'Je verruilt geen goede schoenen voor klompen' Een sullige zaak en een Sardiniër in de Schoolstraat J Miljoenenschade op rijksweg Woonwagenbewoners over plannen overheid: Derde maal stroomstoring 'puur toeval' Commissie eens met energie besparing in drie zwembaden Scharende vrachtwagen veroorzaakt ravage Protestactie winkeliers tegen loop van verkeer door Wim Brands Waar ging dat naar toe? Naar huis natuurlijk! Ja, dat kon wel zijn, maar eerst kreeg hij toch nog even een kleine bekeuring. Inderdaad, zo drukte de agent dat uit: een kleine bekeuring. Had de verdachte dat bord niet gezien aan het begin van de straat? Sullig Vijfendertig gulden moest hij be talen, vonden zowel de officier van justitie als de rechter. Dat bord stond daar niet voor niets. Of zoals de officier van justitie het uitdrukte: "Tegen dat bord mag je niet ingaan". Wat u zegt: een sullige zaak. Maar dat woord mogen we dus nooit meer gebruiken, zo bleek even later. Een verdachte, die terecht moest staan omdat hij zijn auto op het trottoir had geparkeerd, ge bruikte het woord sullig name lijk ook en toen werd hij gecor rigeerd door de officier van justitie. "Meneer de rechter", zei deze met het aplomb dat veel recht sprekers niet vreemd is. "Ik zou u er even op willen wijzen dat een zaak die hier wordt be handeld nooit sullig is". Zo'n uitspraak zegt natuurlijk meer over de officier van justi tie, dan over de zaak die wordt behandeld. Sardiniër Het prachtige eiland Sardinië wordt bevolkt door geitenhoe ders die voortdurend in ge vecht zijn met de woeste na tuur. Romantische flauwekul, dat beeld, maar horen wij het woord Sardinië, dan slaat onze fantasie op hol. Zeker na het zien van een film over een be baarde krijger van dat eiland. En zo kon het voorkomen dat wij gisterochtend direct op de hand van de verdachte waren toen wij hoorden dat hij op Sardinië was geboren. Die man had bij voorbaat al gelijk. Trouwens, hij héd ook gelijk. In de Voorschotense Schoolstraat had hij al weer geruime tijd ge leden een bekeuring gekregen, omdat zijn auto fout stond ge parkeerd. Hij wees de agenten er op dat hij op die plek wel moest parkeren, omdat hij bij een zaak in de buurt moest zijn. Maar ja, daar hadden die jongens helemaal geen begrip voor. De officier van de justitie en de rechter gelukkig wel. Meneer had niet even een kopje koffie gedronken toen hij klaar was met de klus? Nee, het hele kar wei had zo'n zeven minuten ge duurd en hij was direct weer weggegaan. Geen geldboete, vond de rechter. Heus, op zo'n moment springt het gelukje naar de strot. Lang leve de rechtspraak! Geen straf voor de Sardiniër uit de Schoolstraat. LEIDEN - De bewoners van het het Leidse woonwagencentrum waren het gisteravond op de hoorzitting over het Vooront werp Woonwagenplan Zuid-Hol land over één ding eens: zo'n 68 standplaatsen in Leiden moeten er overblijven. En geen 41, zoals de provincie vindt. Of zoals één van de aanwezigen het beeldend verwoordde: "Het gaat betrekke lijk goed hier en waarom zou je nou goede schoenen verruilen voor klompen". De hoorzitting was georganiseerd door de provincie. Gedeputeerde Günther en haar ambtenaren hadden al zittingen voorgezeten in Den Haag en Dordrecht, gis teravond waren ze in Leiden, aan het Trekvaartplein. Het Leidse kamp moet drastisch worden verkleind volgens de plannen. Het kamp dat officieel 68 standplaatsen telt, maar waar in werkelijkheid meer dan hon derd wagens staan, moet worden teruggebracht tot 41 plaatsen. Vanaf begin volgend jaar zou dat aantal bereikt moeten zijn. Veel bewoners zullen dus moeten ver huizen naar kleinere kampen in de regio. Het gaat om kampen die op papier al bestaan, maar in werkelijkheid nog niet. Zoals het nieuwe centrum in Katwijk/ Noordwijk dat plaats moet bie den aan 25 wagens. Eén van de eerste aanwezigen die gisteravond het woord voerde wees erop dat het Leidse cen trum inderdaad overbezet is. Er zullen mensen moeten verhuizen naar andere centra, betoogde hij. Die bereidheid bestaat overigens ook, zoals mag blijken uit het feit dat er al vijfentwintig gegadig den zijn voor het nieuwe kamp in Katwijk/Noord wijk. "Maar", zo zei deze bewoner, "als ik de plannen goed begrijp, dan is het de bedoeling om het Leid se centrum min of meer van de kaart te schrappen. 