'Universiteit moet betrokken blijven bij opleiding leraren' Werkloosheid stijgt in Leidse en Lisser regio Bouwplan voor hoek Van der Werfstraat op losse schroeven Bezwaren en vraagtekens bij plannen Deetman Botsing tegen ANWB-bord; auto belandt in sloot PAGINA 4 AD ST f Leiden DONDERDAG 15 MAART 1984 Jazz (1) Het winterseizoen van jazz on Sunday wordt op zondag 18 maart afgesloten. Er zal een formatie van elf mensen optre den, samengesteld uit produ cers, regisseurs, musici en pre sentatoren tma de omroepen in Hilversum, bekend onder de naam De Gooische Compagnie. Het concert wordt gehouden in het Bowling-restaurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan in zuidiüest. Aanvang: 15.15 uur. U bent welkom vanaf 14.30 uur. Jazz (2) ln café/restaurant De Branderij treedt zondagmiddag het kwartet Hans Knegtmans op. Dit gezelschap brengt jazzmu ziek ten gehore. Aanvang: 15.30 uur. Hotrocks De Hotrocks spelen op zondag middag een thuiswedstrijd in hun eigen stamcafé De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. Aanvang: 15.30 uur. Swingavond In het LVC aan de Breestraat 66 is vrijdag 16 maart weer een swingavond waar iedereen kan swingen op de oudste en nieuwste plaatjes. De zaal gaat open om 21.00 uur. Pop De Engelse groep The Danse So ciety treedt zaterdag 17 maart op in het LVC aan de Bree straat 66 in Leiden. De zaal gaat open om 21.00 uur. Kaar ten kunnen in de voorverkoop worden gekocht bij Plato aan de Breestraat 15. Ruilbeurs De Ruilclub 'Koningskerk' houdt vandaag weer een ruilavond in de Willem de Zwijgerschool. Verzamelaars van postzegels, munten, ansichtkaarten, luci- fermerken, sigarenbandjes, bankbiljetten en dergelijke zijn van 7 uur af welkom in de school aan de Willem de Zwij gerlaan 44. LEIDEN - Wat is er mis met de universitaire lerarenopleiding? Twee vertegenwoordigers van de Leidse universiteit, prof. P. van den Broek en dr. F. van der Meer, zouden het niet weten. Toch dreigt deze opleiding door de plannen van minister Deetman verloren te gaan. Van den Broek en Van der Meer nemen stelling tegen deze 'beleidsfout'. Enkele weken geleden maakte de minister bekend het voornemen te hebben om de opleiding van de eerstegraads leraren weg te halen bij de universiteit en onder te brengen bij de nieuwe lerarenoplei dingen (nlo's) in het hbo, waar derde- en tweedegraads leraren wor den opgeleid. Het College van Bestuur van de Leidse universiteit heeft inmiddels in een brief aan de Academische Raad laten weten zich hiertegen met klem te zullen verzetten. Ook prof. P. van den Broek, betrok ken bij zowel de universitaire- als de hbo-lerarenopleiding Zuid West Nederland, ziet er geen heil in. Van den Broek is voorzitter van beide opleidingen. "Via de eerste graads leraren worden wetenschappelijke inzichten en opvattingen doorgegeven aan de maatschappij. Dat proces gaat nu gevaar lo pen. Ik zou niet weten hoe onderzoek bij de nlo's moet worden ingepast", aldus Van den Broek. Volgens de plannen van de bewindsman moeten afgestudeerden uit de eerste fase van het wetenschappelijk onderwijs met ingang van 1986 hun leraarsbevoegdheid aan een nlo-school halen. De oor spronkelijk voorgestelde tweede-fase opleiding aan de universitei ten komt dan te vervallen. Dr. F. van der Meer, als lid van het College van Bestuur belast met de lerarenopleiding, vindt het - afgezien van alle andere steekhoudende argumenten die nog ter tafel zullen komen - een onverkwikkelijke zaak dat dit soort ideeën rijzen nadat de twee fasen-structuur is inge gaan. "Daar hebben we ontzet tend veel tijd ingestoken. Zo wel de vakwetenschappelijke als de pedagogisch-didactische kant hebben in de tweede fase vorm gekregen. En nu, net na dat we dit karwei hebben ge klaard, worden we alweer in onzekerheid gebracht over het perspectief ervan". "Vooral de laatste jaren zijn de universiteiten erin geslaagd een professionele opleiding op te