Onbegonnen Werk actief in I vrije tijd I Van verdedigingswerk tot een kunstatelier Een wethouder als bus chauffeur. Waarom niet? De vervatten toren van Oistenrijck wordt opgeknapt Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Leiden Buschauffeur Wie wilde er als kind niet trein machinist of trambestuurder worden? Iedereen toch zeker? De Leidse wethouder van ver keer, Waal, heeft in zijn jeugd jaren onmiskenbaar de droom gekoesterd om het nog eens tot buschauffeur te schoppen. Har de bewijzen ontbreken, maar vepnoedelijk zou hij diep in zijn hart nog steeds niet anders willen dan met zo'n gele kolos over de door hem zelf gecreëer de busbanen crossen. Wij leiden dat af uit de onlangs verspreide notulen van een be spreking die Waal en enkele ge meente-ambtenaren op 12 ja nuari met een delegatie van de NZH hebben gevoerd. Wat je noemt een afvaardiging van zwaargewichten: de president commissaris, de directeur, de chef vervoersdistrict Zuid en de chef vervoersontwikkeling. Dus je denkt: Waal zal wel een beetje beleefd blijven. Maar nee hoor, niets blijkt de wethouder te ver te gaan als het gaat om de vervulling van zijn grootste wens: hij wil buschauffeur worden. De NZH-deputatie heeft het niet zo op deze sollicitant. Presi dent-commissaris Pels begint aan een breedvoerig betoog, blijkens de notulen. Maakt mel ding van "wettelijke regels die voor alle ondernemingen gel den", prijst "aloude regels van het coöptatiesysteem" aan, noemt "externe organisaties en organen die geraadpleegd worden", wijst op "de beharti ging van het openbaar ver- voersbelang waar de raad van commissarissen collectief over waakt", op "verschillende as pecten en verschillende disci plines", neemt de term "so ciaal-economische sector" in de mond, noemt nog eens "algeme ne belangenbehartiging" (dat kan nooit kwaad) en vervol gens ook nog "zelfstandige be langenbehartiging". Kortom: allemaal redenen ken nelijk om Waal niet aan te ne men en een betoog waarvan de president-commissaris zelf zal hebben gedacht: dat klopt als een bus. Toch moet Pels zich al tijdens het afsteken van dit relaas niet ze ker hebben gevoeld. Die sollici tant bleef maar zelfverzekerd aan zijn pijpje trekken en soms leek het net alsof hij de presi dent-commissaris stilletjes uit lachte. En ja hoor, daar had je het al. Wat vond Waal van de argu mentatie? "Onzin", heeft hij geantwoord. Vooral het slot van Pels' betoog zinde de aspirant-buschauf feur niet. Want wat de presi dent-commissaris daarin zei, kwam hier op neer: hij ver trouwt politici niet zo. Je weet wel wanneer ze komen, maar nooit wanneer ze weer gaan. Er zijn gevallen bekend van politici die sneller vertrokken dan één rit van lijn vijftien duurt. De sollicitant werd steeds vrij postiger. Hij zegt het "grie vend" te vinden, dat uitgere kend tegen hem, nota bene al veertien jaar gemeenteraads lid en tien jaar wethouder, wordt gezegd dat politieke fi guren zo'n korte 'levensduur' hebben. Wethouder Waal heeft het resul taat van zijn sollicitatie bij de NZH niet eens afge wacht. De foto is het bewijs: bij heeft al ach ter het stuur plaatsgeno men, raidden op de drukke Breestraat.j (fo to Holvast) Allerlei agendapunten zouden toch maar als hamerstuk wor den afgedaan, daar komt haar betoog op neer. Daar hebben wij onze twijfels over. Neem agendapunt 14: 'wijziging reglement SF CAJSNWV' Zo iets verander je toch niet met één tik? Even later komt in de brief de aap uit de mouw: "Omdat uw voorzitter zich ergens op de Do lomieten bevindt en uw plaats vervangend voorzitter in Egypte