Steeds 'Strenger optreden tegen bedrijven aan Zoeterwoudseweg' Kans op meubelcentrum Plesmanlaan toegenomen Raadsleden vragen wethouder: Maar geen voorkeur voor Leidse bedrijven Treintje rijdt van parkeer terrein naar winkelstraat 'Vlooienmarkten zijn voor rommelmarkt sport-in doodsteek' ffen met /cctonib jtac/bl'eefd Woonwagen Atjehstraat brandt uit Snelheids controle: 34 bekeuringen Lichaam dode man in hofje aangetroffen C sardas treedt op in Aniba's Muziekkamer Winkeliers willen 'f Glippertje in ere herstellen DONDERDAG 15 MAART 1984 LEIDEN - De gemeente Leiden moet harder optreden tegen de bedrijven aan de Zoeter woudseweg die omwonenden ernstige overlast bezorgen. Raadsleden van alle politieke partijen hebben daar gisteravond bij de wethouder van ruimtelijke ordening, Waal, op aangedrongen. De wethouder zegde toe over de mogelijkheden om bedrijven aan te pakken voor de zomervakantie te zullen rapporteren. Leiden Volgens bewoners van de huizen aan de Zoeterwoudseweg is de huidige situatie bijna onleefbaar. "We worden ziek van de herrie", zei een bewoonster gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening. Vooral de aanwezige betonmortel- centrale zou omwonenden on aanvaardbare overlast bezorgen Wethouder Waal zei zich de gemis van de Zoeterwoudseweg bewoners goed te kunnen voor stellen maar geen toezegging te willen doen over een spoedige verplaatsing van de centrale naar het toekomstige industriegebied Roomburg. De gemeente wil over die bedrijfsverplaatsing wel onderhandelen met de directie van de betonmortelcentrale. "Maar", voegde Waal er aan toe, "dat gaat natuurlijk geld kosten, dus ik durf nog niets te beloven over de afloop". De commissieleden drongen er bij de wethouder op aan dat de ge meente op korte termijn maatre gelen zal nemen om de overlast voor de bewoners van de Zoeter woudseweg tegen te gaan. Be drijven die hun boekje te buiten gaan zouden op grond van de hinderwet of op grond van mi lieuwetgeving forse boetes moe ten worden opgelegd. Sommige raadsleden menen dat de ge meente er zelfs niet voor zou moeten terugschrikken om be drijven te sluiten. Wethouder Waal zei de sanctiemogelijkhe den van de gemeente, voor de zo mervakantie, op een rij te zuilen zetten. De commissieleden gingen gister avond unaniem akkoord met het nemen van een voorbereidings- besluit voor de Zoeterwoudse weg. Via het huidige bestem mingsplan zou de vestiging van nieuwe bedrijven, die zich vol gens de huidige inzichten niet in de nabijheid van een woonwijk zouden mogen vestigen, niet kunnen worden tegengegaan. Het nemen van een voorberei- dingsbesluit geeft de gemeente de mogelijkheid ongewenste be drijvigheid een halt toe roepen. Het besluit heeft evenwel geen consequenties voor de al geves tigde bedrijven. Wel kan voorko men worden dat de overlast van aanwezige bedrijven erger wordt. LEIDEN - De kans dat aan de Plesmanlaan in Leiden een meu belcentrum komt is toegenomen na het gesprek dat B en W van Leiden deze week hadden met de Beverwijkse meubelhande laar Stoutenbeek. Stoutenbeek zegt aan die plaats de voorkeur te geven waar het snelst gebouwd kan worden. Vermoedelijk is dat Leiden, omdat het bestemmings plan Leeuwenhoek de bouw van een meubelcentrum toelaat. Tot voor kort had Stoutenbeek een uitgesproken voorkeur voor Lei derdorp. Het Leiderdorpse bestemmings plan Elisabethhof ligt echter nog bij de provincie. Tegen het be stemmingsplan zijn bezwaren in gediend, die eerst afgehandeld moeten worden. De provincie heeft een ambtelijk werkgroep ingesteld, die aan het eind van deze maand advies uitbrengt over de meest gewenste plaats voor een grootschalig meubelza ken-complex in Zuid-Holland. Vervolgens wordt op 20 juni een hoorzitting gehouden, waarbij de bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan kunnen worden toegelicht. Volgens een woord voerder van de provincie is een definitief standpunt van Gede puteerde Staten pas te verwach- ten omstreeks 18 augustus, de datum waarop het een jaar gele den is dat het bestemmingsplan naar de provincie werd gestuurd. Het Leidse bestemmingsplan daar entegen heeft de goedkeuring van GS al gekregen. Het dealer- centrum van garagebedrijven dat daarin wordt genoemd, kan door B en W (dus zonder goed