Koele kikker'kookt van woede Italië een lustoord voor luie renners S^IFT Leiden lonkt naar Haarlem Forse boetes voor spelers Amsterdam Deegenaars kandidaat Spelen Wereldrecord Rus Azizov Tergend spelletje Ostoja irriteert Lendl Borg weer op de baan IAAF wil startgelden aanpakken v.v. Noordwijk Huizen VRIJDAG 16 MAART 1984 AMSTERDAM (ANP) - Tegen 15 spelers van de voormalige voet balclub FC Amsterdam zijn gis teren boetes geëist variërend van 3.000 tot 9.000 gulden wegens het ontduiken van belasting. Som mige voetballers wordt boven dien verweten valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd. De vijftien spelers bekenden alle maal in de jaren 1977, 1978 en 1979 bij het tekenen of verlengen van hun contract bij de voetbal club handgeld (wisselend van 10.000 tot 35.000 gulden) gekre gen te hebben van de toenmalige voorzitter van de club, de 63-jari- ge Dé Stoop). Dit geld gaven zij niet op aan de belastingen. Toen de FIOD hen daarover later ondervroeg, verklaarden veel spelers dat het handgeld eigen lijk een lening was geweest en dat zij dat geld inmiddels hadden terugbetaald. Volgens officier van justitie De Bruin hebben in totaal 40 spelers van FC Amster dam belasting ontdoken voor ge zamenlijk een kleine miljoen gul den. Van de 25 voetballers, die niet te recht stonden, worden er 24 niet vervolgd door het openbaar mi nisterie omdat het bedrag dat zij de fiscus hadden moeten beta len, te gering was en zij hiervoor door de belastingen zelf beboet MINSK (AFP) Amir Azizov heeft in Minsk tijdens de ge wichthef-kampioenschappen van de Sowjet-Unie het we reldrecord trekken in de ge wichtsklasse tot 60 kilogram verbeterd. De 21-jarige Rus bracht 138,5 kg omhoog. Een halve kilo boven het oude re cord, dat sedert 24 oktober 1983 in handen was van de Pool Seweryn. worden. De zestiende speler die voor de rechtbank moet verschij nen en de 63-jarige ex-voorzitter staan later terecht. Shirtreclame MW MW zal vanaf zondag spelen met shirtreclame. De Maastrichtse eerste divisieploeg tekende gis teren een contract met het came- ramerk Nikon, dat tevens als geldschieter fungeert voor de ta- feltennis-vereniging Valkens- waard en bijdragen verstrekt aan Indoor Brabant en Jumping Am sterdam. De overeenkomst is aangegaan voor de periode tot 30 juni 1987. Neeskens Johan Neeskens heeft in Zwitser land laten weten dat hij naar Eu ropa wil terugkeren als zijn con tract met New York Cosmos op 31 oktober zal zijn afgelopen. De 32-jarige oud-international zou het liefst in Zwitserland gaan spelen, maar hij ontkende dat ZUG, uit de tweede divisie en uit het plaatsje waar zijn vriendin vandaan komt, zijn favoriete club zou zijn. „Mijn belangstel ling", lichtte Neeskens toe, „gaat uit naar een van de vooraan staande Zwitserse verenigingen, maar ik kan natuurlijk ook ande re mogelijkheden overwegen". Neeskens zal aan het einde van zijn Amerikaanse periode trans fervrij zijn. SAN BENEDETTO DEL TRON (GPD) - „Dan rij je met het peloton zo'n stad binnen en dan roepen de mensen die langs de kant van de weg staan: piano, piano. Kalm aan dus Want ze willen namelijk maar één ding en dat is dat ze Moser en Saronni heel goed kunnen zien. Daarom hebben ze een hekel aan een peloton dat in een flits voorbij is. Saronni: tegenvallende prestaties DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Krachtsport Bond heeft Dio Deegenaars bij het Olympisch Comité voorgedragen als kandidaat voor de Olympische Spelen van Los Angeles. Deege naars, 23 jaar en werkzaam als brandweerman op het Marine Vliegveld Valkenburg, heeft de Olympi sche limiet, gesteld door het NOC voor zijn klasse (tot negentig kilo) nog niet gehaald. Het NOC ver langt een totaal van 347,5 kilo, Deegenaars' beste prestatie in een nationale wedstrijd was 330 kilo, trekken 140 en stoten 190. Deegenaars krijgt drie kansen aan de voorwaarden te voldoen, bij de EEG kampioenschappen op 30 maart en 1 april in Bor deaux, bij de wedstrijd om de Europese titels in Vi- toria (Spanje) eind april en tijdens de open Franse kampioenschappen