je maar plezier hebt in je leven' 5 T Volleybalsters van Leython 2 kunnen vandaag titel pakken Sieto Schalkers van RCL via Middlesbrough naar 'pubteam' Bezwaren tegen RKC Liverpool onderuit Omkoperij ZATERDAG 17 MAART 1984 PAGINA 13 LEIDEN - Een routebeschrijving heeft Sieto Schalkers nooit hoeven te raadplegen om zijn levenswandel uit te stippelen. Het prototype van de non-conformist is hij, een levensgenieter die zich niet door anderen laat leven. Al 21 jaar holt-ie van pleziertje naar pleziertje, "leve de lol", is onveranderlijk zijn devies, de zorgen zijn voor morgen. Wie denkt hem aan een touwtje te hebben, kan hem tezelfdertijd ergens in Zwitserland verwachten. Of in Groot Brittannië, dat is Schalkers om het even. Als voetballer by RCL was hij vooral getapt vanwege zijn mop pen. Was hij reserve, dan schud de Schalkers staande naast de dug out ook door Max Tailleur niet gekende bakken uit zijn mouw, tot wanhoop dikwijls van zijn toenmalige trainer Theo de Waard. Hoewel algemeen her kend als een talent werd hij bij de Leiderdorpse club getipt als potentiële aanwinst voor een of ander bierelftal. door Gerard van Putten De grillige natuur van Schalkers noodzaakte tot prompte herzie ning van die mening. Vanuit Noord-Engeland overgewaaide berichten gewaagden begin de cember plots van Schalkers op merkelijke debuut bij de tweede divisieclub FC Middlesbrough. Plaatselijke scribenten van de Northern Echo, de Consett Guar dian en de Evening Gazette we dijverden in het vinden van su perlatieven om de prestaties van "the flying Dutchman" in het re serve-elftal van de 'Boro's' te be schrijven. Tegen Wolverhamp ton Wanderers scoorde hij een hattrick, "één van die drie scoor de ik met m'n kop, terwijl ik nor maal toch buk als er gekopt moet worden". Malcolm Allison, de playboyachtige manager van FC Middlesbrough zag in hem "een interessante speler". "I think the lad could have a future with us", sprak trainer George Amstrong, eens een gewaardeerd speler bij Arsenal. Maar wat zei Schalkers? "Er is voor mij geen toekomst bij Middlesbrough, ik ga spelen voor een pubteam". Een caféelftal dus, ze hebben bij RCL dus toch gelijk gekregen. Maar voor hoelang weet je nooit bij Schalkers, die door het leven stapt als ware het een pretfa- briek. Hij was altijd al een bijzon der kind en dat is-ie nog. Voor gewone man studeert hij niet, di ploma's hangen er trouwens in zijn ouderlijk huis in Leiderdorp so-wie-so niet aan de muur. Me nigeen beweert dat Schalkers ai twaalf ambachten en dertien on gelukken achter de rug heeft. "Misschien zijn het er nog wel meer", vermoedt hij zelf. "Maar dat interesseert me niet, ik laat me nu eenmaal niet graag een pakkie aanmeten. Zolang ik iets leuk vind, kan ik er intens mee bezig zijn. Zodra het gaat verve len, kap ik. Dat is met vrouwen ook zo. Ik hou van afwisseling, van avontuur". Dagverblijf Na een weekje Nederland ("Voor het carnaval") is Schalkers, die vorige week zaterdag "als vol waardig RCL-lid" meespeelde tegen Valleivogels, maandag te ruggekeerd naar Engeland. Sinds november is hij daar ge huisvest. In Consett, aangetast door de penetrante fabrieks- walm van het naburige Newcast le. "Vroeger was Consett een rij ke stad, nu een deprimerende plaats. Gesloten mijnen, indus trie in verval, armoe troef dus. Ik zit daar in een hotel, niet verge lijkbaar met Holiday Inn, maar meer met een dagverblijf voor werkelozen en invaliden". Op eigen verzoek heeft hij zich in het mistroostige oord laten dum pen, destijds door zijn werkgever in Leiden. Hij werkte daar op een ingenieursbureau, op de afdeling reproductie. "De hele dag moest ik hetzelfde