Nijpels politiek bedrog verweten u 20 21222324 Vlucht goed voorbereid IMF stelt te harde voorwaarden Techni-Sliow 19 VAT 84 Ontkenning ziekenfondsplan ergert CDA Arts geeft patiënt een slecht voorbeeld Peper heeft spijt van interview 'Mavo nog waardevol' Geen foto's ontsnapte gevangenen Bewaarders bedreigd en opgesloten Arnhem: compenseer banenverlies Giro Directeur Wereldbank over leningen aan arme landen: MAANDAG 19 MAART 1984 HATTEM (GPD) - Het CDA-kamerlid Lansink heeft WD-leider Nijpels het afgelopen weekeinde beschuldigd van 'politiek bedrog'. Hij deed dit nadat Nijpels zaterdag op het congres van zijn partij in Hattem had verklaard dat het CDA met de WD geen overleg had gevoerd over het uitdunnen van het ziekenfondspakket. Binnenland NIJMEGEN (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlandse huisartsen houdt er leefgewoon ten op na die als voorbeeld voor de patiënten ronduit slecht zijn te noemen. Tien procent leeft zelfs uitgesproken ongezond. Hoewel huisartsen hun patiën ten bijna dagelijks adviseren over de kwalijke gevolgen van roken, drinken en onvoldoende lichaamsbeweging, rookt bijna de helft zelf, wordt er door artsen relatief stevig gedronken en doet veertig procent zelden of nooit aan sport. In driekwart van de huisartsenge zinnen ontbreekt een eigen huis arts, er wordt veel zelf gedokterd en het gebruik van geneesmidde len is hoog. Huisartsen en hun gezinsleden raadplegen veel sneller een specialist als "zelf hulp" niet het gewenste resultaat oplevert. Dat concludeert de Hilversumse arts P. Lens na een onderzoek onder de bijna vijfhonderd huisartsen, waarop hij eind deze maand promoveert aan de katho lieke universiteit in Nijmegen. Volgens Lens blijkt de arts die zelf ziek wordt moeite te hebben om de rol van zieke op zich te ne men. Dat uit zich volgens hem onder meer in het ontkennen van ziek te en het zolang mogelijk uitstel len van professionele hulp. Als hij dat uiteindelijk doet, is het volgens Lens doorgaans bij een bevriende collega. "De arts en zijn gezin lopen het ge vaar zelden normaal te worden behandeld. Of de behandelend arts durft geen risico te nemen en doet te veel. of hij denkt dat zijn collega zelf wel weet wat goed voor hem is en doet te wei nig", aldus Lens. tief hoog. Meer dan zeventig pro cent van de huisartsen slikte het afgelopen jaar medicijnen, meestal op eigen recept of uit de eigen voorraadkast. Overigens tekent de Hilversumse arts erbij aan dat de apotheekhoudende huisarts minder medicijnen slikt dan zijn niet-apotheekhoudende collega. Wellicht werkt meer kennis van medicijnen een kriti scher gebruik daarvan in de hand", aldus Lens. Lens concludeert in zijn proef schrift dat huisartsen zich ken nelijk niet van gewone stervelin gen onderscheiden. "Men mag aannemen dat ze weten hoe een mens gezond zou kunnen leven, maar ze blijken die kennis over het algemeen niet bij zichzelf toe te passen. Dit gedrag mag mis schien menselijk zijn, navolging verdient het nauwelijks", aldus Lens. Nijpels zei dat er geen sprake is van een akkoord tussen de twee regeringspartijen over bezuini gingen op het ziekenfondspak- ket. Maar Lansink verklaarde gisteren dat er wel degelijk over leg hierover is geweest met de WD, namelijk "al vanaf decem ber 1983". Het CDA-kamerlid wees op een door de regerings partijen aangenomen motie van hem en van het WD-kamerlid mevrouw Kamp, waarin de ele menten voor het kortingsplan volledig zijn vastgelegd. Vorige week maakte Lansink be kend