LEIDSC AGBLAD Bommelding verknalt finale 'Individuele strijd bij EK is veel belangrijker' Supporters houden huis in Deventer Van tennistoernooi in Ahoy Tenriisbond wil eigen 'centrum' Geen succes voor Borg Verbanning met Ellen Bakker deert Vriesekoop niet Vandaag in de sportkrant Haarlem haalt Ajax onderuit AZC weer langs Zijl Ernstige val van Jan Raas DEVENTER (ANP) - Voor, tij dens en na de voetbalwedstrijd Go Ahead Eagles-Feyenoord heeft de politie zeventien arresta ties verricht. Er zijn zowel sup porters van Feyenoord als van Go Ahead Eagles aangehouden. Ze maakten zich volgens de poli tie vooral schuldig aan openlijke geweldpleging, zoals het gooien van stenen naar een wegrijdende trein van Feyenoord-supporters en vernielingen. De problemen begonnen gisteren al aan het eind van de morgen, nadat zo'n 120 Rotterdamse sup porters in Deventer per trein wa ren aangekomen. Aanhangers van de eredivisie-koploper sloe gen in de binnenstad een grote winkelruit in en plunderden de zaak. Ze namen pantalons, jacks en andere kleding weg. De poli tie kon gisteravond nog niet zeg gen voor hoeveel geld er werd gestolen. In verband met de plundering verrichtte de politie drie arrestaties, maar ze moest de Rotterdammers vrijlaten wegens gebrek aan bewijs. Een groep van dertig veertig aan hangers van Feyenoord zette 's middags een Chinees restaurant op stelten. Aan het eind van hun diner deden ze het voorkomen alsof ze ruzie kregen. In het tu mult dat hierbij ontstond, spron gen ze zonder af te rekenen door een ruit naar buiten, en passant roofden ze een kassa met zeshon derd gulden leeg. De daders hier van heeft de politie niet kunnen achterhalen. Tijdens de wedstrijd werden acht toeschouwers aangehouden, vier van hen voor openlijke geweld pleging, zoals het gooien van ste nen naar supporters van de te-, genpartij, één persoon wegens vernieling van een auto en twee voor mishandeling. Eén man ver zette zich tegen de politie. Alle acht moeten vanmiddag reeds voor de politierechter in Zut- phen verschijnen, zo heeft mr. C de Visser, officier van justitie be paald. Drie jongeren uit Deventer, twee van dertien en een van vijftien jaar, zullen met de kinderrechter te maken krijgen. Zij gooiden na afloop van het voetbalduel ste nen naar de vertrekkende trein met Feyenoord-supporters. Eén man kreeg na aanhouding een proces-verbaal omdat hij een vouwmes bij zich had. Twee mannen die ook waren gearres teerd, bleken niets op hun kerf stok te hebben. De politie had ruim honderd men sen ingezet om te kunnen optre den tegen ordeverstoringen, openlijke geweldpleging en der gelijke. Om arrestaties mogelijk te maken, waren speciale aan houdingseenheden actief. Ook was er bijstand van de rijkspoli tie te paard en hield men ME achter de hand, maar deze hoef de niet in actie te komen. ROTTERDAM - De bom lag er niet, maar verknalde wel de fi nale. Anders dan de 7000 toe schouwers, die het sportpaleis in de recordtijd van zeven mi nuten zeer gedisciplineerd hadden ontruimd, wensten Ivan Lendl en Jimmy Connors na het loze alarm niet terug te keren naar Ahoy. Door de bommelding was met name de Tsjech, die toch riant met 6-0 en 1-0 voorstond, de schrik zo om het hart geslagen, dat hij maar liever direct het vliegtuig instapte. Daarmee vervloog de hoop van de organisatie op een passend sluitstuk van het verder zo ge slaagde elfde internationale tennistoernooi van Rotterdam. Dat zal nu in de Grand Prix- boeken worden bijgeschreven als "Het onvoltooide evene ment van Ahoy" en misschien wel als het laatste, want er moet maar worden afgewacht hoe de ABN-bank als grootste sponsor op het incident zal rea geren. De "anti-kapitalistische bewe ging", die spelers en publiek Ahoy gisteren uitjoeg en er twintig politie-specialisten voor terugbracht, bereikte dót in elk geval met de twee "gede tailleerde" telefonische mede delingen omtrent de plaats van de bom en het tijdstip van ex plosie (14.00 uur). De grote knal bleef uit, "we hebben