c mm vers IAAF verandert regels voor betalen atleten U.V.S. 70 JAAR Strop dreigt voor bonden •sss&ssssZf- .Jü—™*" Kasparov doorziet aanval van Smislov D Puntendeling Timman en Van der Wiel Wiersma behaalt remise Sectiebestuur betaald voetbal wil coördinator Spelen voor rolstoelers van de baan Animo voor sportprijsvragen valt tegen Moeizame zege Feyenoord Hamilton op weg naar kunstrijtitel S.«5S5£SSS=--~~ pssSg" - aut°-^I!1io''E"'^ WOENSDAG 21 MAART 1984 Sport VILNJOES (Tass/EFE) - De vijfde partij in de finale van het kandi datentoernooi tussen Vassili Smislov en Gary Kasparov is na 36 zetten in remise geëindigd. BELGRADO (AFP) In de eerste ronde van het internationale schaaktoernooi in Belgrado heb ben de Nederlandse deelnemers Jan Timman en John van der Wiel gisteren het punt gedeeld. De enige overwinningen kwa men op naam van de Joegoslaaf Goran Dizdar en de Zwitser Vik tor Kortsjnoi. De uitslagen: Goran Dizdar (Joe) - Petar Popovic (Joe) 1-0; Victor Kortsjnoi (Zwi) - Krunoslav Hunak (Joe) 1-0; Stefan Djuric (Joe) - Milan Drasko (Joe) V^-V^; John van der Wiel (Ned) Jan Timman (Ned) Vi—Vr, Bojan Kurajca (Joe) Slavoljub Marjanovic (Joe) Vi—Vi\ Eric Lobron (WD1) Dragol- jub Velimirovic (Joe) V2-V2; Oleg Ro- manisjin (Sow) Arthur Joessoepov (Sow) afgebroken. ADVERTENTIE Damesreünie vrijdag 23 maart a.s. Herenreünie vrijdag 30 maart a.s. Kantine U.V.S. in de Kikkerpolder Aanvang 20.00 uur. Kasparov leidt nu met 3 V6 lVi. Na de twee nederlagen heeft Smis lov de drie vrije dagen gebruikt voor het oefenen van de Botwin- nik-variant van het Damegam biet. De 62-jarige voormalige we reldkampioen daagde van het begin af aan zijn jonge landge noot uit tot een energiek ge vecht. Kasparov nam de uitda ging aan. De schakers rokeerden in tegenovergestelde richting, wat Smislov de gelegenheid bood met de zwarte stukken een aanval in te zetten op de dame vleugel. Kasparov wachtte niet af en zocht met de zeventiende zet zelf het offensief. Smislov ge bruikte daarop 34 minuten voor een antwoord en had bijna een uur nodig voor de volgende twee zetten, waardoor hij in acute tijd nood kwam. Even leek het erop dat Kasparov na vier uur spelen met succes zou afstevenen op groot positio neel voordeel dankzij een slim me combinatie. Smislov toonde echter zijn klasse in het tore neindspel en wikkelde bekwaam af naar remise. De sterke, vooruitgeschoven zwar te pion op d2 dwong Kasparov het punt te delen. Hij deed het voorstel na 36 zetten onder luid applaus. Partij Wit: Kasparov Zwart: Smislov 1. d2-d4 d7-d5 2. Pgl-f3 Pg8-f6 3. c2—c4 c7—c6 4. Pbl—c3 e7—e6 5. Lcl-g5 d5xc4 6. e2—e4 b7-b5 7. e4-e5 h7-h6 8. Lg5-h4 g7-g5 9. Pf3xg5 h6x- g5 10. Lh4xg5 Lf8-e7 11. e5xf6 Le7x- f6 12. Lg5xf6 Dd8xf6 13. g2-g3 Pb8-a6 14. Lfl—g2 Lc8-b7 15. Pc3-e4 DfB—e7 16. 0-0 0-0-0 17. a2—a4 Kc8-b8 18. Ddl-d2 b5-b4 19. Tal—cl e6—e5 20. Tclxc4 f7-f5 21. Pe4-g5 c6—c5 22. Lg2xb7 Dd7xb7 23. Dd2-e3 e5xd4 24. De3-e5+ Kb8-a8 25. Pg5-e6 Db7-h7 26. h2-h4 Th8-e8 27. De5-e2 Td8-d6 28. De2-f3+ Dh7-b7 29. Df3xb7+ Ka8x- b7 30. Pe6xc5+ Pa6xc5 31. Tc4xc5 d4-d3 32. Tfl—dl Te8-e2 33. Tc5— b5+ Kb7-a6 34. Tb5xb4 d3-d2 35. Kgl-fl Td6-e6 36. Kfl-g2 Te6-d6. Kasparov biedt remise aan, Smislov ac cepteert. Harm Wiersma had gisteren slechts twintig minuten bedenktijd nodig om zijn tegenstander Wirny een remise af te dwingen. De tweekamp wordt morgen voortgezet. (foto anp» MOSKOU (ANP) - De derde partij in de damtweekamp tussen Harm Wiersma en Vadim Wirny is gisteren na 72 minuten op voorstel van de Nederlandse grootmeester in remise geëindigd. Het was de kortste van de drie tot nu toe gespeelde partijen. Wiersma heeft met 4-2 de leiding. Aanvankelijk