Voldoening, maar geen hosanna Misstap Kriek tegen nieuw Zweeds talent Real Madrid wil Leo Beenhakker Gary Kasparov neemt leiding Connors maakt geen fout in Rotterdam Oranje zet Denemarken met beide benen op de grond FIFA stelt voor Oranje kwalificatie duel vast Parodie bestraft Madrid beker winnaar Jimmy Connors won gisteravond volgens verwachting van Brian Teacher. Buhning is zijn volgende opponent. (foto ANP). VILNJOES (TASS) - In de twee kamp tegen Wassili Smyslov heeft de ruim veertig jaar jongere Gari Kasparov gisteren een voor sprong genomen van 2-1. Na de tijdcontrole zag de 63-jarige oud- wereldkampioen in, dat tegen de superieure witte stelling geen verweer meer mogelijk was en gaf hij direct na het uitvoeren van de 41ste zet op. De vierde partij staat voor morgen op het programma. Het derde duel tussen de beide Russische grootmeesters was er één van topklasse. Kasparov volgde de opzet van de eerste partij. Smyslov was kennelijk beducht voor een nieuwe huis- vlijt-variant en week uit naar Da5, waardoor de tachtig jaar ou de, maar weinig gebruikelijke Cambridge-springs-variant van het Orthodox Dames-gambiet op het bord kwam. De manoeuvre met Dd2 en Ld3 kostte Kasparov nogal wat bedenktijd, maar het resultaat was wel dat Smyslov onder druk kwam te staan. Het witte overwicht werd in het mid denspel voelbaar. Kasparov kreeg het loperpaar in handen en opende de B-lijn. Smyslov's po sitie werd zo precair, dat zijn ko ning naar de witte velden moest vluchten. In een poging te red den wat er te redden viel, offerde zwart de kwaliteit, maar de com pensatie was onvoldoende. Kort na de tijdcontrole gaf Smyslov het technisch verloren staand eindspel op. Partij ROTTERDAM (GPD) - In tegenstelling tot vorig jaar, toen maar liefst zes van de acht geplaatste spelers tijdens de eerste ronde werden uitgeschakeld, lijken de partijen op het ABN-tennistoernooi nu wel computergestuurd. Alles verloopt volgens de koele berekeningen en van die vastgestelde lijn wordt niet of nauwelijks afgeweken. Alleen Johan Kriek (in Rotterdam een vijfde positie toebedacht) maakte gisteravond een mis stap tegen het sterk spelende Zweedse talent Stephan Edberg, waardoor de voormalige Zuidafrikaan ontbreekt in de kwartfinales. Wit: Kasparov Zwart: Smyslov 1. d2-d4 d7-d5; 2. Pgl-f3 Pg8-fB; 3. c2-c4 c7-c6; 4. Pbl-c3 e7-e6; 5. Lcl-g5 Pb8- d7; 6. e2-e3 Dd8-a5; 7. c4xd5 PfBxd5; 8. Ddl-d2 Lf8-b4; 9. Tal-cl 0-0; 10. Lfl-d3 e6-e5; 11. 0-0 e5xd4; 12. c3xd4 H-fB; 13. Lg5-h4 TfB-d8; 14. a2-a3 Lb4xc3; 15. b2xc3 Pd7-fB; 16. Lh4-g3 Lc8-e6; 17. Lfl-el Lc6-f7; 18. c3-c4 Da5xd2; 19. Pf3xd2 Pd5-b6; 20. Pd2- b3 Pb6-a4; 21. Ld3-fl Td8-d7; 22. Pb3- a5 Pf8-e6; 23. d4-d5 Pe6-d4; 24. d5xc6 Pd4xc6; 25. Pa5xc6 b7-c6; 26. c4-c5 Ta8-e8; 27. Telxe8+ Lf7xe8; 28. Lg3- d6 Le8-f7; 29. Tcl-bl Lf7-d5; 30. Tbl- b8+ Kg8-f731. Tb8-f8+ Kf7-e6; 32. g2-g3 g7-g6; 33. Lfl-a6 Td7xd6; 34. c5xd6 Ke6xd6; 35. Tf8-f6+ Kd6-e5; 36. Tf6-f8 c6-c5; 37. Tf8-e8+ Ke5-d4; 38. Te8-d8 Kd4-e5; 39. f2-f4+ Ke5-e4; 40. La6-fl Ld4-b3; 41. Kgl-f2 Pa4-b2. AMSTERDAM (GPD) - Kees Rijvers barstte niet in tranen uit na de 2—1—nederlaag tegen de Leidse liefhebbers en de bondscoach ging niet voorop in de polonaise na de sensationele 6-0—overwinning op de beste voetbalploeg in 1983, Denemarken. Rijvers zag de betrekkelijkheid van het resultaat in, vorige week in Lisse en gisteren in een mager bezet Ajax—stadion (7.500 toeschouwers). Het goede spel van Van der Gijp en het verdienstelijke optreden