Als papieren niet kloppen gaan ze er uit Weens 'eet-circuit' begint weer Achtergrond Hoe het gastvrije Westen met vreemdelingen omgaat lb MAAKT iy«4 Varia Behalve door het wisseldieet en de film „Schatjes!" wordt Nederland door nog een derde rage geteisterd, namelijk die van de lijstjes met de beste tien of honderd of vijftien boe ken aller tijden, of na de oorlog, of alleen in het Nederlands, - dat zijn criteria die van lijst tot lijst kun nen verschillen. Vanavond zal in de Alles is Anders Show van Aad van den Heuvel zo'n lijst onthuld worden (wedden dat De Avonden er bij staat?), en ter gelegenheid van de boekenweek kunt u bij de Bijenkort een langwerpig boekje voor één gulden kopen, waarin zo wel de literaire top 100 Aller tij den' als de favoriet (100) boeken van Maarten Biesheuvel, Cees Bud- dingh', Kees Fens, Jaap Goedege- buure, Hella S. Haasse, Maarten 't Hart, Doeschka Meijsing, Carel Peeters, Ethel Portnoy, Martin Ros en Nico Scheepmaker zijn opgeno men. Die Top-100 zijn allemaal in het Nederlands leverbaar en worden alle begeleid door een halve pagina beschrijvende tekst. Als u geen van die boeken ooit gelezen hebt, staat u nog een mooi en rijk leven te wach ten, want ik neem aan dat u zich voorneemt die Top-100 nu eens alle maal te gaan lezen. Die beste hon derd zijn geselecteerd uit de lijsten van 100 van de elf deelnemers, dus als een van die elf heb ik de voor sprong dat ik veertig van die hon derd boeken al gelezen heb. Mijn percentage „goede antwoorden" bleek namelijk 40 te zijn, waarmee ik een verdienstelijke vierde plaats 'innam, achter de winnaar Cees Buddingh' met 47 procent, Carel Peeters en Doeschka Meijsing met ieder 41 procent (gedeelde tweede en derde plaats), maar vóór Maar ten 't Hart (36 procent), Hella S. Haasse (31 procent), Jaap Goedege- buure (28 procent), Martin Ros (27 procent), Ethel Portnoy (23 pro cent), Kees Fens (22 procent) en Maarten Biesheuvel (18 procent). Hé, was het dan een wedstrijd, zult u, ietwat onthutst, vragen? Welnee, dat maak ik er nu even van, want na lijstjes zijn wedstrijdjes het leukste van de wereld, dat weet u. De vraag is bovendien wie de ei genlijke winnaar is. Cees Bud dingh', omdat hij van alle elf de meeste boeken van de Top-100 bij zijn eigen top-100 had zitten? Maar hij is twee keer zo oud als Doeschka Meijsing, en die heeft nu al 41 pro cent! Bovendien is het eerder een VERDIENSTE dat de lijst van Maarten Biesheuvel maar 18 boe ken van de Top-100 bevat, omdat daaruit blijkt dat hij een heel aparte smaak heeft, en meesterwer ken kent waar die anderen zelfs niet van gehoord hebben! Maarten Biesheuvel was bijvoor beeld de enige die „Kopstukken" van Godfried Bomans (maar ik had „Pieter Bas"!), „Sil de strand jutter" van Cor Bruyn, „Honderd dwaasheden" van Simon Carmig- gelt (maar ik had diens bundel „Welverdiende onrust"!), „Twin tigduizend mijlen onder zee" van Jules Verne, „Bolke de Beer" van A. D. Hildebrand en de sprookjes van Grimm bij zijn beste honderd had staan. Op de uiteindelijke Top-100 aller tijden staan wel de sprookjes van Andersen, „Alice in Wonder land" van Lewis Carroll, „Winnie de Poeh" van A. A. Milne, „De avonturen van Huckleberry Finn" van Mark Twain en Alleen op de wereld" van Hector Malot. De „kin derboeken" zijn dus niet vergeten. Opmerkelijk op die lijst van Top- 100 is verder „Opperlandse taal- en letterkunde" van Battus (drie keer genoemd), „Ik Jan Cremer" twee maal genoemd), „Het Achterhuis" van Anne Frank (door mij inge bracht), en „De Nacht der Girondij nen" van J. J. Presser (het enige boekenweekgeschenk dat de Top- 100 haalde). Niet één boek is alle elfmaal genoemd, zelfs 'Max Have- laar' kreeg maar 8 stemmen (Bies heuvel prefereerde van Multatuli 'Barbertje moet hangen, O de ooie vaar', maar dat laatste moet de verwijzing zijn naar de oude Ooie vaar-reeks waarin hij Barbertje las). Maarten 't Hart wou helemaal niets van Multatuli weten (des te meer van Dickens: 3 boeken!). 