KITS RUILEN MAG Negen Spaanse cipiers geschorst Huiswerkklas: eerst lekker bakje thee 'Zo'n Spijbelbus daar los je helemaal niets mee op' Toppop: mooi filmpje belangrijker dan muziek Boekje over vrede en veiligheid KITS zoekt dichters DCI wil rechten voor kind WOENSDAG 21 MAART 1984 Varia PAGINA 13 Redactie:' Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2308 AB Leiden. Telefoonnummer: 871-144941, toestel 245. Voor kinderen die wel eens ba len van hun huiswerk, bijvoor beeld omdat bepaalde vakken zo moeilijk zijn of omdat ze thuis steeds worden gestoord door een broertje of hun moe der, is het Leidse Volkshuis begonnen met een huiswerk- cursus. Drie middagen per week kunnen kinderen uit de vijfde en zesde klas van de la gere school en de eerste en tweede klas van het voortgezet onderwijs, terecht aan de Apo- thekersdijk. Er is dan ander half uur 'huiswerkklas'. "We beginnen altijd met een lek ker bakkie thee en even bijpra ten", zegt Corrie Hageman van het Volkshuis. "Want na zo'n hele dag op school kun je na tuurlijk niet direct wéér aan de slag. Dan moet je even je ver haal kwijt. Maar na een kwar tiertje gaan sommige kinderen alleen aan het werk, anderen worden op weg geholpen door een vrijwilliger en weer ande ren worden overhoord. Net wat ze zelf willen". Het Volkshuis is begonnen met de huiswerkcursus omdat kin deren uit de buurt er zelf om vroegen. In de buurthuizen 't Spoortje en Groenoord draaien al een paar jaar huiswerkklas sen. Corrie: "Maar die buurt huizen zijn voor sommige kin deren te ver weg. En ze wilden toch wel graag een rustig plek je om huiswerk te maken. Thuis vonden ze het soms te druk of konden ze niet genoeg hulp krijgen bij moeilijke vak ken. Hier zijn altijd twee of drie vrijwilligers die er wel ver stand van hebben". Maar het Volkshuis heeft nog een ander doel voor ogen met de huiswerkcursus. "Straks willen we ook gaan praten met scholen. Want we vinden dat er toch wel een paar dingen mis zijn in het onderwijs. We ma ken mee dat kinderen nog steeds dertig steden in Afrika uit hun hoofd moeten leren, heel droog, en na twee weken zijn ze het weer vergeten. Dat systeem van lesgeven willen we ook aan de kaak stellen". Kinderen die ook wel naar de huiswerkcursus willen, kun nen gewoon het Volkshuis bin nenstappen. Elke maandag-, dinsdag- en vrijdagmiddag be gint er om kwart voor vier een huiswerkklas. Nieuwe kinde ren bespreken dan altijd eerst even met een vrijwilliger waar om zij naar de huiswerkcursus komen en welke problemen er precies zijn. Het adres van het Volkshuis is Apothekersdijk 33. (illustratie Bert Bijlace) Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de afgelopen we ken bijna 10.000 exemplaren van een nieuw voorlichtings boekje naar scholen voor voortgezet onderwijs gestuurd. Het boekje is getiteld 'Veilig heid en vrede' en beschrijft in> 75 pagina's onder meer de Oost-West verhouding, de kernwapens, de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie (NA VO) en het Nederlandse vre- des- en veligheidsbeleid. De internationale organisatie die opkomt voor de rechten van het kind krijgt binnenkort een Nederlandse afdeling. Defence for Children International, kortweg DCI, zoals de organi satie heet, wordt op 7 april in Utrecht opgericht. DCI heeft voor Nederland vijf ac tiepunten: tegen isoleercellen in kindertehuizen, voor rech ten van scholieren, tegen mis handeling en uitbuiting (met name kinderprostitutie), tegen internationale ontvoering van kinderen na echtscheiding en tegen het opsluiten van min derjarigen in gevangenissen. Dit laatste punt heeft de afgelo pen weken in het middelpunt van de