eroep CDA'ers kamerfractie -Bewaarder: Ontsnapping was geen incident' Lotto:.elke week kan het geluk u toelachen C De Vries: WD wilde méér bezuinigen op ziektekosten 'Vergoeding inenting geelzucht beperken' Iraanse slachtoffers in Utrechts ziekenhuis AART "IJSDAG 20 MAART 1984 )ver plaatsing kruisraketten Binnenland Gratis boter moet kiezer stimuleren te stemmen ropees Parlement uit te brengen, deelte van zijn boterberg afkomt,' In de EVP-fractie en ook bij ande- DEN HAAG (ANP) - Een Neder landse medewerker van de frac tie van de Europese Volks Partij (EVP), de christen democraten in het Europees Parlement, heeft voorgesteld tijdens de Europese verkiezingen in juni iedere kie zer die in het stemhokje ver schijnt gratis een kilo roomboter te geven. De gedachte van medewerker Jan Westenbroek is dat de gemeen schap op deze manier van een ge- dat de kiezer wordt gestimu leerd naar de stembus te gaan. Opiniepeilingen in alle tien lid staten van de EG geven een som ber beeld van de bereidheid van de kiezer zijn stem voor het Eu- wordt voorlopig een beetje lacherig gereageerd op het voor stel van Westenbroek. Individue le parlementariërs in Straatsburg weten eigenlijk niet goed wat ze met het idee aan moeten. De ge meenschap heeft zo'n 800.000 ton boter in koelhuizen opgeslagen liggen, zodat wanneer iedere kie zer. plusminus 170 miljoen, zijn stem uitbrengt en een kilo krijgt, nog geen kwart van de voorraad weg is. Totale kosten van de ope ratie: ongeveer anderhalf miljard gulden. De kosten zijn geen bezwaar, meent Westenbroek. De EG heeft de boter toch al van de pro ducenten gekocht, zodat de Eu ropese belastingbetaler eigenlijk al voor de boter heeft betaald. Beter dat hij het gratis krijgt, wat de gemeenschap opslagkosten bespaart, dan dat het tegen een zacht prijsje naar de Sowjet-Unie *ECHT (GPD) Het comité van 'CDA'ers tegen plaatsing' doet een dringend beroep sj op de CDA—Tweede—Kamerfractie zich uit te spreken tegen de plaatsing van kruisra- Iketten op Nederlands grondgebied. Driehonderd christen—democraten hebben een I verklaring ondertekend die morgen wordt gepubliceerd in het ochtendblad Trouw. I ^>t de groep behoren vooraan staande CDA'ers zoals burge- Vneester De Boer van de gemeen- >to Ho^g Haarlemmermeer, burgemees je nater Smallenbroek van Drachten Iwonen F.L. Tamminga uit Amster- TzaaJdaui- Het comité vindt dat de zw(Plaatsin6 zic^ n^et verdraagt met e w(het CDA-programma. In het pro ;gramma staat dat de christen-de- voor het terugdringen van kernwapens zijn. Het comité verwacht dan ook dat de fractie ondubbelzinnig achter dit ersla uitgangspunt opstelt. een andere groep CDA'ers, uit ontwZeist en omgeving, heeft zich te- °ps<gen de plaatsing gekeerd. Na- d iTmens de groep van dertig heeft n*J 'de Zeister advocaat mr. N. M. P. van Steijnen een brief geschreven aan fractievoorzitter De Vries waarin hij eist dat de kwestie van de plaatsing niet alleen door de fractie wordt beslist. De groep van dertig dreigt zelfs met een ju ridische actie als De Vries niet binnen veertien dagen reageert. De Zeister CDA'ers vinden dat sinds het begin van het kabine- t-Lubbers een politiek wordt gevoerd die de aansluiting bij grote delen van de bevolking mist en op ernstige bezwaren stuit. Bovendien zeggen de brief schrijvers een kort geding te zul len aanspannen tegen de fractie voorzitter zodra hij druk gaat uit oefenen op de Tweede-Kamer leden om voor plaatsing te stem men. Advocaat Steijnen wil eventueel samenwerken met de Amsterdamse advocaat mr. H. J. Smeets, die eveneens een juridi sche actie tegen de plaatsing voorbereidt. CDA—fractievoor zitter Bert de Vries zal vanmid dag reageren op de brief van de Zeister groep. Bewaarders eisen extra nankraeht >EN HAAG (GPD) - Het ministe rie van justitie beraadt zich over - de eis van de bewaarders van het huis van bewaring in Schevenin- gen om voortaan in het weekein de drie extra bewaarders in te ik a zetten. Uiterlijk vrijdag willen de isd bewaarders antwoord hebben K<5 van het 'ministerie. Ze overwe- e gen acties, wanneer hun eis Ims wordt afgewezen, fcen'istermorgen onderbraken de be- h( waarders gedurende korte tijd hun werk om de eis kracht bij te zetten. De directie