Eigen aow-premie tweeverdieners mmm 'Vakbeweging niet consequent genoeg' 'RSV-enquête doekje voor het bloeden voor politiek' SER-advies volksverzekeringen: NCM stopt verzekeringen voor Suriname Kritiek VNO op cijfers werkloosheid Tuinders: verder uitkleden onmogelijk Hogere winst voor Amro Van der Grinten na 32 jaar weg bij SER DONDERDAG 15 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) - De Sociaal-Economische Raad vindt dat mannen en vrouwen indi vidueel premie moeten betalen voor de aow en de andere volksverzekeringen. Daarbij mag volgens de SER geen onderscheid worden gemaakt tussen gehuwden, anderszins samenwonenden en alleenstaanden. Op dit moment geldt de individue- le premieheffing voor volksver zekeringen niet voör gehuwden; alleen de gehuwde man is pre mieplichtig. Daarom moet op dit punt de wet worden veranderd. Binnen de SER bestaat geen overeenstemming over de vraag of de premieinkomensgrens die voor de premieheffing geldt, moet worden toegepast op het individuele inkomen van ieder der partners of op hun gezamen lijke inkomen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Credietverzekerings Maatschappij (NCM) heeft in overleg met de ministeries van economische zaken en financiën besloten de export naar Surina me niet meer te verzekeren we gens de slechte economische si tuatie daar. Dit heeft de directeur van de NCM, A. Kalff, gisteren bekend gemaakt. Suriname blijkt met de grootst mogelijke moeite aan betalingsverplichtin gen te kunnen voldoen. De NCM heeft alle Nederlandse exportbe drijven op de hoogte gesteld. Reeds afgesloten verzekeringen houden hun geldigheid. Volgens Kalff kwamen er in de af gelopen tijd al weinig verzoeken om verzekering binnen. De ex porteurs waren al terughoudend met Suriname zaken te doen om dat zij, ook al is er een polis afge sloten, toch een eigen risico heb ben. De NCM kwam tot het besluit op grond van rapporten van Suri naamse ambtenaren over de si tuatie ter plaatse. Het standpunt van de SER is een gevolg van de eerder genomen besluiten om op 1 januari 1985 vrouwen en mannen gelijk recht op een aow-uitkering te geven. Bi,j invoering van een individue le premieheffing bij volksverze keringen zou de premieop brengst van de aow-aww met 500 miljoen gulden stijgen en die van de aaw-akw met 100 miljoen gul den. Gevolgen voor het inkomen onder vinden alleen de gehuwde twee verdieners die samen meer dan f 62.850 per jaar verdienen, om dat voor alle premieplichtigen een premie-inkomensgrens van f62.850 geldt. Voor gehuwde tweeverdieners die samen meer dan dé maximumpremie betalen Beleggingsfonds Binnenkort zal de parallelmarkt van de Amsterdamse effecten beurs een nieuwkomer begroe ten, het beleggingsfonds Public Storage International (PSI). In samenwerking met de Neder landse Middenstandsbank (NMB) heeft de Amrobank de in schrijving opengesteld op 600.000 aandelen van 20.- nomi naal tegen een uitgiftekoers van 50.- per aandeel. Public Storage International gaat het geld beleggen in zogeheten mini-warenhuizen en business parks in de Verenigde Staten. Mini-warehouses zyn gebouwen met kleine opslagruimten voor kleinzakelijk, maar vooral ook particulier gebruik, te vergelij ken met garageboxen. Business parks zijn bedrijfsverzamelge bouwen voor zowel lichte indus triële doeleinden als voor kanto ren en dienstverlende instellin gen. HBS Hollandse Beton Groep heeft vorig jaar een winst behaald van ƒ61,9 miljoen tegen 58,8 miljoen in 1982. Dit komt enigermate uit boven de eerder uitgesproken verwachtingen die duiden op een onveranderd resultaat. Per aandeel steeg de winst van ƒ22,19 ♦to ƒ22,56. De omzet daalde met 12,5 procent tot 2,8 miljard. De werkvoorraad was eind vorig jaar ƒ3,1 miljard, zo heeft het be drijf woensdag bekendgemaakt. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van ƒ7,- in contanten waarvan al ƒ1.