Sparen wordt duidelijker! Steeds 'Ons Belang': maar weinig geld voor herstel woningen Rabobank S Politie: voorlopig geen buitenlanders in dienst Let binnenkort op de "Nieuwe kijkop Sparen!" Politie vindt nog meer hasj langs rijksweg Sen met fcolemb bladbèee/d spoorbaan Den Haag-Leiden Goekoop bij afhandeling migrantennota: Kamervragen over storingen Renovatie-mislulddng Haagwegkwartier Teruggave polderlasten niet erg waarschijnlijk geld en goede raad Redactie: Bart Jungmarm Jaap Visser LEIDEN De totale hoeveel heid hasj, die zaterdag werd gevonden op een parkeerter rein langs rijksweg 4 (Am sterdam-Rotterdam), blijkt 120 kilogram te omvatten. De handelswaarde van de partij bedraagt daarom nu ruim een miljoen gulden. Bij nader on derzoek van het terrein, kwa men nog eens twee weekend tassen te voorschijn. Deze waren goed verborgen onder een hoop houtafval. Dit in te genstelling tot de eerdere vondst van twee tassen hasj, gedaan door een 47-jarige Ha genaar. Deze tassen stonden open en bloot op het parkeer terrein. De politie kan slechts gissen naar de redenen, waarom de partij hasj op deze manier werd achtergelaten. De hasj is afkomstig uit Libanon, Ma rokko en Pakistan. DEN HAAG, LEIDEN - De CDA- kamerleden Hennekam en Van Vlijmen hebben minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) vragen gesteld over het toene mend aantal wissel- en stroom storingen op de spoorbaan Lei- den-Den Haag. Stroomstoringen die zich zowel buiten als tijdens de spitsuren hebben voorge daan. De Kamerleden vragen zich af of de oorzaak van deze storingen moet worden gezocht rond het station Den Haag Mariahoeve. Hier bevindt zich een overgang van vier sporen vanaf Den Haag naar een tweesporig baanvak. Hennekam en Van Vlijmen vragen of de bewindsman kan zeggen of de Nederlandse Spoorwegen al toestemming hebben gevraagd om dit spoorwegknelpunt aan te pakken. Die aanpak is nodig, omdat tijdens het spitsuur om de vijf minuten in beide richtingen een trein passeert. Verder willen de Kamerleden van Smit-Kroes weten wanneer de NS een begin met de werkzaam heden zullen maken en wanneer de knelpunten zullen zijn opge heven. Rolstoelendans Manus Borgerding denkt een gat in de markt te kunnen dichten. De voormalige taxibaas, die te genwoordig aan het Kort Gal gewater handel drijft in Tal botjes, heeft één van zijn be- stelwagentjes omgebouwd tot een rolstoelhoudende bolide. Autohandelaar Borgerding heeft onderhand een compleet wa genpark van Talbotjes inge richt langs het Galgewater. Verscheidene voorbijgangers trokken aan zijn bel: of hij ook een óéngepast bestelwagentje te huur had. Dat had Manus dus niet, maar er ging wèl een lichtje bij hem branden. "Ik ben eens links en rechts gaan informeren naar de mogelijk heden voor gehandicapten om een autootje te huren. Dat blijkt dus nergens te kunnen. Ik heb werkelijk stad en land afgebeld, maar er zijn alleen busjes met een chauffeur te huur", constateerde Borger ding. "Mensen die bijvoor beeld een dagje uit willen met hun invalide moeder en niet de hele dag een chauffeur om zich heen willen hebben, kunnen dus nergens terecht". Konden nergens terecht. Want Borgerding is onmiddellijk in het gat gedoken dat hij zelf ontdekte. Het was een hele klus om een 'rolstoel-auto verhuurbedrij fj e zonder chauffeur' van de grond te krijgen. Borgerding: "De ombouwkosten hè. Bij Eindhoven zit iemand die voor twintigduizend gulden auto's ombouwt en aanpast voor rol stoelvervoer. Bij Bierman in Voorhout doen ze het welis waar goedkoper, maar ook van hun prijzen ben ik me nog rot- geschrokken. Ik dacht: 'Krijg de pip, ik ga het zelf doen'. By Bierman heb ik voor een dikke zesduizend gulden materiaal gehaald en ik ben aan de slag gegaan". Vele arbeidsintensieve uren later reed de eerste rolstoelvervoer der de werkplaats van Borger ding uit, compleet met verlaag de bodem, inklapbare oprit, extra ruiten, rolstoelstalling, anti-statische bekleding en vloerbedekking die bestand is tegen accuzuur voor het geval de Talbot een rolstoel met een Manus Borgerding demonstreert zijn rolstoelvervoerder: "Een kind kan de was doen". lekkende accu aan boord krijgt. Borgerding demonstreert zijn variatie op het Bierman-sys teem: "Een kind kan de was doen. Dóódsimpel. Iedereen kan voortaan lekker een dagje op stap met een gehandicapt familielid zonder dat er een chauffeur achteraan hobbelt", prijst Manus zijn waar aan als ware hij een gediplomeerd ver tegenwoordiger. Voor het geld hoeven geïntres- seerden het volgens hem ook niet te laten. "Want de huur prijs ligt nauwelijks boven die van een gewone huurauto: 75 gulden per dag en 25 cent per kilometer". Afgaande op de reacties ver wacht Borgerding dat de dans rond zijn rolstoelvervoerder wel rap zal losbarsten. Wij be twijfelen het, want we hebben er niet eens een rekenmachien tje voor nodig om uit te voge len dat een dagtochtje naar bij voorbeeld de Alkmaarse kaas markt al gauw op tweehonderd gulden komt. J.V. De Groenen (2) De alternatieve Groenen zijn los gelaten. Wethouder ruimtelij ke ordening Cees Waal werd gistermiddag in de supersnelle vierwielige sigaar van zijn col lega Dick Tesselaar uit het Haagse provinciehuis naar Lei den geraced om de Leidse Groenen officieel te installa- Waal beloofde de commissie Al ternatieve Onderhoudsmetho- den Groenvoorzieningen trip jes naar Leiderdorp en Gor- kum. De ambtelijke en burger lijke groenfanaten, die in de commissie Alternatieve etc. zijn verzameld, willen graag over de gemeentegrenzen koe keloeren op zoek naar alterna tieve onderhoudsmethoden. Van Waal mogen ze hun gang gaan zolang het maar niet te veel geld kost: "Het zit er dus niet in dat u naar het buiten land kunt", deelde de wethou der de commissie olijk mee. "Of we moeten op de fiets gaan", stak een wakkere amb tenaar Waal de loef af. De groene commissie is in het le ven geroepen omdat Waal door verontruste burgers flink aan zijn colbertje werd getrokken toen bekend werd dat de Di- (foto Holvast) rectie Groen (Plantsoenen dienst) 430.000 gulden extra moet bezuinigen. Daardoor zouden de Leidse openbare groene ruimten voortaan met gif moeten worden geordend. Onder aanvoering van milieuver dediger P.J. van Diepen gaan nu zo'n tien burgers en ambte naren samen op zoek naar on derhoudsmethoden die wat milieuvriendelijker zijn, maar nauwelijks iets mogen kosten. Wethouder Waal en groendirec- teur Jochemsen hebben be hoorlijk hoge verwachtingen van de commissie. Zij ver wachten dat de Groenen nog deze zomer nuttige alternatie ven voor de gifspuit zullen aan dragen waarna de commissie weer kan worden ontbonden, met dank voor de bewezen diensten. Ook in dit geval zijn wij voorals nog sceptisch gestemd. Het enige alternatief dat geen geld kost is volgens ons de commis sie Alternatieve etc. met on middellijke ingang ontbinden en de leden met snoeimessen de stad in te sturen. J.V. DINSDAG 20 MAART 1984 Leiden Politieagenten met de weekendtassen zich de plakken hasj bevonden. Gezien deze situatie acht het ge meentebestuur geen mogelijkhe den aanwezig om via een door de provincie in te stellen commissie tot teruggave van de polderlas- ten te komen. Verdere stappen denken B en W niet meer te kun nen nemen. "Ook van de provin cie zijn geen initiatieven op het punt van teruggave meer te ver wachten". DEN Twee a drie ton, maar echt niet meer geld uit eigen middelen kan de woningbouwvereniging Ons Belang op tafel leg gen om de gebreken te verhelpen die zijn gecon stateerd in ruim honderd gerenoveerde woningen in het Haagwegkwartier. Tenminste, dat is het oordeel van de voorzitter van Ons Belang, Th. C. van Heyningen. Volgens een voorlopige schatting zullen de kosten van herstel evenwel tussen de één en drie miljoen gulden liggen. De woningen, gelegen aan de Ge- nestetstraat, Van Lennepstraat, Potgieterlaan, Oltmansstraat en Nicolaas Beetsstraat, werden tussen '75 en 80 opgeknapt. Van meet af aan hadden de bewoners klachten. Inmiddels is het niet overdreven om over een waslijst van gebreken te spreken: lekka ges, scheuren in het metselwerk, optrekkend vocht en doorzak ken van de kapconstructie wer den geconstateerd. Daar komt nog bij dat in een groot