zetten", vult Van den Broek aan. Hij moet eerlijk bekennen dat er in de jaren zestig nog wel eens het een en ander mis ging. En ook de jaren daarvoor verg de een pedagogische aanteke ning weinig studietijd. "Daarin is drastisch verandering geko men", zegt hij ten tweede male. "In de zeer intensieve cursus, gericht op het leraarschap, zit ten tachtig stage-uren voor praktijk-training. Er worden schoolpractica gegeven en ook de psychologische en pedago gische kant van het leraar schap komen ruim aan bod". Kritisch denken Van den Broek is nog niet klaar met zijn pleidooi. Onder goed keurende blikken van Van der Meer stelt hij vast dat ook de vak-inhoudelijke kant van een hoog gehalte is. Zonder de nlo leraren hierbij tekort te willen doen, denkt Van den Broek toch dat de universitaire lera ren de eerste aanzet geven tot Dr. F. van der Meer, lid van het college van bestuur: "Een onver kwikkelijke zaak dat dit soort ideeën rijzen nadat de twee fasen- structuur is ingegaan". <r0to Holvast) kort. Ach het is allemaal zo re latief. De overheid heeft het zelf in de hand. Op het moment zitten we met te grote klassen; alle signalen uit het onderwijs wijzen erop dat de leraren overbelast zijner zouden er dus best meer nodig kunnen zijn". Samenwerken Van den Broek ziet een groot ge vaar voor de letterenstudie. De meeste studenten in deze stu dierichting willen leraar wor den. Wat heeft het voor deze mensen nog voor een zin om eerst een paar jaar universiteit te doen om vervolgens 'ge dwongen' over te stappen naar een nlo? Hij denkt dat daar de klappen gaan vallen. "De aan trekkingskracht om letteren te studeren vervalt. Een hele trieste zaak. Een devaluatie van ons talenonderwijs. In geen enkel ander land is het zo geregeld". Tot slot: wat hebben de heren voor een ideeën? De professor ziet het meest in sa menwerking. In feite doet hij (iat'al. Van den Broek is nauw betrokken bij de lerarenoplei ding Zuid West Nederland. Van der Meer geeft aan dat het College van Bestuur ook sa menwerking nastreeft. In som mige gevallen lukt dat al. De Leidse opleiding werkt vol gens Van der Meer al op een efficiënte manier samen met de Erasmus universiteit in Rot terdam, Technische Hoge school in Delft, de Haagse leer gangen, Zuid West Nederland en de Rotterdamse Nutsacade- mie. Tussen deze instellingen vindt regelmatig overleg plaats. Niet alleen de stagepro blemen komen ter tafel, maar ook inhoudelijk worden de verschillende studies bekeken. "Samenwerken is geen inlijven", zegt Van der Meer. "We heb ben aan dat eerste veel meer. Volgens mij heeft deze con cept-nota van de minister nog geen status". Van der Broek voegt daaraan toe: "Wat is poli tieke realiteit?". Van der Meer trekt zijn schouders op. "Het is allemaal nog heel vaag". Commissie is gevoelig voor bezwaren LEIDEN - Het plan voor de bouw van twaalf woningen op de hoek Pelikaanstraat/Van der Werf straat is bij de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening niet in goede aarde ge vallen. Het PvdA-raadslid mevrouw Ko ning noemde het plan "mager tjes". En, tot ergenis van wethou der Waal toonden de commissie leden zich wel gevoelig voor de bezwaren van omwonenden die menen dat de lichtinval in hun woningen aan de Lege Werf- steeg, tengevolge van de nieuw bouw, ernstig achteruit zal gaan. De verminderde lichtinval zou strijdig zijn met de bouwveror dening van de gemeente Leiden. Waal wees er op dat het bouwplan in overeenstemming is met het bestemmingsplan voor Mare- dorp. In geval van strijdigheid tussen bestemmingsplan en bouwverordening zou het be stemmingsplan preveleren, meent Waal. Volgens de raadsle den is hier echter sprake van "een rare situatie" en was een ge fundeerd oordeel van de com missie over de ingediende be zwaren niet mogelijk alvorens duidelijkheid is verkregen over een en ander. Waal wees er op dat het college ja renlang heeft geprobeerd de ei genaar van de grond