41 plaatsen moeten er overblijven. En daar na zou het kamp nog kleiner moeten worden. Nou vraag ik u: waar zijn we dan mee bezig?" Slepen Waarna gedeputeerde Günther meedeelde dat de provincie in feite niet meer kan doen dan het beleid van de landelijke overheid uitvoeren. "En dat beleid is er op gericht om de kampen te verklei nen. Wij als provincie, moeten knokken voor centra waarin meer dan vijfentwintig wagens zijn". En ze vervolgde: "Het is natuurlijk wel noodzakelijk dat er snel iets gebeurt. Dat het kamp in Kat- wijk/Noordwijk bijvoorbeeld klaarkomt, zodat er mensen kun nen verhuizen". Woonwagenbewoners die niet wil len verhuizen zullen desnoods worden versleept: dat valt op te maken uit het voorontwerp. En daarover is al de nodige opwin ding ontstaan. Ook in Leiden. Nog niet zo lang geleden bezoch ten bewoners van het Trekvaart- plein wethouder Tesselaar om nog eens te beklemtonen dat ze niet gesleept willen worden. Afgezien van de vraag of het ooit tot slepen zal komen, voorlopig zal dat zeker niet gebeuren. De realiteit is namelijk dat zelfs vrij willig verhuizen al heel erg moei lijk is. Want op papier mag er dan al veel zijn geregeld, nieuwe staanplaatsen zijn er nog niet zo veel. En uit de woorden van de provin ciale ambtenaar Langendorf viel op te maken dat het nog een hele klus zal zijn om het Leidse cen trum te verkleinen tot 68 plaat sen, het aantal dat zoals gezegd officieel is toegestaan. Over 41 plaatsen, de wens van de provin cie, hebben we het dan nog niet eens gehad. Overigens zijn er volgens die amb tenaar mensen genoeg die willen verhuizen als de mogelijkheid zich voordoet. En ook gedepu teerde Günther vestigde de aan dacht op dat punt: "Ik heb de laatste jaren mensen genoeg ge sproken die weg willen". Waarop een aanwezige zei dat hij zich dat wel kon voorstellen, om dat "het bepaald niet leuk is om de deur bij je buren te moeten platlopen om je behoefte te kun nen doen". De animo om te verhuizen naar kleine centra - en dan spreken Kinderfilm. De komische film Hoe leer ik o zet to rijden?' staat voor woensd be op het programma van Ki va] (Oude Vest). Verder is er e êei uitgebreide serie tekenfilms zien, waarin veel beJcen*ist< stripfiguren. Aanvang is h< wa drie. bu zei Kindercentra De werkgemeenschap Kindercei aai tra Leiden (WKL) viert woen uil dag het tienjarig bestaan e de presenteert tegelijk een nieuu structuur. De WKL, die de bt>e langen behartigt van de kind zo ropvang in Leiden, heeft nam ee lijk drie secties gekregen. Erhe een sectie voor de besturen va di. kindercentra, een voor de leit va sters en een voor ouders va hc kinderen die de centra bezo* sn ken. zo De WKL viert het tienjarig bi aa staan in het gebouw van d pc Stichting Welzijn aan de BreDe straat. Tussen twee en vijf uu ee wordt daar informatie gegi di ven over de WKL en is er bovei gc dien een poppentheater voor dDe peuters, een overzicht van ro. w; doorbrekende kinderboekei ki een tentoonstelling over d nt kunst van het moederschap e sr een workshop poppenmaken. tr Popmuziek e. De Leidse Vereniging van Poj muzikanten houdt woensda haar jaarlijkse algemene U v. denvergadering. De bijeen p' komst vindt plaats op de thei zolder van het Leids Vrijetijdrm centrum, Breestraat 66. Aarr vang acht uur. Na afloo] I treedt de LVP-groep 'Noorden de' op. Ook niet-leden zijn wel I kom. ar— a rw 30] I ;in Er uel Een zak waarop 'Gemeente Leiden' over een verkeersbord op de Steenstraat Leiden DINSDAG 20 MAART LEIDEN - De stroomvoorziening in een deel van de Leidse bin nenstad is