actief in vrije tijd Rembrandtplantsoen verandert ingrijpend Pierre Verreck, een treinengek Moeder al week boos: jongetje neemt de benen Jong viertal op heter daad betrapt Merenwijk tijd zonder stroom ■■Mi Oostenrijks bal weer in gehoorzaal Sleutels: beste goalballteam Leidenaar spuide zaterdag zijn kennis in Frank Kramer Show MAANDAG 19 MAART 1984 - "Kunt u mij vertellen hoe ik bij de Schildersplaats kom? "Ja, dat is in de Weddesteeg bij het Rembrandtplantsoen. U weet wel, dat kunstwerk. Daar bij Burgerschapskunde. Maar u kunt er niet met de auto komen". Een denkbeeldig gesprek. De autochtone Leidenaar zal nauwelijks herkennen dat het over zijn stad gaat. Want het gesprek kan alleen in de toekomst realiteit zijn. Nog is het Rembrandtplantsoen een rommelig, slecht onderhouden plukje gras met enkele eerbied waardig oude kastanjes en linden en enkele oude, in vervallen staat verkerende gebouwen, waarvan het voortbestaan onzeker is. De benaming Schildersplaats heeft nu alleen nog maar waarde in de beperkte kring van de gemeentelijke straatnamen-commissie, het kunstwerk leeft nog slechts in de ideeënwereld van een Arnhemse kunstenaar, de Stichting Burgerschapskunde zetelt nog in Leider dorp en vooralsnog is de Weddesteeg voor auto's toegankelijk. LEIDEN - Deze zomer zal het gebiedje tussen het Noordein de, Witte Singel, Galgewater en de Weddesteeg een ingrij pende verandering ondergaan. De eerste werkzaamheden worden op dit moment al uit gevoerd, de meeste zijn in een of ander stadium van voorbe reiding. Het Rembrandtplantsoen, zoals de gemeente het gebiedje aan duidt, zal weer een klein stukje toevoegen aan één van de lei dende gedachten achter de vernieuwing van de Leidse binnenstad: de aanleg van een groene gordel op de vroegere stadswallen. In diezelfde ge- dachtengang kwamen in het recente verleden het Anker- park, het Huigpark en het Ka toenpark tot stand. De groene gordel wordt gecompleteerd door het van oudsher groene Plantsoen/Plantage, de be graafplaats aan de Groenes- teeg (door de gemeente aange kocht met de bedoeling de be graafplaats in de verre toe komst open te stellen voor het publiek), de R.K. begraafplaats in de Verversbuurt, de Hortus Botanicus en de parken die aan de noordkant verschijnen na het vertrek van de reini gingsdienst aan de Noorder straat en de Stadshulpwerf in de Verversbuurt. Het Rem- door Leo Maat brandtplantsoen is een kleine schakel in die keten. Monumentaal De bescheiden omvang van het gebiedje maakt het niet min der ingewikkeld om het be leidsvoornemen uit te voeren. Vers in het geheugen liggen de moeizame en langdurige on derhandelingen met de bezet ters van wat in het grijze verle den de Ziekenboeg van het Marinecomplex was en in een minder grijs verleden het on derkomen van welzij nsinstel- ling Troef. Nadat de onderhandelingen tot een goed einde waren gebracht en de bezetters van het ge bouw verhuisden naar het Har- teveltcomplex aan de Lange- gracht, is vorige week door het Delfts/Leidse sloopbedrijf Van Eijk het gebouw onbruikbaar gemaakt om straks met de grond gelijk gemaakt te wor den. In het gebied blijven in elk geval het witte woonhuis aan de voet van de nieuwe Rembrandtbrug, de uit het eih- de van de vorige eeuw dateren de hoofdgebouw van de Kweekschool voor de Zeevaart en de monumentale Witte Poortkazerne gehandhaafd. De toekomst van het voormalige ontspanningsgebouw (vanaf het Noordeinde het voorste ge bouw) is onzeker. Het tussen de beide gebouwen gelegen trappenhuis wordt zeker afge broken, al was het alleen maar omdat dit voor de restauratie van de Zeevaartschool noodza kelijk is. Het hoofdgebouw van de Kweekschool voor de Zeevaart staat er wat mismoedig bij. Het borstbeeld van Prins Hendrik Leiden boven de toegangsdeur herin nert nog maar vagelijk aan glo rieuzer tijden. De tijd van ver val is evenwel ten einde. Bin nenkort krijgt de gemeente raad een voorstel tot restaura tie van het gebouw, dat immid- dels op de gemeentelijke mo numentenlijst prijkt. De be doeling is