zover te krijgen dat hij een bouwplan zou maken. Het gaat volgens Waal om een storend gat in de binnen stad. Indien aan de bezwaren van omwonenden tegemoet wordt gekomen dan zou een verdieping van de nieuwbouw af moeten. Dat betekent, volgens Waal, dat het plan economisch niet haal baar is en dat er helemaal niet ge bouwd zal worden. Verscheidene raadsleden zeiden de situatie ter plekke persoonlijk in ogenschouw te willen nemen en de mogelijkheid van een tus senoplossing niet uit te willen sluiten. Volgens Waal is zo'n tus senoplossing onmogelijk. Hij zei de eigenaar van de grond te zul len aanraden bij de gemeentelij ke beroep- en bezwaarschriften commissie in beroep te gaan in dien de commissieleden zouden besluiten te bezwaren van om wonenden gegrond te verklaren. In een volgende vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning zal het bouwplan opnieuw aan de orde komen. Blokker De commissieleden besloten gis teravond dat de firma Blokker een uitbreidingsplan voor de vestiging aan de Haarlemmer straat moet aanpassen om tege moet te komen aan de bezwaren van bewoners/winkeliers aan de Oude Rijn. De uitbreiding zou een meter lager en een meter korter moeten worden om de verminderde lichtinval, waar voor bezwaarden vrezen, te be perken. De auto van de Amersfoortse vrouw, nadat hij uit de sloot was getakeld. LEIDEN - Een 64-jarige vrouw uit Rotterdam reed gistermorgen omstreeks elf uur op de Rijks weg 44 frontaal tegen een ANWB-bord; haar auto was ge heel vernield. Het ongeluk ont stond toen de vrouw haar spiegel stelde. Ze lette niet goed op en verloor de macht over haar stuur. Omstreeks tien voor zeven beland de de auto van een 64-jarige vrouw uit Amersfoort in een sloot naast de snelweg A4. De vrouw schrok zo van de lichten van een tegenligger dat ze op het verkeerde baanvak terechtkwam en vervolgens in een sloot. Een 36-jarige vrouw die ook in de au to zat moest met gelaatsletsel naar het AZL worden vervoerd; de bestuurster had een buil op haar hoofd. het wetenschappelijk denken en kritisch beschouwen bij de oudere leerlingen van havo en vwo. "En dat gaat straks verlo- Van der Meer haakt hier direct op in. Er gaat volgens hem nog meer verloren. Het onderzoek ten behoeve van het onderwijs. "Kennis en kundigheid wor den ontwikkeld door middel van wetenschappelijk onder zoek". Van der Broek legt uit: "Bij de universiteit heb je drie groepen mensen: wetenschap pers, vakdidactici en onder wijskundigen. De didactici be geven zich op het terrein van de wetenschap en op het ter rein van de didactiek. Zij hou den voortdurend de ontwikke lingen in de gaten. Als je de le rarenopleiding loskoppelt van de universiteit verdwijnt dat". Als voorbeeld noemt Van den Broek de vakken informatica en computerkunde die nu op de. scholen hun intrede gaan doen. "Er zal fundamenteel on derzoek naar moeten worden gedaan en ook zal er op dat ge bied een vakdidactiek moeten worden ontwikkeld. Daar zijn we nu toe in staat. Het talen practicum in de jaren zeventig is bij voorbeeld door het ont breken van een degelijk onder zoek een grote sof geworden. Het rendement was heel slecht". De angst rijst bij Van den Broek dat als er geen we tenschap meer wordt bedreven door vaklieden met de compu ters hetzelfde gaat gebeuren. Zijn laatste waarschuwing: "Nogmaals als je dat gaat schrappen, bevinden we ons op het hellende vlak". Ivoren toren Samenvattend kunnen we dus zeggen dat de eerstegraads le raren goed zijn voorbereid op hun taak in het onderwijs. Bei de heren knikken bevestigend. Bewijzen rollen over de tafel. Om maar eens wat te noemen: examencommissies, coördine rende en leidende functies in de school worden vaak door doctorandussen bezet. Is de bezuiniging dan misschien de drijfveer van de minister? Van der Meer zegt daarop reso luut nee. "De nlo's zijn iets goedkoper omdat het onder zoek daar ontbreekt. Maar het is niet de bedoeling