Harrewijn: "Ik geloof er in" Deelname van Vriesekoop twijfelachtig 5D T blijft Wiersma neemt afstand van Wirny Seizoen nu al geslaagd Ploeg intact Aan individueel toernooi Recio wint proloog van Catalaanse Week Ipswich Town lonkt naar Zondervan DINSDAG 20 MAART 1984 Moe, zeer moe word je van die blijkbaar nooit eindigende guerrilla in de Nederlandse ta- feltennisgemeenschap. De bond en zijn uitvoerders contra de B.V. Bakker, Vriesekoop Co. Bij elke uitzending naar be langrijke internationale wed strijden is het raak. De bond toont weinig gevoel voor Bakker, Vriesekoop en de da mes die in hun voetspoor op trekken. Er wordt vaak bot op getreden. Argumenten lijken nauwelijks nog een rol te spe len. Aan de andere kant kun je je niet aan de indruk onttrekken dat Bakker en Vriesekoop weinig nodig hebben om krachtig te gaan dwarsliggen. Wat niet in hun kraam te pas komt, vertik ken ze. Als er wederzijds geen oog is voor de belangen aan de andere kant van de tafel dan hóuden we dat gebler en geruzie. Voor Bakker als tafeltennis-vak- man heb ik groot respect. Ik heb dat meer dan eens geschreven. Maar ik denk wel eens: zou hij ooit met zijn gedachten verder reiken dan het conflict van morgen? Zelfs met een beperkte filosofie moet je dan beseffen dat de bond, hoe zeer ook tekortschie tend, een blijvende macht is en dat sportcarrières slechts van beperkte duur zijn. Als het zo doorgaat als het gaat, zal het damesgezelschap rond Bakker over tien jaar tot de slotsom ko men dat de helft van de kostba re tijd en de nog kostbaarder energie is verdaan aan bittere gevechten buiten de tafel. En ik vraag me af of ze ddn zullen zeggen dat het 't allemaal waard is geweest. Bakker zou dddr ook eens bij kunnen stilstaan. Grap Bij de Leidse korfbalvereniging Fides Pacta heeft het de laatste weken intern danig gerom meld. Terwijl alle krachten zich dienden samen te ballen om het hoofdklasserschap in de zaalcompetitie te behouden, haalden drie leden van het eer ste twaalftal (Patricia Gott- mer, Wilma Neuteboom en Ro nald van der Velden) vlak voor een oefenwedstrijd tegen Trek vogels een grap uit. In de roes van het carnavalsfeest, zo lees ik, belden ze alle ploegleden op met de mededeling dat de oe fenwedstrijd een uur eerder zou beginnen. Het leidde er o.a. toe dat trainer!coach Gerard Bos een uur lang vergeefs langs de snelweg stond te wachten. Dat muisje zou een staartje krij gen. Want wie Bos kent weet dat hij een uiterst serieuze man is, voortdurend strevend naar kwaliteit, iemand die ook maar de geringste vorm van lamzakkerigheid hddt. Hij drong bij het bestuur aan op maatregelen en dat schorste het drietal voor drie wedstrijden. Verzwakt speelde Fides Pacta vervolgens tegen Ons Eiber nest. Het verloor en raakte te vens het hoofdklasser schap kwijt. Tja. Mijn grootste bezwaar tegen het drietal is de allerbelabberdste kwaliteit van de grap: de aan vangstijd van de wedstrijd veranderen; gut, wat een lol broekerij. De korfballerij stamt uit het speeltuinwezen en som migen hebben kennelijk nog al tijd moeite zich van die sfeer los te maken. Het wordt alleen maar erger als het drietal het waarom pro beert te verwoorden. Patricia: "Iedereen vraagt maar naar het waarom, elke keer weer. Maar op het moment zelf denk je er echt niet bij na, an ders doe je zoiets toch niet". Dus tijdens al die telefoontjes naar ploegleden hebben ze het verstand met grote nauwgezet heid op nul weten te