- tussentijds is be taald. Over 1982 werd eveneens ƒ7,- uitgekeerd plus een agio-uit- kering in de verhouding van 1 nieuw aandeel op 30 oude aande len. Gelet op de werkvoorraad aan het begin ven 1984 ten opzichte van 1983 licht zal stijgen. Er wordt een vrijwel gelijke winst ver wacht. Wilton Fijenoord Avocaten van Wilton-Fijenoord en de Staat der Nederlanden heb ben gisteren voor het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven in Den Haag de degens ge kruist over de juistheid van de regeringsbeslissing geen vergun ning voor uitvoer van onderzee boten naar Taiwan af te geven. Hoewel de juridische strijd zich beperkte tot „het belang van de internationale rechtsorde" hangt van de uitspraak van het onaf hankelijke college ook een be drag van (naar verwachting) 500 miljoen gulden en- het voorbe staan van de werf Wilton Fij enoord af. Het College doet over twee weken uitspraak, waarte gen geen beroep meer mogelijk Oudste fabriek houten speelgoed sluit de poorten WADDINXVEEN (ANP) - Ne derlands oudste fabriek van houten speelgoed, Sliedrecht b.v. in Waddinxveen, heeft de strijd tegen de opkomst van het electronisch speelgoed niet kunnen bolwerken. Het in 1850 opgerichte bedrijf heeft het faillissement aange vraagd en de poorten geslo ten. De negen medewerkers, inclusief twee directeuren, zijn de ww ingegaan. Volgens directeur W.A. Slie drecht (31) heeft de neven productie van houten meu bels voor de para-medische wereld geen redding meer kunnen brengen. Sliedrecht nam ruim twee jaar geleden samen met zijn 27-jarige broer P.G. Sliedrecht het be drijf over. Sliedrecht b.v., waar eens 40 mensen werkten, maakte on der meer sjoelbakken, strandwagens, modelbouw, houten autobanden, blok kendozen en kindermeubi- lair. DEN HAAG (GPD) - De werkloos heidscijfers zoals het ministerie van sociale zaken die elke maand presenteert, zijn „volstrekt onge schikt om ails betrouwbaar gege ven te worden gebruikt". Deze opvatting draagt het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) deze week uit in zijn weekblad 'Onderneming'. Het VNO vindt de werkloosheid wel iswaar veel te groot, maar meent tegelijkertijd dat de werkloos heidscijfers „te vaak kritiekloos worden overgenomen en ver keerd gehanteerd". De standen die Sociale Zaken maandelijks opmaakt, hebben volgens het VNO geen betekenis voor het te voeren beleid. „Een beleid dat op die moment-opna men wordt gebaseerd, kan zelfs volstrekt verkeerd uitpakken. Van wezenlijk belang is inzicht in de stromen op de arbeids markt (hoeveel mensen werden in de loop van zo'n maand als werkloos ingeschreven, en hoe veel vonden er weer een baan), de aard van de werklozen (onder meer de aantallen mensen in so ciale werkplaatsen), de mate van bemiddelbaarheid". „Extreem gesteld: zouden wij ons in Nederland zorgen maken als de ruim 800.000 werklozen geen van allen langer dan een maand werkloos zouden zijn? Het is vol strekt duidelijk dat die situatie zich niet voordoet, maar even duidelijk zou moeten zijn dat die 800.000 werklozen ook niet alle maal meer dan een jaar werkloos zijn. En zij zijn ook niet van het zelfde geslacht of van dezelfde leeftijd; ze hebben ook niet alle maal dezelfde opleiding, wonen niet evenredig gespreid over het land en zijn niet in dezelfde mate bemiddelbaar". „Naast de mate van beschikbaar heid van het ingeschreven werk- lozenbestand dient ook inzicht beschikbaar te zijn in het aantal uren dat de ingeschrevenen wen sen te werken. Thans is het zo dat part-timers die meer dan 20 maar minder dan 40 uur willen werken, worden meegerekend als werklozen die een volledige werkweek ambiëren". Volgens het VNO vertekent dat de be hoefte die er bestaat aan werkge legenheid. Het VNO meent dat „werkzoeken den eerder hun geloof in kansen op de arbeidsmarkt zullen be houden wanneer zij zien hoeveel mensen maandelijks in- en voor al uitgeschreven worden", aldus 'Onderneming'. vervalt nu de teruggaaf van te veel betaalde premie. Voor gehuwde tweeverdieners die beiden