Shell ziet winst 38 procent stijgen De maatstaf Noordzee levert forse bijdrage Billiton in zee met Surinaamse bauxietreus Prinselijke cockpitpret in simulator Minima in België vallen naar bodem V D neemt handschoen op in kledingoorlog CDA vindt plan CNV te prijzig Westland- Utrecht denkt weer aan winst FNV naar rechter namens havenwerkers VRIJDAG 16 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) De winst van de Koninklijke—Shell Groep is vorig jaar met 38 procent gestegen van 1993 miljoen pond sterling tot 2754 miljoen pond sterling. Na een wat aarzelend begin is 1983 dan ook een zeer goed jaar geworden, aldus de president-directeur van de „Koninklijke", ir. L. van Wachem, bij de presentatie van de jaarcijfers. In het vierde kwartaal kwam het netto—resultaat uit op 980 mil joen pond, 31 procent meer dan de 748 miljoen pond van het vier de kwartaal 1982. Berekent men de winst op basis van de geschat te actuele aankoopkosten van de verkopen, dan is de winst vorig jaar 2885 miljoen pond, tegen 1886 miljoen pond in 1982. Het aandeel in het groepsresultaat, dat toekomt aan de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij, is 1695 miljoen pond of wel 7339 miljoen gulden, tegen 1231 miljoen pond ofwel 5672 miljoen gulden in 1982. Het net to-resultaat per aandeel Ko ninklijke is nu 27,39 gulden, te gen in 1982 21,20 gulden. Er wordt een slotdividend voorge steld van 5,40 gulden per aandeel van nominaal 10, waardoor het totale dividend over 1983 uit komt op 8,85 gulden tegen 7,85 gulden over 1982. Gezien de hevige concurrentie op de wereldmarkt, waarbij het aan houdende overaanbod van ruwe ren zeer bemoedigend is. Er is een opbloei in de vraag en de kostenbesparingen werken door. olie en de geringere vraag naar Shell Oil (VS) en Shell Canada bui olie tot gemiddeld lagere olieprijzen in dollar leidden en de prijzen van olieprodukten on der zware druk kwamen te staan, mogen de resultaten over 1983 als bijzonder bevredigend wor den beschouwd, aldus de direc tie. Het netto-resultaat steeg overi gens bij de consolidatie (samen voeging van de cijfers van de we reldwijd verspreide werkmaat schappijen) als gevolg van de waardedaling van het pond ster ling, en in het bijzonder tegen over de dollar. De verbetering van het resultaat deed zich vooral (voor 1,5 miljard pond) voor bij de olie— en gas- sector, waar de totale produktie van eigen ruwe olie van de groep met 131.000 vaten per dag toe nam tot 1.497.000 vaten per dag Chemie Ook de sector chemie verbeterde fors, hetgeen na vier slechte ja- Noordzee ten beschouwing gelaten, bracht de sector chemie in 1983 een winst van 82 miljoen pond, waar van 51 miljoen pond in het vierde kwartaal. In 1982 was het verlies 23 miljoen pond. Ook in het eer ste kwartaal 1984 ontwikkelt zich deze sector goed. Op langere termijn echter dienen zich de moeilijkheden alweer aan. Er is nog altijd een overca paciteit van 15 tot 20 procent voor bulk—chemicaliën, waar Shell het vooral van moet heb ben. Volgend jaar wordt de over capaciteit nog groter door het ge reedkomen van fabrieken in het Midden-Oosten en ook in Cana da. Dit voegt 5 procent aan de wereldcapaciteit toe. Het zal dus dwingen tot verdere rationalisa ties. Shell heeft echter een tech nische voorsprong, waardoor de onderbezetting in haar fabrieken maar 10 procent is. DOC Data De vraag naar aandelen van Doe Data uit Venlo, het eerste 'high tech' bedrijf dat zijn intrede doet op de beurs in Amsterdam, heeft het aanbod ruimschoots over troffen. Tegenover elk aandeel stonden tien kandidaat-kopers. DOC Data is uitvinder van het zogenaamde DOC Wheel, een computergeheugen dat verwant schap vertoont met de digitale platenspeler van Philips, de compact-disc. De aandelen zul len op de parallelmarkt worden genoteerd. Van de in totaal 250.000 aandelen waren er al 188.950 voorgeplaatst bij be staande aandeelhouders en pro