■Moser: geen piin. Rustige start Verkuyl achter besluit synode '•Ernstige valpartij Jan Raas ,ovj s™ Oudgediende klassieker Uitslag Van Straaten maakt indruk in Kralingen Kasparov loopt uit BAANDAG 19 MAART 1984 F*V Sn enken Tadet 1 J *3 1 J SAN HEMO (GPD) - Op de plaats waar het eigenlijk had moeten beginnen, eindigde voor Jan Raas voorlopig het 'klassieke' seizoen. In de finale van Milaan-San Remo sloeg de Zeeuw tijdens de afdaling van de Cipressa met razende vaart over de vangrails de afgrond in. Nog voordat de Italiaan Francesco Moser in een glorieuze triomftocht de Via Roma opreed, lag Raas al tussen de witte lakens in het kleine, smoezelige ziekenhuisje van Bussana. Daar kwam dokter Lagorio met de onthutsende mededeling dat hij zeker drie tot vier weken uitgeschakeld zal zijn. Het hart uit de splinternieuwe Kwantum- Ij^ ploeg gerukt. Geen grote voorjaarsklassiekers meer, geen duel met Post. R^eteuterd hoorde assistent-ploeg- rewo leider Jan Gisbers het relaas van jy jj, de behandelend geneesheer aan. jy]. Terwijl zijn kopman versuft, iurj maar vooral verkrampt van de Rc PÜn °P de onderzoekstafel lag, besefte de Brabander dat de ka de^ pitein van het nieuwe schip, op u de woelige zee van het profwiel- rennen, overboord was geslagen, Gisbers: „Maar het had nog veel tjj erger kunnen zijn. Jan is, dwars d ha aedii Schur wint i dj uteij DEN HAAG (ANP) - Frits Schur is zaterdag winnaar ge worden van de Ronde van Zuid-Holland, een A-klassie ker voor amateurwielrenners met start en finish in Den Haag. In de eindsprint van de 172 kilometer lange rit ver sloeg de 33-jarige veteraan uit Didam zijn medevluchter Toine Poels. Ron Geutskens won de sprint van het peloton en eindigde als derde nog voor Dries Klein. De Ronde van Zuid- rïgj Holland was de ope- ningsklaSsieker voor de ama- Kjk teurs in Nederland, omdat de Ster van Zwolle twee weken geleden wegens sneeuw geen doorgang kon vinden. door de kruinen van de bomen, tien tot vijftien meter diep geval len. En geloof me: staan die bo men er niet, dan loopt het heel slecht met hem af'. Nu liep de Nederlandse kampioen zware kneuzingen aan zijn heup en rug, en een hersenschudding op. Twintig uur moest hij ter ob servatie in het „ospedale Bussa- ne", aan de voet van de Poggio di San Remo. Daaruit werd hij gis terochtend ontslagen en per am bulance naar het vliegveld van Nice vervoerd. Verslagenheid De verslagenheid in de formatie was groot. De leider, wiens resul taten in de klassieke wegwed strijden het stevige fundament zouden moeten vormen onder de Jonge" ploeg, uitgeschakeld door een valpartij. Geen optre den in de Ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelgem en Parijs-Rou- baix door die gruwelijke val. „Petito ging in de afdaling van de Cipressa onderuit. Ik kon hem niet ontwijken en vloog over de vangrails de bomen in. Dat is het laatste wat ik mij her inner", liet hij de team-begelei- ders weten, die geschrokken naar de kliniek waren afgereisd. Maar de woorden kwamen moei zaam over zijn lippen. Zelfs spre ken deed hem letterlijk pijn en aan lopen kwam hij ook gisteren nog niet toe. Gisbers was ontredderd. Ver dwaasd keek hij voor zich uit. Slechter had het wielerseizoen niet kunnen beginnen. „In Mi- 1. Francesco Moser (Ita) 294 km in 7 uur 22 min 25 sec. (gemiddelde snelheid 39,871 km. per uur), 2. Sean Kelly (Ier) op 20 sec., 3. Eric Vanderaerden (Bel), 4. Paolo Rosola (Ita), 5. Daniel Caroli (Ita), 6. Frank Hoste (Bel), 7. Erik Pedersen (Noo), 8. Eddy Planc- kaert (Bel), 9. Noel de Jonckheere (Bel), 10. Siegfried Hekimi (Zwi), 11. Mare Madiot (Fra), 12. Johan van der Velde (Ned). laan-San Remo moeten we er zijn", had de ploeg vastgesteld. Geconcentreerd leefde Raas naar de Sint Jozefsklassieker toe, en al ver voordat de finale van de belangrijkste Italiaanse eendags- koers werd ingeluid, was hij con stant op de eerste rij te vinden. Behalve dan in de klim van de Cipressa, de kuitenbijter die een paar jaar geleden pas in het par koers is opgenomen om al voor de laatste bult, de Poggio, een schifting teweeg te brengen. Op die heuvel reed Raas wat meer in het midden van de elitegroep. Net over de top sloeg het noodlot genadeloos toe. De Italiaan Peti to ging in de afdaling onderuit en sleurde in zijn val een groot aan tal kanshebbers mee. Gerrie Knetemann, sterker dan ooit te voren in deze klassieker, Guido Bontempi en Roger de Vlae- minck krabbelden nog wel over eind. Zij werden alleen van hun kansen beroofd, maar Raas - bui ten bewustzijn in het ravijn - ver loor er waarschijnlijk z'n hele voorjaar. Een dolblije Francesco Moser passeert de finish in San Remo. „Door die valpartij is de koers ka pot gegaan", stelde Lomme Driessens, de eerste ploegleider van Raas, die overigens twee uur na de gebeurtenis nog steeds niet van de ernst van de situatie op de hoogte was. „Waarmee ik niet wil zeggen dat de beste niet gewon nen heeft... Maar er lagen er toch vijftien op de weg die evengoed kansen hadden". Tuimeling Al in een veel eerder stadium, toen sneeuw-, hagel- en regenbuien het langgerekte lint van 250 deel nemers teisterden, werden kans hebbers door een massale tuime ling uitgeschakeld. Daarbij wa ren Bernard Hinault en wereld kampioen Greg Lemond. Hun wedstrijd eindigde in Savona, honderd kilometer voor de eind streep in San Remo. De koers had toen al een eenzame leider. Phil Anderson, de Austra liër uit de Panasonic-ploeg van Peter Post, zette een vroege aan val in. „Honderd kilometer eer der dan gepland", gaf hij toe, „maar toen ik eenmaal een voor sprong had ben ik hard doorge reden. Onze sprinters moesten zich dan niet vermoeien, dacht ik". Een tactische zet, die niet uit de koker van Post kwam. Toch wilde hij de altijd over-enthou- siaste Anderson niet afvallen. „Ik waardeer het. Krijgt hij zes minuten voorsprong, dan kan hij de koers winnen", zei de Amstel- vener. Die ruimte werd hem niet gegund, zodat op de Cipressa en de Pog gio hét grote gevecht kon wor den uitgevochten. Francesco Moser kwam als de held uit die strijd tevoorschijn. In de afda ling van de Poggio schoot hij als uit een katapult weg van zijn concurrenten en sneed hij scherp door de haarspeldboch ten naar het centrum van de „bloemenriviera". Eric Vande raerden, één van de Belgische troeven uit de ploeg van Peter Post, zag Moser gaan. „Chinetti liet een gat vallen en het duurde wel vier bochten voordat ik in de achtervolging kon gaan. En dat terwijl ik de hele wedstrijd op hem gelet heb, want ik wist dat hij de te kloppen man zou zijn". Kiespijn Daar was trouwens niet iedereen van overtuigd. Moser had twijfel gezaaid in het peloton door zich „wegens kiespijn" af te melden voor de Tirreno-Adriatico, de etappewedstrijd die wordt be schouwd als de beste preparatie voor Milaan-San Remo. Zo'n wedstrijd laten schieten, is jongleren met je kansen. De 32- jarige Italiaanse werelduurre cordhouder leefde echter in de rotsvaste overtuiging dat het ook anders moest kunnen. Hij