Steeds Actie voor behoud van kinderldiniek AZL in Noordwij k Onduidelijk hoeveel geld er nodig is Verslaafde inbreker aangehouden Kort-MBO niet in Leiden Afscheid van raadslid Van Akkeren (CDA) ONTDEK BIJ DEMMENIE MOOI U KUNT SCHRIJVEN! Demmenie Computer in het onderwijs Gevangenis straf geëist wegens handel in cocaïne Sen mei fcclomb bladbtee/d VRIJDAG 16 MAART 1984 LEIDEN - Om de buitenkliniek van het AZL in Noordwijk te behouden is er door de ouders van de zieke kinderen een stichting in het leven geroepen. Deze Stichting In standhouding Kinderkliniek probeert door middel van acties geld binnen te halen om de deuren van dit statige achttiende eeuwse pand open te houden. Dit is noodzakelijk geworden omdat de directie van het AZL de kliniek sluiten vanwege bezuinigingen. Een halfjaar geleden maakte de di rectie van het academisch zie kenhuis de plannen bekend. Met de sluiting van de kinderkliniek zou jaarlijks een bezuiniging van anderhalf miljoen worden be reikt. Geen leuke beslissing, maar er was volgens directeur J.H. Peters weinig keus. Voor de langdurig zieke kinderen was een oplossing gevonden. Zij kon den zonder problemen worden overgeplaatst naar de kinderaf deling van het AZL. Patiëntenverenigingen, ouders, kinderen, personeel en medische staf uitten onmiddellijk hun ver ontwaardiging. Iedereen was het er over eens: dit kinderzieken huis, waar ooit Henriëtte Roland Holst - van Schaik werd geboren, schept de mogelijkheid buiten de jachtige sfeer van een groot ziekenhuis een langdurig ziek kind te verzorgen en te behande len. Geheimzinnig Een reden waarom er nu geld moet worden binnengehaald. Volgens voorlichter A.D. de Jonge van het AZL is het inderdaad louter een kwestie van geld, aan de kwaliteit en het nut van de bui tenkliniek twijfelt niemand. En kele leden van de stichting heb ben inmiddels de directie van het ziekenhuis laten weten een Ouder Nelleke Bakkeren-Voogt vindt het jammer dat het AZL zo geheimzinnig doet over het te kort. "Wij weten niet precies waar we aan toe zijn. Is het nu vijf ton, één miljoen of anderhalf miljoen. Niemand geeft ons daar duidelijkheid over. Ook hebben wij het voorstel gelanceerd om te bekijken welke financiële gevol gen het sluiten van de babyafde ling van de Buitenkliniek zou hebben. Ook daar hebben we nog nimmer iets op gehoord". Wel is het de ouders duidelijk ge worden dat de opheffing van de Kinderen in de buitenkliniek van bestaan. goed bezette buitenkliniek sou<' laas zal bieden voor de minder goede bezettingsgraad van de kinderbedden in het Leidse zie kenhuis. Aan De Jonge de vraag wat er ge beurt als de actievoerders vijf ton bijeen hebben gebracht? "Dan zal er moeten worden over legd. Maar zoals ik het kan bekij ken is er minstens een miljoen nodig om de exploitatie op jaar basis dekkend te krijgen. Er is aan de actievoerders daarom ook het verzoek gedaan met een al ternatief plan te komen als we het AZL in Noordwijk. Nog altijd is niet c het met die vijf ton niet redden". Overigens moet minister Deetman, die het AZL de bezuinigingen heeft opgelegd, de plannen van het AZL om de kinderkliniek te sluiten nog goedkeuren. De voorlichter vermoedt dat daar over niet eerder dan mei wordt gesproken. Volgens Nelleke Bakkeren drup pelen voor de actie de eerste gel den al binnen op de inderhaast geopende girorekening. En meer dan 2000 adhesiebetuigingen be reikten de bestuursleden van de stichting. Ook hebben kerken. bedrijven, sponsors uit de hele regio toegezegd actie te zullen voeren. De Noordwijkse gehan dicapte atleet Peter Werner ver trekt aan het eind van deze maand naar Amerika om een rol stoeltour te maken van de oost kust naar westkust. Hij heeft zijn tocht 'te koop' aangeboden voor een dubbeltje per meter. De op brengt gaat naar de Buitenkli niek. LEIDEN - Op de Vyf Meilaan heeft de politie dinsdag rond het mid daguur een 23-jarige heroinever- slaafde aangehouden die inmid dels een twintigtal diefstallen en insluipingen heeft bekend. De politie beschikte over een goed signalement van de Leidenaar door verklaringen van de aange vers van de diefstallen en inslui pingen. Zo