in juni. De KNKB zal met coach Fred van Rosmalen en chef d'équipe Piet van der Kruk vijf gewichtheffers af vaardigen naar de EEG kampioenschappen. In Nederland is het precies ander som. Daar moet je constant vliegen en afzien. Twee jaar gele den reden we een klein stukje zacht in de Ronde van Midden- Zeeland en onmiddellijk hoorde je de toeschouwers klagen. Zo van: hé, kunnen jullie niet har der? Of: zijn de heren met een trimtochtje bezig?". Wielrennen in Italië. Rene Koppert doet het nu voor het tweede jaar en het bevalt hem uitstekend. De eens zo talentvolle Nederlandse amateur, na een jaartje Peter Post afgestoten, belandde er in een bescheiden formatie. Hij boekte geen enkele prestatie van formaat, kwam vorig seizoen in opspraak en werd tijdens de Giro d'Italia zelfs naar huis gestuurd maar later toch weer liefderijk in de equipe van Bruno Reverberi opgenomen. Waar elke andere ploegleider in blinde woede het contract zou hebben verscheurd streek hij over zijn hart. Koppert opge lucht, want fietsen in Italië is on vergelijkbaar met het slavenbe- staan van profrenners elders in Europa. Een luilekkerland voor profs. „Het is een vrij lui volkje en voor de wielrenners is het niet Het professionele hardfietsen flo reert in Italië. Er zijn maar liefst veertien sponsorploegen, even veel als het aantal dat Belgie en Frankrijk gezamenlijk op de been brengen. Toch missen de fietsgrootheden van het land dat de laatste jaren wel twee wereld kampioenen en klassieke win naars voortbracht, enigszins de internationale uitstraling, omdat de huidige vedetten, Francesco Moser en Guiseppe Saronni, tot nu toe de grote confrontatie van het jaar - de Ronde van Frank rijk - ontwijken alsof het een be smettelijke ziekte is. Die zwaar ste wedstrijd van het hele sei zoen ligt hen namelijk volstrekt niet. Italianen hebben een eigen wijze van rijden en alle wedstrij den zijn aangepast aan de ietwat gemakzuchtige instelling van de doorsnee—renner. Vriendschap Martin Havik bevestigt dat. Hij kwam via de vriendschap met de dochter van een invloedrijke Ita liaan (de vice-voorzitter van de nationale wielerbond) bij de for matie van Francesco Moser. „Een kleine ploeg van twaalf man. Een aantal datje bij vrijwel alle ploegen hier ziet. Daarom moet iedere renner zoveel moge lijk koersen rijden. Dat zijn er zo'n tachtig in een seizoen. Mis- ROTTERDAM (GPD) - Inwendig kokend van woede, driftig slaand met zijn racket op het net en de grond: kortom, Ivan Lendl was gisteravond tijdens zijn tweede partij in het Rotterdamse ABN-tennistoernooi lange tijd onherkenbaar. De opmerkelijke gedaante wisseling die de „koele kikker" onderging werd veroorzaakt door Marco Ostoja. Hij bracht de favoriet tot wanhoop met zijn gedurfde en vooral ter gende spelletje. Dat in de bijna 70 minuten durende eerste set het Ahoy-publiek eindelijk eens op het puntje van de stoel bracht. Dat de tweede reeks (6-1) in een anticlimax eindigde, daarover sprak niemand meer. Het is alweer vier jaar geleden dat Ivan Lendl zich voor het laatst binnen de Nederlandse grenzen begaf. De Tsjech debuteerde toen ook in Rotterdam en haalde halve finales, waarin hij verloor van de latere winnaar Heinz Guenthardt. De destijds relatief onbekende Lendl heeft sinds dien duidelijk aan zelfpromotie en vooral zelfverrijking gedaan. Zo won hij in 1982 15 pnkelspelti- GOTHENBURG (Reuter) - Björn Borg, de vijfvoudige Wimbledonkampioen, maakt deze zomer zijn ren tree op de tennisbaan. De 27- jarige Zweed, die vijftien maanden niet heeft ge speeld, wil deze zomer enke le Grand Prix toernooien spelen. Volgens een krant in Gothenburg maakt Borg in juli zijn rentree in Stuttgart, waarna later nog enkele toernooien volgen. Borg heeft de laatste weken hard getraind in Zweden als voorbereiding op enkele de monstraties in Brazilië en de Verenigde Staten. In die wedstrijden zal de Zweed ook uitkomen tegen John McEnroe. „McEnroe is mo menteel in topvorm en ik zal het dus wel zwaar krijgen", aldus Borg. tels en leverde datzelfde seizoen hem een