Wijde rokken, felle kleuren Varla 'Suikeroom van de armen' op bezoek in Leiderdorp De Koning gaat voorbij aan wensen vakbeweging Centrales boos over bezuiniging uitkeringen FNV wil praten over korting in haven-cao Debat over ontsnapping Meisje op nippertje aan vuurzee ontsnapt Bestrijding bacterievuur Nu laatste hand aan de restauratie Rijnkade 5 DEN HAAG/LEIDERDORP - Een indrukwekkend hemelbed vormde een passende achter grond tijdens het gesprek met Zijne Koninklijke Hoogheid Ta- lal Bin Abdul Aziz Al Saud in een riant Schevenings hotel. De prins ziet er wat vermoeid uit. Hij heeft de hele dag besprekin gen gevoerd met autoriteiten en journalisten te woord gestaan. Ook bezocht de prins het Leider- dorpse kindertehuis Nieuw Bui tenzorg, waar hij zich tijdens een rondleiding uitvoerig liet voor lichten over de revalidatietech- nieken die in het splinternieuwe tehuis worden togepast. Prins Thalal, broer van koning Fahd van Saoedi-Arabie, heeft zowat de hele aardkloot afgereisd als het suikeroompje dat hier en daar grif met oliedollars strooit om de armen te helpen. Hij is op richter en president van het AG- FUND, een club van rijke olie landen (Saoedi-Arabiè, Bahrein, Qatar, Irak, Arabische Emiraten en Koeweit) die VN-ontwikke- lingsorganisaties steunt. AG- FUND heeft sinds zijn oprich ting in 1981 inmiddels al aan 59 miljoen mensen in 77 landen de helpende hand geboden. Als zijn voornaamste taak ziet de prins de hulp aan de arme kinde ren in de Derde Wereld. Naast president van het AGFUND is prins Thalal speciaal afgezant van het VN-kinderfonds Unicef. In zijn eentje heeft hij 10 miljoen dollar bij elkaar verzameld voor Unicef-projecten in Pakistan en Soedan. Ook zag hij kans een vooraanstaande Saoedi-Arabi- sche familie zover te brengen, dat deze maar liefst zes miljoen dollar schonk aan Unicef. Nog nooit in het 35-jarige bestaan van dit VN-kinderfonds heeft een particulier zo'n gigantisch be drag geschonken. Kinderen De prins gaat helemaal op in zijn werk. Hij reist de hele wereld af om de regeringen te wijzen op hun verantwoordelijkheid voor de zorg van hun armen. Zo heeft hij het idee gelanceerd dat de re geringen een speciale commissie oprichten die de kinderprogram ma's opzetten, in samenwerking met de departementen. Deze commissie, zegt de prins, moet worden geleid door het staats hoofd of de regeringsleiders. Zij moet los van het bestaande rege- ringspparaat opereren, los van de routine, van de bureaucratie of de corruptie. „Wij kunnen natuurlijk wel geld aandragen voor projecten, maar in feite is het een structureel pro bleem dat alleen door de betrok ken regeringen kan worden op gelost". Het idee van een coördi nerende raad is inmiddels door dertien landen enthousaist tege- juicht. De prins betreurt het al leen dat onder deze dertien lan den maar één Arabisch land is. Dat is Egypte. Voordat hij benoemd werd tot pre sident van het AGFUND en spe ciale vertegenwoordiger van Unicef (beide in 1980), was Tha- Bij Frans Molenaar Bij al deze kleding, of het nu om een sportief pak of de bruid gaat, laat Molenaar zijn manne quins zijde officierspetten dra gen. Pak in cognac-kleurige satijn chesse. Blouse zalm kleurige en de chine (Pr-f Opvallende in de collectie van Molenaar is het gebruik van felle kleuren als rood, hard groen, azuurblauw, roze in ge durfde combinaties. Ook haalt hij stoffen van de plank die ve len wellicht vergeten zijn zoals satin duchesse en Ottoman-zij- de. HENRIETTE V.D.HOEVEN lal minister van verbindingen, minster van financiën en econo mische zaken, en vice-voorzitter van de hoogste plancommissie in zijn land. In deze functies haalde hij moderne technologie naar Sa oedi-Arabie, bouwde moderne ziekenhuizen, scholen en huizen voor de rondtrekkende Bedoeï- nen, die ongeveer de helft van de bevolking vormen. Door zijn mo derne opvattingen kwam hij vaak in conflict met zijn omge ving. „De meeste weerstand kreeg ik van de traditionalisten, die de moderne technologie zien als een bedreiging van hun eeu wenoude cultuur". In zijn drang naar vernieuwing kreeg hij ech ter wel steun van de gematigde intellectuelen die hun opleiding hebben gehad in Europa en in de VS. Bewapening De 50-jarige prins, vader van negen kinderen (vijf zonen en vier dochters), moet in zijn functie veel met regeringsleiders en staatshoofden praten om een idee te krijgen van de noden van het land. Maar de ontmoetingen met deze hoge pieten ziet hij als een noodzakelijk kwaad. Het liefst, zegt de prins, brengt hij de dag door met bezoeken aan de armen. „Ik eet zelfs met hen, want ik ik wil weten wat voor voedsel zij eten", vertelt hij. „Ik haat protocol en ik hou er ook niet van met autoriteiten te pra ten, Maar het is nu eenmaal no dig, omdat deze mensen de be slissingen nemen, die het lot van de armen bepalen". Is het niet voor hem irrelevant, de aardbol rond te reizen om de ar men te helpen, terwijl in vele lan den, ook in de Derde-Wereldlan den, handen vol geld wordt uit gegeven aan de bewapening? De prins vindt dat een bedenkelij ke zaak. „De supermogendheden geven 700 miljard dollar uit voor bewapening, dat is onzagebjk veel geld. Daar kunnen miljoe nen kinderen van worden gehol pen. Zelfs met de opbrengst van een tank kun je al veel doen. Wij kunnen er 500.000 kinderen mee helpen", zegt hij. Thalal houdt, hoewel hij in 1965 de vaderlandse politiek vaarwel Prins Talal op bezoek in Nieuw Buitenzorg. "Met de kosten van een tank kunnen we een half miljoen kinderen helpen". (foto Holvast) heeft gezegd, de politieke ont wikkelingen in het Midden-Oos ten nog goed in de gaten. Hij be treurt de oorlog tussen Iran en Irak, alsook het conflict in Liba non, tussen de Arabische broe ders. Het ligt niet aan de mensen, maar aan enkele leiders, zegt de prins. De mensen willen vrede, maar enkele Arabische leiders zoeken het conflict alleen om daarmee de duivel te dienen, zo is zijn mening. Dat de Arabische broeders elkaar constant in de haren vliegen, komt volgens de prins door de olie. „Dat is de bron van de ellen de. Maar, van de andere kant, als wij geen olie hadden, dan was er geen Arabische-Golfprogramma dat VN-ontwikkelingsorgania- ties steunt". De prins blijft tot donderdag in Ne derland en zal door koningin Beatrix worden ontvangen en gesprekken hebben met premier Lubbers en minister van buiten landse zaken Van den Broek. DEN HAAG (ANP) - „Een com promis zit er niet in". Dit zei mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) gister avond na afloop van de gesprek ken die een kabinetsdelegatie voerde met de werkgevers en de vakbeweging naar aanleiding van het vrijdag uitgebrachte ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad over de bezuinigingen van 760 miljoen gulden per 1 juli op de sociale zekerheid. De meerderheid in de SER (werkge vers plus een meerderheid van de kroonleden) stemde in met de hoogte van de bezuinigingen. Volgens de kabinetsplannen moe ten de uitkeringspercentages van de WW, de WAO en de WWV terug naar 70 procent van het laatstverdiende loon. Het kabi net, zo zei minister De Koning, zal vrijdag beslissen wat er per 1 juli gaat gebeuren. De Tweede Kamer zal dan worden ingelicht. De vakbeweging is teleurgesteld dat het kabinet niet bereid is naar haar te luisteren. „Alles wat wij hebben aangedragen werd genegeerd", zei Harm van der Meulen (CNV). Hij omschreef het gesprek met de bewindslie den als 'hard'. De vakbeweging blijft het idee van de hand wijzen om de uitkeringspercentages per 1 juli alleen voor de nieuwe uit- keringsgevallen dus die van na 1 juli - op 70 procent te stellen. De vakbeweging is verontwaar digd dat het kabinet blijft vast houden aan de 760 miljoen gul den. „Het kabinet pakt de halve procent die per 1 januari minder werd gekort - in plaats van de aangekondigde 3,5 procent 3 pro cent - per 1 juli terug" aldus Wim Kok (FNV). Ook het nieuwste plan van de vak beweging, dat 380 miljoen gul den kan opleveren in 1984, werd volgens Herman Bode (FNV) door de bewindslieden van de ta fel geveegd. Deze besparing wordt gevonden door de af dracht van premies van werkge vers aan bedrijfsverenigingen en vervolgens aan de centrale fond sen sneller te laten verlopen. De Raad van Centrale Onderne mingsorganisaties heeft het ka binet gisteren nogmaals gewezen op de lastenverzwaring die voor de werkgevers optreedt door de voorgenomen kortingen op de sociale uitkeringen per 1 juli. Die lastenverzwaring is het gevolg van de afspraak in veel cao's