dat CDA en WD overeen stemming hadden bereikt over de bezuinigingen. Het akkoord hield volgens de christen-demo craat in, dat in dit jaar de eerste twee verpleegdagen in het zie kenhuis voor rekening zouden komen van de ziekenfondsverze kerde, die zich daarvoor ver plicht zou moeten herverzeke- Verdachte vrij, Justitie boos DORDRECHT/DEN HAAG (ANP) Op last van het gerechtshof in Den Haag is de van miljoenen- zwendel verdachte ex-scheeps makelaar Willem R. vrijgelaten. Het hof bepaalde in een door R.'s advocaat aangespannen beroeps procedure tegen de verlenging van zijn voorarrest, dat R. ten on rechte enkele dagen langer in een politiecel heeft doorgebracht in plaats van in het huis van be waring. Rijkspolitie en Openbaar Ministerie in Dordrecht toonden zich zaterdag zeer verbolgen over de invrijheidstelling van R., die begin dit jaar werd gearres teerd. Het politie-onderzoek te gen de praktijken van R. duurt al meer dan twee jaar en is nog lang niet afgerond. In de zaak moeten zelfs nog arrestaties worden ver richt. De Dordtse, met fraudebestrijding belaste officier van justitie, mr. A.C.M. Welschen noemt de vrij lating van R. een grote teleurstel ling. Hij zegt te verwachten dat de fraudebestrijding in Neder land nu minder geloofwaardig wordt. "Dit is een klap in het gezicht voor iedereen die al die tijd zo enorm intensief bij het onderzoek in de ze zaak betrokken is", meldt ook een zeer teleurgestelde kapitein J.P. Vaneerden van de Dordtse rijkspolitie. "Ik denk dat wij door R.'s vrijlating - de zaak te gen hem nooit meer voor de volle 100 procent rond zullen krijgen". MOORD OP MOEDER - Een 33- jarige man heeft gisteren bekend vorige week woensdag zijn 69-ja- rige alleenwonende moeder in haar woning in het Noordlim burgse Velden met messteken te hebben omgebracht. De politie vermoedt dat de man in een vlaag van verstandsverbij stering heeft gehandeld. Hij woonde tot voor enkele maan den bij zijn moeder in, en ging daarna alleen op kamers wonen. ROTTERDAM (ANP) - Burge meester Bram Peper van Rotter dam en zijn vrouw Gusta hebben spijt van uitspraken die zij heb ben gedaan in een interview met het weekblad Vrij Nederland. In het omstreden vraaggesprek oe fende Peper kritiek uit op het functioneren van ambtenaren van de afdeling voorlichting op het stadhuis en gaf zijn vrouw af op alle PvdA'ers, behalve haar man. Het echtpaar heeft de be trokkenen excuus aangeboden. Peper erkent, aldus een woord voerder, dat hij dom is geweest en de uitspraken niet had moe ten doen. „Ik ben ook maar een mens", luidt zijn verweer. Me vrouw Peper voert ter verdedi ging aan dat zij, enigszins verhit door de kritiek waaraan haar man de laatste weken in de pers bloot heeft gestaan, te ver is ge gaan in een poging voor hem op te komen. Het burgemeestersechtpaar meent wel dat het interview, dat bij hen thuis door hun vriend Ischa Meijer werd afgenomen, een ver tekend beeld geeft. Tijdens het vraaggesprek zou Peper voor driekwart aan het woord zijn ge weest en zijn vrouw, daartoe door Meijer uitgenodigd, een kwart. In de in het weekblad af gedrukte tekst liggen de verhou dingen precies andersom, aldus het echtpaar. ren. Ook zouden tandartsbezoek (voor volwassenen), fysiothera pie, geneesmiddelen en taxiver voer buiten het ziekenfonds moeten vallen. Nijpels zei zaterdag echter dat der gelijke bezuinigingen ontoelaat baar zijn. Ze zouden "onaan vaardbare gevolgen voor het in komen van de mensen hebben", aldus de liberale voorman. Hij wees