WIEL 5 Smit-Kroes: nü iets doen voor Europees wegverkeer Sluik en verfijnd contactlenzen, das pas fijn. van der Interview Deze week speciaal vervoers- beraad ministers in Brussel 9W DINSDAG 20 MAART 1984 Varia PAGINA 13 Soms heb ik het gevoel dat de Twee de Wereldoorlog door de Hoogste Autoriteit gesticht is om de mens heid voor de komende vijftig jaar aan nieuwe, sterke verhalen te hel pen. Neem de positie van Ierland in die oorlog. Ierland maakte deel uit van het Britse Gemenebest, maar bleef neutraal. Het sloot zich niet aan bij de geallieerden. Helemaal onbegrijpelijk was dat niet: de Ie ren hadden net zeven eeuwen tegen de Britten gevochtenen waren pas sinds 1921 als Ierse Vrijstaat enigs zins losgekomen van de Engelsen. Kort voor de oorlog dwong de Ierse Vrijstaat Engeland zijn marineba- ses in Ierland te ontruimen (dat was in 1938), tot grote woede van Churchill, die president De Valera in het begin van de oorlog een ver enigd Ierland voorspiegelde in ruil voor het recht opnieuw drie mari- Tiebases in Ierland op te richten. Maar Ierland bleef liever neutraal, met het gevolg dat er in Dublin ge durende de hele oorlog een legatie was van nazi-Duitsland waar de swastika-vlag uithing, niet ver van de Engelse legatie, die overigens geen toestemming van de Ierse re gering kreeg de Union Jack uit te steken. Naarmate de oorlog voortduurde, viel er echter toch wat meer sympa thie voor Churchill-Engeland te be speuren dan voor Hitler-Duitsland, in die zin dat de Ierse autoriteiten, als zij een U-boot een Duitse onder zeeër) in de buurt van de kust sig naleerden, weliswaar niet de Brit ten hierover informeerden, maar er via een open lijn over spraken, zo dat ze wisten dat de afluisterende Britten het op die manier toch te weten kwamen. Nu heeft een neutraal land in oor logstijd, in zoverre toch nog met de oorlog te maken, dat er af en toe schepen van oorlogvoerende partij en voor de kust schipbreuk lijden, of vliegtuigen afdwalen en een noodlanding moeten maken. De be manningen van die schepen en vliegtuigen werden in de buurt van Dublin in een krijgsgevangenen kamp opgesloten. Het kamp be stond uit vier barakken van 6 bij 36 meter, die op betonnen palen van 75 centimeter hoog waren ge bouwd om het graven van antsnap- pingstunnels tegen te gaan. Iedere barak was verdeeld in zes kamers (van 9.30 tot 20.00 uur kon er warm water worden getapt), die door een dertigtal krijgsgevangenen wer den bewoond: behalve Britten vijf Canadezen, twee Polen, een Frans man en een Amerikaan. Allen oor logsvrijwilligers van de RAF die op Ierse bodem een noodlanding hadden moeten maken, of na te zijn neergestort naar de kust waren ge- Geen Duitsers, zult u vragen. Jaze ker, slechts door een prikkeldraad versperring van hen gescheiden hadden de geallieerden 57 Luft- waffe-vliegers als buren, die met teutoonse Punktlichkeit (zoals de kleurenbijlage van de Sunday Ti mes het uitdrukt) al snel een tennis baan hadden gebouwd, kleurrijke bloembedden hadden aangelegd, en lezingen hadden georganiseerd. Zowel de geallieerde als de Duitse krijgsgevangenen mochten over dag het kamp uit, als zij maar een papier tekenden dat zij weer terug zouden komen en zich niet verder dan drie mijl van het kamp zouden verwijderen. Sommigen hadden op die manier een Iers vriendinnetje opgescharreld, enkele officieren waren regelmatig te gast bij de be ter gesitueerde families rond Du blin. De echtgenotes van de Engelse krijgsgevangenen kwamen in de weekeinden dikwijls over, de soldij werd doorbetaald en de Engelse zo wel als de Ierse' regering zorgde voor