zette wederom zijn kompas uit op de wetenschap, die hem in januari zo had geholpen toen hij in Mexi co City in één uur tijd ruim 51 kilometer aflegde en daarmee in de herfst van zijn carrière wieier- historie schreef. Het zou, werd beweerd, te veel van het goede zijn geweest. De ab sentie in de Tirreno zag men als bewijs van zijn vermoeidheid. Maar Moser lachte in zijn vuistje, overtuigd van zijn winstkansen. Een zege uit een reageerbuisje, alleen niet uitgedokterd door mysterieuze medicijnmannen, maar door eerbare wetenschap pers. Zoals Francesco Conconi, professor in de biochemie, die er net als bij het uurrecord voor zorgde dat het lichaam van de at leet perfect in balans was. Een kwestie van voeding en tevens van revolutionaire trainingsme thoden, zoals het achtmaal daags beklimmen van een berg, met als speciale opdracht steeds een zware versnelling te trappen en iedere keer in dezelfde tijd te ein digen. Een aanpak waar binnen de wielersport, met zijn vele vastgeroeste tradities, nog vreemd tegenaan gekeken wordt, maar die wel nieuwsgie righeid heeft gewekt. Mosers eer ste overwinning in Milaan-San Remo zou best eens een nieuw tijdperk in de wielersport kun nen inluiden. LEIDEN - Amateurwielrenner Jan van Straaten liet zaterdag zien dat zijn trainingsarbeid geduren de de winter niet voor niets is ge weest. Tijdens de ronde van het Rotterdamse Kralingen domi neerde de Leiderdorper lange tijd in de kopgroep van negen renners. De Swift-renner verze kerde zich daarmee van de lei- dersprijs, maar kwam door al die activiteiten nog wel iets te kort in de eindspurt. De Ruig en Van Putten waren Van Straaten in de sprint te snel af, met als gevolg dat de troef van de nieuwe Rijn land-ploeg (waarvan de presenta tie volgende week woensdag in Holiday-Inn zal plaatsvinden) met de derde plaats genoegen diende te nemen. Leen Janszen liet zaterdag tijdens de eerste A- klassieker van het seizoen, de ronde van Zuid-Holland, even eens een goede indruk achter. De Alphenaar kwam als een ver dienstelijke nummer 20 over de meet. Gisteren vond, op de diverse wie- Ierparkoersen in de regio, de tweede ontmoeting uit de serie van vier in de Rijn-en Bollen streekcompetitie plaats. Op het nieuwe parkoers van de Bollen streek wisten bij de amateurs Rein Oussoren (Excelsior) en Ton van Duivenbode (B-streek) zich aan de greep van de kop groep te ontworstelen, met Ous soren als uiteindelijke winnaar. Jan van Straaten won de spurt van de achtervolgers voor Ad Slingerland en Ed van der Drift en werd daardoor leider in het al- genreen klassement. Bij de nieuwelingen zegevierde Rob Augustinus (B-streek) voor clubgenoot André van Reek en Roland de Munck (Swift). Op het Swift-parkoers reed veteraan Jan Zwaan een overtuigende koers, welke hij met een korte solo winnend afsloot. Arie Ra- vensbergen won de spurt van het peloton voor Bram van Wensum. Roland Koomstra (Swift) rondde bij de junioren een ontsnapping succesvol af, al wist clubgenoot John Eradus hem nog tot op een half wiel te benaderen. Henk van der Voort (Swift) werd derde. Adrie Krüger (Swift) kwam bij Excelsior uit een kopgroep van tien als snelste liefhebber voor de dag, met Gerrit Kleinveld (B- streek) en Cees van Deuren (Avanti) als nummers twee en drie. MOSKOU (ANP) - Praktisch de volledige damtop van de Sowjet-Unie heeft Harm Wiersma gisteren de eerste van zijn twintig partijen tellende strijd tegen Wadim Wirny remise zien spelen. Het werd al kort na de openings zetten duidelijk dat Wirny niet uit was op veel spanningen. De eerste acht zetten waren gelijk ïoi NICE (ANP) - In de 34ste Parijs-Nice heeft de wereld slechts een ogenblik de oude Bernard Hinault gezien, jjjj Dat was maandag tijdens de vijfde etappe op de Engelen- o| berg voor La Seyne-Sur-Mer, toen hij een demonstreren- hs de mijnwerker met alle kracht in het gezicht stompte. Dat was Hinault van vroeger, de onverzettelijke Breton. 