houden. Een andere kwestie is of Bos in deze zaak zo verstandig is op getreden. Hij voelde zich, terecht, op een cruciaal moment in de steek ge laten. Toch had hij de grap of wat daarvoor doorging, beter even kunnen laten passeren. In zoverre dan dat hij het drietal, ten overstaan van de ploeg, voor een gesprek onder acht ogen had moeten uitnodigen, pakweg zo'n twee dagen voor de strijd tegen Ons Eibernest. Hij had bij het bestuur kunnen aandringen op wat voor straf dan ook - maar voorwaarde lijk. In het gesprek had hij het drietal zo kunnen aanpakken dat zelfs Zeus op de Olympus het had horen donderen. Hij had hen ten slotte op hun ge moed moeten werken. En je kunt er wat onder verwedden dat ze tegen Ons Eibernest het onderste uit de kast hadden ge haald, vooropgesteld natuur lijk dat ze voor hun club een beetje hart in hun donder heb ben. Bos had op die manier zijn gezag gehandhaafd en tegelijk iets kinderachtigs kunnen ombui gen tot wapen. Het was in dller belang geweest. LEIDEN - Het is vrijwel zeker dat zowel Jerry Beck als Don Cox volgend seizoen te rugkeren bij Elmex Leiden. Hoewel de Nederlandse Bas ketbal Bond contracten tij dens een lopend seizoen niet als rechtsgeldig erkent - en daarom beide partijen er nog onderuit kunnen - heeft de Leidse club in principe overeenstemming bereikt met beide Amerikanen. In zake Beek voor een heel jaar, in geval van Cox voor lopig tot december. Ook Randy Wiel, Emill Ha- gens, Bert Kragtwijk, Toon van Helfteren, Jim van Dam en Katwijker Rudolf Ouds hoorn zullen het komende basketbalseizoen hun kun sten in de Vijf Meihal verto nen. Vrijwel zeker is dat Frank Wessels en Eric-Paul van Weeren hun toevlucht elders moeten zoeken. Over Ron Richel bestaat nog on duidelijkheid. Daan van Eg- mond (Leiderdorp) en Je roen van Poelgeest (Jum pers) maken hun opwach ting bij de eredivisionist. Ook Blitz-junior Henk-Jan Piket staat volgend jaar op Leidens' lijstje. LEIDEN - Ook al zou Elmex Lei den komende week (morgen, za terdag en eventueel weer woens dag) in de eerste ronde van de play-offs struikelen over het Am sterdamse Black Velvet dan be schouwt coach Ruud Harrewijn het basketbalseizoen desalniette min als zijnde geslaagd voor zijn club. De opdracht vooraf immers luidde om dit jaar de tering naar de nering te zetten, ofwel te po gen met een beperkt budget en een kwalitatief minder team de laatste vier te bereiken. Niet meer en niet minder. Welaan, in die opzet is Harrewijn voor de volle honderd procent geslaagd. Sterker nog, de ver wachtingen werden zelfs ver overtroffen. Tot na de winterstop gold zijn ploeg, die tot dan toe ongeslagen aan de leiding ging in de eredivisie, als dé revelatie van het seizoen en hoewel de voor trekkersrol tenslotte moest wor den overgedaan aan het zoveel rijker bedeelde Den Bosch mag de uiteindelijke tweede plaats toch als een prestatie van for maat worden gekwalificeerd. En passant won Leiden ook nog even het sterk bezette internatio nale Kersttoernooi in Haarlem. Visie Zo rond die tijd ook moest Harre- wijn zijn visie omtrent het te be reiken doel bijstellen. Minstens tweede worden - inplaats van vierde - en daarmee een gunstige uitgangspositie creëeren voor de play-offs (eerste ronde het voor deel van een extra thuiswed strijd) leek vanaf dat moment een haalbare zaak. In de praktijk werkte dat inderdaad zo uit en het verschil van zestien punten plus de manier waarop Leiden de 