niets aangetroffen", aldus hoofdinspecteur In 't Veld na mens de politie, maar de kop was van het toernooi afgebla zen. De hoofdprijzen van 50.000 dollar voor de winnaar en 25.000 voor de verliezer gin gen de kluis in, de ATP-punten werden niet verdeeld en er is niemand die echt gelooft dat de zo bruusk onderbroken -eindstrijd in de nabije toe komst alsnog zal worden uitge speeld. Wel zullen pogingen worden on dernomen de heren "voor of na Wimbledon" terug te laten ko men, maar zelfs de organisatie acht de kans daarop maar heel gering. Zeker na het incident van gisteren, waardoor de slo gan "dat kan alleen in Ahoy" voor de proftennissers een nog wrangere bijsmaak kreeg, dan die al had na de 'affaire Vilas'. Vorig jaar draaide het daarbij om verboden startgeld; dit keer ging het om een verbor gen bom. De aard van de melding dat het projectiel er lag was, volgens Ahoy-directeur Cock Hoekwa ter en politie-hoofdinspecteur In 't Veld zodanig dat zij voor de veiligheid van de toeschou wers wel moesten besluiten tot ontruiming van de zaal. Uit de op de band opgenomen woor den van de Engels sprekende man, die even voor en even na enen belde, werd niet duidelijk tegen wie de actie gericht was, maar werd wel geproefd dat het ernst was. Hoekwater, die in het verleden vaker met dat soort 'boodschappen' werd ge confronteerd, kreeg de indruk dat het dit keer menens was: "Door de gedetailleerde be schrijving van de plaats waar de bom lag". Het projectiel "bij het speelveld" zou om 14.00 uur ontploffen. Reden te over om spelers en publiek twintig minuten voor dat tijdstip te vervangen door een specialistenteam van de politie. Een grondige inspectie r Deze mededeling verscheen op het scorebord in Ahoy'. Zeven minuten later was de hal leeg. o Ivan Lendl (foto ANP» van het gebouw leverde niets op, waarna de toeschouwers terugkeerden. Hoekwater had niets dan lof voor de gediscipli neerde houding van de kijkers, die buiten zonder morren af wachtten tot ze een uurtje later weer naar binnen konden. Een aantal genodigden, onder wie minister Ruding van finan ciën, staatssecretaris Van der Reyden van WVC en burge meester Peper van Rotterdam, waren daar gebleven in een al onderzochte Vip-lounge. De echte hoofdrolspelers, de fina listen van het enkelspel, kwa men niet meer terug. De dub- belaars maakten het toernooi wél af. Van hen merkte Fibak (die met Curren van Buhning en Taygan won; 6-4, 6-4) op: "Connors en Lendl hadden ge woon verplicht moeten wor den hun partij uit te spelen". Dat vond toernooi-directeur Wim Buitendijk te ver gaan. Hij had de tennissers, die zich inmiddels in hun hotel bevon den, twee voorstellen gedaan: of direct verder spelen, of de finale uitstellen tot maandag avond. Connors was 'in' voor beide alternatieven, "maar Lendl had de schrik te pak ken", had Buitendijk gemerkt. De Tsjech, die van uitstel niets wilde weten "omdat hij direct terugmoest naar New York, waar hij zaken moest regelen in verband met verplichtingen die hij deze week in Milaan heeft", had een maand geleden in Sydney eenzelfde voorval meegemaakt. "Daar was later een figuur gepakt die iets te gen de spelers had willen on dernemen. Hij was bang dat ook in Ahoy zo'n persoon zou rondlopen. Terwijl het gezien de aard van de groepering toch geen actie leek tegen de spe lers", gaf Buitendijk als privé- conclusie, waarop van alles af te dingen viel. "Het leek me meer gericht op het publiek en de sponsors. Maar ook het feit dat we 7000 mensen lieten te rugkomen, kon zijn standpunt niet veranderen". Rotterdam bleef daardoor met een 'Onvoltooide' achter. En dat terwijl de organisatie er juist nu alles aan gelegen was dat het toernooi vlekkeloos zou verlopen. Tot gisteren ver liep alles ook perfect. Er werd ditmaal niet geklaagd over de baan. Tennisminnend Ahoy zag de doorbraak van de jonge Zweed Edberg, die zaterdag te gen Lendl met 3-6, 6-2, 6-7 ver loor, maar zoveel indruk maak te dat Connors hem uitnodigde om voor Wimbledon