4' „Wie mij slaat krijgt een klap terug". Buiten dat incident was in Parijs- Nice een totaal veranderde Ber nard Hinault actief. Nerveus, in plaats van zelfverzekerd. Eerder bescheiden dan brutaal. Bemin nelijk jegens de massa om hem heen, die hij vroeger verachtte en bovenal: kwetsbaar op de fiets, zeker niet meer onoverwinnelijk. Hinault wilde Parijs-Nice graag winnen, hij werd slechts derde achter de Ieren Sean Kelly en Stephen Roche. Hij gaf niet eens de gebroken rib, pijnlijk souve nir van zijn vechtpartij in de mijnwerksdemonstratie, de schuld van zijn nederlaag. Hij trok zich ook niet woedend terug in zijn hotelkamer. De Hinault van 1984 gaf een persconferentie, iets geheel nieuws. Het is nog steeds de grote vraag of de dit jaar dertig wordende Bre ton ooit terug zal keren op zijn niveau van vroeger, toen hij vier Ronden van Frankrijk, twee van Italië, twee van Spanje, drie Dau- phinés Libérés, acht klassiekers en een wereldkampioenschap op zijn naam schreef. Vorig jaar mei werd zijn loopbaan - voorlopig - abrupt afgebroken. In de Ronde van Spanje had een van zijn zwakke knieën het begeven. Een operatie moest uitkomst bren gen. Zijn ploeggenoten, Laurent Fig- non (Tour de France) en Greg Le mond (Dauphiné Libéré en we reldkampioenschap) deden bin nen de ploeg onmiddellijk een geslaagde machtsgreep. Zij snel den in plaats van hun kopman naar de grootste successen. De scheiding van de weerloze Bre tonse vedette en de sponsor lag voor de hand, vooral omdat hij al jaren als kat en hond leefde met ploegleider Cyrille Guimard. Met zijn erelijst behoefde Hinault niet lang op nieuwe sponsors te wachten. In de transferperiode speelde hij hoog spel. Hij nam al les in eigen beheer. Hinault wil de kopman, ploegleider, mana ger, kortom commandant over de door hem te recruteren troe pen zijn. Hij stelde ongelooflijke eisen, zonder te weten of hij ooit weer in staat zou zijn grote wie lerkoersen te kunnen winnen. Een bedrag van 2,8 miljoen gul den vond Hinault te weinig. Een blanco cheque van een Italiaanse ploeg moest hij niet. Hij wachtte geduldig op de sponsor, die be reid was tien miljoen Franse francs op tafel te leggen voor een seizoen wielrennen. Van die 3,8 miljoen gulden zou minimaal een miljoen rechtstreeks op de bankrekening van Hinault zijn verdwenen. De kosten voor een ploeg van het niveau als die van Hinault bedra gen normaal gesproken zo'n twee miljoen gulden. Zijn club is nu ruim een maand op weg. Hi nault heeft een criterium in Spanje gewonnen, een ritje over zestig kilometer. Wél stond hij groot op de voorpagina's van alle kranten als bokser tegen een de monstrant. Of dat de bedoeling was? Hinault: „Ik laat me niet zo maar van mijn fiets slaan. Ik ge loof dat iedereen heeft begrepen, waarom ik teruggeslagen heb. De laatste twee dagen van Parijs- Nice en vooral tijdens de klim- tijdrit op de col d'Eze hebben veel mensen langs de kant „bra vo" naar me geroepen". „Misschien" vervolgde Hinault na zijn nederlaag tegen Ierland, „mogen de mensen mij nu meer omdat ik