doen, kopieën draai en, me bezig houden met licht druk en boekdruk. Dat werk be viel me helemaal niet. Als je wat anders weet hou ik me aanbevo len, heb ik toen tegen mijn baas gezegd". Schalkers ontmoette begrip, hij werd ondergebracht bij een En gelse off shore-constructiemaat- schappij, een bevriende onder neming van het Leidse inge nieursbureau. "Ik ging er heen met de bedoeling een vak te le ren. Ze vervaardigen daar onder delen van booreilanden". Veel tijd om zijn nieuwe arbeids terrein te verkennen, kreeg Schalkers niet. Na een week of drie werd hij al bij de directeur op het matje geroepen. Niet om Schalkers te wijzen op zijn ge brek aan technische kennis ("Ik heb twee linkerhanden"), maar om hem deelgenoot te maken van zijn liefde voor FC Middles brough, ter plaatse in de wande ling 'the Boro's' geheten. Mister McMurray vond dat Schalkers maar weer eens moest gaan trai nen, "in Nederland voetbalde je toch ook", hij als sponsor van Middlesbrough zou er voor kun nen zorgen dat Schalkers toe gang kreeg tot het profmilieu van de tweede divisieclub. Op amateurbasis, het bedrijf zou het salaris gewoon doorbetalen. "Inderdaad maakte niemand van Middlesbrough er een punt van dat ik mee ging trainen. Op de veerde schijnbeweging. Tegen de reserves van Manchester Uni ted gooide hij hem eruit, "de 600 toeschouwers stonden op de banken", maar de clubleiding schold Schalkers stijf. Een schaar, was zo ongeveer de op vatting, hoor je te gebruiken op een naai en knipcursus, niet op een voetbalveld. Daar kon Sieto Schalkers het dan voorlopig mee doen. Hy trof evenwel in landgenoot Heini Ot to, eens drager van het Oranjes hirt en tegenwoordig deel uit ma kend van het A-team van Midd lesbrough, een gids die hem gaandeweg vertrouwd maakte met de Engelse zeden en voetbal gewoonten. "Ik ben nog twee weken bij Heini in huis ge weest", zegt Schalkers, "met hem heb ik veel over het Engelse voetbal gepraat". Uit die ge sprekken met Otto leerde hij dat er gebikkeld moest worden voor de club. "Op de training, maar ook in de wedstrijden ging het er vreselijk fanatiek aan toe. Het voetbaltechnische niveau van het reserveteam van Middles brough kwam overeen met dat van het tweede van RCL. Ze speelden dóódsimpel. Het mid denveld werd overgeslagen, van achteruit speelden ze steeds van die hoge, lange ballen naar de spits, de 'target man' die alles door moest koppen. Je kreeg al nekkramp als je naar die lange ballen keek. En alles gebeurde met een onvoorstelbare inzet. Ongelooflijk, hoe ze de persoon lijke duels aangingen, de zieken huizen hadden dan ook steeds een volle bezetting". In de straten van Middlesbrough werd Schalkers een bekend ge zicht. Hij werd herkend als de 'flying Dutchman' die veel doel punten maakte bij de reserves. "Als ik samen met Heini Otto door de stad liep, moesten we handtekeningen uitdelen. Ik was daar iemand". Dat duurde tot het kerstweekein de, daarna viel Schalkers snel te rug in de categorie van onbeken den, de 'nobody's'. Het is mijn ei gen schuld, bekent hij achteraf, zijn vrijheidsdrang was hem weer eens noodlottig geworden. Eerder had hij by RCL zichzelf al eens buitenspel gezet door on verwacht naar Zwitserland te vertrekken, nu pakte een reisje "naar huis" verkeerd uit. "Tot kerst ging het grandioos, ik had negen of tien wedstrijden ge speeld, daarin zes keer gescoord. Toen wilde ik er even tussenuit. Ik had even genoeg van die een zijdige dagindeling waarin alleen maar plaats was voor voetbal. De hele dag werd er op de club ge praat over voetbal, vrouwen, voetbal en nog eens vrouwen. Ik wilde even andere lucht opsnui ven, Nederlandse lucht, ook al, omdat mijn