4 0 Honda Jazz festival. JAZZ Een voor jaarsfeest waar veel muziek in zit. 'Synode is de kerk niet Topfunctionaris van KLM opent de 35ste Keuken hoiexposiüe 1/ Proef met alarm voor bejaarden in Katwijk f 15.595,- Autobedrijf v. Haasteren BV. VRIJDAG 16 MAART 1984 ken en~w~7~ "I n ag van 00 uur LISSE - De bloemententoonstelling Keukenhof in Lisse 'an^hpt worc*t ^it Jaar geopend door de plaatsvervangend presi- ta17 00 dent-directeur van de KLM, mr. J.F.A. de Soet. 30 tot De expositie begint vrijdag 30 maart en duurt tot en met zondag 20 mei. De bloemententoonstelling in het bloembollendorp wordt dit jaar voor de 35e keer gehouden. In pen 1949 namen tien vooraanstaande het hloemenkwekers bet initiatief een bloemententoonstelling in het leven te roepen. Zij gingen uit van de gedachte dat het pu bliek de gelegenheid moet heb ben de bloeiende tulpen, hyacin ten, narcissen en andere, kleine- 1re bolgewassen, in een natuurlij- om ke omgeving te kunnen bekij- -Zij vonden in Lisse, het hart van de bollenstreek, een ideale plaats. De eigenaar van het landgoed Keukenhof, graaf Van Lynden, kunt u ik kunt 3 aan- niet in tegen fdeling 1, tot a 11 i ,ing. Alkemade etel'"f9wil toch elijker- 1 «'samenwerking teqen O ize da-V oor recreatie assing Hi plassengebied ht aanALKEMADE - De gemeente Al- en qe- ^emade sluit een nieuwe aanpak van de samenwerking op het ge bied van de recreatie in net Noord- en Zuid-Hollandse plas- senSebied niet hij voorbaat uit. de Af- Men den^ct aan een 'lichte ge- van de nieenschappelijke regeling met dt niet gelimiteerde uitgaven maar wel een lichte verordenende be voegdheid', aldus gemeentese cretaris P. Th. M. Brama gister avond in de commissie voor be- stuurszaken. De commissie werd gepolst over de vraag of ook de fracties bereid zijn te streven naar deze nieuwe, wat mee vrijblijvende vorm van samenwerking. De oude regeling is ten dode opgeschreven nu een aantal gemeenten, waaronder Al kemade, deze hebben verlaten. Er blijkt echter toch behoefte te zijn een een zekere vorm van sa menwerking met betrekking tot de recreatie tussen gemeenten die zeggenschap hebben over het plassengebied. "We hebben veel zaken gemeen schappelijk", meende Brama. Ook burgemeester J.S. Wage naar benadrukte dit: "Intern wil len we graag weten of het zinvol is om er nog eens over te denken of dat we echt onze buik er van vol hebben". Wagenaar vond dat een nieuwe regeling weinig geld mag kosten. "We denken aan een bedrag in dubbeltjes en kwartjes per inwoner gerekend". Verder gaf de burgemeester aan dat de gemeente aan dit bedrag zelf een limiet moet kunen stellen, e commissieleden gaven er blijk van de zaak eerst in de fracties ter discussie te willen stellen. Dat het progressieve kamp ui terst terughoudend staat tegen over allerlei regelingen bleek echter al wel. "Ik heb de indruk dat we elke cent die we aan een samenwerking besteden beter aan de plassen kunnen besteden, waarbij we de zaak in éigen hand houden", liet de socialist Hoo- genboom vast weten. stelde een stuk van het park be schikbaar. Het landgoed was in de middeleeuwen in het bezit van gravin Jacoba van Beieren (1401-1436). Ondanks de voor de buitenlanders soms wat moeilijk uit te spreken naam, werd beslo ten de tentoonstelling eveneens de naam 'Keukenhof te geven. In die jaren heeft een groot aantal bezoekers de weg naar de ten toonstelling gevonden. Een top jaar was 1978. Niet minder dan 944.000 belangstellenden pas seerden de loketten van het park. Ook dit jaar worden veel landgeno ten en bezoekers van over de grenzen verwacht. Er vallen twee 'top-weekeinden' gedurende de openingweken. Pasen valt gun stig en datzelfde geldt voor het corsoweekeinde, de laatste zater dag in april. Dat mr. De Soet dit jaar de opening verricht van de tentoonstelling is geen toeval. De KLM bestaat dit jaar 65 jaar en Keukenhof 35. "Dat is samen 