Fokken van beverratten kan plaag veroorzaken Porsche, symbool van welvaart en status Indonesische predikanten naar Nederland Het persoonlijke speelgoed, dat iedere man zich wenst Vergelijldng met muskusrat treffend DONDERDAG 15 MAART 1984 Varia PAGINA 17 vliegen acht personen (bij Rotterdam) Straatsburg), i neer, voor de den". gezelschap van in Zestienhoven lar Entzheim (bij één dag op en 6120 gul- r Straatsburg via de gewone lijndienst gulden per persoon, zodat je niet alleen een hoop tijd (is geld), maar ook nog eens 936 gulden uitspaart". ,Maar dan toch alleen als de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, drs. Jaap Scherpen- huizen, voor het overhandigen van de eerste postzegel gewijd aan de Europese verkiezingen, een cortège van zeven man (mJv) meeneemt...". Zestienhoven bleek een vliegveld met de allure van Schiphol, alleen veel kleiner. Maar wel alles net echt. Dat mag ook wel, want blij- kens het gastenboek in de VIP-room dat daar al zo'n tien jaar ligt, wordt dit vliegveld niet alleen door de gewone man gebruikt, maar ook door 'Neelie Smit-Kroes', en 'Anita Keating, wife of Australian Trea surer(die kende haar plaats ten minste!), de popgroep ABBA, de vi- ce-admiraal van de Peruaanse vloot (Peru ligt wel degelijk aan de Grote Oceaan), minister Max van der Stoel (die als ik de handteke ning mag geloven daarin een stoel heeft verwerkt), en 'H. H. Sheikh Sagr Bin Mohammed Bin Salem Al Qasimi, Ruler of Ras al Khaima', een sheikdom dat geen van mijn prominente naslagwerken ver mocht te herontdekken. Hoe een voudig stak daar niet 'Jul, konin gin der Nederlanden' bij af! Wist u dat zo'n VIP-room behalve een eigen WC ook een douche heeft? „U zegt het maar als u wilt vertrek ken", zei de piloot, want als met de staatssecretaris meechartert, ben je niet gebonden aan exacte, met de rest van de wereld gecoördineerde opstijg- en neerstorttijden. Je doet maar zo'n beetje. We kregen ook voorrang van de verkeerstoren, en mochten gewoon rechtdoor vliegen en al dielussen afsteken die de vliegtuigen van de gewone man in acht moeten nemen. Ik heb altijd gedacht dat zo'n Cessna Citation, waarmee zakenlieden, politieke ge zelschapjes en rijke stinkerds van Hot naar Haar vliegen, de luxe en ruimte bood van een Koninklijke Spoorwegcoupé, maar het tegen deel bleek waar. Je stapt zo'n Cess na Citation niet binnen, je kruipt erin, wat zeg ik: je trekt hem aan, zoals een windsurfer zijn water dichte huid aantrekt. Je kunt wel rechtop zitten in zo'n Cessna, maar niet rechtop staan. Langs beide wanden zijn vier stoelen aange bracht, achter elkaar. Je zit twee aan twee tegenover elkaar, knie aan knie, en de voeten om en om naast elkaar: eerst jouw linkervoet, dan de rechtervoet van je over buurman, dan jouw rechtervoet, en dan zijn linkervoet. Als je als vrouw tegenover een man zit in zo'n Cessna, raak je onvermijdelijk zwanger. Het gangpaadje tussen de stoelen is zo smal, dat je er zijde ling door moet stommelen, je voor ste voet verzettend, je achterste voet bijhalend wantje benen kunnen el kaar niet passeren. Heen vlogen we met ons zevenen, Bert Bommels van Het Parool die bij de voorste vier was gaan zitten kreeg toen het ver zoek achterin te gaan zitten 'voor het evenwicht'. Achterin was nog een stoeltje voor dé stoelgang, met daar tegenover een kastje waaruit op schaal de hapjes kwamen: klei ne boterhammetjes, twee bonbons. Tussen de rugleuningen van twee stoelen was een laadje uitgespaard voor