LEIDSCH DAGBLAD Duisenberg: ga door met bezuinigen Tekort YS in '85 gehalveerd Voor een tientje véél wijzer Steeds meer bollengrond verdwijnt VS-diplomaat ontvoerd in West-Beiroet Seksboot mag niet Weer executie met injectie data voor uw Hendriks: ziekenhuis sluiting beter dan minder bedden ZIEKENFONDS i'J VRIJDAG 16 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37347 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie cololon BEIROET (AFP/UPI) - In het isla mitische West-Beiroet is van ochtend een Amerikaanse diplo maat, William Buckley, door on bekenden ontvoerd. Dit is in kringen van de Amerikaanse am bassade vernomen. Buckley, attaché voor politieke za ken, werd gedwongen mee te gaan met drie gewapende man nen toen hij van zijn flat wandel de naar de aan de boulevard gele gen Amerikaanse ambassade. Woningen, wegen en kassen rukken op REGIO - De bollenstreek wordt voor de teelt van bloembollen steeds minder belangrijk. Veel grond verdwijnt als gevolg van woningbouw en wegenaanleg. Ook de kwekers zelf zijn schul dig aan vermindering van het bollenareaal. Met de bouw van veel kassen is de rentabiliteit van de seizoensgebonden bollenbe- drijven weliswaar opgeschroefd, maar is veel goede bollengrond verloren gegaan. De Noord wij kerhoutse wethouder P. Heemskerk verwacht zelfs dat het over enkele tientallen jaren vrijwel is afgelopen met de bol lenteelt. Hij zegt wel oog te heb ben voor de belangen van de bol lenteelt, maar voorziet dat veel bollengrond ten prooi zal vallen aan de woningbouwplannen van verschillende gemeenten. Daarmee is overigens niet gezegd dat het agrarische karakter i de bollenteelt naar inzicht van de wethouder een aflopende zaak is, zal de teelt van bloemen toene men: "De streek zou dan geen bollenstreek, maar bloemen- streek moeten gaan heten". Wel zal zijns inziens het beeld van de fraaie bollenvelden in het voor jaar op korte termijn tot het verleden behoren, ook al omdat veel kwekers snel de bloeiende koppen trekken. de regio zal verdwijnen. Hoewel Secretaris F. Zandbergen de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur stelt eveneens vast dat de bollen streek voor de bollenteelt in be langrijkheid afneemt. Maar hij bestrijdt dat de bollenteelt op den duur zal verdwijnen in de re gio, ondanks het feit dat veel hectaren in de komende jaren worden volgebouwd met huizen. Het gebied blijft bij uitstek ge schikt voor specifieke soorten als hyacinten en dahlia's. ROTTERDAM (GPD) - De be heerder van het sekschip het Malle Gat dat dicht bij de Rotter damse woonwijk Feyenoord ligt afgemeerd, mag niet meer als zo danig worden gebruikt op straffe van een dwangsom van f 25.000 per dag. Die uitspraak deed de Rotterdamse rechtbank-presi dent mr. A. Nivard vandaag in het kort geding dat omwonen den hadden aangespannen. Ze stelden daarin dat de activiteiten op het vaartuig overlast voor de buurt veroorzaken en schade aan een bedrijf berokkenen. Mr. Nivard vond net als de eisers dat de overlast die het Malle Gat veroorzaakt alleen nog maar gro ter kan worden. De exploitanten lijden namelijk verlies op de prostitutie-activiteiten en het is dan ook niet denkbeeldig dat die worden uitgebreid om de zaak rendabeler te maken. Rotterdam kan zelf nog bij een rechtszaak betrokken raken, nu stadsbestuurders van plan zijn om bij de havens in het westelijk stadsdeel een plaats te bestem men voor de prostitutie. RALEIGH (UPI) - In de 'modern'- gevangenis in Raleigh, in de Amerikaanse staat Noord-Caroli- na, is vanmorgen vroeg James W. Hutchins met een dodelijke in jectie terechtgesteld. Hij was schuldig bevonden aan moord op drie politiemannen, die hij in een dronken bui doodschoot. Buiten de gevangenis bliezen zo'n 1200 anti-doodstrafacti visten kaarsen uit. Het is de tweede doodstraf die deze week in de VS is voltrokken. Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om het vries punt. Middagtemperatuur van vijf graden in het waddengebied tot ne gen in het zuiden van het land. Mati ge oosten-wind, in het waddenge bied nu en dan krachtig. 