ambtenaar zijn treedt in het geheel geen inkomenseffect op, omdat de werkgever de pre mies voor beiden betaalt. Het overheidsorgaan waar beiden werkzaam zijn betaalt de premie. Daardoor zal de overheid wel on geveer 100 miljoen meer aan pre mie moeten gaan betalen. De SER is verdeeld over de vraag of de premie-inkomensgrens voor tweeverdieners moet gel den voor het indiviiduele inko men van elk der partners of voor hun gezamenlijk inkomen. De vakbeweging en de industriële werkgevers zijn er voor om voor alle premieplichtigen een indivi duele premie-inkomensgrens te stellen. Men wil bij de premie heffing geen onderscheid maken tussen alleen- en tweeverdieners. Onderling zijn de verschillende or ganisaties het niet eens over de hoogte van die premiegrens. Landbouw en middenstand wil len dat bij het vaststellen van de premiegrens onderscheid wordt gemaakt naar levens- en gezin somstandigheden. Wel is de ge hele SER het erover eens dat bij de verdere herziening van de be lastingwetten per 1 januari 1985 rekening moet worden gehou den met de wijzigingen in de pre mieheffing voor de volksverze kering. DEN HAAG (ANP) - Enige hon derden tuinders hebben giste renmiddag op het binnenplein van het ministerie van Land bouw en Visserij in Den Haag ge demonstreerd, omdat zij de prijs die zij moeten betalen voor het aardgas te hoog vinden. In een petitie, die zij aanboden aan mi nister Braks, eisen zij van de overheid dat een aantal volgens hen oneigenlijke heffingen uit de prijs verdwijnt. Braks zei in een eerste reactie be grip op te kunnen brengen voor de eisen van de tuinders. Hij wees er echter op dat ons land de ontwikkelingen in de gasprijs op een aantal punten niet in de hand heeft, omdat die van internatio nale aard zijn. Hij doelde daar mee op de koppeling van de aardgasprijs aan die van de prijs voor olie. Die laatste wordt geno teerd in dollars en zoals bekend is de dollar het laatste half jaar sterk in prijs gestegen. Hoewel de dollar de laatste weken in prijs is gedaald, dreigt voor de glastuinbouw op 1 april toch een prijsverhoging van ongeveer 1,7 cent tot 45 cent per kubieke me ter. Braks zegde toe op korte termijn te willen zoeken naar een „even wichtige politiek aanvaardbare oplossing" voor het probleem van de gasprijs. Sinds enkele we ken bestaat er binnen het kabi net bereidheid om de gasprijs „op te schonen". De georganiseerde landbouw spreekt echter van een „broekza- k—vestzak-truc", omdat de hef fingen wel uit de prijs verdwij nen, maar de prijs gelijk gekop peld dreigt te worden aan de prijs van stookolie met een zwa- velgehalte van één procent. Die olie is duurder dan de olie met een zwavelgehalte van anderhalf procent, waaraan de gasprijs nu is gekoppeld. De 'truc' leidt er toe dat de prijs nauwelijks veran derd. Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap verklaarde na afloop van de overhandiging van de petitie dat het om een principiële zaak gaat, waarover de georganiseerde tuinbouw niet wil onderhandelen. Zij stelt zich op het standpunt dat de prijs op geschoond moet worden en dat er een koppeling gelegd moet worden met de goedkopere stookolie met een zwavelgehalte van twee procent, zo mogelijk zelfs drie procent. Het schap ver gadert vandaag met Braks en dan komt ook de gasprijs aan de orde. Op zeer beeldende wijze hebben de demonstrerende tuinders minis ter Braks woensdagmiddag dui delijk gemaakt dat zij wat betreft de gasprijs, de belangrijkste kos tenfactor, niet langer willen wor den uitgekleed (zie foto ANP). AMSTERDAM (ANP) - De Amro Bank heeft de nettowinst het af gelopen jaar met ruim 28 procent zien toenemen van f 163,3 mil joen tot f209,4 mihoen. De bruto winst groeide met 25 procent van f 1.039,2 miljoen tot f 1.301,9 mil joen. Door de hoge risico's bij de kredietverlening in binnen— en buitenland moest de bank op nieuw een flinke hoeveelheid geld aan de stroppenpot toevoe gen. Aan de Voorziening Alge mene