taxvrije sterke drank. Toch wilden de meesten terug naar Engeland, terug naar de oorlog, al leen kon dat moeilijk omdat zij ie dere keer als zij het kamp verlieten dat formulier moesten tekenen dat ze weer terug zouden komen. De Amerikaanse krijgsgevangene had daar een truc op verzonnen: hij te kende het formulier, ging weg, kwam even later terug om zijn handschoen te pakken die hij bij het signeren had laten liggen, en verdween naar Belfast. Daar werd hij door de Britten opgepakt en weer naar het Ierse kamp terugge stuurd. Zijn excuus was, dat hij, zoals beloofd, wel degelijk was te ruggekomen, namelijk om zijn handschoenen te pakken, en dat hij daarna weer was weggegaan zon der enig formulier te tekenen... Je brak je woord niet, als man van eer. Dus wat deden ze? Ze smokkel den onderdelen van een ladder naar binnen, en bestormden op een dag de prikkeldraadversperring. Zij werden allemaal gepakt, en hardhandig door hun bewakers be handeld. De kampcommandant as een fervente hondenfokker, hij gaf toestemming dat de gevangenen een hond hielden, daarvoor moest een hok gebouwd worden onder de barak, dat hok onttrok de graaf werkzaamheden aan het oog. 's Nachts werd de tunnel gegraven, overdag namen ze de aarde in hun zakken mee naar buiten als ze vrij waren het kamp, op erewoord, te verlaten. Acht maanden werd aan de tunnel gewerkt, de legitieme ont snapping leek nabij, maar een Britse officier in het kamp tipte de Britse legatie en die waarschuwde weer de Ierse autoriteiten, die de tunnel lieten dichtgooien. Enkele weken later mochten de Britse ge vangenen via „stille diplomatie" naar Engeland terugkeren, waar ze weer in de luchtmacht werden ingelijfd. Enkelen van hen zijn ge sneuveld. Edgar Vos AMSTERDAM - "Op koloniaal kompas" zo noemt de Amster damse modeontwerper Edgar Vos zijn collectie voor dit sei zoen. Ook hij werpt zich op lange sluike kleding, zonder veel franje maar wel prachtig verwerkt. Vos komt met twee lynen: de eerste lang en slank, met kuit lange rechte rokken en plooien op verschillende plaatsen in de rok. Soms zitten de vrije grote plooien midden voor, dan weer opzij. Om het niet saai te ma ken voorziet hij die rokken in de plooien van grote splitten: recht voor en opzij. Op deze rokken worden onver anderlijk hele lange (soms ge drapeerde) blazers, jasjes of vesten gedragen. Het lijkt mij een ideale combinatie voor wat molliger vrouwen, zeker om dat de kleding van Edgar Vos ook wat ruim om het lichaam valt. Nieuw bij Edgar Vos zijn de lange linnen poloshirt met aangebreide boorden. Maar ook breisters kunnen bij ADVERTENTIE maar dan wel van een ANIVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 Edgar Vos nog heel wat ideëen opdoen. Zo is zijn trui in a-sy- metrische lengte heel bijzon der. Wat eenvoudiger maar ook om te onthouden is het lange witte v-halsvest waarin ribbels angora zijn verwerkt. De tweede Vos-lijn voor deze zo mer is eigenlijk een voortzet ting van wat hij in het najaar lanceerde; de klokkende rok, gezet aan aan nauw heupstuk en met een klein jasje erover. Dit keer echter werd het strak ke van het heupstuk wat ver zacht door wat het beste te om schreven is als een grote platte plooi die vanuit de taille valt. De eenvoud van de lijn voor overdag zet Vos avonds voort. Heel mooi was bijvoor beeld de totaal rechte witte avondjurk met veertjes op de schouder, een kleine v-hals en knopen aan de achterkant. Onder veel kleding laat Edgar Vos platte schoenen dragen, maar zo zei hij:" Bij de avond kleding heb ik de mannequins toch maar op hoge hakken ge zet, dat vond ik mooier". De