vertoeft, is het mij niet mogelijk geweest formeel over leg met hen te plegen". Kijk, je kunt taakverdelingscom missies installeren, WUB-ben bedenken en in budgetten snij den, je zal nooit kunnen voor- Zelfs de WD, toch gebóren uit de hockeysport, ging bij monde van Laila Jansen piepen en knarsetanden. Maar het ergste voor de wethouder was de klimmende gramschap binnen zijn eigen fractie, de PvdA, te gen het kunstgrasveld. Nu is zoiets vaker gebeurd. Tesselaar redde zich dan meestal met flair en handigheid. Die waren nu echter niet meer voldoende. Hij moest zich gewoon uit de naad werken om staande te blijven. "Eigen schuld, hoor", erkende hïj maandag in de wandelgangen, "Had ik maar wat voorzichti ger te werk moeten gaan". Tes selaar behoort tot de weinige politici die zichzelf nog wel eens een schop verkopen. Bij de stemming bleek dat de fi- nishfoto er bij de PvdA aan te pas had moeten komen. Zeven leden stemden voor, zes tegen het voorstel: Het mooie was dat de intelligen- tia van de partij (Van der Mo len, Plasterk, Van Dongen, Ei kerbout e.a.), zeg maar de po tentiële hockeyers, tégen waren en het 'volkse deel' (Van der Pluym, Fallaux, Koning) vóór. Nog boeiender: zelfs het prole tariaat, in de persoon van CPN'er Jan Brands, ging ak koord met de kredietverlening ("Hockey is geen elitesport; hockeyers verdienen een goed veld"). WD-fractieleider Kuijers, die het brandje bij zijn partijgeno te Laila snel had weten te blus sen, zag het met genoegen aan. Met onbeschaamde pretogen concludeerde hij: "De CPN voor, het volkse deel van de PvdA voor en de WD in zijn geheel voor. Je kunt wel zien dat we een echte volkspartij zijn geworden" Goed, Tesselaar kwam er nog net zonder kleerscheuren af, maar vrijwel de gehele raad eiste LEIDEN - De stad Leiden mag vandaag de dag voor automobi listen welhaast een onneembare vesting lijken, in de middeleeu wen wist men pas goed hoe de stad te verdedigen tegen ongeno de gasten. Het verdedigingswerk van de mid deleeuwse stad bestond uit een ommuring met bolwerken die vroegere mobiele lieden, met on eerbare bedoelingen, beslist bui ten hielden. Nabij de poorten die toegang gaven tot de stad Leiden werden wel de stoffelijke resten van terechtgestelden aan een galg gehangen om vreemdelin gen op niet mis te verstane wijze duidelijk te maken dat het ver standig was zich in de stad netjes te gedragen. En vanuit de langs de grachten opgemetselde verde digingswerken gaf men de vij and via de schietgaten te ver staan dat men Leiden beter kon mijden. De contouren van het vroegere ver dedigingsstelsel zijn nog terug te vinden in de loop van de singel- door Jan Rijsdam grachten en in de plantsoenen, begraafplaatsen en kaden aan de binnenzijde daarvan. Van de toe gangspoorten tot de stad zijn al leen de Zijlpoort en de Mors- poort overgebleven en thans fraai gerestaureerd. In het huidi ge Ankerpark (het terrein van de vroegere grofsmederij) is een deel van de aarden wal hersteld die rond de 17e eeuw de oor spronkelijke stadsmuur heeft vervangen. De toren van Oistenrijck en de fun-, deringsresten van de toren Bour- gonje, beide gelegen aan de Jan van Houtkade, zijn de enige overblijfselen van Leidens mid deleeuwse ommuring. Deze tweelingstorens maakten deel uit van de stadsuitleg (uitbrei ding) van 1386 en diende ter ver dediging van het gebied tussen de Koepoort, nabij de tegen woordige Douzastraat en huidige De muurtoren Oistenrijck op een foto van Bouwmeester uit 1904. Op de achtergrond Molen De Oranjeboom, ter hoogte van de huidige Oranjeboomstraat. (foto alt 