als zijn sparringpartner te fungeren. Het evenement kende een re cord-opkomst van 58.000 kij kers en ging af op een droomfi- nale. Die werd in alle opzich ten een anti-climax. Connors, die Jarryd met tweemaal 6-4 opzij had gezet, sloeg bijna geen bal goed en werd een ver dere afgang bespaard door de ontruiming. Het was het enige positieve ef fect van het incident, waardoor het toernooi in een nog kwade re reuk kwam te staan. Bij de spelers en bij de sponsor. Als grootste geldschieter twijfelde het eerder genoemde bankcon cern al vaker of het door moet gaan, hoe de reactie zal zijn nu ook de rechtstreekse tv-uitzen- ding de mist inging, laat zich niet moeilijk raden. "Natuur lijk schrik je hiervan, maar we zeggen nu niet meteen dat we ermee stoppen. Dit kan gebeu ren. We gaan nog bekijken hoe we ons zullen opstellen", zei woordvoerder Hoek, die wel de opvallende discipline prees van het publiek. En dat kwam er toch het meest bekaaid af, nu het voor vijfen dertig gulden in een half uur slechts zeven games had ge zien van een hoogst eenzijdige partij en het alleen de vage be lofte meekreeg dat de finale misschien over een paar maan den een vervolg zal krijgen. Zelfs nu met het prijzengeld nog een bom duiten ligt te wachten op de tennissers (Bui tendijk: "Als ze hier niet meer spelen, zijn we niet verplicht uit te betalen"), is de kans niet groot dat de eindstrijd in Ahoy wordt uitgespeeld. De oproep om de kaartjes te bewaren werd dan ook meer voor de vorm gedaan: de toeschouwers konden hun geld ook terug krijgen. "Er zijn er maar twee geweest die dat wilden", aldus Buitendij- k."En er kwam nog iemand die geld wilde zien voor zijn invita tiekaartje". Bij dat verzoek barstte de bom bij de organisatie. PAUL DE TOMBE Roodenburg blijft winnen E/Leiden draait warm Nederlaag voor LMHC Alle uitslagen ROTTERDAM (ANP) - De KNLTB onderzoekt de mogelijk heid een eigen tenniscentrum op te zetten in de wijk Maaspoort in Den Bosch. Indien de plannen doorgaan kan het nieuwe com plex, waarvan de kosten circa zes miljoen gulden zullen bedragen, begin 1985 worden geopend. Deze mededeling deed zaterdag in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' KNLTB-voorzitter Koen Hehenkamp tijdens de voor jaarsvergadering van de tennis- bond. Op het ogenblik hebben de stichting Maaspoort uit Den Bosch en de KNLTB alle plan nen in studie. De stichting zou het reeds bestaande Maaspoort- complex ombouwen tot tennis centrum (onder meer met een grasbaan en negen gravelbanen) en de KNLTB zou hier dan een aantal bondsactiviteiten kunnen ontplooien. De verwezenlijking van het nieuwe tenniscentrum is afhankelijk van de steun van gemeente, provin cie en rijk. Het exploitatierisico zal niet door de tennisbond wor den gedragen, zo liet de KNLTB- voorzitter weten. Het aanvankelijk voor de bondsle den verplicht gestelde tennisma- gazine nieuwe stijl is definitief van de baan. In de nieuwe opzet zal een tijdschriftengroep de eer ste drie maanden van volgend jaar gratis bij alle KNLTB-ge- zinsleden (ongeveer 330.000) een maandblad in de bus laten val len. In deze drie nummers zit een acceptgirokaart van tien gulden voor een jaarabonnement. Na 1 april ontvangen alleen degenen die het tientje overmaakten het nieuwe tennismagazine. SAO PAULO (Rtr) - Björn Borg heeft het tennisracket weer eens gehanteerd. Dat ging niet ge paard met het succes dat hij in zijn actieve loopbaan gewend was. In Sao Paulo verloor de vijf voudige Wimbledon-winnaar een demonstratiewedstrijd tegen de Braziliaanse veteraan Carlos Kirmayr met tweemaal 3—6. De Zweed ontmoet Kirmayr nog twee keer deze week alvorens hij afreist naar New York om tegen John McEnroe aan te treden. Borg liet onlangs weten dit seizoen enkele Grand Prix toernooien te willen spelen. Een terugkeer naar toptennis staat hem even wel - naar eigen zeggen - niet voor ogen. UTRECHT - Naast het podium waar Bettine Vriesekoop en Henk van Spanje de nationale ta- feltennistitels opeisten, werd