kleuren die Edgar Vos ge bruikt zijn beige, blanje, blauw, kaki, kiezel en kamille. Naast zijn couture, liet Edgar Vos, die binnenkort zijn tiende boetiek in Den Bosch) opent, ook een paar confectiemodel- len zien. Daarbij een leuke zwart witte jurk. voor ƒ179,-. Een variatie op het "tent"-mo- del met twee rokken HENRIETTE V.D.HOEVEN Wit linnen tailleur. Kraagloos jas- Handgebrexde je met plooien in rug en voorpand zwartlwit katoenen op rok met daarop aansluitende blazer op mouwloos plooiverdeling. wit linnen hes en rok met stolpplooien. 3-Delig beige zijden twill tailleur. Oversized blazer op mouwloos hes en rechte rok. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) wil dat de Europe se Gemeenschap wordt uit gebreid met een permanen te commissie, die een einde maakt aan de onafgebro ken belemmeringen van het internationale wegtransport aan de Euro pese binnengrenzen. Zo'n commissie moet erop toe zien dat EG-besluiten om het wegverkeer beter te la ten verlopen daadwerkelijk worden uitgevoerd en na geleefd. Naast de tien EG-- lidstaten zouden ook Oos tenrijk en Zwitserland erin vertegenwoordigd moeten zijn, wegens hun vitale po sitie in dit verkeer. „Zij krygen immers alle transi t—ellende", aldus mevrouw Smit—Kroes. De bewindsvrouw zal het voor stel op 23 maart in Brussel voorleggen tijdens het speciale transportberaad van EG-ver- keersministers. Om dit beraad was van Nederlandse (en Duit se) kant gevraagd tijdens de re cente chaos rondom de Ita liaanse grenzen en op de Fran se wegen. In besloten besprekingen heeft zij er al instemming voor ge kregen van de ministers Fiter- man van Frankrijk, Dollinger van Duitsland en Lausecker van Oostenrijk. Met Fiterman heeft mevrouw Smit—Kroes vorige week een gesprek ge had in Den Haag. Fitermans steun is van belang omdat Frankrijk, nu het de voorzit tershamer van de Europese mi nisterraad in handen heeft, ook het vervoerberaad presideert. Minister Dollinger heeft zij vo rige week gesproken tijdens een ontmoeting in de Rotter damse haven. Hierdoor ziet minister Smit-- Kroes het Europese transport- beraad van 23 maart in Brussel met enig vertrouwen tege moet. „Meer dan ooit heb ik goede hoop dat we dit keer iets kunnen bereiken", zegt zij, me de op grond van enkele andere, nogal fundamentele toezeggin gen die Fiterman vorige week in Den Haag heeft gedaan. Eer der had Fiterman het Neder landse verzoek om spoedbe raad van de hand had gewezen. Minister Smit—Kroes bespeurt nu een opvallende koerswijzi ging in de Franse Europese po litiek. Fitermans benadering lijkt heil zaam voor de toekomst van het Europese wegvervoer. Maar nu is Zwitserland met zijn plan om tol te heffen het nieuwe struikelblok terwijl, aldus de minister, „Italië zich langza merhand bewust moet zijn een image te hebben opgebouwd dat voor het Franse niet onder doet". Een van de taken van de permanente commissie die zij voor ogen heeft zou moeten be staan uit het op de hoogte stel len van regeringen, wanneer ontwikkelingen dreigen die in strijd zijn met gemaakte af spraken. Is minister Smit-Kroes niet wat te optimistisch? Erg veel, geeft zij toe, hangt af van de Europe se ministerstop die er op direct aan vooraf gaat, op 21 en 22 maart. De verwachtingen voor deze ministerstop zijn nauwe lijks goed te noemen. Premier Lubbers heeft zich na zijn ont- Minister Smit-Kroes: commissie om belemme ringen weg te nemen. (foto GPD) moeting met de Britse premier Thatcher, vorige week, uiterst pessimistisch uitgelaten over de mogelijke resultaten en te midden van de Europese rege ringsleiders staat Lubbers in