LEIDSCH DAGBLAD Massale jacht op koppelbazen Extra EG-top na mislukking var*^3 'Krooiiberoepen verminderen' WA Ëen inciu£cTcwt_c een tiicuic bcgiw- Tl Mi. iSlI Mondale wint in Illinois 'Gestrande' papegaaien mogelijk naar Avifauna Noordwijker gearresteerd Nederland nu verplicht tot bestrijding zure regen ONTSNAPPING f |!|i WOENSDAG 21 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37351 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A8 Leiden Vooftet.nrs. zie oololon Margaret Thatcher (foto AP) ministers van landbouw en van buitenlandse zaken moeten pro beren te redden wat er nog van de EG te redden valt. (zie ook pagina 7) Thorn wil duidelijkheid BRUSSEL (ANP/GPD) - De Europese regeringsleiders moeten een speciale con ferentie beleggen om te bepalen wat zij willen met de toekomst van de Euro pese Gemeenschap. Dat vindt de voorzitter van de Europese Commissie, gas ton Thorn, die de misluk king van de Europese top conferentie als "zeer ern stig" bestempelde. De verantwoordelijkheid voor het mislukken van de tweede Euro pese top in vier maanden tijd be rust volledig bij de Britse pre mier Thatcher die, aldus premier Lubbers, is gaan geloven in haar eigen mogelijkheden. "Maar de Britse positie verdraagt zich niet met wat in de Gemeenschap mo gelijk is", aldus Lubbers. De Italiaanse premier Bettino Cra- xi vindt ook dat Thatcher door haar koppige houding verant woordelijk is voor de huidige im passe in de EG. "Doordat ze hals starrig alle compromisvoorstel len van de hand heeft gewezen heeft Margaret Thatcher er mooi voor gezorgd dat elke beslissing in de Europese Raad is geblok keerd". De Franse president Mitterrand heeft de mogelijkheid van een "tussentop" tussen nu en juni niet uitgesloten. Maar hij heeft duidelijk gemaakt dat zo'n tus sentop pas bijeen zal worden ge roepen als er uitzicht is op een oplossing van de huidige proble men. Deze problemen betreffen in de eerste plaats het geld dat Enge land wil terugontvangen voor wat het te veel aan de Gemeen schap betaalt. Thatcher dreigt de Britse contributie aan Brussel te staken omdat Frankrijk en Italië de teruggave van het Britse be- grotingsgeld over 1983, 1,8 mil jard gulden, tegenhouden. Deze landen wensen Londen geen geld terug te geven zolang pre mier Thatcher weigert akkoord te gaan met de uitbreiding van de eigen EG-middelen. Het tweede punt waarop de rege ringsleiders elkaar niet konden vinden betrof de beperking van de melkproduktie. Ierland ver zette zich tegen de vorige week door de EG-landbouwministers afgesproken inkrimping van de gemeenschappelijke melkpro duktie van 108 naar 97,8 miljoen ton. Gezien het grote belang van de zuivelindustrie voor de Ierse economie, eiste de Ierse premier FitzGerald 1,1 miljoen ton melk produktie meer. Maar dat wilden Nederland, Groot-Brittannië en Denemarken niet. Premier Lub bers sprak een onaanvaardbaar uit, omdat hij groei van de Ierse melkproduktie niet acceptabel acht in een tijd dat de Nederland se zuivelboeren een miljoen ton melk moeten inleveren. Premier FitzGerald werd toert zo boos, dat hij de vergaderzaal verliet. Premier Lubbers gaf gisteravond toe dat de mislukte top „heel ern stige gevolgen kan hebben" Door de mislukking is het ook onzeker wat er met het hele pak ket landbouwbezuinigingen gaat gebeuren waarover de land bouwministers het vorige week eens werden. "Het is niet van de baan, maar het is ook niet opera tioneel", zei premier Lubbers. Zonder een akkoord zal de land bouw aanzienlijk meer gaan kos ten dan is voorzien. Dat kan tot een financiële crisis binnen de EG leiden. In juni wordt in Parijs een nieuwe topconferentie ge houden. In de tussentijd zullen de gewone vergaderingen van de CHICAGO (UPI/AFP) - Bij de De mocratische voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Illinois heeft oud-vice-president Walter Mondale gisteren zijn grote ri vaal Gary Hart verslagen. De totalen van vanochtend vroeg DEN HAAG (GPD) - Topambtena- Botsing tussen helikopters: geen gewonden ARNHEM (GPD) - Twee mili taire helikopters van vliegba sis Deelen bij Arnhem zijn gistermiddag boven de Gin- kelse heide met elkaar in bot sing .gekomen. Niemand raakte gewond. De twee toe stellen zijn onherstelbaar ver nield. Het ongeluk gebeurde tijdens