Bedrijfsrisico's werd f 950 miljoen toegevoegd en dit was bijna 12 procent meer dan in 1982, zo blijkt uit de cijfers van de bank. De bank schrijft de winststijging onder meer toe aan de gunstige ontwikkeling van de rentereke ning vooral als gevolg van de ver ruiming van de rentemarge (het verschil tussen de betaalde en ontvangen rente). Bovendien wa ren de provisiebaten hoog. Dit hangt samen met de levendige handel op de beurs vorig jaar. Een vergelijking met de andere grote banken leert dat Amro het tot dusver het beste heeft ge daan. De ABN boekte een winst stijging van 7 procent tot f 384,5 miljoen ondanks het feit dat de ABN de toevoeging aan de VAR niet verhoogde. Hieraan lijkt het grotere buitenlandse bedrijf van ABN debet te zijn. De resultaten in het binnenland werden door de bank gunstig genoemd. De NMB zag de nettowinst met 12 procent stijgen tot f 100,6 mil joen, terwjjl de toevoeging aan de VAR met 23 procent werd ver hoogd. Aanstaande maandag volgen de cijfers van de laatste grote bank uit het vierluik, de Rabobank. Ziekteverzuim het aantal werkende mensen dat vorig jaar ziek thuis bleef is op nieuw gedaald, van 8.1 procent in 1982 tot 7.5 procent. Bij de mannen daalde het pecentage van 7.8 in '82 naar 7.2 vorig jaar, waarmee een zelfde niveau werd bereikt als in 1968. Bij de vrou wen waren deze percenages res pectievelijk 10.3 en 9.4. De daling van ziekteverzuim heeft vrijwel geheel plaatsgevonden in de niet-administratieve sector. ROTTERDAM (ANP) - Het parle ment zou op zijn gezicht gevallen zijn indien ze na zelf geklaagd te hebben over het tekort schieten van parlementaire controle, niet had besloten tot enigerlei onder zoek van de RSV—overheids- teun. De kans echter dat het on derzoek dat op 19 maart begint met de getuige—verhoren, werkelijk iets oplevert, is gering, omdat de doelstelling te beperkt is en omdat de grote politieke partijen in het verleden allen te zeer bij de RSV-zaak betrokken zijn geweest om het elkaar nu werkelijk lastig te maken. Dit stelt wetenschappelijk hoofd medewerker A. Wassenberg van de Interfaculteit Bedrijfskunde in Delft. Wassenberg heeft eind 1983 een analyserende studie ge publiceerd over de herstructure ring van de Nederlandse scheepsbouw, met name gericht op het wel en wee van het RSV— zware apparatenbouw, de che mie en de staalindustrie. Wassenberg acht het vanwege de ingewikkeldheid onwaarschijn lijk dat werkelijk duidelijk wordt hoe de overheidsgelden binnen RSV zijn 'omgeleid' (gebruikt voor andere doeleinden dan de oorspronkelijke), te meer omdat de Algemene Rekenkamer daar van wegens tijdgebrek al enige keren heeft afgezien. Tussen de politieke partijen in het presidium van de enquêtecom missie (CDA, PvdA en WD) be staat vanwege ieders betrokken heid in het verleden volgens hem een soort vooringebouwde paci ficatie (vrede vooraf), een 'kal meer-formule' die sterk lijkt op de wijze waarop de verschillende partijen in de scheepsbouw el kaar de afgelopen twintig jaar (ten behoeve van onder meer de overheidssteun) in evenwicht hebben gehouden, aldus Was senberg. Volgens Wassenberg staan nog twee essentiële vragen rond het RSV-gebeuren open: de omlei ding van het overheidsgeld en het trekken van industriepolitie ke conclusies uit het RSV-debê- cle. Dat laatste betekent volgens hem dat de commissie gerichte voorstellen voor een te voeren toekomstige politiek zou moeten doen aan de hand van evaluatie Wassenberg meent dat de van de blunders die mogelijk in het onderzoek ontdekt worden. „De commissie rekent dat uit drukkelijk niet tot zijn taak". Dergelijke beleidsmatige conclu sies zouden echter van nut kun nen zijn voor toekomstige ont wikkelingen in sectoren als de misssie, ongewild, wel de weg kan effenen in het acceptabel maken van een andere benade ring van de scheepsbouwpolitiek dan de afgelopen jaren het geval is geweest. De Beleidscommissie Scheepsbouw (overlegorgaan van