'Ma dame Bovary' van Flaubert bleef ook bij 8 steken, 'De woeste Hoogte' en 'Don Quichot' bij 7. 'Gullivers reizen' kwam heel hoog met 9 nomi naties, maar het hoogste scoorden 'Moby Dick' van Melville, Tsjechovs verhalen, en Marcel Proust 'Op zoek naar de verloren tijd', die alle drie tot 10 nominaties reikten. Bij 'Moby Dick' bleef ik in gebreke ik heb het nooit gelezen...), bij Proust Biesheuvel, en bij Tsjechov Goede- gebuure. Het zijn allemaal leuke en leerzame lijsten, maar de uiteindelijke Top- 10 vertoont toch wat gebreken. Boe ken die niet in het Nederlands le verbaar zijn staan er om prakti sche (en commerciële) redenen niet op, Anne Franks 'Achterhuis' dat een keer genoemd wordt staat er wel bij, 'Bras Cubas' van Machado de Assis dat twee keer genoemd wordt niet. Nog vreemder is het ge steld met 'Reis naar het einde van de nacht' van Céline dat zeven keer genoemd wordt, terwijl Célines 'Dood op krediet' (slechts vier keer genoemd) als enige boek van Céline op de Top-100 is gekomen. Een slor digheidje van de Bijenkorfcompu ter? Of een pesterijtje, omdat Van Oorschot (uitgever van 'Reis naar het einde van de nacht') niks in dat lijstjesgedoe zag, waardoor 'Dood op krediet' (uitgegeven door de Ar beiderspers) bij de Top-100 terecht kwam? (GPD) - Het gehannes rond de Surinaamse jongen Sjam Chatterpal heeft in Nederland de discussie over de 'vreemdelingen' binnen onze landsgrenzen, en vooral de illegalen onder hen, weer volop in de belangstelling ge bracht. Deze discussie, die zich afspeelt in het emotione le allemansland tussen medelijden en de handhaving van de wet, maakte weer eens duidelijk dat de landsgrenzen vervagen, maar dat het aantal mensen dat „hier-nu-een- maal-niet-thuishoort" snel toeneemt. Nederland beschouwde zich vaak als het meest gastvrije land in de wereld. Die reputatie heeft in middels een flinke deuk opgelo pen. Maar doet het buitenland het zovdel beter? Hoe pakken on ze buren, Belgié, West-Duitsland en, Engeland dit probleem aan? Wat doet Frankrijk met zijn vreemdelingen? En wat doen de Verenigde Staten, het immigran ten-land bij uitstek, met degenen die illegaal de grenzen overste ken? Een verhaal uit de gastvrije westerse wereld. België „In Belgiè heb je niet^ulke proble men met jonge illegale vreemde lingen. De vreemdelingenpolitie gaat meestal snel te werk en zet ze al over de grens voordatze een probleem kunnen worden'1. Lo de van Loock, coordinator van het Vlaams Overlegcomité Op bouwwerk Migratie (VOCOM), dat zich in het bijzonder het lot van de ongewenste buitenlan ders in België aantrekt, zegt het wat ironisch. Het comité heeft het namelijk drukker dan ooit met het opko men voor de, ook illegale buiten landers, maar boekt daarbij wei nig succes. Een beroep op de mi nister van justitie om een vreem deling te laten blijven, wordt zel den ingewilligd en vaak is de be trokkene al de grens over gezet Voordat de beslissing valt. Anders dan in Nederland heeft het comité weinig houvast om de rechten van de buitenlanders te beDleifeh. „In België is het alle- Iriail} sdepéler1 gérpg^ld idanip Nedé,mhd.1In iNederJdhÖrzjjn de regèls strikt, maar dat geldt ook voor de mogelijkheden om tegen het besluit van de overheid in be roep te gaan, daar zijn duidelijke mogelijkheden en procedures voor". En Van Loock vervolgt: „In België hebben de autoriteiten veel meer de vrije hand en zijn de beroeps mogelijkheden zeer beperkt. Toen de buitenlanders hier nog welkom waren, werkte die rui mere regeling gunstig. Maar nu dat niet meer het geval is, kun je ook weinig tegen de verstrak king van het overheidsbeleid be ginnen", aldus Van Loock. Sinds december 1980 heeft België op zichzelf een tamelijk gunstig wettelijk statuut voor de vreem delingen, maar de regering-Mar- tens en het Belgische parlement leggen momenteel de laatste hand aan een aanzienlijke ver strakking van de regels. Zo wordt de leeftijd waarop kinde ren van buitenlanders zich vrij bij hun ouders mogen voegen, verlaagd van 21 naar 18 jaar, en de termijn waarbinnen dat