fessionele beleggers. Een voor bode van het succes was al te zien op de beurs waar de afgelo pen dagen al onofficieel in de stukken werd gehandeld. Prijzen werden genoemd van tussen de f 46 en f49. Surfplanken De Nationale Investeringsbank (NIB) versterkt per 16 maart het eigen vermogen van de zeilplan- kenfabrikante Wayler bv Board- sailing in Weesp met f 1,5 miljoen ten behoeve van investering in produktie en uitbreiding van de verkoop.Wayler is in 1981 ge sticht. De bedoeling was toen 6000 planken per seizoen te ver kopen maar in 1983 waren het er al 25.000. In totaal heeft het be drijf 50,000 stuks verkocht. De groei werd tot nu geheel uit ei gen middelen en met bankkre diet gefinancierd. Voor 1984 heeft de onderneming uitbrei ding van capaciteit en verkoop met 25 procent op het oog. Way ler heeft inmiddels, zeven pro cent van de wereldhandel in zeil planken in handen en behoort al dus bij de vier grootste produ centen ter wereld. Offshore Tussen 1974 en 1984 is er in Neder land 11,8 miljard gulden geïnves teerd in de winning van olie en gas op het vaste land en op zee. Verwacht wordt dat met deze winning de komende vijf jaar een bedrag van nog eens 13 mil jard gulden gemoeid zal zijn. Drs. G. H. Verberg, directeur-ge neraal voor energie van het mi nisterie van economische zaken, heeft dat gistermiddag gezegd op de jaarlijkse bijeenkomst van de Industriële Raad voor de Ocea- nologie (IRO). Hij schetste de mijnbouwsector als een bedrijfstak met enorme groeimogelijkheden en illu streerde dat met een toegeno men aantal produktieplatforms op de Noordzee. „Sinds 1979", al dus Verberg, „is dat aantal van 17 gegroeid naar 27. In de ko mende vier jaar zullen er zeker 25 bijkomen". NEERGESCHOTEN - Een bewa ker van het Witte Huis heeft gis teravond een man neergescho ten die zich met een geweer met afgezaagde loop ophield langs het hek rond de presidentiële ambtswoning, aldus de geheime dienst. "Met de president is niets aan de hand", verklaarde woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis. Een woordvoerder van de politie verklaarde op een persconferen tie dat de man, die is geïdentifi ceerd als de 25-jarige David Ma- honski uit Williamsport Penn sylvania, werd neergeschoten toen hij zijn wapen op een be waker richtte. PARAMARIBO/LEIDSCHEN- DAM (ANP) - De Surinaamse overheid, de Billiton Maatschap pij Suriname (BMS) en Surina me Aluminium Compdny (Sural- co) hebben een protocol onderte kend inzake de oprichting van twee gezamenlijke ondernemin gen van BMS en Suralco. BMS maakt deel uit van de Koninklij ke/Shell Groep en Suralco is een dochtermaatschappij van de Aluminum Company of Ameri- Naar Billiton gisteren bekend maakte zijn BMS en Suralco overeengekomen dat BMS een belang van 45 procent neemt in de aluinaarderaffinaderij van Su ralco in Paranam. Deze fabriek heeft een capaciteit van 1,4 mil joen ton aluinaarde per jaar en is daarmee de grootste van Zuid- Amerika. Suralco blijft verant woordelijk voor de bedrijfsvoe ring. De gezamenlijke onderne ming komt in de plaats van de contracten voor opwerking van BMS-bauxiet tot aluinaarde. De mijnbouwactiviteiten van de twee maatschappijen in het Paranam—gebied zijn samenge voegd in de tweede gezamenlijke onderneming. Suralco neemt daar een belang van 24 procent in. BMS neemt de bedrijfsvoe ring op zich. De bedoeling van een en ander'is de concurentiepositie van de bauxiet- en aluinaarde-indus- trie in Suriname te verbeteren en daardoor de levensvatbaarheid te waarborgen. De resultaten, behaald in de explo ratie en produktie van olie en gas, liet een opvallende stijging zien. Dit is vooral het gevolg van een opmerkelijk hogere produk tie van eigen olie uit de Noord zee. Voorts spelen een grotere af zet van aardbas en een sterkere dollar een rol. De metaalsector rapporteerde weer een fors verlies, terwijl de steenkoolsector, die in 1982 nog winst