Kritiek op plan voor ziekenfonds c hiswa84: als hel water je lief is. Schimmel gedijt dankzij isolatie 'Buitenlanders vaker zondebok' Verontruste pleegouders maken tegenrapport FPP Herverzekering kost maximaal 850 Zwangere vrouw voor betrekking afgewezen Kritiek op minister Schoo I P 1/111 madlT kinderen tot 12 jaar en houders van PAS 65 f 7,-. Trein-toegang-biljetten bij NS-stations. amsterdam ral VRIJDAG 16 MAART 1984 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft verontwaar digd gereageerd op het plan van CDA en WD om een aantal onderdelen uit het zieken fonds te lichten en die door de verzekerden zelf te laten betalen. De ziekenfondsverze kerden zouden zich daarvoor verplicht moeten herverzekeren. Ze zouden daarbij een eigen risico kunnen nemen, waardoor de premie voor die herverzekering omlaag gaat. Binnenland BAARN (ANP) De isolatie van woningen heeft ertoe geleid dat de schimmelvorming in de hui zen de laatste jaren is toegeno men. In de besloten atmosfeer kunnen namelijk schimmels goed gedijen. Afgezien van de schade die de schimmels aan materiaal toe brengen, veroorzaken zij bij som mige mensen misselijkheid en hoofdpijn, terwijl anderen aller gische verschijnselen vertonen. Mensen met aandoeningen aan de luchtwegen ondervinden ex tra last van de schimmels. Be paalde soorten zwammen zijn voor mensen met een slecht weerstandsvermogen zelfs scha delijk. Het Centraal Bureau voor Schim melcultures in Baarn dat zuiver wetenschappelijk onderzoek verricht, wordt de laatste jaren in toenemende mate met dit pro bleem geconfronteerd. In gëisoleerde woningen, waar niet regelmatig een raam wordt open gezet, ontstaat bij een betrekke lijk hoge vochtigheid van de lucht een soort broeikasatmo sfeer. Dit klimaat is optimaal voor de groei van schimmels. De schimmelflora komt overal voor. Zwevend in de lucht wordt zij het huis binnengebracht. De belangrijkste bron is de grond, waarin duizenden soorten schimmels voorkomen. De men sen nemen ze met hun voeten mee de woning binnen. In huis vinden de schimmels een goede voedingsbodem bij allerlei organisch materiaal, zoals plan ten. Ook etensresten van bijvoor beeld huisdieren zijn, hoe gering ook, een welkome bron van voedsel voor de schimmels. Een andere ontdekking van het schimelbureau is de vorming van schimmels in de luchtver versingssystemen in kantoor- en andere gebouwen. In de be vochtigingsinstallatie kunnen de schimmels goed gedijen, als deze niet regelmatig wordt schoonge maakt. Het Bureau voor Schim melcultures legt een relatie tus sen aanwezigheid van de schim melflora in gebouwen met een luchtverversingssysteem en de klachten van mensen die hier werken over allergische en ande re aandoeningen. De toenemende schimmelvorming in gebouwen kan volgens het bu reau ook zijn veroorzaakt door de hetze van enkele jaren gele den tegen het gebruik van for maldehyde in spaanplaat en an dere materialen. Door de desin fecterende werking van deze stof was het een uitstekend middel om schimmelvorming tegen te gaan. Spaanplaat, vooral als het wat vochtig is, vormt een uitsteken de voedingsbodem voor schim mels, zo is uit onderzoek geble ken. Het gebruik van formalde hyde is destijds tegengegaan om dat mensen daar last van had den. Dr. H. van der Aa van het Schim melinstituut dat over een collec tie van meer dan 25.000 stammen van schimmels beschikt, ziet het probleem van de schimmels in huizen nu nog als een randver schijnsel. Als ze echter massaal gaan optreden, kan dit schade lijk zijn voor de volksgezond heid. De gemiddelde premie voor ae voorgestelde verplichte herverze kering is berekend op maximaal 850 gulden per jaar. Daar staat weliswaar een lagere zieken fondspremie tegenover (omdat het ziekenfonds straks minder verrichtingen vergoedt), maar die weegt niet op tegen de lasten verzwaring voor de ziekenfonds verzekerden. De VNZ noemt het plan van de twee regeringspartijen "een on verantwoorde poging om het zie kenfondsstelsel te ondergraven" en een aantasting van reeds lang verworven rechten. Volgens de vereniging levert de verplichte herverzekering geen enkele bij drage tot bezuinigingen op het Nog meer klachten