aantal woningen creosoot-olie is ge bruikt die schadelijk is voor de gezondheid. Niet voor niets werd het in 1980 verboden om deze olie nog langer in de woning bouw te gebruiken. Op de vraag wat de woningbouw vereniging nu aan de problemen denkt te gaan doen,'antwoordt de voorzitter: "Ja, wat kan ik nog aan dat verhaal toevoegen. De feiten spreken voor zich. Zo snel mogelijk actie ondernemen. Waarschijnlijk hebben we deze week al een gesprek met wethou der Tesselaar". De klachten van bewoners werden al in januari 1983 geinventari- seerd door werkgroep, bestaan de uit bestuursleden van de wo ningbouwvereniging, afgevaar digden van de Centrale Techni sche Dienst van Woningbouw corporaties en ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting van de gemeente Leiden. Grootscheeps herstel van de gebre ken heeft echter niet plaatsge vonden. Waarom is niet eerder actie ondernomen, aldus één van de vragen die het PSP-raadslid De la Mar stelde aan het gemeen tebestuur. Van Heyningen: "Ik bestrijd de uitspraak dat er begin '83 hele maal niets is gedaan door de wo ningbouwvereniging. Er zijn toen wel degelijk een paar wo ningen aangepakt. Maar ja, het is ons nu pas duidelijk geworden hoe de zaken er precies voor staan". Heeft de bestuurcrisis die Ons Be lang vorig jaar teisterde hiermee wellicht iets te maken? Van Hey ningen: "Ik zou niet willen zeg gen dat die crisis er de oorzaak van is. Ik blijf erbij dat we begin '83 nog niet precies wisten hoe ernstig het er uitzag, maar aan de andere kant: ik kan niet ontken nen dat die bestuurscrisis ons geen goed heeft gedaan. We zijn een paar maanden uit de lucht geweest". Alle partijen zijn het er in elk geval over eens dat snel iets moet wor den gedaan aan de woningen. De grote vraag is echter hoe het geld daarvoor op tafel moet komen. Bepaald rooskleurig is de finan ciële situatie van Ons Belang niet. "Kopzorgen", is dan ook het weinige dat Van Heyningen over deze kwestie kan zeggen. IJsvoeten Een bewoonster van de Genestet- straat wijst naar de vloer. "Kijk", zegt ze, "het kleed is op verschil lende plekken verkleurd. Vocht. Van tocht heb ik ook last. In de winter is het hier een koude be doening. Weet u watje krijgt: ijs- voeten". Geklaagd heeft ze regelmatig. Naar eigen zeggen. Maar: "Ze hebben nooit wat van zich laten horen". Naar buiten wijzend voegt ze daar aan toe: "En als het regent: lekkages. Je snapt het toch niet hè?" Verschillende mensen hebben klachten. Niet allemaal van even ernstige aard, maar zonder over drijving kun je toch wel stellen dat er maar weinig mensen zijn die geen noten op hun zang heb ben. Eén van de bewoners verwoordt de klachten aldus: "Dit noemen ze dan renovatie. "Je blijft aan de gang". Hij is inderdaad bezig op het moment dat we binnenko men. Met het verven van een muur. "Voor de derde keer. Die olie komt overal doorheen. Hier, kijk hier maar eens goed, dat bruine kleurtje krijg je telkens weer te zien. Ik probeer het steeds weg te schilderen. Maar zeg nou zelf: het kan toch niet goed zijn datje telkens aan de gang blijft. Ze moeten de klachten maar eens snel verhelpen. Dat zijn ze ons wel verplicht". migranten. In grote lijnen kon wel worden ingestemd met de plannen die het college ten aan zien van migranten heeft. Voor de uitvoer van die plannen is jaarlijks een bedrag van bijna drie ton nodig. Niet al dat geld is overigens al beschikbaar, zodat de gemeente allereerst bij het rijk en provincie zal aankloppen voor financiële hulp bij het voe ren van een goed migrantenbe leid. De burgemeester werd gister avond ook gevraagd zijn mening te geven over politiemensen die lid zijn van de Centrumpartij. Goekoop stelde dat hij er huive rig voor was om voor welk over heidspersoneel dan ook een 'be roepsverbod' te laten gelden. "Maar wanneer een agent zich in zijn uitlatingen of gedragingen racistisch toont, dan moet zoiets onderzocht worden en zou er ontslag kunnen volgen". De gemeente staat positief tegen over plannen om een conferentie te organiseren over de bestrij ding van racisme. Wethouder Pe ters zegde toe te bekijken of de gemeente in de financiering van zo'n conferentie zou kunnen bij springen. "Hopelijk leidt een conferentie tot een aantal goede ideeën voor een goed anti-discri- minatiebeleid". De wethouder was ook bereid te stimuleren dat er een apart zwem uurtje komt voor buitenlandse vrouwen. Nu al worden er aan buitenlandse vrouwen in de stad fïetslessen gegeven. 