Rabo laat winst deels bij klanten DE KLASSE VAN LUCIA Yerolme: een te optimistisch dictator vuamecte Bedrijven profiteren voor 150 miljoen Politiemacht doorbreekt demonstratie mijnwerkers Hogere rente banken VS CNV: jeugdlonen niet verder naar beneden Rotterdam begint slag om containervervoer 'Studie niet nuttig: dan geen toelage' Kok blijft nog jaartje Schmelzer ving 20.000 voor adviseurschap DINSDAG 20 MAART 1984 (Van onze redactie economie) UTRECHT - De Rabobank heeft vorig jaar 150 miljoen gulden bij de klanten laten zitten door niet de volle rente te incasseren. Des ondanks bleef er voldoende geld over om de 'stroppenpot' extra te spekken met 675 miljoen gulden en een netto-winst te boeken van BNG Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft zijn nettowinst over vorig jaar zien stijgen tot 66,6 miljoen. Over 1982 be droeg de nettowinst 17,5 mil joen. Dat blijkt uit voorlopige cij fers die het Bouwfonds vandaag heeft gepubliceerd. In het winst cijfer zijn buitengewone baten en lasten verwerkt, waaronder De directie, die dit gisteren bekend maakte bij de presentatie van de jaarcijfers, ziet in deze gegevens geen aanleiding om de officieel gehanteerde tarieven te verla gen. Zij beroept zich daarbij op haar verantwoordelijkheid ten opzichte van andere Nederland se banken, die minder goede re sultaten boeken. Centraal direc teur ir. P.J. Lardinois verwacht overigens niet dat de lijn van de winstontwikkeling zich dit jaar zal voortzetten. Wel overweegt de Rabo volgend jaar een deel van de winst te gaan uitkeren aan kredietnemers en leden, die hun spaargeld aan de bank hebben toevertrouwd. Dat zou voor het eerst zijn in de 85- jarige geschiedenis. Tot dusver is alle winst aan de reserves toege voegd, met als gevolg een zeer in het afgelopen jaar tot een ople ving van de investeringen. De agrarische sector als geheel nam 23 procent meer nieuwe leningen op dan in 1982, te weten 3,7 mil jard gulden. In 1982 was het 15 procent minder. In de akker bouw, de melkveehouderij en de gemengde bedrijven staat 60 pro cent van de kredietverstrekking van de Rabo in de agrarische sec tor uit. Er zullen dit jaar wat extra proble men zijn voor de agrarische sec tor door de besluiten in Brussel, die van invloed kunnen zijn op de resultaten van de Rabobank- organisatie. De belangrijkste ge volgen van de Brusselse beslui ten zijn te verwachten in de melkveehouderij. Ir. Lardinois wijst erop dat 7 procent produk- tievermindering voor melk heel veel is, ook omdat zonder deze maatregel de produktie enkele procenten zou zijn toegenomen. najaar zal hierover een besluit worden genomen. De Rabobank telt momenteel via 955 aangeslo- ten banken 880.000 leden. 6611 ^"mai gG belastin6vriJval Het prille herstel van de economie kwam bij vorig jaar de Rabo- bankorganisatie tot uiting in een nogal krachtige vraag naar kre diet. Dit niet alleen in de woning sector, waarvoor een nieuw pro- dukt (de rentestabiel-hypotheek) werd geintroduceerd, maar ook vanuit het bedrijfsleven en dan vooral in de sector midden- en kleinbedrijf. In iets mindere ma te nam de kredietvraag vanuit de agrarische sector ook toe. De vraag naar krediet was bij de Rabo groter dan bij het bankwe zen in het algemeen, dit als ge volg van het feit dat het grote(re) bedrijfsleven minder investe- ringslustig was dan de genoem de sectoren. De Rabobankorga- nisatie verstrekte vorig jaar tot £en bedrag van ruim 15 miljard gulden nieuwe kredieten. In 1982 was dit 10,5 miljard. In enkele belangrijke agrarische sectoren leidden de gunstige be drijfsresultaten over 1981 en 1982 Hf «;nï™oor de Ra- bobankorgamsatie geen goed 40 miljoen. Het brutobedrijfsresultaat bedroeg 37,5 miljoen. Dat was 25 pro cent hoger