die opvatting niet alleen. „Als de ministerstop een debacle wordt, zoals in december in Athene, zijn de verkeersminis ters natuurlijk niet degenen die het wel even snel voor el kaar zullen brengen", erkent zij. „Dan ondervinden wij daarvan de weerslag. Maar als het een succes wordt, straalt ook dat effect uit naar ons overleg". Of het vervolgens succes heeft voor de exporteurs (verladers) en de wegvervoerders zelf is een kwestie van afwachten. Want binnen de enige gemeen schap ter wereld die op poten is gezet om allerlei onderling verkeer te vereenvoudigen, brengen sommige regeringen en duizenden ambtenaren al meer dan 25 jaar een „beleid" in praktijk dat het wegverkeer binnen die gemeenschap de ene hinder na de andere op legt. In diezelfde lange periode Hebben zij - achtereenvolgen de kabinetten in alle lidstaten nagelaten waartoe zij zich hadden verplicht, een EG-ver voerbeleid van de grond te brengen. Is het niet bescha mend? Tegenover Fiterman heeft minis ter Smit—Kroes zich in verge lijkbare bewoordingen geuit. „Ik heb hem gezegd dat we al wel tien vergaderingen erop hebben zitten zonder dat er re sultaten zijn bereikt. Eigenlijk kun je dan niet anders dan vaststellen dat het met deze lidstaten niet voor elkaar kan komen. Maar daarmee los je ook niets op. Er moet dus iets anders gebeuren en vandaar dit plan voor een permanente commissie". Een ander belangrijk punt dat zij tijdens het transportberaad in Brussel naar voren zal brengen is het Zwitserse voornemen om tol te heffen. „Voor mij is deze nieuwe vorm van belas tingheffing onaanvaardbaar", zegt de minister. Zij zegt in dit verband „retor sie-maatregelen" te zullen voorstellen: vergelding van staatswege als antwoord op een onvriendelijke maatregel van een andere staat, derhalve een zwaar begrip. Wat Smit- Kroes zich daarbij voorstelt is een tegenbelasting voor het ge bruik van hun wegen door alle landen die met de Zwitserse maatregel worden geconfron teerd. „De heffing moet dan maar gewoon geschieden op grond van de Zwitserse kente kenplaat", zegt zij. „Wat na tuurlijk absurd is, maar het lijkt mij de enige doeltreffende manier". Evenwel, nog vers in het Neder landse geheugen ligt het voor nemen van het kabinet waarin zij zitting heeft om tol te heffen langs bijvoorbeeld de grote ri vierovergangen. Voor de PvdA was Smit—Kroes' protest dan ook direct na de uitkomst van het Zwitserse referendum aan leiding daarover in schampere bewoordingen schriftelijke vragen te stellen. Smit-Kroes: „Ik besef dat ik bij een protest tegen Zwitserland duidelijk moet maken welk verschil is vast te stellen tus sen de Zwitserse plannen en de zinsnede in het regeerak koord hier. In tegenstelling tot wat in Nederland leefde, ligt het in Zwitserland in de bedoe ling voor alle wegen tol te hef fen. „In Nederland was het aanvan kelijk de bedoeling bij enkele oeververbindingen tol te hef fen, maar het kabinet kwam al snel tot het inzicht dat tolhef fing op bestaande wegen niet deugt. Later heeft men alle tol- plannen laten varen". Opvallend was inderdaad de snelheid waarmee de minister het voorstel terugnam, toen overeenkomstig wellicht ie ders verwachting in de Tweede Kamer een storm van protest opklonk nadat het was inge diend. Het wekte de indruk dat zij daarmee de reactie kreeg waarop zij hoopte, zonder er door in conflict te komen bin nen het kabinet. Mevrouw Smit-Kroes volstaat nu met een glimlach. „Ik wil nog wel dit zeggen, tolheffing in heel Nederland is nooit de bedoeling geweest. Tol kan in Nederland hooguit nog wor den geheven om een concreet project versneld tot