c m De spelling op de helling? Opnieuw strijd nodig tegen 'proefboringen VS laten grondwet los op schoolgebed «kI29,» 250,- mb 1 ff 3 DAGEN HOTEL WEEK BUNGALOW DONDERDAG 15 MAART 1984 Meningen Het overgrote deel van de Nederlands-sprekenden krijgt de huidige spelling niet onder de knie, en dit vaak na jaren en jaren spellingsonderwijs. Hoofdschuldige is daarbij de werkwoordspelling. Van de rest is er niemand die zich nooit eens ver slikt in bijvoorbeeld een d/dt (word jij), een tussen- n (pereboom, perenboom gaard), of de voorkeur spelling (vacant, vakan tie). "Verbeter het onderricht op de scholen!", is de veelgehoorde uit spraak. Maar alle pogingen faal den tot nu toe, en moesten wel falen. De huidige schrijfwijze is zo ingewikkeld en inconsequent dat ze niet te leren is. "Vereenvoudiging van de spel- leing verarmt de taal!". Deze be wering kan niet kloppen: spel ling is niet de taal zelf, maar slechts de wéérgave van (gespro ken) taal. En zoals verkeerste kens logisch moeten zijn, moé ten spellingstekens dat ook. door Gerard van der Klugt "Door spellingshervorming wor den oudere teksten onleesbaar!" Is dat echt waar? Probeert u zelf eens. Wie kan lezen in de huidige spelling, kan in de regel na enke le minuten gewenning ook lezen in een andere spelling. Als oude re geschriften onleesbaar zijn, zijn ze dat door onbekende woor den of woordbetekenissen, door een andere zinsbouw, en vooral ook door andere zeden. Alle voorstanders van de huidige schrijfwijze, en alle voorgestelde opvolgers (zoals Spelling-85) houden nog zoveel ongewijzigd, dat de meeste woorden herken baar blijven, zeker in hun con text. Om te lezen in een andere spelling moet men alleen een psychologische drempel over. "Spellingwijziging doet een eeu wenoud cultureel goed teniet!". Wie dit zegt beseft niet dat er tot anderhalve eeuw geleden volle dige vrijheid van spellen was. Ie der schreef naar eigen inzicht. De huidige spelling is pas mid den vorige eeuw ontworpen door de heren De Vries en Te Winkel. Hoofdregel: schrijf volgens de beschaafde uitspraak. Maar zij onderscheidden nog drie andere regels: gelijkvormigheid (hond), analogie (wordt), afleiding (nou, nauw). Het zijn deze regels die de problemen gaven en geven. Al heel snel werd er om vereenvou diging gesmeekt. Sommige voor stellen daartoe haalden het in 1934; andere spelen spelen tot op de dag van vandaag een rol (heer lik). Voorstanders van vereenvoudi ging wijzen erop dat de emotio nele weerstand in 1934 dezelfde was als nu, en dat die weerstand geleidelijk verdween. Niemand zou nu "visch, zoo, leelijk" terug willen hebben. In 1954 verscheen het 'groene boekje' met daarin de beruchte voorkeurspelling. De situatie bleef onbevredigend. Dit leidde in 1969 tot de eindvoorstellen van een Nederlands-Belgische commisie. Daarin kwamen aan de orde: aanpassingen voor veel vreemde woorden (kado) en een aantal andere wijzigingen (-d i.p.v. -dt). De commissie ging lang niet ver genoeg volgens de 'Vereniging voor Wetensgappeli- ke Spelling' en de 'Aksie groep Spellingvereenvoudiging- 1972'. Zij kregen brede steun uit de on derwijswereld. Drie jaar lang hield het de gemoederen bezig. Voor- en tegenstanders in Neder land en Vlaanderen bestookten elkaar. Wijziging van de spellingswet leek er aan te komen. Maar een kabi netscrisis doorkruiste alles. Alle voorstellen verdwenen in een diepe la. De Aksiegroep hief zichzelf op in 1972. De oliecrisis kwam; de toenemende recessie eiste alle aandacht op. Maar de VWS ging binnenskamers door. Uit de grote weerstand te gen haar vergaande spellingplan nen werd lering getrokken. Van uit de vraag "Wat zijn de grootste struikelblokken in het onder wijs?" ontstond 'Spelling-85'. De meest in het oog springende veranderingen in Spelling-85 zijn de vereenvoudiging van de werkwoordsvormen (wort, ge- hoort, ik prate, het huis brande), en de vernederlandsing van de bastaardwoorden (bebie, joggert, kompjoeter). Verder altijd g in plaats van ch, altijd eind-p, altijd eind-t (gaos, hep, hont). Overbo dige letters zijn geschrapt (knièn, zeén, twede, vrou, tuis, niew, er- tesoep, lewekooi, amtelik, tra- gies). Het komt erop neer dat de regels van de gelijkvormigheid en ana logie nagenoeg uit ons spelling systeem zouden verdwijnen. Wat betreft de afleiding blijven dan helaas nog drie echte problemen over: ei/ij (peil - pijl), au/ou, en i/ie (liter - gieter). Maar de vereni ging is van mening dat zo een zo groot mogelijke verbetering is bereikt met gemiddeld maar één verandering op acht woorden. Meervoud "Als we hont en hep schrijven, gaan alle kinderen ook honten en heppen zeggen en schrijven!" Niks daarvan. De kinderen we ten allang dat het honden en heb ben is voordat ze leren spellen. En kijk eens naar z en v. We schrijven altijd -s en -f op het eind: doos, raaf, ook al spreken we z en v uit in: dozen, raven. En de kinderen weten toch ook dat het meervoud van dak daken is en niet dakken, en van stad ste den. "Je mag woorden uit een vreemde taal niet zo maar op z'n Hollands gaan schrijven!" Waarom niet? Wjj hebben dat altijd al gedaan. Heel veel van onze woorden schat komt uit andere talen en is gewoon vernederlandst (papier, school, schrijven, kaas, molen, tulp, krant, biefstuk, foto, ritme). En andere talen veranderen onze woorden weer (wagon van het Nederlandse wagen; mannequin van het Vlaamse manneke). Wat is er dan tegen 'klup, sirkus', en zovoorts? De naam 'Spelling-85' is gekozen omdat in augustus 1985 de nieu we basisschool van start gaat. Daarin zijn kleuter- en lager on derwijs samengevoegd. Een mooi moment om samen met an dere omschakelingen die van de spelling mee te nemen. Als de overheid het slim aanpakt, hoeft de spellingwijziging maar een paar miljoen te kosten. Het is voldoende als aan ambtenaren en op de scholen de nieuwe spel ling wordt toegestaan (niet ver plicht). Het is echt niet nodig alle leer- en leesboeken in de nieuwe schrijf wijze om te zetten. Er kan vol staan worden met een paar boek jes in de eenvoudige spelling voor het beginnend schrijf- en leesonderwijs, en verder met wat folders en gidsjes. De rest kan la ter komen. Leerlingen die al heb ben leren schrijven en lezen in de oude spelling, moeten kunnen kiezen. Geen dwang Trouwens, als u geen ambtenaar in functie bent of in het onderwijs zit, bent u volkomen vrij om wat voor spelling dan ook te gebrui ken. Er is geen wet die u kan dwingen. Dus wie na een spel lingwijziging de oude schrijfwij ze wil blijven volgen, mag dat. Wie nu in Spelling-85 wil schrij ven, mag dat ook, ook in brieven naar overheidsinstanties: hoe meer er in eenvoudiger spelling verschijnt, hoe groter de druk op de overheid wordt. Een dezer dagen wordt aan de Ka mer en de regering het verzoek gericht Spelling-85 toe te laten. Het is te hopen dat onze bestuur ders, tussen koopkracht en kruisraket in, de tijd en wijsheid "zullen vinden voor een kleine aanvulling van de spellingwet, want om meer gaat het niet. De kinderen van nu en later zullen hun dankbaar zijn. (De auteur, die in Leiden woont, is be stuurslid van de Vereniging voor Wetensgappelike Spelling). In de Tweede Kamer tekent zich een meerderheid af voor het slaan van proefboringen in een noordelijke zoutkoepel, waar mee zou moeten worden nage gaan of die steenzoutformatie kan dienen voor het definitief opbergen van het radioactieve kernsplytingsafval. door Kees Wiese Er ligt daarvoor nog wel geen voor stel van het kabinet—Lubbers, maar het CDA heeft natuurlijk niet voor niets laten weten voor stander van proefboringen te zijn; de WD enklein rechts' wa ren dat altijd al en een regerings voorstel is eind dit jaar te ver wachten. Het is een ontwikke ling die in het Noorden terecht ernstige verontrusting wekt. Uit de mededelingen van het CDA blijkt, dat men althans in die kring absoluut niet (meer) weet waarover het gaat. Uit een uiterst dom commentaar in De Volkskrant blijkt hetzelfde. „Verbieden van onderzoek is al tijd slecht, en zeker verwerpelijk als het wordt ingegeven door po litieke lafheid. Alleen dit soort onderzoek kan een definitief ant woord geven op de vraag of