in de wandelgangen van de Utrechtse Catharijne-hal een si nister schouwspel opgevoerd. De regie daarvan was in handen van de NTTB, die evenwel geen applaus oogstte met de beslis sing regerend Europees kam pioene Bettine Vriesekoop en El len Bakker uit het nationale team te stoten. De aanleiding is de weigering van beiden om een trainingskamp in Polen mee te maken. De NTTB hecht aan die voorberei ding voor het Europees kam pioenschap zoveel waarde, dat werd besloten de nummers 1 en 3 van Nederland uit het nationale team te schrappen. In Moskou zal Vriesekoop overigens wél ac tief zijn op de individuele num mers. De bond wilde niet zover gaan om de Hazerswoudse het recht te ontnemen de Europese titel te verdedigen. Voor Ellen Bakker toonde de sportcommis- sie in het geheel geen clementie:. Zij mag dus thuisblijven. Niet het tafeltennis, maar de dis cussie overheerste afgelopen weekeinde in Utrecht. Zaterdag avond kwamen Gerard Bakker, Jan Vlieg en de sportcommissie van de tafeltennisbond bijeen om de problematiek over de oe- fenstage te bespreken. Sprekend namens Bettine Vriesekoop en Ellen Bakker confronteerde Ge rard Bakker de vergadering met de mededeling dat zijn clubpu pillen "onmogelijk" aan de eis van de bond konden voldoen. Vriesekoop vanwege de ziekte van Pfeiffer, dochter Ellen van wege haar suikerziekte en school. Hoewel Bakker officiële dokters verklaringen overhandigde, wil de de NTTB van geen wijken we ten. Niet de lichamelijke toe stand van beiden, maar de door Vriesekoop vorige week ver stuurde schriftelijke verklaring "dat onder de huidige omstan digheden een gezamenlijke voor bereiding onmogelijk was", woog zwaarder voor de 'bonds- bonzen'. Na enige, in deze krant opgeteken de, "veronderstellend" bedoelde opmerkingen aan het adres van Bakker en Vriesekoop zag Vlieg zijn relatie met de Hazerswoudse aanmerkelijk verslechterd. Dat gegeven én het advies van NSF- arts Peter van Beek om "thuis te blijven" deden de speelster van Avanti besluiten van het trai: ningskamp af te zien. Niettemin wilde de NTTB voor Vriesekoop geen uitzondering maken. "Om dat wij geloven", verwoordde Bertus Keen de mening van de sportcommissie, "dat het trai ningskamp in Polen de beste voorbereiding is voor alle deel nemers aan het EK". Overigens heeft Vriesekoop onlangs de open Poolse kampioenschappen afgewerkt en heeft ze door de daar geleverde inspanningen "een enorme terugval" in Neder land ondervonden. Vandaar dat arts Peter van Beek het medisch "niet verantwoord" acht de 22-ja- rige tafeltennisster voor lange tijd naar buitenland te sturen. Diabete Die verklaring legde de NTTB naast zich neer, zoals ook geer notie werd genomen van de uit leg van Ellen Bakker. "Mijn dochter is diabete", sprak Ge rard Bakker, "dat telt blijkbaai niet voor de bond. Daarbij zit ze nu in de vijfde klas van het gym nasium. Dan kun je niet zomaai twee weken wegblijven. Ze heeft voor de open Engelse al twee we ken school gemist. De bond vindt het zwak dat wij nu met dit argument komen, omdat vorig jaar niet over school is gepraat. Ellen is toen zes dagen vroegei naar Tokio afgereisd omdat zij vanwege haar ziekte meer tijd nodig heeft om te acclimatiseren. En een vierde of vijfde klas gym nasium maakt wel degelijk ver schil". Als alternatief kwam Gerard Bak ker met het plan een trainings kamp in Nederland te organise ren. Daarover ontstond in Utrecht een spraakverwarring want Bakker zou volgens de bond halsstarrig hebben gewei gerd zijn medewerking aan wel ke EK-voorbereiding dan ook te verlenen. "Leugens, grove leu- Bettine Vriesekoop (foto anp» gens", weerlegde de Leidenaar. "Ze hebben deze problemen aan zichzelf te danken. Eerst komt Vlieg met een serie beledigende opmerkingen, die de samenwer king er natuurlijk niet beter op heeft gemaakt. Dan komen ze pas op 25 februari met de mede- ling dat het Poolse trainings kamp verplicht is, terwijl het al een half jaar eerder bekend had moeten zijn. Veel te laat toch. Het