nog kan gebeuren, wordt verminderd van onbeperkt naar twee jaar. De minister van justitie kan ge meenten met veel buitenlanders ook toestaan een verblijfsver gunning aan een vreemdeling uit het oogpunt van 'algemeen be lang' te weigerén. Daarmee legaliseert de Belgische minister van justitie Gol achteraf het tot nu toe illegale optreden tegen buitenlanders van omstre den burgemeesters als Roger Nols van de Brusselse gemeente Schaarbeek. „We zien niet in waarom een wet die nog maar sinds 1980 van kracht is, nu al weer moet worden gewijzigd. De enige reden ligt in de Belgische binnenlandse politieke situatie, en daar worden de buitenlanders nu de dupe van", aldus Loode van Loock. West-Duitsland De Bondsrepubliek Duitsland telt ruim 4,6 miljoen buitenlanders. Dat is ongeveer 7,5 procent van de bevolking: een percentage dat vrijwel alle verantwoordelijke politici veel te hoog vinden. Van de buitenlanders zijn verreweg de meesten Turken, zodat, om bondskanselier Helmut Kohl te citeren: „Het vreemdelingenpro bleem in feite een Turken-pro bleem is". Er wordt de laatste jaren in West- Duitsland voortdurend gepraat en geschreven over de steeds maar toenemende vijandigheid tegenover buitenlanders. Dat wordt voor een groot deel gewe ten aan de eveneens voortdurend toenemende werkloosheid, die iets meer dan 10 procent van de beroepsbevolking omvat. Hoewel minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann (CSU) in alle toonaarden ontkent dat er sprake is van vreemdelin genhaat, wijst onderzoek uit dat buitenlanders steeds meer als ongewenst worden beschouwd. Dat leidt ertoe dat de autoriteiten zeer streng en formalistisch te genover vreemdelingen optre den. Het is verschillende keren voorge komen, dat kinderen die waren vergeten dat zij bij het bereiken van de 16-jarige leeftijd zelf een verblijfsvergunning moeten aan vragen, werden bedreigd met boetes of zelfs uitwijzing. Een moeder en haar vier jonge kin deren werden 's nachts van hun bedden gelicht en onmiddellijk op het vliegtuig gezet omdat de bureaucratie een onbenullige ad ministratieve fout had ontdekt. Een Italiaanse jongen van 15 jaar, die naar zijn ouders in de deelstaat Baden-Wurttemberg was getrokken, werd bijna over de grens gezet omdat zijn familie in een te kleine woning leefde. Wat was namelijk het geval? Voor de zes personen schrijft Baden- Wurttemberg uit „sociaal-hygië nische" overwegingen 60 vier kante meter voor. Had de familie in de deelstaat Bremen geleefd, dan was 45 vierkante meter vol doende geweest voor „zuivere verhoudingen". Volgens het comité „Buitenlandse medemensen" in de deelstaat Hessen, waarin de belangrijkste charitatieve, kerkelijke en bui tenlandse organisaties vertegen woordigd zijn, bedrijft CSU-mi- nister van binnenlandse zaken Zimmermann „stoer en zonder zich van kritiek iets aan te trek ken een politiek ter verdrijving van buitenlanders". Het comité verwijt de bewindsman dat hij de vreemdelingenwet drastisch wil verscherpen, waar door vele buitenlandse mede mensen in hun bestaan worden bedreigd en buitenlandse fami lies uit elkaar worden gerukt. Zimmermann wil onder meer ver bieden dat kinderen die ouder zijn dan zes jaar, naar hun ouders in de Bondsrepubliek kunnen komen. Buitenlanders die nog geen verblijfsvergunning bezit ten en een werklozenuitkering of hulp van de sociale dienst krij- gen, zouden onmiddellijk kun nen worden uitgewezen zonder de in gang gezette procedures af te wachten. Gr.