dan in 1982. Het be drijfsresultaat na belastingen steeg met niet minder dan 80 procent tot ƒ31,6 miljoen. De toevoeging aan de VAR, de stroppenpot, moest met 30 pro cent worden verhoogd tot 22,7 miljoen. Het aantal executies steeg van 88 in 1982 tot 185 in 1983. Er werden vorig jaar 4451 woningen in aan bouw genomen, waarvan 3667 koopwoningen (grotendeels in de premiesector) en 784 huurwo ningen. Er werden vorig jaar 5376 nieuwe hypotheken afgeslo ten (1982: 4744). De totale hypo theekportefeuille steeg van 5,7 miljard tot 5,9 miljard. De raad van bestuur verwacht in 1984 een bedrijfsresultaat in de orde van grootte van dat van 1983. Aan de aandeelhouders zal worden voorgesteld hen naast het gebruikelijke dividend van 9 procent een bonus te verstrek ken van 50 procent van het ge storte aandelenkapitaal. Supervezel DSM heeft met de vooraanstaande Japanse spinnerij Toyobo Com pany Ltd een overeenkomst ge sloten voor samenwerking aan verdere ontwikkeling van de door DSM uitgevonden super sterke polyetheenvezel. Het uit eindelijke doel is het stichten van een gemeenschappelijke on derneming voor produktie en verkoop van de nieuwe vezel. Dat heeft DSM gisteren meege deeld. Na de eerste fase van verder onder zoek zal in Osaka een proeffa briek worden gebouwd. Als alles goed verloopt zal vervolgens bij DSM in Geleen een commercieel bedrijf voor de produktie van de polyetheenvezel op poten wor den gezet. Wessanen De nettowinst van Wessanen is vo rig jaar gestegen met 31 pet van 28,1 miljoen tot 36,8 miljoen. Voorgesteld wordt, het dividend te verhogen van 5,60 tot 6,20. Hiervan is al 1,60 als interimdi vidend betaald. De concernomzet nam toe met 19 pet van 3014 miljoen tot 3588 miljoen. Vrijwel alle bedrijfson derdelen droegen vorig jaar bij aan het gunstige resultaat. HUISHOUDGELD - Naarmate er minder huishoudgeld te beste den valt gaan huisvrouwen dras tisch bezuinigen op een aantal, niet direct noodzakelijke levens- middelen. Het gaat hierbij om ar tikelen als chips en zoutjes, jus d'orange, soep in blik, ketchup, bronwater en bier. Dat blijkt uit een onderzoek van het Amster damse reclamebureau RJA en het onderzoeksbureau Interview onder 993 Nederlandse huisvrou wen Opvallend is volgens de onderzoe kers dat jonge mensen het snelst overstappen naar goedkopere merken. jaar wat betreft de ontwikkeling bij het aantrekken van gelden. Bij de spaarmiddelen was er sprake van een stagnatie. De spaargelden namen slechts met 24 miljoen gulden toe tegen een toevloed van 2,7 miljard in 1982. Hier weerspiegelt zich de inko mensontwikkeling in ons land, terwijl ook de grotere belangstel ling voor effectenbezit een nega tieve invloed had. De Rabobank heeft op de spaarmarkt een aan deel van 40 procent. De Rabo Hypotheekbank geeft met ingang van morgen 8,5 pro- cents pandbrieven uit per 1989-1992. Het effectief rende ment bedraagt 8,29 procent. NOTTINGHAM (GPD) - In een kwart van de Britse kolenmijnen is gisteren weer gewerkt dank zij een grote politiemacht die in de mijnstreken in Noord- en Mid- den-Engeland werkwillige mijn werkers tegen hun stakende col lega's beschermde. In de verschillende regio's was 8000 man politie op de been ge bracht, die met succes herhaling van de gewelddadige en bloedige scènes van vorige week, toen bij verschillende mijnen gevechten uitbraken tussen postende sta kers en niet-stakers, wisten te voorkomen. Bussen met mijnwerkers uit mili tante streken als Yorkshire, Wa les en Kent, die onderweg waren naar gematigder gebieden om daar collega's onder druk te zet ten, werden bij uitgebreide ver keerscontroles tegengehouden en teruggestuurd. Slechts enkele tientallen actievoe rende mijnwerkers wisten aan dit kordon te ontsnappen. Zij