van de mi nister om het onderzoek op te heffen. Hij wil het alleen los koppelen van de eerstegraads lerarenopleiding. Dus dat is op zich geen bezuiniging. Kijk, als de universiteit geen contact meer heeft met de leraren, de mensen uit het veld, dan zal de wetenschap in een isolement terecht komen. En juist dat hebben we de laatste tien jaar proberen te vermijden. Ik dacht zelfs, gezien de hoeveel heid publicaties en goede on derzoeken, dat we daarin wa ren geslaagd". Wat is het dan? Een overschot aan leraren? Weer wordt er nee geschud. "Onzin", roept Van der Meer het eerst. In de nota staat daarover niets te lezen. Er is nu bij voorbeeld een tekort aan leraren in natuurkunde en scheikunde. Als je morgen zegt er zfjn teveel leraren wiskunde, dan krijg je automatisch een verminderde toeloop en zitten we over vijf jaar met een te Bruidsmode in Stadsgehoorzaal LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is in de maand fe bruari met 62 werkzoekenden gestegen tot een totaal van 10.972. In de bollenstreek steeg de werkloosheid relatief sterker. Daar groeide het aantal werklo zen met 60 tot een totaal van 3172 personen. De groei van de werk loosheid vond plaats onder de mannelijke beroepsbevolking. Het aantal werkzoekende vrou wen daalde in Leiden enigszins en bleef in Lisse praktisch gelijk. In Leiden waren er vooral meer on geschoolde werkzoekenden en bouwvakkers, met name huis schilders. In de bollenstreek werd de stijging eveneens ver oorzaakt door bouwvakkers en ongeschoolden. Ook het aantal in Lisse ingeschreven kantoor bedienden nam toe. In Lisse ver slechterde de arbeidsmarkt voor vrouwen in de verzorgende be roepen. Daar stond een verbete ring in de agrarische sector te genover. Het aantal schoolverlaters dat nog stond ingeschreven nam in fe bruari af, zodat in de lijn van die ontwikkeling de jeugdwerkloos heid daalde. Het aantal vacatures aan het eind van de maand be droeg in Leiden 199, meer dan een verdubbeling ten opzichte van december. In Lisse bleef het aantal vacatures (51) nagenoeg gelijk. De werkgevers die de vacatures meldden, lieten weten dat het merendeels om nieuwe banen ging en maar een klein deel om vervanging. Volgens directeur Tibbe van het arbeidsbureau een kleine aanwijzing dat het moge lijk weer de goede kant opgaat met de werkgelegenheid. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden behoren. Alkemade Katwijk 392 91' 302 304 leaden 48,0 4920 2120 2128 Leiderdorp 469 463 223 217 Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige Totaal Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van arbeidsbureau Lisse behoren. mannen vrouwen jan. t Hillegom Lisse Noord wijk N oord wij kerhout Sassenheim Voorhout Overige Totaal jan. >84 febr. '84 jan. *84 237 255 105 892 917 302 4870 4920 2120 469 463 223 260 262 154 165 161 68 40 41 22 429 416 189 113 114 44 122 123 60 14 13 12 7611 7685 3299 jan. *84 febr. *84 jan. *84 febr. *84 438 452 225 228 400 415 190 182 561 567 284 278 323 332 150 153 217 227 159 161 111 114 51 57 2 4 1 2 2052 2111 1060 1061 door Saskia Stoelinga Het talenpracticum is door hel ontbreken van een degelijk onderzoek een grote sof geworden. (archieffoto) LEIDEN In romantische, klas sieke en alternatieve toiletten ge stoken bruidsparen flaneerden gisteravond door de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Bree straat. Emmy's Bruidsboutique van de Lange Mare liet daar zien welke nieuwste kleding er in de rekken hangt voor aankomende echtelieden. Ook voor de familie van het bruidspaar werd avond kleding geshowd. De bruidsboeketten werden gister avond verzorgd door David Nieuwenburg van de Heren gracht en Coiffeur Jacques van de Lange Mare zorgde ervoor dat de haren van de bruidsparen een feestelijk tintje kregen. Verant woordelijk voor de muzikale om lijsting was het Combo Raymond Uit Voorschoten. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4