c D Wassenaar wil toch rijksgeld voor woonwagenkamp Ruigelaan 'Kilometervreter! is er niet bij' Geen bibliotrailer voor Haaswijk Oegstgeest krijgt glasboer op proef Gemeente in beroep tegen afwijzing 'Wegkapitein' Gerard Slingerland verlaat fietsclub NRTU Oegstgeest maakt nieuw bibliotheekplan Automobilist over de kop Vijf pogingen tot inbraak in Oegstgeest Stad en rand DINSDAG 20 MAART 198-J^ Aptroot (VVD): 1 rijk en provincie. WASSENAAR - Wassenaar gaat in beroep tegen het besluit van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu hygiëne (vrom) om geen subsidie te geven voor de aanleg van een twaalf plaatsen tellend woonwa genkamp aan de Ruigelaan. De WD en Partij Wassenaar druk ten onder aanvoering van wet houder Cocheret de la Morinière dat besluit er gisteravond door met de kleinst mogelijke meer derheid van elf tegen negen stemmen. PvdA, CDA en D'66 stemden teeen. Nadat eerder het provinciebestuur had laten weten niet akkoord te gaan met de lokatie Ruigelaan, stuurde onlangs ook de staatsse cretaris van vrom een brief waar in de subsidieaanvraag werd af gewezen. De Ruigelaan biedt, al dus de brief, 'onvoldoende voor waarden voor een goed leef- en woonmilieu'. Burgemeester en wethouders van Wassenaar wa ren het daarmee niet eens. Ze noemden de afwijzing 'onvol doende gemotiveerd' en vonden de juridische onderbouwing 'niet sluitend'. Zo waren B en W het volledig oneens met de ver wijzing van de staatssecretaris naar een circulaire over de eisen waaraan standplaatsen moeten voldoen. Het college beriep zich erop dat deze circulaire geen kracht van wet heeft en verwees naar een veel soepeler algemene maatregel van bestuur uit 1970, die dat wel heeft. WD-fractievoorzitter Aptroot sloot zich van harte aan bij de ar gumentatie van het Wassenaarse college. "De onzuiverheid van handelen en het zigzagbeleid van provincie en rijk zijn voor ons re den om door te gaan, op basis van argumentatie", zo steunde hij het collegevoorstel om tegen de afwijzing in beroep te gaan. De tegenstanders van de lokatie Ruigelaan lieten zich niet onbe tuigd. Het CDA stelde droog niet in te stemmen met het beroep, en PvdA-raadslid Goulooze noem de het 'van de gekke' om zich aan de zijde van B en W te scharen. Nieuwenhoven (D'66) sprak spottend over het niveau waarop de discussie tussen gemeente en rijk plaatsvindt. "In deze tijd van deregulering en zakelijkheid komt een kort zakelijk brielje van het ministerie. Vervolgens doet de helft van de raad alsof ze niet weet waar de argumentatie van het ministerie is. En dan blijkt de circulaire ook nog niet eens geldig. Dat hebben ze goed uitgezocht, denk ik dan", aldus de Democraat. Volgens Nieuwenhoven is de kern van de zaak dat een kleine raads- meerderheid gewoon een woon wagenkampje aan de Ruigelaan wil 'en daar moeten we niet om heen draaien'. Het belang van de bewoners zelf raakt volgens hem steeds verder op de achtergrond. "We zijn werklijk te ver gegaan in de woordenwisseling", vond hij. Nieuwenhoven wees verder op de inconsequentie van het ge meentebestuur, want 'we vragen namelijk wél om geld op basis van deze.niet-formele circulaire'. Onderzoek Een geïrriteerde wethouder Coche ret de la Morinière weersprak de kritiek met een inmiddels oud bakken argument. "Er is nooit aangetoond dat de Ruigelaan niet voldoet aan de gestelde voorwaarden. Men heeft hier niët eens de moeite voor gedaan om dat te onderzoeken", zo beklaag de de wethouder zich. Het bleek voldoende voor de WD en Partij Wassenaar om akkoord te gaan met het collegevoorstel. PvdA, CDA en D'66 stemden te gen het voorstel om tegen de af wijzing in beroep te gaan. Ook PvdA-wethouder stemde, als