keuring door GS) worden gewij zigd in andere bedrijfsbestem- mingen. Er zijn in Leiden derhal ve geen planologische belemme ringen. Alleen de politieke wil van het gemeentebestuur is doorslaggevend. De meeste poli tieke partijen in de gemeente raad hebben zich tot nu toe "bij gebrek aan beter" achter de plan nen geschaard. Daarbij is onder meer de wens naar voren ge bracht dat Leidse meubelzaken een voorkeursrecht krijgen bij de vestiging in het meubelcen trum. "Een voorkeursrecht kunnen wij niet geven", zegt Stoutenbeek. "Wij zijn geen projectontwikke laar. Wij zijn een meubelzaak en willen allereerst zelf in het ge bouw. Daar willen we graag een aantal collega's bij hebben. Ik wil best met Leidse bedrijven praten, maar het moet wel aan vullend zijn op ons assortiment. Als het centrum wat dat betreft voor de consument optimaal is, dan is het ook commercieel ver antwoord. Er komen best Leidse of Leiderdorpse zaken in". Stou tenbeek zegt al jaren over een lijst van gegadigden te beschik ken, waar onder meer Mijnders (Leiderdorp), Sanders en Oister- wijk op voorkomen. Volgens Stoutenbeek is het voor barig om te zeggen dat er tussen Leiden en hem een akkoord is bereikt. "We zijn nog in onder handeling met de gemeente, maar er zijn goede mogelijkhe den. Het stuk grond is erg ge schikt". LEIDEN - De ondernemersvereni ging Haarlemmerstraat en om geving gaat 't Glippertje in ere herstellen, 't Glippertje was een soort treintje, dat in het begin van de jaren vijftig door de stad en de Leidse regio reed. Voor een bedrag van twee kwartjes kon men een rondrit door oud Leiden maken. Het treintje werd geëx ploiteerd door het Leidse ver voersbedrijf Van der Meer. "Elke Leidenaar van veertig jaar en ouder heeft er wel eens in geze ten", zegt P. van der Meer, een zoon van de toenmalige vervoer der. De oorspronkelijke wagen tjes 't Glippertje len't Glippertje 2 zijn inmiddels verloren ge gaan, maar de winkeliers van de Haarlemmer straat willen in elk geval het idee opnieuw opvatten. De winkeliers willen op donder dag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 maart een treintje van de par keerterreinen bij molen De Valk en het Ir. Driessenplein naar de Haarlemmerstraat laten rijden. Een gratis service aan het winke lend publiek. De ondernemers vereniging betaalt de kosten, 2500 gulden. Slaat het gratis openbaar vervoer aan, dan denkt de vereniging er over om het treintje in de toekomst vaker te laten rijden. De terugkeer van 't Glippertje maakt onderdeel uit van een aantal promotie-activiteiten, die de ondernemersvereniging rond het begin van de lente organi seert. Dat begint donderdag avond 22 maart met een straat parade door de muziekvereni ging Concordia. Die avond zal bovendien vanaf een dekschuit, gelegen in de Rijn bij de Hoog straat, een vuurwerk worden ontstoken. Het vuurwerk moet de Organisatiecomité in brief: LEIDEN Als er voortaan in Lei den vlooienmarkten mogen wor den georganiseerd, is dat de doodsteek voor de 'Rommel markt Sport in', het jaarlijkse evenement van (sportverenigin gen. Dit zegt het organisatieco mité van de rommelmarkt in een brief aan B en W. Particulieren willen in de Pieters kerk geregeld een vlooienmarkt gaan houden en directeur De Jong van de Groenoordhallen wil een organisator binnenhalen die hetzelfde een paar maal er jaar in dit complex op poten zal zetten. Als de gemeente tenmin ste toenstemming geeft. "Dit zal een regelrechte benadeling van het verenigingsleven zijn", schrijft secretaris Kwik in de brief. Op de Rommelmarkt Sport In, een jaarlijks evenement dat aanvankelijk in de ijshal werd gehouden en vorig jaar voor het eerst in de Groenoordhallen, bie den verenigingen spullen te koop aan die zij eerst zelf inza melen. De opbrengst gaat naar de clubkas. Maar niet alleen het verenigingsle ven zal de dupe worden van het toestaan van vlooienmarkten, voorspelt het comité: ook de vele rommelmarkten die worden ge houden door bijvoorbeeld buurt huizen en kerkgenootschappen zullen de gevolgen ondervinden. De particulier die nu nog zijn spullen ten behoeve van zo'n rommelmarkt afstaat, zal straks proberen ze op een vlooienmarkt zelf aan de man te brengten, ver wacht het comité. Kwik herinnert er in zijn brief aan dat het