c Ophalen huisvuil blijft in handen van gemeente 'Kruising Hofbrouckerlaan is nu levensgevaarlijk' Watervrienden drijven naar goud Meisjeslichaam in woord en beeld Initiatief Leiderdorpse WD strandt 3- Uitbreiding bibliotheek hard nodig Nog twee drempels in Wassenaarse woonwijk Kerkehout Leiderdorp in teken van acties tegen apartheid Stad en rand MAANDAG 19 MAART 1984 LEIDERDORP - De ge meente Leiderdorp zal voorlopig niet overgaan tot privatisering van de gemeentereiniging. Tijdens de vergadering van de raadscommissie finan ciën stond gisteravond het rapport van een WD- werkgroep ter discussie, die zich in deze kwestie had verdiept. In dit rap port werd becijferd dat op het gemeentelijk budget 71.000 gulden bezuinigd zou kunnen worden door de reinigingsdienst te pri vatiseren. De werkgroep achtte verder onderzoek in deze richting dan ook zeer gewenst. In een gemeentelijke notitie als reactie op dit rapport wordt door aanvullende berekeningen het fi nanciële voordeel bij uitbeste ding echter volkomen teniet ge daan. In de notitie wordt onder andere opgemerkt dat ook bij uitbeste ding de kosten van toezicht en beheer blijven bestaan en mis schien zelfs groter worden in dien meer klachten optreden. Verder bleek bij nader onder zoek dat in de door de werkgroep gebruikte offerte van een parti culier bedrijf geen rekening was gehouden met de kosten verbon den aan ophaal en verwerking van het onbrandbare grofvuil. Zoals WD-raadslid Kruidenier zei: "Het WD-rapport heeft niet de pretentie volledig te zijn. Het is maar een summier verhaal". Dat laatste was ook duidelijk de mening van de rest van de com missie, die op basis van de voor liggende gegevens geen behoefte aan verder onderzoek had. Wet houder Bezemer gaf aan: "Als U op een gegeven moment nieuwe feiten zou aandragen, kunnen we altijd nog opnieuw over privati sering spreken". Een andere con clusie van de wethouder: "In sommige plaatsen werken de rei nigingsdiensten zeer inefficiënt, waardoor privatisering voordeli ger is. Hier is het ongeveer even duur. Ik ben er trots op dat onze dienst concurrerend met het be drijfsleven kan opereren". Wat naast de gelijkblijvende kos ten duidelijk in het voordeel van de eigen dienst sprak, was het personeelsbeleid en de twijfel of bij uitbesteding gerekend mag worden op hetzelfde dienstbe toon. "Moreel blijft de gemeente verant woordelijk voor een goede gang van zaken", aldus burgerlid Van der Velden (WD) die verder zijn partijgenoten een onjuiste aanpak bij de opstelling van het rapport verweet. "Privatiseren betekent niet dat je een taak moet oppakken en overhevelen naar een private ondernemer. Een andere instelling zal een an dere oplossing voor de zaken hebben", verklaarde Van der Velden. Voor CDA-fractieleider Den Boeft lag de zaak vrij een voudig: "De 70.000 gulden is als sneeuw voor de zon weggesmol ten". VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense wijk Noord-Hofland moet een eigen bibliotheekfiliaal of een bibliobus krijgen, en het ge bouw aan de Wijngaardenlaan moet worden uitgebreid met een studieruimte. De studieruimte moet nog dit jaar of het komende jaar worden gebouwd, terwijl een eigen bibliotheek voor Noord-Hofland in de jaren 1986- 1988 tot stand moet komen. Zo luidt de visie van burgemeester en wethouders op het biblio theekwerk voor de komende ja ren. Het Voorschotense college doet in het nieuwe plan een paar stappen terug ten aanzien van de eerdere plannen. In het vorige plan, voor de jaren 1983-1985, was nog sprake van realisering van zowel een uitbreiding van de huidige bibliotheek én een vesti ging in Noord-Hofland. Het rijk, dat het bibliotheekwerk groten deels financiert, draaide echter de geldkraan vrijwel dicht met als gevolg dat beide bouwplan nen niet op het landelijke plan 1983-1985 voorkomen. Het college wil ondanks het uitblij- B en W Voorschoten ven van rijkssubsidie toch het gebouw aan de Wijngaardenlaan uitbreiden, een project dat ook door de gemeenteraad op de prioriteitenlijst voor dit jaar is gezet. De ruimtenood wordt steeds groter, aldus B en W, en KATWIJK - De Katwijkse politie heeft zaterdag in samenwerking met de radiocontroledienst van de PTT twee illegale zenders uit de lucht gehaald. De zenders - ra dio London en radio Pluto - wer den aangetroffen in woningen aan de Boulevard en in de Fran- kenstraat. De apparatuur is door de politie in beslag genomen. Te