Basisonderwij s 600 extra banen c Banden Treffen op woonwagencentrum Turken geweigerd: celstraf en boete Fractieleiders dringen aan op spoedig rakettenbesluit CDA houdt vast aan motie voor derde net ,,-7 -^ Voordelig en klaar terwijl u wacht! DONDERDAG 15 MAART 1984 'Boventallige' leerkracht deels ontslagen DEN HAAG (ANP) - Met de invoering van het basisonderwijs per 1 augustus '85 krijgt elke basisschool extra mankracht voor taken die niet met lesgeven hebben te maken, zoals bijvoorbeeld het leiden van de school. Omgerekend naar arbeidsplaatsen komt dit op 600 extra volledige betrekkingen. De nieuwe regeling wordt gefinancierd uit een niet gebruikt potje met salaristoeslagen. Dit heeft staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) gisteren de bonden van schoolbe sturen en de onderwijsvakbonden voorgelegd in een notitie over het basisonderwijs. Binnenland Na het samengaan van kleuter- en Van Leijenhorst handhaven, lager onderwijs, wordt dit basis- maar hij wil het volledig ontslaan onderwijs per 1 augustus '85 in- Van krachten verminderen, gevoerd. In de voorgestelde rege- Hü stelt voor te streven naar één -11 A_i leerkracht per 28 leerlingen. De- 2 volledige betrekking, een 'for- ling bepaalt niet alleen het aantal leerlingen het aantal onderwijs krachten, maar telt ook de sa menstelling mee van het leerlin genbestand naar sociaal—cultu rele achtergrond of behoefte aan extra zorg. Hierdoor worden aparte regelingen voor extra per soneel overbodig. Momenteel mag bij een aantal van meer dan 32 leerlingen per groep matieplaats', omvat 40 i ven. In de nieuwe regeling kun nen die uren ook worden opge deeld. Wanneer leerlingen weg vallen, kan de leerkracht 'gedeel telijk' worden ontslagen. Het aantal uren dat hij werkt wordt bepaald door het aantal leerlin gen dat nog over i leerkracht worden Voor het berekenen van het aantal aangenomen. Wanneer meer leerlingen wegvallen, wordt de 'boventallige' leer kracht ontslagen. Er gaat dus een volledige arbeidsplaats verloren. De norm voor het aannemen van een nieuwe onderwijskracht wil leerkrachten per school telt niet alleen het aantal leerlingen, maar ook hun samenstelling. Het mi lieu waaruit de leerlingen afkom stig zijn, en hun eventuele handi caps spelen een rol bij het bepa len van de zogenaamde schools- Ondanks dreigement Brinkman DEN HAAG (GPD) - CDA-media- woordvoerder Van der Sanden denkt er niet over zijn motie voor de invoering van een derde tele visienet in te trekken. Hij zei dit nadat minister Brinkman (WVC) gisteren tijdens de hervatting van het debat over de Medianota had gedreigd de zendtijd op Ne derland 1 en 2 in 1984 en 1985 niet uit te breiden met 20 uur per week, zoals in de Medianota staat aangegeven. Ook de fracties van de WD en de PvdA staan op het standpunt dat de bewindsman niet van de Me dianota moet afwijken en de voorgestelde uitbreiding van de televisiezendtijd in de middagu ren moet uitvoeren. Kosto (PvdA) noemde het dreigement van de bewindsman onuitvoer baar en vergeleek de uitlating van de minister met een 'ma noeuvre' om het akkoord tussen CDA en PvdA over het derde tv- net en de deelname van de om- DRUGS - In de Amerikaanse staat Florida is dezer dagen een 50-jarige Nederlander aangehou den, die ervan wordt verdacht de grote financier te zijn geweest in tal van drugszaken. K. wordt er onder meer van ver dacht het brein te zijn achter de smokkel van duizenden kilo's hasj en marihuana, eind jaren '70. De totale marktwaarde van die partijen wordt door de politie geschat op bijna honderd mil joen gulden. roep aan abonnee-televisie op de tocht te zetten. „Maar niet alleen wij, ook de andere grote fracties in de Kamer hechten zeer aan de uitbreiding van tv-zendtijd over dag", aldus de socialistische me dia-deskundige. Wat het definitieve standpunt van minister Brinkman zal zijn, wordt pas bekend nadat volgen de week dinsdag over alle moties met betrekking tot de Medianota zal zijn den gestemd. De be windsman houdt zijn bezwaren tegen