belangstelling gestaan, vanwege de 14-jarige jongen Sjam Chatterpal die in een cel in het politiebureau zat opge sloten. De organisatie wil dat zoveel mo gelijk landen het verdrag voor de rechten van het kind onder tekenen. Defence for Children werd in 1979 (Jaar van het Kind) in Ge- nève (Zwitserland) opgericht. De organisatie wil binnen een jaar 20.000 leden hebben in Ne derland. (Kinderen en volwassenen kun nen vanaf 7 april lid worden van DCI-Nederland. Inlichtin gen: Sectie Jeugdrecht VU, postbus 7161,1007 MC Amster dam). Menigeen heeft zich afgevraagd waarom het boekje nu pas is verschenen. De discussie over de plaatsing van 48 kruisraket ten in Nederland is immers al betrekkelijk oud. Er zijn in middels twee grote vredesde monstraties achter de rug (in 1981 en vorig jaar) en heel veel mensen hebben hun stand punt over die raketten al be paald. De NAVO heeft jaren geleden al aan de Nederlandse regering gevraagd wat meer aan voor lichting te doen, omdat men bang was dat de vredesbewe ging in Nederland sterk de overhand zou krijgen. De NA- VO-mensen in Brussel vonden het niet prettig dat steeds meer Nederlanders de kant van de vredesbeweging kozen en zich gingen verzetten tegen de plaatsing van de 48 atoomra ketten. Daarom wilden ze dat de Nederlandse regering aan de bevolking zou uitleggen waarom die raketten er moes ten komen. Maar dat was niet eenvoudig, omdat de Nederlandse rege ring het nog niet wist of die ra ketten er wel moesten komen. Nederland staat in principe wel achter het NAVÓ-besluit van 1979 om in West-Europa 572 nieuwe atoomraketten te plaatsen. Maar het heeft een voorbehoud gemaakt bij de plaatsing van 48 van die raket ten hier. Dat kwam doordat de partijen die destijds in de rege ring zaten (CDA en WD), het niet eens waren. De WD voelt er wel voor om hier 48 atoom raketten te plaatsen, maar het CDA is er nog niet uit. Die verdeeldheid was ook eigen lijk de belangrijkste reden waarom het boekje over 'Vei ligheid en vrede' zo laat is ver schenen. Er mocht namelijk niet in staan dat er 48 kruisra ketten moesten worden ge plaatst, en evenmin dat die ra ketten er niet mochten komen. Het boekje is dan ook een 'neu trale' brochure geworden. Het is helder geschreven en ruim geïllustreerd. Maar of het zin heeft...? Ik Hou van jou, alleen van jou Juist... ze rijmen. Veel ge dichten rijmen ook. De meeste gedichten rijmen waarschijnlijk, al is de tekst vaak niet zó onbenullig. Zo ongeveer luiden de eerste regels van het liedje van Marietje, oftewel het win nende liedje van het Natio nale songfestival. Valt je ook wat op aan die regels? Maar er zijn ook veel ge dichten die niet rijmen. Onder het motto riet gedicht' wil KITS over drie weken een speciale aflevering wij den aan dichten en gedich ten. Dichtende lezers van KITS kunnen aan die pagina een bijdrage leveren. Hoe Simpel, door een gedicht van eigen hand te sturen aan: Redactie KITS, p/a Leidsch/Alphens Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Vermeld bij je inzending, naam, adres en leeftijd. Het is de bedoeling dat een aantal gedichten van lezers wordt afgedrukt. Rijmen hoeft niet per se, want waar dat toe kan leiden bewijst het liedje van Marietje. KITS bekijkt wat de tv te bieden heeft aan jongerenprogram ma's. Vandaag het oudste pop- programma: Toppop. We ge ven onze mening graaf voor een andere. Vind je bijvoor beeld dat er te weinig echte jongerenprogramma's op de buis te zien zijn, of heb je wat anders op je lever, schrijf dan naar KITS. AVRO's Toppop kan zich erop beroemen het oudste jongeren programma van Nederland te zijn. Hoewel het programma in de loop van de jaren