'concurrenten' Haaksbergen, Weert 'en Amsterdam keer op keer met speels gemak de baas bleef deed in elk geval de buiten wacht al verder kijken dan de eerste ronde van de play-offs. Over Amsterdam heen naar Den Bosch. Voor een ouderwetse fi nale tussen de twee aartsrivalen. "Tja", erkent de man in kwestie, aan de vooravond van de play offs, meteen maar, "je ziet maar weer eens hoe snel het allemaal is gegaan. Nog geen half jaar ge leden was je al blij met een vier de plaats. Nu is het accent met een al verlegd naar de finale. Op zich niet zo vreemd. Ik zou het geen ramp mogen vinden als we door Amsterdam uitgeschakeld zouden worden. Tenslotte is het vooropgestelde doel zondermeer bereikt. Alleen nu, op dit mo ment, zou ik er toch wel van ba len als we de finale niet zouden halen. Sterker nog, ik zou het een schande vinden als we het niet zouden redden". Hinken op twee gedachten dus bij Harrewijn, die, geconfronteerd hiermee, meteen terugslaat en open kaart speelt. "Okay, laten Het is jammer dat die kans niet werd waargenomen. Göbel Vorige week ruim stilgestaan bij de carrière van de kort tevoren op 93-jarige leeftijd overleden oud-doelverdediger van het Ne derlands elftal, dr. Just Göbel. Je schrijft zo'n stuk o.a. om weer eens aan te geven dat er ver vóór Cruijff ook geweldige voetballers zijn geweesteen handje fijnproevers zal het be grijpen, hoop je, en de rest denkt ongetwijfeld: waar hééft die vent het over, straks dwaalt hij nog af naar de tachtigjari ge oorlog. Vandaar de aanhef: "Göbel een schim in de mist van de historie". Maar je kunt je vergissenSchrif telijk en telefonisch heb ik tal van reacties gehad op dat stuk. Het heeft me verbaasd. "Hoe komt u er bij om Göbel een 'schim' te noemen. Het was een kei", toeterde een old-timer mij door de telefoon toe. Een lezer uit de Hubrechtstraat in Leiderdorp, die zijn naam liever niet voluit in de krant wil hebben, belicht een andere kant van Göbel. Ik wil u die niet onthouden. "Ik heb de grote (en dat was hij letterlijk en figuurlijk) Göbel van zeer nabij gekend en mee gemaakt. Als jongen van plm. 12 jaar werd ik in de oorlogsja ren met een longaandoening verpleegd in het Amsterdams Kindersanatorium te Hoog- Blaricum (bij Huizen). Aldaar maakte dokter Göbel deel uit van het artsenteam. Voor ons kinderen was hij een bijzonder prettige arts en deze lange, magere man trachtte ons altijd op ons gemak te stel len. Ik hoor hem nog zó vragen: "Hoe is het er mee, jong?". Eens in de zoveel tijd waren de jongens in feestelijke stem ming, want dan had dokter Gö bel beloofd, dat hij 's avonds zou vertellen over z'n voetbal verleden. De bedden waren gezellig tegen elkaar aangeschoven en daar kwam dokter binnen; op zo'n avond altijd met een voetbal onder de arm. Die voetbal was dan door een bepaalde over winning van historische bete kenis geworden. Hij kon fijn vertellen en op deze wijze probeerde hij wat zon en licht te brengen in het leven van kinderen die soms jaren moesten kuren". Je ziet hem bijna voor je. Tot slot nog een kleine passage uit een aardige en uitvoerige brief die Göbels dochter, Sylvia van Voorthuizen-Göbel, mij schreef over haar vader: "De laatste anderhalf jaar wa ren voor mijn vader niet ge makkelijk en we zijn dankbaar dat hij niet meer te lijden hoeft door het physieke aftakelings proces. Tot zijn dood. toe is ge lukkig zijn geest goed scherp geweest". UVS 70 jaar Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan heeft de Leidse voet balvereniging UVS een aan trekkelijk fotoboek over de ja ren 1914-1984 uitgegeven onder de titel "70 JAAR IN BEELD". Het werk, waarvoor diep in al lerlei archieven moet zijn gedo ken, werd samengesteld door Fred Beerenfenger, Hans Neu teboom, Herman Vermeer, Jan Dekker en Bert Jansen. Ik heb er een genoegelijk uurtje mee doorgebracht. Nooit gewe ten dat Piet Kantebeen ooit zo jong is geweest. Hoe fenome naal zag Aadje Koren er in 1962 uit met grote cricketpet. Ach, en hoe mooi was Koos Ou- toerkerk in 1939 in jacquet en met strikje. Je kijkt je ogen uit. UVS werd opgericht op 1 april 1914, onder de naam Achilles, door jongens, allen vrienden, van 14, 15 jaar. Er waren di rect al problemen. "Bij het sa menstellen van het clubregle ment valt de inktpot om, hier door lijdt het tafelkleed bij een van de oprichters thuis aan zienlijke schade". Tot de jongens van het eerste uur behoorde Jan de Leeuw, die la ter vele jaren portier van het Leidsch Dagblad zou zijn. Al degenen die deze krant ooit woedend dan wel smalend het dagblad met de blauwwitte rand" noemen of hebben ge noemd, weten dan nu eindelijk waar die sympathie op stoelt: we hadden de oprichter in huis. Nou ja, sympathie... Een aantal (oud-) spelers, trainers en be stuursleden van UVS zal bij dat woord tamelijk zuur kij ken. "Mag een andere club niet eens jullie 'sympathie' hebben, wij doen daar graag afstand van", zei de toenmalige vc zitter J. V/ondergem mij e sarcastisch. Omdat er al een Achilles bestond I in de voetbalgemeenschap. I moest de club in 1915 bij toetre- 1 ding tot de LVB een andere I naam kiezen. Het werd 'Uit I Vriendschap Saóm' en dat is I het gebleven tot op de dag van I vandaag. En die vriendschap heeft de ver- I eniging menigmaal nodig ge- I had om zich staande te houden. I Zeven jaar na de oprichting I was de club door financiële I zorgen de opheffing nabij. I Moeilijk heeft UVS het nu op- I nieuw. Voor het eerst sinds de I oorlog, ook de jaren ervoor, I spelen de blauwwitten in de I schaduw van andere Leidse I clubs. En anonieme lieden be- I schuldigen de club van zwart- I geldtransacties, overigens zon- I der bewijzen aan te voeren. Foto's - ze zeggen veel. Hoe gezel- I lig vol was het vroeger aan de I Wassenaarseweg en tot in de I jaren zeventig vaak ook in de I Kikkerpolder. Hoe pijnlijk is I het te ervaren dat er nu mos I groeit op al die tribunes. Niet I alleen bij UVS natuurlijk. Zeventig jaar UVS in beeld, veel I materiaal uit een tijd die door I velen de omschrijving "goeie I ouwe" heeft meegekregen. Maar er deugde toen ook het no- I dige niet, hoor. Als je in een verklaring uit 1925 I leest hoe terreinknecht/kantine- I beheerder J. van Egmond zijn I taak zag ("Gratis thee inschen- I ken voor de UVS-elftallen, voor I de tegenpartij is niet nodig") I dan denk je: nou, goeie, ouwe I tijd.... LEIDEN (GPD) - De Nederlandse tafeltennisbond heeft woord ge houden. Omdat Bettine Vriese koop en Ellen Bakker zich niet wilden schikken naar de wensen van de NTTB, zijn beiden niet opgenomen in de landenploeg voor de Europese kampioen schappen in Moskou. Bondscoach Jan Vlieg voegde gis teravond Jantien Jansma (Toren- stad) en Sandra de Kruiff (Scylla) bij de Nederlandse ploeg. Mujan Kloppenburg (Torenstad) was al eerder opgenomen in de selectie. De uitverkiezing van De Kruijff is overigens onder voorbehoud, omdat de Leidse nog niet weet of zij vrijaf krijgt