een derde net en tegen het meewerken van de omroepen (JntSIiapt, gepakt zal deze week x 7 o i aan abonnee-tv.. Er zal deze week niet opnieuw over de Medianota worden gedebatteerd. „Ik ga er van uit dat de minister op dit dreigement zal terugkomen. In de hitte van het debat wórden wel vaker dingen gezegd waar men niet zo zwaar aan moet til len". Zo reageerde NCRV-voor- zitter Jansen, mede namens zijn collega-omroepvoorzitters, op Brinkmans uitlatingen. „De zendtijduitbreiding van 20 en opnieuw vrij GRONINGEN (ANP) - Twee ont vluchte gevangenen die eerder deze maand opnieuw konden worden gepakt, zijn weer op vrije voeten gesteld. Er was geen plaats voor hen in het huis van bewaring in Leeuwarden, toen ze weer opnieuw moesten worden vastgezet. in '84 en '85 is speciaal bestemd Officier van justitie mr. M.H. Seve- overdag, terwijl het beoog- rein uit Groningen, heeft zich verontwaardigd uitgelaten over deze vrijlating. "Rechtspraak wordt door deze gang van zaken geweld aangedaan. Door te ont vluchten kan men zich kennelijk aan een opgelegde straf onttrek- ken". niet voorstellen dat de minister Beide veroordeelden verbleven na blijft bij zijn dreigement om deze dat ze weer waren opgepakt en- de derde net een uitbreiding avonds is. Daarom lijken die twee mij niet inwisselbaar. Bo vendien was er voor de uitbrei ding met 20 uur een ruime ka mermeerderheid, voor zover ik mij herinner. Ik kan mij dan ook i te trekken, wanneer de Kamer in principe tot de invoe ring van een derde net besluit", aldus de NCRV-voorzitter. kele dagen in een politiecel. Hun straf blijft overigens wel staan. Zodra er plaats is zullen ze hun straf alsnog moeten uitzitten. ARNHEM (GPD) - De 39-jarige ex- ploitante van een koffieshop in Arnhem is gisteren door kanton rechter P Verkade in haar woon plaats eroordeeld tot vier we ken voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 400 gul den. De kantonrechter acht over tuigend bewezen dat de vrouw in februari vorig jaar zeker drie Turken de toegang tot haar zaak heeft geweigerd op grond van hun nationaliteit. De zaak kwam aan het rollen via een anonieme tip, waarna mede werkers van de Arnhemse Stich ting Buitenlandse Werknemers (SBW) na het eerste geval van discriminatie in de koffieshop besloten een „val" op te zetten zo waren zij getuige van het feit dat de horeca-exploitante de deur voor de Turken dicht hield. Officier van justitie mevrouw T. Thomassen had twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van 500 gulden geéist. „Forse straffen in dit soort gevallen moeten de buitenlanders in Ne derland duidelijk maken dat jus titie er van alles aan doet om dis criminatie te bestrijden", aldus Thomassen. Een medewerker van de SBW be dacht begin vorig jaar een „val" om op die manier de zaak met ge tuigen voor de rechter te kunnen krijgen. Drie mannen togen naar de koffieshop om te zien hoe even later drie Turken, eveneens gestuurd door de stichting, wer den geweigerd. De vrouw zou toen volgens de drie getuigen de Turken niet hebben toegelaten. Als reden gaf zij op dat „Nederlanders haar koffie shop zouden ontwijken, omdat er teveel Turken zouden zitten". Een van die drie heeft zich vol gens de koffieshop-eigenaresse- in het verleden schuldig ge maakt aan onbehoorlijk gedrag in haar zaak. Hij zou vrouwen hebben lastig gevallen en hand tastelijk zijn geweest. Die man komt onze zaak echt niet meer binnen, zei haar echtgenoot, na dat de kantonrechter vonnis had gewezen. Hij zou in hoger beroep gaan. core. Als die score hoog uitvalt, mag daaruit worden afgeleid dat de leerlingen van de betreffende school meer aandacht nodig heb ben. In dat geval zal hét hebben van minder dan 28 leerlingen per leerkracht niet meteen tot ver mindering van uren leiden. Teleurgesteld De onderwijsvakbonden zijn te leurgesteld over de voorstellen van Van Leyenhorst. Zij conclu deren, dat de schoolteams onmo gelijk de taken van de basis school kunnen uitvoeren. Volgens de Katholieke Onderwijs vakorganisatie (KOV) biedt