kon de man door twee surveillerende agenten op de Vijf Meilaan worden aange houden. Hij heeft inmiddels bekend in de eerste maanden van dit jaar voor al portemonnees en tasjes te heb ben gestolen uit universiteitsge bouwen, garages, winkels, een kinderdagverblijf in Zuid-West en het stedelijk museum De La kenhal. De totale buit loopt in de duizenden guldens. De politie heeft de verslaafde Lei denaar weer na verhoor op vrije voeten moeten stellen omdat de officier van justitie hem niet voorgeleid wilde hebben. Het nijpende cellentekort is hier ver moedelijk de oorzaak van. AANHOUDINGEN - Op de Kaas markt zijn gisteravond vier jon gens (16 en 17 jaar) door de poli tie gepakt, toen zij een parkeer automaat wilden openbreken. Een voorbijganger die het viertal tegen acht uur bezig zag de par keerautomaat te vernielen, waar schuwde de politie. Drie van de vier jongens, twee Leiderdorpers en een Leidenaar, konden ter plaatse worden aangehouden. Een paar uur later werd ook de vierde, een Leidenaar, in zijn wo ning aangehouden. LEIDEN Het verzoek van de ge meente Leiden om een opleiding kort-MBO is door de staatssecre taris afgewezen. De gemeente Gouda kreeg daarentegen wel positief bericht. Wethouder Pe ters zei gisteravond te betreuren dat het verzoek van Leiden niet is gehonoreerd. "De streek school in Leiden is zo de enige in Nederland zonder kort MBO en dus een laagdrempelige oplei ding voor bijvoorbeeld volwasse- Wel zullen vanuit Leiden nog steeds pogingen gedaan blijven worden om aansluiting bij de op leiding in Gouda óf die in Kat wijk te krijgen. Peters hoopt op die manier alsnog een opleiding kort MBO voor Leidenaars te verwezenlij ken. LEIDEN - CDA-raadslid M.C. van Akkeren-Straathof heeft gister avond haar laatste vergadering meegemaakt als lid van de Leid se gemeenteraad. Bijna vanzelf sprekend betrof dat de commis sie voor onderwijs en samenle vingsopbouw, het terrein waarop zij zich de specialist mocht noe men. Mevrouw Van Akkeren zal nu de overstap maken naar Pro vinciale Staten. Haar plaats in de gemeenteraad wordt ingenomen door ex-raadslid Vink. Wethouder Peters roemde me vrouw Van Akkeren gisteravond vooral om haar betrokkenheid met 'het veld', de i ganisaties in de stad waar ze veel contact mee onderhield. "Soms kwam ik U wel zeven maal per week tegen. Dat was prettig, want al waren we het politiek misschien niet altijd met elkaar ADVERTENTIE Bij ons vindt u een enorme kollektie vulpennen met topmerken als: SHEAFFER PARKER MONT-BLANC WATERMAN PELIKAN Kantoorinrichtingen Haarlemmerstraat 167-171 2312 DP Leiden Telefoon 071-141063 LEIDEN De leden van de raads commissie onderwijs bogen zich gisteravond over de nieuwste verworvenheid binnen het onder wijs: de computer. In de Rem brandt Scholengemeenschap, een van de proefscholen in het land voor computeronderwijs, kregen de raadsleden de kans ook eens de wonderen van deze apparaten te aanschouwen. Volgens rector Geerts van de Rem brandt gaat de computer straks een heel grote rol in het onderwijs spelen. Nu al bestaat er onder de leerlingen een grote belangstel ling voor de apparaten. "De com puter zal nooit de leraar vervan gen, maar geeft hem wel de kans zijn leerlingen heel individueel te benaderen" Jongen (12) aangereden op Rij nsburgerweg LEIDEN - Een 12-jarig Leidenaar- tje is vanochtend ernstig gewond geraakt toen hij bij het overste ken van de Rij nsburgerweg werd geschept door een personenauto. De jongen stapte even na acht uur ter hoogte van de bushaltes bij de Houtlaan plotseling de rij baan op, waardoor een 23-jarige Leidse automobilist, die in de richting van Oegstgeest reed, hem niet meer kon ontwijken. De jongen werd een tiental meter op de motorkap meegesleurd. Hij is met een gebroken sleutel been, een hersenschudding en tal van schaafwonden, vooral aan de rug, naar het ziekenhuis ver voerd. Ravage in supermarkt LEIDEN - In de Aldi-supermarkt aan de Langegracht is in de nacht van woensdag op donder dag een flinke ravage aangericht. Een grote hoeveelheid shag en si- - garetten is gestolen evenals een voorraad koffie. Verder werden in de supermarkt