LEIDSCH DAGBLAD Milj oenenstrop Leidse renovatie Ook Hervormde Synode tegen de kruisraketten Niet plaatsen is breuk, zegt WD tientje zer Werk in Haagwegkwartier slecht uitgevoerdstroom van klachten Mysterieus bombardement op Soedan gevelreiniging Braks: prijs rundvlees moet omlaag Papoea's: nog honderden lotgenoten in Indonesië Minder brand Protest 071-89 6595 LEIDSCH DAGBLA ZATERDAG 17 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 37348 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie coloton Vrouwen in het leger vieren binnenkort hun 40-jarig jubileum. Een periode waarin veel veranderde. Milva, Marva en Luva zijn niet meer. Jan(tien) Soldaat is thans in principe overal inzetbaar. Een reportage. Ook het basisonderwijs lijkt rijp voor de computer, al zijn geschikte programma's nog schaars. Vanuit Leiderdorp komt er leven in de brouwerij. De tafel van dertien op een beeldscherm. Goed gedaan, Annemiek. Een opmerkelijk onderzoek aan het Psychologisch Instituut van de Leidse universiteit: hoe komt een kunstwerk tot stand? Risicokapitaal en koudwatervrees: terwijl de Nederlandse banken de gulden niet naar nieuwe bedrijfjes durven laten rollen, die momenteel als paddestoelen uit de grond schieten, is het aloude familiebedrijfje nog steeds bang geld van vreemden aan te nemen. Kan belastingvoordeel voor de aandeelhouder helpen? In België is minister Willy de Clerq er Man van het Aandeel mee geworden. PAGINA 25 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - In meer dan honderd gerenoveerde woningen van de woningbouwvereniging Ons Belang in het Leidse Haagwegkwartier is een zeer groot aantal gebreken geconsta teerd. De schattingen van de kosten van herstel lopen uiteen van één tot drie miljoen gulden. BRUSSEL (GPD) - Minister Braks van landbouw wil de consumptie van rundvlees stimuleren door de prijs van dit relatief dure vlees omlaag te dwingen. Braks heeft de Europese landbouwministers in Brussel voorgesteld de garan tieprijzen die Europa voor rund vlees biedt, drastisch te beper ken. De vleesboeren zullen daar door worden gedwongen hun produkt tegen lagere prijzen op de markt af te zetten, in plaats van het tegen hogere prijzen in de Europese koelhuizen te laten opslaan. Minister Braks noemde het „een idiote situatie", dat de vleespro ducenten meer verdienen als ze hun vlees ten gunste van nie mand in de koelhuizen laten lig gen. De consumenten kunnen in deze moeilijke economische tijd het dure rundvlees niet meer be talen en kopen daarom veel meer De lijst van klachten van bewoners vermeldt onder meer lekkages, scheuren in het metselwerk, het verzakken van nieuwe bergin gen, optrekkend vocht en het doorzakken van kapconstruc ties. In een groot aantal van de KHARTOEM (UPI-Rtr)- Een TU-22-vliegtuig van Russische makelij heeft vijf bommen ge worpen op het gebouw van de Soedanese staatsradio in Om- doerman, een deel van de Soeda nese hoofdstad Khartoem. Daar bij vielen drie doden. Het radio station werd beschadigd, maar bleef wel in de lucht. President Jaafar Nimeiry van Soe dan heeft Libië verantwoordelijk gesteld voor de aanval. Hij uitte die beschuldiging na een onder houd met de Egyptische minis ter van defensie, Abdelhalim Abou Ghazala, die direct na het bekendworden van de aanval door president Moebarak naar Khartoem was gezonden. Soe dan en Egypte hebben sinds 1976 een defensieverdrag dat beide landen verplicht tot hulp aan de ander in geval van een aanval van buitenaf. De Soedanese regering heeft het leger in staat van paraatheid ge bracht. Volgens het in Londen gevestigde Institute of Strategie Studies be schikt Libië over zeven TU—22 toestellen. Libië staat op gespan nen voet met Soedan en gèeft steun aan de rebellen, die een guerrilla voeren in zuid-Soedan. Journalist komt om in El Salvador SAN SALVADOR (UPI) - Een