frisdrankblikjes en wijnfles sen. Als in een caravan was elke centimeter ruimte nuttig gemaakt. Toch vlogen we op de lang niet mal se hoogte van 11.000 meter! De babylonische spraakverwar ring in het Europese parlement, die de helft van het budget schijnt op te slorpen, leidt tot verwijsbordjes waarop in de zeven voertalen staat: Restaurant, Restaurant, ES- TIATORIO, Restaurant, Restau rant, Ristorante, Restaurant. Wil je als Nederlandse afgevaardigde weten welk restaurant voor jou be doeld is, dan kun je het bordje er naast raadplegen, waarop in de zelfde volgorde vermeld wordt: Medlemsbygning, Abgeordnetenge- baude, KTIRIO BOYLEYTON, Membres Building, Batiment des Parlementaires, Palazzo dei Par- lamentari, Gebouw van de Af gevaardigden. Bij elke vergade ring zitten minimaal 14 vertalers, de Engelse afgevaardigden zeggen dat er altijd twee keer om hun grapjes gelachen wordt: eerst door de Engelstaligen, even later door de oorknoptoehoorders. Toen een Ne derlandse afgevaardigde over een Frans voorstel opmerkte dat er een addertje onder het gras stak, sprong een Fransman voortijd op en riep: „U bent zelf een adder Bij STUTTGART (GPD) - Een Porsche is zo iets als een nertsmantel. Die dient er ook niet in de eerste plaats voor om te gen de kou te beschermen. Zo is een Porsche-sportauto niet in de eerste plaats vervoermiddel, maar statussym bool of speelgoed. De koop van een Por sche, aldus de filosofie van Porsche- chef Peter Schutz, is geen rationele be slissing. Hier spreekt het gevoel voor een produkt, dat „nuchter bezien, ge heel overbodig is". Daar zit wat in. Want in de Verenigde Sta ten bijvoorbeeld, waar vorig jaar de helft van de 45.000 geproduceerde Por ches naar toe ging, mogen de met vele paardekrachten uitgeruste sportwagens bijna overal niet harder dan 60 mijl rij den. Dat is toch net zo iets als een Arabi sche volbloed mee laten doen aan het ringsteken op koninginnedag. Maar een Porsche is geen gewone auto, zegt de heer Reichert van de afdeling public relations bijna eerbiedig in de ontvangstzaal van de familie-onderne ming. Vandaar dat de Westduitse sport auto's eigenlijk ook niet concurreren met andere auto's - laat staan met de goedkope Japanse sportmodellen - maar veel meer met vakantiehuizen, of jachten, of met diamanten afgezette Ro- lex-horloges, of met een paar nertsman tels. En waarom ook niet, want een beetje Por sche met een paar extra's kost toch al gauw zo'n 70.000 tot 80.000 mark. De kleinste sportwagen ter wereld, de Por sche 911 Turbo, is tevens de duurste: ruim 105.000 mark. Het op 31 juli van het vorig jaar afgesloten boekjaar 1982-1983 was voor de Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG in Stuttgart-Zuffen- hausen het beste in de ruim 50-jarige ge schiedenis van de sportwagenfabrikant. De totale omzet was ten opzichte van het jaar daarvoor met 43 procent gestegen tot 2,13 miljard mark. De winst bedroeg ongeveer 70 miljoen mark, bijna een verdubbeling van de winst in het voor gaande boekjaar. Het aantal medewer kers was met 610 gestegen tot 5882. In een tijd, die niet direct gekenmerkt wordt door juichende berichten uit het bedrijfsleven, gaat het Porsche meer dan goed. Nu was 1983 voor de hele Duitse automobielindustrie succesvol: het op drie na beste jaar van na de oor log, maar de kleine Porsche-fabriek vormde daarop zelfs een uitzondering. Hoe komt dat? De antwoorden van de persman van de firma liggen voor de hand: zeer goede sportwagens, constante