enige niet-WD bestuurder in het college, tegen het college voorstel. Nieuwenhoven (D'66): Belang van woonwagenbewoners raakt op de achtergrond. (foto witn Dijkman) groep plezier. En het is nog maat schappelijk onverantwoord ook. Per jaar doen er zo'n twee mil joen mensen mee aan onze acti- vitetien. De NRTU is er niet om iedereen 25 uur per week aan sport te laten doen". Dat laatste is meer weggelegd voor het broertje van de NRTU, de KNWU. Van veel broederliefde tussen die twee is nauwelijks sprake, integendeel. "Tot 1979 heeft de KNWU geprobeerd met ons te fuseren. De KNWU is al tijd uit geweest op het binnenha len van allerlei vormen van fiet sen en zit voortdurend verlegen om extra inkomsten. Wij hebben altijd gezegd dat het enige wat we met wielrennen gemeen heb ben is dat je ervoor op een fiets moet gaan zitten. De KNWU zet te toen plotsklaps zelf een toer fietsafdeling op. Verenigingen als Swift, die bestaan uit en een wielrentak en een toerfietstak, mochten alleen KNWU-lid wor den als ze hun toerfietstak ook bij de KNWU onderbrachten. Uit die tijd dateert ook de rel rond om Gerrie Knetemann die niet mocht deelnemen aan de zes daagse omdat hij geen licensie had. Wij hebben de verenigingen geadviseerd hun statuten te wij zigen zodat ze zich in tweeën konden opsplitsen en zowel NRTU- als KNWU-lid konden blijven", vertelt Slingerland. Strijd "De KNWU heeft de strijd echter nog niet opgegeven. Onlangs heeft ze alle Brabante clubs aan geschreven waaronder tal van verenigingen die al jaren bij ons zijn aangesloten. Vreselijk is dat, dat twee zwaar gesubsidieerde instanties zo onder eikaars dui ven proberen te schieten". "Nee, ik vind het niet erg dat de 'NRTU niet zo'n grote naamsbe kendheid geniet. Het is juist goed dat we de initiatieven aan de verenigingen hebben overge dragen. De NRTU-taak bestaat uit het voortdurend in gang zet ten van nieuwe ontwikkelingen. Een voorbeeld? In Eindhoven organiseren we nu fietsevene- menten voor visueel gehandicap ten met tandems". WARMOND - "De Nederlandse Rijwiel Toer Unie (NRTU) is misschien wel de onbekendste sportbond van ons land; de fietsevenementen die we organiseren zijn daarentegen des te bekender". Gerard Slingerland, fractieleider en financieel expert van Progressief Warmond, weet alles over de NRTU. Sinds 1980 maakt hij als penningmeester deel uit van het hoofdbestuur van deze sportbond. Onlangs woonde hij voor het laatste de vergadering van de Unieraad (de be langrijkste NRTU-bijeenkomst) bij. "De uitdaging aan het begin van mijn bestuurslidmaatschap is er een beetje af, vandaar dat ik ermee ophoud. Tevens wil ik in de toekomst wat meer tijd voor mezelf vrijmaken. En voor m'n vriendin, die onlangs bij me is ingetrokken". Warmond Gerard Slingerland voor zijn prijzenkast: "Ik werd geacht vooraan te rijden maar ik moest de grootste moeite doen om al die bondsnotabelen achter me te houden". (foto Hoivast7 door Wim Koevoet Slingerland kondigt tussen neus en lippen nóg een afscheid aan: "Ik ben bezig met mijn laatste raadslidperiode. Eigenlijk had ik me vóór de verkiezingen in 1982 al voorgenomen de rit niet hele maal uit te zitten en er in 1984 de brui aan te geven. Ik kreeg ech ter 120 voorkeursstemmen. Daar zat voor mij genoeg aanmoedi ging in om tot 1986 aan te blij- "Dat van die uitdaging", vervolgt hij, "zit 'm in - uiteraard, want daar kwam ik voor, ondanks dat ik een progressief ben heb ik het altijd heerlijk gevonden om voor ondernemer te spelen - in de fi nanciën van de NRTU. Die zien er nu veel beter uit. Toen ik be gon had de NRTU een negatief vermogen van 125.000 gulden. Daar kwam niet veel later nog eens een belastingschuld