stonden bij de poorten van mij- nen in onder meer gematigde re gio's als Nottinghamshire, maar waren met onvoldoende mensen om de blokkades van vorige week te kunnen herhalen. Woordvoerders van de politie heb ben laten weten dat de agenten hun beschermersrol zullen blij ven vervullen zolang dat nodig is. Daarmee is een patstelling ontstaan die voor de vakbond van de mijnwerkers, de NUM, zeer onaangenaam is. De algemene staking uit protest te gen de sluiting van onproduktie- ve mijnen zit er niet in, zolang de mijnwerkers in de gematigde streken niet aan de acties van hun collega's in de militante stre ken willen meedoen, en daartoe dank zij de politiebescherming ook niet toe kunnen worden ge dwongen. De bond kan nu alle mijnwerkers naar de stembus roepen, maar vreest dat de 55 procent meer derheid die nodig is om een lan delijke staking te kunnen uitroe pen, niet zal worden gehaald. Intussen worden de actievoerende mijnwerkers steeds ongeduldi ger en geirriteerder. Dat bleek gisteren toen bij het hoofdkwar tier van de NUM in Yorkshire ge vechten met politiemensen uit braken. Ook Britse tv-ploegen moesten het ontgelden. Op de foto (ANP) wordt een de monstrant met harde hand door de politie weggevoerd. Voor het hoofdkwartier van de Britse mijnwerkersbond in Barnsley raakten de stakende mijnwer kers slaags met zo'n 100 politie mannen. NEW YORK (RTR) - Citibank, de op een na grootste bank in de Verenigde Staten, heeft gisteren besloten de prime rate, het rente tarief dat geldt voor leningen aan de meest kredietwaardige clïen UTRECHT (ANP) - Het CNV vindt dat minister De Koning de finitief moet afzien van plannen om de jeugdlonen opnieuw te verlagen. De minister van Socia le Zaken en Werkgelegenheid heeft inmiddels zijn twijfels la ten blijken over zo'n verdere ver laging, maar een adviesaanvraag daarover aan werkgevers en vak beweging heeft hij nog niet inge trokken. Het CNV vindt dat de bewindsman dat alsnog moet doen. Dan wordt een groot stuk onrust onder de jongeren wegge nomen en kunnen werkgevers en bonden in alle rust verder pra ten over een betere verdeling van het beschikbare werk, aldus CNV-vice-voorzitter Henk Hofstede gisteren op in Utrecht op een demonstratieve bijeen komst van CNV-jongeren. Hofstede zei dat nieuwe aanslagen op de (minimum)jeugdlonen een voortrekkersrol voor jongeren bij het uitvoeren van arbeidstijd verkorting wel eens onmogelijk zouden kunnen maken. Overi gens had Hofstede ook kritiek aan het adres van z'n eigen CNV-jongerenorganisatie. De CNV-jongeren voelen wel voor duo-banen, maar ze verzetten zich toch - om onduidelijke re denenen tegen een plan van het CNV om jongeren beneden een bepaalde leeftijd een 20-uri- ge werkweek te geven, aldus Hofstede. Hij hield de CNV-jon geren voor dat ze moeten blijven meedenken en waar nodig onor thodoxe voorstellen moeten doen of moeten steunen. „Ge beurt dit niet, dan worden jonge renorganisaties vertegenwoordi gers van een conservatieve hou ding, namelijk de houding van' de verworven rechten en een maal bedachte plannen, die als het ware heilig worden ver klaard". Hofstede verweet de jongerenorga nisatie van de FNV een „uiterst conservatieve" opstelling. De FNV-jongeren zijn alleen te por ren voor een 32-urige werkweek als het minimum-jeugdloon niet verder omlaag gaat. „Voorwaar een zeer progressief aanbod, vooral als we rekening houden met het feit dat verschillende be drijfstakken nu al doorstoten naar 20 uur per week voor jonge ren beneden de 20 jaar", aldus de CNV-bestuurder. ten, te verhogen van elf tot 11,5 ROTTERDAM (ANP) De Rotter- procent, zo is in New York be kendgemaakt. Verwacht wordt dat de andere grote banken het tarief eveneens zullen verhogen, nu de vraag naar