het 'formatievliegen' met in totaal vier toestellen, die zij aan zij vlogen. De oorzaak van de botsing is nog niet be kend. Een onderzoek is in middels ingesteld. De toestel len zaten een kwartier in de lucht. De drie inzittenden (woonach tig in Hoorn, Meijl en Maas sluis) van de twee toestellen zijn volgens woordvoerder majoor Duyts ervaren gebre vetteerde vliegers. De twee piloten hebben kans gezien hun toestellen ondanks de zware beschadigingen aan de grond te zetten waarna zij on gedeerd konden uitstappen. De vier toestellen zijn van het type Alouette III en gebouwd 32 PAGINA'S Kamer: derde net én extra zendtijd PAGINA 5 Top over Libanon compleet fiasco PAGINA 7 Adriaan van Dis i aan 't plafond <rot® anp) Boekenweek begint met het boekenbal PAGINA 21, 23, 31 In 60 kantoren en woningen van Tot de plaatsen PRIJS-RECORDS Auto-polisher Met 2 hoezen voor in- en uitpoetsen. Groot poets-oppervlak. Gevarieerde snelheid. Inge bouwde ventilator. Stroomdraad: êMmm 6 mtr. (Van onze verslaggevers) SCHIPHOL/ALPHEN AAN DEN RIJN - De papegaaien uit Ecuador, die sinds 2 januari onder benarde omstandighe den op Schiphol verblijven, zullen waarschijnlijk nog van daag naar opvangadressen worden vervoerd. Mogelijk zullen de vogels vanuit een douaneloods van het vliegveld naar het Alphense vogelpark Avifauna worden overge bracht. De papegaaien werden begin dit jaar door een Utrechtse dieren handelaar aangevoerd. De die ren bleven bij de douane ste ken, omdat net één dag eerder een Europese bepaling van kracht werd waarin de invoer van dergelijke uitheemse vo gels aan strenge regels wordt gebonden. De vogels hebben al die tijd in te krappe kooien ge logeerd, waardoor inmiddels de helft van de 100 exemplaren is dood(gebeten). De handelaar weigerde de beesten terug te sturen naar het land van her komst. Vanochtend heeft de Dierenin- spectie na overleg met het mi nisterie van landbouw en vis serij kunnen bereiken dat de papegaaien mogelijk vandaag nog naar opvangadressen wor den overgebracht. Nog onbe kend is of het Alphense vogel park de beesten zal krijgen. De handelaar zelf zou zijn voor keur voor Avifauna hebben uitgesproken. Woordvoerder Wolters van het Alphense vogelpark wil de pa pegaaien best hebben, mits de dieren nog gezond zijn. "Voor het pubhek is het nu eenmaal niet leuk om naar een papegaai met één poot te kijken", aldus Wolters. De papegaaien-kwestie is in een stroomversnelling geraakt sinds de VARA-radio er gister middag op Hilversum 3 aan dacht aan besteedde. Zowel de omroep als de Diereninspectie werd overstelpt met telefoon tjes van bezorgde, zelfs huilen de dierenliefhebbers. bouwondernemers, verspreid over 24 plaatsen is huiszoeking gedaan en zijn bedrijfsadmini straties in beslag genomen. Die spullen werden direct overgedra gen aan een speciaal geformeerd fraudeteam van de Nijmeegse gemeentepolitie. Dit rechercheteam begon vanmor gen onmiddellijk aan het minu tieus napluizen van boekhoudin gen en administratieve gege vens. Het recherche-fraudeteam kreeg daarbij assistentie van per soneel van de Rijkspolitie in het district Nijmegen, de Koninklij ke Marechaussee, het GAK, de Gemeentelijke Sociale Diensten van tal van gemeenten èn van de Rijksbelastingen (Fiscale Inlich tingen- en Opsporings Dienst, FIOD). Het nieuwe onderzoek naar grens overschrijdende fraudes sluit aan op soortgelijke onderzoeken die plaats hadden in Doorwerth en Tiel. Gebleken is reeds dat door een aantal malafide bouw ondernemers op grote schaal be lasting wordt ontdoken en socia le- en verzekeringspremies niet worden afgedragen. Het zou om ettelijke miljoenen gaan. In bezit van valse dollarbiljetten NOORDWIJK/ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft vandaag bekend gemaakt dat men eind februari een 29-jari- ge inwoner van Noordwijk heeft gearresteerd omdat hij 150 valse vijftig-dollarbiljetten in zijn bezit had. De man werd gepakt toen hij er een paar aanbood bij een bank in Rotterdam. De politie hield later ook een 29- jarige inwoner van Zoetermeer aan die eveneens valse biljetten in omloop zou hebben gebracht. Het type vervalsing dook vorig jaar voor het eerst in ons land op. Waar ze zijn gedrukt is niet be kend. huiszoekin- Topambtenaren stellen regering voor: gaven te zien dat 41 procent i de kiezers aan Mondale de voor keur gaf, boven Hart (36 procent) en Jackson (20 procent). Mondale kreeg ten opzichte van Hart bijna driemaal zoveel af gevaardigden op zijn naam. Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks min 2 gra den, middagtemperatuur ongeveer 10 graden, in het Waddengebied en kele graden lager. Weinig wind, kracht 3 of minder. 22 maart 1984 Zon op: 06.38 uur, zon onder: 18.57 uur. Maan op: 00.42 uur, maan onder: 09.03 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.28 en 18.38 uur, laagwater 02.22 en aantal ministeries hebben voorgesteld het aantal Kroonberoepen te verminderen en procedures tegen overheids- beslissingen te verschuiven naar de zogenoemde arob-recht- spraak (administratieve recht spraak overheidbeschikkingen). Ook stellen de ambtenaren voor een in het ongelijk gestelde bur ger 500 aan proceskosten te la ten betalen. Daarmee zou een aanzienlijke besparing kunnen worden bereikt. Een commissie van topambtena ren heeft deze voorstellen ge daan in de nieuwe 'heroverwe- gingsrapportage', die het kabinet vanochtend naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. In zeven dik ke rapporten komt de commissie tot nieuwe bezuinigingsvoorstel len die enkele miljarden kunnen opleveren. Daarbij heeft de com missie ook onderzocht hoe de overheid doelmatiger zou kun nen werken. Het kabinet heeft nog geen beslui ten genomen over de voorstellen. De praktijk leert echter dat der gelijke rapportages na enige tijd veelal werden verwerkt in daar op volgende begrotingen. Het kabinet heeft de Kamer inmid dels wel toegezegd op Prinsjes dag te zullen aangeven welke be zuinigingen zijn overgenomen. Met de voorgestelde wijziging van de beroepsprocedures wil de commissie bereiken dat minder burgers gebruik maken van het Kroonberoep (geschillen van be stuur) omdat de procedures om slachtig en kostbaar zijn. Het be trekkelijk jonge arob-beroep blijkt ee kopere zijn. Uit berekeningen van de werk groep blijkt dat de kosten per zaak bij het Kroonberoep 90 pro cent hoger liggen dan bij de arob-rechter. Daarom hebben de ambtenaren voorgesteld de ta ken tussen beide vormen van rechtspraak opnieuw te verde len. De commissie heeft het afgelopen jaar tien overheidsterreinen on derzocht. Drie rapporten zullen pas over enkele weken verschij nen. De zeven vandaag gepubli ceerde onderzoeken hebben on der meer betrekking op: - het kasbeheer van de centrale overheid (door betere maande lijkse ramingen kan het rijk een malig drie miljard besparen: jaarlijks f300 miljoen aan rente); - verbetering van de bedrijfsvoe ring bij de overheid (een betere budgettering leidt tot een bespa ring van f 125 miljoen); - de financieringsstroom van over heid naar bedrijfsleven; - beroepsprocedures (f 14,5 mil joen);- overheidsvoorlichting (to tale kosten f 230 miljoen, bespa ring onduidelijk); De commissie concludeert in het rapport over de financiering van het bedrijfsleven dat de wet in vesteringsrekening niet moet worden afgeschaft. Het voorstel om de wir te schrappen en tege lijkertijd de vennootschapsbe lasting te laten vervallen brengt volgens de commissie in de hui dige economische situatie 'on aanvaardbare risico's' met zich mee. NIJMEGEN (GPD) - Een leger van ruim 250 politiemen sen heeft vanmorgen in alle vroegte in Gelderland, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg een groot scheepse jacht geopend op koppelbazen die vanuit ons land bouwvakkers leveren voor werk in West-Duits- land. De actie werd geleid door rechters-commissaris- sen uit diverse arrondissementen in Oost-Nederland. gen werden gedaan, behoren Nij megen (op 28 adressen), Groes- beek, Wychen, Uden, Oss, Kerk- rade, Heerlen, Hengelo (Overijs sel) en Enschede. Bij diverse grensposten werden vanmorgen ook grenscontroles verricht (door douane en marechaussee). De aandacht richtte zich vooral op de personen bij wie tegelijker tijd huiszoeking werden gedaan. Bij de Nijmeegse politie kwamen afgelopen jaar zóveel nieuwe ge gevens binnen over fraude, dat in januari werd besloten om daarvoor een speciaal team te formeren. Ook het feit dat werk nemers met zogenaamde Ar- beitsbescheinigungen, waarop valse gegevens waren vermeld, uitkeringen aanvroegen bij