modellen, hoge inruilwaarde, de fabriek voldoet aan alle persoonlijke wensen („Bijna geen enke le Porsche is gelijk aan een andere"). Dat laatste kan omdat de auto's^ uit Stuttgart voor het grootste deel mei de hand worden gemaakt, robots zijn in de fabricage-ruimten niet aanwezig. Roze Zo hoefde een klant van de Amerikaanse westkust, die een roze schoen van zijn vrouw naar Zuffenhausen had opge stuurd en de wens had geuit dat de door hem bestelde Porsche precies in die kleur werd gelakt, niet te worden teleur gesteld. Net zoals de bezorgde moeder die uit Texas opbelde met allerlei wen sen voor de auto die haar in Europa stu derende dochter cadeau krijgt. En de man die wel de uiterlijke kenmerken van het turbo-model, maar niet de veel duurdere motor wil hebben, wordt ook tevreden gesteld. Toen de huidige Porsche-baas, de in Duitsland geboren Amerikaan Peter Schutz, begin 1981 de aan de kant gezet te Ernst Fuhrmann opvolgde, gaf hij het devies uit dat de toekomst van Porsche alleen maar in „meer exclusiviteit en technologie" te zoeken is. Schutz, die zichzelf vooral beschouwt als marke ting-specialist en naar eigen zeggen aan vankelijk niets van het sportwagenbe- drijf afwist, heeft kennelijk goed ge gokt. Sinds 1981 werd de omzet verdubbeld. Die bedraagt nu meer dan twee miljard mark. De produktiecapaciteit van de onderneming wordt ten volle benut. Vo rig jaar werden 45.000 sportauto's ver kocht, dat moeten er dit jaar 48.000 wor den. Porsche-klanten moeten gemid deld minstens zes maanden op hun auto wachten. In Amerika heeft Porsche mede zoveel verdiend omdat de dollarkoers zo hoog was en in feite nog steeds is. Maar meer nog dan aan „economische" factoren lijkt het aan „psychologische" factoren te danken dat de Porsches zo goed ver kopen. „Wie in een Porsche rijdt, is ie mand", wordt in Stuttgart gezegd. door Hans Amesz Die gedachte wordt krachtig bevorderd door de reclamemensen van het familie bedrijf- Porsche steekt veel geld in het ontwikkelingscentrum Weissach bij Stuttgart, waar in 1980 circa 1000 techni ci en ingenieurs werkten en in 1985 da gelijks 2000 mensen werkzaam zullen zijn. Daar wordt de basis gelegd voor de grote successen van Porsche in het race- en renwagencircuit. En uiteraard straalt veel glans daarvan af op de „eenvoudi ge" Porsche-ryder. Sinds 33 jaar bestaat het blad „Christop- horus", een tweemaandelijks tijdschrift voor de vrienden van het Huis Porsche. Daarin de rubriek: „Wij rijden Porsche" met de waarschijnlijk meest prominen te Porsche-kopers van de laatste tijd, compleet met foto's van onveranderd stralende discjockeys, tennisazen, voet balhelden, uitgevers, artsen, directeu- Het blad bevat ook mededelingen over de talloze Porsche-clubs in de hele wereld, die internationale ski-weekeinden, ten- auto's aan de man of de vrouw brengen en de nu nog bestaande 323 verkoop punten met VW opheffen. s- en golftoernooien, rally's, parades De gedupeerden hebben inmiddels op i oude modellen, grill-partijen, veilig heidscursussen enz. organiseren. „Ie dereen vindt het prettig om in een Por sche te rijden", zegt perswoordvoerder Reichert. Naar aanleiding van de 75e verjaardag van dr. Ferry Porsche, zoon van de oprichter Ferdinand en huidige voorzitter van de raad van commissarissen, was er een grote demonstratie met maar liefst dui zend wagens in Stuttgart. Reichert ven tileert ook opmerkingen als: „Het is toch de wens van iedere man om, zij het maar een keer in zijn