over geschorste luitenant-kolonel ARNHEM/BREDA (GPD) - Ze ven militairen en ex-dienstplich tigen hebben de afgelopen dagen aangifte gedaan van 'machtsmis bruik' door een inmiddels ge schorste luitenant-kolonel, die enkele jaren geleden in de rang van majoor heeft gediend bij het garderegiment Jagers in de Arn hemse Oranje-kazerne. De aan giften komen bij de verklaringen die twee sergeants vorige week hebben afgelegd. Volgens de aangiften en verklarin gen heeft de geschorste luite nant-kolonel seksuele afwijkin gen, die hij als meerdere in rang zou hebben botgevierd op onder geschikten. De 50-jarige overste zou militairen in lage rangen af rammelingen hebben gegeven. Daarvan zou hij seksueel opge wonden raken. De verdachte luitenant-kolonel had een uitstekende staat van dienst. Hij zou op de nominatie hebben gestaan om te worden bevorderd tot kolonel en vervol gens tot commandant van de 11- de Pantserinfanteriebrigade in Arnhem. gebied van de gezondheidszorg. Het plan zal daarentegen leiden tot een verdere en onaanvaard bare lastenverzwaring voor de ziekenfondsverzekerden met de zwakste schouders, meent de VNZ. Om de ziekenfondsverzekerden met de lagere inkomens te kun nen helpen, zou volgens de ver eniging een ingewikkeld en kos tenverhogend subsidiestelsel no dig zijn. Om redenen van doel matigheid en kostenbeheersing moet zo'n stelsel worden afgewe zen, zegt de VNZ. Het opzetten van een extra administratie voor miljoenen verzekerden en het achteraf verrekenen van bedra gen die de verzekerden hebben voorgeschoten, zal een kosten stijging in de gezondheidszorg tot gevolg hebben, verwacht de vereniging. Bovendien, zegt de VNZ, staat een dergelijke vér gaande bureaucratisering haaks op wat de regering wil met de zo genoemde deregulering (het af schaffen van regels en wetten). Het plan van CDA en WD komt erop neer dat de eerste twee lig dagen in een ziekenhuis per 1 ok tober dit jaar voor rekening van de ziekenfondsverzekerde ko men (opbrengst 500 miljoen per Het CDA-kamerlid Lansink, een van de plannenmakers. (foto anpi jaar). Per 1 juli 1985 zou hetzelfde moeten gebeuren met fysiothera pie en de kosten van de tandarts voor patiënten boven 18 jaar (op brengst achtereenvolgens 500 en 400 miljoen per jaar). Van 1 januari 1986 af zouden zieken fondsverzekerden ten slotte ook zelf de geneesmiddelen moeten betalen (opbrengst 900 mil joen). Het kabinet zou al in grote lijnen met het plan hebben inge stemd en zal daarover naar ver wachting volgende week een of- ficieel standpunt innemen. In totaal levert de voorgestelde verschuiving van collectieve las ten (die via sociale premies wor den opgebracht door werkgevers en werknemers) naar particulie re lasten een premiebesparing van twee miljard gulden op. Om dat de helft van de ziekenfonds premies wordt betaald door de werkgevers, betekent dit een las tenverlichting van één miljard gulden voor het bedrijfsleven. Maar volgens een van de plannen makers, het CDA-kamerlid Lan sink, mogen de werkgevers dit bedrag niet volledig in eigen zak steken. Hij wil dat de premie voor de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) wordt ver hoogd ten koste van de werkge- De verplichte herverzekering zou voor de eerste twee ligdagen in een ziekenhuis gemiddeld uitko men op zo'n 180 gulden per jaar. voor de tandarts 150 gulden, voor de fysiotherapeut eveneens 180 gulden en voor geneesmiddelen 330 gulden. Daar tegenover staat dat de ziekenfondspremie om laag kan, maar uiteindelijk blijft er - ook volgens de plannenma kers - dan nog een aanzienlijke lastenverzwaring voor de gemid delde ziekenfondsverzekerde Door een eigen risico te nemen bij de verplichte herverzekering, kan de premie voor deze verze kering enigszins worden 'ge drukt'. De premie kan, zonder ei gen risico, oplopen tot 850 gul den per jaar voor de hoogst be taalde ziekenfondsverzekerden (met een jaarinkomen van 48.000 gulden). ARNHEM (ANP) - Een vrouw die in verwachting is mag haar zwangerschap bij een sollicitatie verzwijgen als men er haar niet duidelijk naar vraagt. Spontaan melding maken van een zwan gerschap zou betekenen dat de vrouw domweg haar eigen kan sen verknoeit. Voor geen enkele werkgever is het aantrekkelijk om een zwangere vrouw in dienst te nemen. Dat zei advocate mr. D. de Wolff gisteren in Arnhem tijdens het HILVERSUM - Gisteren verscheen in een oplage van 300.000 exempla ren de grootste schoolkrant van Nederland. De krant wordt uitgebracht door een melkfabriek met bijdragen van lager- en middelbaar beroeps onderwijs, mavo, havo en vwo. De beste bijdragen werden beloond met de Persprijs '84. Publicist Nico Scheepmaker (o.a. vast columnist van deze krant) reikte de prijzen aan de winnaars uit. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid in de Tweede Kamer heeft gisteren ernstige kritiek ge leverd op minister Schoo (ont wikkelingssamenwerking) over het niet gebruiken vorig jaar van 436 miljoen gulden op haar be- UTRECHT (GPD) - Meer en meer Nederlanders discrimineren steeds openlijker en vaker op een steeds hardere manier. Die conclusie trekt H. Zandbergen, hoofd voorlichting bij het Neder lands Centrum voor Buitenlan ders (NCB) in Utrecht, uit gere gelde onderzoeken van het bu reau Inter View van Maurice de Hond. door Jos van der Meer De aanhouding, deze week be kendgemaakt, van vijf Hilver- sumse mannen die ervan worden verdacht begin maart twee Ma rokkanen te hebben mishandeld en eerder Turkse en Marokkaan se koffiehuizen te hebben ver nield, staat volgens Zandbergen dan ook niet op zichzelf. De feiten van de laatste tijd beves tigen die mening. Een - onvolle dige - opsomming: op 8 decem ber steken drie jongens de wo ning van een Marokkaans gezin uit Heerlen in brand; op 28 fe bruari gebeurt hetzelfde met het huis van een Marokkaan uit Cu- lemborg; op 8 maart gaat het zo veelste buitenlandse koffiehuis in Almelo in vlammen op, waar bij racistische teksten als schreeuwende getuigen achter blijven; een dag ervoor worden twee gekleurde klanten van een Utrechtse snackbar beledigd en op straat mishandeld. Zandbergen: „Het gaat hier langza merhand met Turken en Marok kanen net zo als de Ku Klux Klan in Amerika doet met de ne gers. We horen hier steeds vaker verhalen van mensen die briefjes in de bus krijgen met „Alle Tur ken dood" erop. Terwijl de dis criminatie er enkele jaren terug alleen nog uit bestond dat men sen zich afvroegen wat ze met buitenlanders aan moesten". „Ik ben er overigens voorzichtig mée om wat nu gebeurt puur ra cisme te noemen. Er is meer aan de hand. De maatschappij ver hardt op tal van punten. Er wor den ook ruiten van Nederlandse winkeliers ingegooid. Jaren gele den was er nauwelijks vandalis me, nu wordt jaarlijks voor een half miljard gulden aan stukken geslagen. De mensen maken zich niet meer zo dik om andersmans spullen. Het normbesef is min der geworden". „Het gevolg is echter wel dat de buitenlanders onzeker worden. Ze trekken zich terug in eigen kring. De eerste tekenen daarvan zie je al: er is een duidelijke her waardering van de eigen cultuur onder buitenlanders. Anderen zullen apatisch worden, of de barricaden opgaan, aan de drugs raken. Al die dingen heb je al eer der bij de Molukkers gezien. Die voelden zich ook teleurgesteld". „Het cynische is dat de Centrum partij op deze manier op den duur gelijk krijgt: het probleem met de buitenlanders wordt in derdaad steeds groter. Als die groepering nou maar een juiste bijdrage zou leveren aan de op lossing ervan. Dan zou er wel licht werkelijk iets ten goede ver anderen". „Maar ja, als de regeringspartijen al niets doen, wat zou je dan van de Centrumpartij verwachten? Dit kabinet vindt het nodig veer tien miljoen gulden te besteden aan voorlichting over ontwikke lingssamenwerking. Dat is pri ma. Maar, terwijl het keer op keer roept dat het de discrimina tie wil aanpakken, heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken, zo staat in de Minderhedennota, slechts 100.000 gulden gereser veerd om de tolerantie van de Nederlanders ten opzichte van buitenlanders te bevorderen. Qp die manier kun je zo'n probleem niet grondig aanpakken. Daarom vind ik het geschreeuw van het kabinet hypocriet". „WD—voorzitter Kamminga zei vorig jaar tijdens het partijcon gres dat het masker van de Cen trumpartij moest worden afge