leek het duel een herhaling te worden van de eerste ontmoeting, maar bij de zesde zet koos Wirny voor een aggres- sievere voortzetting. De 18-jarige Rus bleek evenwel niet van zins veel risico's te nemen. Nadat hij zelf een grote vereenvoudi ging had ingezet, gaf hij met zijn achttiende zet aan niet echt te willen vechten. Wiersma stuurde via zijn twee volgende zetten ook op remise aan en het mondelinge voorstel tot de puntende ling werd door Wirny direct aanvaard. ROME (SID/Reuter) - De Internationale Atletiekfederatie (IAAF) heeft gisteren in Rome de regels veranderd die gelden voor het betalen van atleten. De wijzigingen zijn aange bracht om ook deelnemers uit het Oostblok naar wedstrijden te lokken, waar geld is te verdienen. Volgens de reglementen van de IAAF van vorig jaar was het atleten toege staan deel te nemen aan bijzondere wedstrijden, mits de verdiensten maar in een spe ciaal fonds van de nationale bond werden gestort en niet rechtstreeks aan de personen uitbetaald om hun amateurstatus niet in gevaar te brengen. De Oostblok-landen bleven weg bij deze evenementen, omdat ze de regels onvoldoende duidelijk vonden. Van nu af aan zal nog slechts sprake zijn van atletiek- fondsen, een aanpassing die de nationale atletiekbonden meer vrijheid geeft het geld ten gunste van de gehele sport aan te wen den. Volgens de Italiaanse voor zitter Primo Nebiolo konden de Sowjetrussen en de Oostduit sers, die de vergadering bijwoon den, zich wel vinden in deze re geling. De afgevaardigde van de Sowjet-Unie zou volgens hem al hebben aangekondigd atleten te zenden naar bijzondere evene- ZEIST (GPD) - De afdeling technische zaken van de KNVB wordt met ingang van 1 juli van dit jaar weer op sterkte gebracht. Dat gebeurt door het aanstellen van een coördina tor, een man die volgens de amateursectie boven de huidige bondscoach Kees Rijvers en het hoofd van de afdeling opleidingen, Jan Kaspers, moet komen en die volgens de collega's van de betaalde sectie tussen de beide functionarissen moet staan. De sectie betaald voetbal vergader de in Zeist voor de tweede keer over de structuurnota, die sa mengesteld is door een werk groep bestaande uit de bestuur ders Kastermans, Jaspers, De Vries en bondsvoorzitter Van Marle, en schaarde zich in grote lijnen achter het rapport dat vol gende week dinsdag in het hoog ste orgaan, het bondsbestuur, be krachtigd moet worden. Versterkt „Ook wij vinden", zei sectievoor zitter André van der Louw na drie uur discussieren, „dat de coördinatie in Zeist versterkt moet worden". Zijn sectie kon zich verenigen in de samenvoe ging van de afdeling technische zaken en de afdeling opleidingen Van der Louw. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - De Olym pische Spelen voor gehandi capten (Paralympics), die van 19 juni tot 4 juli in Champaign (Vst) zouden worden gehouden, gaan niet door. De organisatoren kam pen met financiële proble men. In Champaign zouden alleen de wedstrijden voor de rolstoelers worden ge houden. De wedstrijden voor de andere categorieën gehandicapten, die van 16 juni tot 30 juni in New York op bet programma staan, vinden normaal doorgang. De Olympische Spelen voor de rolstoelers zullen nu waar schijnlijk in bet Engelse Stoke Mandeville plaatsvin den. Naar Champaign zou de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS) d44 sport lieden en 15 begeleiders af vaardigen. De NIS zal op zeer korte termijn een be slissing nemen of Nederland naar Stoke Mandeville gaat. en in het aanstellen van een coör dinator. De financien voor die nieuwe functionaris zijn aanwe zig, omdat eerder de vacatures van assistent-coach Rob