leven, in een Por sche te rijden". "Slakkegang" De verslaggever krijgt drie sleuteltjes, die die vermeende wens bij de modellen 911, 928 en 944 kunnen vervullen. Ze- Nazi-Hik rtaiifn'c riiHpn als ppti fripter. straffe van vele tientallen miljoenen marken geklaagd. Maar Schutz lijkt daar niet erg van onder de indruk. Zijn argument: „Porsche is nu eenmaal geen massa-produkt". De potentiële klant moet niet met argumenten worden overtuigd - de reclame moet gevoelens wekken". Het familiebedrijf Porsche bestaat sinds 1931. Als gevolg van de economische krach in Amerika ging de Oostenrijkse Bodenkreditanstalt failliet Die bank was de belangrijkste financier van de beroemde autofabrikant Steyr, waarvan dr. B. C. Ferdinand Porsche hoofdcon structeur was. Porsche moest weg en ging naar Stuttgart, waar hij vroeger als technisch directeur van Daimler Benz had gewerkt. ker, de sportauto's rijden als een gieter, op de drukke autoweg van Stutt- Op 25 april werd zijn firma onder de naanT „Dr. Ing. h.c. F. Porsche Gmbh, Con- gart richting Heilbronn durf ik niet har der dan 160 km per uur, een soort „slak kegang" voor een Porsche waarvan al leen al de bestuurdersstoel zo is gecon strueerd dat je bijna automatisch gas geeft. En bij het al twintig jaar bestaan de, beproefde 911-model, de „echte" structie en Advies voor motoren to's" in het handelsregister opgenomen. Ferdinand Porsche ontwierp tijdens het nazi-rijk naast de beroemde VM-kever ook vliegtuigmotoren, tanks en ander oorlogsmateriaal. Porsche, staat zo'n druk op het debraye- In de autobiografie van zijn ringspedaal dat ik in eerste instantie de sportauto als een kikker laat bewegen. Maar, inderdaad, er is sprake van een exclusieve gebeurtenis. Exclusiviteit, daar kan de sportwagenfir ma niet genoeg van hebben. Volgens di recteur Peter Schutz is er vooral ook een verkoop- en service-organisatie noodzakelijk, die net zo exclusief is als het produkt. Onlangs heeft Porsche daarom in de Verenigde Staten het con tract met de VW-dochter opgezegd. De Stuttgarter onderneming wil zelf haar Ferry staat dat de oude Porsche, bekleed met de titel professor, tot „een van de hoog uit een half dozijn mannen irs heel Duitsland behoorde, die het konden wa gen vrij en open tegen Hitier te praten". Ferdinand Porsche werd na de oorlog 22 maanden gevangen gehouden. Hij kwam vrij in 1947 en overleed in januari 1951. Porsche, nog altijd in familiebezit, is nu met ruim 5800 medewerkers de kleinste autoproducent van de Bondsre publiek, maar de grootste sportwagen- specialist ter wereld. Het fokken van beverratten door particulieren, de nieuwste cri sisrage, heeft mogelijk onple zierige bijverschijnselen. De pelsdieren kunnen uitbreken uit hun vaak primitieve behui zing. Het is evenmin uitgeslo ten dat de fokkers de beesten zelf loslaten, als het hun dan toch duidelijk wordt dat de op brengsten niet lonen. Een nieuwe beverratplaag ligt in het verschiet. De overheid zit op een dergelijke plaag niet te wachten. Jaarlijks wordt al ruim 12 miljoen gul den uitgegeven aan de bestrij ding van de muskusrat. Het lijkt niet veel te helpen. Elk jaar vangen de speciale jagers weer meer muskusratten. Vo rig jaar kwamen 214.000 exem plaren in de vallen en klem- De muskusrat is het bekendste voorbeeld van een pelsdier dat kon uitgroeien tot een plaag, nadat het voor de bontproduk- tie was mislukt. De rat was in de jaren twintig uit Canada in België en Frankrijk ingevoerd voor de fokkerij. De