trokken. Sindsdien heeft de WD niets meer gedaan. Er is geen enkel voorstel gedaan, er is geen geld beschikbaar gesteld om particuliere initiatieven te gen racisme te steunen. Ik heb naderhand Kamminga gevraagd wat hij precies wilde doen. Zijn enige antwoord was: „Tja, het mag geen geld kosten". Ik weet wel wat er aan de hand is: veel WD-stemmers stappen over naar de Centrumpartij. Daarom schuift de WD verder op naar rechts. Ik heb geen bewijzen voor die stelling, dat zeg ik er eerlijk bij, maar ik voel het zo aan tijdens gesprekken met WD-politici". Ook veel PvdA—stemmers stap pen over naar de Centrumpartij. Zandbergen: „Jawel, maar die par tij schuift niet op naar rechts. Het socialistisch kamerlid Buur- meijer heeft bijvoorbeeld voor gesteld geld beschikbaar te stel len aan anti-fascisme—comités, zodat die feller aan de slag kun nen. Maar een positieve reactie Vein de WD daarop? Ho maar. Het enige dat gebeurt is dat het sociaal-cultureel werk wordt af gebouwd. Zodat gemeenten het geld wordt afgenomen, waarmee ze hadden kunnen werken aan de verbetering van de contacten tussen Nederlanders en buiten landers. De regeringspartijen spreken fraaie woorden, en in tussen breken ze af wat is opge bouwd". „Veel mensen hebben bovendien het idee dat buitenlanders wor den voorgetrokken. Dat hebben ze omdat er geregeld over specia le maatregelen voor buitenlan ders wordt gepraat en geschre ven. Buitenlanders worden ech ter op geen enkel gebied bevoor deeld. Wel zijn er 1500 verschil lende overheidsmaatregelen waarin buitenlanders een slech tere rechtspositie hebben dan Nederlanders. Een voorbeeld? Als een Nederlandse jongere het minimum-jeugdloon verdient, kan hij zonder problemen trou wen met een buitenlandse. Een buitenlander kan dat niet. Die moet 1452 gulden netto per maand, het minimum-loon, ver dienen". groting voor ontwikkelingshulp. Mevrouw Herfkens (PvdA) ver weet de minister een beleid van hollen of stilstaan en van „mislei ding". Weisglas (WD) en Aarts (PvdA) drongen er bij de minis ters op aan al het geld dat voor ontwikkelingsshulp is wegge legd ook te gebruiken. Het kwam tijdens het mondeling overleg over de begroting tot een woordenwisseling tussen me vrouw Herfkens en minister Schoo, die de beschuldigingen van het PvdA-kamerlid van de hand wees, daarin gesteund door Weisglas en Aarts. Minister Schoo verklaarde dat de „politie ke malaise en enorme bureaucra tie in de Derde—Wereldlanden er de voornaamste oorzaak van zijn dat zij de vele miljoenen niet heeft kunnen uitgeven. 'Droomliotel' MIDDELBURG (ANP) - Een 50-jarige gepensioneerde Duitse ingenieur kan 'zijn' droomhotel in het Zeeuwse Sluis voorlopig wel vergeten. In een kort geding is hij zo wel het pand als zijn geld kwijtgeraakt. De Duitser Gunther Schulz liet vorig jaar zijn oog vallen op een leegstaand klooster in Sluis. Met zijn vrouw wilde hij er een luxe motel begin nen. De koopsom werd be paald op 320.000 gulden, maar er zou pas worden be taald in januari van dit jaar. Het echtpaar Schulz ver kocht alle bezittingen en ver bouwde voor een miljoen gulden aan het oude klooster. Toen het bankkrediet van zes miljoen uitbleef, dreigde de koop niet door te gaan. De re ceptionist van het motel, G. van Waes, schoot te hulp en kocht het motel met eigen en familiekapitaal. Schulz zou het pand binnen enkele da gen terugkopen. Dat gébeur- de echter niet en Waes ver kocht het voor hem veel te dure gebouw aan een vast goed-maatschappij De Duitse ingenieur liet daarop beslag leggen op het motel en spande een kort geding aan om de verkoop aan derden ongedaan te maken. De presi dent van de Middelburgse rechtbank heeft nu echter al le eisen van Schulz afgewe zen. Daardoor is de Duitser niet alleen zijn geld kwijt, maar moet hij bovendien nog stapels rekeningen betalen voor de verbouwing van 'zijn' motel. kort geding dat haar clïente, Pau- lien de Haan uit Arnhem, heeft aangespannen tegen de Stich ting Samenlevingsopbouw in Wageningen. De vrouw was vol gens de advocate al aangenomen voor de functie van sociaal—cul tureel werkster toen bekend werd dat zij in april een baby ver wacht. Op grond daarvan werd zij door