dat onmiddellijk na de bouwvakantie met de res tauratie begonnen wordt, zo dat de Stichting Burgerschaps kunde er negen maanden later haar intrek kan nemen. Aan de Witte Poortkazerne wordt al het nodige vertimmerd en het witte woonhuis aan de Wed desteeg is aan de bewoners verkocht met de plicht het huis te verbeteren. Kunstwerk Met het opknappen van de ge bouwen alleen is men er nog niet. De gemeentelijke directie Groen heeft vorig jaar een schets gemaakt hoe de omge ving van de gebouwen - een luttele drieduizend vierkante meter - ingericht zou kunnen worden. Op de lege ruimte aan de Weddesteeg, die wordt ver groot door de sloop van de Zie kenboeg, zou een pleintje aan gelegd kunnen worden. De di rectie Groen dacht aan bestra ting, zitbanken en leilinden. Dat pleintje, gelegen tegenover het geboortehuis van de schil der Rembrandt van Rijn, is de Schildersplaats gedoopt. Aan de Witte Singel-kant van het hoofdgebouw zou een beperkt aantal parkeerplaatsen moeten komen en verder een groen voorziening met een voet- en fietspad van de Rembrandt brug naar het Noordeinde. Sindsdien hebben de plannen een interessante ontwikkeüng doorgemaakt. De zogenaamde percentage-commissie be moeide zich ermee en het ge volg was dat de Arnhemse kunstenaar G. Bayards de op dracht kreeg de Schilderplaats te ontwerpen. Bayards liet zijn gedachten erover gaan en kwam tot een ontwerp, dat het hele gebied omvatte. Het gaat uit van het werken met vlak ken en plateau's. Op de ma quette ziet het er allemaal leuk uit, maar of het praktisch uit voerbaar is wordt van gemeen tewege betwijfeld. Er kleven nog zoveel bezwaren aan het plan, dat de gemeente de ma quette liever nog niet aan het publiek prijs geeft. Het zou wel eens kunnen zijn dat de kun stenaar zijn ideeën anders vorm moet geven. Maar hoe het ook zij, de gemeente wil in de loop van deze zomer het Rembrandtplantsoen aanleg gen. T)at wil zeggen: de bestra ting. Het planten van bomen zal vóór half april niet meer lukken en zal dan pas in het na jaar weer mogelijk zijn. Inmid dels is men al bezig de Juliana- linde ter plaatse in ere te her stellen en het oude hekwerk langs het Noordeinde na een opknapbeurt terug te zetten. De groene gordel rond de bin nenstad nadert zijn voltooiing en dat is een kunstwerk op zich. LEIDEN - De Leidse politie trof gisternacht omstreeks half drie een achtjarig jongetje aan op de Hoge Rijndijk dat van huis bleek weggelopen. Het ventje zei de benen te hebben genomen om dat zijn moeder al een week boos op hem was. Hij is door de agen ten weer thuis gebracht. De ou ders hadden niet gemerkt dat hun zoon er in het holst van de nacht vandoor was gegaan. LEIDEN - Vier Leidse jongens zijn zaterdagavond op heterdaad be trapt bij een inbraak in het club gebouw 'Op eigen wieken' in de Merenwijk. Het viertal, in de leeftijd van 15 tot 16 jaar, werd gesignaleerd door omwonenden die terstond de po litie waarschuwden. De jongens wilden het gebouw net binnen gaan toen Leidse agenten ter plaatse kwamen om hen in te re- kenen. LEIDEN - Een deel van de Leidse Merenwijk heeft gisterochtend ongeveer twee uur zonder stroom gezeten. De stroomsto ring werd veroorzaakt door de ontploffing van een mof in de hoofdtoevoerkabel naar de Me renwijk. Het energiebedrijf Rijn land heeft de mofverbinding m de loop van de ochtend gerepa reerd waardoor de stroomtoe voer werd hersteld. Excursie De volksuniversiteit organiseert morgen een excursie naar het Girokantoor in Den Haag. De ze excursie omvat een rondlei ding door medewerkers van de postcheque en girodienst maar- bij het hele verwerkinsproces van giro wordt vervolgd. Aan vang half tien bij het bureau van de stichting, Oude Vest 45. EHBO De EHBO-vereniging 'Peerke Donders' attendeert u erop dat de lezing over EHBO en sport- letsel is verschoven naar don derdag 22 maart. Kinderkleding buurthuis Corn. Joppensz, Du Rieustraat 4. Dit keer gaat het om zomerkleding en schoenen en laarzen. De kleding moet schoon en heel zijn en voorzien zijn van maat, prijs