Baan en die van amateur-coach Arie de Vroet niet vervuld werden. Naar de functie van technisch coördinator kan binnenkort ge solliciteerd worden, als het aan het sectiebestuur ligt. De voorzit ter van de amateurs, Kaster mans, heeft op persoonlijke titel al zijn voorkeur uitgesproken voor de komst van Rinus Mi- chels, maar hij zocht dan ook een man die internationaal en natio naal gelouterd was en die ook op het gebied van de opleidingen een ruime inbreng zou hebben. Het sectiebestuur betaald voetbal wil een open sollicitatie, het ge zochte schaap moet voor hen vijf poten hebben: ervaring is vereist in management, organisatie, coördinatie, communicatie en kennis van de voetbalwereld. Het is duidelijk dat Rinus Mi- chels aan al die eisen niet vol doet, maar wie wel? Andre van der Louw: „Het beeld van de sterke man heeft mij nooit aan gesproken. Natuurlijk zijn de na men ook bij onze vergadering van vanavond over de tafel ge vlogen". „Eerst moet de struc tuurnota aangenomen worden", zo haakt bondsvoorzitter Van Marle in. „Pas daarna gaan we praten over de namen". V erbindingsman Van der Louw en zijn betaalde sec tie zoeken geen bevelhebber, maar een verbindingsman die bij onoplosbare problemen binnen de technische staf om wijze raad kan vragen bij een te formeren driemanschap, bestaande uit een lid van de sectie amateurvoetbal, betaald voetbal en een afgevaar digde van het bondsbestuur. „De coördinatie in Zeist laat mo menteel te wensen over", bena drukte Van der Louw nogmaals. „Dat is het begin van de discus sie geweest. Volgens de een komt dat omdat de besturen niet functioneren, volgens anderen lag het aan de mensen in Zeist. Laten we maar aannemen dat beiden schuld hebben. De wijzi ging van de structuur moet ver betering brengen". Van der Louw sprak voor de verga dering van het sectiebestuur met een afvaardiging van de trainers (Blok, Van Lingen en Kaspers), maar over de taken van de huidi ge coaches, die drie jaar lang rol lebollend door de Zeister bossen gingen en nu in een week met een gezamenlijke nota kwamen, sprak het sectiebestuur niet. Wel zei Van der Louw dat aan het contract van Kees Rijvers niets verandert; zijn bevoegdheden blijven dus onveranderd tot 1 juli 1986. Over het aanstellen van een bondscoach per 1 juli 1985, die dan een jaar naast Kees Rijvers moet meelopen, is ook nog niet gesproken binnen het sectiebe stuur betaald voetbal. Eén lijn „Nogmaals", zei Van Marle, „het is nog te vroeg om namen bij de poppetjes te zetten. In eerste in stantie moet ik proberen volgen de week beide secties op een lijn te krijgen". En voorzitter Andre van der Louw: „Aan de positie van de bondscoach verandert niets, tenzij hijnatuurlijk zelf zegt dat hij het zo of zo wil rege len. Maar wij zagen beslist de stoel niet onder zijn voeten weg" De positie van Kees Rijvers bleef op de vergadering van het sectiebe stuur betaald voetbal onaangetast. Zijn bevoegdheden blijven tot 1 juli 1986 van kracht. (toto anp> ARNHEM (GPD) De kans is erg groot dat de Nederlandse sport wereld volgend jaar behalve het al eerder gepubliceerde bedrag van 9 miljoen nog eens een maar wellicht zelfs twee miljoen gul den zal moeten inleveren. Tot voor kort hoopte de Stichting Nationale Sporttoto (SNS) in 1985 nog 40 miljoen uit de toto en lottopbrengsten te kunnen uitkeren dit jaar is dat nog 52 miljoen nu vreest de SNS op DEN HAAG (ANP) - Lotto 11 heeft geen winnaar opgeleverd van de eer ste prijs. Voor de tweede prijs meld den zich drie deelnemers. Zij ontvan gen ieder bruto 100.000 gulden. De drie winnaars van de eerste prys van toto 11 krijgen ieder bruto 19.003 gul- Lotto 11: Eerste prijs: geen prijs: drie elk bruto 6.739,30. Vierde prijs: 3.686 winnaars, elk ƒ84,10. Vijfde prijs: 70.045 winnaars, elk 5,-. Toto 11: Eerste prijs: drie winaars, elk bruto 19.003,-. Tweede prys: 161 winnaars, elk 168,90. Derde prijs: 2.496 win naars, elk 27,20. Toto-gelijk 11 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prys: 14 winnaars, elk ƒ396,40. Vierde prys: 536 winnaars, elk 14,-. Cijferspel 11 Nummer 65.91.72. Een winnaar, bruto 100.000.