verande ringen heeft ondergaan is de formule hetzelfde gebleven: Toppop wordt gemaakt en uit gezonden op basis van een hit parade. Zolang er belangstel ling bestaat bij de jeugd voor hitparades zal Toppop ook wel populair blijven. Tevens is dat eigenlijk ook de zwakke plek in de formule van het programma. Informatie over bands en platen wordt er nauwelijks gegeven. Presenta tor Ad Visser, die de vader van de meeste van zijn fans had kunnen zijn, volstaat met het domweg oplepelen van de hit lijst. Dat doet hij nu al min stens vijftien jaar en er schijnt nooit de behoefte te zijn ge weest bij de programmama kers om daar eens verandering in te brengen. Een andere zwakke plek van Toppop is de selectie van de nummers die worden uitge zonden. Soms gebeurt dit op zo volstrekt willekeurige wijze dat er werkelijk geen touw aan vast is te knopen. Kwaliteits normen lijken in elk geval geen rol van betekenis te spe len. Voor een programma dat poogt muziek op een beziens waardige wijze in beeld te brengen een misser. In de loop van de jaren is Toppop desondanks het aanzien steeds meer waard geworden. Werd vroeger geprobeerd de arties ten in een aantrekkelijk decor in beeld te brengen, de laatste jaren is het accent steeds ver der verschoven naar de video- filmpjes, de clips. Ook als Top pop zelf opnamen maakt van een artiest probeert het team de kwaliteit van deze clips te benaderen. Soms leidt ook dit tot complete missers zoals de eigen registra tie van de The universal song' van Kim Carnes, een bijzonder fraai nummer dat geen echt grote hit is geweest. Het film pje dat Toppop erbij maakte raakte echter kant noch wal. Ook de eigen produkten van Dolly Parton's 'I will always lo ve you' en 'John Lennon's 'No body told me' waren op zijn zachtst gezegd minder ge- slaagd. j^en schrille tegenstelling tot clips waar een aantrekkelijk verhaaltje in zit, zoals 'Love is a battlefield' van Pat Benatar, 'Adult education' van Hall Oates en de (dure) meester werkje van Michael Jackson's uitgemolken elpee 'Thriller'. 'Union of the snake' van Duran Duran mag in dit verband ook niet onvermeld blijven. De prachtige clips brengen ech ter het risico met zich mee dal de muziek als minder belang rijk wordt gezien. Er zijn ge noeg artiesten die hun zeg gingskracht in hun muziek stoppen en het vertikken om te investeren in een aantal meters celluloid. Of die geen geld heb ben voor een duur filmpje. Het gevaar zit erin dat een platen maatschappij alleen maar geld in een artiest hoeft te pompen hem een mooi filmpje hoeft te laten maken en het geld komt vanzelf terug uit de opbrengst van de hit. Hoe het ook zij, het visuele ele ment wordt steeds belangrij ker, en de tijd dat een artiest zonder filmpje helemaal niet aan de bak komt zit er aan te komen. Een ontwikkeling die uit muzikaal standpunt gezien is te betreuren, maar toch niet is tegen te houden. Wat Ad Visser betreft: die moet de kijker beschouwen als een noodzakelijk kwaad, bedoeld om een vast herkeningspunt in Toppop onder te brengen. Het zelfde geldt voor het spelletje dat Visser tegenwoordig in Toppop presenteert. En als het programma me te veel wordt dan draai ik gewoon de knop om. RAYMOND PEIL Ad Visser In enkele grote steden van ons land is de gemeente aan een nieuw project begonnen: de Spijbelbus. Dit is een bus die in bepaalde delen van de stad staat waar de chauffeur van de bus spijbelende kinderen verwacht Deze leerlingen kunnen dan in de bus gaan zitten die gezellig is ingericht en zij kunnen zich dan vermaken met bijvoorbeeld het lezen van een tijdschrift, kaarten of gewoon naar goeie muziek luisteren. Op het eerste gezicht