Top Lausanne naar Vaag compromis' r Politiek voetbal in El Salvador Uruguay laat generaal vrij Weinig hoop op staken strijd Meese in opspraak: ministerpost op spel Israël vervroegd naar stembus [LEIPSCH/ALPHENS DAGBLAD DINSDAG 20 MAART 1984 LAUSANNE - Op de Libanese verzoeningsconferentie heeft president Amin Gemayel gisteren tijdens een bijeenkomst van de deelnemers aan het eind van de avond een nieuw voorstel gelanceerd voor een basisovereemkomst. Er kon niet direct een akkoord over het voorstel worden bereikt; de gedelegeerden eisten eerst tijd voor onderlinge besprekingen. Buitenland WASHINGTON - De benoe ming van president Reagans voornaamste adviseur in het Witte Huis, Edwin Meese, tot Amerika's minister van justitie dreigt spaak te lopen. Het mi nisterie van justitie is een voor- door Henk Kolb lopig onderzoek begonnen naar een renteloze lening aan zijn vrouw. Meese heeft die viermaal verzwegen bij het op stellen van de financiële ver klaringen, welke hoge over heidsfunctionarissen over zichzelf en hun naaste familie bij wet jaarlijks moeten indie- nen. Tijdens de nu opgeschorte hoor zittingen in de Senaat (die de benoeming moet bevestigen) bleek eerder dat Meese met an dere leningen meer dan een jaar achterstand bij het afbeta len van hypotheken had moe ten goedmaken en bij die gele genheid door zijn bank buiten gewoon coulant was behan deld. Mevrouw Meese ging haar renteloze lening van 15.000 dollar aan bij een huis vriend. Deze kreeg later een baan in het Witte Huis en is nu in Californië waar ook Meese vandaan komt, regionaal admi nistrateur van de federale over heidsdiensten. De aandelentransactie, die Mee se ('voor de kinderen') met de lening op touw zette leverde een verlies op van twintig pro cent. Ook deze aankoop van belangen in het bedrijf van weer een andere vriend ver meldde Meese niet. Hij heeft de Senaat verontschuldigin gen aangeboden en gezegd dat geen opzet in het spel was. Maar met name de Democra ten hebben Meese bij herha ling aan de tand gevoeld over de rol die hij heeft gespeeld bij overheidsbenoemingen voor nog vier anderen die hem fi nancieel hebben bijgestaan. Het nu begonnen vooronderzoek kan de inleiding zijn van een lange procedure, die Meese's benoeming kan verhinderen. De Republikeinen willen ech ter niet het risico lopen in een verkiezingsjaar ervan te wor den beschuldigd de verdenkin gen tegen Meese onder het ta pijt te hebben geveegd. De Libanese leiders waren gister avond dicht bij een akkoord, dat door een van de gedelegeerden echter als een 'onzin-compromis' omschreven werd, een inhouds loos akkoord dat weinig hoop geeft dat verdere gevechten in Beiroet vermeden kunnen wor den. door Aernout van Lynden Walid Joemblatt, de Druzenleider die samen met de andere mos limleiders om radicale hervor mingen van het politieke sys teem in Libanon had gevraagd, had gisteravond kort voordat de conferentie weer bijeen kwam, nog verklaard dat de negen Liba nese leiders, die ruim een week in het Zwitserse Lausanne over de toekomst van Libanon onder handeld hadden, dicht bij een slotcommuniqué waren. „Ik zal niet het obstakel voor vrede zijn", verklaarde Joemblatt, „maar volgens mij is het onzin. Ik kan alleen hopen dat het de gevechten stopt". Andere delegaties ondersteunden de weinig optimistische mening van Joemblatt: „Iedereen zal er in lezen wat ze zelf willen. Maar dit is gewoon een akkoord dat de conferentie beëindigt. Niet meer. Het zal een nieuwe ronde van ge vechten inleiden, die op zijn beurt naar een derde conferentie in Zwitserland zal leiden", zei een