trainingskamp is trouwens toch onzin. Ze willen de heren zo graag met de dames laten oefe nen. Een goed idee, maar in de praktijk komt er niets van te recht. In een trainingskamp voor de interland tegen Italië heeft mijn dochter Ellen geen minuut met een speler uit de A-selectie gespeeld. Een bewijs dat er niets. maar dan ook helemaal niets van klopt". Concequent "Wij handelen gewoon conce quent", verduidelijkt de opmer kelijk strijdvaardige Keen het bondsbeleid. "volgen de lijn van overleg. Wij willen graag dat de gehele nationale tafeltennisploeg zich gezamenlijk op belangrijke wedstrijden voorbereid. Dat is onze beleidslijn. Vriesekoop stelt nadrukkelijk in haar brief dat zij niet met de bondscoach in een trainingskamp wil. Dan stellen wij ons hard op en laten haar dan uit de ploeg. Met die beslissing snijden we onszelf in de vingers. De kansen op een hoge klasse ring zijn zonder Vriesekoop vrij wel verkeken". In Moskou had de Nederlandse da mesafvaardiging zelfs medaille kansen, nu Miriam Kloppenburg door een serie aansprekende re sultaten op de Europese ranglijst terecht is gekomen. Die 'voorzet' wordt door de NTTB evenwel niet verzilverd. Bettine Vriese koop kon er niet rouwig om zijn. "Ze doen maar", liet de kwestie haar zichbaar onberoerd. "Het kan me niets schelen als ze me niet opstellen. De individuele wedstrijden zijn toch veel be langrijker. Daaraan doe ik wel mee". Na samenspraak met Ge rard Bakker bond Vriesekoop enige ogenblikken later voor de camera's van Studio Sport tact vol in. "Ik weet nog niet of ik naar Moskou ga". Coach Welke coach haar in de Russische hoofdstad terzijde zal staan, is nog onbekend. Bakker, nog tot september geschorst, wist het niet, Vriesekoop niet, maar de bond wél. "Jan Vlieg", onthulde Bertus Keen. "In Moskou zullen Vlieg en Vriesekoop op dezelfde wijze te werk gaan als bij de Top- 12 in Tsjechoslowakije". "Mis schien dat Gerard mij daar terzij de kan staan", zorgde Vriese koop voor nog meer verwarring. Wie er nu wel naar het EK worden uitgezonden, wordt vandaag be slist. De herenploeg werd wel be kend gemaakt: Bob Potton, Henk en Ron van Spanje en An ne Vlieg. Jaap van Spanje maakt ook nog kans op uitverkiezing. Damescoach Jan Vlieg wil eerst met NSF-arts Peter van Beek ruggespraak houden, voordat de Groninger een definitieve beslis sing neemt. Veel invloed zal dat gesprek niet hebben, nu de bond gisteren besliste "dat op geen en kele manier aan het beleid zal worden getornd". Vlieg zal der halve met een uitgemergelde da- mesploeg naar het Oostblok af reizen. "Ik ben natuurlijk niet ge lukkig met deze situatie", zei Vlieg. "Ik had natuurlijk liever met de sterkste ploeg afgereisd", maar de bond heeft zich in mijn ogen juist opgesteld". Verkleden Getafeltennist werd er ook in Utrecht, hoewel Bettine Vriese koop zich op de finaledag tot twee keer toe verplicht moest verkleden, alvorens achter de ta fel plaats te nemen. Dit naar aan leiding van een beslissing van de arbiters, die het shirtje van de Hazerswoudse afkeurden. "Maar in het buitenland speel ik altijd in die kleding", was Vriesekoop verbaasd. "Dus ik begrijp dat ge zeur eigenlijk niet zo. Er stond niets strafbaars op". De gebeurtenissen weerhielden Vriesekoop er niet van haar acht ste titel in successie te incasse ren. Dat ging ten koste van Mi riam Kloppenburg, die alleen in de eerste set tot hoog niveau reikte: 21-19, 21-15, 21-16. Henk van Spanje bedwong Bob Potton in de eindstrijd bij de heren. De jongste telg van de 'Spanjaar den', volgend seizoen in Zweden actief, kreeg de Engelsman in vijf sets op de knieën. Het duo Kloppenburg/Jansma pakte de titel in het damesdubbel ten kos te van de zusjes Ellen en José Bakker. Het Valkenswaardse koppel Potton/Gootzen bleek te sterk voor Hijne/Van Slobbe, ter wijl bij het gemengddubbel de ti tel, na een van Swier/De Kruijff gewonnen duel, terecht kwam bij Miriam Kloppenburg/Henk van Spanje. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11