Leiden gekozen ont wikkelingsprojecten op de Fi lippijnen. Pater Bert van der Ven treedt op als gespreksleider op deze avond, die om 20.00 uur begint in de Bernardusschool aan de Zoeterwoudse Oranje- laan. Tijdens de avond is er ook een tentoonstelling over de pro jecten te zien. Folk In het Voorschotense jongeren- centrum de Lindehoeve aan het Burgemeester Van der Haar- plein is donderdag 22 maart een folkavond. Wie er optreedt is nog niet bekend. De Lindehoeve is donderdag vanaf half tien 's avonds geopend. DEN HAAG - De toestand waarin de nog resterende zevenhon derd oude tanks voor huisbrandolie in de Zuidhollandse water wingebieden zich bevinden is volgens de provincie alarmerend en zij vreest daarom voor vervuiling van het grondwater. Onder zoek heeft namelijk uitgewezen dat de tank'wanden plaatselijk door corrosie voor 70 procent van de wanddikte zijn aangetast. Daarom gaat er binnenkort een brief naar de eigenaren van deze tanks waarin erop wordt gewezen dat zij financieel verantwoor delijk gesteld worden indien het grondwater door weglekkende olie inderdaad wordt vervuild. De provincie biedt tevens aan, zoals ook gold voor de 3.500 tanks die al sinds 1980 uit de water wingebieden zijn behandeld, om gratis de buiten gebruik zijnde tanks te reinigen en met zand te vullen. Ook blijft het mogelijk een premie aan te vragen om de oude olie-installatie om te laten bouwen voor aardgas. Deze regeling geldt alleen voor eigenaren van tanks in waterwingebieden. De slechte staat van de tanks is vooral geconstateerd van centrale- verwarmingsinstallaties die bijna allemaal in de jaren tussen 1950 en 1965 in gebruik zijn genomen. De totale resultaten van het onderzoek naar de toestand van de zevenhonderd tanks zul len binnenkort aan alle gemeentebesturen en milieudiensten in Zuid-Holland worden aangeboden. Dit omdat het provinciaal bestuur denkt dat niet alleen de tanks in de waterwingebieden er slecht aan toe zijn. men, volledig door het rijk zal worden betaald. Het JAC krijgt geen cent van de centrale over heid in Den Haag. Dit nieuws kan het nemen van een beslis sing van de Voorschotense be stuurders vereenvoudigen om dat nu niet hoeft te worden geko zen aan welke jongerenadviesin stelling het geld moet worden besteed. Het aantal Voorschotense jongeren dat van de diensten van het JAC gebruik maakt is volgens enige commissieleden van belang. Ge meente-ambtenaar C. Verlooij betwijfelde deze denkwijze; "Moet er wel in aantallen worden gedacht? Het JAC voorziet in een behoefte en de Voorschoten se jeugd zal in principe niet zo- veeel afwijken van bijvoorbeeld de Zoeterwoudse jeugd" De sectie sociaal-cultureel werk deed een tussenvoorstel. Zij wil len het Leidse JAC een jaar sub sidiëren en dan afwachten wat er gebeurt wanneer 'concurrent' JAB ten tonele verschijnt. "Zo lang het JAB er niet is moeten we het JAC het voordeel van de twijfel geven", klonk het gister avond uit sociaal-culturele hoek. Overigens is ook wethouder Mar selis (CDA) genuanceerder gaan denken over het werk dat het JAC verricht. Hij heeft na een be zoek aan het Leidse JAC "een positievere indruk overgehou den dan ik voorafhad". De Voor schotense wethouder werd dui delijk dat ook de politie positief tegenover het werk van het JAC staat, en dat "vervreemding van het huisgezin niet hun doel is". Zijn aanvankelijke mening over het JAC was onder meer gevoed door de negatieve publiciteit over het JAC. "Ik denk dat alleen de extreme gevallen de krant ha len", meende Marselis. gemeentehuis genieten van een concert van de Dresdner Voka- listen. Het uit vier mannen be staande Oostduitse zanggezel schap verblijft tijdens zijn drie weken durende toernee door Ne derland in Leiderdorp en werd om die reden gistermorgen offi cieel ontvangen door burge meester Van der Have. De Nederlandse toernee kwam tot stand op initiatief van de familie Bonthond, die het gezelschap in het Oostduitse Dresden 'ontdek te' en zich veel moeite heeft ge troost om het sinds 1975 bestaan de kwartet naar Nederland te krijgen. Gerd Reichard, Wilfried Promnitz, Bodo Lange en Rein- hardt Decker wonen tijdens hun toernee in bij de familie Bon thond, en Leiderdorp is deze drie weken dan ook de 'uitvalsbasis' voor de optredens in onder meer Leiderdorp, Leiden, Haarlem, Rotterdam en Voorburg. De familie Bonthond nam ook het initiatief voor de officiële ont vangst gisteren op het gemeente huis. Toen de Oostduitse zangers spontaan een nummer uit hun (klassieke) repertoire ten gehore brachten, stelde burgemeester Van der Have voor om het ge- meentepersoneel te laten meege nieten. In allerijl werd daarop in de raadzaal van het gemeente huis een concert georganiseerd. Het viertal bracht zonder enige muzikale begeleiding voor de on- geveer zeventig toegestroomde ambtenaren een viertal werken ten gehore. Het gezelschap treedt op 27 maart om 20.00 uur op in de Leidse Pie terskerk met het Rijnlands man nenkoor, en op zaterdag 30 maart in de Leiderdorpse Dorpskerk. De christelijke oratoriumvereni ging Excelsior zorgt daarbij voor de nodige vocale ondersteuning. LEIDERDORP - De kosten van een biologisch centrum in park de Houtkamp in Leiderdorp zul len veel hoger uitvallen dan was gepland. Dit blijkt uit een ra ming die gemaakt werd door de biologie-werkgróep. De geraam de stichtingskosten komen nu op 70.000 gulden. Er hebben al verschillende veran deringen in de opzet van het mi lieu-educatief centrum plaatsge vonden. Oorspronkelijk was sprake van een groots opgezet centrum dat zo'n 160.000 gulden moest gaan kosten. Later werd meer gedacht in de richting van een soort schaapskooi, waarvoor 40.000 gulden voldoende zou zijn. Dit blijkt nu toch tegen te vallen. Volgens de laatste raming is met de jaarlijkse exploitatie een be drag van 17.000 gulden gemoeid. "Dat is wel een tegenvaller", al dus wethouder Bezemer gister avond in de raadscommissie on derwijs, "want in de begroting hebben we er slechts 8000 gul den voor uitgetrokken. Maar het wordt wel erg mooi". Het bleef gisteravond bij een me dedeling aangezien aan een amb telijk advies nog wordt gewerkt. LEIDSCH -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Abonnementen kunnen Kwartaalabonnement 63,10 Per post f 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Lossei Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden b abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Directie: G Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur R Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H.I.J Veldhuizen (regio) Hvd Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) tel 071-144941, tst. 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondente (feature) t Schra

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2