c 'Er zal beduidend minder mogelijk zun Plan voor bibliobus in Aarhof vergt negen ton Molenstichting koopt Mopmolen Rijpwetering SKAN-bestuurders over bezuiniging op cultuur door gemeente Noordwijk Verdachte van moord voorgeleid Langdurige trouw in Rijnsburg Bestuur Alkeburcht dreigt met aftreden DINSDAG 20 MAART 1984 Streek jnnRnWT TT^ "Alloc rirot ill rl o 1 AAn rl or ioron ie Anrro. I i» i m NOORDWIJK - "Alles wat in de loop der jaren is opge bouwd brokkelt langzaam maar zeker af'. Op deze trieste wijze schildert de Noordwijkse Stichting Kulturele Akti- viteiten Noordwijk (SKAN) de gevolgen van de bezuini gingen die de gemeente wil doorvoeren. Waar.,in het programma de grote klappen zullen vallen heeft het bestuur van de Noordwijkse stichting nog niet uitgemaakt. Het is nog niet verder gekomen dan de constatering dat er bedui dend minder mogelijk zal zijn. Net nu het goed gaat, vooral op scholen, zullen we gaten moeten ZinloOS laten vallen of misschien dingen moeten doen als minder onbe kende bands naar Noordwijk ha len en meer kassuccessen boe ken. En dat betekent vervlak king", aldus SKAN-voorzitter Frans van der List. door Paul van der Kooij Dat het bestuur nog weinig beslis singen heeft genomen is logisch, vindt hij. Het SKAN-bestuur heeft zich nog niet willen neer leggen bij de korting. "Het is ook zó oneerlijk wat de gemeente Noordwijk met ons doet", voegt Hans Bakker, bestuurslid van SKAN speciaal belast met het jongerenprogramma, daaraan toe. "Terwijl we ons hier jaren achter een hebben bewezen met het or ganiseren van festivals, ontmoe tingen met schrijvers, klassieke middagen en concerten moeten we nu opeens gaan aantonen welke mensen naar onze activi teiten komen, hoe oud ze zijn en zovoorts", aldus Van der List. "Want wanneer we aantonen dat we veel voor jongeren doen, krij gen we meer subsidie. Nou, dat kunnen we niet allemaal gaan uitsplitsen hoor, daar hebben we een soort computersysteemvoor nodig. En trouwens: hoe kan ik "Trouwens, wanneer de wethou der wat meer wil weten, moet hij maar gewoon het jaarverslag van SKAN lezen of even met rpij pra ten. Ik heb per slot van rekening, samen met hem, in de werkgroep sociaal-culturele planning geze ten". Een schaduw glijdt over het gezicht van Van der List wanneer hij het over de werk groep heeft die tot taak had een voorontwerp op te stellen van het sociaal-cultureel programma, maar deze opdracht in november van het vorig jaar teruggaf aan de gemeente. Van der List be schouwde het werk in de werk groep als volslagen zinloos. "We kregen helemaal geen kans om met de instellingen over het be leid te praten. We moesten alleen maar de korting doorvoeren", verklaart de voorzitter. Bovendien vond de werkgroep de bezuinigingen te drastisch en voelde ze weinig voor de metho de die het college wilde hanteren bij het bezuinigen. Die methode komt er in het kort op neer dat de gemeente de verenigingen en in stellingen heeft ingedeeld in ca tegorieën. Vervolgens hebben B en W aangegeven welke catego rieën het belangrijkst zijn en wel ke minder belangrijk. Dit resul teerde in een top 11 met boven aan vormingswerk voor culture le minderheden, werkloosheids- projecten en jeugd- en jongeren werk. Op de negende plaats in het lijstje staat 'receptieve cultu rele vorming'. Het college heeft SKAN ingedeeld in deze laatste categorie omdat het vindt dat de instelling men sen niet actief bezig laat zijn met cultuur, maar slechts passief. Met andere woorden: SKAN Van der List heeft grote moeite met die constatering: "Op de middelbare scholen in Noord wijk zitten tientallen scholieren die samen met ons programma's opstellen. Niet alleen voor pop concerten maar ook voor theater- en cabaretprogramma's. In totaal zijn alleen al met de organisatie zo'n 60 a 80 jongeren bezig. Bij de evenementen zelf zijn nog veel Hij wijst erop dat SKAN vorig jaar twee workshops heeft georgani seerd: één muziekworkshop met Joost Belinfante en Bram Ver meulen en een theaterworkshop met acteur Peter-Jan Rens. De workshop van Rens duurde een vol weekeinde. Na anderhalve dag maakten de scholieren al een improvisatie op het