van het huis van bewaring is het eens met de inzet van extra bewaarders. Vol gens de bewaarders is het tekort rcei aan personeel de oorzaak van de oen. uitbraak van vijftien gedetineer- n e den afgelopen zondag. mu e bde spectaculaire ontsnapping van zondag is - in tegenstelling tot nu eerdere berichtgeving - niet ge- heel onverwacht gekomen. De va directie van de Scheveningse ge- leic vangenis was zaterdag al op de va hoogte van een mogelijke ont- snappingspoging. Justitie zei zondagavond dat er geen enkele bt aanwijzing was dat een uitbraak- i d poging werd voorbereid. ireÜe Haagse politie heeft zaterdag uv een verzpek van de gevangenis- >egt directie om extra surveillance ver gekregen. ir <iDe extra bewaking door de politie to, was ook nog zondagochtend van kei kracht, toen de vijftien gedeti- d neerden uit het- complex ont e snapten. Buiten de normale pa- trouilles werd rond het gevange niscomplex twee keer per uur extra gesurveilleerd. Dat op het moment van dé ontsnapping geen politie in de buurt was, moet dan ook een volstrekt toe- val zijn geweest, aldus de Haagse bü Politie. Zwitsers protest tegen bouwplan Freddie Heineken CHUR (Zwitserland) (AP) - Plannen van biermagnaat Heineken om een architecto nisch belangrijke villa in het Zwitserse St. Moritz af te bre ken, zijn gestuit op krachtig verzet van de plaatselijke be volking. Heineken wil zijn villa "Boeh- len" in 1918 door de Duitse architect Heinrich Tessenow gebouwd, vervangen door een volledig nieuw complex van dertien kamers. De kos ten van de nieuwe villa wor den geraamd op ongeveer zes miljoen gulden. De villa, die door Heineken wordt omschreven als "een gele bunker" en een "walge lijk monster", wordt door ar chitecten beschouwd als een uniek bouwwerk in bijna oor spronkelijke staat. De plaatselijke raad van St. Mo ritz zal zich na 4 april over Heineken's verzoek voor een bouwvergunning buigen, en op 8 april moet de bevolking zich in een stemming uitspre ken over herziening van de bouwvoorschriften. Heineken voert aan dat de nieuwe villa, in tegenstelling tot de huidige, in harmonie zou zijn met de omgeving en de architectuur. Gifmenger in Moergestel aast op huisdieren MOERGESTEL (ANP) - Nadat eerder deze maand de bevolking in en om Moergestel met een ge luidswagen was gewaarschuwd voorzichtig te zijn met het uitla ten van huisdieren, heeft de poli tie nu op verschillende plaatsen borden neergezet om de bevol king te waarschuwen tegen een gifmenger, die het op huisdieren heeft gemunt. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Moergestel gisteren meegedeeld. In en om Moergestel zijn de afgelo pen week bij de politie weer tien gevallen van vergiftiging van huisdieren gemeld. De rijkspoli tie in Oisterwijk kreeg vier mel dingen, de politie in Berkel-En- schot zes. Negen van de tien die ren, waaronder volgens een woordvoerder in Moergestel du re rashonden, gingen dood na het eten van stukken vlees met daarin de stof strychnine. Het to taal aantal rond Moergestel ver giftigde dieren, waaronder ook enkele katten, is sinds begin maart opgelopen tot 28. Het in de laatste tien gevallen ge bruikte gif is volgens de politie een andere stof dan eerder door de dader(s) is gebruikt. Dat gif is bij de politie wel bekend, han gende het onderzoek wil men daarover geen nadere medede lingen doen. Bij de politie in Moergestel zijn inmiddels ver schillende tips binnengekomen. SCHIPHOL (ANP) - De Saoedi- sche prins Talal Bin Abdul Aziz al Saud is gisteren voor een be zoek van twee dagen aan ons land op Schiphol aangekomen. De besprekingen die de prins zal voeren hebben grotendeels be trekking op de situatie van kin deren in ontwikkelingslanden. De prins, een zoon van de stichter van Saoedi-Arabië, is in ons land in zijn functie van voorzitter van een Arabische-Golfprogramma voor de VN-ontwikkelingsorga nisaties en als speciale afgezant van het Kinderfonds van de Ver enigde Naties, Unicef. De prins zal onder meer op Huis Ten Bosch ontvangen worden door koningin Beatrix, en een be zoek brengen aan een kinderte huis in Leiderdorp. (foto:ANP) DEN HAAG (GPD) De Zieken fondsraad zou moeten besluiten tot vergoeding van inenting te gen geelzucht met nieuw ontwik