Kunst te kijk 'I Puritan i: ondanks mankementen geslaagd Danskritiek op de korrel Renteloze leningen voor het aankopen van kunst Uit in de Randstad Produkties Theaterunie CONCERT AGENDA Concert 'William Byrd' Nieuwe HOT-produkties RPhO met Kaoru Kakudo De verzameling van het echtpaar Becht, waarmee 30 jaar geleden op bescheiden wijze werd begon nen, bestaat nu uit zo'n 800 werken van ruim 150 beeldende kunstenaars uit binnen- en bui tenland. Kern van de collectie vormen ongeveer 100 werken van Co Westerik. In de jaren vijf tig werd al werk aangekocht van kunstenaars uit die tijd als Hu- bert Bekman, Kees van Bohe- men, Bob Bonies, Jan Cremer, Willem Hussem, Pieter Ouborg en Carel Visser. Maar ook kun stenaars uit het nouveau realis me en de pop-art, onder wie Ar- man, Bruce Lacey en Woody van Amen, werden in de collectie op genomen. Ook werk van Ger van Elk, Jan Dibbets, Jan Schoonho ven en' Peter Struyeken behoort tot de verzameling. Het boek dat bij de tentoonstelling verschij nt telt 240 pagina's, waar van 24 kleur en ongeveer 500 af beeldingen in zwart-wit. UTRECHT (ANP) - „Moderne dans en de kritiek: wat mag je ervan ver wachten'? Dat is het motto van een forumdiscussie die ter gelegenheid van het internationaal festival moderne dans en beweging (Spring Dan ce) in Utrecht wordt gehouden. De bijeenkomst begint zaterdag 24 maart om 15.00 uur in de bovenfoyer van de Stadsschouwburg in Utrecht en is georganiseerd door de Kring van Nederlandse Theatercri tici. Het forum bestaat uit vier vertegenwoordigers van de danswereld en vier critici. De deelnemers uit het dansveld zijn: Betty Blanker! (van de Stichting Dansprodukties), Martinette Janmaat (docente Dansacade- mie Rotterdam), Ton Lutgerink (danser/choreograaf) en Aat Hoegee (studieleider Opleiding Moderne Dans Amsterdam). De vier dansrecen- senten zijn: Ine Rietstap (NRC-Handelsblad), Eva van Schaik (Trouw), Luuk Utrecht (Volkskrant) en Jan Baart (Haarlems Dagblad). Paul Ko renhof, secretaris van de Kring van Nederlandse Theatercritici, is de voorzitter van deze discussiemiddag in Utrecht. BALLET - Het Nederlandse Danstheater brengt op vrijdag Zi maart in het Scheveningse Circustheater drie balletten van Jiri Kylian: 'Re turn to a strange land' 'Nomaden' en 'Forgotten Land'. Voor deze voorstelling zijn kaarten inclusief busvervoer, verkrijgbaar bij K&0. 'I Puritanl" van Vincenzo Bellini door de Nederlandse Operastich ting. Dirigent: Kees Bakels. Regie: Andrei Serban. Gezien op 15 maart. Volgende voorstellingen in Scheveningen op 17 maart en in Amsterdam op 27 maart, 1. 12, 16, 25. 30 april en 7, 9 en 13 mei. SCHEVENINGEN - Hoewel de première noch muzikaal noch scènisch volledig geslaagd ge noemd mag worden, is 'I Puri- tani' toch de gebeurtenis ge worden waar de operaliefheb bers het hele seizoen met smart op hebben zitten wach ten. Om te beginnen omdat in deze co-produktie met The Welsh National Opera einde lijk weer eens een regisseur met visie aan het werk is ge weest wiens toneelbeelden niet alleen maar illustraties bij de muziek zijn. Het onwaar schijnlijke libretto van Carlo Pepoli, gebaseerd op een fictie ve gebeurtenis uit de Engelse burgeroorlog, werd voor And- rei Serban uitgangspunt voor een realistisch drama over oor log en waanzin. Met de decors