fo- tojournalist van het Amerikaan se weekblad Newsweek, John Hoagland, is gisteren doodge schoten temidden van een vuur gevecht ten noorden van San Salvador. Verslaggevers die er getuige van waren zeiden dat Hoagland werd getroffen toen regeringstroepen en Salvadoraanse guerrillastrij ders met elkaar in botsing kwa men. Hoagland is de tiende journalist die om het leven komt in de strijd in El Salvador. woningen is bovendien een creo- soot-oüe toegepast, die een ster ke teerlucht verspreidt en ge vaarlijk is voor de gezondheid. Sinds 1980 is het verboden om creosoot-olie in woningen toe te passen. Uit een bouw- en woontechnisch onderzoek dat is ingesteld door Technisch Bewoners Adviseurs is gebleken dat de klachten te recht zijn en dat herstel noodza kelijk is. De klachten van bewo ners worden ook erkend door het bestuur van de woningbouwver eniging en door de Centrale Technische Dienst van Woning bouwcorporaties. Het PSP-raadslid De la Mar heeft het college van B en W schrifte lijk om opheldering gevraagd. De la Mar wil weten wie er ver antwoordelijk is geweest voor het toezicht tijdens de renovatie DEN HAAG (GPD) - De vier naar ons land gevluchte Papoea's wil len dat het VN Hoge Commissa riaat voor de vluchtelingen zich gaat ontfermen over de talrijke Papoea's die in Indonesië poli tiek worden vervolgd. Volgens de Papoea's die gisteren een persconferentie gaven, weet het VN-commissariaat niet dat in In donesië er honderden personen om politieke reden het land uit willen omdat hun leven wordt bedreigd. De Papoea's, Johannes Rumbiak, Jopie Rumayem, Ottie Simapa- ref en Lot Sarakan, hebben van het ministerie van justitie een verblijfsvergunning voor een jaar gekregen. Naar nu is geble ken zijn zij Nederland binnenge komen met een „laisser passer" (doorlaatbewijs) en niet met een toeristenvisum. Aanvankelijk werd gezegd dat de Papoea's een toeristenvisum van drie maan den hebben gekregen. Naar ver luidt heeft de ambassade dit be wust gedaan om de Papoea's uit Indonesië te krijgen. De Indone sische autoriteiten hebben ge weigerd hun een paspoort te ver strekken. Volgens de leider van de Papoease bevrijdingsorgani satie, Jouwe, zijn zij nu staten- loos. De Papoea's, die zeggen te behoren tot de Papoease verzetsorganisa tie OPM en zouden werken voor de Papoease inlichtingendienst (PIS), verklaarden dat zij bij de binnenlandse veiligheidsdienst (Kopkamtib) op de „dodenlijst" stonden. Zij werden gezocht om dat zij in een petitie aan het par lement de willekeur in de recht spraak in Irian J^ja (het vroegere Nieuw Guinea), waar de militai ren de dienst uitmaken, aan de kaak hadden gesteld. Zij protes teerden tegen de arrestatie van de conservator van het museum van de universiteit van Jayapura, Arnold Ab. De petitie werd door de voorzitter van het parlement doorgegeven aan Kopkamtib die geleid wordt door legerbevelhebber generaal Bennie Moerdani. Deze ging toen, volgens de verklaring van het viertal, op jacht naar de dissi denten. Dat zij niet meteen wer den opgepakt, komt omdat zij verspreid van elkaar woonden en ook omdat zij door Papoea's in het leger werden getipt, aldus woordvoerder Johannes Rum biak. Zij waren bang het slacht offer te worden van de "myste rieuze schuttters" die volgens or ganisaties voor de mensenrech ten in Indonesië al meer dan 5000 personen hebben doodgescho ten. varkens- en kippevlees. Daar door puilen de Europese pakhui zen nu uit met ruim 600.000 ton onverkoopbaar rundvlees. Frankrijk, Italië en Ierland, de grootste rundvleesproducenten, verzetten zich echter tegen de Nederlandse voorstellen. Rundvlees behoort, met o.a. wijn, groenten en fruit en krenten en rozijnen, tot de landbouwpro- dukten waarover de Europese landbouwministers overeen stemming moeten bereiken om vóór de Europese topconferen tie, die volgende