vernielingen aangericht. Ook werden eierstel- lingen en chipstorens omverge gooid. De nachtelijke klanten waren de supermarkt binnengedrongen door het intrappen van de toe gangsdeur. WONINGONTTREKKING. Vijf honderd gulden per m2 voor zelf standige en 250 gulden per m2 voor niet-zelfstandige woon ruimte. Dat is het 'tarief dat in Leiden wordt gehanteerd voor het onttrekken van woningen aan hun woonbestemming. Uit het artikel over het conflict tus sen de NS en de gemeemte, afge lopen woensdag, zou men de fou te conclusie kunnen trekken dat het tarief 150 gulden is. DEN HAAG/LEIDEN - Negen maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eiste procureur-ge neraal Meyring van het Haagse gerechtshof gisteren tegen een 58-jarige Leidenaar, die in het verleden in cocaïne heeft gehan deld. De man gaf zelf volmondig toe een aantal Leidse studenten van verdovende middelen te hebben voorzien. Maar, zo be toogde de Leidenaar, hij had het spul alleen maar verkocht om zijn eigen cocaïne te kunnen be talen. Hij moest wel. "Na een operatie had ik vreselijke pijn, die maar niet overging. Geen en kel pijnstillend middel hielp. Uiteindelijk bleek cocaïne de pijn wel te verdrijven. Ja, en zo ben ik er mee in aanraking geko- De Leidenaar verklaarde met de hand op het hart nu voorgoed van de verdovende middelen af te zijn. Hij was inmiddels zo goed als genezen. Het enige dat hem nog aan zijn verleden herinnerde was een gevangenisstraf van een jaar (waarvan drie maanden voorwaardelijk), die hem voor hetzelfde feit was opgelegd door de Haagse rechtbank. Omdat hij die straf te hoog vond "voor die paar keer dat ik wat heb ver kocht" was hij bij het gerechts hof in beroep gegaan. President Van der Ham hielp de Leidenaar er echter aan herinne ren dat hjj al twee keer eerder was veroordeeld voor soortgelij ke overtredingen. "Ze wisten u in Leiden wel te vinden voor de cocaïne", zo concludeerde hjj. Ook procureur-generaal Meyring vond die eerdere veroordelingen zwaar wegen. "En dan reageert justitie zo", aldus Mevring. Advocaat Hees memoreerde dat de Leidenaar een aanzienlijk aantal veroordelingen achter de rug heeft. "Maar die hebben op twee na niets met overtreding van de opiumwet te maken. Bovendien verkocht mijn cliënt niet om er iets aan te verdienen, maar alleen om voor zichzelf spul te kopen". Het gerechtshof doet op 29 maart uitspraak. Redactie: Bart Jungmarm Jaap Visser Japanese speed Hironozi Oka zegt: "Ik denk dat Europese studenten harder studeren". Klaske Veltman en Jan van Herwaarden barsten in lachen uit: "Wij hard stude ren? Jullie in Japan studeren hard". Zestien Japanse studenten wa ren dezer dagen (vanavond vertrekken ze voor een tournee door Europa) te gast bij de Leidse Studentenvereniging voor Internationale Betrekkin gen. In tien dagen werden de gasten uit Japan wijzer over de Nederlandse cultuur, manier van leven, politiek en onder wijs. Wat ze het meest is opge vallen? Toshihio Isoto: "The difference of speed". Het is hier allemaal wat 'slow', vin den ze. Wat langzaam vergele ken bij Japan, waar iedereen volgens een punctueel en druk schema van afspraken werkt. "Ja, we hadden laatst ook een Amerikaanse groep en die was dat ook al opgevallen", knikt Klaske Veltman namens de SIB. Oka was te gast in Delft en behal ve dat het er mooi was, viel hem ook "the number of cars" op. Veel minder dan in het land van de 'rijzende econo- De Japanners maken deel uit van het ISA, een soortgelijke organisatie als het SIB. Een dank zij steun van het bedrijfs leven financieel wel sterkere vereniging die haar leden ook al uitzond naar onder meer Ko rea, Hong Kong en Indonesië. Ze zijn "very happy" met het Ne derlandse programma dat hen onder meer woensdag naar Den Haag voerde. Gesproken werd met de Japanse ambassa deur, een enkel kamerlid en le den van het IKV. Ja, in Japan is ook een vredesbeweging, maar niet zo groot. Een Japan se 'vredesstudent' loopt ook de kans niet aan de bak te komen op de arbeidsmarkt. Zo houd je die dingen onder de duim. 