de 28-schaal voor het bepalen van een volledige formatieplaats on voldoende ruimte om goed te kunnen werken. Zo is vakonder wijs geen herkenbar onderdeel in de regeling, terwijl geen nieu we ruimte is geschapen voor na scholing, begeleiding van stu denten en ontwikkeling school werkplannen. Verder voldoen de voorstellen voor taakverlichting van de leiding van de school bij lange na niet aan de nog niet lang geleden geformuleerde eisen van tenminste drie schooltijden per schoolleider. De algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) merkt op dat de staatssecretaris doet alsof de nieuwe regeling gunsti ger is dan de bestaande, wat he laas niet het geval is. De werkelij ke groepsgrootte moet worden verlaagd. Ook moeten jongere kinderen in kleinere groepen on derwijs krijgen dan oudere leer lingen, aldus de bond. De Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie (PCO) deelt vrijwel alle genoemde bezwaren. Ze concludeert ook dat Van Leij enhorst met een nieuwe verpak king voor oude regelingen is ge komen. NAVO Secretaris-generaal Luns bracht gisteren een afscheidsbezoek aan premier Lubbers en sprak ook met de ministers De Ruiter (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken). Op een persconferentie verklaarde Luns, die zal worden opgevolgd door Lord Carrington, dat het plaatsen van minder dan de beoogde 48 kruisraketten de positie van Nederland in de NAVO niet zal schaden. Luns herhaalde zijn opvatting dat dit wel het geval zal zijn bij niet-plaatsing. De NAVO-secretaris reist dezer dagen door verschillende landen om regeringsleiders en bewindslieden ten afscheid de hand te schudden. (foto anp> 'Verzet in CDA-fractie neemt toe I DEN HAAG (GPD/ANP) - De lei ders van de regeringsfracties in de Tweede Kamer, De Vries (CDA) en Nijpels (VVD), vinden dat het kabinet sneller met zijn standpunt over de plaatsing van kruisraketten en de andere Ne derlandse atoomtaken moet ko men. Wachten tot eind mei of be gin juni, zoals het kabinet wil, zal volgens de fractieleiders de poli tieke problemen alleen maar ver groten. De Vries heeft het kabi net ervoor gewaarschuwd dat het verzet in de CDA-fractie te gen de plaatsing toeneemt. Volgens beide fractieleiders is lan ger wachten alleen gerechtvaar digd als er nog nieuwe feiten op doemen die de besluiten kunnen beïnvloeden. Is dat niet het geval - en dat is natuurlijk aan het ka binet om te beoordelen - dan moet het standpunt van het kabi net zo snel mogelijk worden be kendgemaakt. De Vries heeft tegenover het kabi net opnieuw uitgesproken "dat het CDA niet braaf ja zal zeggen tegen een simpel plaatsingsbe- sluit". Als er zo'n besluit zou ko men, moet het kabinet ook dui delijk maken dat het ernst maakt met het terugdringen van de kernwapens, vindt de CDA-frac- tieleider. De Vries is de afgelopen dagen vanuit het kabinet, onder ande ren door vice-premier Van Aar- denne (WD) en CDA-minister van buitenlandse zaken Van den Broek, om opheldering gevraagd over zijn uitspraken van twee weken geleden. Toen zei De Vries voor de televisie dat het CDA niet zal instemmen met de plaatsing van alle 48 raketten. De afgelopen weken is op diverse Verzet tegen surveillance door politie De kleine woonwagenbewoner raakte nauwelijks onder de indruk van de dreigende uitmonstering van de ME'er tijdens de confrontatie gisteren op het woonwagenkamp in Den Bosch. (foto anp> DEN BOSCH (ANP) - Bewoners van het woonwagencentrum aan de Vlijmenseweg in Den Bosch hebben zich gisterochtend verzet tegen het plaatsen van een con tainer voor de politie bij de in gang van het centrum. Het kwam tot een treffen tussen een pelo ton ME'ers en dertig tot veertig bewoners, die volgens de politie een uiterst dreigende houding aannamen. Ten minste vier be woners werden aangehouden wegens openlijke geweldple ging. De politie wil vanuit de container de komende maanden intensief gaan surveilleren op het centrum om een einde te maken aan de harde criminaliteit die volgens de politie vanuit het centrum