dat de werkgever bovenop sociale uitkeringen een bovenwettelijke uitkering geeft als aanvulling. Wordt er op een uitkering gekort, dan moet de door de werkgever betaalde bovenwettelijke uitke ring omhoog. De werkgevers vinden dat het bedrag waarmee de uitkeringen worden aange vuld moet worden bevroren, al- ROTTERDAM (GPD) De Vervoersbond FNV wil wel praten met de werkgeversorganisatie SVZ over de korting van 3 procent op de uitke ring van vrijwillig uitgetreden havenwerknemers van 57,5 jaar en ou der. De bond zegt dat in een telegram aan de havenwerkgevers, als reactie op de sommering van de SVZ om uiterlijk vandaag te laten weten bereid te zijn mee te werken aan het doorvoeren van de 3 procen t-korting. De havenwerkgevers hebben gedreigd naar de rechter te zullen stappen als de Vervoersbond die bereidheid niet zal tonen. De SVZ beroept zich op de .bespreekbaarheidsclausule', waaraan de di verse partijen zich volgens de havenwerkgevers moeten houden. Ze vinden dat gezien de sociaal-economische verhoudingen in ons land de uitkeringen van de ex-havenwerknemers wel moeten worden her zien. De FNV is echter van mening dat werkgevers zich aan hun eerder gemaakte overeenkomst om 90 procent van het laatste loon uit te ke ren, moeten houden. De FNV stelt dat de SVZ zelf de onderhandelingen op dat punt heeft afgebroken, ondanks het feit dat de overige leden en de voorzitter van de zogenoemde commissie-2 daarmee wilden doorgaan. dus drs. J.A. Dortland, directeur sociale zaken van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen. CDA en raketten DEN HAAG (GPD) CDA-frac- tieleider De Vries heeft gisteren verklaard dat in de CDA-fractie geen fractiediscipline bestaat waardoor fractieleden gedwon gen zouden kunnen worden te gen hun diepste overtuiging in te stemmen voor bijvoorbeeld de plaatsing van kruisraketten. Er is altijd ruimte voor een persoonlij ke laatste afweging, aldus De Vries. Hij reageerde daarmee op de brief die een aantal Nederlanders uit Zeist en omgeving hem gisteren stuurde en waarin zij dreigen met juridische stappen tegen De Vries, indien deze niet binnen twee weken verklaart dat de zaak van de kruisraketten voor de CDA-fractieleden een 'vrije kwestie' is. DEN HAAG (ANP) - De PvdA'er Kosto wil opheldering hebben over de omstandigheden waar onder het afgelopen weekeinde vijftien gevangenen zijn ont snapt uit het huis van bewaring in Scheveningen. Kosto zal daar over vanavond in een spoedde- batje minister Korthals Altes en staatssecretaris Korte-van He mel (beiden Justitie) ondervra gen. Kosto wil van de bewindslieden weten hoeveel bewakers er op het moment van de ontsnapping in het huis van bewaring waren en hoe het te verklaren is dat ten minste één van de ontsnapte ge vangenen een vuurwapen had. Verder vraagt Kosto of bij de personele bezetting zoals die be stond vóór de bezuinigingen op het gevangeniswezen een ont vluchting in dezelfde omvang mogelijk zou zijn geweest. WOENSDAG 21 MAART 1984 ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een uitslaande brand op de zol der van de woning van de familie Scheelings aan de Grevelingen 71 is de daar slapende 15-jarige dochter des huizes op het nipper tje aan het vuur ontkomen. Ze moest via de fel brandende over loop de trap af. Niemand van het gezin raakte gewond. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. De brand ontstond gisternacht om streeks kwart over drie doordat de cv-ketel op de zolder van het eengezinshuis ontplofte. Op een gegeven moment sloegen de vlammen door het dak heen. Het vuur was zo heet dat de tussen muur op de zolder scheurde. Het meisje werd gewaarschuwd door haar beneden slapende moeder, die wakker was gewor den door de knal van de explo sie. Zij kon haar dochter door het vuur niet meer bereiken, zodat deze zich op eigen houtje in vei ligheid moest stellen. De bewo ners van de naastgelegen woning waren als gevolg van het schreeuwen van het meisje al wakker geworden en hadden zich ook in veiligheid gesteld. De brandweer had het vuur snel onder controle. Een campinggas fles, die op zolder stond, kon nog juist op tijd zwartgeblakerd de tuin worden ingegooid. Brand weerlieden waren geruime tijd bezig om een deel van de dak pannen te