gisteravond drie kwartier gestoord geweest. De stroom werd even na half acht door toedoen van een veilig heidssysteem automatisch uitge schakeld. Onderzoek door het energiebedrijf Rijnland bracht niet aan het licht, waarom het veiligheidssysteem in werking trad. Ook in de omgeving van de Lam- menschansweg was de stroom voorziening gisteren gestoord. Volgens een woordvoerder van het EBR ging het hier om een 'normale storing in een trafootje', die maar een paar minuten duur de. Het is de derde keer in korte tijd dat Leiden geplaagd wordt door stroomstoringen. Volgens het EBR is er geen verband tus sen de storingen. "Puur toeval. Een ongeluk komt nooit alleen", aldus de woordvoerder. LEIDEN Hij was op die avond, begin vorig jaar, naar een af scheidsfeestje van iemand ge weest. Het was knap laat ge worden. Bovendien viel er nat te sneeuw, dus die terugtocht was nou niet watje noemt ple zierig. Integendeel. Je hebt automobilisten die er gens zo bekend zijn dat ze bij wijze van spreken met hun ogen dicht naar huis rijden, maar dat ging voor hem nu niet op: hij kende dit traject slecht. Wakker blijven derhalve, want anders zou hij verdwalen in de Sassenheimse nacht. En iets ergers bestaat er niet: verdwa len in de Parijse nacht, bon, maar in de Sassenheimse? Daar krijg je nachtmerries van. Een blauw busje reed er op een bepaald moment achter hem en toen rook hij dus onraad. En ja hoor, politie. Hij werd ge dwongen te stoppen. Waar kwam meneer vandaan? Af scheidsfeestje? Zo. zo...dan zou blazen geen kwaad kun nen, of dacht meneer van wel? Hij mocht even in het busje gaan zitten. Hij deed wat van hem werd verlangd: blazen. En wat bleek: niet dronken. Niets aan de hand dus en de verdachte maakte aanstalten om zijn weg weer te vervolgen. Tot ziens en wel thuis, zei de ene agent, de meest vriendelijke van het tweetal. De andere zweeg, totdat de ver dachte de deur openschoof. Ho, ho, gaf de pet te kennen. Bewoners van het Trekvaartplein dan krijg je narigheid". we over kampen met drie of vier standplaatsen - lijkt evenwel niet zo groot te zijn. Een woonwagen bewoner die nu met zijn woon wagen in Leiderdorp staat, zei daarover: "Dat is niks. Je zit in een uithoek, je bent wegge- stompt. Ik zou graag hier naar Leiden terugkomen". En in de pauze zei iemand over dit onderwerp: "Minimaal vijfen twintig wagens, dat is toch wel de eerste voorwaarde. Je moet er toch niet aan denken zeg dat je met twee wagens in Wassenaar staat". Ondanks de uitspraak van een ambtenaar dat de mensen echt op de provinciale hoorzitting: "Jullie moeten niet met ons gaan sollen, niet bang hoeven te zijn dat deze zomer de M.E. al zal klaarstaan, bleek bij vrij veel mensen de angst voor het verslepen te le- Iemand had daar ook wel een ver klaring voor: "We hebben geen vertrouwen meer in de overheid. Eerst moeten we in grote kam pen zitten. Er zijn hier indertijd zelfs mensen naar toe gesleept. En nu moeten we dus weer in kleine kampen wonen. Ja, dan verdwijnt je vertrouwen toch, niet dan? En ik waarschuw jul lie: ga niet weer roet'de peperbus strooien, ik bedoel dus te zeggen dat jullie niet met ons moeten (foto Hote H sollen, want dan krijg je nater heid. Als je mensen gedwonen gaat verplaatsen, veroorzaak311 ellende. Dan heb je een zwipla< bijen gekregen en jullie Wfbet wel wat er gebeurt als jgral zwerm in je tuintje neerdaalt: moi steken". van ver De komende tijd zal de provii2*0* zich buigen over de versla uiti van de hoorzittingen. Bekeok€ zal worden of het voorontvZei van het woonwagenplan op sigen mige punten veranderd nmei worden. Het wachten is nu de op de definitieve versie van ste P^an- aan LEIDEN - De raadscommissie voor sportzaken is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel om energiebesparende maatre gelen te treffen aan de zwemba den De Zijl, het Vijf Meibad en De Vliet. Met de maatregelen is een investering van 724.000 gul den gemoeid, wat