toneel. En Rens heeft vier van hen uitgeko zen om actief (Van der List zegt het met nadruk -red.) mee te spe len in zijn nieuwe film. Zinvol De belangstelling voor de work shop was volgens de SKAN- voorzitter overweldigend. Tach tig belangstellenden hadden zich aangemeld terwijl slechts plaats was voor vijfentwintig mensen. Ook bij de muziekworkshop lie pen zestig mensen de kans mis om "actief in aanraking te ko men met cultuur". Van der List noemt deze "aanraking" zeer be langrijk: "In deze tijd van werk loosheid hebben veel mensen nogal wat vrije tijd. Het is zaak dat ze dan op een zinvolle manier bezig zijn". "Het is allemaal niet zo receptief wat wij doen", vindt hij. Het 'Gat van Palace' is ook zo'n activiteit die volgens hem allerminst re ceptief is. Het evenement dat de ze zomer van tien uur 's morgens tot twee uur 's nachts werd ge houden op de plek waar eens het fameuze hotel stond, zette dui zenden mensen aan het denken. Mensen die nooit een theater van binnen hadden gezien aan schouwden grensverleggend theater en kritisch mimespel. Ook het filmhuis dat zes maal per jaar wordt gehouden in 'De Vonk', en waar films worden ver toond van filmers als Bergman en Fellini is volgens hem niet slechts receptief. "Je vraagt in spanning van het publiek en na afloop wordt altijd nagepraat over de film. Films overigens die altijd worden uitgekozen door de bezoekers, voornamelijk jonge ren tot dertig jaar. Hans Bakker: "Het is niet eerlijk wat er door de politieke partijen wordt beweerd". Hij heeft er geen verklaring voor. "Misschien zijn we te goed en doen we te veel. Hoge bomen vangen per slot van rekening veel wind". "Misschien zijn we wel te lastig", doet Van der List een duit in het zakje, "doordat we meteen een bezwaarschrift hebben inge diend toen we hoorden dat we 20 procent moesten inleveren. Ook die handtekeningen van die 572 scholieren die wethouder Bedijn woensdagavond kreeg, zaten hem niet zo lekker" Misbruikt "Er werd geopperd minder activi teiten voor jongeren te organise ren en ervoor te zorgen dat het filmhuis en de dixieland-concer- ten kostendekkend worden", al dus Bakker. Het eerste gedeelte van de op dracht, kan onmogelijk worden uitgevoerd, vinden de mannen van SKAN: "Je kunt onmogelijk meer dan vijf gulden kunnen vragen voor een entreekaartje wanner je mensen in krakkemik kige stoelen laat zitten". De op merking dat de dixieland-coner- ten kostendekkend zouden moe ten zijn leidde tot verbazing. "We zijn een paar jaar geleden met die avonden begonnen omdat de ge meente vroeg of we wat meer ac tiviteiten wilden organiseren die voor een wat breder publiek inte ressant waren. Vandaar dat we besloten dixieland-avonden te organiseren voor een wat ouder publiek". "En nu is dat opeens niet goed", vervolgt hij. "Nou, als je zo je be leid moet bepalen...". Bakker is van mening dat de gemeente zich niet te veel moet bemoeien met de invulling van het SKAN- programma: "De politiek moet het raamwerk geven, wij de in vulling. En dat kunnen we, dat hebben we bewezen". Jubilerende stichting koopt 33e molen ALKEMADE - Er is 887.000 gulden nodig om de bibliotheek in onder te brengen in de kleuter school Annahof. De inwo ners van Roelofarends- veen en Oude Wetering krijgen dan de beschik king over een fraaie bi bliotheek, die een opper vlakte beslaat van 368 vierkante meter. Het be drag is nodig om het ge bouw aan te passen, op te knappen, voor de inrich ting en voor de aanschaf van 9000 boeken. Aldus luidt een voorstel dat ambte lijk is voorbereid en dat volgen de week woensdag wordt be sproken in een gezamenlijke ver gadering van B en W met de be sturen van de bibliotheek en het dorpshuis. Zoals bekend is voor de bibliotheek en een opknap beurt van dorpshuis De Alke burcht tesamen een bedrag van 1,2 miljoen gulden gereserveerd. Hoewel Ine Bijnsdorp, secretares se van het bibliotheekbestuur, niet wil reageren op het ambtelij ke stuk dat volgens haar nog een vertrouwelijk karakter draagt, wil zij wel kwijt 'zeer optimis tisch' gestemd te zijn. Anders is het gesteld met voorzit ter Loek Koek van het stich tingsbestuur van De Alkeburcht. Bij