moeder haar veijaar- dag vierde". De Northern Echo sloeg vervol gens alarm: "Dutch star misses big chance". Schalkers las met verbazing dat-ie een grote kans had gemist, nu hy had geboekt voor een Nederlandse trip. Vol gens de Northern Echo ("Die gasten wisten alles van de club, ze waren op alle trainingen aan wezig, reisden met de spelersbus mee, je kon ze kortom beschou wen als niet-spelende reserves") had manager Malcom Allison de Leiderdorper in het eerste willen opstellen tegen koploper Shef field Wednesday. "Ik vertelde de clubleiding dat ik mijn ticket met plezier wilde annuleren. Ik was bereid een week later te gaan, maar toen hoefde het al niet meer. Want, zeiden de heren, voor de sport moet je alles over hebben". Teruggekeerd van zijn Hollandse kerstreces werd Schalkers koel ontvangen, op het ongeïnteres seerde af. Hij werd nog net niet weggekeken van de trainingen. "Ze hielden me er bij, maar ik denk dat mijn werkgever daar verantwoordelijk voor was. Maar de houding van het bestuur werd zichtbaar bepaald door de vraag: "Wat doe je hier eigenlijk nog?" Inzicht Een week of twee geleden liet Schalkers zijn gezicht weer zien bij de fabriekspoort in Consett. Hij was tot het inzicht gekomen dat "rennen achter een bal wel leuk is", maar dat hy er zijn da gen niet langer mee kon vullen. "Misschien dat ik het wel alle maal had volgehouden als me de ze kans op mijn zestiende was geboden. Maar vanaf myn zes tiende heb ik zoveel meege maakt, dat ik nu weet dat er meer is dan voetbal. Dat heb ik de di recteur van mijn bedrijf ook ge zegd, nadat ik hem had bedankt voor de kans die hij my by Midd lesbrough had geboden. Ik heb een wereldervaring achter de rug, nu ga ik een vak leren. Voor lopig zie ik me wel in Engeland blijven". Gaat Sieto Schalkers dan toch pro beren zijn toekomst veilig te stel len? In zijn antwoord bouwt hy weer een ontsnappingsclausule in. "Ach", grijnst hy, "misschien praat ik over een paar jaar wel weer anders, als dét werk me de strot uitkomt. Zorgen over de toekomst maak ik me niet, ik heb altijd werk gehad, al heb ik steeds de verkeerde dingen ge daan. Werk zal ik ook later wel hebben, dat is voor mij geen punt. Plezier in het leven heb ben, dat is voor mij het belang rijkste. Want je leeft uiteindelijk maar één keer". Sportj Sieto Schalkers op de rug van Heini Otto: "Met hem heb ik veel over het Engelse voetbal gepraat". eerste dag mocht ik al meedoen in een oefenwedstrijdje, als 'left winger', linksbuiten dus. Ik scoorde ook nog, zat meteen ge bakken. Ik werd opgesteld in het reserveteam, dan kan daar di rect, dat is een kwestie van een formuliertje invullen. Het groot ste probleem was voor mij het meeverdedigen. Ik heb veel op m'n lazer gehad, want alles moet gedaan worden in het belang van de club". Er was dus geen plaats voor de 'schaar', de door hem geculti- LEIDEN - De dames van Leython 2 hebben een prima weekje ach ter de rug in de eerste klasse van de volleybalcompetitie. Zelf ver sloegen ze hekkesluiter LUSV 2 met 3-0, terwijl naaste concur rent RW moeizaam gelijkspeel de bij NOVO 2. Leython heeft vandaag in het duel met DAC aan één punt voldoende om kam pioen te worden. Bij de heren verspeelde RW een punt aan DAC 2. Mede dankzij de bijdrage van de twee invalsters Marian Jongerius en Annemiek Oudshoorn kon den de dames van Leython 2 te gen LUSV een goede prestatie leveren. De studentes werden constant onder druk gehouden en leden een zware nederlaag: 15-4, 15-6, 15-9. NOVO-RW was twee sets lang een spannend duel, waarin de teams de punten eerlijk verdeel den: 17-15, 13-15. Daarna zakte RW ver weg (4-15), maar in de laatste set