organisatiecomité van de Rommelmarkt Sport In twee jaar geleden zelf met het plan kwam om bijvoorbeeld drie maal per jaar een soort vlooienmarkt te houden in Leiden (ten bate van het verenigingsleven). "Op dat moment stootten wij op grote be zwaren van de zijde van de am bulante handel (de vereniging van marktkooplieden), er weerd ook gedreigd met bepaalde ac ties en op advies van de gemeen tepolitie hebben wij ons toen netjes teruggetrokken en ons plannetje noodgedwongen in de ijskast gezet". Daarom acht het Rommelmarkt Sport In-comité het onaanvaard baar als anderen nu wel een par ticuliere vlooienmarkt zouden mogen houden. "Wij kunnen een plan op tafel leggen dat zowel voor B en W als voor de ambu lante handel aanvaardbaar zal zijn". De Rommelmarkt Sport In wordt dit jaar in het weekeinde van 30 maart tot en met 1 april in de Groenoordhallen gehouden. Er hebben zich al 95 verenigingen voor ingeschreven. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bovenmeester (1) - Moet u wel eens een lintjes knippen of zo? - "Jazeker. Niet alleen lintjes knippen, maar ook wel eens paaltjes in de grond slaan". Karin en Jeroen hadden een tijd je geleden voor hun school krant een interview met burge meester Cees Goekoop. 'Komt u eens een keertje kijken op school', was hun slotvraag en daar had Goekoop best oren naar. Dus stond hij gistermor gen klokke tien voor de school deur van 'De Twee Sleutels' aan de Rijnsburgersingel. Toch een tikkeltje zenuwachtig maken de twee redacteuren hun opwachting. Goekoop wordt door Karin, die zich al een volleerd hostess toonde, direct meegetroond naar de le- rarenkamer waar koffie en zelf gemaakte koekjes het ijs moe ten breken. Schoolhoofd Schrikkema is pa raat om de vragen die de leer lingen boven de pet gaan te beantwoorden. Hij legt uit wat De Twee Sleutels voor school is (een LOM-school) en wat zo bijzonder is aan een Leer- en OpvoedingsMoeilijkheden- school. Veelvuldig valt daarbij het woord 'kindvriendelijk'. Schrikkema: "Er komen hier op onze school allerlei kinde ren met een ontwikkelingsach terstand. Dat kan tal van ver schillende oorzaken hebben. Emotionele problemen, woon omstandigheden, medische moeilijkheden, van alles". Binnen de kleine en dus 'kind vriendelijke' omgeving van De Twee Sleutels worden de leer lingen opgevangen en zoveel mogelijk klaargestoomd voor voortgezet onderwijs. Karin, voor wie het op de Floraschool 4n Oegstgeest allemaal iets te snel ging, mag het volgend jaar op de Mavo gaan proberen. Je roen, vroeger een opstandig knaapje, ontwikkelde zich in De Twee Sleutels tot een aan staand leerling van lager be roepsonderwijs. Goekoop knikt begrijpend: een neefje van hem zit op een LOM- school. Bovenmeester Goekoop in een kindervriendelij ke omgeving. Schoolhoofd Schrikkema en school krantredacteuren Jeroen en Karin maken de burgemeester LOM-wijs. (foto Holvast) Bovenmeester (2) Karin neemt na deze boven- en burgemeesterlij ke woorden het heft weer resoluut in han den en leidt haar en Jeroens gast met straffe hand naar het gedeelte waar de kleuters wor den opgevangen. Waar de sfeer van een vriendelijk dorps schooltje hangt. Wie 'De Twee Sleutels' alleen maar van pas seren kent, zou niet vermoe den welke gigantische ruimte er tussen singel en Schutters veld in gebruik is. Eén klasje heeft nog pauze, struint buiten rond en blijkt van autoriteitenvrees geen en kele last te hebben. Met de handjes stoer in de zij wordt het B en W-gevaarte tegemoet getreden. 'Ben jij de burge meester', heb jij een auto', hoe heet jij'?. Op de laatste vraag weet de minieme vragensteller zelf al een antwoord: "Kees". Na een bevestiging van de bur gemeester scheurt hij juichend weg. De lagere scholieren tonen meer 'respect', putten zelfs inspira tie uit het hoge bezoek. "Dat lukt nu net goed, waarschijn lijk omdat u kwam", prijst een juf één van haar leerlingen ten overstaan van Goekoop. Maar niet te lang gedraald, Karin wil naar het volgende lokaal. "Goh", laat één van de scholie ren zich daar ontvallen: "Ik had nog nooit een burgemees ter in het echt gezien". En dat blijkt zo in de praktijk al les mee te vallen. Vinden ook Kann en Jeroen, die in ander half uur Goekoop flink LOM- wijs hebben gemaakt. In de le- rarenkamer wordt