Ne derlandse bedrijfsverenigingen en gemeenten, was reden voor een uitgebreid onderzoek. Het bestuur van de Nieuwe Alge mene Bedrijfsvereniging, voor wie het GAK de administratie en de ww-uitkeringen verzorgt, heeft inmiddels laten weten „dat uitkeringen moeten worden ge weigerd zolang niet vaststaat dat de aanvraag bona fide is". De ge gevens die de werknemers moe ten verschaffen zullen dan ook worden geverifieerd, aldus de bedrij fs vereniging. SCHIPHOL (ANP) - Nederland heeft zich internationaal ver plicht tot het nemen van maatre gelen die de uitstoot van zwavel dioxide tot 1993 met dertig pro cent moeten beperken. Deze maatregelen gaan honderden miljoenen guldens kosten die moeten worden opgebracht door overheid, bedrijfsleven en bur gers. Dat deelde minister Winsemius (milieu) vanochtend mee op Schiphol na zijn aankomst uit Ottawa, waar hij samen met acht andere Europese landen en Ca nada een verklaring heeft onder tekend. Deze verklaring eist van de landen de eerder genoemde beperking van zwaveldioxide en een vermindering van de uitstoot van stikstofoxide, die onder meer voorkomt in uitlaatgassen. Met deze maatregelen moet een bijdrage worden geleverd aan de bestrijding van de zure regen. Tot de ondertekenaars van de verklaring behoren, afgezien van Nederland en Canada, Frankrijk, West-Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, Oostenrijk en Zwitserland. Grote teleurstelling bestond er volgens Winsemius over de afwezigheid van Engeland en Amerika. De bewindsman kondigde aan dat hij nog dit jaar met een ontwerp voor een algemene maatregel van bestuur zal komen waardoor de maatregelen over enkele jaren in werking kunnen treden. Hij wil met de elektriciteitscentrales en raffinaderijen gaan praten over een programma om deze maatregelen uit te voeren. Een massale en ge slaagde uitbraakpo- ging uit een gevange nis spreekt tot de verbeelding. Wie vast zit, wil los. Dat beseft ieder vrij mens. Maar het is vooral de gevan genbewaarder die elke dag op nieuw wordt geconfronteerd met de vrijheidsdrang van zijn 'cliënten'. Dat roept grote spanningen op in het verkeer tussen bewaker en be waakte, zozeer zelfs dat de cipier", van buiten de gevangenismuren bekeken, ook zelf een soort gevan gene lijkt, maar dan van zijn eigen dagelijkse en nachtelijke werkom standigheden. De gevangenbewaarder, die voor de samenleving als geheel zijn taak verricht, moet de woede en frustra ties incasseren van de gevange nen. Zijn werk is daardoor extra moeilijk en dikwijls ook ondank baar, temeer als de bewaker zelf nog iets probeert te doen aan goe de menselijke verhoudingen in een weinig menselijke omgeving. Het is een oude volkswijsheid dat je in de gevangenis zelden een beter of braver mens wordt. In het mo dernere jargon van de sociale we tenschappen heet het dan, dat het proces van resocialisatie verre van optimaal is. Toch proberen de be wakers ook dit aspect van hun werk niet te verwaarlozen, en dat siert hen. Het maakt trouwens deel uit van hun moderne beroepsopleiding en het speelt ook een belangrijke rol bij de selectie van het perso neel. De verantwoordelijke autoriteiten in het gevangeniswezen mogen hun eigen werknemers dan echter niet in de kou laten staan. Zodra de in vulling van een omvangrijk pakket bezuinigingen bekend werd. heb ben de bewaarders onmiddellijk aan de bel getrokken. De problemen in de gevangenissen zijn verscherpt, het inkrimpen van het personeelsbestand leidt inder daad, zoals door de bewaarders voorspeld, tot onhoudbare toestan den. Een verpeste sfeer, een ziek teverzuim van in sommige gevallen dertig procent, en, tot schrik van de burgers, geslaagde uitbraakpogin- gen. Op die manier komt er niets terecht van het 'bewaren' noch van het Verbeteren'. Vanavond is er in de Tweede Kamer een spoeddebatje over de jongste massale ontsnapping in Scheve- ningen en over de problemen bin nen de muren aldaar. De tijd van rituele dansen in een spoeddebat en het beloven van nadere studies en rapporten is echter voorbij. Het is tijd voor concrete maatregelen. In dit g|eval geldt ook voor de minister van justitie: vluchten kan niet meer. □4wekenproef ƒ10,- □kwartaal 63,10 is*a. l|&4 hl! *t!§ S - Q. 3

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1