gedesillusioneerd delegatie lid uit het christelijke kamp. Verwacht wordt dat er slechts en kele concrete hervormingen zul len worden voorgesteld - in het parlement, waar de christenen tot nu toe de meerderheid vorm den, zullen de moslims van nu af aan evenveel zetels krijgen en er zal een commissie gevormd wor den die de grondwet moet her zien. Verder zal de macht van de premier, in Libanon een positie die de soennitische moslimge meenschap traditioneel bezet, versterkt worden. Daarnaast zal waarschijnlijk een regering van nationale eenheid gevormd wor den, die dit hele proces van ge matigde hervormingen moet Joemblatt zei in een vraaggesprek kort voor de zitting gisteravond alleen te kunnen hopen dat uit eindelijk in de komende twee of drie jaar dit „vage compromis" naar „echte hervormingen" zal leiden. Hij was echter zeer pessi mistisch. „We moeten deze bela chelijke oorlog beëindigen. Dit is MONTEVIDEO (AFP) - Generaal Liber Seregni, voormalig kandi daat van links voor het presi dentschap van Uruguay bij de laatstgehouden algemene verkie zingen in 1971, is gisteravond op last van de militaire justitie in vrijheid gesteld. Seregni werd sinds bijna tien jaar vastgehouden in de centrale ge vangenis van Montevideo. Seregni is 65 jaar en het zinnebeeld van de oppositie tegen het mili taire bewind van Uruguay. Zijn invrijheidstelling gebeurt nog geen negen maanden voor de verkiezingen die voor november zijn vastgesteld. Generaal Seregni werd op 47—jari ge leeftijd generaal en comman dant van het garnizoen van Mon tevideo, het belangrijkste van het land. In 1968 vroeg hij „uit protest tegen de door het leger opgelegde onderdrukking" ont slag uit de actieve dienst. In 1971 is hij bij de presidentsver kiezingen kandidaat van het "Frente Amplio" (Breed Front), dat de partijen ter linkerzijde overkoepelt. Hij wordt verslagen door Juan Maria Bordaberry, kandidaat van de Coloradopartij. Op 9 juli 1973 wordt Seregni na een protestbetoging in Montevideo tegen de ontbinding van het par lement gearresteerd en geduren de acht maanden in het geheim vastgehouden. De militaire justi tie beschuldigt hem in februari 1974 van „Samenzwering tegen de grondwettelijke orde" en aan- VN-onderzoek in Iran ten einde TEHERAN (AFP) - De groep des kundigen die in opdracht van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar een onderzoek heeft ingesteld naar het gebruik van chemische wapens in de Golf oorlog, is gisteren uit Teheran vertrokken. De missie, samengesteld uit vier deskundigen op het gebied van chemische strijdgassen en twee VN-functionarissen, waren vo rige week in Iran aangekomen op verzoek van dit land dat Irak ervan beschuldigt chemische wapens te gebruiken. Er werd bij vertrek geen verklaring voor de pers afgelegd. Het rapport van de zes zal aan Perez de Cuellar wor den gegeven die de conclusies eruit bekend zal maken, aldus het VN-kantoor in Teheran. Tijdens haar verblijf in Iran heeft de missie een groot aantal ge wonden bezocht in ziekenhuizen in Teheran en Ahwaz. Bovendien zijn in het lijkenhuis in de hoofd stad verschillende stoffelijke res ten onderzocht van strijders die zouden zijn overleden na aanval len met chemische wapens. Ook is een bezoek gebracht aan twee gebieden in de buurt van het zuidelijke front waar volgens Te heran chemische wapens zijn ge bruikt door Irak. sporing tot muiterij. Veroordeeld tot degradatie in april 1974 (eer ste veroordeling van deze aard in Uruguay om politieke redenen), wordt hij in november 1974 voor waardelijk vrijgelaten. In januari 1976 volgt een nieuwe arrestatie