voor de laat ste maal koffie geserveerd. Van de zelfgemaakte koekjes zijn alleen nog maar een paar kruimels over. Maar toen was het ijs ook allang gebroken. B.J. De Groenen Om de groene gemeente-ruimte wat beter te kunnen ordenen, installeert wethouder Cees Waal aanstaande maandagmid dag de commissie Alernatieve Onderhoudsmethoden Groen voorzieningen. Een clubje van groene ambtenaren en burgers dat de gemeenteraad moet ad viseren over alternatieve ont- groeningsvormen. Diezelfde gemeenteraad besloot vorig jaar om flink het bezuini gingsmes te zetten in de begro ting van de Plantsoenendienst, die tegenwoordig heel mo dieus Directie Groen heet. Om de 430.000 bezuinigingsgul dens te kunnen ophoesten, be sloten de plantsoenenwachters ingrijpende maatregelen te ne men: op ontbossing lijkende snoei-acties in bijvoorbeeld de Merenwijk en de aankondiging dat het gemeetelijke onkruid voortaan met gif zou worden bestreden. Hele volksstammen vielen ver volgens over Groen-directeur Jochemsen en zijn brigade heen. Jochemsen klopte ver volgens aan bij zijn baas Cees Waal. De wethouder van ruim telijke ordening staarde eens bedachtzaam naar het rook- pluimpje dat uit zijn pijp om- hoogkringelde om vervolgens een geniaal plan te lanceren: het installeren van een com missie waarin groen-ambtena- ren en critici uit de burgerij met elkaar mogen bekvechten over alternatieve onderhouds methoden die alles behalve geld mogen kosten. Acht leden telt de semi-gemeen- telijke commissie: de groen- ambtenaren Jochemsen, Cor net en Siebenga, milieu-ambte naar Harm Troost, financieel- ambtenaar Van der Malen, de Boskoopse groen-consulent Hageraat, bestuurder Van Diepen van de vereniging mi lieudefensie en de Merenwijk- se Betty Fernandez die in deze rubriek nogal van leer is ge trokken tegen de gifaanval die de Plantsoenendienst in ge dachte had. Gemeente-voorlichter Wim Is- sendonck meldt dat de com missie begint met het afleggen van een werkbezoek aan Gor- kum. "Om te kijken hoe ze de zaken daar aanpakken. Ik heb begrepen dat ze in Gorkum het onkruid met een brander te lijf zijn gegaan. Maar wat ik me daar precies bij voor moet stel len, weet ik niet". Waarschijnlijk dat ze in Gorkum helemóél geen groen meer heb ben. J.V. LEIDEN - De brandweer moest gisterochtend omstreeks kwart voor tien uitrukken om een brand in een woonwagen op een terreintje aan de Atjehstraat te blussen. De wagen brandde van binnen geheel uit Volgens de politie ontstond de brand ver moedelijk door een slecht func tionerende schoorsteen. De be woner, een 64-jarige man, was niet verzekerd tegen brand, al dus de politie. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend tussen tien en twaalf uur een radar-snelheids controle gehouden op de Lam- menschansweg. In totaal werden 589 auto's gecontroleerd; 34 re den er te snel. De hoogst geme ten snelheid: 93 kilometer. Op de Lammenschans weg mag men maximaal vijftig rijden. LEIDEN In een woning in het Neeltje van Zuytbrouckhof werd gisteravond omstreeks kwart voor zeven een man aangetroffen die vermoedelijk drie weken ge leden is overleden. De 57-jarige bewoner werd gevon den door een buurman. Afgaan de op de post en andere papieren kan volgens de politie worden geconcludeerd dat de 57-jarige al geruime tijd dood is. LEIDEN - Het Leidse zigeuneror kest Csardas speelt vrijdagavond in Aniba's Muziekkamer aan de Heerenstraat 1. Het orkest speelt een bonte mengeling van Oost- europese en Balkanmuziek. De aanvang van het concert is om 21.00 uur. 't Glippertje, zoals dat tot aan het begin van de jaren vijftig door Lei den en omgeving reed. Op de foto links stapt een uitgelaten schoolklas op het treintje. De foto onder laat 't Glippertje zien dat bij braderieën werd ingezet. Het rijdt hier van 't Gangetje naar de Bree- straat, nog compleet met tramrails. Op de achtergrond is nog net een deel van de Hooglandse kerk zicht baar. duizendpoot voorstellen, die de vereniging als symbool voert. Op zaterdag 24 maart wordt er op de Haarlemmerstraat een pomp geplaatst waaruit gratis limona de stroomt. Ook zullen clowns suikerspinnen uitdelen en ver rijst er een immens kippehok, waar gratis eieren gelegd en uit gedeeld. worden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3