'jOD op: 06.49 uur, zon onder: 18.49 uur. Maan op: 18.56 uur, maan onder: 07.21 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater: 03.06 en 15.15 uur, laag- water 11.18 en 23.39 uur WASHINGTON (UPI/AFP/DPA) - Het tekort op de Amerikaanse begroting wordt met 447 miljard gulden verminderd tot 540 mil jard gulden in 1985. President Reagan heeft met de leiders van zijn Republikeinse partij een ak koord bereikt over belastingwij zigingen en bezuinigingen op de uitgaven voor defensie en sociale zekerheid. De belasting moet 144 miljard gul den meer opleveren, de bezuini gingen op defensie en sociale programma's respectievelijk 120 miljard en 129 miljard gulden. Het tekort wordt daardoor min der, er hoeft minder geleend te worden en dat levert een rente voordeel van 54 miljard gulden. Reagan benadrukte dat bij de kor ting op de defensiebegroting de veiligheid van de Verenigde Sta ten niet in het geding zal komen. Het gaat volgens hem om een "vertraagde uitbreiding van de defensie", waarmee in 1985 een totaalbedrag van 915 miljard gul den gemoeid zal blijven. Echte belastingverhogingen zullen uitblijven, aldus Reagan. Het gaat om het dichten van mazen in de belastingwetgeving, waar door meer geld in de schatkist vloeit. De bezuinigingen in het binnenland hebben een vermin dering van de sociale program ma's tot gevolg. Reagan sprak van een "eerlijk en evenwichtig pakket" en riep de Democraten in het Congres op zijn plannen te steunen. In die kring bestaat geen twijfel aan de intenties van de president, wiens plannen bedoeld zouden zijn als tegengas voor de kritiek van de Democraten tijdens de verkie zingscampagne op het begro tingstekort. MIAMI - Tweehonderd arresta ties verrichtte de politie gisteren tijdens rellen in de zwarte wijken van de Amerikaanse stad Miami. Voorzover bekend zijn bij de ge vechten die tot vanochtend vroeg voortduurden twee politieman nen gewond geraakt. Aanleiding tot de ongeregeldheden was de uitspraak, gisteren, van een blanke jury, dat een blanke politieman vrijuit gaat bij het doodschieten van een 20-jarige zwarte jongeman, nu twee jaar geleden. Direct na het proces, dat acht weken duurde, werd het on rustig in de straten. Een duizend koppige politiemacht werd inge zet, maar kon niet voorkomen dat auto's in brand vlogen en flessen door de straten werden gegooid. Ook werd melding ge maakt van plundering, (foto UPi) Onderzoek naar veilen bruinvissen RENKUM (GPD) - Het minis- terie van landbouw en visse rij stelt een onderzoek in naar het mogelijk veilen van bruinvissen, een beschermde diersoort, op de visafslag in Urk. De rijkspolitie heeft gisteren op de markt in Renkum een bruinvis in beslag genomen. Een vishandelaar uit Bun schoten bood de op een dol fijn gelijkende vis te koop aan. Aan de politie verklaar de hij het dier op de visafslag in Urk te hebben gekocht. Het behoorde tot een partij van vijf bruinvissen. De woordvoerder van de Urker afslag verklaarde dat deze dieren „onmogelijk" van Ur ker vissers afkomstig kunnen zijn. „Die vissen ten noorden van Terschelling en in de Duitse Bocht en daar komen geen bruinvissen voor". Zo'n beschermde vis zou volgens hem ook nooit de veiling ha len. Omdat inspecteurs van het produktschap en van het ministerie van landbouw en visserij de aanvoer controle- OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit Alkemadelaan 1. Roeiotarenosveen 100 stuks lel 01713-2866 - 2073 data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 Leiden Hoge Rijndijk 28 J Stijlvolle hoekwoning 269.000,- k.k Leiden De Meij van Streefkerkstr 53 Royaal herenhuis 250.000,- k.k Leiden Roomburgerlaan 75 Hoek-maisonnette 137.000,- k.k Leiden Vijf Meiplein 184 Toptiat 89.000,- k.k Leiden Eduard van Beinumstraat 41 3-Kamertlat 79.000,- k.k Leiden Bachstraat 254 Studio 65.000,- k.k Rijnsburg Rljnsburgerweg 140 Hoogmade Boskade 12 DEN HAAG (GPD) - De regering moet onverkort vast houden aan de voorgestelde bezuinigingen en de kor tingen op de sociale uitkeringen per X juli. Dit zei de president van de Nederlandsche Bank dr. W. Duisen berg vanochtend in de Sociaal-Economische Baad, waar het zgn. 1 juli-pakket werd besproken. 