gen drie Katwijkers en een inwo ner van Noordwijk is proces ver baal opgemaakt. het college wil dan ook niet wachten met de bouw van een studieruimte tot in de volgende planperiode (1986-1988). Of het ook daadwerkelijk tot aanbouw komt, wil het college laten afhan gen van de vraag of Voorschoten die kan betalen en of het planolo gisch mogelijk is deze aanbouw snel te realiseren. De wijk Noord-Hofland moet in de visie van het college wachten op een eigen bibliotheekvoorzie ning. B en W stellen voor om dit project in het nieuwe gemeente lijke bibliotheekplan op te ne men en aan te melden voor het provinciale plan 1986-1988. Ook hierbij geldt echter dat deze nieuwe voorziening financieel en planologisch haalbaar moet zijn. Bovendien vindt het college dat nadrukkelijk moet worden beke ken of er samenwerking moge lijk is met de Leidse bibliotheek. De gemeente dient haar plan in bij de provincie, die dan een pro vinciaal bibliotheekplan opstelt. Aan de hand van de ingediende provinciale plannen maakt de minister een landelijk plan. WASSENAAR - De aanleg van twee verkeersdrempels in de Wassenaarse Van Bommellaan en het instellen van éénrichtings verkeer in delen van de Louise- straat en de Albertine/Charlotte- straat, vormen het sluitstuk van de maatregelen om het door gaande verkeer in de Wassenaar- se wijk Kerkehout in goede ba nen te leiden. Met deze voorlopig laatste verkeersmaatregelen in Kerkehout is een bedrag van bij na 3500 gulden gemoeid. Eind 1982 werd de verkeerswerk groep Kerkehout in het leven ge roepen om de verkeersproblema tiek in deze wijk op te lossen. Het probleem in Kerkehout was het ontbreken van een duidelijk on derscheid tussen doorgaande wegen en woonstraten, waardoor er veel sluipverkeer was. De werkgroep, bestaande uit wijk bewoners, gemeenteambtenaren en politiemensen, concludeerde al snel dat op het traject Kerke- hout/Louisestraat/Van Bommel laan de grootste problemen la gen. Vorig jaar werd al besloten om in het Kerkehout en in de Louisestraat verkeersdrempels aan te leggen en de kruisingen van de Louisestraat met de Jaco- basstraat en de Albertinestraat op te hogen zodat hier plateaus ontstaan. In zijn rapport stelt de werkgroep verder voor om in het oude deel van de Van Bommellaan nog eens twee verkeersdrempels aan te brengen, een suggestie die burgemeester en wethouders overnemen. Ook aan het voorstel om in een aantal straten éénrich tingsverkeer in te voeren, wil het Wassenaarse college gehoor ge ven. De werkgroep wil het deel van Louisestraat tussen de Jaco- bastraat en de Albertinestraat en het stuk Albertinestraat/Charo- lottestraat tussen de Mariastraat en de Agathestraat in één rich ting afsluiten. De aanleg van voetpaden langs de Daniël Ruys- straat en de Dokter Van Praag- straat is erg kostbaar, omdat de gemeente daarvoor eerst alle grond moet aankopen. Het is daarom beter het initiatief daar voor over te laten aan de bewo ners en de woningbouwvereni ging, aldus de werkgroep. Een andere maatregel die de werk groep voorstelt is om in de oprit naar het sportcomplex van de SV Wassenaar aan de Charlotte- straat een strook zwarte en witte tegels aan te brengen, zodat auto mobilisten erop attent worden gemaakt dat ze een voetpad krui sen. B en W zien er geen pro bleem in om ook deze wens uit te voeren. Aan het tekort aan parkeerruimte in de Louisestraat is volgens de werkgroep niets te doen, omdat er geen ruimte is daar parkeer plaatsen aan te leggen. In de Charlottestraat kunnen parkeer plaatsen worden aangelegd op een deel van de plantsoenen. Dat is echter niet alleen een erg dure oplossing, ook moet daarvoor eerst instemming komen van de bewoners en de woningbouw vereniging, voert de werkgroep als bezwaren tegen deze oplos sing aan. Het college is, zo blijkt uit het voorstel aan de raad, ook niet van plan deze parkeerplaat sen aan te leggen. De figuurdrijfgroep van de Zevenaarse Watervrienden. Hun figuren bleken bij de i voor het goud. VOORSCHOTEN - De figuurdrijf- pen. Het aantal individuele deel groep van de Watervrienden uit nemers bedroeg rond 210. Zevenaar is gistermiddag in het Figuurdrijven wordt gedaan door Voorschotense zwembad Het groepen van twaalf of zestien Wedde landelijk kampioen ge worden van sportverenigingen aangesloten bij de Nederlandse Culturele Sportbond. Tweede werden de meisjes van de Delft- se Watervrienden en derde de groep van Watervrienden