wordt bedreven. Toen een aantal bewoners daartegen gisteren in verzet kwam, werden de werk zaamheden voor het plaatsen van de container tijdelijk stopge zet. Enkele woonwagenbewo ners duwden een vrachtwagen van de gemeente Vlijmen een sloot in. De wagen werd daarbij onherstelbaar vernield. Om streeks kwart voor twee was de rust op het centrum min of meer teruggekeerd en werden de werkzaamheden hervat. Er wer den gas-, water- en elektriciteits leidingen voor de container aan gelegd. De politie trad aanvankelijk op in het normale uniform met platte pet, maar zag zich later genood zaakt de ME te hulp te roepen. Korpsen uit de omgeving werd om assistentie gevraagd. Nadat volgens de politie de grootste raddraaiers waren ingerekend, keerde tegen het eind van de middag de rust op het centrum geheel terug. Na het treffen van gisterochtend werd 's middags nog wel een enkele steen ge gooid en ook een molotov-cock- tail. Niemand raakte gewond. Volgens een woordvoerder van de politie heeft een groot deel van de woonwagenbewoners zich overigens steeds afzijdig gehou den en ging het bij de confronta tie om een beperkte groep. Gis teravond blokkeerde deze groep de Vlijmenseweg opnieuw met brandende autowrakken en an dere rommel. Deze blokkade duurde ruim een uur. Daarbij werd ook met stenen gegooid. De container werd uiteindelijk gis teravond nog geplaatst en provi sorisch in gebruik genomen. Vader mag heroïne zoon aftrekken van belastingen DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van financiën heeft er in toegestemd dat een vader die heroïne kocht voor zijn ver slaafde zoon, de kosten daar voor kon aftrekken van de belastingen. De PvdA'er Hans Kombrink heeft inmid dels laten weten deze zaak in de Tweede Kamer aan de or de te willen stellen. De speciale commissie voor de verzoekschriften van de Tweede Kamer had er bij staatssecretaris Koning (fi nanciën) op aangedrongen de heroïnekosten als „buitenge wone lasten" aan te merken. De had aangevoerd aan dat hij daardoor zijn zoon uit de criminaliteit kan weghouden. De Amsterdamse belastingin specteur, onder wie de be wuste belastingplichtige man valt, had de „buitengewone lasten" afgewezen. De vader wendde zich vervolgens tot de commissie voor verzoek schriften van de Tweede Ka- Staatssecretaris Koning schaarde zich aanvankelijk achter de beslissing van de belastinginspectie. Onder druk van de kamercommis sie ging hij toch akkoord met de aftrek van de heroinekos- ten. Kombrink vindt dat staatsse cretaris Koning een gevaar lijk precedent heeft gescha pen. Er is volgens de zegs man op dit moment sprake van één geval (in Amster dam), waarin de aftrek van heroïnekosten is goedge keurd. Het ministerie zal in geval van gelijke omstandig heden in het vervolg hetzelf de besluit nemen, als iemand bij het departement voor af trek aanklopt. De woordvoer der van financiën verwacht echter geen grote toeloop. fronten overleg gevoerd tussen CDA- en WD-politici. Zo stond het halfjaarlijkse overleg van de partijvoorzitters en de fractielei ders in de Eerste en Tweede Ka mer, vorige week donderdag, vrijwel geheel in het teken van de naderende ontknoping van de kernwapendiscussie. In zijn contacten met de WD en het kabinet heeft De Vries her haaldelijk gesteld dat door het CDA bijzonder groot belang wordt gehecht aan het terugdrin gen van de rol van de kernwa pens, zonder dat daarbij de loya liteit aan de NAVO in het ge drang mag komen. De parlementariërs G.J. Schutte en J. van der Jagt, respectieve lijk Tweede- en Eerste-Kamerlid voor het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV), hebben gisteren in e^n open brief kritiek geuit op het meerderheidsbesluit van de Gereformeerde Synode tegen plaatsing van de kruisraketten. Volgens de twee parlementariërs mist de vermaning van de Gere formeerde Synode aan regering en parlement om geen nieuwe kernwapens te plaatsen, ambte lijk en moreel gezag doordat zij niet op Gods woord is gebaseerd. Nergens, aldus de twee GPV'ers, beroept de