kelde vaccins via het zieken fonds. Bepaalde zogenoemde ri sicogroepen moeten echter daar van worden uitgesloten, zoals mannelijke homoseksuelen, prostituees, drugsverslaafden (zogenoemde spuiters) en men sen die veel met bloedprodukten in aanraking komen. Dat staat in een advies van de com missie-verstrekkingen dat don derdag in de Ziekenfondsraad wordt behandeld. Het is een ad- PARKEERPROBLEEM - Een 77- jarige inwoonster van Delft heeft tegenover de politie in haar woonplaats bekend gisteravond twee personenauto's en haar woonhuis in Delft in brand te hebben gestoken. De brand in het huis werd ontdekt door politie-agenten die aanwe zig waren bij het blussen van de auto's, toen zij een oranje-gele gloed achter de ramen zagen. Op het politiebureau bekende de vrouw eerst de auto's, waarvan er een van haar zoon was, en daarna het huis in brand te heb ben gestoken. Als reden gaf zij op dat er parkeerproblemen wa- 's-GRAVENDEEL (GPD) De WD wilde vorige week zelfs nog meer op de ziektekosten bezuinigen dan tussen de fractiespe cialisten van CDA en WD was afgesproken. Dit zei CDA—fractieleider de Vries gisteravond tij dens een spreekbeurt in 's—Gravendeel. Volgens De Vries wilde de VVD ook de vergoeding wegens taxi vervoer uit het ziekenfonds schrappen, net als de vergoeding voor de fysiotherapeut. De Vries omschreef de uiteenzet ting van WD-leider Nijpels in deze zaak als 'bezijden de waar heid'. Volgens de CDA'er zijn er elegantere manieren om afstand te nemen van dergelijke afspra ken. „Wat hij gedaan heeft, vind ik beneden peil. Zo laat je je ei gen mensen niet vallen. Zo ope reer je niet in een coalitie," zei De Vries. De christen-democraat reageerde daarmee op de dit weekeinde uit gebroken twist tussen CDA en WD over de voorgenomen be zuinigingen op de ziektekosten. Zoals bekend, kwamen de frac tiespecialisten vorige week een pakket bezuinigingen overeen, waarmee 2,3 miljard zou kunnen worden bezuinigd in de jaren tot en met 1986. In navolging van premier Lubbers (vrijdagavond) wees Nijpels het compromis za terdag van de hand. Bij de komende bezuinigingen zul len in elk geval de laagstbetaal den moeten worden ontzien, zei De Vries. In gesprekken met de WD heeft het CDA dan ook ge pleit voor een inkomensafhanke lijke premie voor de voorgeno men verplichte herverzekering voor onder meer twee ligdagen in het ziekenhuis, de tandarts en de fysiotherapeut. Het CDA wilde volgens De Vries hiermee bereiken dat de mensen met de laagste inkomens „onaan vaardbare lastenstijgingen krij gen opgelegd". Maar juist deze voorstellen werden door de WD van de hand gewezen. De Vries zei na het 'gedraai' van Nijpels niet meer te weten hoe de bezui nigingen nu moeten worden in gevuld. Voorop staat echter dat de laagste inkomens niet het ge lag zullen betalen. vies dat spontaan wordt uitge bracht (dus ongevraagd door de overheid) met het oog op de nieuwe mogelijkheden die met name het zogenaamde hepatitis B—vaccin gaat bieden. In het advies worden de risicogroe pen aangeduid: in de eerste plaats zijn dat patiënten die door hun kwaal verhoogde kans op besmetting hebben. Dat zijn met name hemofilie— en hemodialy- sepatienten, respectievelijk men sen met een bloederziekte en mensen wier bloed regelmatig kunstmatig moet worden gezui verd. De tweede groep bestaat uit man nelijke homoseksuelen (die veel wisselende contacten hebben), prostituees en spuitende drugsverslaafden en mensen die (beroepsmatig) met bloedpro dukten in aanraking komen. De ZFR-commissie wil deze groe pen aanpakken zoals met de ge slachtsziekten gebeurt, via de ba sisgezondheidsdiensten GG en GD en in de anonimiteit. Met een dergelijke benadering valt meer effect te verwachten dan wan neer deze mensen naar hun huis arts of specialist moeten De prijs van het vaccin is op het ogenblik 300 gulden. Vrouw zat 25 dagen in politiecel LEEUWARDEN (ANP) - Betreu renswaardig, mensonterend en droevig. Zo kwalificeert de advo caat mr. J. Anker uit Leeuwar den het feit dat een 20-jarige vrouw uit Sneek 25 dagen in een cel op het Leeuwarder politiebu reau heeft vastgezeten. De advo caat heeft hierover een brief ge schreven aan de Vaste Kamer commissie voor Justitie. Door toedoen van de