maakte, in het afgelopen jaar ook verlies opleverde. De investeringen waren met 4754 miljoen pond 10 procent lager dan in 1982. Dit houdt verband met de opleving van een groot aantal projecten en iets lagere kosten bij de opsporing en win ning van gas en olie. In 1984 zul len de investeringen toenemen tot 5 miljard pond. De financiële positie van de Ko ninklijkeShell Groep is ver sterkt. Eind 1983 was er in kas en in kort lopende beleggingen 6 miljard pond, dat is 1,9 miljard pond meer dan een jaar eerder De voorgenomen overneming van 30 procent van de aandelen Shell Oil, die nog niet in het be zoek van de groep zijn en die 5,2 miljard dollar kost, kan voor 4 miljard dollar gefinancierd wor den uit de eigen dollartegoeden en voor de rest uit nieuwe kre dieten. Loodvrij Shell Nederland bepleit dat het in voeren van loodvrije benzine in Europa in haar geheel en ineens zal geschieden, als het al moet. Zou ons land hierbij, in navol ging van Duitsland, voorop gaan lopen, dan zijn de gevolgen voor de concurrentiepositie van de olie—industrie bijzonder ingrij pend. De industrie ontkent ove rigens dat zure regen de oorzaak is van de schade aan bossen enz. Het is niet volledig aangetoond; er zijn meer oorzaken. SCHIPHOL (ANP) - Met een ge slaagde korte "vlucht" heeft prins Bernhard gistermiddag op Schiphol-oost de Airbus A-310 vluchtnabootser van de KLM of ficieel in gebruik gesteld. Met de aanschaf en installatie van deze simulator is een bedrag van 29,8 miljoen gulden gemoeid. "Vliegen" op de simulator heeft als belangrijkste voordelen een aan zienlijke kostenbesparing en een beperking van de geluidsover last rond de luchthavens, omdat het aantal vlieguren in de lucht door de simulatietrainingen aan zienlijk wordt teruggebracht. In de vluchtnabootser van de A- 310, gebouwd door de Canadese maatschappij CAE Electronics ltd., zijn veel van de ook in de cockpit gebruikte systemen op genomen. Alleen al met de aanschaf van deze systemen (zeer geavanceerde computers waarmee de A-310 is uitgerust) is een bedrag van acht miljoen gulden gemoeid ge weest. (foto ANP) 500 gulden per maand BRUSSEL (GPD) Belgische werklozen die samen wonen en langer dan twee jaar een uitke ring hebben, worden op het ab solute bestaansminimum van 500 gulden per maand terugge worpen. Dit gebeurt als de Belgi sche volksvertegenwoordiging keurt die premier Martens giste- door Ferry Mingelen ren in het parlement presenteer de. De echte minima in Neder land ontvangen nog altijd ruim 1000 gulden per maand. Onder gejoel van de oppositie, die De vakbonden staan kritisch tot het aftreden van de regering eis te, en applaus van de regerings partijen legde premier Martens donderdag uit hoe hij het begro tingstekort de komende driejaar van 30 miljard gulden naar 15 miljard wil terugsnoeien. Be- AMSTERDAM (ANP) Het grootwinkelbedrijf Vendex International (Vroom en Dreesmann, Edah, Kreymborg) heeft woensdag twee goed kope kledingwarenhuizen geopend onder de naam Kien Kleding. De voorbereidingen hiertoe zijn in alle stilte getroffen. In totaal zijn er nu vijf Kien-vestigingen (incl. een volgende week te openen winkel in Zwijndrecht), waarmee Vendex zich op een nieuw marktsegment richt, die van de goedkope modieuze confectie voor het gehele gezin. Deze stap van Vendex betekent het begin van een ongetwijfeld felle con currentieslag met Macintosh die donderdag onder veel publiciteit eveneens is gestart met een keten van tien goedkope modezaken. Zo wel Vendex als Macintosh richten zich op hetzelfde marktsegment. Door de dalende inkomens is het publiek erg gevoelig geworden voor prijzen voor kleding. In dit "gat in de markt" hebben zowel Vendex als Macintosh zich gestort. Er zijn enige verschillen. Zo zijn de Superconfex-winkels van Macintosh wat groter qua verkoopoppervlak. Zij zijn tussen de 1.500 en 2.000 vier kante meter groot, terwijl de Kien-zaken een oppervlak