-Brittannië In de Britse kranten zijn vrijwel dagelijks stukjes te vinden over het trieste lot van de mensen die zijn terechtgekomen in de rade ren van de buitengewoon gecom pliceerde wetgeving in Engeland op het gebied van de immigratie. Veel problemen vormen de na sleep van de tijd van het Britse rijk. Miljoenen mensen zijn des tijds uit de voormalige koloniën naar de vleespotten van Enge land getrokken. Een recente schatting houdt het erop, dat 6 procent van de 54 miljoen inwo ners van het Verenigd Konink- Zigeuners op het Binnenhof: aantal mensen dat "hier-nu-eenmaaUniet-thuishoort" neemt snel toe. (foto gpd> rijk van buiten de landsgrenzen komt. Tot 1962 hadden alle inwoners van de koloniën of Gemenebestlan- den het recht zich in Engeland te vestigen. Dat had mede te maken met de na-oorlogse jaren van op bouw, toen de industrie schreeuwde om werknemers. Na '62 bleek enige regulering nodig, omdat de stroom immigranten uit de hand dreigde te lopen. Verschillende, steeds strengere overgangsregelingen mondden uiteindelijk uit in de immigratie wet die op 1 januari 1973 van kracht werd en die een eind maakte aan de mogelijkheid voor mensen uit India, Pakistan, Kenia, Jamaica en noem alle ge wezen stukken Brits grondge bied maar op, zich blijvend in Engeland te vestigen. Een merkwaardig stukje vrijheid bleef echter ook na 1 januari 1973 nog bestaan: alle kinderen die na die datum op Britse bodem ge boren werden, ook als hun ou ders geen Brits staatsburger wa ren maar bijvoorbeeld een ver blijfsvergunning van beperkte duur hadden, kregen automa tisch de Britse nationaliteit. Het is dit stukje wetgeving, dat ook nu nog steeds weer tot schrijnen de gevallen leidt waarbij ouders naar hun land van herkomst wor den teruggestuurd, terwijl hun kinderen in Engeland mogen blijven. De Britse nationaliteits- wet die op 1 januari 1983 van kracht werd, heeft de regeling in middels veranderd: alleen kinde ren van ouders die zelf de Britse nationaliteit hebben, krijgen die nu ook. Veel moeilijkheden vloeien verder voort uit de regelingen rond de gezinshereniging. Mannelijke immigranten die vóór 1 januari 1973 legaal in Engeland woon den, mogen hun vrouw en kinde ren jonger dan 18 jaar laten over komen. Dat is een regel die in theorie rechtvaardig klinkt, maar in de praktijk veel problemen oplevert. De ambtenaren op de Britse am bassades en Hoge Commissaria ten zijn namelijk buitengewoon streng. Het is de praktijk dat het jaren duurt vóór verzoeken om gezinshereniging worden geho noreerd. En menigmaal worden de verzoeken afgewezen, omdat de Britse autoriteiten er niet hon derd procent van overtuigd zijn, dat degenen die moeten overko men, daadwerkelijk familie zijn. Degenen wier verzoek is afgewe zen, lopen een royale kans dat ze niet eens toestemming krijgen om hun familieleden in Enge land voor korte tijd op te zoeken. Zo bang zijn de Britse ambtena ren dat deze familieleden niet te ruggaan, en gaan onderduiken. De Britse houding ten opzichte van 'would be' immigranten is in het algemeen zeer streng. Het komt maar zelden voor dat de au toriteiten zich door de publieke opinie laten overhalen voor een bepaalde man, vrouw of gezin een uitzondering te maken. De regel bij probleemgevallen lijkt te zijn: eerst maar eens uitwijzen, dan kunnen we daarna altijd nog zien. Frankrijk In Frankrijk is de regel simpel maar de praktijk gecompliceerd: wie niet over geldige papieren beschikt, wordt in principe bij de kraag gepakt en naar zijn land van herkomst teruggebracht, al thans zo dicht mogelijk bij zijn nationale grenzen. Elk geval wordt voorgelegd aan de rechterlijke macht, die beslist op tal van gronden, die over het al gemeen niet terug te vinden zijn in een wet of een wettenstelsel. In het geval van een delict is de kwestie eenvoudig. De persoon in kwestie wordt over de grens gezet, waarbij afspraken tussen landen een rol spelen. Wanneer het echter gaat om personen die geen ander kwaad hebben ge daan dan dat ze niet beschikken over de juiste papieren, bekijkt de rechter elk geval op zich. Wie geen papieren heeft maar toch kan aantonen dat hij regelmatig werk heeft en een huis en sociale verzekeringen kan betalen, heeft de kans dat hij mag blijven, wan neer binnen afzienbare tijd de noodzakelijke documenten wor den geproduceerd. Meestal krijgt men een maand tot drie maan den de tijd om te proberen zijn aanwezigheid in Frankrijk te le galiseren. Lukt dat niet, dan dient de thuisreis te worden aan vaard. De Franse rechter besteedt veel aandacht aan de 'sociale