het opbergen van kernafval in een zoutmijn in Nederland verant woord is. Blijkt dat niet het ge val, dan zal er met spoed naar een andere oplossing moeten worden gezocht. De tijd begint te dringen", aldus het Volkskrant- commentaar. Uitlatingen als deze, die ook in het CDA, in de VVD, bij het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) en in kringen van ingenieurs te horen zijn, ge ven aan dat de hele strijd uit de jaren '70 om proefboringen te voorkomen moet worden her haald. Met herhaling van alle ar gumenten, die nooit zijn weer legd, inmiddels kennelijk zyn vergeten en alleen aan kracht hebben ingeboet omdat zij niet meer nieuw zijn. Eisen Zo spreekt men nog steeds van .proefboringen', soortgelijk aan proefboringen voor het opsporen van olie en gas. Het gaat echter niet om zulk onderzoek: men weet immers niet wat men pre cies wil vinden. Weliswaar is - op basis van veel te weinig wetenschappelijk onder- oek in het laboratorium - in de jaren '70 een aantal criteria gefor muleerd (en door de Tweede Ka mer geaccepteerd nadat zij van althans een aantal vaagheden waren ontdaan), waaraan een zoutkoepel minimaal zou moe ten voldoen om als opslagplaats voor kernsplijtingsafval in aan merking te kunnen komen. Maar de Rijks Geologische Dienst heeft inmiddels vastgesteld, dat geen van de Nederlandse zout- koepels aan die eisen voldoet. Er is inmiddels meer (laborato rium—)onderzoek uitgevoerd of nog in uitvoering. Van ECN, van geologen als prof. dr. Zwart van het Instituut voor Aardweten schappen van de Utrechtse uni versiteit en van de vaste-stoffy- sicus dr. Den Hartog van de Gro ninger universiteit. ECN voerde vooral technisch on derzoek uit: daar is al jaren gele den beslist dat het dumpen van atoomafval in een zoutkoepel goed is. De geologen en natuur kundigen onderzochten juist de eigenschappen van het steenzout „De muur van scheiding tussen kerk en staat", schreef de presi dent van het Amerikaanse Op perste Gerechtshof, Warren Bur ger, vorige week, „is nuttige beeldspraak, maar een niet ge heel nauwkeurige omschrijving van de praktische aspecten van de betrekkingen zoals die in feite bestaan". Vanwege die opinie staat nu vast dat het niet in strijd is met de Amerikaanse grond wet, als de kleine stad Pawtucket in de staat Rhode Island tegen door Henk Kolb het jaareinde op openbaar ter rein een kersttafereel inricht. Want zo'n gemeentelijk stalletje, vindt het Hof met vijf stemmen vóór en vier tegen, beschrijft de historische oorsprong van het christendom en is geen propa ganda voor religie. In de VS wordt de grondwet vrij wel dagelijks tot in al zijn uithoe ken beproefd vanwege minder heden die voor hun recht vrezen. Toch zou deze juridische vinger oefening nauwelijks meer aan dacht hebben getrokken dan in een glimlach valt uit te drukken, ware het niet dat de natie zich over de scheiding van kerk en staat momenteel buitengewoon opwindt. Inzet van de controver se is een ontwerp voor een amen dement op de grondwet, dat ge bed op de openbare scholen op nieuw wil toelaten, nadat het Op perste Gerechtshof dit 22 jaar ge leden in strijd verklaarde met de constitutie. President Reagan heeft zich per soonlijk aan de spits gesteld van een conservatieve stroming, die met krachtige bijstand van de te levisie-evangelisten en hun paro chies op afstand het algemeen, openbaar onderwijs met gebed op te sieren. Tussen voor- en tegenstanders loopt een scherpe scheidslijn, dwars door politieke partijen en religie. Aangevuurd door het rumoer van naderende verkiezingen riep Reagan voor het front van de Na tionale Vergadering van Evange listen met bijna trillende onder lip: „Is er niet iets volslagen in de war geraakt, als die prachtige grondwet van ons wordt ingeroe pen om nazi's en leden van de Ku Klux Klan toe te staan op open baar eigendom te marcheren, maar men meent dat hij onze kinderen weerhoudt van bijbel studie of het uitspreken van een simpel gebed in hun scholen?" Het een heeft weinig met het an der te maken, maar een meerder heid van het Amerikaanse volk wijst