voor het door de bond verplicht gestelde trai ningskamp in Polen. Mocht de uitkomst negatief zijn, dan moet Vlieg op zoek naar een andere kandidate voor zijn ploeg. Het is nog onzeker of Bettine Vrie sekoop de reis naar Moskou zal meemaken. De NTTB schreef de Hazerswoudse wel in voor het in dividuele toernooi in Rusland, maar is het de vraag of Vriese koop van die mogelijkheid ge bruik maakt. De gebeurtenissen tijdens het afgelopen weekeinde afgewerkte NK hebben de speeln Avanti niet onberoerd ge laten. „Zoals de zaken er nu voorstaan", zei Avanti-bestuurs- lid Leon van der Werf desge vraagd, „gaat ze niet mee". In de loop van deze week neemt Bettine Vriesekoop een definitie ve beslissing. Jerry Beck dunkt in een eerdere confrontatie met Amsterdam. Tot nu toe WOn Leiden driemaal. <f0to Kees van der Burg) we het verleden dan maar rusten. De realiteit is, dat we met over macht tweede zijn geworden en min of meer aan onze stand ver plicht zijn om Amsterdam terug te wijzen. Welaan, ik geloof er wel in. Morgen, thuis, moeten we kunnen winnen. En als dat nog lukt met grote cijfers dan denk ik dat het een serie van twee wed strijden wordt. Het zwakke punt bij Amsterdam is de mentaliteit. Het is alles of niks". "Dat maakt ze", vult Leidens' bes te verdediger en schutter Randy Wiel meteen aan, "toch ook tot een gevaarlijke ploeg. Je weet het bij hen nooit. Als Dave Dow ney draait kunnen er nog gekke dingen gebeuren. Maar ze laten snel het koppie hangen. Wij moe ten zo snel mogelijk proberen om een gat te slaan. Dan is het meteen maar over ook." Factoren Ruud Harrewijn beaamt dat nog maals. Waarschuwt dan toch voor 'externe' factoren die in dit soort wedstrijden een belangrij ke rol kunnen spelen. Hij doelt dan op scheidsrechters, het feit dat er midweeks wordt gespeeld en het beetje mazzel dat je als ploeg gewoon nodig hebt. Maar zegt dan ook: "In principe heb je het natuurlijk allemaal zelf in de hand. Als ik hun Amerikanen wegstreep tegen die van ons dan houden wij een betere ploeg over. Het kan tegenzitten, maar toch nooit zoveel dat de beste niet wint. En over een heel jaar gezien zijn wij sterker dan Am sterdam. Misschien had niemand dat verwacht, maar dat is wél ge bleken". AD VAN KAAM GERONA (AFP) - De Spanjaard Jose Recio heeft na de proloog en de eerste etappe van de Cata laanse Week de leiding in het al gemeen klassement. Hij heeft een voorsprong van één seconde op zijn landgenoot Jesus Blanco- Villar. Beste lid van de ploeg van Peter Post is de Australiër Phil Anderson, die de gedeelde zesde plaats bezet op zes seconden. In de door Recio gewonnen pro loog over 2600 meter eindigde Anderson als vierde. De eerste rit leverde een zege op voor de Spargaard Jaime Vilam^jo, die één seconde voorsprong had op de grote groep. Anderson werd tweede, Johan Lammerts eindig de als vijfde. De uitslagen zijn: Proloog: 1. Jose Recio (Spa) 3 minuten, 3,26 seconden; 2. Jesus Blanco-Villar (Spa) 3.04,67; 3. Raimund Diet- zen (WDl) 3.06,12; 4. Phil Ander son (Aus) 3.09,28; 5. Luc Colijn (Bel) 3.09,70; 9. Jos Schipper (Ned). Eerste etappe: 1. Jaime Vilam^jo (Spa) 3 uur, 10 minuten, 53 seconden; 2. Phil Anderson (Aus) op 1 seconde; 3. Werner de Vos (Bel) z.t.; 4. Alfon so Gutierrez (Spa) z.t.; 5. Johan Lammerts (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Jose Recio (Spa) 3 uur, 14 minu ten, 57 seconden; 2. Jesus Blan co-Villar (Spa) op 1 sec.; 3. Rai mund Dietzen (WDl) op 3 sec.; 4. Phil Anderson (Aus), Jaime Vila- majo (Spa) en Luc Colijn (Bel) op 6 sec.; 9. Jos Schipper (Ned) op 9 MOSKOU (ANP) Harm Wiersma heeft in de damtweekamp tegen de Sowjetrussische grootmeester Wadim Wirny na twee partijen de leiding. In een zeer spannend verlopen en oorspronkelijk gespeelde partij, gaf de 18-jarige jeugd-wereldkampioen zich na de 55ste zet van Wiersma gewonnen, waardoor de Nederlander een voorsprong heeft van twee punten: 3-1. Het Russische publiek was weer massaal naar het gebouw van de Moskouse schaak- en damclub gekomen, waar de tweede partij zich aanvankelijk rustig, maar toch ook weer niet via platgetre den paden ontwikkelde. Wirny's drie-om-drie op de negentiende zet deed de spanning stijgen, om dat beide spelers daarna op eigen inzicht waren aangewezen. Wel bleek Wiersma de betere kansen in handen te hebben. Vooral Wits 36ste zet zal aan een nadere be schouwing moeten worden on derworpen. Ook de Russische grootmeesters gaven hun land genoot nog maar weinig kans aan zijn eerste nederlaag tegen de Nederlandse wereldkam pioen te ontkomen. Wiersma maakte het karwei vakkundig af en gaf in de slotfase van deze ruim vier uur durende partij zijn tegenstander geen kans meer op herstel. De tweede partij van de damtwee kamp Wiersma-Wirny had het volgende verloop: Wit (Wirny) Zwart (Wiersma) 1. 32-28 17-22; 2. 28x17 11x22; 3 37-32 12-17; 4 41-37 6-11. 5 46-41 8-12; 6. 35- 30 20-25; 7 32-28 18-23; 8 40-35 23x32; 9 38x18 13x22; 10. 43-38 14-20; 11. 45- 40 20-24, 12. 33-29 24x33; 13. 38x29 16- 21, 14 31-26 21-27, 15. 42-38 19-23; 16. 29x18 22x13; 17. 39-33 13-18; 18. 44-39 17-22, 19. 34-29 25x32; 20. 37x6 10-14; 21. 47-42 14-19; 22. 29-24 19x30; 23. 35- x24 18-23; 24. 42-38 3-8; 25. 48-42 9-13; 26 49-43 5-10; 27. 42-37 10-14; 28. 37-32 23-29, 29. 32x21 29x20, 30 41-37 14-19, 31. 37 32 20-24; 32. 36-31 15-20, 33 31- 27 12-18. 34. 21-16 20-25; 35 43-39 4-9; 36. 26-21 18-22; 37 27x18 13x22; 38. 21- 17 22x11; 39. 6x17 1-6. 40. 40-34 7-11; 41 16x7 2x22; 42. 32-28 19-23. 43 28- x30 22 27. 44 30-24 27-31. 45 24-19 31- 36; 46. 33-28 36-41; 47. 50-45 6-11; 48. 38-32 8-12. 49 28 22 11-16. 50. 39-33 12- 17; 51. 22x11 16x7; 52 32-27 41-46; 53. 19-13 9x18; 54. 33-28 46x40, 55. 45x34 IPSWICH (Reuter/AFP) - Romeo Zondervan, die bezig is aan zijn tweede seizoen bij de Engelse eerste divisie club West Bromwich Albion, heeft gisteren de onderhandelin gen geopend met Ipswich-manager Bobby Ferguson over een eventuele transfer. Zondervan werd zaterdag gepas seerd voor het duel tegen Totten- ham, nadat Albion vorige week Steve Hunt en Tony Grealish had gecontracteerd. Voor de overbodig geworden Nederlan der zal een transferbedrag wor den gevraagd van ruim twee ton. Toen hij twee jaar geleden van FC Twente werd overgenomen, kostte de voormalige Hagenaar ongeveer vijf keer zoveel. Ips wich heeft in het verleden goede ervaringen gehad met de Neder landse middenvelders Arnold Muhren en Frans Thijssen. Zagalo De voetbalbond van Saoedi Arabïë heeft de trainer van het nationale elftal, de Braziliaan Mario Zaga lo, ontslagen. De beslissing is ge nomen wegens de slechte presta ties van het nationale elftal in het toernooi van de Golfstaten, dat in Muscat (Oman) wordt gehou den. Zagalo kreeg kort na de wedstrijd van Saoedi Arabië te gen Irak, die het met 0-4 verloor te horen dat hij kon vertrekken. Zondervan

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11