de Alkeburcht is men uiterst teleurgesteld over de ambtelijke voorstellen zoals die nu op tafel liggen. Koek: "Ik vraag me af in hoeverre er nog met de gemeente te praten is. Wij hebben allerlei behoefteonderzoeken gedaan en die worden zo van tafel geveegd. De gemeente vergelijkt appelen met peren. Als in de Alkeburcht de bibliotheek betere huisves ting krijgt, dan praat de gemeen te over een aanschaf van 11.000 boeken, voor vestiging in de An nahof heeft men het over 9000. boeken, om maar eens wat te noemen". Lift Het stichtingsbestuur heeft ook een plan later, ontwerpen om de hoogst noodzakelijke voorzie ningen aan het dorpshuis zon der bibliotheek te treffen. Het gaat om een aanbouw zodat de bar apart toegankelijk wordt en het toneel langs de achterkant bereikbaar wordt. Verder wil men de kleedruimten iets groter maken en wordt het gebouw voor invaliden toegankelijk ge maakt. Dat betekent aanpassing van de toiletten en het aanbren gen van een lift. Koek: "We hebben hiervoor een heel reële begroting gemaakt van 472.000 gulden. Er is nog geen re kening gehouden met een nieu we inventaris en ventilatie. In de ambtelijke nota wordt hierover helemaal geen uitspraak gedaan. Er moet ambtelijk nog nader worden gerapporteerd 'wat voor een sociaal-culturele instelling noodzakelijk is', wordt geschre ven. Men is zeker bang voor ruzie met de andere dorpshuizen". "Het is inderdaad allemaal nogal teleurstellend voor ons", aldus Koek. "We zijn een paar jaar be zig geweest om de Alkeburcht uit het slop te halen. Het dorps huis loopt als een trein en nu krijgen we een draai om onze oren. Dat laat ik mij niet doen. We hebben plannen genoeg ge maakt, maar de gemeente rea geert gewoon niet. Men luistert niet naar ons. Als het zo moet dan leveren we de voorzittersha mer en de notulen in op het ge meentehuis en dan mogen ze het zelf doen. In ons bestuur is de ge dachte inderdaad geopperd om af te treden". Bibliobus De bibliotheek wacht al vijftien jaar op betere huisvesting. Begin vorig jaar ging de bibliotheek uit protest enige weken dicht en kreeg het gemeentebestuur drie duizend handtekeningen van le zers, die op betere huisvesting aandrongen. In het bibliotheekplan 1986-1988 dat de gemeenteraad volgende week maandag behandelt, wordt aangekondigd dat een nieuwe bi bliotheek voor Oude Wetering en Roelofarendsveen uiterlijk in 1986 gereed moet zijn. De bibliobus moet volgens de wen sen van de gemeente langer in de kernen Oud Ade, Rijpwetering en Nieuwe Wetering staan, res pectievelijk twee, vier en twee uur per week. Momenteel staat de bus een half uur in Oude Ade, anderhalf uur in Rijpwetering en drie kwartier in Nieuwe Wete ring. Uitbreiding van de sta-uren zal de gemeente 18.900 gulden per jaar meer kosten. WOUBRUGGE - De gemeente raad van Woubrugge móet de sa larisverordening aanpassen en de van rijkswege opgelegde kor ting van drie procent accepteren. Tot die conclusie komen burge meester en wethouders van Wou brugge in een nieuw voorstel aan de raad. In de vorige vergadering van de raad werd het voorstel te ruggenomen. De kortingsmaatregel van het rijk is in een speciale wet vastgelegd, de 'Wet salarisverlaging over heidspersoneel 1984'. Volgens de gemeentewet moet evenwel de gemeenteraad de bezoldigings verordening vaststellen. Het PvdA-raadslid G. Hendriks deed in de raadsvergadering van fe- VOORHOUT/SCHIEDAM - De verdachte van de moord op de 81-jarige dr. P. van der Esch uit Voorhout is vanmorgen voorge leid voor de officier van justitie in Rotterdam. Het is de 21-jarige kleinzoon van het slachtoffer. Deze werd afgelopen weekeinde op Schiphol aangehouden, nadat hij eerder die week zijn grootva- Woubrugge moet salaris ambtenaren ook korten bruari de suggestie om blanco te stemmen. Daarmee tot uitdruk king brengend het niet eens te zijn met deze gang van zaken. Dat leek het college niet zo'n goede gedachte en B en W namen het der om het leven had gebracht. De jongen maakte bij zijn aanhou ding een verwarde indruk, aldus de politie in Schiedam, waar het slachtoffer in een woning aan de Lekstraat werd aangetroffen. Volgens de recherche van Schie dam