waren de rollen weer totaal omgedraaid: 15-1 voor RW en 2-2. DAC 3 maakte het S'70 lang moei lijk. Nog niet in de eerste set (2- 15), maar wel in de volgende reeksen. De tweede set kon S'70 maar net met 17-15 winnen, de derde ging met 13-15 naar DAC. Op routine besliste S' 70 daarna niettemin de strijd: 15-5 en 3-1. Leython 3 speelde redelijk tegen Orion, maar kwam net iets tekort om een gelijkspel te behalen. Na 10-15,15-6 en 8-15, miste Leython in de vierde reeks net het geluk dat nodig was om de set en het gelijkspel te bemachtigen: 12-15. HEREN Bij de heren bleef Leython 2 met 3-1 Blok de baas. De ploeg nam het treffen aanvankelijk te licht op, wat na de winst in de eerste twee sets (15-11 en 15-13) de der de set kostte: 15-17. Er was een 7-0 achterstand in de laatste reekks voor nodig om Leython wakker te schudden. Na een ti me-out werd Blok in hoog tempo overspeeld: 15-12 en 3-1. DAC 2 heeft een ploeg die er veel heeft bijgeleerd. Het werd tegen RW aangetoond. De Rijnsbur gers wonnen wel de eerste set met 15-7, maar moesten daarna veel geven om DAC op afstand te houden. Dat lukte slechts ge deeltelijk. Het werd 2-2, via de setcijfers 14-16,15-11, 9-15. Donar 2 wil niet betrokken worden in de strijd om degradatie en liet thuis tegen WW niets aan het toeval over. Het werd 3-1 voor Donar 2, dat nu vier punten voor sprong heeft op WVV. SOUTHAMPTON - In een wed strijd voor de eerste divisie van de Engelse League verloor Liver pool gisteravond verrassend bij Southampton: 2-0. In de Bundesliga verspeelde Vfb Stuttgart op eigen terrein een punt tegen Bayer Leverkusen: 2- 2. Stuttgart heeft twee punten achterstand op koploper Bayern München. Overige uitslagen: Kaiserslautern- Kickers Offenbach 1-1, Bayer Uerdingen-Arminia Bielefeld 1- TILBURG (ANP) - De Brabantse ere—divisieclubs Willem II en FC Den Bosch hebben bezwaar te gen een eventuele toetreding van de Waalwijkse hoofdklasser RKC tot het betaalde voetbal. Dat schrijven beide clubs in brie ven aan het sectiebestuur be taald voetbal. Volgens de betaal de verenigingen is een achtste betaalde voetbalclub in Noord-- Brabant duidelijk te veel van het goede. „We respecteren uiter aard de sportieve ambities van RKC, maar we hebben de KNVB wel geattendeerd op de finan cieel—economische consequen ties van een eventuele toelating", zei Willem II secretaris Van Bij- sterveldt. Die consequenties zijn er volgens Willem II en FC Den Bosch voor al in financieel opzicht. Met nog een betaalde club erbij blijft er volgens hem een klein achter land over. „En clubs als Willem II, NAC en FC Den Bosch heb ben het financieel toch al niet ge makkelijk. RKC heeft plannen de overstap uit de amateurafdeling te maken, maar zal dan aan een aantal voor waarden moeten voldoen. Eén daarvan is het behalen van het kampioenschap of een periodeti- tel in de hoofdklasse C. MARIBOR (DPA/TANJUG) - Twee leidinggevende functiona rissen van de Joegoslavische voetbalclub Maribor, die uit komt in de tweede divisie, zijn gisteren veroordeeld tot voor waardelijke gevangenisstraffen van respectievelijk twee en an derhalf jaar wegens omkoping van scheidsrechters met over heidsgeld. Zeven voetbalarbiters hoorden voorwaardelijke vrij heidsstraffen tot tien maanden tegen zich eisen wegens het aan pakken van steekpenningen. Zij moeten tevens de extra verdien sten, variërend van honderd tot ruim duizend gulden, terugbeta len. Waarin: De Robby Nalshstory Elfstedentocht met tranen Surfmlllonalr Baron Blch Stephans melsles en nog veel meer! nu te koop bij tijdschriften winkels ...want Surfers hebben tan eigen krant!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13