en kostuums van Michael Yeargan schiep hij geen ro mantische beelden met flu weel en witte kragen, maar een achtergrond van verval en el lende zoals die onvermijdelijk met elke burgeroorlog samen hangt. Grauwe kasteelmuren, een optrekkende ochtendnevel in de eerste akte, van huis en haard verdreven burgers in de tweede en een troosteloos win ters tafereel aan het slot als ie dereen fysiek en psychisch door de ontberingen lijkt te zijn aangetast. Behalve in het slotbeeld (dat daardoor in strijd was met de muziek) werd het verhaal door Serban niet 'aangepast', maar wel heeft hij met wisselend succes gepoogd een intrige achter de hoofd handeling in beeld te brengen. Het voorgenomen huwelijk van Arturo en Elvira werd door hem gezien als een van twee kanten bewust opgezet kom- plot waarin met name Elvira als willoos slachtoffer fun geert. In samenhang daarmee en ook om de vrouwelijke hoofdpersoon haar centrale plaats te laten behouden werd haar waanzin veel ingrijpender opgevat dan wanneer die toe stand alleen maar het gevolg was geweest van een schok en liefdesverdriet. Het bleek ech ter onmogelijk dit boeiende uitgangspunt volledig te reali seren, enerzijds doordat Ser ban af en toe toch te veel wilde laten zien en anderzijds omdat het koor en sommige solisten merkbaar moeite hadden met een dergelijke opvatting. Zo kwam de tenor Vittorio Terra nova bepaald niet tot een over tuigende acteerprestatie, maar gelukkig sloeg hij zich met flair en zonder al te veel intona tieproblemen door zijn razend moeilijke partij heen. De diver se hoge D's in de beruchte laat ste akte leverden hem niet al te veel problemen op en alleen bij de vrijwel onmogelijke hoge F aan het slot van 'Credeasi mi sera' moest hij het laten afwe ten. Meer inzet was te bespeu ren bij Cristina Deutekom, hoewel die beslist niet het type is voor de regie van Serban. Bij onverwachte momenten van dramatiek voegde zich boven dien een vocale uitbeelding op een bel-canto-niveau zoals we hier zelden horen. Elvira is een van de rollen waarvoor haar stem geschapen lijkt en daar door wist zij alle moeilijkhe den helder, stralend en met een bewonderenswaardige souplesse het hoofd te bieden Een andere verrassing was de David Pittman-Jennings, een zanger met een volle, enigszins ruige bariton wiens grote aria in de eerste akte de liefhebbers meteen op de punt van hun stoel deed belanden. Het effect dat hij samen met de bas Pietei van der Berg wist te bereiken in het martiale slot van de tweede akte, was vanaf dat mo ment voorspelbaar. Van diri gent Kees Bakels moet gecon stateerd worden dat zijn leven dige tempi en zijn aandachl voor zangers en koor van grote invloed waren op het succes van de avond. Het is echter fe wensen dat hij bij de komende voorstellingen het Omroepor kest meer bij het geheel gaal betrekken, want de geluiden uit de orkestbak werden tij dens de première nog geken merkt door slordigheden er gebrek aan inspiratie. PAUL KORENHOF VRIJDAG 16 MAART 1984 Kuns, y AMSTERDAM (GPD/ANP) - Mi nister mr. drs. L. C. Brinkman (WVC) zal zeer binnenkort plan nen bekendmaken die particulie ren in staat stellen om met rente loos geld kunst op afbetaling te kopen. De financiële regeling voor deze injectie van de kunst markt zal via de Rijkspostspaar bank