en code nummer, bijv. uw huisnum mer. U kunt inleveren op dins dagavond van 19 00 tot 20.00 uur. De verkoop is op woens dagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur. Voor inlichtingen kunt u terecht bij Dolly van Raem- donck (144578) of Ria v.d. Meel (125005). Dispuut De disputen van de vakgroepen Indologie en Engels organise ren donderdagavond een bij eenkomt waarbij de 'Anglo-In- dianJIndo- Anglian' roman centraal staat. Als gastspreker is aanwezig drs. Peter van der Veer. met een voordracht over de schrijver Salmon Rushdie, auteur van Midnight's Child ren en Shame. De avond zal worden opgeluisterd door twee muzikanten die een Indiase 'Raga' ten gehore zullen bren gen. Ook zullen gedurende de avond Indiase snacks worden gepresenteerd. Plaats Cen traal faciliteitengebouw (Witte Singel); aanvang 19.30 uur. LEIDEN - Een jaarlijks terug kerend festijn: het zogenaam de "Ball der Oesterreicher" in de Stadsgehoorzaal. Da mes in het lang, heren in smoking dansend op de Weense walsen. Want ge danst wordt er nog steeds volgens de regels die dateren uit de tijd van Franz Joseph. De opening is traditioneel. Be gonnen wordt met een polo naise, daarna volgt de polka en dan de quadrille, een pro fessioneel artiest zorgt ver volgens voor een intermezzo, waarna weer een wals wordt ingezet om de heren en da mes op de dansvloer terug te krijgen. Vijftien jaar geleden werd het Oostenrijkse bal voor het eerst gehouden. Een Oosten rijkse consul die in Wasse naar woonde kwam op het idee. Daartoe aangezet door zijn dochters, die regelmatig in het Weense vertoefden en zich afvroegen waarom er in Nederland niet jaarlijks een bal werd gehouden. Vandaar. (foto Holvast) LEIDEN - Op zijn derde jaar was hij al verliefd op de - nu legenda risch geworden - 'blauwe tram'. Daarna was hij niet meer weg te slaan bij het Hollands Spoor en Staatsspoor in zijn geboorte plaats Den Haag. Pierre Verreck al vele jaren woonachtig in Leiden, vlakbij de spoorlijn, weet alles van treinen. Zaterdagavond mocht hij een fractie van zijn kennis spuien in de Frank Kramer Show. Velen zullen zich hebben verbaasd over deze man die de antwoor den opdreunde alsof het een dienstregeling betrof. door Saskia Stoelinga Een miniatuurspoorbaan is in zijn hele huis niet te vinden. Voor zijn hobby trekt Verreck naar de stations. En soms verlaat hij voor een week zijn gezin om per trein naar alle delen van Europa te rei zen. Niet om iets van de wereld te zien, maar enkel en alleen om de treinen nog beter te leren ken nen. Als kleine jongen was Verreck daar al in geïnteresseerd. "Nee, niemand heeft dat ooit raar ge vonden", zegt hij daags na de uit zending. "Ik was altijd met de dienstregeling in de weer. Al op mijn zestiende wist ik meer dan de informatrices bij de inlichtin gendienst van de Nederlandse Spoorwegen. Mijn moeder heeft een stationschef nog wel eens naar alle delen van Nederland la ten bellen omdat ik toentertijd beweerde dat het voorste gedeel te van de trein Den Haag-Eind- hoven-Venlo in Eindhoven werd losgekoppeld en rechtstreeks naar Heerlen reed. Dat stond in geen enkel boekje". Enkele hoge heren van de Neder landse Spoorwegen sloegen de verrichtingen van Verreck zater dagavond gade en controleerden zijn antwoorden nauwkeurig. Veel dikke boekwerken kwamen daar aan te pas. Toch ging er tel kens weer een enthousiaste duim omhoog ten teken dat hij goed zat. "De 282 rijdt van Am sterdam naar Parijs Noord. Ver trektijd 7.48 uur; aankomst 13.52 uur". Er viel geen speld tussen te krijgen. Eigenaardig Ook nu weer praat hij aan één stuk door. "De rijtuigenomloop van de internationale treinen, dat is het mooiste wat er is. U weet niet wat ik daar mee bedoel?". Zich verkneukelend loop hij naar de kast en komt met een internatio naal spoorboek terug. Straks moet dat als bewijs gaan dienen. Zijn vrouw laat hem begaan. Ze vindt het geen onaardige hobby. Immers, elke verzamelaar is een 'gek'. Terug naar de omloop. Verreck neemt als voorbeeld de Italië Ri- vièra Express