100 jaar. Voor ons een goede reden om de lucht vaartmaatschappij te vragen een van haar topmensen de Keuken hof dit jaar te laten openen", al dus Koos van Rijnen van Keu kenhof. Een tweede reden voor het Keu kenhof-bestuur om dit jaar met de KLM 'in zee' te gaan is, vol gens Van Rijnen, de goede sa menwerking die er is tussen het - 'bollenvak' en het vliegbedrijf. Een fraai doorkijkje in de Keukenhof. De krokussen als de eerste lenteboden brengen toonstelling voor het publiek geopend. i de tuin. Eind deze maand wordt de ten- (foto Holvast) KATWIJK - Er komt bij wijze van proef een nieuw alarmeringssys teem voor bejaarden in Katwijk. Tien ouderen die op verschillende plaatsen in het dorp wonen, krij gen de beschikking over een klein apparaatje dat zij altijd bij zich moeten dragen. Het is de be doeling dat zij bij bijzondere hulp op een knopje van dat appa raatje duwen, zodat buiten de woning een bel rinkelt en een lamp begin te knipperen. De gemeente Katwijk is bereid voorlopig 2500 gulden uit te trek ken voor de aanschaf. Volgens mevrouw Boskamp, coördinatri ce van het bejaardenwerk in Kat wijk, zorgt dit volgens haar vrij voordelige systeem niet alleen voor een grote veiligheid, maar neemt het ook bepaalde angsten bij bejaarden weg. Bejaarden zijn volgens Boskamp tevens be-, reid zelf een bijdrage te leveren of de kosten via een afbetalings regeling te voldoen. Meevaller van half miljoen in Valkenburg VALKENBURG De gemeente Valkenburg heeft een meevaller van een half miljoen gulden. Dat is bijna 170 gulden per inwoner. Dit maakte wethouder M. Vos van het Rijndorp deze week be kend. Valkenburg had in 1983 een financieel goed jaar. De meevaller komt doordat de ge meente vorig jaar onder meer 'fors op de rem heeft getrapt', al dus burgemeester N. van 't Wout. Wat Valkenburg met de 500.000 gulden gaat doen kon de burge meester nog niet zeggen. "Er is een aantal mogelijkheden". In willekeurige volgorde noemt hij onder meer een tribune voor recreatiecentrum De Terp, een nieuwe vrachtwagen voor ge meentewerken, een nieuw busje voor de brandweer of geld voor een speeltuin. "Het ligt nog hele maal open", aldus Van 't Wout. Ook is het niet ondenkbaar dat de gemeentelijke belastingen om laag kunnen in Valkenburg. "Maar, nogmaals, er is nog niets besloten", aldus de burgemees ter. Ook de bouw van een lift in het gemeentehuis staat hoog op het verlanglijstje van de gemeen te. ONDERSCHEIDING - Mevrouw J. Benjamin uit Hillegom heeft vanmorgen de eremedaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, gekregen. De Hillegomse kreeg de onderschei ding in het Maartenshuis uit han den van burgemeester drs. J.L.E.M. Hermans. Mevrouw Benjamin kreeg de me daille omdat zij haar 50-jarig ju bileum vierde als zendingswer ker. B s Uw Honda dealer viert nu het Honda Jazz festival. Ter ere van Honda's jong ste: de Jazz. Kom snel kijken en u zult merken dat de Honda Jazz niet voor niets 's werelds swingendste automobiel is. Natuurlijk zit de Honda Jazz boordevol ruimte, boordevol pit en boordevol plezier. Uiteraard is 'ie ongeloof lijk zuinig en waanzinnig veelzijdig. Maar bovenal zit er lentemuziek in. Muziek die doorklinkt in uw inruil- prijs! Hoe muzikaal de Honda Jazz is zullen wij u graag vertellen. Wedden dat u ook een j Jazz-fan wordt? Inkl. BTW en ML-behandeling. Exkl. afleveringskosten f370,- Meerprijs metallic lak f300,- 3 Jaar lakgarantie. 