achter gronden' van elk geval. Wanneer een immigrant in Frankrijk werk heeft gevonden en over een ver blijfsvergunning beschikt en hij laat in het geheim vrouw en kin deren overkomen, is er bijvoor beeld grote kans dat hij de aan wezigheid van het gezin gelegali seerd krijgt. Het uitgangspunt is dat gezinnen in de strikte zin van het woord - dus man, vrouw en kinderen - niet worden gescheiden als een minimum-leefbaarheid kan wor den aangetoond en de man over de juiste papieren beschikt. Het uitwijzen van minderjarige kinderen is - volgens het ministe rie van binnenlandse zaken - in Frankrijk niet de praktijk. Zeker wanneer in een dergelijk geval een of meer personen worden ge vonden die in alle opzichten ga rant staan voor een minderjarige, is de kans gering dat hij wordt uitgewezen. Een andere kwestie is dat de con trole aan de Franse grenzen de laatste jaren aanzienlijk is ver scherpt, zodat het aantal illegale immigranten afneemt. Vooral ten opzichte van zogenaamd op bezoek komende familieleden op toeristenvisa is men buitenge woon argwanend. Dit heeft bij voorbeeld al tot conflicten geleid met de Algerijnse regering. Ver. Staten De tijd dat de Verenigde Staten 's werelds verdrukten binnen zijn grenzen noodde is opzichtig voorbij. Niet alleen staat New Yorks symbool van zulk wel kom, het Vrijheidsbeeld, voor een herstelbeurt van jaren in de steigers, maar een niet te keren stroom van illegale immigranten overspoelt de lange grens met Mexico. Naar schatting verblij ven momenteel in de VS zes mil joen tersluikse grensoverschrij- ders. Een nieuwe immigratiewet is in het Congres vooralsnog blijven steken, maar zelfs al zou die er wel gekomen zijn, dan zou deze nog geen eind hebben gemaakt aan de omstandigheid dat af doende bewaking van de Ameri kaanse grenzen fysiek onmoge lijk is voor een te dun bemande 'borderpatrol'. Infrarood-kijkers en andere hoogwaardige techno logie zoals begraven sensors, die in controleposten lampjes ont steken op landkaarten, kunnen de vloed uit het zuiden niet in dammen. Er worden meer mensen dan ooit gepakt en teruggestuurd, na een soms barre tocht door ruw en on gemakkelijk terrein onder lei ding vaak van goed betaalde gid sen. Doorgaans werpen zij zich onmiddellijk opnieuw in de draaideur naar een economisch beter bestaan, dat in vele geval len met valse papieren een eind- weegs kan worden ondersteund. Hoewel iedereen die de VS als toe rist bezoekt, een document moet invullen waarop de toegestane duur van zijn verblijf vermeld staat, met een Amerikaans adres, beginnen nergens bellen te rin kelen als zo iemand niet op tijd vertrekt Weliswaar gaan de du- plikaten in een computer, maar gegeven de enorme aantallen is het risico te verwaarlozen dat eenlingen worden opgepakt en uitgewezen wanneer zij zich bin nen de grenzen van de wet bewe gen. Omdat volgens de nog steeds be staande wet werkgevers van ille gale immigranten niet strafbaar zijn, neemt de samenleving deze onderbetaalde en vanwege hun status tegen uitbuiting weerloze werknemers betrekkelijk geruis loos op. Bij razzia's worden in de landbouw van zuidelijk Califor- nië bijvoorbeeld, of in restau rants wel groepen Mexicanen en andere Latijns-Amerikanen op gepakt en gedeporteerd, maar dat zijn kostbare, tijdrovende en vruchteloze operaties. Amerika's traditionele gastvrijheid is ook aangevreten door de enor me stroom Cubanen die Castro destijds heeft losgelaten, en de Amerikaanse reputatie heeft schade geleden door het barse optreden tegen de stakkers die zich in gammele boten uit Haiti op Florida's stranden lieten aan spoelen. De VS, een natie van immigranten, kunnen hun grenzen niet contro leren. De meest recente cijfers van 1982 illustreren dat. Het land verwelkomde volgens voorlopi ge totalen in dat jaar 610.000 lega le immigranten. In hetzelfde jaar werden 970.246 illegale grens- overschrijders aangehouden, on der wie 893.048 aan de grens met Mexico. Van dit aantal gaven er 809.577 gevolg aan het bevel de VS te