stand te brengen, als een soort voorfi nanciering zoals gebeurd is bij de Zeelandbrug, de Haring- vlietdam en de Beneluxtunnel. Daar ging het erom de nieuwe verbindingen eerder aan te leg gen dan aanvankelijk, met het oog op de budgettering, de be doeling was. „Maar in Zwiterland is iets heel anders aan de hand. Met een heffing op alle voertuigen, on geacht de wegen die zij berij den, wordt daar een precedent geschapen. Ik vind dat we ons met hand en tand moeten ke ren tegen het voornemen tol te gaan heffen op bestaande weg verbindingen. Als we dit over onze kant laten gaan, verspe len we ons recht". Nu valt het niet te ontkennen dat in Frankrijk en Italië ook tol wordt geheven. Het punt is aan de orde geweest tijdens het be zoek van Charles Fiterman. De Franse minister heeft, zoals na het gesprek bekend werd, ge zegd dat de tolheffing op de Franse autosnelwegen op een gegeven moment zal verdwij- Fiterman", aldus mevrouw Smit-Kroes, „vindt dat er in Europees verband meer aan in frastructuur moet worden ge daan. Ik heb daar een voorbe houd bij gemaakt, want ik voel er niets voor om van hieruit steun te geven aan zogenaamd Europese projecten die bij na dere beschouwing in iemands kiesdistrict blijken te liggen en geen werkelijke Europese functie hebben. Wat wel, en liefst versneld ter hand geno men kan worden is de verbete ring van grensovergangen". Voor een regering als de Franse, die in de afgelopen decennia een geduchte reputatie als Eu ropees dwarsligger heeft we ten op te bouwen, is deze con structieve opstelling toch op merkelijk. Per slot kwam Fi terman minister Smit-Kroes ook vertellen dat hij afwil van het systeem van contingente- ringen zoals het in Duitsland en Frankrijk zelf bestaat, en dat de grensfaciliteiten voor het vrachtverkeer niet vanaf 1987 maar - evenals elders in de EG - bij nadere Franse be schouwing vanaf 1 januari aan staande vereenvoudigd zullen worden. Tegelijk hebben achtereenvol gende Franse regeringen een reputatie weten op te bouwen van veel beloven en weinig ge ven. Uit de vele wapenfeiten op dat gebied is het zout in de Rijn wel de meest bekende. Waarom zou het Frankrijk dit keer menens zijn? Mevrouw Smit-Kroes: „Laten we hopen dat het besef is door gedrongen dat het zo niet lan ger kan. Altijd maar niets wil len is een houding die Frank rijk zich niet langer kan per mitteren. Ik vind Fiterman een redelijk mens. Er is goed met hem te praten. Ik heb er een aantal keren op gewezen dat we er in de afgelopen 25 jaar niet in rijn geslaagd een ver voerbeleid van de grond te krijgen. Dat kon hij niet ont kennen. Dan is het toch raad zaam om als de wiedeweerga beweginging zien te krygen in het vervoerbeleid? „Je kunt stellen dat er binnen de EG er twee scholen zijn. De ene hangt liberalisatie (geen beperkingen) aan en daar hoort Nederland bij. Buiten landse wegvervoerders die Ne derland binnenrijden onder vinden geen belemmeringen. Andere landen willen liever harmonisatie (afstemming op elkaar van per land verschil lende bepalingen). „Welnu, heb ik gezegd, laat ieder water in de wijn doen. Als Ne derland steun krijgt voor wen sen op het gebied van liberali satie, kan Frankrijk rekenen op Nederlandse steun voor Franse verlangens tot harmo nisatie. „Laten we tegelijk beide elemen ten onder handen nemen en vooral, bind het aan tijd. Want als je maatregelen afspreekt en je zegt dat het zo rond de eeuw wisseling moet zijn voltooid, dan komt er in de praktijk vrij wel zeker nooit iets van te recht. Dat hebben we nu vaak genoeg gezien".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13