week maandag en dinsdag in Brussel begint, het pakket landbouwbezuinigingen af te ronden. Minister Braks vreest, dat daarover tot diep in het weekend nog gebakkeleid zal worden, omdat de Zuideuropese landen tot nu toe weinig bereid heid tot compromis vertonen. Nederland zal zich in ieder geval heftig verzetten tegen een Duits voorstel om landen die veel van met name het Europese land bouwbeleid profiteren extra te laten betalen. Dat zal voor Ne derland op een verdubbeling van de bijdrage neerkomen en dat is, zo zeiden diplomatieke bronnen in Brussel gisteren, volstrekt on aanvaardbaar. (Zie ook pagina 7) en op welke wijze het herstel van de gebreken gefinancierd gaat worden. De financiële positie van de wo ningbouwvereniging Ons Belang is dermate slecht dat men de kos ten van herstelwerkzaamheden zeker niet zal kunnen dragen. "Dat zou het failliet betekenen van Ons Belang", verwacht het PSP-raadslid. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting laat desgevraagd we ten op zo kort mogelijke termijn van het bestuur van de woning bouwvereniging te willen horen wat het aan de geconstateerde problemen gaat doen en hoe. De wethouder erkent dat de wo ningbouwvereniging er niet flo rissant voor staat en zegt dan ook nog niet te weten hoe deze zaak moet worden opgelost. (Zie ook pagina Leiden) DEN HAAG (GPD) - De ge meentelijke brandweerkorp sen in Nederland moesten vorig jaar 34.000 maal uitruk ken wegens brand. Dat is een lichte daling vergeleken met 1982, toen de brandweer korpsen 35.000 maal in actie moesten komen. Ook de be kend geworden directe finan ciële schade is gedaald: vorig jaar 640 miljoen gulden, te genover 703 miljoen gulden in 1982. Het aantal branden in woon huizen bedroeg vorig jaar 9714; in vergelijking met 1982 (9711 maal) is dat nagenoeg gelijk gebleven. Wel is vorig jaar de hierbij gemelde scha de met 11 procent gedaald ten opzichte van 1982: 124 miljoen gulden tegen 138 mil joen. Het aantal schoorsteenbranden is vorig jaar iets gestegen ver geleken met 1982: 2402 geval len tegen 2207, terwijl in '81 nog slechts 1464 gevallen werden gemeld. Het aantal branden op de openbare weg en open terrein is vorig jaar ook licht gestegen ten op zichte van 1982: 7600 maal te gen 7449. De meest voorkomende bran doorzaak is evenals vorig jaar: spelen met vuur en bal dadigheid (35 procent). Brandstichting kon worden ontdekt in 6 procent van de bekend geworden branden. In 25 procent van het aantal branden is de oorzaak onbe kend, dan wel niet opgege- DEN HAAG (GPD) - Leden van het Auschwitzcomité, het voor malig verzet, de liberaal joodse gemeente en een viertal parle mentariërs gaan op 31 maart in het Westduitse Ober Aula de monstreren tegen een reünie van oud-SS'ers die daar dan wordt gehouden. Het Tweede-Kamer lid Harry van den Bergh (PvdA) zal onder anderen het woord voe ren. De demonstratie wordt door Duitse groepen georganiseerd. De bijeenkomst van de voormalige SS-Totenkopf Division gaat door, ondanks vele protesten en druk op de Westduitse overheid. NAPELS - "De Camorra bestaat niet", zei de 58-jarige Antonio Spay one gisteren bij zijn aan houding onder verdenking de grote leider te zijn van de 'nieu we familie', een belangrijke groep binnen de Napolitaanse variant van de Italiaanse Mafia. De Italiaanse politie verrichtte gisteren, in een poging schoon schip te maken, maar liefst 550 arrestaties in kringen van de georganiseerde misdaad. Het gaat om de grootste operatie te gen de Camorra sinds juni vorig jaar, toen duizend arrestatiebe velen werden uitgevaardigd. De politie voerde gisteren in ver scheidene delen van Italië groot scheepse zoekacties uit op aan wijzingen van informanten uit de Camorra. Vrij zonnig De weersverwachting voor morgen: droog weer en perioden met zon. Mi nimumtemperatuur omstreeks -1 