raadsman is de vrouw nu overgebracht naar de vrouwengevangenis in Am sterdam. Dit kon echter alleen op grond van het feit dat zij nog een oude straf van één maand moest uitzitten. De vrouw uit Sneek werd vastge houden op verdenking van he roïnehandel en wachtte op haar proces in Leeuwarden. De vrou wencellen in het Huis van Bewa ring te Leeuwarden waren echter vol en daarom werd zij in een po litiecel vastgehouden. Geestelij ke en maatschappelijke hulp kreeg zij daar niet. Ze verkeert nu volgens de raads man in depressieve toestand en heeft medicijnen voorgeschre ven gekregen. Ze probeerde in de cel tot twee maal toe zichzelf te doden. Ultimatum aan schoolbestuur DEN HAAG (ANP) - Als het be stuur van de rooms-katholieke scholengemeenschap St. Paulus in Noord-Scharwoude zich vóór 15 april niet door deskundiger bestuurders heeft laten vervan gen zal staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) hun bekosti ging gedeeltelijk inhouden. De staatssecretaris heeft dit giste ren meegedeeld aan het Tweede- Kamerlid Franssen (WD) naar aanleiding van door hem gestel de schriftelijke vragen over fi nanciële onregelmatigheden op deze school. Al begin 1983 werd met het be stuur afspraken gemaakt over een beter bestuur van de school. Toen daar echter in de praktijk niets van terecht kwam heeft het departement in juli van dat jaar het bestuur aangezegd de bekos tiging voor 25 procent te zullen inhouden, indien het bestuur de directeur zou handhaven en zijn deskundigheid niet zou vergro ten. Nog steeds heeft Ginjaar hiervan geen bevredigend resultaat ge- Aanleiding tot de bemoeienis van het ministerie waren signalen uit de inspectie en een rapport van de accountantsdienst van het de partement. Daaruit bleek dat de administratie slecht was, de les sen op het lesrooster en de les- senverdeling niet altijd in over eenstemming waren met de werkelijkheid en dat overdag door de leden van de schoollei ding lessen aan een mfdden- standscursus werden gegeven. Volgens de staatssecretaris zijn er ook stichtingskosten en bezoldi gingen gedeclareerd voor niet gegeven gymnastieklessen. Bo vendien zijn er zwarte lonen be taald aan niet-onderwijzend per soneel. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn gisteren vijf gewonde Iraan se militairen aangekomen, die in ons land zullen worden ver pleegd. De vijf arriveerden met een chartervlucht van de Iraanse DEN HAAG (GPD) - De bewaar der: „De collega's zijn doods bang. Al weken. Ze voelden dat ze eens met geweld geconfron- treerd zouden worden. Een paar weken geleden sloegen gedeti neerden 27 cellen kort en klein. Goddank dat ze zich toen niet op het personeel afreageerden. Maar de spanningen zijn daarna hoog opgelopen". door Weert Schenk C. Steur is geëmotioneerd, net als zijn meeste collega's in het Huis van Bewaring in Scheveningen. De schrik zit er goed in onder de bewaarders na de ontsnapping van vijftien gevangenen, afgelo pen zondag. Vooral de mishan deling van een bewaarder door de uitbrekers heeft veel losge maakt. Steur, kaderlid van de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel, wijst het bezui nigingsbeleid van de regering aan als schuldige. De bezuinigingen van veertig mil joen gulden in het gevangenis wezen hebben invloed gehad op de beveiliging van het Scheve ningse Huis van Bewaring. Het personeel is ingekrompen. Zo werd begin dit jaar het aantal be waarders op zaterdag- en zon dagochtend van veertien tot zes teruggebracht. Tijdens die uren mogen de gedeti neerden hun cel niet verlaten. Om die reden zijn ook de loges van de binnen- en buitenportier niet meer bezet. Dit is een soort veiligheidssluis. Ook degenen die naar buiten willen, moeten bellen bij deze deurwachten. Alleen in het weekeinde zijn de sleutels in het bezit van een be waarder die behalve zijn gewone werk in het gebouw de portiers diensten verricht. De ontvluchte gedetineerden hebben dat gewe ten en konden de opgelegde kans niet laten liggen. Ze ont snapten via de sluis. In een nor male situatie was dat onmogelijk geweest. De aanwezigheid van pen, waarvan de ontsnapten ge bruik maakten, was volgens Steur een ander gevolg van de bezuinigingen. Het zat vermoe delijk verstopt in de