werkgevers, werknemers en overheid) is volgens hem, gedeel telijk noodgedwongen, de afge lopen jaren veel te defensief be zig geweest en heeft, door de gro te sommen overheidsgeld die alsmaar werden binnengehaald, daarnaast niet altijd even stimu lerend gewerkt op de vernieu- wingsnoodzaak in de sector. „Net zoals de commissie-Wagner, na aanzetten van prof. Van der Zwan, op een gegeven moment de Sociaal-Economische Raad (SER) concurrentie heeft aange daan, zou het aanbeveling ver dienen in de scheepsbouw/off shore en aanverwante takken een commissie in te stellen die met het aflopende werk van de Beleidscommissie Scheepsbouw (de Nederlandse scheepsbouw zou in principe in 1985 op eigen benen moeten kunnen staan) een opbouw—proces kan starten waarin industrie-politieke alter natieven ontwikkeld kunnen worden". Volgens Wassenberg kan het werk van de enquête-commissie be nut worden voor de overschake ling op dat nieuwe model. „De commissie krijgt dan niet zozeer een inhoudelijke maar meer een masserende functie, die een an dere meer offensieve benadering klimatologisch acceptabel moet maken". De RSV-enquêtecommissie zal in de eerste onderzoeksronde over de periode 1965—1971 21 getui gen horen, te weten (tussen haakjes hun toenmalige functie, van belang voor het onderzoek): Mr.J.C. van Alphen de Veer (top- -ambtenaar Economische Za ken) Mr.B.W. Biesheuvel (voorzitter College voor de Scheepsbouw) Mr.L. de Block (minister van Eco nomische Zaken) Dr.J.R.M. van den Brink (lid Com missie Winsemius) Prof.mr.H.J. Hofstra (directeur Verolme) Mr.drs.H. Langman (directeur Stichting Nederlandse scheeps- bouwindustrie) Mr.P.C. Maas (president-directeur Nederlandse Investeringsbank) J.A.M. Molkenboer (top-ambte- naar Economische Zaken, lid cie—Winsemius) Mr.R.J. Nelissen (minister van Economische Zaken) M.J.G. Okkerse (werknemersverte genwoordiger Verolme) Ir. K. van der Pols (lid commis- sie-Keyzer) Drs. A. Pool (accountant, adviseur commissie-Winsemius) Mr. A. Rinnooy Kan (top-ambte- naar Financien, lid commissie-- Keyzer) A. Rijke (directeur Verolme) B. SchefTer (president-directeur Verolme) Drs. W.K.N. Schmelzer (adviseur Verolme) Mr. Y. Scholten (juridisch adviseur commissie-Winsemius) P.J. Schwenke (directeur Verolme, lid commissie-Winsemius) Dr. J. de Vries (commissaris Rijn-- Schelde) Dr. A. Winsemius (topambtenaar EZ, voorzitter commissie-Win semius) Mr.H.J. Witteveen (minister Eco nomische Zaken en Financien) P. Goedkoop (directeur NDSM) is op 12 januari jl. al gehoord De eerste onderzoeksfase van de parlementaire RSV-enquête be handelt het tijdvak van 1965 (in stelling eerste onderzoekscom missie voor de Nederlandse scheepsbouw) tot en met 1971 (ontstaan RSV). Het onderzoek zal zich later richten op de perio den 1971 1977 en eind 1977-1983. De belangrijkste fei ten uit de eerste periode zijn 1965—1966 Commissie Nederland se Scheepsbouw (Commissie-- Keyzer) 1966 Ontstaan Rijn-Schelde (fusie RDM/KMS/Thomassen) 1967-1968 Overheids-krediet- garantie mammoet-dok Verol me in ruil overname NDSM 1968 Fusie Rijn-Schelde en Wilto n-Fijenoord 1969 Liquiditeitscrisis Verolme. Verzoek om overheidssteun 1969 Onderzoek Biesheuvel/Lang- man 1970 Overeenkomst overheid, Rij n-Schelde en Verolme 1970 Commissie-Winsemius voor nadere uitwerking 1971 Fusie Rijn-Schelde en Verol me tot RSV DEN HAAG (GPD) - „De vakbewe ging verbindt te weinig gevolgen aan eerder ingenomen beleids uitgangspunten. Steeds weer zie je een afkerende houding als het gekozen beleid moet worden in gevuld. Zo was en is de vakbewe ging overtuigd van het terug dringen van het financieringste kort van de overheid en van de steeds verder stijgende uitgaven in de collectieve sector. Maar als dan de ambtenaren met 3 pro cent op hun inkomen worden ge kort, schreeuwt de vakbeweging moord en brand. Je komt op die manier nooit uit de problemen als je blijft roepen: haal wat je wilt hebben maar bij een ander". Deze