er bovendien op dat al deze maatregelen samen een bezuini ging van 2,3 miljard gulden ople veren, terwijl volgens het regeer akkoord 'slechts' 900 miljoen gulden nodig is. Afgezien van dit miljard moet het kabinet elders in de volksgezondheid nog eens twee miljard gulden zien te vin den, onder meer door een bed denvermindering in ziekenhui zen. Nijpels zei het te betreuren dat door "voortijdige en onvolledige perspublikaties misverstanden Fractievoorzitter Nijpels op het WD-congres afgelopen zaterdag. (foto ANP). Naakte fietser wilde 'lekker gaan zwemmen' ZEVENAAR (GPD) - Surveille rende Zevenaarse politie mensen wreven zich zater dagnacht nog eens de ogen uit toen ze in het holst van de nacht een spiernaakte fietser op z'n gemak door Zevenaar zagen peddelen. Hij had al leen een paar handschoenen aan en toonde zich hoogst verwonderd toen de politie hem aanhield. Hij verklaarde op weg te zijn naar de plas bij Lathum om daar lekker te gaan zwemmen. Koud had de jongen, die 16 jaar bleek te zijn en uit Zevenaar kwam, het naar zijn zeggen helemaal niet hoewel de tem peratuur zich die nacht rond het vriespunt bevond. Vol gens de politie had de jongen „te zwaar aan Bacchus geof ferd". Men heeft hem van warme kleren voorzien en na ontnuchtering weer naar huis gestuurd. zijn ontstaan". „Het CDA-kamer lid Lansink heeft voor zijn beurt gesproken. Er is geen kant en klaar plan van CDA en WD", zei hij. Volgens Nijpels praten fractiespe cialisten van CDA en WD nog over de invulling van het bezui nigingsbedrag van één miljard gulden bij de ziektekostenverze keringen. Daarbij is tot nu toe al leen over de uitgangspunten overeenstemming bereikt, ver klaarde hij. Eigen bijdrage Bij de bezuinigingen staat volgens de WD-fractieleider centraal dat voor de voorzieningen die nu geheel door het ziekenfonds wor den vergoed, een eigen bijdrage wordt ingesteld. Daardoor wordt de verzekerden de mogelijkheid geboden zelf de inhoud van de verzekering - en daarmee de hoogte van de premie - te bepa len, aldus Nijpels. Het CDA houdt vast aan het ak koord, dat volgens de christen democraten wel degelijk is geslo ten, aldus een reactie van een woordvoerder van de CDA-frac- tie. Volgens hem brengt de WD de bezuinigingen in gevaar door het overeengekomen pakket af te wijzen. ARNHEM (ANP) Het mavo moet zijn plaats en inhoud behouden in het bestaande onderwijsstel sel. De knelpunten die er zijn moeten worden opgelost en on derwijskundige vernieuwingen, zoals de middenschool, mogen niet worden afgedwongen door de overheid. Tot deze bevindingen zijn zaterdag in Arnhem de docenten geko men op de Mavo-dag van het Ne derlands genootschap van lera ren (NGL). Daar hield de weten schapper drs. D. van Viersen een inleiding waarin hij constateerde dat het mavo nog waardevol is. Hij meende echter dat niet alles bij het oude kan blijven en toon de zich voorstander van geïnte- De zij-uitgang (zie pijl) van de greerd onderwijs. Scheveningse strafgevangenis In het mavo zitten in ons land meer waar gisterochtend 15 gedetineer den een kwart miljoen leerlin- den ontsnapten. (foto gpdk gen. Het is daarmee de meest verbreide opleiding. Van de leer lingen die het diploma behalen gaat het grootste deel naar het beroepsonderwijs, een kleiner deel naar het havo. Minder dan een vijfde verlaat na het behalen van het diploma het dagonder wijs. Nadat was gemeld dat op een volkstuinencomplex in Rotterdam-Om moord een van de uit Scheveningen ontsnapte gevangenen zou rondlopen, waren