en krijgt Seregni 14 jaar gevangenisstraf, in de eerste plaats wegens "schending van de grondwet". Hij wordt opgesloten in de centrale gevangenis van Montevideo onder, volgens met hem in verbinding staande krin gen, mensonwaardige omstan digheden. Voor zijn vrijlating is in de loop van de tijd gepleit door onder an der het Europees parlement en Seregni's dochter bij president Mitterrand van Frankrijk. Generaal Seregni heeft de Lenin- prijs van 1983 en is in 1981 onder scheiden door de communisti sche Wereldvredesraad. naar mijn gevoel te weinig, te laat. Maar deze conferentie kan ook niet langer duren - er gaan op dit ogenblik nog mensen dood in Libanon, terwijl wij in deze luxe onze tijd zitten te ver knoeien. Ik ga terug en zal mijn mensen bevelen het vuren te sta ken. Of de anderen dat ook doen, betwijfel ik". Geduld raakt op in Beiroet BEIROET (RTR/DPA/AFP) - In en om Beiroet braken gisteren ook gevechten uit op plaatsen waar het een week lang betrek kelijk kalm was geweest. Zware wapens dreunden weer bij Souk-al-Gharb ten zuiden van de stad waar het leger tegenover Druzen staat. Granaten sloegen ook in in christelijke gebieden ten zuiden van de hoofdstad. Dit ondanks het bestand dat een week tevoren in Lausanne was overeengekomen. Door nieuwe gevechten langs de demarcatie lijn tussen Moslem west- en christelijk Oost-Beiroet vielen zeker één dode en tientallen ge wonden. De bestandscommissie werd het temidden van de gevechten niet eens over een vergaderplaats en kwam daardoor niet bijeen. Frankrijk schijnt niet meer bereid de aanwezigheid van zijn troe pen in Beiroet te verlengen, zo werd vernomen. Het groeiende ongeduld in Beiroet werd het treffendst weergegeven door het onafhankelijke blad 'An Nahar'. 'Het scheppen van vrede in Libanon schijnt moeilijker te zijn dan het maken van de hele schepping zelf. God de almachti ge schiep de wereld in zes dagen, voor het scheppen van vrede in Libanon is zeven dagen niet vol doende geweest', zo schreef An Nahar. PERU - Een boer in Peru bidt voor het behoud van zijn huis, dat wordt bedreigd door het water van de Caneterivier. Deze trad buiten zijn oevers, waardoor in het gebied zeker 500 mensen dakloos werden, (foto upd Wetsontwerp om Knesset te ontbinden Voet gebroken in parlement ROME (DPA) In het Italiaan se parlement kan het er soms hard aan toe gaan. Na een meningsverschil over de voorgenomen bezuinigingen gingen afgevaardigden van de communistische en socia listische partij met elkaar op de vuist. Bij die vechtpartij heeft een lid van de commu nistische fractie waarschijn lijk een gebroken voet opge lopen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. JERUZALEM - In Israël worden hoogst waarschijnlijk over enige maanden vervroegde verkiezin gen gehouden nu de coalitiepar tij Tami gisteren plotseling heeft aangekondigd vandaag al een wetsontwerp in te dienen tot ont binding van de Knesset. Met steun van de oppositie bestaat er voor dat wetsontwerp een parle mentaire meerderheid. door Jaap van Wesel De beslissing van Tami, een reli gieuze partij met drie Knessetze- tels, die deel uitmaakt van de re geringscoalitie, kwam als een to tale verrassing, omdat het partij bestuur vorige week nog beslo ten had een initiatief van de Ar beiderspartij om vervroegde ver kiezingen te houden, niet te steu- Gisteravond verscheen Tami-lei- der Aboe Chatsera op de televi sie en deelde mee dat zijn partij na rijp beraad tot de conclusie was gekomen dat de economi sche situatie en de krappe meer derheid van de coalitie nieuwe verkiezingen noodzakelijk ma ken. In