allemaal heel leuk en aardig. Maar wat is het vervolg van de Spijbelbus? Wat lost het op? De organisatoren (sociaal werkers) van dit project proberen te bereiken, dat de leerling (die we voor het gemak 'zij' zullen noemen) geen 'slechte dingen' uithaalt, zoals bijvoorbeeld het jatten in supermarkten omdat ze toch niets te doen heeft, of het vernielen van telefooncellen en dergelijke. Tevens willen de sociaal werkers met haar praten over het spijbelen en er achter zien te komen waarom ze spijbelt. Dit kan bijvoorbeeld zijn doordat er problemen thuis zijn, of ze zit op de verkeerde school (niet geschikt), of ze heeft geen zin om naar school te gaan. Het is niet de bedoeling van de sociaal werkers van de Spijbelbus om haar weer naar school te laten gaan, ook al zou zij dit beslist niet willen. Nee, ze willen er achter zien te komen wat de leerling buiten school wel kan en wil en ze proberen haar zelf te laten ontdekken waar ze goed in is. Als dit ontdekt is motiveren ze de leerling hiermee verder te gaan en er nog beter in te worden als dit mogelijk is. schrijfs Of het de sociaal werkers nu wel of niet lukt de leerling toch iets te laten doen, ook al zit ze niet op school, ze leren de leerling te vluchten voor iets dat MOET, voor iets waaraan later ook niet te ontkomen is. Hiermee bedoel ik niet te zeggen datje nooit eens een keertje mag spijbelen, maar ik bedoel wèl datje dan heus niet opgevangen hoeft te worden en het nog gezellig voor je wordt gemaakt ook. Want dat is volgens mij het begin van het einde. Dan gaan ontzettend veel leerlingen plotseling spijbelen, omdat ze ontdekken dat het toch wel lekker makkelijk is om niet naar school te gaan (wat het natuurlijk ook wel is). Help je de leerlingen ermee? We worden dan allemaal lui en gemakzuchtig en het zal later alleen maar moeilijker zijn van 9 tot 5 naar je baas te gaan omdat het MOET. Als de leerling later op kantoor werkt, in een fabriek werkt of huisvrouw/man is, is er ook geen spijbelbus als ze geen zin meer heeft. Er zijn dan ook gen mensen die zeggen dat als je niet wilt, je ook niet hoeft. Belachelijk! Het hele leven hangt van dingen die moeten en van dingen die moodzakelijk zijn aan elkaar. Het hoeft toch niet allemaal zo makkelijk en leuk te zijn?!?! Maar in plaats van dit in die koppies te stampen gaan die sociaal werkers ze in een gezellig busje plaatsen. Een school moet volgens mij gewoon na vaak spijbelen maatregelen nemen en een nuchtere leerling zal na eventuele straffen minder vaak, of niet meer spijbelen. Als ze dit niet doet is zij een probleemgeval en is het de taak van de school deze leerling tóch naar school te laten gaan en niet een taak van soaiaal werkers die het de leerling alleen maar makkelijker maken te spijbelen. Want hiermee is het probleeem 'spijbelen' niet opgelost. Integendeel. ADVERTENTIE Wegens mishandeling van gevangenen De boekenweek is met het boeken bal begonnen. Het is de bedoeling dat u de komende dagen een boek koopt, maar twee mag ook, want het boek is nog niet op de bon (be halve dan... precies, u bent alert, dat is de juiste spirit als u wilt le zen!). U hebt de nu volgende war ming-up dus vermoedelijk niet no dig, maar voor die lezers die eerst iets meer willen weten over boeken en schrijvers voordat zij zich aan de aanschaf van een boek wagen, heb ik uit 'The Writer's Quotation <Book', samengesteld door James Charlton, wat uitspraken over lite raire zaken vertaald: - Amerikanen houden van dikke boeken en dunne vrouwen (Russell Baker). - In de literatuur zowel als in de liefde staan we altijd verbaasd over de keus van anderen (Andre Maurois). Er zijn boeken