agenten van de Rotterdamse politie snel ter plaatse. (foto anp>. SCHEVENINGEN (GPD) Justi tie is niet van plan de portretten te tonen van de tien nog voort vluchtige gedetineerden, die gis teren uit het Huis van Bewaring in Scheveningen zijn ontsnapt. Hoewel de tien als gevaarlijk be kend staan, noemt justitie het ui terst ongebruikelijk gegevens van de voortvluchtigen bekend te maken. Onder de voortvluchtige gedeti neerden bevinden zich in elk ge val twee personen, die worden verdacht van of al veroordeeld zijn voor doodslag. Andere ont snapten hebben voor het meren deel vermogensdelicten begaan, waarbij geweld is gebruikt. „Toch is het niet de taak van het publiek die mensen op te sporen. Daar hebben we in eerste instan tie de politie voor, die daarvoor is opgeleid", aldus justitie-woord- voerster mevrouw Plateeuw. Na de bevrijding van de ontvoerde biermagnaat Freddie Heineken, eind vorig jaar, heeft justitie wel de portretten verspreid van de op dat moment nog voortvluchti ge ontvoerders. (Vervolg pagina 1) De ontsnapping van vijftien gede tineerden uit het Scheveningse Huis van Bewaring gebeurde gis terochtend om tien voor negen. Alle gevangenen, 145 in totaal, zaten toen nog in hun cel. Alleen de 24-jarige W. L. verbleef buiten zijn cel. Hij had kantinedienst en zette koffie voor bewaarders en gedetineerden. L. vroeg een van de bewaarders hem naar zijn cel te begeleiden om een aspirientje te halen. Daarna wilde hij naar een andere gedetineerde, de 43- jarige K., om diens gitaar te le- De bewaarder opende de cel, waar K. een pistool op hem richtte. Te gelijkertijd greep L. de bewaar der bij de keel. De man riep om hulp, maar werd met de kolf van het pistool tegen de grond gesla gen. Voor de hoofdwond die hij daarbij opliep, is hij later in een ziekenhuis behandeld. K. en L. ontnamen de bewaarder de sleu tels en sloten hem op in de cel. Hulpgeroep Drie doden bij verkeersongeval DE BLESSE (ANP) - In De Blesse (Friesland) zijn afgelopen zater dag door een verkeersongeluk twee Luxemburgers en een- Westduitser om het leven geko men. De bestuurder van de auto waarin ze zaten, eveneens een Luxemburger, werd gewond overgebracht naar het zieken huis in Heerenveen. De auto waarin het viertal reed is volgens de politie op onverklaar bare wijze via dp linkerweghelft en de berm tegen twee bomen gebotst. ARNHEM (ANP) - Burgemeester en wethouders van Arnhem wil len dat de regering stad en regio schadeloos stelt voor het op han den zijnde verlies van arbeids plaatsen bij het Arnhemse giro kantoor. Door verdergaande automatisering en computerisering verdwijnen daar volgens het college de ko mende jaren meer dan 1000 ar beidsplaatsen. Dat verlies dient volgens het stadsbestuur gecom penseerd te worden door het overplaatsen van PTT-diensten en afdelingen naar Arnhem en het opstarten van nieuwe PTT-activiteiten in de Rijnstad. Een en ander staat in een brief van burgemeester en wethouders van Arnhem aan minister Smit-- Kroes (verkeer en waterstaat). Het college zegt weliswaar be grip te hebben voor het bij de postgiro aan de gang zijnde pro ces van arbeidsbesparing, maar de overheid dient daarbij wel meer rekening te houden met de verstoring van de werkgelegen heid in de betreffende regio. „Dat geldt met name voor de regio Arnhem, waar de werkloosheid al jaren veel hoger ligt dan het landelijk gemiddelde", aldus B en W. De plannen voor een post bank wil het college daarom graag ondersteunen indien dat leidt tot een