persoonlijke bezittingen, variërend van vogel kooien met parkieten en aquaria tot complete audiovisuele appa ratuur, die de gedetineerden sinds kort bij zich mogen hebben als compensatie voor de beper kende maatregelen. Steur: „Het is met het personeels gebrek ondoenlijk om dat alles te controleren. Ook uitgebreide cel- controles worden niet meer uit gevoerd. Er worden wel dingen onderschept, maar dat neemt niet weg dat maandag allerlei contrabande te voorschijn kwam, zoals snij-apparatuur, bo ren en zagen. Is dat dan mijn fout?" De bewaarders werken onder ex treem hoge spanningen, vervolgt Steur. „Ze gaan met angst in het hart naar het werk. Het ziekte verzuim is inmiddels gestegen tot 30 procent. Dat verhoogt de werkdruk nog meer. Ze voelen zich niet meer veilig. Dat was ai voor zondag: nu is het nog er ger". „Als het ministerie van justitie blijft weigeren te erkennen dat de ontsnapping met de bezuini gingen heeft te maken, is het wachten op de volgende ont snapping. Het is een schande dat justitie het personeel verwijten maakt". „De bewaarders raken door de spanningen steeds korzeliger. Dat geeft weer extra spanningen met de gedetineerden. Die mer ken ook dat ze steeds meer be perkt worden. Het is ook geen pretje om in het weekeinde van half tien 's avonds tot één uur 's middags geisoleerd te zijn. Zeker niet als het zomer is en de tempe ratuur in die cellen tot 35 graden stijgt. Die beperkingen roepen steeds meer agressie op". Steur kan talloze voorbeelden ge ven van afwijkingen van de richtlijnen voor de bewaarders. De woordvoerder van het minis terie zei dat zondag de bewaar der waarschijnlijk fout was door alleen met een gedetineerde bij een andere een aspirientje te ha len. „Dat mag niet", zegt Steur verontwaardigd, „maar hoe kan het anders als we de mens achter de gedetineerde willen blijven „We worden geacht de maatschap pij te beveiligen tegen crimine len. maar ook de gedetineerde goed te bejegenen. Een aspirien tje hoort daarbij, lijkt mij. Is het dan de schuld van het personeel? Er is nog nooit iemand van het ministerie komen kijken hoe wij werken. Ze vergeten dat we met mensen werken". Na een korte werkonderbreking hebben de bewaarders maandag vanaf het komende weekeinde drie extra bewaarders geëist. Ui terlijk vrijdag moet het ministe rie antwoord geven. Als het ant woord negatief is, kunnen acties volgen. Er zijn bewaarders die hebben aan geboden om onbezoldigd hun collega's in de ochtenddienst bij te staan. Ze hopen dan dat ande ren hun veiligheid garanderen wanneer zij officieel aan de beurt zijn. Een onaanvaardbare situa tie, aldus Steur. Het gaat er zo niet alleen in het Huis van Bewaring in Scheve ningen aan toe. Overal in het land kraakt en piept het aan alle kanten van de strafinrichtingen, meent Steur. Justitie beschouwt de ontsnapping als een incident, maar dat is het zeker niet. „Wij kunnen niet goed voorkomen dat zware criminelen op straat komen. De burgerij moet zich daarover zorgen maken. Niet al leen over een verkrachter die door een cellentekort weer in de maatschappij losloopt". luchtvaartmaatschappij vanuit Teheran. Direct na aankomst werd het vijf tal met ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De militairen, die per brancard werden vervoerd, droe gen op hun kleding portretten van Ayatolla Khomeiny. Mede vanwege een mogelijk be smettingsgevaar werd de pers niet dicht bij de Iraniërs toegela ten. Volgens Iran zijn de gewonde mili tairen het slachtoffer van Iraakse aanvallen, waarbij chemische wapens zijn gebruikt. Volgens het Iraanse persbureau zijn tot nu toe meer dan 2100 Iraanse mi litairen gewond geraakt door het gebruik van chemische wapens, waarmee Irak in februari zou zijn begonnen. Irak verklaart echter tot nu toe geen gebruik van dit soort wapens te hebben ge maakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van WVC zal Iran alle kosten van behandeling en ver pleging van deze patiënten in ons land betalen. Óm welk be drag het in totaal zal gaan is met bekend. ADVERTENTIE EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TUD INLEVEREN. 1 Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. 1

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5