6Jaar garanti op korrosie van binnenuit. HOIWDA Touwbaan 18, Leiderdorp, 071-895000 In een 'open brief aan de leden van de Gereformeerde Kerken in Nederland spreekt het Gerefor meerd Confessioneel Beraad zijn afkeuring uit over de recente uit spraak van de gereformeerde sy node met betrekking tot de kruisraketten (géén plaatsing). Volgens het Beraad (waarvan ds. R. van den Berg te Ermelo voor zitter is) heeft de synode zich hier uitgesproken over een zaak, waarvoor zij als kerkelijke verga dering geen bevoegdheid heeft en waarvan zij de gevolgena niet kan overzien. Op deze manier ondermijnt de sy node als kerkelijke vergadering haar eigen gezag en bevordert zy een onbijbelse politisering van het geloof, meent het Confessio neel Gereformeerd Beraad. "On ze kritiek wordt niet ingegeven door de gedachte, dat wél kruis raketten moeten worden ge plaatst. Deze beslissing berust bij regering en parlement". Het Beraad vindt het onjuist, dat het synodebestuur regering en parlement zou manen om in het licht van de navolging van Chris tus concrete politieke stappen te doen. "De kerk mag de overheid niet vra gen, in haar beleid de navolging van Christus te betrachten. Die navolging zou de kerk haar eigen leden moeten voorhouden. Van de overheid mag niet méér wor den gevraagd dan dat zij de macht die haar is toevertrouwd zal gebruiken in dienst van recht en gerechtigheid en het bescher men van haar onderdanen. In de ze dienst behoort zij een dam op te werpen tegen allé machten, die zowel binnen als buiten de grenzen de samenleving bedrei- Gereformeerd Confessioneel Beraad: gen. Het is haar taak om na zorg vuldige overweging die beslis singen te nemen, die de minste risico's voor de veiligheid van land en volk met zich brengen". "Uiteraard zullen christenen die deel uitmaken van regering en parlement luisteren naar het ge bod van de Here God en dit zo veel mogelijk tot gelding willen brengen in hun keuzen en beslis singen". Belofte Het Beraad wil de synode-uit spraak van 1978 dat massaver nietigingswapens in strijd zijn met Gods heil voor deze wereld en dus uit den boze, niet bestrij den, "al zou een discussie over het woord 'heil' beslist niet over bodig zijn". "Maar het boze ligt niet alleen in de wapenwedloop, maar ook in de ideologieën en strategieën van machten die on ze vrijheid bedreigen". "Wan neer de synode zich beroept op het bijbelse visioen, waar zwaar den worden omgesmeed tót ploegscharen, dan mag niet wor den vergeten, dat dit een mes- siaanse belofte is, "die in deze nog niet verloste wereld nog op vervulling wacht". "Die belofte geeft ons niet het recht, vooruit te lopen op het komende vrede rijk, zonder rekening te houden met de politieke en ideologische machten die de mensheid be dreigen". Het bestuur van het Confessioneel Gereformeerd Beraad heeft de indruk, dat het synodebesluit is voortgevloeid uit een bepaalde politieke interpretatie van het evangelie. Wie deze visie niet deelt, zou van het evangelie af wijken. Zo worden kerkleden die politiek ónders denken in gewe tensnood gebracht, vooral be roepsmilitairen en jongeren die nog worden opgeroepen. Het Beraad doet tenslotte een drin- gend beroep op leden die de kerk zouden willen verlaten, dat niét te doen. "De synode is de kerk niet". "Uitspraken van synodes moeten steeds worden getoetst aan Gods Woord". Het Landelijk Beraad van Studentenpastores zegt in een brief, met grote instemming te hebben kennisgenomen van het gereformeerde synodebesluit over de kruisraketten. "Wij we ten ons de tolk van zeer vele stu denten, voor wie de geloofwaar digheid van de kerk voor een be langrijk deel afhangt van de vraag of er ook consequenties worden getrokken uit het evan gelie". Ruim 200 rooms-katholieke religieuzen zijn 'uitermate te leurgesteld' over de manier waarop de Nederlandse bis schoppen in hun recente gesprek met het CDA het vraagstuk van de bewapening aan de orde heb ben gesteld. "Uw vage en ontwij kende wijze van spreken stond, naar onze overtuiging, in scherpe tegenstelling tot de uitspraak van de gereformeerde synode", schrijven de religieuzen in een brief. De 200 religieuzen waren in Den Bosch bijeen op initiatief van de Konferentie Nederlandse Reli gieuzen en 'Pax Christi'. Zij spra ken daar over het thema 'Geen vrede zonder gerechtigheid'. Hervormde synode