waarvan vele ex emplaren verkocht worden tegen het ene dat ook gelezen wordt, en andere boeken die tientallen lezers hebben per verkocht exemplaar (John Ayscough). -Ik zou de dingen die ze tegen woordig publiceren niet kunnen schrijven, zonder begin en zonder eind met een beetje incest in het midden (Irvin S. Cobb). In Amerika is alleen de succes volle schrijver belangrijk, in Frankrijk zijn alle schrijvers be langrijk, in Engeland is geen enke le schrijver belangrijk, en in Au stralië moet je uitleggen wat een schrijver is (Geoffrey Cotterell). - Ik schrijf wat ik zou willen lezen - uiat ik denk dat andere vrouwen zouden willen lezen. Als een boek van me een vrouw in de Canadese bergen aan het huilen maakt en zij schrijft mij daarover, en vooral als zij daaraan toevoegt: „Ik las het voor aan Tom toen hij van zijn werk kwam en hij huilde ook", - dan heb ik het gevoel dat ik ge slaagd ben (Kathleen Norris bij de verschijning van haar 78ste boek). - Al die beroemde schrijvers... ze hebben nooit begrepen dat er meer zoute pinda's worden gegeten dan kaviaar (Mickey Spillane). - Ik vind het heerlijk om een schrij ver te zijn. Alleen het geschrijj staat me tegen (Peter de Vries). - Het kostte me vijftien jaar om te ontdekken dat ik geen talent voor schrijven had, maar ik kon er niet meer mee stoppen omdat ik toen al te beroemd was (Robert Benchley). - Vanaf het moment dat ik uw boek opnam tot het moment dat ik het weer neerlegde heb ik gescha terd van het lachen. Ik ben zeker van plan het een keer te gaan lezen (Groucho Marx over S. J. PereU mans eerste boek). - Als je rijk wilt worden van schrijven, schrijf dan het soort din gen dat gelezen wordt door mensen die hun lippen bewegen als zij iets voor zichzelf lezen (Don Marquis). - Het verschil tussen journalistiek en literatuur is dat journalistiek onleesbaar is en literatuur niet ge lezen wordt (Oscar Wilde). - Literatuur is een bezigheid waarin je voortdurend je talent moet bewijzen aan mensen die dat niet hebben (Jules Renard). - Als ik een goed boek wil lezen, schrijf ik er een (Benjamin Disrae li). - Wie over zichzelf, en zijn eigen tijd schrijft is de enige die over alle mensen en alle tijden schrijft (George Bernard Shaw). - Ik kan altijd meer dan genoeg vrouwen vinden om mee naar bed te gaan, maar het soort vrouw dat ik maar moeilijk kan vinden is een typiste die mijn handschrift kan le zen (Thomas Wolfs). -Je manuscript is zowel goed als origineel; maar het deel dat goed is is niet origineel, en het deel dat ori gineel is is niet goed (Samuel John son). - Het publiceren van een bundel gedichten lijkt nog het meest op het laten vallen van een rozeblaadje in de Grand Canyon en dan op de echo te wachten (Don Marquis). - Een goede schrijver is niet per de finitie een goede boekbespreker, zo als een goede dronkaard niet auto matisch een goede biertapper is (Jim Bishop). - Ik zit in het kleinste vertrekje van mijn huis. Ik heb uw recensie voor me. Zometeen zal ik het achter me hebben (Max Reger). - Voor een schrijver is het gunstig als zijn boek zowel wordt aange vallen als geprezen. Roem is een shuttlecock. Als hij alleen aan de ene kant van de baan wordt gesla gen, valt hij meteen op de grond. Om hem in de lucht te houden, moet hij heen en weer worden geslagen (Samuel Johnson, 1709-1784). - Calvin Trillin heeft eens gesteld dat „het voorschot voor een boek minstens zo hoog moest zijn als de kosten van de lunch waaraan hier over werd gesproken". Toen hij zijn uitgever vroeg wat deze van dit standpunt vond, kreeg hij te horen dat het 'onrealistisch' was (Willard Espy). - De vraag aan een schrijver wat hij