uitspraak doet prof. mr. W. C. L. van der Grinten (70) bij zijn af scheid na 32 jaar kroonlid te zijn geweest van de Sociaal-Econo mische Raad. Prof. mr. Van der Grinten: de eerste staatssecreta ris in ons land. Ook de man die de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie op de rails zette en daarin 32 jaren lang met hart en ziel heeft gefunctioneerd. Wat hem betreft kan er heel wat van die publiekrechtelijke be drijfsorganisaties verdwijnen. „Ik moet zeggen dat het Land bouwschap het enige PBO-or- gaan is dat functioneert. Maar wat moet ik nog aan met een pro- duktschap voor melk- en melk- produkten? De maatschappij is veranderd en ik met die maat schappij. De maatschappelijke situatie is nu geheel anders dan in 1952, toen we begonnen met de PBO's", zegt Van der Grinten. En de Sociaal-Economische Raad dan, van welk orgaan hij na 32 jaren afscheid neemt? Die SER moet volgens hem wel blijven. „Het is het enige orgaan waar de maatschappelijke organisaties elkaar ontmoeten. Waar in een bijzonder goede sfeer over zeer veel zaken wordt gesproken en wat voor het bedrijfsleven toch een goed forum is om met elkaar te spreken". „Het is het enige adviesorgaan van het bedrijfsleven dat geheel door dat bedrijfsleven wordt betaald. Het is alleen jammer dat al te vaak de verdeelde adviezen aan de regering de aandacht trekken. Als men die verdeelde adviezen bekijkt, zit er altijd toch een fun damentele overeenstemming in. Zoals het feit dat alle partijen in de SER van mening zijn dat er moet worden bezuinigd. Maar ja, als men dan moord en brand gaat schreeuwen als die bezuinigin gen daadwerketijk worden inge vuld is natuurlijk een heel ande re zaak". Van der Grinten meent te moeten vaststellen dat de adviezen die de SER uitbrengt bij de regering zeer zwaar wegen, ook al zijn het vaak verdeelde adviezen. „Als die adviezen niet meer zouden zijn dan de bekende standpun ten van de werknemers- en werk geversorganisaties dan mag je de regering geen verwijt maken als met die adviezen niets wordt ge daan. Als ik 32 jaren SER over zie, dan kom ik tot de slotsom dat de SER niet mag klagen". Van der Grinten vindt dat men bij voorbeeld in een Commissie- Wagner veel eerder tot een geza menlijk standpunt kan komen dan in de SER, omdat men in zo'n commissie op persoonlijke titel zitting heeft. „Dat heeft men in de SER niet. Daar zit men na mens een organisatie en weegt het standpunt van die organisa tie veel zwaarder dan de eigen mening. Dit is de zwakte van de SER, maar daarmee is die SER tegelijkertijd veel representatie ver dan de Commissie-Wagner", aldus Van der Grinten. Het is volgens prof. Van der Grin ten bijna ondoenlijk om een een sluidende stakingscode voor alle situaties die zich kunnen vood- oen te ontwerpen. Van der Grin ten is daarom niet ongelukkig met het feit dat de rechter vaak om een uitspraak over de wettig heid van een staking wordt ge vraagd. „Een generale regeling is altijd afhankelijk van de omstan digheden die op dat moment spelen". Sprekende over het functioneren van de ondernemingsraden zegt hij dat het hem is gebleken dat veel ondememingsraadleden zich vaak niet meer herkiesbaar stellen omdat zij worden ge schaad in hun promotiekansen binnen het bedrijf. „Toch meen ik dat het werk van de onderne mingsraden moet worden voort gezet, al zet ik wel vraagtekens achter de ondernemingsraden in heel kleine bedrijven. Daar heeft men toch dagelijks een direct contact met de bedrijfsleiding". Of een ondernemingsraad goed kan functioneren hangt er vol gens Van der Grinten vaak van af of de ondernemer goed met men sen kan omgaan. Waarna het scheidende kroonlid van de SER besluit met: „Weet U wel wat een ondernemingsraad van bijvoor beeld een bedrijf als de Holland- sche Beton Maatschappij kost? Miljoenen. En toch zeg ik als commissaris van dit bedrijf dat die ondernemingsraad moet blij ven".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9