niet gewonnen heb. Ik heb vaak gemerkt, dat het pu bliek iets heeft tegen renners die altijd winnen". Bernard Hinault raakte in elf kilometer op de col d'Eze een minuut achter. Hij kwam in Parijs-Nice, waar tien dagprijzen te verdelen waren, niet één keer aan een etappezege toe. Bergop werd het niets, ook niet in de sprint en ook niet in een tijdrit. „Toch ben ik in Pa rijs-Nice gerustgesteld", zei Hi nault in Nice zonder veel overtui ging. „Het ging niet slechter dan ik verwachtte. Pas in de Arden nen-klassiekers Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik wil ik in topvorm zijn. Daarna neem ik een week vakantie en de Ronde van Frankrijk blijft het hoofd doel van mijn seizoen". Ook dat is een gok van de Breton. Parijs-Roubaix en de Ronde van Vlaanderen, parels op de erelij sten van de allergrootsten uit de wielersport, heeft hij niet in zijn programma opgenomen. „Fiet sen over kasseien is uit de tijd", meende Hinault over Parijs-Rou baix. „In de Ronde van Vlaande ren kunnen auto's niet eens over sommige heuvels. Daar kun je dus ook geen renners overheen sturen". Of Hinault in de Tour de France opgewassen zal zijn tegen de concurrentie weet niemand. Zelf zei daar nog niet bang voor te zijn. „Tot nu toe heb ik geen ren ner gezien, wiens kwaliteiten ik niet ken en die ik niet eerder ver slagen heb. Fignon heb ik horen zeggen dat hij al blij is met de tweede plaats dit jaar. Niemand wordt nog beter dan hij nu is. Be halve Greg Lemond. De Ameri kaan zal er echter nog achter ko men dat de Tour de France goed rijden iets anders is dan een we reldkampioenschap". Bluf of zelfbewustzijn? Voor zijn „tweede" wielerloopbaan obser veert Hinault zelfs zijn tegen standers. Hij bekijkt ze allemaal, vroeger keken allen alleen naar hem, zolang ze hem konden bij houden tenminste. Op de door hem bepaalde dagen waren te genstanders voor Hinault vol strekt oninteressant. Hinault heeft echt een metamorfose on dergaan. 1 'rechtse directe' van Hinault. De vraag is of de Breton ook op de fiets nog klappen kan uitdelen. (Foto ANP). aan die van de tweede partij tus sen Wiersma en Mogiljanski in de interlandwedstrijd van vorig jaar in Jerewan. Wirny week op de achtste zet af en gebruikte vervolgens meer bedenktijd dan Wiersma om de stand in even wicht te houden. In het midden spel verkeek de Nederlander zich op de consequenties van zijn 21ste zet, Wirny gaf echter na zo'n tien zetten te kennen niet op spanningen uit te zijn^ VILNJOES (TASS) - Gary Gaspa- rov heeft de vierde partij gewon nen in de tweekamp tegen zijn landgenoot Vasili Smislov. Hij breidde daardoor zijn voor sprong in de finale van het kan didatentoernooi om het wereld kampioenschap schaken uit tot 3-1. De 63-jarige Smislov nam zaterdag niet meer plaats achter het bord voor de tweede zitting. De partij was vrijdag na 41 zetten afgebro ken in schier hopeloze positie voor de oude grootmeester, die zich na de analyse gewonnen gaf. De vijfde van de in totaal zestien partijen staat voor morgen op het programma. Smislov vroeg daar toe uitstel aan. Professor dr. J. Verkuyl is 'diep dankbaar' voor de uitspraak van de gereformeerde synode over de kruisraketten (géén plaat sing). Daarvan getuigde hij zater dag in Rotterdam op een appèl middag van het Confessioneel Gereformeerd Beraad en de ver eniging 'Woord en Geest'. "Wanneer wij Jezus belijden als de enige weg, dan moeten wij hem ook navolgen in de vragen van oorlog en vrede", zei Verkuyl. "Deze uitspraak van