-. grond van recente prognoses dat zelfs dat bedrag niet gehaald zal worden. Somberder De prognoses voor volgend jaar vallen nog somberder uit dan on langs werd voorzien. Bovendien ziet het er naar uit dat de SNS niet bij machte is de aanmeldin gen voor de in oktober te starten automatische abonnee-lotto di rect administratief te verwerken. Daardoor gaan kostbare weken verloren. Welke consequenties deze nieuwe noodzakelijke bezuinigingsron de heeft voor de diverse sportru- brieken is nog niet bekend. On langs nog legde het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie aan de leden voor hoe het bedrag van 9 miljoen gevonden moet worden. Daarbij bleek dat het welhaast onvermijdelijk zou zijn dat bijvoorbeeld de recreatie sport, het betaalde voetbal en de verenigingsaccommodaties 35 procent zullen moeten inleveren. GP-circuit De IAAF maakte ook bekend te werken aan een Grand Prix-cir- cuit van een vijftiental commer cieel begeleide wedstrijden. Een aantal sponsors heeft zich al ge meld. Het ligt in de bedoeling het circuit in de zomer van 1985 of 1986 op te starten. Bij iedere wedstrijd zullen punten zijn te verdienen voor het algemeen klassement. De onderdelen tij dens de finale zullen dubbel wor den gewaardeerd. Nebiolo zei: "We zijn in onderhandeling met aantrekkelijke geldschieters. Hoeveel er mee gemoeid is, kan ik nog niet zeggen". WK-junioren Tijdens de vergadering werden verder nog het besluit genomen in 1986 een wereldkampioen schap voor junioren te houden. Een jaar eerder wordt mogelijk al de mondiale indoor-titelstrijd op de agenda gezet. Tevens werd bevestigd, dat de strijd om de wereldbeker op de marathon in april 1985 zal plaatshebben in Hi roshima. SPAKENBURG (ANP) - Feye noord, dat alleen Johan Cruijff miste, heeft gisteravond maar ternauwernood van zaterdag eer steklasser IJsselmeervogels kun nen winnen: 4-3. Henk Duut be zorgde de lijstaanvoerder van de eredivisie in de voorlaatste mi nuut de winnende treffer in Spa kenburg. De overige Rotterdam se doelpunten kwamen op naam van Jeliazkov en de weer herstel de Willy Carbo (2x). Voor de amateurs scoorden Henk de Graaf uit een strafschop, Jaan de Graaf en Adri Bettink. Sparta boekte gisteravond een rui me overwinning op het Rotter dams amateurelftal: 5—0. Wout Holverda verzorgde het leeuwe- deel van de produktie. Hij mikte drie keer raak. Aanvoerder Louis van Gaal en Edwin Olde Rieke- rink waren een keer succesvol. ADVERTENTIE OTTAWA (Reuter) De Ameri kaanse kunstrijder Scott Hamil ton heeft gisteren een belangrij ke stap gezet op weg naar zijn vierde wereldtitel in successie. Hamilton reed de verplichte oe fenstof bijna vlekkeloos en nam meteen al een grote voorsprong op zijn Canadese rivaal Brian Or- ser, die na de verplichte figuren pas op de zevende plaats is terug te vinden. De Westduitsers Cer- ne en Fischer bezetten na de eer ste dag voor de heren respectie velijk de tweede en derde plaats. De stand: 1. Scott Hamilton (VSt) 0,6 punt; 2. Rudi Cerne (WD1) 1,2; 3. Heiko Fischer (WD1) 1,8. ,.n op lol «1" pun'^een"S'ef voof u klaar. 995 O»*BTW 01 ie,e,«uocO^oc^;*e1JERKErk uss,Konool,-oolM5.^

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17