uitbreiding van de werkgelegenheid in Arnhem. UTRECHT (ANP) - Dr. F. van Dam, een van de directeuren van de Wereldbank, vindt dat het In ternationale Monetaire Fonds ten onrechte bij het verstrekken van leningen aan de armste ont wikkelingslanden harde voor waarden stelt. Dat bleek zater dag in Utrecht op een bijeen komst van de Evert Vermeer stichting, de organisatie binnen de PvdA voor ontwikkelingssa menwerking. De zogenaamde aanpassingslenin gen van het IMF, leningen onder de voorwaarde dat een land zijn economie aanpast door middel van sterke bezuiniging, zijn vol gens Van Dam ontworpen voor westerse landen. Deze vorm van leningen kunnen niet worden toegepast bij de armste landen. Als een land al op een minimum niveau zit is het bijvoorbeeld een onredelijke eis dat de consump tie omlaag moet en investeringen moeten worden gestopt. Het is voor de meeste arme landen niet of nauwelijks mogelijk aan de eis van vergroting van de ejxport te voldoen. De aanpassingsprogramma's van het IMF - die meestal een korte loptijd hebben - mogen er vol gens de Wereldbank-directeur niet toe te leiden dat de betrok ken landen schulden op zich ne men die hen later opbreken. Er zal voor deze landen veel meer langlopend kapitaal beschikbaar moeten komen, aldus Van Dam. Van Dam waarschuwde er verder tegen ontwikkelingsgelden voor een bepaald land te gebruiken voor vermindering van de schul den van dat land. Over de hele wereld wordt 30 miljard dollar aan hulp verleend, bij een totale schuld van 900 miljard dollar en een jaarlijks bedrag voor aflos sing en rente van 150 miljard dol lar: "Gaan wij deze weg op, dan zijn wij dus binnen de kortste ke ren alle hulp kwijt, zonder dat er iets wezenlijks aan de schulden Het socialistische Tweede-Kamer lid Kombrink nam stelling tegen de in zijn partij vaker gehoorde opvatting dat bij de maatstaven die het IMF hanteert voor het ge ven van een lening, ook een poli tieke beoordeling van het ont vangende land een rol moet spe len. Volgens de socialist ontstaat er dan een onwerkbare situatie, omdat er dan bijna altijd wel een land zal zijn dat om louter poli tieke redenen bezwaar zal maken tegen het verstrekken van een le ning. De Braziliaanse econome prof. Ma ria da Conceigao Tavares zei te verwachten dat een aantal La tijns-Amerikaanse landen, zoals Brazilië, Venezuela en Argenti nië nog dit jaar officieel zullen aankondigen dat zij weigeren hun enorme schulden af te beta len. Inmiddels waren de vijf overige bewaarders op het hulpgeroep afgekomen. Zij werden door K. onder bedreiging van het pistool tegengehouden en naar de kanti ne gebracht. K. haalde vervol gens met de hoofdbewaarder een sleutelkast leeg en ging de cellen langs om deze te openen. Vol gens justitie is hij daarbij volko men willekeurig te werk gegaan. Daarna werden de bewaarders in de cellen opgesloten. In totaal zijn zo'n 25 cellen ge opend, maar slechts vijftien ge detineerden maakten van de ge legenheid gebruik te ontsnap pen. Zij liepen via het binnenter rein naar de zij-uitgang aan de Van Alkemadelaan. In groepjes van drie tot vier man verlieten de gedetineerden het gevangenis complex. Een aantal stapte in drie gereed staande vluchtauto's. De overigen kozen te voet het ha- zepad. Opvallend is dat de gestichtswach- ten, die het gevangeniscomplex vanuit torens in de gaten hou den, de ontsnapte gedetineerden niet hebben opgemerkt. Volgens de woordvoerster van justitie houden de gestichtswachten met name de gebruikelijke vlucht