van eenzelfde bedrag bij. Eind 1983 hadden we nog maar voor 30.000 gulden aan schulden. Het is nu dan ook veel minder spannend om de NRTU-beurs te beheren. Vroeger kon ik door te onder handelen met een schuldeiser een schuld van 80.000 gulden te rugbrengen tot 40.000. Nu valt er niet zoveel meer te onderhande len". Verdienste Al zegt hij het zelf niet met zoveel woorden, de verbeterde financië le NRTU-structuur is voor een groot deel aan Slingerland te denken. Niet voor niets is hij dan ook uitgeroepen als 'lid van ver dienste'. "Er is nu een veel ge zondere relatie tussen de inkom sten en de uitgaven. Voorheen bestonden de inkomsten voor zo'n 70 procent uit subsidies van CRM (tegenwoordig ministerie van WVC) en voor de rest uit de contributies van de aangesloten verenigingen. Tegenwoordig zijn we nog maar voor veertig pro cent afhankelijk van WVC. Voorts is het bondsblad kosten dekkend geworden. Inderdaad ook dat is voor een niet gering deel aan mij te danken". "Hoe ik dat voor elkaar gekregen heb? Je moet weten dat toen ik kwam het hele bestuur was op gestapt, er was toen veel misge gaan. Het nieuwe bestuur begon met de zaak te saneren. We schrapten de buitenlandse fiets evenementen vanwege de te gro te financiële risico's die daaraan vastzaten - je moet hierbij den ken aan de premies van verzeke ringsmaatschappijen - en bezui nigden op het enorme bedrag dat werd besteed aan de aanschaf voor medailles. Verder wijzigden we de bestuurlijke structuur, we decentraliseerden het, om er maar een modewoord tegenaan te gooien. Dat werkte. Ook van belang is geweest dat de subsi dies synchroon gingen lopen met de uitgaven. Subsidies hebben de vervelende eigenschap dat ze op voorschot worden uitbetaald waardoor je ze aan de verkeerde dingen besteedt. En last but not least ben ik op jacht geweest naar adverteerders voor ons bondsorgaan en zijn we tot een tijdelijke contributieverhoging overgegaan". De afgelopen vier jaar is de NRTU, die ruim een kwart eeuw bestaat, flink gegroeid. Was het bondsbu- reau eerst gevestigd "in een hoekflatje te Zoetermeer", thans zit men gebeiteld in een veel rianter onderkomen te Veenen- daal. "Ook qua personeel zitten we in de lift, we hadden vroeger een fulltime-kracht, nu zijn'dat er vier". Nog één cijfer dat de huidige bloeiperiode onder streept: "In 1981 organiseerden we 3500 fietsevenementen. Voor dit jaar staan er 6400 op het pro gramma", meldt Slingerland quasi-nonchalant. Wegkapiteit Hoewel een man van de cijfertjes aanvaardde Slingerland zijn pen ningmeesterschap vooral uit lief de voor de tweewieler. Hij staat bekend als een fervent fietser, is te beschouwen als de sportman van de Warmondse gemeente raad, getuige ook zijn deelname aan het schaatsgebeuren te Ca nada en legt de afstand War mond-Den Haag, alwaar zijn werkgever - het ministerie van economische zaken is gevestigd - veelvuldig op zijn racefiets af. "Ik ben altijd een groot liefheb ber van toerfietsen geweest. Voor mijn penningmeesterschap was ik al wegkapitein, vooiTijder noemen ze het ook wel, tijdens fietstochten. Leuk was dat altijd, ik werd geacht vooraan te rijden maar ik moest de grootst moge lijke moeite doen om al die bondsbonzen en andere notabe len die hun gezichten zonodig moésten laten zien, achter me te houden". Slingerland verhaalt vervolgens over het verstoten competitie element tijdens fietstochten. "Kilometervreten is er niet meer bij. Daarmee doe je een te kleine OEGSTGEEST - De Oegst- geestse nieuwbouwwijk Haaswijk krijgt de ko mende jaren geen eigen bibliotheekvoorziening. Ook de plannen om naast boeken ook cassettes en langspeelplaten te gaan uitlenen zijn voorlopig van