een jaarlast van 146.000 gulden tot gevolg heeft. Daar staat echter een be sparing van 300.000 kubieke me ter gas per jaar tegenover. De energiekosten worden zo met 277.000 gulden (38 procent) ver laagd. De gemeente verdient al dus 131.000 gulden per jaar. De gemeente rekent er bovendien op, dat het ministerie van VROM een subsidie van 120.000 gulden verstrekt. De gemeente hoopt met dit geld onder meer het drie personeelsleden sterke bureau energiebeheer te kunnen uitbrei den. Volgens het gemeentelijk bureau zijn er energiebesparen de projecten met kans op finan cieel succes genoeg, maar vormt de geringe personeelsformatie een groot probleem. Zodra de commissie begon te pra ten over energiebesparing viel in het gebouw het licht uit om pas weer aan te gaan, toen de verga dering een uur later werd beëin digd. Gemeente-ambtenaar Meij er zorgde ervoor dat in elk geval de secretaresse van wethouder Tesselaar (sportzaken) een kaars je kreeg. De vergadering werd in het donker gewoon voortgezet. De commissie voor de sport ging gisteravond tevens akkoord met subsidieverlening van 20.000 gul den ten behoeve van tafeltennis vereniging Docos. Het geld wordt aan vloerbedekking be steed. Softbalvereniging Volle Bak krijgt een subsidie van 7500 gulden voor verbeteringen aan het clubhuis en kantine in de Leidse Hout. De gevelde vrachtwagencombinatie die gisteren een enorme ravage aanrichtte op rijksweg vier. (foto Holvast) schijnlijk omdat de lading ver schoof. De vrachtwagencombi natie zou op dat moment met een snelheid van honderd kilometer per uur hebben gereden. Twintig kilometer harder dan dergelijke combinaties is toegestaan. De combinatie ging uiteindelijk scharen en botste tegen de vang rail van de middenberm. De vangrail werd over een lengte van vijftig meter vernield. De vrachtwagen en aanhanger kwa men op hun zijkant terecht. De vrachtwagen blokkeerde de rij baan richting Amsterdam en de aanhanger de eigen rijbaan. Een personenauto, die uit tegenover gestelde richting kwam kon de vrachtwagen niet meer ontwij ken. De chauffeur van de personenauto, een 35-jarige man uit Waterin gen, werd met een lichte hoofd wond overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. De 38-jari- ge chauffeur van de vrachtwa gen, afkomstig uit Sint Willi- brord, brak een sleutelbeen en raakte eveneens aan zijn hoofd gewond. De nog nieuwe vrachtwagencom binatie (waarde. 400.000 gulden) werd totaal vernield. De lading, bestaande uit een vliegtuigmotor en computers, raakte bescha digd. Het ongeval gebeurde omstreeks tien voor één. Politie, brandweer en takelbedrijven waren tot bij' half zes bezig om de rijbanen vrij te maken. In beide rijrichtingen ontstonden files, elk met een lengte van circa zeven kilometer. Bewoners in de Drie Octoberstraat: lichten uit, kaarsen aan. (foto Hoivj LEIDEN - Twee gewonden, uren lange verkeersstremming en een schade die vermoedelijk in de miljoenen loopt. Dat alles was het gevolg van een verkeerson geluk, gistermiddag, op de rijks weg Amsterdam-Rotterdam ter hoogte van de Hoge Rijndijk. Een vrachtwagen met aanhanger - die in de richting Den Haag reed begon te slingeren, waar- LEIDEN Winkeliers van Sta tionsweg en Steenstraat zijn vanmorgen vroeg opnieuw in actie gekomen tegen de ver- keersloop rond de Stations weg. Zij hebben over ver keersborden zakken gehan gen en beplakt met de tekst 'Belofte maakt schuld'. De ondernemers vinden dat de gemeente haast moet maken met de in december vorig jaar voorgestelde wijzigin gen. Het college van B en W zei in december dat de rij richting op de Tweede Bin nenvestgracht en Morssingel zou worden omgedraaid. Respectievelijk in de richting van Langegracht en Ples- manrotonde. Dat is nog niet gebeurd. De winkeliers vin den dat op die manier met hun belangen wordt gesold. De politie heeft vanmorgen de borden hersteld. T

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4