recordbedrag aan prij zengeld op: meer dan twee mil joen dollar. Lendl verscheen onlangs zelfs aan de top van de wereldranglijst, profiterend van de nieuwe regel dat wie zoveel mogelijk toernooi en speelt daarvoor ook wordt be loond. Tot dusverre had deelna me aan middelgrote evenemen ten, zelfs in geval van een over winning, dikwijls afglijden op de „heilige" ATP-rangschikking tot gevolg. Vandaar dat de toppers vaak de voorkeur gaven aan dik betaalde demonstraties boven echte toernooien. Met een herzie ning van het reglement beoogt de Internationale Tennis Federa tie juist de „grote namen" meer te interesseren voor het klein schaliger werk. Bonus Leverde de som van de veroverde punten gedeeld door het aantal afgewerkte toernooien uiteinde lijk de plaats in het wereldklasse ment op. Nu krijgen de „veelten- nissers" een bonus. Lendl bij voorbeeld bracht het tot 15 Grand Prix-evenementen, waar van er slechts veertien werden berekend. Zijn rivaal John McEnroe kwam slechts tot twaalf toernooien en moest zo doende zijn mondiale koppositie (en de daaraan verbonden, niet geringe bijverdiensten) prijsge- McEnroe heeft dat inmiddels wel iswaar weer rechtgetrokken - na het toernooi in Brussel staat de Amerikaan opnieuw nummer één - maar feit blijft dat door de nieuwe bepalingen een verte kend beeld ontstaat van de werkelijke onderlinge krachts verhoudingen. Want natuurlijk behoort John McEnroe, die in België tijdens de finale Lendl al le hoeken van de baan liet zien, de onbetwiste aanvoerder te zijn van zijn professionele tennis- makkers. Te meer daar de net 24 Uitslagen Rotterdam De uitslagen uit de eerste ronde van het dubbelspel zijn: Mark Edmondson (Aus)/Sherwood Ste wart (1.) - Johan Kriek/Tracy Delatte (Vst) 7-6 (7-4), 6-3. Brad Dyke/Rod Frawley (Aus) - Anders Jarryd/Ste- fan Simonsson (Zwe) (2), 6-1, 2-6, 6-4. Kevin Curren (Zafl/Wojtek Fibak (Pol) - Brian Gottfried (Vst) Shlomo Glickstein (Isr) 3-6, 64, 6-2. 2e ronde heren: Gene Mayer (Vst) - John Fitzgerald (Aus) 6-3, 6-1. Ivan Lendl (Tsj) - Marco Ostoja (Joe) 7-5, 6-1. 2e ronde: Mei Purcell (vst) - To- mas Smid (Tsj) (7) 6-4, 6-0. 2e ronde: Jimmy Connors (vst) - Fritz Bühning (Vst) 6-2, 6-1. jaar geworden Lendl nog steeds wacht op het eerste echte succes: een grand slam-titel. En dat ge mis lijkt hem, ondanks een zeer indrukwekkende zegereeks en bankrekening te bestempelen tot een „eeuwig talent" Natuurlijk, Lendl was in een grand slam-toernooi reeds vier keer fi nalist (afgelopen jaar nog op Flushing Meadow en in Melbour ne tijdens de open Australische). Maar wie het op het beslissende moment laat afweten, behoort nog niet in één rijtje thuis met Connors en McEnroe, die boven dien een grotere uitstraling heb ben. Ofschoon, uitgerekend in Nederland zetelt de enige Lendl- fanclub ter wereld, met zo'n hon derd leden. Maar gisteravond stal er maar één man de show: Marco Ostoja. Een kwalificatiespeler nota bene die aan zijn tiende partij in twee we ken begon. Ook m Brussel had de 23-jarige Joegoslaaf namelijk voorronden moeten spelen. Ken nelijk komt dat zijn ritme alleen maar ten goede, want vechtjas Ostoja - in de eerste ronde te sterk voor de Amerikaan Scott Ivan Lendl slaat zijn hand voor de ogen. De koele Tsjech kon het spelletje van zijn tegenstander Ostoja niet waarderen. (foto anp> Davis - liet zich absoluut niet im poneren door zijn gereputeerde opponent. Sterker nog, de huidige nummer 93 op de wereldranglijst nam brutaal een 3-0-voorsprong met risicovol spel aan het net, waar bij vooral zijn plagerige drop shot veel enthousiasme oogstte. De geirriteerde Lendl wist niet wat hem overkwam, sloeg de meest eenvoudige ballen mis, maar won met veel moeite als nog: 7-5. En omdat Ostoja in de tweede set zijn kruit goeddeels verschoten had, plaatste Lendl zich toch nog voor de kwartfina les. Daarin ontmoet hij Mei Pur cell, die gisteren korte metten maakte met Tomas Smid, de winnaar van het laatste Melk- huisje-toernooi. Het betekende dat Rotterdam pas zijn tweede geplaatste' speler kwijt is. ROME (Reuter) Het bestuur van de internationale ama teur atletiek federatie (IAAF) wil tijdens een vierdaagse bij eenkomst, die vrijdag in Ro me begint, de regels betref fende de betaling van start- gelden aanpassen. Tijdens de Europese atletiekkampioen- schappen, die in september 1982 in Athene werden ge houden, ging het IAAF-con- gres akkoord met de betaling van start- en prijzengeld aan atleten. De Oosteuropese lan den hebben na dat besluit de grote internationale invitatie wedstrijden geboycot omdat men vond dat de regels niet duidelijk waren. Regels Met de verandering van de re gels wil het bestuur van de IAAF trachten de bezwaren van de Oosteuropese landen tegen de betaling van atleten weg te nemen. Volgens de IAAF-regels moet het geld, dat een atleet of een atlete verdient gestort worden in een z.g. trustfonds dat be heerd wordt door zijn of haar nationale organisatie. Na af sluiting van de carrière kan de sportman of -vrouw be schikken over het geld. Vol gens Primo Nebiolo, de Ita liaanse voorzitter van de IAAF, zal het bestuur tijdens zijn bijeenkomst de regels verduidelijken en opnieuw stellen dat atleten uitsluitend via hun nationale bond bena derd mogen worden. LEIDEN - Op verzoek van de Afdeling Leiden van de KNVB gaat de afdeling Haar lem onderzoeken of twee van de bij hen aangesloten ver enigingen, die met hun eerste elftal in de hoogste klasse van de 'HVB' uitkomen, in de nabije toekomst mogelijk kunnen overstappen naar de Leidse bond. Zoals bekend is de Leidse KNVB-afdeling op zoek naar mogelijkheden om een interessantere zondag competitie op te zetten, nu ook de huidige opzet met een overgangsklasse en een eer ste klasse niet blijkt te vol doen. Volgend seizoen spelen alle clubs weer samen in één klasse. Om de competitie op sterkste te houden zou met hulp van buitenaf het aantal verenigingen moeten worden aangevuld. Om de Leidse zondagcompeti tie weer gezond te maken, werd aanvankelijk gedacht aan een 'fusie' met de Afder ling Den Haag, zoals Leiden enkele jaren geleden een rela tie met de Afdeling Gouda onderhield. De Haagse clubs hielden die boot echter af. Bij de besprekingen bleek ook dat de dichtst aan Leiden grenzende verenigingen Was senaar en Archipel niet ston den te springen om in deze regio te komen voetballen, hoewel die clubs aanvanke lijk niet afwijzend stonden te genover een 'flirt' met Lei den. Vervolgens heeft het bestuur van de Afdeling Leiden aan de collega's op het bureau in Haarlem gevraagd om te on derzoeken of in hun gebied één of meer verenigingen met hun standaardteam op de Leidse toer zouden willen. "Het gaat alléén om het stan daardteam", benadrukt Cor van Steyn, administrateur van de afdeling Leiden. Die bereidheid blijkt met name bij hetNieuwvennepse DIOS aanwezig, zo laat secretaris Dol weten. Ook Concordia Hillegom wordt genoemd als kandidaat. DIOS-secretaris Dol zegt te wachten op een uitnodiging van administra teur Hoogeboom van de afde ling Haarlem om een aantal praktische problemen te be studeren. Om iets heel een voudigs te noemen: wie be taalt de Leidse Officiële Me dedelingen? Ook inzake pro motie, degradatie en strafza ken moet er duidelijkheid ko men. "Maar het plan op zich om met het eerste team over te stappen, is binnen de ver eniging goed ontvangen", al dus Joop Dol. Secretaris Maas van Concordia was gis teravond niet bereikbaar. Na dat onderling overleg zal het Haarlemse afdelingsbe stuur zijn standpunt bepalen en antwoord geven op het Leids verzoek. Uitgangspunt van de Haarlemse voetbal bond is dat hun afdeling, waarin 12 verenigingen aan de zondagcompetitie deelne men. niet onder de 'verhui zing' zal hoeven lijden. Uiter lijk in augustus moet bekend zijn of DIOS (en/of Concor dia?) in de jaargang '85-'86 het Leids avontuur zoekt. "Volgend seizoen kan daar nog geen sprake van zijn, in verband met de nu geldende promotie- en degradatierege ling", aldus administrateur Hoogeboom van de KNVB- afdeling Haarlem. "In augus tus wordt de regeling van het nieuwe seizoen vastgesteld. Dan moet bekend zijn