verlaten, terwijl 14.153 mensen werden gedeporteerd. De MBFR-besprekingen zijn er even niet geweest. Hebben we ze gemist? Niet bijzonder. Toch haalden zij de ibantenkoppen weer toen na de topconferentie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en de Russische minister van buitenlandse Gromyko in Stock holm bekend werd dat vandaag de 19 delegaties weer voor hun 360e zitting bij elkaar zouden ko- Afgebroken zijn de besprekingen niet geweest. Toen vóór Kerst mis afgelopen jaar de 359e zitting ten einde liep, wilden de Oost bloklanden geen nieuwe datum voor de volgende ronde noemen uit protest tegen het doorvoeren van het Amerikaanse besluit om in Europa middellange-afstands- raketten te stationeren. Toch heeft de MBFR niets met deze wapens te maken. Mutual Balan ced Force Reduction (wederzijd se evenwichtige vermindering van de strijdkrachten) houdt zich door Anton Koene Meer dan tien jaar vergaderen de delegaties nu met tussenpozen tijdens de zittingen van de bijna tot instituut geworden MBFR een keer per week - gewoonlijk op donderdag - rondom de spe ciaal voor hen gemaakte ronde tafel in de Redoute-zaaJ van het Hofburg-paleis in het hartje van Wenen. Wat is er in tien jaar MBFR ge beurd? Om eerlijk te zijn niets. Voorstellen komen en gaan, wor den aangenomen of doorgaans afgewezen. Omdat de besprekin gen strikt vertrouwelijk zijn, is de regelmatige persconferentie een kwelling geworden. Nie mand kan of mag iets zeggen be halve dan datgene herhalen wat er van beide kanten al gepubli ceerd is in de vorm van vaste voorstellen. Doel van de MBFR is het aantal troepen dat gestationeerd is in Centraal-Europa, te verminde ren, maar tot nu toe is men niet eens tot overeenstemming geko men over hoeveel troepen beide kanten hebben. Om tot vermin dering aan beide zijden te komen moeten de partijen minstens overeenstemming bereiken over hoeveel man troepen er nu staan. Het tweede punt waarover steeds maar geen overeenstemming kan worden bereikt, is hoe een eventuele reductie te controleren is. Wie denkt dat beide partijen de controleteams vrij over el- kaars grondgebied laten lopen, zit heel erg fout. Maar wat schiet je op met het observeren van het wegmarcheren van 20.000 solda ten, zeg maar uit Oost-Duitsland richting Rusland, of uit West- Duitsland richting Amerika, als je niet kunt controleren of ze niet een paar dagen later terug mar cheren? Zo betrekkelijk eenvoudig is de impasse van de MBFR te verkla ren. Maar waarom wordt deze kostbare grap dan voortgezet? De ambassadeurs zelf klagen dat ze vier keer zoveel etentjes moe ten bijwonen als „normale" am bassadeurs. De diplomaten en de regeringen zien in de MBFR een heel ander doel dan onderhandelingen, die misschien door de techniek zul len worden achterhaald. Meer dan tien jaar zijn 110 mensen week-in, week-uit bezig met el kaar te praten. En inderdaad di neren ze in de beste restaurants van Wenen. Ze worden ook re gelmatig door de Oostenrijkers onthaald op reisjes in de bergen en rondom Wenen. Ze kennen el kaar goed. Deze „club" bewijst haar diensten als de spanningen tussen de twee groepen bij andere onderhande lingen stijgen. In Genève zijn al leen de Amerikanen en de Rus sen aanwezig. In Wenen hebben allen iets in de melk te brokke len, en achter hermetisch geslo ten deuren tijdens de eigen blok- bijeenkomsten of tijdens de ge zamenlijke sessies zelf worden harde woorden gewisseld. Bood schappen van Oost naar West of omgekeerd, die nergens anders te deponeren zijn, worden naar Wenen gebracht. MBFR, zeggen de diplomaten, is een soort veiligheidsklep en te gelijkertijd een zekere vrijwa ring, een vorm van 'insulering' tegen een te hoge spanning tus sen Oost en West. Daarom moet koste wat kost - en het is en blijft een dure operatie - de MBFR blij ven. En blijven doet ze zeker, omdat er geen enkel uitzicht is op zelfs het afsluiten van het eer ste deel van de overeenkomst waar beide partijen naar streven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11