de Likoed-partij wordt ge mengd gereageerd. Premier Sha mir heeft laten weten tegen ver kiezingen te zijn, andere Likoed- leiders geloven dat de partij nu een betere kans 'maakt dan vol-' gend jaar, de oorspronkelijke ter mijn voor de verkiezingen, om dat dan de gevolgen van de eco nomische recessie sterker merk baar zullen zijn. Verwacht wordt dat binnen de Ar beiderspartij een machtsstrijd uitbreekt over het leiderschap. De twee traditionele rivalen Pe res en Rabin worden nu verge zeld van een derde kandidaat, de zeer populaire oud-president Na- von. Peres zei te hopen en te ge loven dat de partij zonder interne verkiezingen tot een verdeelsleu tel kan komen, Rabin heeft even als Navon nog niet gereageerd. De grote verliezers van vervroegde verkiezingen zijn, zoals de zaken er nu voor staan, de religieuze partijen, die verwikkeld zijn in een uiterst gecompliceerde inter ne machtsstrijd en reorganisatie. Aangenomen wordt dat het ini tiatief van Tami veel te maken heeft met de reorganisatie van de Nationaal Religieuze Partij, waar Tami-leider Aboe Chatsera uit af komstig is. Over de verkiezingsdatum valt nog niets met zekerheid te zeggen. Het waarschijnlijkst is juni of no vember, als het wetsontwerp tot na het paasreces blijft liggen. Ook hierover zal door de ver schillende partijen de komende dagen nog flink worden touwge trokken, al naar gelang de, ver wachtingen of juni dan wel no vember gunstiger is gezien de economische ontwikkelingen en 'verwachtingen. Cuba stelt voorwaarden voor vertrek uit Angola HAVANA (AFP/RTR) - "Terug trekking van de Zuidafrikaanse troepen uit Angola" is een van de voorwaarden waarop Cuba be reid is zijn naar schatting 25.000 man sterke troepen in Angola ge leidelijk terug te trekken. Dit blijkt uit een gezamenlijke ver klaring van de Cubaanse presi dent, Fidel Castro, en zijn gast president Jose Eduardo dos San tos van Angola, die gisteravond in Havana is uitgegeven. De Angolese president arriveerde afgelopen zaterdag op Cuba voor besprekingen. De vorige maand bereikten Angola en Zuid-Afri ka overeenstemming over terug trekking van Zuidafrikaanse troepen uit het zuiden van Ango la, waarbij Angola beloofde dat de Namibische bevrijdingsbewe ging Swapo daaruit geen voorde len zou behalen. Nadat de span ning tussen Loeanda en Pretoria verminderde werd er onmiddel lijk gespeculeerd dat Angola Cu ba zou vragen zijn soldaten uit Angola terug te trekken. In de verklaring noemden de staatshoofden ais voornaamste voorwaarden voor een geleide lijk vertrek van de Cubaanse troepen uit Angola: Eenzijdige terugtrekking van Zuidafrikaanse soldaten van An golees grondgebied toepassing van resolutie 435 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarin de te rugtrekking van Zuidafrikaanse troepen uit Namibië en "werkelijke onafhankelijkheid" voor Namibië wordt gevraagd beëindiging van alle agressieve daden jegens Angola van de kant van Zuid-Afrika, de Verenigde Staten en hun bondgenoten en staking van hulp aan de "con tra—revolutionairen" van de guerrillabeweging "Unita" die het regime in Loeanda bestrijdt. De Verenigde Staten en Zuid- -Afrika hebben de onafhanke lijkheid van het door Zuid-Afri- ka bestuurde Namibië gekop peld aan het vertrek van de Cu banen uit Angola. „Wel een vaderland - Geen com munisme". Deze kreet galmde zondag door het voetbalsta dion Flor Blanca (Witte Bloem) in de Salvadoraanse hoofdstad San Salvador. Op de tribunes zaten zo'n 25.000 aanhangers van de ultrarechtse leider van de Arena-partij, Roberto d'Au- buisson. Diens belangrijkste opponent bij