'Leiden binnen de singels') Koepoortsbrug, en de Gere- gracht. De stijlkenmerken van de muurto ren Oistenrijck doen evenwel vermoeden dat hij niet in de 14e, maar aan het eind van de 15e eeuw is gebouwd. Dit vermoe den wordt bevestigd door de naam van de toren en zijn twee lingbroer, die het tijdperk van de overgang van Holland uit het Bourgondische Huis in dat van Oostenrijk in herinnering brengt. Ook de gebruikte steen soort wijst er op dat de toren da teert uit het einde van de 15e De toren Oistenrijck is een bastion- vormig bouwsel dat op een nogal onregelmatige wijze is opgetrok ken uit een vrij forse baksteen. Het uit de gracht halfrond opge metselde verdedigingswerk gaat halverwege over in een halve tienhoek. Aan de stadskant is de gevel tot ongeveer een meter diep verzonken in de aarden wal. Een steen in deze gevel draagt in Gothieke letters het opschrift 'Dit is in Oistenrijck'. Het inwendige deel van de muurto ren staat uit een ruimte over kluisd door een tongewelf dat overgaat in een halve koepel. Be neden in de muur zitten twee ge- schutgaten die door een klein luikje kunnen worden afgeslo ten. Bovenin bevinden zich nog zeven smalle, afsluitbare schiet gaten. De daglichttoetreding in de muurtoren is daardoor mini maal. In de loop der jaren heeft de toren Oistenrijck, door nieuwe stads uitbreidingen en de voortschrij dende krijgskunde, zijn functie verloren. De laatste jaren werd de toren eigenlijk alleen nog ge bruikt als opslagplaats voor de directie groen (de vroegere plant soenendienst) van de gemeente. Herstel Het gemeentebestuur werkt intus sen ijverig aan het herstel van haar overgebleven vroegere ver dedigingswerken en aan het vin den van een nieuwe bestemming voor de eeuwenoude bouwwer ken. De Morspoort is nog niet uit de steigers of er wordt al weer Wat roept Waal dan allemaal uit? Dit: "De NZH is gediend met niet-kritische buschauf feurs en daarom willen ze mij niet hebben" en "de NZH komt naar buiten toe over als een sterk verambtelijkt bedrijf waar niets kan" en "ik vind het brutaal dat de president-com missaris uitmaakt wie compe tent is om buschauffeur te wor den". Echt gezellig werd het die mid- i dag niet meer. Op het einde uit de sollicitant zich zelfs in mysterieuze en iet wat dreigende bewoordingen: hij zal ROVER wel inschakelen en de kwestie in het BOS aan de orde stellen. Aangezien deze twee woorden in de notulen ka pitaal staan afgedrukt, zal de wethouder wel hebben ge schreeuwd op dat moment. Zoals koetsen vroeger van bewa pende palfreniers werden voor zien tegen bandieten in het bos, zullen de NZH-bussen moeten worden uitgerust met body guards om zich Waal en zijn busbanenbende op de van het lijf te kunnen houden. Zo. Vervang nu in bovenstaande regels telkens het woord 'bu schauffeur' met 'commissaris bij de NZH' en u weet waar het werkelijk om ging. Berglucht De universiteitsraad heeft afge lopen maandagavond niet ver gaderd. Hoewel dat volgens de afspraken die daaromtrent zijn gemaakt, wel had gemoe ten. Maar de griffier, M.C. En- gelsman-Postma, legde in een brief aan de raad de reden van het uitstel uit. komen dat onze wetenschap pers van tijd tot tijd even er gens op de Dolomieten moeten vertoeven en daarom de uni versitaire besluitvorming maar moet worden uitgesteld. Trouwens, wat bedoelt de griffier met "forméél" overleg? Heeft ze dus wel informeel overleg ge pleegd? Is ze dus ook op de Do lomieten geweest? En maakte die berglucht dan nog slechts informeel contact mogelijk? De volgende vergadering is op 26 maart. De raad is gewaar