hebben van tussen de 800 en 1.000 vierkante meter. Beide ketens hebben gemeen dat zij buiten de dure winkelgebieden gelegen zijn, terwijl de kleding in grote niet duur uitgevoerde ruimtes worden verkocht met een mini mum aan verkooppersoneel. De prijzen kunnen hierdoor laag worden gehouden. Kien stelt dat haar kleding ca. 20 procent goedkoper is dan die van de traditionele winkels, aldus directiesecretaris Wolf van Edah, de werkmaatschappij waarbinnen Kien als zelfstandig onderdeel is on dergebracht. ADVERTENTIE langrijkste maatregel daartoe is een algemene loonmatiging van twee procent voor alle inkomens in de particuliere en overheids sector. Ook de meeste sociale uit keringen vallen daaronder. Het betekent een koopkrachtverlies procent. de bezuinigingsplannen goed- De Belgische regering wil tevens de zieken en gehandicapten zwaarder belasten. Alleen de die van het bestaansmi- moeten leven, worden ontzien; zij krijgen jaarlijks twee procent meer. Het kabinet-Mar- tens wil ook de zelfstandigen tot deze looninlevering dwingen door het bezuinigingsbedrag op een aparte bankrekening te laten storten. afwijzend tegenover de nieuwe inlevering. Belangrijk is echter dat het ACV, de christelij ke vakcentrale de plannen van premier Martens niet zonder meer afkeurt. Dat doet wel de so cialistische vakcentrale. De bon den zullen overleg gaan voeren over mogelijke acties. Premier Martens zei donderdag: ik neem aan dat er wel sociale onrust komt, maar wat is het alternatief voor ons beleid. Als wij deze maatregelen niet nemen, gaat het land regelrecht naar een faillisse ment". De drastische ingreep is nodig om de groeiende overheidstekorten in te perken. De Belgische staat moet dagelijks 110 miljoen lenen om aan alle verplichtingen te vol doen en de rentelast daarvan slokt alle economische groei op. „Er bestaat geen wondermiddel om uit de crisis te raken. De nieuwe inspanning die aan allen gevraagd wordt, zal hard en lang zijn", voorspelde premier Mar tens. De ministers en staassecre- tarissen in zijn kabinet willen bij de bezuinigingsronde zelf het goede voorbeeld geven door de verlaging van 10 procent op hun wedde die al was doorgevoerd, ook voor de komende twee jaar te laten voortduren. Deze inleve ring geldt ook voor even hoge ambtelijke inkomens. De ambtenaren moeten overigens op hun totale loonsom nog eens 3,5 procent gekort worden door onder meer een betere werktijd verdeling. De Belgische volks vertegenwoordiging begint vrij dag al te debatteren over het be zuinigingspakket. Martens wil de zaak voor het eind van de maand erdoor hebben omdat dan de bijzondere volmachten aflopen die hij zich heeft toegeei- gend om het land economisch weer op de been te krijgen. DEN HAAG (ANP) - Het plan van het CNV om een ww-uitkering langer te betalen dan de tegen woordige twee jaar is niet haal baar. Dat vindt fractievoorzitter De Vries van het CDA omdat dan de belasting en premiedruk te hoog zouden worden. Hij zei dit gisteravond voor de NCRV-ra- dio. De Vries voegde er aan toe dat als werkgevers en werknemers de kosten van het CNV-plan zouden kunnen regelen in de cao-onder handelingen, het CDA er geen enkele moeite mee zou hebben. "Voor een groot deel wordt de sociale zekerheid nu niet gefi nancierd uit premies maar uit be lastingcenten en op die manier zie ik het eigenlijk niet zitten", aldus De Vries. De Vries meent dat het plan van het CNV op zich ondersteuning verdient als iedereen er aan mee wil werken. Maar, zei hij, -je ziet dat mensen door de zware belas ting en premiedruk toch vluch ten in het zwarte en grijze circuit. "Dat betekent dat er een grens wordt overschreden. De solidari teit die je wilt, functioneert niet in praktijk. Daar moetje als over heid rekening mee houden want als je de ontwikkeling zijn gang laat gaan wordt de samenleving steeds corrupter". Het CNV-plan beoogt een uitke ring tot aan het