30 PAGINA'S Danny de Munk. Hoofdrol in film 'Ciske de Rat' Kritiek op nieuw ziekenfondsplan- Herman Bode van de FNV noemde de kortingsmaatregelen het werk van 'slopersbedrijf Lubbers en Co'. Ook het CNV wees de kor tingen van de hand. De werkge vers wilden nog wel een kleinere korting voor de thans lopende uitkeringen, maar wilden de nieuwe werklozen en arbeidson geschikten na 1 juli niet meer ge ven dan 70 procent. Dr. Duisenberg zei ook dat als er1 geen verdere stijging van het te kort van de overheidsfinanciën optreedt, de staatsfinanciën door het oplopen van de staatsschul den op korte of wat langere ter mijn verdere ontwrichting van de economie teweegbrengen. Volgens Duisenberg zullen de ren telasten voor de overheid snel toenemen. Een toename met 1 procent betekent al een verlies van anderhalf miljard gulden. Deze oplopende rente zal na en kele jaren geweldige gevolgen hebben voor het niveau van de sociale uitkeringen, zo voorspel de hij. „Daarom moeten nu de uitkeringen omlaag, nu het nog niet te laat is", zei Duisenberg. Ook tijdelijke lastenverlichting zo als de vakbeweging bepleit, acht te hij uit den boze. Duisenberg beschuldigde de vakbeweging ervan een gedachtenfout te ma ken, omdat een tijdelijke lasten verlichting in 1985 weer geremd moet worden tijdens een ver zwakking van de conjunctuur. De werkgevers beschuldigden de vakbeweging ervan geen gevol gen te willen verbinden aan het in 1983 genomen besluit dit jaar de collectieve uitgaven terug te dringen. Volgens de werkgevers Wilton wil zelfstandig voortbestaan DEN HAAG (GPD) - Directie en personeel van de Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord blijven voorstander van een zelf standig voortbestaan van het be drijf met steun van de gemeente Schiedam. Met of zonder samen werking met de Gorkumse werf Damen, maar liever zonder, al dus de vice-voorzitter van de ondernemingsraad van Wilton- Fijenoord, W. van Schellebeek, na overleg tussen directie, bon den en ondernemingsraad, van ochtend. Om de afwijzing van de plannen die Damen heeft bij een eventue le overname van Wilton-Fij enoord te illustreren, werd van middag bij de poort van het be zette bedrijf in Schiedam een „ludieke" aktie gehouden. Voor elke werknemer (ongeveer 2000) werd een ballon opgelaten. moet het kabinet de politieke moed hebben om ook de in de cao's geregelde bovenwettelijke uitkeringen ongedaan te maken. Gebeurt dat niet, dan zullen de werkgevers de kosten moeten betalen. Dan is er volgens hem nog maar één mogelijkheid: een verschuiving van de werkgevers premies naar de werknemers. Ten slotte stemden werkgevers en kroonleden voor het doorgaan van de kortingen op de ww, wwv en wao op 1 juli. Noordzee legt Shell geen windeieren RAI tien dagen volop watersport PAGINA'S 18 19 DEN HAAG (GPD) - Het is beter een heel ziekenhuis te sluiten dan opnieuw te besluiten tot een vermindering van bedden verspreid over alle ziekenhuizen. Dat zei vandaag voorzitter J. P M. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. Volgens hem kunnen echte be zuinigingen in de gezondheids zorg voor een belangrijk deel in het afslanken van bureaucratie worden gevonden. Hendriks sprak ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Westeindeziekenhuis in Den Haag. Hij zei dat de gemiddelde bedbezetting van 80 procent in de ziekenhuizen nog altijd op een zeer aanzienlijke overcapaci teit duidt en daarmee op overbo digheid. Dat moet onherroepe lijk leiden tot sluiting van zie kenhuizen. De oud-staatssecretaris vraagt zich wel eens af of het „vechten voor lijfsbehoud", dat ziekenhui zen doen echt wordt ingegeven door overwegingen van gezond heidszorg. Hendriks vindt de budgettering voor de ziekenhuizen een goede zaak. Tot voor kort kon er ge makkelijk met het geld worden omgesprongen. Nu wordt men gedwongen „een stuk overbodi ge franje overboord te zetten". In het algemeen pleitte Hendriks voor een grotere bestedingsvrij heid van de ziekenhuizen binnen het toegestane budget. Dat kan niet als er „van bovenaf' veel voorschriften voor de uitgaven worden gegeven. De toekomstsituatie met betrek king tot de zogenoemde vergrij zing der bevolking moet veel be ter worden onderzocht, meent de NRV—voorzitter. Op donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag 17 maart. Vrijdags koopavond Voor hen die Iets moois 20eken 500 m2 ZONNIGE IDEEËN van Allibert, Kurz, Kettler, ACT Nistac en Rovergarden. En een sortiment kussens en parasols zoals u nooit eerder zag. HANDELSONDERNEMING JAN VAN DER MEER B.V. Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen Noordeinde 45-53 De Tweede-Kamerfrac- ties van CDA en VVD menen een reële bij drage te hebben geleverd aan de bezuinigingen in de gezondheids zorg met hun plan voor een 'uitkle- ding' van het ziekenfondspakket. Maar daaraan mag in velerlei op zicht worden getwijfeld. Het plan van de twee regeringspartij en komt erop neer dat de collectie ve lasten in de gezondheidszorg voor een deel worden afgewenteld op de burgers. Met een mooi. maar verhullend woord heet dat: privati sering. In de praktijk betekent het simpelweg dat de ziekenfondsver zekerden meer moeten gaan beta len. Voor een aantal verrichtingen en middelen (eerste twee ligdagen, fysiotherapie, tandarts, medicijnen) zullen zij op den duur in eerste in stantie zelf moeten opdraaien. Via een verplichte herverzekering kun nen zij de kosten dan alsnog decla reren. De premies die de ziekenfondsverze kerden voor zo'n herverzekering moeten betalen, leiden echter tot een aanzienlijke lastenverzwaring. De ziekenfondspremie gaat welis waar omlaag - doordat het zieken fondspakket kleiner wordt - maar die verlaging weegt niet op tegen de premies die ziekenfondsverze kerden moeten opbrengen voor de verplichte herverzekering. Het is aardig dat de regeringspartijen de ze lastenverzwaring onderkennen, maar het is minder aardig dat er in hun plan vrijwel niets tegenover staat. Het tekent de oppervlakkigheid van het plan, waarin een gedegen ana lyse van de gevolgen van de beoogde stelselherziening ont breekt. Het zwaartepunt ligt op de lastenverschuiving, die voorname lijk ten goede lijkt te komen aan het bedrijfsleven. Volgens de plannen makers betalen de werkgevers straks een miljard gulden minder ziekenfondspremie, maar het is niet duidelijk in hoeverre dat leidt tot een besparing in de gezond heidszorg. De regeringspartijen gaan er ge makshalve aan voorbij dat er met de verplichte herverzekering een nieuw administratief systeem in het leven wordt geroepen. Dat bete kent niet alleen meer rompslomp (hoe zat dat ook alweer, met die deregulering?), het leidt ook tot ex tra kosten. Hoe dat te rijmen valt met de beoogde bezuinigingen, is een raadsel. Er past trouwens nog een andere kanttekening bij de voorgestelde verplichte herverzekering. De rege ringspartijen willen, naar het voor beeld van de particuliere verzeke ringen, een eigen risico invoeren voor de verzekerden. Naarmate het eigen risico groter is, betalen ze minder premie. Op zichzelf is een (beperkt) eigen risico geen slecht idee, omdat het een selectief ge bruik van de voorzieningen en mid delen in de gezondheidszorg kan bevorderen. Maar de plannenma kers houden er geen rekening mee dat een eigen risico voor mensen met een relatief laag inkomen al gauw een alibi kan worden om de premie voor de herverzekering zo laag mogelijk te houden. En wie draait er dan op voor Öe kosten van bijvoorbeeld een ziekenhuisopna me als blijkt dat de verzekerde met een groot eigen risico die niet kan betalen? De bijstand? Het valt niet goed in te zien waarom de regeringspartijen voor zo'n moeilijke omweg hebben gekozen om besparingen te bereiken in de gezondheidszorg. Bezuinigen is ongetwijfeld mogelijk en noodzake lijk. Maar er zijn nog tal van andere wegen, die met behoud van de hui dige structuren in de gezondheids zorg, naar Rome leiden. ^cht leer voor minder dan de halve prijs I modieuze sleehak-pump in diverse aktuele modekleuren. Maten 36 - 42 winkelprijs 69.95 Bristolprijs 40 alléén morgen Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi) voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941) I-in I,-. jIn plaats van de bon op te sturen, kunt u i B J&M Bl(Pf HLange Gracht 5 Lelden I

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1