het bestuur van de stich ting alsnog afgewezen. Volgens mr. De Wolff was er op dat moment echter al een arbeids overeenkomst tot stand geko men. Via het kort geding eist me vrouw De Haan dat de stichting die overeenkomst nakomt. Vol gens de advocate heeft de vrouw bewust gewacht met de medede ling dat zij zwanger is tot de be noeming naar haar mening defi nitief zou zijn, omdat eerdere sol licitatie-ervaringen hadden aan getoond dat die zwangerschap roet in het eten kan gooien. De advocaat van de Stichting Sa menlevingsopbouw Wagenin-. gen, mr. J. Slot, ontkende dat bij mevrouw de Haan de indruk kan zijn ontstaan dat de benoeming al definitief was. Bovendien was volgens hem was i de e r de cature in aanmerking te komen dat er zo spoedig mogelijk met het werk kan worden begonnen. „Doordat mevrouw De Haan in april een baby verwacht zou zij al na twee weken werken met zwangerschapsverlof gaan om vervolgens pas in juni weer te be ginnen", aldus Slot. Naar de me-, ning van het stichtingsbestuur' komt mevrouw De Haan daarom niet langer in aanmerking voor de functie. De president van de rechtbank in Arnhen, mr. E. Wytema, doet op 23 maart uitspraak. MOORD - Een 52-jarige Amster dammer heeft gisteravond be kend dat hij dinsdagmiddag de alleenwonende en vermogende bejaarde Joh. Gorré (80) uit Zaandam in blinde woede heeft vermoord, omdat die hem een eerder toegezegde baan zou heb ben onthouden. De man, een kennis van de heer Gorré, had di recteur moeten worden van een door het slachtoffer te financie ren stichting ter bevordering van de chelatie-therapie, maar Gorré besloot uiteindelijk van die plan nen af te zien. AMSTERDAM/HOOGERHEIDE (ANP) Het comité Verontruste Pleegouders Foster Parents heeft geen goed woord over voor de rapportage van de commissie- Van Kemenade en kondigt aan met tegenrapporten te komen. Daarin zullen de volgens het co mité extreem hoge huisvestings kosten, directiesalarissen, on kostenvergoedingen en kosten van briefwisseling van de adoptieorganisatie op de korrel worden genomen. Dit heeft de secretaris van het comité M. We ber, gisteren desgevraagd mee gedeeld. Het comité heeft al gerechtelijke stappen ondernomen om inzage te krijgen in de boekhouding van het FPP-bestuur. Ook de redactie van de Nieuwe Re vue zegt teleurgesteld te zijn over de werkwijze van de com missie die een onderzoek instel de naar de berichtgeving over het Foster Parents Plan. Die commissie heeft zich ondanks een aanbod hiertoe van de Nieu we Revue niet door dit blad laten informeren. De redactie verwijt de commissie geen enkele aandacht te hebben besteed aan "uitvoerig onder zoek" van het blad in de Derde Wereld en dat zij bij haar rappor tage uitsluitend is uitgegaan van reeds gepubliceerd cijfermate riaal, zonder de bevindingen van de verslaggevers te willen of te kunnen controleren. Die bevindingen betroffen met na me de grote administratie rond het brievenschrijven en de grote bureaukosten van FPP, zoals ook werd vastgesteld in een on derzoek van twee Leidse studen tes. Het bestuur van Foster Parents Plan Nederland heeft zich nog niet beraden op eventueel te ne men stappen tegen Nieuwe Re vue en de Konsumentenman, nu onderzoek heeft uitgewezen dat hun berichtgeving over de beste ding van financiële middelen door FPP "soms onjuist en sug gestief is geweest, zodat een ten onrechte negatief beeld van de bestemming van de gelden is op geroepen", aldus directeur Kolk van FPP Nederland. Kolk maakte bekend dat het be stuur van FPP Nederland inmid dels heeft besloten af te stappen van de verplichting dat pleegkin deren schriftelijk contact moe ten opnemen met hun pleegou ders. Dat zal voortaan - binnen zes maanden - op basis gaan van vrijwilligheid. Accessoires en nieuwtjes Catamarans kleding modeshows itischlwaterbassin^SS^EESa^ I Motorenhall sportboten Zeilplanken •'en Duiksport Roei-visboten I Zeil- en motorjachten I Gigantisch Iwaterbassin meer dan 900 schepen van kano tot Hiswa theater, demonstraties, Roei- visboten en opblaasboten 4 C .1 ill geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 12,50 per persoon,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5