'Zelforganisaties' van buitenlan ders krijgen in principe van de gemeente een huisvesting, maar subsidie zal voornamelijk voor activiteiten worden gegeven. Voorkomen moet namelijk wor den dat de gemeente niet-demo- cratische organisaties gaat on dersteunen, zo meenden ver schillende raadsleden gisteren. En het is erg moeilyk te onder scheiden welke organisaties nu wel, welke niet zulke frisse doel stellingen hebben. Onderwijs Wat het onderwijs betreft, zal voor al de nadruk moeten liggen op het goed beheersen van de Ne derlandse taal. Wethouder Peters beloofde verder om vandaag, tij dens een gesprek met de staats secretaris van onderwijs, op nieuw het kort-MBO ter sprake te brengen. Een eerdere aan vraag voor deze 'laagdrempelige' opleiding werd afgewezen, maar inmiddels behoort Leiden tot de zestien Nederlandse gemeenten die volgens het rijk extra aan dacht aan buitenlanders moeten geven. De gezondheidszorg slokt van het budget voor het migrantenbeleid een behoorlijk bedrag op: 128.000 gulden. Wethouder Schoute gisteravond: "Dat geld wordt voornamelijk gebruikt voor het aanstellen van een ver pleegkundige bij de GG en GD. Deze verpleegkundige zal ook een voorlichtende taak hebben naar de buitenlanders toe en vormt een zeer welkome aanvul ling". Wethouder Fase zei giste ren dat er een onderzoek zal wor den verricht naar de mogelijk heid om importbedrijQes in Lei den op te zetten. Onder dergelijke omstandigheden zou het voor het gemeentebe stuur bezwaarlijk zijn om bij voorbaat in te stemmen met een door die commissie uit te bren gen advies, zo antwoordt dat be stuur aan het WD-raadslid. Ver der schrijven B en W dat het pro vinciebestuur inmiddels te ken nen heeft gegeven geen commis sie te zullen oprichten. Vooral omdat het waterschap daar niet aan meewerkt. LEIDEN - De Leidse politie zal voorlopig geen buitenlanders in dienst kunnen nemen als agent. Burgemeester Goekoop ant woordde dat gisteravond op vra gen van raadsleden tijdens de be handeling van de nota migran ten. "Op het moment worden bij een aantal grote korpsen in het land inderdaad proeven geno men met buitenlands personeel. Een aanmelding van Leiden werd echter niet gehonoreerd. Pas wanneer de proeven in grote steden positieve resultaten ge ven, zullen ook steden als Leiden buitenlanders mogen aanne men". De raadscommissies raakten gis teravond eindelijk, na drie verga deringen, uitgepraat over de nota LEIDEN - De gemeente Leiden ziet geen heil in een commissie die zou moeten bekijken of de Meren wij kse huizenbezitters de polderlasten, die zij betaalden van '79 tot '82, moeten terugkrij gen. Dit valt op te maken uit de schriftelijke antwoorden van het gemeentebestuur op vragen van het WD-raadslid Bakker. Per 1 januari '83 is de Merenwijk ontpolderd, dat wil zeggen dat de huizenbezitters geen polderlas ten meer hoeven te betalen aan het waterschap De Oude Vee- nen. De vraag was evenwel of zij de polderlasten die in voorgaan de jaren waren betaald terugge stort zouden krijgen. Alras bleek dat het waterschap geen enkele behoefte voelde om in een dergelijke commissie zit ting te nemen. Logisch, want De Oude Veenen heeft zich immers altijd tegen ontpoldering verzet Ook de gemeente Leiden stelde zich gereserveerd op tegen het instellen van een dergelijke com missie. Het gemeentebestuur zegt daarover dat er een brief naar de provincie is gestuurd waarin een aantal vragen zijn ge steld. In die brief werd er op ge wezen dat het bestuur van de provincie niet het standpunt van de Leidse gemeenteraad over nam: ontpoldering per 1 januari '79. Een bewoner bezig met het verven van de muur"Voor de derde keer. Die olie komt overal doorheen". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3