graad. MÉddagtemperatuur van vijf Milieu Technische Service/Leiderdorp Caden in het Waddengebied tot tien het zuiden oostenwind. i het land. Matige HATTEM (GPD) - De WD-minis- ters stappen uit het kabinet als wordt besloten de kruisraketten niet in Nederland te plaatsen. Dat maakte vice-premier Van Aardenne gisteren duidelijk op het WD-congres in Hattem. Volgens Van Aardenne is de NA VO de waarborg voor de vrede. „Zouden wij het bondgenoot schap laten verkommeren, zou den wij een vacuum laten ont staan, dan zijn de risico's niet te overzien. Daarom moet de be sluitvorming over de kernbewa pening plaats hebben zodanig dat het bondgenootschap niet verzwakt", aldus de minister. Van Aardenne zei „met zorg te con stateren" dat sommigen door het onvoorwaardelijk afwijzen van de plaatsing de waarde van de NAVO ter discussie stellen. Volgens de bewindsman kan niet van de WD-ministers gevraagd worden dat zij instemmen „met een besluit dat zou ingaan tegen onze bondgenootschappelijke verplichtingen, dat Nederlands gezag in de wereld tot een mini mum zou reduceren en de oor log, ook de kernoorlog, dichter bij zou brengen". WD-leider Nijpels zei grote be- Polarisatie zwaren te hebben tegen de aan gekondigde scholierenactie van de onderwijsbond ABOP tegen de plaatsing van kruisraketten. DOORN (GPD) - De Generale Sy node van de Nederlandse Her vormde Kerk wijst de plaatsing van kruisraketten in Nederland af. Met 37 stemmen voor en 15 tegen is gisteravond laat beslo ten regering en parlement een brief te sturen waarin uiteenge zet wordt dat de Hervormde Kerk zich heeft uitgesproken te gen het toelaten van welke nieu we kernwapens dan ook in ons land. Deze afwijzing van het plaatsen van kruisraketten en het daaraan gekoppelde pleidooi voor het verwijderen van reeds aanwezige kernwapens, wordt toegelicht aan de hand van eerdere synode uitspraken tegen het gebruik en bezit van kernwapens. Ook brengt de synode in herinne ring-dat zij reeds in 1979 het mo- derniseringsbesluit van de NA VO heeft afgewezen. Ze deed dat destijds door te verklaren dat de produktie en opstelling van een geheel nieuwe generatie van kernraketten in Europa (en waar ook ter wereld) door de synode ervaren wordt „als een onom keerbare stap in de bewape ningswedloop en als zodanig be dreigend voor alle mensen die door God geschapen zijn om te leven". heeft gebracht tussen voor- en te genstanders van de campagne van het Interkerkelijk Vredesbe raad. De Hervormde Kerk is na de Gere formeerde Kerken de tweede kerk in ons land die plaatsing van kruisraketten afwijst. Vorige week woensdag nam de Gerefor meerde Synode het besluit om regering en parlement te manen af te zien van elke nieuwe stap op de weg van de nucleaire bewape ning. De Hervormde Synode komt tot haar uitspraak vanuit de overweging dat het haar op dracht is zich te wenden tot over heid en volk met de oproep, het leven naar Gods beloften en ge boden te richten, zoals de ker korde zegt. In een tweede over weging zegt de synode zich van haar verantwoordelijkheid be wust te zijn „in de huidige situa tie, waarin regering en parlement voor de beslissing staan van het al dan niet plaatsen van kruisra ketten". 3 Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land araaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Hij zal volgende week in de Tweede Kamer eisen dat het ka binet de actie veroordeelt en vindt dat ouders en leraren het zelfde moeten doen. Een achttal moties, bedoeld om een uitspraak over de kruisraket ten te vermijden of de formule ring van het besluit af te zwak ken, werd verworpen. De indie ners waren voornamelijk be zorgd over de polarisatie in de kerk. Sommigen vonden het be sluit een doorkruising van de ge sprekken die de synode op gang Maam Adres Tel. J kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1