Val- kenswaaard, die bij de vorige kampioenswedstrijden twee jaar zwommen, gelden in Dordrecht op de eerste Figuurdrijven, het woord zegt het meisjes en jonge v toont overeenkomsten met kunstzwemmen. Vormt in die tak van sport het figuren zwem men op muziek een belangrijk onderdeel, bij figuurdrijven speelt muziek geen rol. Ook wor den geen figuren onder water ge- plaats beslag hadden gelegd. De twee deelnemende ploegen van Watervrienden Voorschoten werden achtste en tiende. Aan de kampioenschappen heb ben tien verenigingen deelgeno men met in totaal vijftien groe- alr bestaat uit in een serene rust op het water drijven waarbij de groepsdeelnemers min of meer ingewikkelde figuren OEGSTGEEST - Het is alleen nog maar wachten op het eerste do delijk ongeluk op de kruising van de Lange Voort en de Hof brouckerlaan. En de vrees dat een onschuldig kind daar slacht offer van wordt is levensgroot aanwezig, meent de Oegstgeeste- naar B.G. Moolenaar. Hij woont vlakbij het gevaarlijke kruispunt en wordt daarom steeds gecon fronteerd met de vele ongeluk ken die er plaatshebben. Het kruispunt Lange Voort/Hof- brouckerlaan baart ook de ge meente Oegstgeest zorgen. De vele 'versieringen' bij het kruis punt getuigen daarvan. Behalve de gebruikelijke, driehoekige ook niet verhelpen. Er moeten radicalere maatregelen worden genomen". Op het kruispunt gebeuren zoveel ongelukken dat Moolenaar echt vreest voor het leven van de vele honderden fietsers die dagelijks gebruik maken van de Lange Voort en de Hofbrouckerlaan. Niet alleen gaan kinderen via de ze wegen naar een van de in de omgeving liggende scholen, maar voor velen is het ook de route naar de tennis- en hockey velden en het zwembad. "Hele schoolklassen pendelen er langs op weg naar het zwembad. Hor des kinderen iedere dag", zegt Moolenaar. stilstand vlakbij de vijver. Een wandelaar of een fietser had dus evengoed slachtoffer kunnen worden van dat ongeluk". Voorrangsweg ren. Dat er iets moet gebeuren is zeker. Moolenaar: "Gewoon een paar borden vervangen door een paar andere borden. Dan zeg ik: nee mensen, steeds meer verf en steeds meer borden is niet de op lossing". De schuld van de vele ongelukken Moolenaar overweegt ernstig actie DXanoftXn' MAANDAG Leiden Kapelzaal K&O - muziekproject van Beethoven, 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Woyzeck' van Werner Herzog, 20 en raadscommissie best- per', 20 Kapelzaal K&O - film 'De grote stilte' van Bergman, 20.15 uue. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les boor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. mevr. v.d. Zwan, tel. 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. Openbare Bibliotheek Zuid-West - open middag voor leerkrachten van scho len en medewerkers van club- en buurthuizen, 15-17 uur. APOTHEKEN 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, teL 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. LEIDERDORP - De gemeente Lei- derdorp zal in het najaar zeer waarschijnlijk twee weken in het teken staan van acties tegen de apartheid in Zuidelijk Afrika. De Boycot Outspan Actie (BOA) heeft namelijk Leiderdorp en bij voorbeeld ook Alphen aan den Rijn uitgekozen voor de zoge naamde stedenacties. Sinds de actie 'Leiden tegen apartheid' hebben diverse steden meege daan aan door BOA georgani seerde acties. Het is de bedoeling dat in het na jaar zoveel mogelijk Leiderdor pers bewust worden gemaakt van de situatie in Zuidelijk Afri ka en zich ook tegen apartheid uitspreken. "Allerlei maatschap pelijke groepen worden bena derd", vertelt contactpersoon van BOA in Leiderdorp, Roest. Zij denkt dan aan vakbonden, het onderwijs, politieke partijen, jongeren, vrouwen, kerkelijke groeperingen en dergelijke. Hoe de twee weken durende actie er uit gaat zien, is nu nog niet be kend. woensdag (21 maart) is er in De Sjelter aan de Heemraad- laan een eerste bijeenkomst van geïnteresseerden (aanvang acht uur). Dan zal er ook een werk groep moeten ontstaan die de ac ties gaat gaat voorbereiden. Woordvoerster Roest verwacht veel mensen. Een eerdere avond tegen apart van vrouwen was succesvol. "Maar voor Leider dorp is dit iets heel nieuws. We moeten afwachten hoe de bevol king er op reageert. Ik hoop heel positief. Bij de vrouwen leeft het in ieder geval wel". Overigens zijn er in het najaar geen acties te verwachten bij bijvoor beeld supermarkten waar sina sappelen uit Zuidelijk Afrika worden verkocht. Roest: "Zulke drastische acties verwacht ik niet. Het zal meer informatie ver strekken worden aan Leiderdor pers. Hoe dat gaat gebeuren we ten we nog niet precies, maar wel dat het heel groots zal worden". 