vacht bleek toch niet geschikt voor de handel. Veel fokkers lieten hun mislukkelingen los. De muskusrat kwam in een mi lieu, waarin natuurlijke vijan den van hem niet aanwezig wa ren. Hij kon zich naar hartelust vermeerderen en zich over heel Europa verspreiden. Eén vrouwtje werpt een twintigtal jongen per jaar. Dat liep dus snel op. De rat is uitermate schadelijk omdat hij dijken en andere waterkeringen onder graaft. Konijnenplaag Een soortgelijk voorbeeld van een falende bontfokkerij speel de zich in de jaren dertig af in Zeeland. Het thuisfokken van konijnen was toen erg popu lair. De afname van de gefokte konijnen stokte op een gege ven moment ondanks allerlei garanties, en de teleurgestelde kwekers gaven hun beesten de vrijheid. Gevolg: een konijnen- plaag. Nu is er weer een opleving onder particulieren om thuis pelsdie ren te fokken. In schuurtjes en lege kamertjes worden vooral chinchilla's en beverratten ge houden. Omdat het volgens het Anti-bontcomité een wind handel betreft, wordt gevreesd voor een nieuwe beverrat plaag. Vrijgelaten chinchilla's hebben in het Nederlandse klimaat geen overlevingskans. Maar met de beverrat, ook wel moe rasbever genoemd, ligt dat an ders. Mits de winters niet al te streng zijn, en dat was de laat ste jaren steeds het geval, kan de beverrat het in Nederland goed naar de zin hebben. Zijn vraatzucht is schadelijk voor de landbouw en net als de muskusrat ondergraaft hij oe vers. padjes uit het Amazonegebied. Die zijn ook losgelaten toen ze niet meer zo populair waren. Er zijn helaas geen regels voor het uitzetten van exoten". Het Anti-bontcomité vindt dat de overheid al veel vroeger moet ingrijpen. Voorkomen moet worden dat nieuwe dier soorten voor de bontfokkery worden gebruikt, zegt ABC-se- cretaris Jan van der Lee. Hij vindt het verwerpelijk dat de voorlichtingsdienst voor de pelsdierfokkery de bedrijfsma tige kweek van de beverrat sti muleert, terwijl de vraag naar nutria minimaal is. Geen vraag De vergelijking met de muskus rat is ook op andere punten treffend. De 90 centimeter lan ge beverrat komt uit Zuid- Amerika en zal in onze con treien zijn natuurlijke vijan den, zoals jaguars en andere grote roofdieren, niet veel te genkomen. Het vrouwtje van de beverrat zorgt voor 20 nako melingen per jaar. In de jaren vijftig in Nederland deed zich al een plaag van be verraten voor, nadat de bont teelt geen succes was geble ken. De knaagdieren veroor zaakten met hun vlijmscherpe tanden een dermate grote schade dat de overheid in 1962 tot een grote uitroeiingscam pagne besloot. Niet zozeer deze bestrijding als wel de onge woon strenge winter van 1962- '63 werd de populatie noodlot tig. Uitbreiding Slechts een tiental beverratten overleefde de barre omstandig heden. Deze populatie, die werd aangetroffen langs de Roer in Limburg, kon zich door de volgende zachte win ters weer behoorlijk uitbrei den. Opnieuw moest een be- strijdingsactie worden opge zet. Er werden in de jaren ze ventig honderden ratten ge vangen. De vorst maakte dat werk af door in 1978 genade loos toe te slaan. Momenteel is er weer een kleine populatie in Limburg. De sec tie bestrijding van de Directie Faunabeheer van het ministe rie van Landbouw zegt dat de ze beverratten in Duitsland zy n vrijgelaten. Vorig jaar wer den er bijna driehonderd ge vangen. De grootte van de groep is niet precies bekend. De sectie bestrijding volgt de ontwikkelingen rondom de thuisfokkerij op de voet. M. Oppeneer, hoofd