routes, de daken en de muren, in de gaten. Het is volgens justitie wel begrijpelijk dat mensen die het complex via een normale uit gang verlaten, niet worden ge- De ontsnapping heeft nauwelijks een half uur geduurd. De gevan genen die wel uit hun cel waren bevrijd maar niet zijn ontsnapt, hebben na de aftocht van hun collega's de bewaarders uit hun benarde positie gered. Onder die gevangenen bevond zich A.D., een lid van een beruchte Haagse DRIEVOUDIGE MOORD - De politie van Amsterdam heeft gis teren een 28-jarige man uit die stad in zijn woning aangehouden op verdenking van drievoudige moord. Hij zou op zondag 4 maart een 33-jarige vrouw heb ben gewurgd en haar 9-jarige dochter en 6-jarig zoontje met messteken om het leven hebben gebracht. De man bezocht de vrouw, die gescheiden was, sinds 1981 regelmatig, aldus de politie. Het motief van de daad is niet duidelijk. familie. Zijn broer L.D., ook geen onbekende van de Haagse poli tie, behoorde wel tot de 15 ont snapten. Hij is dezelfde dag nog opgepakt. Onmiddellijk na de uitbraakpo- ging zijn alle gevangenen in hun cel opgesloten en is een intern onderzoek begonnen. Tot nu toe heeft dat nog niets concreets op geleverd. Er waren de laatste da gen geen aanwijzingen dat een ontsnapping werd voorbereid. Het is voor justitie nog onduide lijk hoe K. in het bezit is geko men van een pistool. K., die in Capelle werd gearresteerd, heefl daarover in de eerste verhoren niets losgelaten. Senatoren van WD tegen verder belasten tweeverdieners HATTEM (GPD) - De WD-fractie in de Eerste Kamer wijst bij voorbaat nieuwe lastenverzwa- rende belastingmaatregelen voor tweeverdieners af. Een dergelij ke belastingverhoging zou het gevolg kunnen zijn van de voor volgend jaar bedoelde laatste fa se van de maatregelen voor deze groep. Fractievoorzitter dr. G. Zoutendijk kondigde dit zater dag aan op het te Hattem gehou den WD-partijcongres. De WD-fractie in de Tweede Ka mer wil nu nog geen eventuele lastenverzwaring voor tweever dieners uitsluiten. Volgens fi nancieel specialist De Grave zijn de liberalen nog in onderhande ling met het CDA over deze kwestie. Zoutendijk echter wees zaterdag op de voorgenomen individuali sering van sociale premies, waar bij mannen en vrouwen ieder zelfstandig de premies moeten betalen. Voor de WD-senatoren is hiermee de grens van het inle veren voor tweeverdieners be reikt. Bij de dit jaar in werking getreden eerste twee fasen van de twee- verdienerswet bestaan nog steeds ongelijkheden in het be lastingsysteem. Zo betaalt bij voorbeeld iemand die alleen 60.000 gulden verdient, meer be lasting dan twee personen die sa men datzelfde bedrag binnen krijgen. Dit is een gevolg van de progressie in ons belastingstel sel, waarbij men meer belasting moet betalen naarmate men in een hogere belastingschijf valt. Om dit verschil weg te nemen moe ten of tweeverdieners meer be lasting gaan betalen of moet aan alleenverdieners een voordeeltje worden gegeven. Hiervoor wordt nu gesproken door de financiële specialisten van CDA en WD. ADVERTENTIE vakbeurs voor machines en gereedschappen voor metaalbewerking, lastechniek enz. BERNHARD- MARIJKE- EN MARGRIETHAL dagelijks van 9 30-17 00 uur donderdag 22/3 van 9 30-21 00 u zaterdag 24/3 van 9.30-15 00 uur WOENSDAG DONDERDAG f ZATERDAGEN 9e vakbeurs algemene toelevering dagelijks van 9.30-17 00 uur. do. 22/3 van 9.30-21 00 uur.za.24/3 van 9 30-15 00 uui JULIANA- EN MARGRIETHAL

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5