had het tweetal onenigheid gekregen over het vermogen dat voorstel terug. Thans deelt het college mee, dat volgens de amb tenarenwet de raad de bevoeg- heid, maar ook de plicht heeft een bezoldigingsverordening vast te stellen. De rijksmaatregel moet door de raad worden ver taald in een aanpassing van de ambtenarensalarissen. Als de raad dit niet doet, heeft de Kroon de bevoegdheid om in de plaats van de gemeenteraad te treden. Vandaar dat B en W menen correct te handelen door de bezoldi gingsverordening weer op de raadsagenda te plaatsen. De raadsleden kunnen in de verga dering van donderdag 22 maart nogmaals hun juridische tanden erop stukbijten. de Voorhouter voor zijn klein zoon beheerde. 'De jongen is onlangs 21 jaar ge worden. Hij heeft waarschijnlijk zijn leeftijd aangegrepen om aan- praak te maken op het geld dat zijn grootvader beheerde", aldus de politie in Schiedam. De jon gen heeft inmiddels bekend. Het Rijnsburgse echtpaar Van Zuylen dat vandaag op de kop af 65 jaar is getrouwd. (foto Hoivuti RIJNSBURG - Op de kop af 65 jaar geleden stapten de Rijns- burgers Aafje van Zuylen-Van Delft (86) en Willem van Zuy len (87) in het huwelijks schuitje. Vandaag herdenken ze dit heuglijke feit met een di ner, samen met hun drie kinde ren en zes kleinkinderen. "We wilden er eerst niets aan doen", vertelt de bruid, "maar de kinderen vonden dat we er niet onderuit konden. We ma ken er echter niet veel drukte van hoor", voegt ze toe. Het echtpaar geniet een rustige oude dag in hun bovenwoning aan het Noordeinde. Ze heb ben een prachtig uitzicht op de ingang van de drukke Noordwijkerweg. "We zien hierdoor precies wat er al lemaal gebeurt", aldus de brui degom. "Dat brengt nog wat le ven in de brouwerij", vindt hij. De twee wonen reeds vanaf de huwelijksplechtigheid in het huisje aan het Noordeinde. Het was toen nog de woning van de grootmoeder van de bruid. Nu willen ze het pand maar al te graag inruilen voor een kamer in bejaardenoord 'De Vlietste- de'. Hun bovenverdieping is namelijk slechts via een smalle trap te bereiken. Een vervelen de zaak vinden de beide be jaarden die niet meer zo goed been zijn. Hun verstand werkt daarentegen nog op volle toeren. "Ze hoe ven me nog voor geen tien cen ten voor de gek te houden", merkt Van Zuylen lachend op. De twee lezen dan' ook al 65 jaar het Leidsch Dagblad. Van Zuylen heefl 45 jaar gewerkt bij de NZH. Hij kijkt verlan gend uit naar een zonnige dag, opdat hij zich kan nestelen op de bank voor de Voorhof. Me vrouw Van Zuylen houdt van haken en breien en rommelt naar hartelust in huis. Een keer in de week gaat ze bij haar zus ter op bezoek. De twee praten dan lekker bij. ALKEMADE - De Rijnlandse Mo lenstichting heeft van het water schap De Oude Veenen de Mop molen in Rijpwetering aange kocht. Daarmee is de molen stichting, die deze maand vijfen twintig jaar bestaat, eigenaar van 33 molens in de Rijnstreek ge worden. De Mopmolen verkeert in uitste kende staat. De achtkantige mo len is van het type grondzeiler en dateert uit 1792. In een normale situatie is de molen voor de wa terhuishouding niet meer van belang, vandaar dat het water schap akkoord ging met een ver koop aan de molenstichting. De stichting kon het benodigde geld dank zij subsidies van het minis- De Mopmolen, die dateert uit 1792, verkeert in uitstekende staat. terie van welzijn, volsgezond- (foto Molenstichting) heid en cultuur en het Prins Bernhardfonds bijelkaar krijgen. De Mopmolen heeft een zogeheten bwo-status. De letters staan voor 'bescherming waterstaatswer ken in oorlogstijd'. Als bijvoor beeld door een stroomstoring en dat hoeft natuurlijk niet perse in oorlogstijd te zijn - het ge maal van het waterschap niet kan functioneren, kan de molen het werk overnemen. Voor een bwo-molen wordt door het rijk en de provincie een subsidie van bijna honderd procent in de ex ploitatiekosten verstrekt. De Mopmolen, die tussen Rijpwe tering en Nieuwe Wetering staat, heeft voor het drooghouden van de Veender- en Lijkerpolder der halve bij calamiteiten nog een belangrijke rol te vervullen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15