de baan. De oorzaak voor het schrappen van beide projecten is dat de rijksbijdrage voor het bi bliotheekwerk dit jaar met bijna éénvijfde is te ruggebracht. De kortingen op de rijksbijdrage betekenen volgens burgemees ter en wethouders dat de Oegst- geestse bibliotheek het dit jaar met bijna een ton minder moet zien te redden. Daarvoor is flink gesneden in de personele bezet ting. Het aantal mensuren is dit jaar teruggebracht van 168 per week tot 132. Dat de openingstij den desondanks hetzelfde zijn gebleven is vooral te danken aan de automatisering van de uit leenadministratie, waarvoor de raad in november ruim 18.000 gulden uittrok. De vermindering van het personeelsbestand is vooral merkbaar in de mindere serviceverlening aan de lezers, waarvoor nu veel minder tijd is. Het ziet er volgens het college naar uit dat Oegstgeest het de komen de jaren met nog minder geld moet doen. Volgens de huidige rijksplannen wordt het beschik bare bibliotheekgeld over meer gemeenten verdeeld en dat bete kent dat de spoeling dunner wordt. Het college rekent het echter tot zijn taak, zegt het, om te streven naar handhaving van het basis-kwaliteitsniveau van de bibliotheek omdat deze een 'centrale plaats in onze gemeen schap heeft'. Al jaren is tussen de 25 en dertig procent van de Oegstgeestenaren lid van de bi bliotheek. Vorig jaar werden ruim 144.000 uitleningen geno teerd, wat betekent dat elk van de ruim 36.000 boeken gemid deld vier keer werd uitgeleend. Onder druk van de rijksbezuinigin gen zijn de plannen voor de jaren 1986-1988 fors teruggeschroefd. In het huidige meerjarenplan, dat loopt tot en met volgend jaar, hebben gemeente en biblio- e; Mario Corstianus Lodevi- cus van Leeuwen, Schenkelweg 10 Zoeterwoude; Debbie Carola de Jong. Willem Alexanderstraat 11, OEGSTGEEST - Het Voorschoten- se glasrecyclingbedrijf JARO heeft van het Oegstgeestse colle ge toestemming gekregen om het komende half jaar glas te gaan inzamelen in Oegstgeest. Met ingang van 1 april mogen de Leiderdorper Van der Reijden en de Voorschotenaar Thelen tot en met september op proef aan de slag. B en W willen bekijken of met deze aanvulling op de al aan wezige glasbakken méér af- valglas wordt opgehaald dan met alleen de glasbakken. Van der Reijden en Thelen zijn werkloos en hebben daarom het glasboerenbedrijfje JARO opge zet. Behalve in Oegstgeest gaan ze het komende halfjaar ook in de gemeenten Voorschoten en Leiderdorp aan de slag om te zien of een bestaan als glasboer mogelijk is. Zoetermeer heeft sinds enige tijd een glasboer, en deze verdient daarmee voldoen de om in zijn levensonderhoud te voorzien. De beide glasboeren moeten elke maand aan de gemeente laten weten hoeveel glas ze hebben op gehaald. Het Oegstgeestse colle ge heeft die bepaling in de ver gunning opgenomen om te kun nen nagaan of de komst van de glasboer betekent dat er meer oud glas wordt opgehaald dan met alleen glasbakken. "Voorals nog zien wij de glasboer als een aanvulling", aldus burgemeester en wethouders. Het college stuurt binnenkort de betrokken Oegstgeestenaren een folder met daarin alle informatie over de komst van de glasboer en de wijze van inzamelen. De raadsleden krijgen via de ge meentelijke commissies binnen kort informatie over de werkge legenheids- en milieuaspecten van deze proef. theekbestuur nog opgenomen dat de nieuwbouwwijk Haaswijk een eigen voorziening moet krij gen in de vorm van een biblio trailer. Ook zouden in de hoofd bibliotheek naast boeken ook cassettes en platen worden uitge leend. Die wensen leven nog al tijd bij het bibliotheekbestuur, maar het bestuur heeft de ge meente laten weten absolute voorrang te geven aan