lopen. De bewindsman maakte dit donderdagmiddag bekend in de aula van het Stede lijk Museum waar hem een luxe exemplaar van de catalogus van de kunstcollectie Becht werd aangeboden door museumdirec teur mr. E. de Wilde. Agnes en Frits Becht uit Naarden zijn de meest prominente verza melaars van hedendaagse kunst in ons land. Toen de collectie, door de steeds groeiende om vang, thuis niet meer te handha ven was, verwierf het echtpaar ruimte in een voormalige gordij- nenfabriek aan het Amsterdam se Böerhaaveplein. Zowel dat pand als het eigen huis in Naar den zijn nu vrijwel ,leeg' omdat het stedelijk tot 7 mei een royale keuze uit de verzameling laat zien. AMSTERDAM- De publicist Boudewijn Büch feliciteert Xaviera Hollan der met de uitgave van haar nieuwste boek 'Xaviera vertelt verder'. Tege lijk met dit boek brengt Vera de Vries zoals Xaviera in werkelijkheid heet een langspeelplaat uit, getiteld 'Happily Hooked'. Een plaat met door haar gezongen liedjes over seks. (foto anp) LEIDEN - Werk van Maja van Hall is in de periode van 24 maart tot en met 20 mei te zien in het stedelijk museum 'De Lakenhal'. Deze tentoonstelling laat een overzicht zien van de door de in Noordwijk wonende kunstena res vervaardigde beelden. Het gaat om een overzicht van de laatste kwart eeuw, beginnend bij haar kleine, ironische, bron zen beeldjes uit de jaren zestig, waarbij alledaagse taferelen het onderwerp vormen. Vanuit deze 'verhalende' beeldjes maakte ze in het midden van de jaren ze ventig een grote stap naar beel den met een monumentaler ka rakter, waarbij het accent ligt op de gespannen verhouding tussen vrijheid, gevangenschap en machteloosheid, gesymboliseerd LEIDEN - De cellist Herre Jan Stegenga en de pianist Alwin Bar geven maandagavond het tweede concert van de door K&O georganiseerde Beetho ven-cyclus in de Kapelzaal. Op het programma staan de sonates voor cello en piano opus 69 nr.3, opus 102 nr. 1 en opus 102 nr. 2. Het woensdagavondconcert in de Kapelzaal van K&0 wordt dit maal verzorgd door de pianist in de (letterlijk) gebonden mens. Krachtig gesloten vormen, die volgens informatie van de La kenhal aan Egyptische beelden doen denken: een synthese van figuratie en abstractie met een grote mate van expressieve zeg gingskracht. Een diaprogramma en een serie foto's van Bertien van Manen moeten inzicht ver schaffen in Mega van Halls werk wijze. De expositie wordt vrij dagmiddag 23 maart door burge meester C.H. Goekoop verricht Aquarellen van Jan Onnekes han gen tot en met 8 april in de gale rie Van der Nat in Leiderdorp. De opening van deze tentoon stelling is morgenmiddag. Men kan er voorts elke zaterdag van 10 tot 16 uur terecht. Vladimir Pleshakov. Op zijn pro gramma staan composities van Chausson, Dukas, Roussel, Van Beethoven, Chopin en Liszt. Pleshakov, uit Russische ouders in Sjanghai geboren, maakte zijn concertdebuut op zestienjarige leeftijd bij het Symfonie-orkest van Sydney. Later studeerde hij in Amerika. Het Heidelberger Kamerorkest geeft woensdagavond een con cert in de Hartebrugkerk. Het programma vermeldt de namen van Vivaldi (Vier jaargetijden), Bach(concert voor hobo en viool) Pachelbel (Canon voor drie vio len), Mozart (Divertimenten in D groot) en Telemann (Concert voor hobo, viool en orkest). Als soliste