wat de clubs willen, zodat we daar rekening mee kunnen hou den". schien lijkt dat erg veel, maar het valt mee als je weet hoe dat gaat. Pas het laatste uur wordt er hard gereden en daar kun je nooit aan kapot gaan". Meer dah waar ook is er een pa troon ontwikkeld waardoor com mercie en profwielrennen zo har monieus mogelijk samengaan. Van bijna alle wedstrijden wordt het laatste uur rechtstreeks uit gezonden op de televisie en het begeleidende commentaar is een aaneensluiting van sponsorna men. Zelfs het kleinste merkte kentje op de linkerdij ontgaat de verslaggever niet. Reden voor de renner om tijdens de finale in beeld te komen. Toch is dat niet de enige verklaring voor de Ita liaanse koerswijze. Koppert: „In Nederland zitten alle goede ren ners in twee ploegen, hier zijn ze over alle formaties verdeeld. De vijf of zes grootste ploegen heb ben een gemeenschappelijk be lang: de wedstrijd zoveel moge lijk gesloten houden. Soms de marreert er iemand als een dwaas en dan wordt er lelijk ge keken. En als ze hem terugpak ken, zeggen ze: dat moet je niet meer doen". Knechten Het betekent dat de knechten vrij wel nooit de opdracht krijgen om de tegenstander al direct vanaf het begin af te matten met een spervuur van demarrages. „Als knecht heb je het hier niet zwaar", meent Koppert. De grote druk ligt op de vedetten en daar van heeft Italië er niet veel. Al thans volgens de opvatting van de kranten, die de opinie van het volk zo hebben gekneed dat al leen Moser en Saronni als vol waardig worden beschouwd. Hun verrichtingen zijn belang rijk, hun verzonnen ruzies vormen voorpaginanieuws. Geen nieuw verschijnsel op het schiereiland, want al in de verre historie smulde men van de duels: Coppi contra Bartali, Gi- mondi tegen Motta. Het moet voor de mensen simpel en over zichtelijk blijven. Dat alles tot groot verdriet van dè andere talenten die het land rijk is. Roberto Visentini, Moreno Ar- gentin, Guido Bontempi, Silvano Contini, Giambattista Baron- chelli en Giovanni Battaglin. Woedend van onmacht, grepen zy tijdens de Italiaanse etappe- wedstrijd Tirreno-Adriatico naar het laatste wapen: de werk staking. Om aandacht te vragen voor het feit dat ze niet langer als tweederangs-figuren willen worden beschouwd. Ze eisen een hoofdrol in de clichématige thea terstukken die de Italiaanse wie- leijournalisten dagelijks over het hardfietsen schrijven. Dat alles gelardeerd met verhaaltjes over liefdesperikelen. Rene Koppert was daarvan vorig jaar het mid delpunt. Na de tijdrit in de Giro „leende" hij de ploegleiderswa gen om zijn Italiaanse vriendin naar huis te brengen. Boosheid bij zijn ploegleider, die hem ter stond buiten de Ronde van Italië zette. „Maar publicitair heeft het me geen schade gedaan. Alles wat met l'amore, de liefde, te ma ken heeft vinden ze hier prach tig. Als ik nu mijn naam noem kijken de mensen me aan met een ondeugende lach en zeggen ze: oooh, ja!" Kolommen Tot nu toe echter moeten vrijwel alle renners in Italië op die ma nier in de kolommen zien te ko men en is de grote ruimte gere serveerd voor twee heren, al lijkt een van hen Saronni onder die permanente druk te bezwij ken. „Het valt niet mee om hier vedette te zijn", oordeelt Rene Koppert, „en Saronni baalt van zijn populariteit". De voormalige wereldkampioen ging er vorig jaar aan onderdoor. De hele win ter sjouwde hij, de regenboogtrui om de schouders, van hot naar her. „Er werd me geen rust ge gund en hoewel ik daarvan in het begin van het seizoen nog geen hinder ondervond, brak het me later op. Het volgde elkaar te snel op. Je kunt het vergelijken met een groot glas chianti dat je gul zig in een teug naar binnen giet. Dan heb je snel genoeg". Hij schreef nog wel de Ronde van Italië op zijn naam, maar daarin boekte hij op 26 mei z'n laatste ntzege. Sindsdien heeft hy niets meer gewonnen. ADVERTENTIE 17 maart, 15.00 uur Sportpark „Duinwetering" Aangeboden door: J.S. LIPS ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niets

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15