schuwd. En de griffier moet niet rood worden. Kunstgras Pééntjes heeft wethouder Dick Tesselaar van sportzaken moe ten zweten alvorens hij het kre diet van een half miljoen voor het kunstgrasveld van de hoc keyclub Roomburg door de Leidse gemeenteraad kon sle pen. Enige tijd terug leek er geen vuil tje aan de lucht te zijn, maar Tesselaar rende, zoals onlangs al in deze rubriek weergege ven, weer eens te snel voor de voorhoede uit en kwam in poli tieke moeilijkheden. De sloop van de Barbaraschool is in volle gang. Maar dit beeld, dat onlangs deze rubriek al sierde, staat nog altijd fier overeind. Hebben wij dan toch invloed? Of durft na de tv-serie over Willem van Oranje niemand aan een nieuwe beeldenstorm te beginnen? (foto Dirk Ketting) een begin gemaakt met de res tauratie van de muurtoren Ois tenrijck. "Het is de laatst bewaar de muurtoren en dus waard om behouden te blijven", zegt de chef van de directie monumen tenzorg van de gemeente Leiden, G. de Klerk. Architect Walraad uit Brielle heeft in opdracht van het gemeentebe stuur een restauratieplan ge maakt. De bedoeling is om de monumentale toren geheel in ou de luister wordt hersteld. Het eeuwenoude bolwerk wordt bo vendien voorzien van heden daagse gemakken, zoals sanitair en een centrale verwarming. De ingang van de muurtoren zit thans in de westelijke zijgevel. Oorspronkelijk was de toegang echter gesitueerd in de gevel aan de stadszijde. Na de restauratie zal de toren weer aan deze (straatzijde toegangelijk zijn. Dat wordt mogelijk door een trapje te maken vanaf het trottoir naar het één meter lager gelegen vloerpeil. Een fraaie poppeleu- ning rond het trapgat zal het ge heel vervolmaken. Om te laten zien hoe de waltoren vroeger in de verdedigingsmuur heeft ge staan wordt ook een deel van die vroegere ommuring opnieuw aangezet. Binnenin de toren wordt een ver diepingsvloer gebouwd waar door de bruikbaarheid van het bouwwerk aanzienlijk wordt ver groot. In een kozijn, waar vroe ger een luik zat, komt een raam zodat op de bovenverdieping licht en lucht redelijk kunnen toetreden. Het metselwerk, het dak en lood- werk worden waar nodig her steld. "We streven er naar zoveel mogelijk van het oorspronkelij ke middeleeuwse metselwerk te laten zitten", vertelt gemeente ambtenaar De Klerk. "Wel krijgt al het metselwerk een behande- Bovenstaande tekeningen tonen aan hoe de toren er uit moet gaan zien. Links de buitenkant van de toren die van de straatzijde weer toegankelijk wordt, rechts het interieur waarin verdiepingsvloer wordt aangebracht. Op de rechterfoto is te zien hoe de toren van Oistenrijck er nu bij staat. (archieffoto) ling waarmee verder wordt tegengegaan". In de gevel aan de stads(straat)zij- de komen enkele versieringen voor die worden opgeknapt: drie blindnissen met aan weerszijden de Leidse sleutels, gemetseld van op natuurlijke wijze gegla zuurde steen. "Deze bijzondere steensoort, gebakken uit klei waarin toevalligerwijs veel zout zat, werd in vroeger jaren uit het baksel gesorteerd om dergelijke versieringen aan te brengen", vertelt De Klerk. Klein karwei De restauratie van de muurtoren kan nog dit vooijaar beginnen dankzij een subsidie van het rijk. "In feite gaat het maar om een klein karwei", meent monumen ten-ambtenaar. "Het zal niet lan ger dan drie maanden in beslag De bedoeling van de gemeente is dat de toren, na restauratie, dienst gaat doen werkruimte voor een kunstenaar. Een dubbe le gedaanteverwisseling voor de muurtoren Oistenrijck ligt dus in het verschiet: van aftakeling naar herstel en van attractief