van critici denkt is gelijk te stel len met de vraag aan een lantaarn paal wat hij van honden denkt (John Osborne). - Er zit geen geld in poëzie, maar daar staat tegenover dat er ook geen poezie in geld zit (Robert Gra ves). De bedrijfsleider van Kwantum Hallen, Voorschoterweg in Valkenburg, de heer H.J. Schram, heeft een nieuwe aanpak bekend gemaakt aangaande ruil-, garantie- en servicebepalingen. Het ruilen van artikelen is mogelijk binnen 14 dagen na aankoop. Uiteraard dient de kassabon overlegd te worden. Een produkt wordt met garantie verkocht als er een officieel garantiebewijs van de fabrikant zelf of van Kwantum Hallen bijgevoegd is. Verder staat het personeel van Kwantum Hallen Valkenburg volledig tot uw dienst. Heeft u vragen over het gebruik, de kwaliteit of de levensduur van een artikel, vraag het gerust aan het personeel. Zij staan u graag te woord. Kwantum de heer H.J. Schram -bedrijfsleider- Hallen heeft ons verzekerd de koopkracht voorde konsument te handhaven Dit betekent dat de prijzen laag blijven in Valkenburg. MADRID Negen ambtenaren van de strafgevangenis van Her- rera de la Mancha zijn gisteren door een Spaanse rechtbank langdurige schorsingen opge legd wegens mishandeling van- gevangenen. De functionarissen, door Gerrit-Jan Hoek onder wie de voormalige direc teur en twee hoge stafleden van Spanjes modernste en zwaarst bewaakte strafinrichting, wer den straffen opgelegd variërend van twee en een half tot drie jaar schorsing met intrekking van hun salaris. De ambtenaren mogen in die pe riode voorts geen openbare func tie vervullen. Als bijkomende straf zullen de negen ambtena ren de gevangenen die mishan deld zijn, collectief een schade loosstelling moeten betalen van tussen de 400.000 en een half mil joen gulden. De mishandelingen, die plaatshad den in de zomer van 1979, wer den destijds aan de kaak gesteld door collega's van de veroordeel de ambtenaren uit verontwaardi ging over de praktijken die er door een deel van het gevange nispersoneel op na werden ge houden. Drie functionarissen die eveneens in het proces van Ciu- dad Real terecht stonden, wer den vrijgesproken. Ondanks de democratisering blij ken folteringen, een kwalijk overblijfsel uit de Franco-tijd, nog niet helemaal uit bepaalde overheidskorpsen te zijn uitge bannen. Vorige week overleed de voormalige politieman Jose Manuel Castan. Deze was in de cember vorig jaar, nadat hij abu sievelijk voor een delinkwent was aangezien en gearresteerd, door twee collega's op het hoofd bureau in Madrid zodanig toege takeld, dat hij aan een hersen bloeding bezweek. De twee betrokken politieagenten behoren tot de gerechtelijke poli- tiebrigade waar veel leden van de voormalige politieke politie van Franco zijn ondergebracht, en die de laatste maanden bloot staat aan hevige kritiek wegens het toepassen van martelpraktij ken. Van verschillende kanten, onder andere van de Spaanse vereniging voor mensenrechten, is bij minister van binnenlandse zaken Barrionuevo aangedron gen op zuivering van de bewuste politiebrigade. Verlies CSU groter MUNCHEN (DPA/UPI) - Twee dagen na de gemeente- en dis trictsraadsverkiezingen in de Westduitse deelstaat Beieren te kent zich bij het verder tellen van de stemmen het beeld af dat het verlies van de CSU, Beierse zusterpartij van de CDU, tussen de drie en vier procent ligt en dat zu haar absolute meerderheid in de gemeenteraad van de hoofd stad München heeft verloren. Het verlies wordt beschouwd als een klap in het gezicht van de voorzitter van de CSU en eerste- minister van Beieren, Franz Jo sef Strauss.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13