pensioen van 75 procent van het laatst verdiende loon. Ook de FNV streeft naar langdurige, iets lagere, uitkerin gen voor werklozen en arbeids ongeschikten. De werkgeversor ganisatie VNO werkt aan een compromis met een uitkerings hoogte van 70 procent. AMSTERDAM (GPD) - De her structurering van de Westland- Utrecht Hypotheekbank, die leidde tot het afstoten van alle activiteiten op het gebied van on roerend goed en een groot aantal slecht lopende kredieten aan Na- tionale-Nederlanden en een nieuw opgerichte vennootschap, bestuurd door Nationale-Neder- landen en het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, was geen reddingsoperatie maar een zui ver zakelijke transactie die alle betrokken partijen tot voordeel strekt. Dat was de strekking van de toelichting die mr. J. F. Vis ser, voorzitter van het bestuur van WUH, gaf op de gang van za ken in het afgelopen jaar. „De WUH is na twee operaties weer kerngezond", aldus Visser. Hij verwacht dit jaar weer winst. WUH heeft voor een bedrag van f 900 miljoen aan onroerend goed overgedaan aan Nationale-Ne- derlanden. Ook de financiering van projecten tot f 160 miljoen ging naar Nationale-Nederlan- den, dat inmiddels een belang van 55 procent in WUH heeft. Er ging voor f 700 miljoen aan hypo thecaire leningen naar de nieuwe opgerichte vennootschap. Het bedrijfsresultaat van WUH steeg vorig jaar van f 5,3 tot f 25,4 miljoen. Het kredietbedrijf ein digde f54,1 min positief, het on- roerend-goedbedrijf f28,7 min negatief. Er werd f75 mihoen aan de stroppenpot toegevoegd, de helft van vorig jaar. Uiteinde lijk bleef er een verlies over van f 49,6 min, tegen f 144,7 min in 1982. La Paz wilde Havana, puur tabak, per 5,10,20 en 50 stuks, 55 et per stuk. ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV spant binnen kort een kort geding aan tegen het Rotterdamse stuwadoorsbe- drijf Muller-Thomscn. Inzet is handhaving van de overeengeko men uitkering van 85 procent van het laatst genoten loon voor in 1981 vervroegd uitgetreden werknemers van 57 jaar en ou der. Een laatste gesprek tussen de bond en de directie van het bedrijf is op niets uitgelopen, al dus districtsbestuurder C. van Nimwegen van de Vervoers- bond. De directie van Muller-Thomsen is niet bereid de korting, die zij per 1 januari 1984 op de uitkering heeft doorgevoerd (een gevolg van de korting van 3 procent op sociale uitkeringen), die het be langrijkste deel van de uitkering aan de 57-plussers uitmaken, in te trekken en zelf tot aanvulling over te gaan. De directie is volgens Van Nimwe gen evenmin bereid de zaak voor te leggen aan de arbitragecom missie van drie deskundigen, waarvan de voorzitter een onaf hankelijke deskundige moet zijn. De overeenkomst die de vakbonden en het bedrijf in 1981 hebben afgesloten voorziet daar echter wel in. Na het conflict bij Muller-Thomsen bestaat er in de Rotterdamse ha ven momenteel een tweede con flict over de uitkering aan uitge treden havenwerkers. In 1983 konden 1150 havenwerkers van 57 jaar en ouder met behoud van 90 procent van hun laatste netto loon vervroegd uittreden, maar de werkgevers zijn nu van plan via de rechter af te dwingen dat zij de korting over het overheids deel van de uitkering (per 1 ja nuari 1984 3 procent) niet zelf hoeven aan te vullen. De werkgevers beroepen zich in die laatste zaak op een clausule in de overkomst die wijzigingen mogelijk maakt indien sprake is van drastische veranderingen in de sociaal-economische verhou dingen in ons land. De Vervoers- bond FNV staat in dat conflict vrijwel alleen. De werkgevers, de gemeente Rotterdam, de onaf hankelijke voorzitter van de zo genaamde werkgelegenheids- commissie in de Rotterdamse haven (Commissie-II) en de Ver- voersbond CNV zijn van mening dat de kortingsoperatie in princi pe een beroep op deze open- breekclausule rechtvaardigt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9