'geef voorrang'-borden op de En juist die passerende fietsers e Hofbrouckerlaan (die overigens binnenkort worden vervangen door stopborden) is er kwistig met verf gewerkt. Behalve de witte lijnen en een geschilderde vluchtheuvel is er ook een raar soort zigzaggend geelgekleurde lijn op het wegdek van de Hof brouckerlaan geschilderd om aan te geven dat er een gevaarlijk kruispunt volgt. Het helpt allemaal niet veel, con stateert Moolenaar met angst en beven. "Na die laatste twee onge lukken in een week ben ik er van overtuigd dat alleen borden en wat verf niet helpt. Het vervan gen van de huidige borden door zes stopborden zal het probleem ook wandelaars lopen groot ge vaar. "Twee auto's op elkaar met wat blikschade, dat is niet zo erg. De kinderen daar gaat het mij om. Als twee auto's hier op el kaar rijden belanden ze door de hoge snelheden waarmee wordt gereden vrijwel altijd op de stoep of in het gras bij de vijver. Het een na laatste ongeluk ook. Dat was tussen een gepantserde geldwagen en een Volvo. Die Volvo was total loss terwijl dat toch een redelijk sterke wagen is. Het was gewoon een wonder dat de bestuurster, een jonge vrouw, en haar baby levend uit de auto kwamen. De geldwagen beland de in het gras en kwam pas tot ligt voor een groot deel bij de tomobilisten zelf, denkt Moole naar. "De hoofdoorzaak is dat de mensen die op de Hofbroucker laan rijden niet in de gaten heb ben dat ze een voorrangsweg na deren. Ze rijden vaak plompver loren het kruispunt op. Daar hel pen de borden niet tegen, maar ja, je hebt van die mysterieuze punten in het verkeer waar het altijd fout loopt". Overigens wil hij niet alle schuld bij de automobilisten leggen. "De basisfout ligt natuurlijk bij de gemeente Oegstgeest die een doorgaande weg dwars door een woonwijk en een winkelcentrum heeft gelegd. En nu er op de Pre sident Kennedylaan verkeers lichten zijn gekomen is het op de Lange Voort alleen maar druk ker geworden". Volgens de Oegstgeestenaar zou een vrij eenvoudige oplossing de situatie kunnen verbeteren. Hij denkt dan aan middenbermen zowel op de Hofbrouckerlaan als op de Lange Voort. Met de stop- borden zouden automobilisten dan beter in de gaten hebben dat ze een gevaarlijk kruispunt nade- wordt waargenomen maart door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. te gaan voeren voor een veiliger kruispunt. De eerdere aarzelin gen ("Ik ben niet het type van een actievoerder") zijn over boord gezet, want "als je naar kansberekening kijkt dan moet een onschuldig kind, dat zich ge- WIJKVERPLEGING woon aan de regels houdt, wel Leiden een keer het slachtoffer worden. Interkruis, Middelweg 38,Jtel- Is het niet de volgende keer dan de" van R'in. ImoO*. is het de daaropvolgende keer ^'„^rpT'zoeutÏÏoade Kd. Kruisgebouw, Berkenkade 16 tot 23 wel". VOORSCHOTEN - "MEISJE MEISJE" is de titel van een bun del gedichten met foto's die als een coproduktie van dichter Jelle Pijpers, leraar Nederlands aan de Albanianae-scholengemeen- schap in Alphen, en fotograaf Bart Bender zaterdagmiddag door henzelf in Voorschoten ten doop werd gehouden. De uitgave is beperkt van oplaag, rond twee honderd exemplaren, en wordt in eigen beheer uitgegeven In "MEISJE MEISJE" hebben Jelle Pijpers en Bart Bender hun kunstzinnige produkten gebun deld die alle een ding gemeen hebben: meisjes. Jelle Pijpers heeft eenvoudige, soms ietwat on deugende, gedichtjes geschreven over zijn zienswijze op en zijn be levingen met meisjes en vrouwen. De foto's van Bart Bender, waar van uitneembare afdrukken in de bundel zijn opgenomen, tonen in bijna soft-porno het meisjesli chaam en zijn een soms zwoele aanvulling op de gedichten. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 63.10 Per post 85,50 Maandabonnement f 21,21 (Autom betaling) Directie: G Koopman Ad|.dirN. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W E Metselaar Ad) Hoofdredacteur R Paauw Alg. redactiechef. A van Leeuwen Plv Alg redactiechef: J. M J Post Rubnekchefs J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) .H.I. J. Veldhuizen (regio) H v.d Post (plv) W. F. J. Wirtz. (bin Vbuit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2