de presidentsver kiezingen van aanstaande zon dag, de christen-democraat Jo sé Napoleon Duarte, wist afge lopen vrijdag in de hoofdstad slechts 3000 mensen op de been te brengen. Dat betekent echter niet dat D'Aubuisson de verkiezingen zonder meer zal winnen. De al gemene verwachting is dat Duarte als overwinnaar uit de stembusslag tevoorschijn zal komen. Maar niet met de ver eiste 50 procent plus één stem, zodat er een tweede ronde no dig is. Volgens de christen-de mocraten is de Arena-leider het brein achter de ultrarecht se terreur. door Rob Sprenkels D'Aubuisson benadrukte zondag dat ultra-rechts nooit het plan heeft gehad om de burgeroor log met bruut geweld in haar voordeel te beslechten. „Ons belangrijkste wapen is stem men bij de verkiezingen". D'Aubuisson verzekerde dat hij de verkiezingen zal winnen en beloofde daarna in geen ge val met de gewapende opositie te zullen onderhandelen. „We zullen de macht niet uit han den geven", zo voegde hij er aan toe, „niet aan de terroris ten en ook niet aan die ander, Duarte". 'Supporter' Ronald Reagan. De verkiezingsbijeenkomst in het stadion werd gesteund door een stukje politiek voet baltheater: de Arenero's van 'Maradona' d'Aubuisson tegen de Communisten FC. Het laat ste team was gehuld in de groe ne kleur van Duarte en zijn christendemocraten. Bij de af trap werd in plaats van een bal een watermeloen gebruikt. Volgens D'Aubuisson zijn de christen-democraten namelijk net watermeloenen, groen van buiten maar rood van binnen. De scheidsrechter heette 'Maga- na', evenals de president van de huidige regering, en hij werd voortdurend op zijn hie len gezeten door iemand die Thomas Pickering moest voor stellen, de Amerikaanse am bassadeur in El Salvador. Bij dit politieke partijtje voetbal floot 'Magana' duidelijk tegen D'Aubuisson en zijn Arenero's. Op aangeven van 'Pickering' maakte 'Magana* zelfs een doelpunt tegen-de Arenero's. De Communisten FC werd aan gevoerd door 'Duartitengo', Duarte dus. Hij moest het veld voortijdig per brancard verla ten. Een andere speler stelde Francisco Guerrero voor, de leider van de Nationale Ver zoeningspartij, die bij de stem busslag waarschijnlijk derde zal worden. Hij speelde in de eerste helft aan de zijde van 'Duarte', maar liep in de twee de helft over naar de Arenero's. Verder stond er langs de fijn ie mand met een masker op van Ronald Reagan. Ook hij be moeide zich voortdurend met de wedstrijd. Desalniettemin zagen de Arenero's en 'Mara dona' d'Aubuisson kans om met 8-2 te winnen. 'Reagan' be klom na afloop onder luid ap plaus het podium en omhelsde D'Aubuisson. Doden bij havenstaking India NIEUW DELHI (DPA/AFP) De al vier dagen durende staking van havenarbeiders in India heeft gisteren aan ten minste vijf mensen het leven gekost. In de havenstad Paradip, aan de Golf van Bengalen, kwam het tot een treffen tussen stakers en politie—eenheden waarbij slachtoffers vielen, zo meldde een Indiaas persbureau. In de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi wordt gevreesd dat de ongeregeld heden zullen overslaan naar de overige negen internationale havens van het land. De ongeveer 300.000 stakende havenarbeiders eisen hoge re lonen en betere sociale voorzieningen. Havenautoriteiten meldden dat de staking het land vele miljoenen guldens per dag kost.De nationa le marine is in staat van paraatheid gebracht om de doorvaart door de Indiase wateren te garanderen. ADVERTENTIE Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ECHT COMPLETE KRANT. (MR WERELD. STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7