De hervormde synode, die deze week drie dagen in Doorn bijeen is, praat vanavond over de 'drei gende plaatsing van kruisraket ten'. Na een kort debat aanvaard de de synode gisteren het voor stel van het moderamen (dage lijks bestuur) om dit onderwerp aan de agenda toe te voegen. Voorzitter ds. C. B. Roos (Amster dam), die voor een jaar werd her kozen, deelde mee, dat de her vormde en gereformeerde syno des komend najaar drie dagen gezamenlijk zullen vergaderen om de voortgang van het samen gaan van beide kerken te bespre ken. In 1986 zouden de twee ker ken moeten uitspreken, 'in staat van hereniging' te zijn, wat nog niet wil zeggen, dat de werkelij ke hereniging binnen afzienbare tijd een feit zal worden. De Evangelisch Lutherse Kerk wil over dit samen-op-weg-proces meepraten. Binnenkort zal deze kerk een 'waarnemer' benoemen in het adviesorgaan, dat de een wording voorbereidt. Oud-staatssecretaris i C. I. Dales zal de Hervormde Kerk gaan adviseren over wijzi gingen in de landelijke kerkorga nisatie en de daaruit voort vloeiende bezuinigingen. Zij is benoemd in de adviescommissie 'Beleid en bezuiniging', die kort geleden is ingesteld. De bezuinigingen nodig door achteruitgang in ledental en in komsten - zullen niet leiden tot ontmanteling van de elf provin ciale kerkvergaderingen en hun bureaus, zo verzekerde het be stuur van de synode. Het ziet ernaar uit, dat de finan ciële actie 'Kerkbalans', wat de Hervormde Kerk betreft, 0,73 procent meer gaat opleveren dan vorig jaar. Dat deelde ds. W. II. den Ouden, secretaris van de commissie 'Geldwerving', giste ren in de hervormde synode mee. De commissie is niet onte vreden. Meestal geven mensen nog wat meer dan zij toezeggen. De Gereformeerde Kerken mel den een stijging van gemiddeld 1 procent. Uit een enquete onder kerkera den en classes heeft het her vormde synodebestuur de con clusie getrokken, dat er geen be hoefte bestaat aan een nieuwe in terkerkelijke bijbelvertaling. De Raad voor contact en overleg be treffende de Bijbel had de aange sloten kerken gevraagd, in eigen kring te peilen of er andere bij belvertaling moet komen voor de vertaling uit 1951 van het Neder lands Bijbelgenootschap. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zwammerdam kandidaat G. J. van der Togt Maarssen; bedankt voor Benschop L. Schaap Schoonhoven, voor Delft H. Vis ser Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken: beroepen voor de Evangelische Kerkenge- meenschap Etten-Leur en de hervormde gemeente Zundert H. J. van Duinen (leraar godsdien stonderwijs in Arnhem) Utrecht. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Stadskanaal H. R. van de Kamp Hooghalen. Arbeid. De Raad van Kerken in Nederland gaat niet in op het verzoek van de 'Dienst in de in dustriële samenleving vanwege de Kerken' (DISK) om elk jaar rond 1 mei een 'zondag van de arbeid' te organiseren. Een maat schappelijk vraagstuk zoals ar beid en werkloosheid moet in de eredienst wel tot zijn recht ko men, maar de raad is geen voor stander van een 'thematische li turgie, die door de actualiteit wordt bepaald'. Het dagelijks bestuur van de Ge reformeerde Oecumenische Sy node (GOS) zal deze synode - die de komende zomer in Chica go bijeenkomt - voorstellen, een commissie te benoemen ter voor bereiding van een statutenwijzi ging. Deze herziening moet uiter lijk in november 1986 aan de lid kerken worden voorgelegd. Dan kan de synode van 1988 de nieu we constitutie bekrachtigen. De GOS, waarbij ongeveer veertig kerken zyn aangesloten, zit met problemen. Die hebben vooral betrekking op de grondslag, de doelstelling, het gezag en het lid maatschap van de synode. Som mige lid-kerken vinden de uit- ganspunten van de oecumeni sche synode te bindend. Zij wil len daarom van deze synode een meer vriibliivend beraad maken

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25