synode zich op de hei lige schrift en op de gereformeer de belijdenisgeschriften. "De bijbel laat ruimte voor een overheid, die de zwaardmacht nodig heeft om het recht te hand haven en te verdedigen. Het is zelfs de primaire taak van de overheid om te voorkomen dat onderdrukking en vervolging zich kunnen uitbreiden. De sy node isoleert in dit opzicht ten onrechte de christusliefde van het recht van God", aldus Schut te en Van der Jagt. Politie moet verdwenen kluisgeld zelf betalen AMSTERDAM (GPD) - Hoewel het volgens een woordvoerder nog de vraag is in welke vorm, zal de Amsterdamse politie toch zelf moeten zorgen dat een van heroï nehandel verdachte man zijn 150.000 gulden terug krijgt, die bij een huiszoeking in beslag was genomen. Dat geld is veertien dagen geleden verdwenen uit een kluis in het hoofdbureau van politie. De verwachting is, dat de gemeente Amsterdam het be drag zal overmaken, en het later, via een korting op de begroting van de politie zal verhalen. Enkele weken geleden werd bij een huiszoeking van een van drugshandel verdachte Amster dammer een bedrag van 150.000 gulden gevonden. Het geld werd in beslag genmomen als zijnde geld dat met de heroïnehandel te maken had. De man zelf had bij zijn aanhouding een halve gram heroïne bij zich, volgens zijn zeg gen gevonden in zijn coffeeshop. Op het hoofdbureau van politie werd het geld in het bijzijn van de man nageteld en opgeborgen in een kluis. Een dag later bleek de enveloppe met het geld te zijn verdwenen. Aanvankelijk werd er geen alarm geslagen, omdat men meende dat het bedrag op gehaald was door de recherche die met het onderzoek bezig was. Maar toen na het weekeinde de verdachte wegens gebrek aan be wijs weer vrijgelaten werd, ont dekte men de vermissing. Ver volgens werd de rijksrecherche ingeschakeld om het onderzoek naar die vermissing te doen. Dat onderzoek leidde tot nu toe tot niets. Bij de politie wordt de verdwijning van het bedrag hoog opgevat. „Nu niet bewezen is dat het geld van de heroïnehandel afkomstig is, zal die man ook zo snel moge lijk weer over zijn geld moeten kunnen beschikken", aldus de politiewoordvoerder. Oppositie tegen waarnemers naar El Salvador DEN HAAG (ANP) - Vrijwel alle oppositiepartijen in de Tweede Kamer vinden dat ons land geen waarnemers moet zenden naar de op 25 maart in El Salvador te houden presidentsverkiezingen. Dat bleek gisteravond bij een spoeddebat over deze zaak in de kamer, aangekaart door het vroe gere CD A-kamerlid Jan Nico Scholten. Minister Van der Broek (buiten landse zaken) verzette zich tegen twee ingediende moties, waarin de regering wordt gevraagd van het zenden van die waarnemers af te zien. Over de moties wordt volgende week dinsdag gestemd. De fracties van PSP, PPR, CPN, PvdA en EVP lieten blijken aan het sturen van waarnemers geen enkele behoefte te hebben. CDA-woordvocrdcr Gualthéric van Weezei kritiseerde de opstel ling van de PvdA in deze zaak. Hij zei de "stammen-oorlog" bin nen die partij over deze zaak te betreuren. Ook keerde hij zich tegen de druk van "bepaalde groepen", die hij stuitend noem de. ADVERTENTIE HAVENSLIB - Het Openbaar Li chaam Rijnmond vindt dat licht en matig verontreinigd havens- lib de komende jaren tijdelijk op de Maasvlakte bij Rotterdam moet worden opgeslagen. Dat betekent dat Rijnmond afziet van het opslaan van slib bij Heenvliet, Rozenburg en Poortu- gaal. Tegen al deze lokaties zijn felle protesten gerezen wegens de te vrezen milieu-hygienische gevolgen. Meer kilometers rijden voor minder geld. Daarvoor zorgt uw specialist: Ster Bandenservice Kom langs en konstatcer 't zelf: kwaliteitshanden, tegen aantrekkelijke prijzen, deskundig gemonteerd. Jvspccialisf. STER BANDENSERVICE Leiden: Zoeten»oudseweg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria). Tel. 071-769302. Open 8-17.30, ia 9-12 uur Alphen a/d Rijn: Prinses Margrietlaan 12 (bij Rijnhaven Oost). Tel. 01720-45041. Open 8-17.30. za. 9-12 uur

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5