het vrijwillige schoolgebed niet af. Cartoon Niemand heeft vooralsnog kunnen bedenken hoe de logistieke moeilijkheden kunnen worden opgelost, die zouden voort vloeien uit de rijke variatie in re ligieuze belevenis die het Ameri kaans geestelijk leven bepaalt. Een cartoonist laat een onderwij zeres zeggen: „Goede morgen klas, in het schoolgebed van van daag komt de zeer eerwaarde H. C. Burnett eerst aan de beurt, ge volgd door aartsbisschop O'Brien, gevolgd door rabbi Goldberg, gevolgd door de Dalai Lama, gevolgd door Haba Ba Ha- ba de Verlichte, gevolgd door ayatollah Chomeini, gevolgd door de middagpauze". De klok aan de muur staat vermanend op De argumentaties vóór en tegen getuigen evenzeer van onver zoenlijke eenvoud („Ik, als jood zal toch niet gedogen dat een Arabier op een openbare school voor mijn kind staat te bidden"), als van inspanningen om op ho ger niveau de grenzen van to lerantie te bepalen. Het beroem de eerste amendement op de grondwet (van 1791), dat onder meer ook vrijheid van menings uiting en persvrijheid vastlegt, is duidelijk: „Het Congres zal geen wet maken aangaande het instel len van een godsdienst of het verbieden van de vrije uitoefe ning ervan". De doctrines die in deze tekst ver pakt liggen, moesten op den duur wel met elkaar in conflict raken, omdat onvermijdelijk de vraag aan de orde zou komen waar overheidsbemoeienis met de vrije uitoefening van een godsdienst overgaat in ontoelaat bare hulp. (Toen de paus op be zoek was moest de r.k. kerk uit eigen zak betalen voor de plat forms - politiebewaking viel on der handhaving van de openbare orde.) De rechtspraak is van lieverlee in de marge tussen staat en religie steeds meer gaan toelaten dat dit dilemma wordt vermeden. Het is nu de prooi geworden van zelo ten en de politieke instincten van een president, die terugkeer naar de beproefde waarden van ge loof, familie en arbeid aanbeveelt om daarmee de deur open te bre ken naar de stemmen van het zeer grote deel van de Ameri kaanse bevolking in welks leven de religie een wezenlijke en vaak doorslaggevende rol speelt. Bij een Gallup-onderzoek bleek dat 35 procent van de Amerika nen zijn politieke opinies, méér dan vijf jaar geleden, grondt op religieuze overwegingen, terwijl 54 procent meent dat geloof het antwoord kan bieden voor alle of althans de meeste problemen van dit moment. Veertig procent van de Amerikanen gaat eens per week naar een godshuis. Tegenstellingen Afgezien van het verbale misbaar Reagan: aan de spits van een conservatieve stroming. en de parlementaire manoeuvres waarmee in de Senaat om gebed op de openbare scholen wordt gestreden, onthullen de uit kran ten geplukte meningen van theo logen, sociologen, historici, poli tici en juristen hoe scherp de te genstellingen zyn: - Amerikanen vinden het moeilijk te bevatten dat de vrijheid om niet te geloven of zelfs tegen reli gie te spreken in de grondwet ook wordt gegarandeerd. Naar mate mensen zich sterker identi ficeren met hun religie, zijn zij minder tolerant ten opzichte van andere burgerlijke vrijheden, of die nu vrijheid van meningsui ting betreffen of de rechten van homoseksuelen. Reagans pogin gen om de natie een morele of re ligieuze maatstaf op te dringen, bedreigen de tolerantie in Ameri ka. Niet alleen maken de mensen zich zorgen over het feit dat religie een steeds afnemende rol speelt in het leven, zij vinden ook dat de overheid en de rechtspraak daaraan bijdragen. - Het op deze wijze binnenhalen van religie in een politieke cam pagne is opruiend en zaait node loos tweedracht. Dit wil niet zeg gen dat religie en politiek volle dige gescheiden zijn. Dat kun nen zij niet zijn, noch zijn zij dat ooit geweest. - Het Amerikaanse experiment is nog steeds een experiment Na meer dan 200 jaar is Amerika nog niet verder gevorderd bij het vin den van een antwoord op de vraag hoe het religieuze en het burgerlijke bestaan van mensen met elkaar in verband moeten worden gebracht dan in de da gen van Thomas Jefferson. - Het valt te betwijfelen of een amendement op de grondwet