krediet groter wordt en de kosten die de ban ken moeten maken om aan geld te komen toenemen. Voordat Citibank met de verho ging kwam hadden First Natio nal Bank of Chicago en Conti nental Illinios eenzelfde verho ging bekendgemaakt. Het tarief van elf procent gold sinds augus tus vorig jaar. De laatste tijd bestaat er in markt- kringen bezorgdheid over even tuele maatregelen van de centra le banken in de VS. Gevreesd wordt dat het bestuur van die banken, de „Fed", zal besluiten tot een verscherping van het mo netaire beleid om de inflatie in de hand te houden. Dollar De dollar is maandag op de wissel markten in West-Europa verder in koers gestegen zonder dat daar een duidelijke oorzaak voor aan te geven viel. De renteverho ging van de banken in de Ver enigde Staten kwam te laat om nog veel invloed op de handel te kunnen uitoefenen. In Amsterdam werd de midden koers van het Amerikaanse geld maandagmiddag afgemaakt op 2,9745 gulden vergeleken met een fixing van 2,9475 gulden van vrijdag. Bij de banken moet er vandaag al weer 3,05 voor wor den betaald tegen maandag pre cies drie gulden. De banken ge ven er 2,93 tegen 2,88 gulden voor. damse haven is van plan een con currentieslag te beginnen met andere Westeuropese havens om het containervervoer. Als de ge meenteraad akkoord gaat zal het havenbedrijf met ingang van 1 juli a.s. aanzienlijke kortingen gaan geven op het zeehavengeld voor schepen die containers los sen of laden in de Rotterdamse haven. Deze kortingen kunnen oplopen tot tien procent voor lijnschepen, die naast andere vracht ok containers naar Rotter dam komen brengen of halen. Een vol-containerschip kan een korting van zelfs 35 procent tege moet zien. Volgens het gemeentelijk haven bedrijf wil Rotterdam met het aanbieden van kortingen voor het containervervoer inspelen op veranderingen die zich in de con tainervaart gaan voltrekken. Als gevolg van de deregulering in de Verenigde Staten worden steeds meer rond-de-werelddiensten geïntroduceerd. Schepen die in deze diensten varen doen in een groot gebied slechts een enkele haven aan. Deze schepen, die dikwijls een grote capaciteit heb ben, stellen hoge eisen aan de ha vens op het gebied van betrouw baarheid, overslagfaciliteiten, in frastructuur en kosten-effectivi- teit. Door de kortingen hoopt Rotter dam zijn plaats in het wereld- containerverkeer te versterken, althans geen terrein te verliezen aan concurrenten als Antwer pen, Zeebrugge, Le Havre en Hamburg. Een aantal van deze havens heeft grote capaciteitsuit breiding voor containeroverslag onderhanden of onlangs vol tooid. Ook op ander gebied is men in Rot terdam bezig om de te verwach ten groei in de containervaart en de schaalvergroting op te kun nen vangen. Op de Maasvlakte zal rond 1 juli een nieuwe contai- nerterminal van ECT met een ca paciteit van 500.000 containers ROTTERDAM (ANP) - De vi- ce-voorzitter van de vakcen trale MHP (Middelbaar en Hoger Personeel), W. Muller, heeft gisteren gesuggereerd dat studerenden die een op leiding kiezen die voor de maatschappij geen nut ople vert, eigenlijk niet in aanmer king zouden moeten komen voor een studietoelage. „Als blijkt dat men tegen alle voorlichting en adviezen in een studierichting verkiest die onherroepelijk leidt tot een werklozenbestaan, dan moeten we ons afvragen of de samenleving nog aan die stu die moet meebetalen", zei Muller op een lustrumbijeen komst van het Rotterdamse studentencorps. Hij verwacht dat ook het recht op een uitkering voor afge studeerden die tegen beter weten in zo'n studie hebben gedaan, ter discussie kan ko men. Volgens hem kan dat worden voorkomen, door het vroegtijdig onderkennen van verkeerde keuzen. Maar dan moet wel de mogelijkheid be staan