treedt op de hoboiste Lynn Marcell. Het orkest wordt geleid door de hoboiste Lynn Marcell. ROTTERDAM De Doelen vr 16, kl. zaal, 20.15 uur, Horacio Gu tierrez, piano, za 17, gr. zaal, 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Heinz Friesen, m.m.v. Marien van Staa- len, cello, za 17, kl. zaal, 20.15 uur, zo 18, 14.15 uur, Schönbergensemble o.l.v. Re in bert de Leeuw, m.m.v. Het Ne derlands Kamerkoor en Dorothy Dorow, sopraan, zo 18, gr. zaal, 20.15 uur, The Chris Barber Band. ma 19, gr. zaal, 20.15 uur, Arie Keijzer, orgel. do 22, gr. zaal, 20.15 uur, 'Belcantoko ren rond Christina Deutekom*. Hofpleintheater vr 16. za 17, do 22, 20.15 uur, 'Sprake loos', clownesk-poetisch theater programma door Mini Maxi. Luxor Theater vr 16. za 17, di 20. woe 21, do 22, 20.15 uur, zo 18, 14 uur, 'De dader heeft het gedaan', musical van Annie M.G. Schmidt. Rotterdamse Schouwburg vr 16, za 17, 20.15 uur, 'Sanatorium Klepsydra', toneelspel van Bruno Schulz. zo 18, 14.30 uur, 'Peter en de Wolf 'Whisper Wind' 'Ajakaboembie' 'Scags', Scapino Ballet. Theater Zuidplein vr 16, za 17, gr. zaal, 20.15 uur, Flairck, oud reportoire en na de pauze in strumentale opera 'Bals Masqué'. do 22, gr. zaal, 20.15 uur, 'De Mensen hater', toneelspel van Molière, door Publieks theater. AMSTERDAM Carré t/m zo 18. 20.15 uur. beh. ma., zo. al leen 14 uur, 'Evenaar', musical van Jos Brink en Frank Sanders. vanaf do 22, beh. zo/ma. 20.15 uur, 'André van Duin Teleater', m.m.v Barrie Stevens Dancers. Concertgebouw vr 16, za 17, gr. zaal, 20.15 uur, Con certgebouworkest o.l.v. Antal Do- róti/Ilse von Alphenheim, piano. za 17, gr. zaal, 15 uur, Radio Kameror kest o.l.v. Emest Bour/Dorothy Do row, sopraan, Frank van Koten, ho bo. zo 18, gr. zaal, 14.15 uur, Nieuwe Slag- werkgroep Amsterdam/Keiko Abe, marimba. di 20, gr. zaal, 20.15 uur, Jaap van Zweden, viool en vrienden. do 22, gr. zaal, 20.15 uur, Peter Serkin, piano. Cultureel Centrum Amstelveen vr 16, za 17, 20.15 uur, Paul van Vliet "Wat gaan we doen', m.m.v. Ben van der Linden, John Eskes. di 20, 20.15 uur, Caecilia Consort. woe 21,20.15 uur, Hongaars Staats Zi geunerorkest Rajko o.l.v. Gyula Far kas. do 22, 20.15 uur. 'Hoe versier ik een stuk' met o.a. John Lanting. Nieuwe De La Mar Theater t/m za 31, beh. zo/ma, 20.15 uur, 'Stille Nacht' met Mary Dresselhuys en Jan Retel. Stadsschouwburg vr 16, za 17, 20.15 uur, Het Pubbek- stheater met 'De mensenhater' van Molière. zo 18, 14 uur, ma 19 t/m do 22, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'Grosse Fuge' 'Rodin' 'De groene tafel'. DEN HAAG Dillgentia vr 16. za 17, 20.15 uur, 'Het Orakel', one-man show Seth Gaaikema. zo 18, 11.30 uur, vioolrecital door Theo Olof m.m.v. Gerard van Blerk, piano. woe 21, 20.15 uur, concert Residentie orkest. do 22. 20.15 uur, Bartok kwartet, strijkkwartet. Koninklijke Schouwburg za 17, 20.15 uur, première, di 20, 20.15 uur, zo 18, 14 uur, 'Geschiedenis van een paard', toneelstuk door de Haagse Comedie. zo 18, ma 19, 20.15 uur, The real thing', door Haagse Comedie. woe 21,20.15 uur, 'Zomer', toneelstuk Publiekstheater. do 22, 20.15 uur, 'In het tuinhuis', fa miliedrama Zuidelijk Toneel Glo be. HOT vr 16, za 17, 20.30 uur, 'De Kersen tuin', drama door de Haagse Come die. di 20, 20.30 uur, 