's Avonds was er een soort van culturele uitwisseling in het Museum voor Volkenkunde. Er werden wat landelijke tradi ties uitgewisseld en in het ka der van de goede betrekkingen vertolkten de Japanners 'Slaap, kindje slaap'. De Nederlandse gastheren en -vrouwen was opgevallen dat de hiërarchie binnen het Ja panse gezelschap zo sterk is. "Als er ééntje afweek, dan werd hij gelijk uitgefoeterd door de leiding. Echt een groot De Japaiis-Nederlandse betrekkingen worden aangehaald met tra ditionele kledij en traditionele vechtsport. De Japanners zongen te vens 'Slaap, kindje Slaap'. <foto Holvast) verschil tussen juniors en se niors", weet Jan van Herwaar den. Hoe het in het Verre Oosten pre cies toegaat, merken de SIB- ers wel als in september een te genbezoek wordt afgelegd. Kunnen ze eens kijken hoe de speed bevalt. B.J. Overgankelijk De Leidse bodem schiet Kwistig literair wortel. De jaarlijkse li- teratuuroogst die voor een middelgrote stad toch al heel behoorlijk is, groeit nog bijna jaarlijks. Nu is het ene Elsbeth Klein die door de Baarnse uit gever Wim Hazeu achter haar bureau vandaan is gesleurd om in boekhandel De Kier het eer ste exemplaar van haar roman 'Een vrouw van vijftig' in ont vangst te nemen. Daar deed zij gisteravond haar te hoop gelopen vrienden enkele ontboezemingen. Zo onthulde zij waarom zij, een lerares aan een Leidse scholengemeen schap die zelf zojuist de vijftig was gepasseerd, zonodig een boek had moeten schrijven: "Omdat ik meen dat het ver standig is met iets nieutos te beginnen, als je het gevoel hebt dat je vastloopt, dat je op een breekpunt van je leven bent aangekomen. Omdat ïk op zo'n punt was beland waar op ik aan vernieuwing toe was, heb ik dit boek geschreven. En ik moet zeggen dat het een erg spannende ervaring was een dubbelleven te leiden, mezelf te zijn in Sara ter Veer, de hoofdpersoon van mijn roman. Dat was echt de inspanning waard". Haar bij Bosch Keuning ver schenen roman betekent niet het literaire debuut van Els beth Klein. Twintig jaar gele den schreef zij al een roman en Elsbeth Klein een kinderboek die zich in In donesië afspeelden: 'Ramoeni zoekt een school' en 'Onzeker vaderland'. Maar over die boe ken wil ze het liever niet meer hebben. "Niet dat ik ze be schouw als een of andere jeugdzonde, maar het thema van die boeken is gewoon wat achterhaald'. Dat is het thema van haar prille roman geenszins. 'Een vrouw van vijftig' beschrijft de wor steling met een langdurige de pressie van, een vijftigjarige, gescheiden lerares Engels. De overgang dus. Een crisis die Elsbeth Klein zelf ook heeft doorgemaakt. "Zoals elke vrouw die tegen de vijftig loopt". Heeft zij die crisis van zich afge schreven? Klein: "Nee, dat kan ook niet. Als je zo depressief bent, heb je niet het creatieve vermogen om een boek te schrijven. Hooguit om een dag boek bij te houden, wat de hoofdpersoon in mijn roman dus doet". Is 'Een vrouw van vijftig' auto biografisch? Klein: "Ja en nee. Sara is gescheiden en ik heb een gelukkig huwelijk, maar toch hebben Sara en ik bepaal de overeenkomsten. Maar het enige juiste antwoord is dit". Elsbeth Klein toont ons een ci taat van de Engelse schrijfster Doris Lessing uit haar 'Golden notebook': "Ik zie Ella lang zaam door een grote lege ka mer lopen, denkend, wach tend. Ik, Anna, zie Ella. Die na tuurlijk is. Maar dat is het nu juist: ze is Anna niet. Op het ogenblik dat ik, Anna, schrijf: Ella doe dit of doet dat, zweeft Ella van me weg en wordt ie mand anders". De uitgever heeft haar roman 'een bemoedigend boek' ge noemd. Klein zelf vindt dat on zin. "Het is een authentiek ver haal waarin veel vrouwen van omstreeks de vijftig zich zullen herkennen. Ik heb bewust ge kozen voor een 'happy-end' hoewel dat in de literatuur vol strekt niet in de mode is. Een boek met een 'happy-end' wordt tegenwoordig in de 'Boeketreeks' geplaatst. Maar met Sara loopt het niet slecht af omdat ik juist heb gewild dat zy haar crisis overwint, om dat ik vind dat je tegen een cri sis moet en kón vechten. Maar bemoedigend, nee, dat is niet de juiste typering, mijn boek is geen therapeutische handlei ding voor vrouwen in de over gang". J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3