verwijderen, zodat het vuur in de dakbedekking en dak spanten afdoende kon worden geblust. De huurwoning is eigendom van de Nationale Nederlanden. Het gezin met twee dochters is tijde lijk bij buren ondergebracht. DEN HAAG - Het grondgebied van onder meer Alphen a.d. Rijn, Boskoop, Hazerswoude, Zoeter- woude, Benthuizen en Waddinx- veen is door staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) in het kader van bestrijdingsmaat regelen tegen bacterievuur tot beschermd gebied verklaard. Het behoort nu tot een van de twintig door de bewindsman in gestelde concentratiegebieden in het land waar slechts de bedrijfs matige teelt van boomkwekerij- gewassen die gevoelig zijn voor bacterievuur is toegestaan. In deze gebieden is het voor andere dan bedrijfsmatige telers verbo den om bepaalde planten die voor bacterievuur vatbaar zijn aan te planten, te vervoeren of te bewaren. In gebieden van bijzon der landschappelijke waarde is de aanplant van meidoorns ech ter niet verboden. In de beschermde gebieden geldt voorts een onderhoudsplicht voor bepaalde soorten meidoorn. Zo moeten tussen 1 november en 1 april struiken op een zodanige wijze worden gesnoeid dat bloei wordt voorkomen. In drie gevallen bestaat vrijstelling van deze onderhoudsplicht zoals in gebieden van bijzondere land schappelijke waarde waarin de meidoorn een bepalende rol speelt. Het onderhoud aan de struiken zal hier echter wel door middel van een subsidie worden gestimuleerd. Voor landgoede ren die door de Natuurschoon- wet 1928 als zodanig worden aan gemerkt en die niet liggen bin nen een straal van vijfhonderd meter van een kwekerij, geldt evenmin de onderhoudsplicht. Ook beschermde natuurmonu menten die als zodanig in de Na tuurbeschermingswet worden aangemerkt, maar die geen ei gendom van de staat zijn, vallen er niet onder. Vanuit deze gebie den is volgens de minister het besmettingsgevaar beperkt en weegt die niet op tegen het be lang van natuur- en landschaps behoud. Het eeuwenoude pand Rijnkade 5 wordt donderdag officieel geopend. Erin gevestigd is het eetcafé Djorrish. Op de Rijnkade, waar nog meer fraaie panden aan staan, komt een terrasje (foto Nanno Bioupot) ALPHEN AAN DEN RIJN - De restauratie van het eeuwenoude herenhuis aan de Rijnkade 5 is bijna voltooid. Donderdag 22 maart wordt het gebouw, waar het restaurant-taveerne 'Djor rish' is ondergebracht, officieel geopend. Burgemeester M. Paats van Alphen verricht deze officië le handeling om 16.00 uur. Volgens initiatiefnemer FM. de Grauw moet de horeca-onderne- ming het verdwijnen van de Al- phense hotels Sint Joris (1918) en van hotel De Vergulde Wagen (1939), beide ook ooit gelegen op een steenworp van de Alphense Brug, compenseren. Aan de naam van deze beide hotels is de naam van het nieuwe eetcafé ontleend. AMSTERDAM-Het is nog steeds wennen, dat sluike silhouet met de rok op kuitlengte en platte schoentjes. Dat geldt ze ker als het om de Amsterdam se ontwerper Frans Molenaar gaat, die zijn strakke lijn altijd trouw blijft. En die strakke lijn dan kuitlang vind ik soms toch een beetje saai. De rok is bij Molenaaï dit keer wel wijd, aan een kort heup stuk gezet met daarop iets over de taille vallende jasjes. De zo men en manchetten zijn enkele keren doorgestikt. Zoals gebruikelijk werkt Mole naar met losse panelen, die bij voorbeeld van de rechter schouder helemaal doorlopen naar de linkermanchet. Daar door krijgen de rechte jurken met een grote split achter toch iets zwierigs. Da pantalon blijft Molenaar na tuurlijk trouw. Hij laat er boot- halstruien waarin leer en ka toen met elkaar zijn gecombi neerd op dragen. De handge- breide truien zijn soms met Roomwitte avondjurk in zijden crêpe de chine. (Prfoto) leer gecombineerd, hals en armsgaten zijn dan afgewerkt met een dikke rolzoom. Naast deze boothalstruien, die hij ook zonder leer maakt en er dan officierskoorden op laat dragen, zijn er op de rechte broeken ook blousons van leer of suède, gecombineerd met angora of jersey. Naast de ge wone rechte pantalon komt Molenaar ook met eebn heel strak met de enkels sluitende variant, die niet echt mooi kan worden genoemd. Zijn rechte modellen in leer zijn veel beter.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27