van de dienst, zegt alert te zijn op een nieuwe plaag. „Momenteel is er geen reden voor ongerustheid, meent hij." Hij wil zijn minis ter nog niet adviseren om maatregelen te nemen tegen de thuisfokkerij. Oppeneer vindt het wel verve lend dat er steeds meer dieren in ons milieu verschijnen, die er niet in thuis horen. „Er le ven hier in thermisch veront reinigd water moerasschild- Van der Lee zegt dat de overheid ook de thuisfokkerijen moet aanpakken. „Er is een handel, waarbij mensen voor veel te veel geld beverratten voor de fok kopen. Er wordt hun een afname van vellen gegaran deerd. Maar buiten Duitsland is daar geen vraag naar. De jon gen worden voor weinig geld gekocht en weer voor veel geld aan nieuwe thuisfokkers ver kocht". Van der Lee is er van overtuigd dat dit fout moet lopen. Wan neer de handelaar niets meer afneemt, wat heel goed moge lijk is omdat de contracten al lerbelabberdst zijn, blijft de thuisfokker met de dieren zit ten. Van der Lee vindt het voor de hand liggen dat veel thuis fokkers in dat geval hun dieren in de vrije natuur loslaten. Met de waarschuwing voor een mogelijke plaag van beverrat ten wil het Anti-bontcomité de overheid een argument geven om de pelsdierfokkerijen in te dammen. Maar los van het feit datje dieren niet om hun vacht moet fokken, is er nog het as pect van de dierenbescher ming, zegt Van der Lee. „De beverrat is een waterdier. Het heeft zwemvliezen en tepels op de rug om de jongen zwem mend te kunnen zogen. Zo'n beest moet je toch niet in een betonnen of metalen hok met een waternippel houden?" Voor Van der Lee is de conclusie duidelijk. „Het uitgeven van twaalf miljoen gulden per jaar voor de bestrijding van de muskusrat moet de overheid toch te denken geven? Het lijkt mij een goede reden om herha ling te voorkomen, want zoveel strenge winters hebben we niet meer". de t) neeti ae naaa van TT Indonesië gevraagd, Vein QGT CxTclclI OVGT De Raad voor de Zending Nederlandse Hervormde Kerk (Oegstgeest) heeft de Raad Kerken in Indonesië gevra twee Indonesische predikanten g0ref. SVTiOde uit te kiezen die volgend jaar in twee Nederlandse gemeenten kunnen gaan werken. De verant woordelijkheid voor dit plan be rust, naast de Raad voor de Zen ding, bij het Hervormd Evangeli- satorisch Beraad en de commis sie Werelddiakonaat. de balies bleek de Fran- Er wordt nog gezocht naar twee ge- se oud-premier Pflimlin te staan. Ik vroeg hem of hij wist dat hij in Nederland nog vaak genoemd wordt als oud-premier, ook al had hij maar 19 dagen geregeerd. En ik vertelde dat via de Tourradio in dertijd was omgeroepen„Pflimlin is gevallen!" wactrop de Neder landse radioverslaggever had ge roepen: ,J4amen heb ik niks aan, rugnummers moét ik hebben!" Nee, zei Pflimlin, flauwtjes glimla chend, dat verhaal had hij nooit eerder gehoord. meenten die een Indonesisch predikant voor een aantal jaren willen beroepen. Het is de bedoe ling, dat deze predikanten een klein deel van hun tijd beschik baar stellen voor landelijke werkzaamheden, zoals indertijd ook dominee Lukito Handojo deed. Die heeft hier zeven jaren gewerkt. Voordat de beide predi kanten in een gemeente gaan werken, kunnen zij gebruik ma ken van een overbruggingsperio de, om taalles te nemen en ken- Als de hervormde synode deze week - ze vergadert drie dagen in Driebergen - iets zou zeggen over de kwestie van de kernra ketten, dan hoopt ir. Jan van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, dat ze