de in standhouding van de huidige bi bliotheek. Voor beide wensen is, zo laat het zich momenteel aan zien, in de komende jaren ge woon geen geld. Wel wil het bibliotheekbestuur proberen om in de komende ja ren niet alleen maar boeken uit te lenen, maar via tentoonstellin gen en lezingen de bibliotheek een centralere plaats in de ge meenschap te geven. Ook blijft het bestuur streven naar een ver dere groei van het lezersbestand. Volgens nog nie gecorrigeerde cijfers had de Oegstgeestse bi bliotheek vorig jaar 4.646 lezers, waarbij een fifty/fifty verhou ding was tussen ouderen en jon geren. DINSDAG Leiden Lak-Theater - film 'Die Dreigroscheno- per', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Fitzcarraldo' van Werner Her zog, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O - film 'De grote stilte' van Bergman, 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- avond, 21-1 i NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. Leiderdorp WOENSDAG Leiden Zolder LVC - Breestraat 66, algemene ledenvergadering Leidse Vereniging van Popmuzikanten, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing M.G. Kneppers 'Uw tuin uw lus toord', 20 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder- filmrniddag, 14.30 uur. Gebouw Speeltuinvereniging Ooster kwartier - ledenvergadering vereni ging Humanitaskkk, 20 uur, inl. 122017. Zoeterwoudseweg 128 - gesprek 'Pro blemen bij borstvoeding', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Fitzcarraldo' van Werner Her zog, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Sjelter - oriënterend gesprek over actie 'Leiderdorp tegen apartheid', 20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van .,de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- de apotheken in de regio Leiden, 14 uur wordt waargenomen van: vr 16 tot 23 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. maart door: 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. n in uur 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. tel. 4641 Wassenaar Horst en Vliet 16275, spraak. t/m i LEIDERDORP - Een 18-jange au tomobilist uit Leiderdorp is gis teren licht gewond geraakt toen hij op de Touwbaan met zijn wa gen over de kop sloeg. Het onge luk gebeurde toen de bestuur der, komende vanaf de Mark straat, een vrij scherpe bocht moest nemen. Vermoedelijk door een te hoge snelheid raakte de man de macht over het stuur kwijt en sloeg met zijn wagen over de kop. De bestuurder kon na behandeling door de eerste- hulpdienst weer naar huis. OEGSTGEEST - Onbekenden hebben vannacht geprobeerd in te breken in vier woningen nabij het Rijlands Lyceum en de Wig wam-kleuterschool aan de Rhijn- geesterstraatweg. In geen van de vijf gevallen zijn de inbrekers daadwerkelijk binnen geweest. Omdat de wijze waarop gepoogd werd binnen te komen in aïle ge vallen vrijwel gelijk was, ver moedt de politie dat alle vijf de pogingen door dezelfde perso nen zijn gedaan. In één geval werd een bewoner wakker en veijoeg daardoor de inbrekers. Waarom ze in de overige geval len, waarbij de bewoners niets hebben gemerkt of waarbij geen mensen in het pand aanwezig waren, niet naar binnen zijn ge gaan is niet duidelijk. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. incassokosten abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Per post 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Hooldredacteur Drs. J W E Metselaar Ad) Hooldre R L) Paauw Alg redactiechef A. van Leeuwen Plv Alg redactiect Rubriekchefs J. Kroon (stad) B, W, T. Jungman (plv) j. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Caïro, Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2