de synode was geheel in de lijn van die van 1978. Je mag een defensief sys teem alleen in stand houden, als dat offensief geen bedreiging is". Verkuyl zat in een formum, met onder anderen de predikanten dr. J. Vlaardingerbroek en Iz. Meijer, die beiden met hem van mening verschilden. Vlaardingerbroek zat met twee moeilijkheden. De eerste was, dat de synode met het gezag van het Woord van God hier een poli tieke knoop heeft doorgehakt. "Dat betekent een devaluatie van het spreken van de kerk". Ten tweede zag Vlaardinger broek achter de uitspraak van de synode een vredestheologie, waarin de verzoening, met weg lating van bijbelse elementen, toepasbaar wordt gemaakt op de verhouding tussen volken. Ds. Meijer meende, dat de spannin gen in de wereld niet worden op gelost door eenzijdige ontwape ning. Professor Verkuyl was bang dat in de kerk leer en praktijk weieens tegenover elkaar worden gezet. "De verzoening door Christus moet samengaan met de dienst der verzoening door ons". Daar om was Verkuyl ook blij met. de uitspraak van de synode, dat apartheid een ketterij is. Icto. Het dagelijks bestuur van het Interkerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening heeft zich gedistantieerd van de uitspraak van de hervormde synode over de raketten (evenals de gerefor meerde synode: geen plaatsing). "Dit soort ferme politieke uitspra ken door de kerk maakt een wei nig geloofwaardige indruk, zo lang de kerkleden zelf hierover zo verschillend denken", schrijft het ICTO in een reactie. Hervormde synode De hervormde synode heeft drs. R. Hensen (58), sinds 1974 stu dentenpredikant in Groningen, benoemd tot kerkelijk hoogle raar dogmatiek aan de theologi sche faculteit van de Groningse universiteit. Hij volgt professor dr. A. Geense op, die directeur werd van het oecumenisch insti- - De Hervormde Kerk krijgt een theologische opleiding op mid delbaar niveau, die de vier be staande catechetencursussen zal vervangen. De nieuwe opleiding wordt ondergebracht bij twee- bestaande instituten, die een mo- opleiding theologie verzorgen, te weten de Noordelijke Leergan gen in Leeuwarden en Zwolle en de Vrije Leergangen in Amster dam. Bekeken zal worden, of sa menwerking met de Gerefor meerde Kerken mogelijk is. De opleiding biedt een doorstro mingsmogelijkheid naar de uni versiteit. Afgestudeerden die niet verder gaan voor het predi kantschap kunnen als catecheet of pastoraal medewerker worden aangesteld. De bedoeling is voor al, dat de kerk meer theologisch geschoolde vrijwilligers kan in zetten. Niet ieder is even enthousiast over de nieuwe opleiding. Zo liet de hervormde Commissie voor theologisch wetenschappelijk Onderwijs weten, geen behoefte te hebben aan een tweede weg naar het predikantschap. Nu moeten sommige afgestudeerde studenten al maanden op een be roep uit een gemeente wachten De Hervormde Kerk doet niet mee aan een 'zondag van de ar beid', die op de zondag na 1 mei gehouden zou moeten worden. De meerderheid van de synode stond zaterdag achter een voor stel van ds. F. J. Brinkman van Schiermonnikoog om elke ge meente, classis of provincie de gelegenheid te geven, zelf het ar beidsvraagstuk aan de orde te stellen. De Raad voor Overheid en Samenleving (Ros) en de Dienst in de industriële samenle ving vanwege de Kerken (Disk) zal worden gevraagd, een zondag van de arbeid voor te bereiden met als thema 'solidariteit tussen mensen met en zonder baan'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19