wijzer zal zijn dan de gere formeerde synode. (Die sprak zich uit tegen plaatsing van dit wapentuig in ons land). "Spreekt zij zich wél uit zoals de gerefor meerde synode deed, dan kan de brede beraadsgroep, waartoe een vorige synode besloot, beter met een ontbonden worden". Volgens Van der Graaf gaat een kerk die zich politiek zo concreet uitlaat 'een brug te ver'. Hij acht de bezwaren tegen de motieven van de synode zo fundamenteel, dat hij het besluit als 'onbijbels' en 'onkerkelijk' afwijst. "Wapens", zo schrijft ir. Van der Graaf vandaag in 'De Waarheids vriend' (waarvan hij hoofdredac teur is), "hebben te maken met menselijke schuld. Het hart van de mens is boos. In déze bede ling zal er geen tijdperk aanbre ken van louter licht, heil en vre de. Wél is het licht opgegaan in onze duisternis. Maar de duister nis wijkt pas definitief in de nieuwe bedeling, het Rijk van vrede en gerechtigheid. En dat komt van God. Op de weg naar die toekomst is Gods weg in de zee en Zijn pad in diepe wateren (psalm 77 vers 20)". Van der Graaf beklemtoont de ei gen verantwoordelijkheid van de overheid. "De politicus zal nooit vanuit een heils-utopie kunnen handelen, maar in de realiteit van de geschiedenis beslissingen moeten nemen die op afwegin gen berusten". Ontslag Bisschop Bomers van Haarlem heeft, volgens de regels van de Rooms-Katholieke Kerk, prof. dr. Willem Berger ontslagen als priester, nu bekend is geworden, dat deze getrouwd is. Berger is hoogleraar in Nijmegen, maar behoort formeel tot het bisdom Haarlem. Bisschop Zwartkruis had in 1981 Berger al dringend verzocht, zyn priesterwerk op te schorten, na een interview in 'De Tijd', waarin Berger onthulde, dat hy al gerui me tyd met een vrouw samen leefde. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Westkapelle M. Mon- dria Waardenburg, voor Putters- hoek W. Hage Kruiningen. Oud- Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Rijssen W. Kamp Grafhorst. Uileballen. De afdeling 'bio-we- tenschappen' van de Luther-uni- versiteit in de Oostduitse stad Halle heeft beheerders van ker ken gevraagd, uileballen en vleermuizen te verzamelen ten bate van de wetenschap. Men is bezig met een studie over kleine dieren die in oude gebouwen nestelen. Overplaatsing. De Braziliaanse kardinaal Paolo Arns van Sao Paulo wordt binnenkort overge plaatst naar het Vaticaan, waar hij een bestuurlijke functie krijgt. Dat hebben naaste mede werkers van de vooruitstrevende kerkleider meegedeeld. Rome heeft het bericht nog niet beves tigd. De overplaatsing zou, volgens ker kelijke kringen in Brazilië, ver band houden met de pogingen van het Vaticaan om de 'bevrij dingstheologie' m te dammen en de al te vooruitstrevende stro mingen in de Latynsamerikaan- se kerk weer in het gareel te brengen. Kerststal. Na een juridische strijd van jaren waarbij vele rechtbanken betrokken zijn ge weest - heeft het hooggerechts hof in de Verenigde Staten be paald, dat de opstelling van een gemeentelijke kerststal niet in strijd is met de scheiding tussen kerk en staat. De Vereniging voor scheiding tus sen Kerk en Staat had geklaagd, dat er overheidsgeld werd gesto ken in 'godsdienstig geladen voorwerpen'. De meerderheid van het hooggerechtshof vond dat onzin. In overheidsgebou wen hangen ook ontelbare schil derijen met religieuze voorstel lingen. Bovendien worden in kerststallen hier en daar ook ren dieren en kerstmannen opge steld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17