'Pub, rounds, rush, stemmen', ballet door Introdans van Nils Christe. Circustheater za 17, 20 uur, 'I Puritani', de Neder landse Operastichting m.m.v. Christina Deutekom. zo 18 t/m do 22,20.15 uur, 'Stroman en trawanten', nieuw theaterprogram ma Freek de Jonge m.m.v. het Wil lem Breuker Kollektief. Nederlands Congresgebouw za 17, 20.15 uur, dansavond in al haar facetten m.m.v. de Fentissy groe pen, showballet The Lady Dances, kampioensparen stijldansen, woe 21, 20.15 uur, Roemeens Staats Folklore Ensemble, m.m.v. Zigeu ner Ensemble Boecarest. do 22, vr 23, 20.15 uur, 'Die Fleder- maus' van Johann Strauss, door Münchener Operette Theater. Theater Aan De Haven vr 16, 19.30 uur, 'Geheime vrienden', toneel voor jongeren door Theater groep Mevrouw Smit. LEIDEN Schouwburg vr 16,20.15 uur, 'Ware liefde' van Tom Stoppard, gespeeld door de Haagse Comedie. za 17, 20.15 uur, 'Een moment is maar van mij geweest', toneel van André v.d. Heuvel en Kitty Janssen. LAK-Theater zo 18, 15 uur, Carrousel: 'De jongen, die teveel wist'. woe 21, 20.30 uur, Mannen van de Dam: 'Gat in kop'. do 22, 20.30 uur, Dogtroep: 'Zichtbare werken en gemaskerde rozen'. Stadsgehoorzaal vr 16, 20.15 uur, Rotterdams Philhar monisch Orkest o.l.v. Heinz Frie sen, m.m.v. de Japanse violiste Ka oru Kakudo. ma l», zu.13 uur, concert nerre jan Stegena, cello en Alwin Bfir, piano, woe 21,20.15 uur, pianio-recital Vladi mir Pleshakov Petruskerk vr 16, 20.15 uur, Het Toonkunstkoor, het Utrechts begeleidingsorkest en solisten met werken van Bach en Mozart Lokhorstkerk za 17, 20.15 uur, William Byrd Vocaal Ensemble o.l.v. Nico van der Meel. Hartebrugkerk woe 21, 20.15 uur. concert Heidel- bergs Kamerorkest, Lynn Marcell, hobo-solo. Microtheater Imperium vr 16, za 17, 20.30 uur, Imperium speelt 'Revue Ritueel'. AMSTERDAM - De Theaterunie in Amsterdam heeft voor het vol gende seizoen zeven produkties op het programma staan. Die worden allemaal in ad-hocver- band gemaakt. 'Eennachtnu' is een solo-voorstel ling van Salomé Franken, een Amsterdamse artieste die eerder verraste met 'Eclectisch' en 'Sa lomé en Salome'. Een mengeling van dans, beweging en toneel en met de van Salomé bekende be weegbare poppen. 'Waiting for the train' is een werk stuk van het Willem Breuker Kollektief, waarvan Lodewijk de Boer de regie zal doen. Muziek theater met een variant op 'Wachten op Godot' van Beckett: een muzikale trein die nooit aan komt en derhalve ook nooit zal vertrekken. 'Danton's dood' wordt een produk- tie onder regie van Mark Tim mer, met wiens 'Jacques de fata list' het RO-theater momenteel successen boekt. Timmer ba seert zich voor deze produktie op het boek van Georg Büchner, waarin Danton en Robespierre als twee kanten van één persoon lijkheid worden gezien. 'Madame de Sade' is gebaseerd op het gelijknamige werk van de Ja panse schrijver Yukio Mishima, die op het hoogtepunt van zijn roem harakiri, rituele zelfmoord, pleegde. Een verhaal over de vrouw van de markies, die haar man tijdens de jaren van zijn ge vangenschap onvoorwaardelijk trouw bleef. Regisseur Mathieu Güthschmidt laat het stuk uit voeren door louter mannelijke acteurs. Verder de produktie 'Storie natu- rali', gebaseerd op het werk van Eduardo Sanguineti en geregis seerd door Marten Oosthoek, 'Deirdre', een voorstelling