van Amsterdam naar Rome. Een trein met een paar eigenaardige lopen. Uit zijn hoofd: Vertrektijd 14.53; aan komst Rome andere dag 13.45. Niets bijzonders. Nu moet u op letten. Diezelfde avond vertrekt diezelfde trein, die nu 614 heet, om 23.05 naar Turijn; aankomst andere dag om 8.20. Om 22.00 staat dat rijtuig weer helemaal fris en schoon klaar om terug naar Rome te gaan. We spreken dan van de 613. Die is de andere dag om 7.07 weer terug op zijn oorspronkelijke bestemming: Rome. Om 16.25 is het weer de Rivièra Express die terug gaat naar Aamsterdam. Ja precies, aankomst Amsterdam de volgen de dag om 14.26. En dan gebeurt er iets heel merkwaardigs. De trein krijgt vervolgens als be stemming Milaan en is twee da gen later weer terug in onze hoofdstad om 's middags als Ri vièra Express de normale route naar Rome te vervolgen. Dat noem je een zesdaagse omloop", zegt hij enthousiast. Studeren Het kan natuurlijk gebeuren dat een rijtuig onderweg defect raakt. Voor de reziger een last, voor Verreck een gebeurtenis. De wagen gaat dan op transport naar de werkplaats in Oostende. Met een hemelse blik in zijn ogen richting spoorbaan, roept hij: "Ik zie zo'n rijtuig op een dag door Leiden zoeven. Prachtig, want niemand weet dat het enkele da gen daarvoor nog in Turijn stond". Verreck denkt wel dat hij een leu ke reisgenoot is. In de trein praat hij altijd met vreemde mensen. "Dat hoort erbij". Hij amuseert het gezelschap met zijn kennis. "Iedereen is altijd reuze geïnte resseerd". Alleen tegen de tijd dat er een station in zicht is, zal er een stilte vallen. Het hoofd gaat dan uit het raam, want Ver reck moet met eigen ogen zien hoe er gerangeerd en gesplitst gaat worden. Daar leer je enorm veel van. "Op het station in Köln kan ik zo een dag staan te kijken naar al die binnenkomsten. Ik LEIDEN - Het eerste Goalballteam van de gehandicapte sportclub 'De Sleutels' heeft zich zaterdag middag geplaatst voor de natio nale bekerstrijd op 14 april in Eindhoven. De laatste van de vier voorronden werd in het sportcentrum van de Leidse uni versiteit gespeeld. Goalball is een sport voor visueel gehandicapten. Er wordt ge- speeld met drie deelnemers per team. De bedoeling is om de bal, een basketbal met belletje, in het doel van de tegenstander te wer pen. De Leidse club won al haar wed strijden. Piet van Eik speelde als midvoor een prima toernooi, ter wijl de vaste vleugelspelers Cees Zwanenburg en Cees Smit uit stekend op dreef waren in de twee flankposities. Zij namen 25 van de 29 treffers voor hun reke ning. noteer alles, want wat ik noteer staat in geen spoorboek beschre- Tegen de tijd dat de nieuwste dienstregelingen uitkomen, meestal begin juni, wordt Ver reck zenuwachtig. "In ons land verandert er weinig. In het bui tenland des te meer. Spannende tijden. Avond aan avond wordt er gestudeerd. Soms met collega- treiners, maar meestal alleen. Binnen een maand is zijn kennis weer op peil. Frank Kramer riep dat hij het een 'schier onmogelijk prestatie vond'. "De heren van de NS wa ren ook onder de indruk", vult Verreck aan. "De avond van de uitzending belden ze nog op met de mededeling dat ik in de werk plaats in Oostende een kijkje mag gaan nemen op een Benelux Interrailkaart. Een hele leuke geste". Mooiste trein De mooiste trein en de leukste reis? Geen gemakkelijke vragen voor een man die in elk rijtuig wel iets fraais ziet. Hij doet een poging. "De reis van Basel naar Hamburg. Op die rit gebeurt ont zettend veel". Wat hij met 'veel' bedoelt weten we inmiddels: stoppen, rangeren, splitsen Hoe wel het paradepaardje van de NS de 'Rhein Gold' gebouwd is op snelheid, krijgt dit rijtuig toch Verrecks voorkeur. "Prachtige gestroomlijnd met clubwagens waarin kan worden gedanst of geroulet. Dat laatste las ik overi gens onlangs in de 'Koppeling', het blad van de NS. Een heel goed idee. Een trein is zo'n prachtig vervoermiddel en heeft zoveel mogelijkheden. Nee, van deze hobby kom ik nooit meer af".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3