om op een verantwoor de manier van studie te ver anderen zonder dat dit een te groot verlies aan jaren bete kent, aldus Muller. Over de hoge werkloosheid on der academici zei hij, dat het bedrijfsleven zijn terughou dende opstelling ten aanzien het aantrekken van afgestu deerden „enigszins moet la ten varen". Nu het bedrijfsle ven financieel weer wat arm slag krijgt is de tijd er vol gens hem rijp voor, jonge academici in dienst te nemen op een relatief laag aanvangs salaris. Na een inwerkperio- de waarin ze de nodige erva ring kunnen opdoen, kunnen zij dan worden ingezet op posten waar ze hun kennis en die ervaring geheel kunnen ontplooien, aldus de MHP-- bestuurder. per jaar in gebruik worden geno men. De nieuwe terminal zal la ter verder worden uitgebreid. Volgens het havenbedrijf moet Rotterdam ook in commercieel opzicht de nodige slagvaardig heid opbrengen. Deze visie heeft geleid tot het voorstel om de zee havengelden voor het container verkeer te verlagen. Het havenbedrijf heeft becijferd dat de kortingen op de zeehaven gelden de gemeente een half mil joen gulden per jaar aan inkom sten zal kosten. Dat bedrag is de resultante van de korting op de zeehavengelden voor container schepen en de te verwachten ex tra inkomsten van nieuw aan te trekken containerverkeer. Op de wat langere termijn wordt het goed mogelijk geacht dat als ge volg van een extra container stroom het negatieve saldo om slaat in een positief saldo. DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van de vakcentrale FNV, Wim Kok, heeft op verzoek van de aangesloten bonden besloten nog een jaar in functie te blijven. Dat betekent dat Kok in ieder ge val tot eind 1985 FNV-voorzitter blijft, en niet op het FNV-con- gres in oktober zijn aftreden be kend zal maken, zo werd dins dagmorgen bevestigd in FNV- kringen. De strijd om zijn opvolging is ech ter toch in een stroomversnelling gekomen doordat H. Pont, vice- voorzitter van de ambtenaren bond AbvaKabo, door de aange sloten bonden zal worden voor gedragen als tweede man van de centrale. Een verdere invulling van het nieuwe FNV-bestuur kan nog nauwelijks worden ge maakt, omdat dit bestuur van elf naar negen man wordt terugge bracht. De vice-voorzitters H. Bode en F. Drabbe gaan respectievelijk eind dit jaar en begin volgend jaar met pensioen. In de loop van de dag zal er meer duidelijkheid heid komen over de kandidaat stelling voor het nieuwe FNV-be- stuur. J. Stekelenburg, hoofdbe stuurder van de Industriebond FNV, is eveneens in de markt voor een leidinggevende functie binnen het federatiebestuur. ADVERTENTIE Tijdloos mooie mode voor vrouwen die houden van klasse en stijl. En de kwaliteit van Lucia naar waarde weten te schatten. Kom maar kijken! Breestraat 151-153 telefooi Nu ook op maandagmiddag WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER sproken, maar Schmelzer nam hen van te voren niet apart. Te gen de mensen die denken dat een politicus altijd te koop is als er maar genoeg geboden wordt, zei Schmelzer, met een steelse blik naar de perstribune: "Ik be hoor tot de mensen die geloven dat de geest het van de materie kan winnen". r ook als c Antilliaanse vennootschap Co- ran (Cor en Anneke, de echtge- DEN HAAG (ANP) - Norbert Schmelzer ontving in de tijd van zijn fractievoorzitterschap van de KVP in de Tweede Kamer als adviseur van scheepsbouwer Cornelis Verolme twintigdui zend gulden per jaar. In ruil daar voor ontmoette hij Verolme circa zes keer per jaar, afgezien van sporadisch telefonisch contact. Pas begin 1970, toen gaandeweg c o n c e rn^ sle chts^ e e n G ov e r b ru g - 'Ongemakkelijk' gingskrediet" zou krijgen onder Schmelzer nam niet alleen af- zeer ingrijpende voorwaarden, scheid van Verolme