ver dedigingswerk tot atelier voor een Leids kunstenaar. Het kan verkeren. VRIJDAG 16 MAART 1984 van hem dat hij nu, ruw ver taald, in alle hoeken, gaten, ho len en spelonken gaat graaien om een sporthal in de Stevens hof mogelijk te maken. Want dat kunstgrasveld, nou vooruit, maar die sporthal is in veler ogen belangrijker. Tesselaar is zeer ingenomen met die brede steun. "Dat heeft na tuurlijk consequenties, dat zal dingen mogelijk maken". Daarbij nam hij al weer de 'volle kracht vooruit' houding aan. Als hij nou maar niet ver geet af en toe naar stuur- en bakboord te kijken-om onnodi ge averij te voorkomen. Zeker, hij heeft 'beterschap' be loofd. Maar is deze oudefoxter- rier nog bij machte een nieuw kunstje te leren? Gezicht Drs. A.M. Coebergh van den Braak vindt het welletjes. Op 60-jarige leeftijd stapt hij op als rector van het Stedelijk Gymnasium Leiden. Van 1968 af heeft hij die functie uitgeoe fend. Een wilde, woeste tijd heeft hij meegemaakt, de perio de immers waarin het ging sis sen in Nederland. De autoriteit werd op zwavel zuur gezet, de leraren werden eigenzinniger en luchthartiger, allerlei door de sociologie aan gereikte modieusheid deed haar intrede, leerlingen kregen een grote bek, eh pardon, wer den mondiger, kortom Coe bergh betrad als rector de on- derwijsvijver toen ze daar net klinkers in gingen gooien. Reken er op dat het af en toe ge stormd, gewoeld en gegist heeft in hem. Dat kan bijna niet an ders. In zijn afscheidsinterview toonde hij zich opvallend mild. Geen irritatie, geen boosheid, geen cynisme. Rustige verteltrant, begrip, begrip. Maar zijn portret bij het artikel verraadt dlles: die scherpe lij nen in het gezicht, die met een strijkbout in het voorhoofd ge perste rimpels en die in de wind van de tijdgeest verwaai de haren. Indische jaren. Aardig detail tot slot. In het in terview zegt Coebergh, ooit tot priester gewijd, dat hij op het seminarie op zeker moment be gon te twijfelen aan zijn pries terschap. "Ik geloofde niet meer in het celibaat en had mijn vrouw leren kennen". Dat kan natuurlijk zo zijn. Of moet de zin luiden: "Ik had mijn vrouw leren kennen en ge loofde niet meer in het celi baat"? Het is maar een vraag. Jazz Het Loek Dikker Waterland Octet in Hot House. Morgen komt de ze kleine 'big band' op de Jazz- zolder in het LVC-gebouw aan de Breestraat. Aanvang 22.30 JUUT- Ruilbeurs Al degenen die gisteravond te vergeefs naar de ruilbeurs in de Willem de Zwijgerschool zijn geweest, betuigen wij onze oprechte $p,ijt. De ruilbeurs 'Koningskerk' is vanavond. Verzamelaars zijn vanaf 19.00 uur welkom in die school aan de Willem de Zijgerlaan 44. PvdA In het Parlement aan de Nieuwe Rijn wordt vanavond een PvdA-ledenveradering gehou den over de lokale omroep. Gastspreker Jeltje van Nieu- wenhoven, lid van de Tweede Kamer. Aanvang 20.00 uur. Goal-ball Zaterdag kan in het sportcen trum van de universiteit aan de Wassenaarseweg kennis worden gemaakt met goall- ba 11, een sport voor visueel ge handicapten. 'De Sleutels' speelt tegen teams uit Nijme gen en Utrecht. Aanvang 10.00 Wandeling Het 1VN organiseert mórgen on der leiding van natuurgidsen een strdanwandeling Aan vang 10.00 uur, verzamelen aan de noordkant van de uit wateringssluizen in Katwijk. Rommelmarkt Misschien haalt u het nog net. In het Leonardushuis aan de Haagweg 14 wordt vandaag tot 19.00 uur een gecombineer de rommelmarkt en kleding- beurs gehouden. De opbrengst is bestemd voor broeder C. Kruitwagen die werkt in lrian Jay a.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4