met klank, beweging, tekst en mu ziek over de gelijknamige Kelti sche legende van W.B. Yeats en 'Het duel/de dode stad' over de legendarische ontmoeting tus sen de actrices Sarah Bernhardt en Eleonora Duse in 1897 in Pa rijs. Toneeldichter Gabriele d'Annuzio was aanwezig bij die ontmoeting en maakte voor Bernhardt 'De dode stad. Deze co-produktie met Protheater be slaat twee avonden. LEIDEN - Het William Byrd Vo caal Ensemble geeft zaterdag avond onder leiding van Nico van der Meel een concert in de Lokhorstkerk. Er is een programma samengesteld rond het thema 'Nederlandse composities op FYanse teksten'. Bekende en minder bekende componisten uit de Nederlandse muziekgeschiedenis hebben, ie der in hun eigen stijl, muziek ge schreven op Franse teksten. Het William Byrd Ensemble zal werken uitvoeren van uiteenlo pende tijden en stalen. Zo ver meldt het programma de namen van Jac. Clemens non Papa (6 chansons), J.P. Sweelinck (pseaume 27), Daan Manneke (pseaume 121,133), Ton de Leeuw (Prière), Joh. Bordewijk- Roepman (Barque enchantee; Ballade au Hameau) en Herman Strategier (Trois Chansons). De intermezzi zijn aangepast aan het thema van de avond: Theo Goedhart speelt orgel variaties, de sopraan Hiltje la Grouw zingt 'Miroir de Peine' van Hendrik Andriessen, met begeleiding van het orgel. DEN HAAG (ANP) - De Haagse Comedie brengt volgend seizoen twee nieuwe produkties uit in het HOT in Den Haag, naast de eerder bekend geworden zeven produkties die in de Koninklijke Schouwburg hun première beleven. Half december is in het HOT 'Monserat' van Emmanuel Robles te ver wachten in de regie van Jo Dua. De titelfiguur is een Spaanse legeroffi cier. In het stuk wordt de vraag onderzocht tot waar het mogelijk is onschuldige mensen voor een ideaal op te offeren. Voor medio maart volgend jaar is 'Glengarry Glen Ross' voorzien, gere gisseerd door Adrian Brine. Het stuk speelt in de wereld van een groep 'mannen in zaken'. LEIDEN - De Japanse violiste Kaoru Kakudo zal vanavond soliste zijn op het concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het concert, onder leiding van Heinz Friesen, begint met een uitvoering van de Ouverture Rienzi van Richard Wagner. Daar na is Kauro Kakudo te beluisteren in Mozarts Vioolconcert KV 219. Na de pauze worden Massenets 'Scènes Alsaciennes', de bekende Uren- dans uit La Gloconda van Amilcare Ponchielli en het symfonisch ge dicht 'Les Préludes' van FYanz Liszt gespeeld. Het concert wordt gege ven in het kader van de Meesterserie van K&O. Toon Hermans ereburger Sittard SITTARD (ANP) - De gemeente Sittard heeft besloten cabaretier Toon Hermans te benoemen tot ereburger. Hermans werd 67 jaar geleden in Sittard geboren. Toon Hermans is de vijfde ereburger van Sittard. Aan leiding tot het ereburgerschap van Toon Hermans is volgens de burge meester dat de cabaretier minstens 50 jaar op het podium staat. Eerder verwierf Toon Hermans de zilveren eremedaille van zijn geboortestad alsook de erepenning van de provincie Limburg. Het ereburgerschap wordt Hermans vrijdag 23 maart uitgereikt tijdens een buitengewone vergadering van de gemeenteraad. Willem Nijholt en Anne-Wil Blankers in 'Ware Liefde', vanavond de Leidse Schouwburg. (foto ais

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29