als adviseur, diende Schmelzer formeel zijn ontslag als adviseur in. De RSV- enquêtecommissie voelde daar over gisteren op de eerste dag van de verhoren onder ede de voormalige KVP-voorman, op volger van de legendarische Romme, aan de tand. Schmelzer hield onder de scherpe vraagstelling van commissielid Tazelaar (PvdA) staande dat hij zich niet door Verolme heeft la ten misbruiken. Verolme had slechte contacten in politiek Den Haag. Hij schakelde zowel de fractievoorzitter van de KVP als die van de WD in als adviseur, maar Schmelzer leende zich slechts - "naar mijn beste herin nering" - voor één telefoontje naar de toenmalige minister van economische zaken, De Block. Ook de KVP-fractiespecialisten Peijnenburg en Nelissen waren vrij om over Verolme zelfstandig een standpunt in te nemen. Dat werd dan wel in de fractie be- note van Verolme). In Coran had Verolme zijn belangen in zijn Braziliaanse werf onderge bracht. Verolme was voor Schmelzer "een bijzonder creatief scheepsbou wer, een inventief koopman met een groot sociaal gevoel". Bij de ambtelijke top van economische zaken in Den Haag lag hij minder goed. Mr. J.C. van Alphen 'de Veer, die als topambtenaar voor industrie en scheepsbouw de overneming van de Amsterdam se NDSM-werf door Verolme van nabij heeft gevolgd, onder ging Verolme als "bijzonder on gemakkelijk". Hij duldde geen w Schmelzer: adviseur tegenspraak, kortom "hij had de eigenschappen van een gemid delde dictator". Dat stond een objectieve advise ring aan minister De Block van economische zaken niet in de weg. Verolme kreeg op advies van de ambtenaren in 1968 zijn kredietregeling voor de bouw van een dok voor mammoettan kers. Zijn concurrenten, ver enigd in "de combinatie", beten in het stof. De voorwaarde dat Verolme de NDSM-werf zou overnemen mag niet louter wor den beschouwd als koppelver koop, aldus Van Alphen de Veer. Als Verolme daar geen trek in had gehad had hij eenvoudig kunnen weigeren. "Het zijn geen kleine jongens". Overheidssteun Minder dan een jaar later, begin 1969, kwam het Verolme-con- cern, inclusief NDSM, in liquidi- teitismoeilijkheden. Verolme klopte opnieuw om overheids steun aan. "Als dat te voorzien was geweest, had ik tegen het sa menvoegen van NDSM met Ver olme geadviseerd", aldus ex-top ambtenaar Van Alphen de Veer. De overheid moest opnieuw fi nancieel bijspringen. De oplossing kwam er in feite op neer dat het Verolme-concern onder "curatele" van de overheid werd gesteld. Dat was een prece dent dat zijn weerga niet kende en daarna ook niet heeft gekend, zo erkende Van Alphen de Veer. Verolme verzette zich het hard- nekkigst en het langst tegen het beding dat hij zijn aandelen aan de Nationale Investeringsbank zou moeten overdragen. Schmelzer had de nakende proble men in de loop van 1968 netzo- min als de ambtelijke top van economische zaken zien aanko men. Verolme was in financiële zaken te optimistisch, zo had hij al vaak geconstateerd. Maar de scheepsbouwer had zich deze af gang gewoonweg nooit kunnen voorstellen. Dat ook bij het ministerie van eco nomische zaken een visie op de levensvatbaarheid van de bouw van mammoettankers - de droom van Verolme waar 75 miljoen in werd gestoken - ontbrak werd door Van Alphen de Veer beves tigd. Die grote mammoettankers tot 500.000 ton heb ik nooit zien zitten, zo bekende Van Alphen de Veer. Vandaag hoort de enquêtecommis sie de heren Langman en Bies heuvel, die eind 1969 adviseer den om Verolme-concern finan cieel te steunen. Nadat Nelissen De Block was opgevolgd als mi nister van economische zaken kwam al gauw een constructie van de grond waarbij Verolme zich uit de leiding van het con cern terugtrok.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9