wel de goede weg is om het vraagstuk van schoolgebed of daarboven uitgaand nationale waarden, te benaderen. Maar ook de president heeft vrijheid van spreken. Hij boort een groot ge voel van wanhoop in het land aan en het gevoelen dat christe lijke waarden deel uitmaken van de oplossing. Ruzies Bij dat al moet worden betwijfeld of de Senaat wel de beoogde twee-derde meerderheid kan op brengen om een amendement overeind te houden. Bij wijze van middenweg ligt nu al een voorstel ter tafel dat ieder kind Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs en de gevolgen van het erin op bergen van het radioactieve, hit te afstralende materiaal. Zij keken naar de vervorming van de zoutkristallen onder invloed van hitte, druk en vocht en naar de schade aan die kristallen door radioactieve staling (explosiege vaar). Zij wijzen op grond van hun onderzoek het gebruik van steenzout voor het opbergen van dit radioactieve afval af. Verschil van inzicht Er behoeven dus geen proefborin gen te worden geslagen. Vast staat ook zonder proefboringen, dat de zoutkoepels niet aan de eerder vastgestelde eisen vol doen; nieuwe eisen zijn niet ge formuleerd. Vast staat ook, dat er wetenschap pelijk groot verschil van inzicht bestaat over de vraag of kerns plijtingsafval wel in steenzout- formaties kan worden opgebor gen. De aard van dit meningsver schil is zodanig, dat het resultaat van eventuele proefboringen daarop geen invloed kan hebben. Het gaat ook juridisch (Mijnwet) niet om .proefboringen', maar om een begin van uitvoering van het terecht omstreden plan radioactief afval in een zoutkoe pel op te slaan en van het Noor den de nucleaire vuilnisbelt van West-Europa te maken. De eerste twee diepe boringen zijn de aanzet voor de twee geplande mijnschachten, van waaruit gale rijen moeten worden geboord. Al lang geleden is toegegeven, dat de ingewikkelde structuur van een zoutkoepel pas enigszins in kaart kan worden gebracht door onderzoek van die galerijen. Blijkt die structuur tijdens de bouw van de mijn toch ongunsti ger dan de technici dachten, dan is dat alleen nog van invloed op de mijnbouwkundige vormge ving. Is er eenmaal een mijn in het zout, dan zal men die voor opslag van het afval gebruiken ondanks we tenschappelijk gefundeerde be zwaren. Dan is er al te veel geld en tijd in geïnvesteerd om nog te rug te kunnen. Door nu niet te luisteren naar de wetenschappelijke argumenten tegen het opbergen van radioac tief afval in steenzout en via zo genoemde proefboringen met de bouw van een afvalmijn te begin nen, stelt men het Noorden straks voor voldongen feiten. (De auteur Is redacteur bij het Nieuws blad van het Noorden, dat net als on ze krant is aangesloten bij de Ge meenschappelijke Persdienst). ADVERTENTIE i ■■wron SE 1 1 voorjaarsvakanties: l op school maar voor zichzelf in stilte wil laten bidden naar het gebekt is. En als het toch hard-op moet, dan mogen kinderen die niet mee willen doen, zich ver wijderen. Kortom, er liggen ele menten gereed voor grote ruzies en verwijdering tussen kinderen onderling, tussen ouders en kin deren, tussen geloofsgemeen schappen. Een senator schreef: „God is niet afhankelijk van het gerechtshof of van het Congres. Je kunt in een klas dingen verbieden - kauwgom bijvoorbeeld. Maar God is geen kauwgom". Iemand anders: „Bidden op school is een hobby van mensen die te vreten hebben". Het is een gebed zon der eind. (De auteur Is correspondent voor on der meer onze krant In de Verenigde Staten). Texel. Maar 20 minuten varen en toch heel anders. Een ideaal vakantie-eiland, 't Hele jaar door. En nu profiteert u van speciale voorjaarstarieven. Kijk naar de voorbeelden. En vraag ook de gratis Hotel- of bungalowgids aan. Middenklasse hotel. Op basis van volpension ind. bootvervoer. U kunt kiezen uit diverse bungalow typen. Ook met extra kortingen, zoals GRATIS bootvervoer. ALV.A.F Inlichtingen en boekingen- VW Texel. Postbus 3 f. .1 1790 AA Den Burg |YXi Tel. 02220-4741 WÜM JMerweguveigaii 2EÏ

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19