van Willem Kieft bewees dat Neder land niet zo hopeloos slecht in de aanvallers zit. Het nadeel is al leen dat ze over de grens hun brood verdienen. Na gisteravond zal Rijvers moeten erkennen dat hij niet zonder de inbreng van de buitenlandse offensieve krach ten kan, de problemen die een selectie in de voorbereiding geeft zal hij op de koop toe moeten ne men. Terechte nuchterheid bij de kleine Brabander, hij wenste niet meer op te pikken dan enkele licht punten. Het feit dat alle spitsen gescoord hadden, Rene van der Gijp en Peter Houtman zelfs tweemaal, Willem Kieft een keer en ook Andre Hoekstra versierde zijn eerste interland met een doelpunt. Hij constateerde ook dat de concurrentie voor de groep van zestien toegenomen is en dat manusje—van—alles Adrie van Tiggelen evenals Johnny Si- looy en Edo Ophof attent ge speeld hadden. Genoeg voor tevredenheid, onvol doende om zich met Oranje nu plots in de wolken te wanen. Goed, in voetballand zal de 6—0 bewondering afdwingen, want de Scandinaviers worden na de favoriete Westduitsers en Fran sen als outsider getipt voor de Europese voetbaltitel. En niet simpel winnen, maar liefst zes maal scoren tegen Denemarken dat het vorige seizoen in zeven interlands niet meer dan drie treffers tegen kreeg en daarbij waren toch zware uitwedstrijden bij tegen Engeland en Hongarije. Greep Willem Kieft opende de score in een periode dat de Denen het beste van het spel hadden. De opening was voor Oranje, daarna volgde die twintig goede Deens minuten waarin de treffer van Kieft viel. Ruud Gullit, de enige Nederlandse voetballer van in ternationale klasse, stond aan de basis. De tweede goal ontstond in een fase dat Nederland zich weer de betere mocht noemen. Wim Kieft (r) laat hier de eerste mogelijkheid op de openingstreffer tegen Denemarken onbenut. (3) redt. Kieft zorgde even later wel voor 1 -0. Ook Hoekstra (l) zou nog scoren. DONDERDAG 15 MAART 1984 ZÜRICH (SI) - DE FIFA (we- reldvoetbalfederatie) heeft gisteren in Zurich het kwali ficatieduel in groep 5 voor de WK-eindronde 1986 in Mexi co tussen Hongarije en Ne derland bepaald op dinsdag 14 mei 1985. De FIFA was van oordeel, dat de wedstrijd gelijktijdig moest plaatsvin den met de ontmoeting tus sen de beide overigen poul- genoten, Oostenrijk en Cy prus. Eerder hadden de Hon gaarse en Nederlandse voet balbond geen overeenstem ming over de datum kunnen bereiken, waarna de kwestie in handen van de FIFA werd gegeven. Keuze Voor de organisatie van de WK- eindronden in 1990 zal de keuze op 19 mei gaan tussen Italië en de Sowjet-Unie. En geland trok zich kortgeleden als kandidaat terug. De En gelse voetbalbond was in 1966 al eerder gastheer. Op die grond meent de Engelse bond niet in aanmerking te komen, daar Italië en de Sow jet-Unie niet eerder een we reldkampioenschap binnen de grenzen hadden. Om de zelfde redenen trokken Joe goslavië en West-Duitsland zich al eerder terug. Met Ita lië en de Sowjet-Unie hand haaft ook Griekenland zijn kandidatuur. De Grieken lij ken nauwelijks een kans te maken Omdat de FIFA in Zürich tot de conclusie kwam, dat Griekenland waarschijnlijk nimmer aan de FIFA-voorwaarden zal kunnen voldoen. Vooral het tekort aan geschikte stadions vormt voor de FIFA een on overkomelijk struikelblok. Uitblinker René van der Gijp legt aan voor 2-0. (foto anp> ABIDJAN (AFP) - Algerije en Nigeria zijn door de Afri kaanse voetbalfederatie (CAF) bestraft voor de paro die op een wedstrijd, die door beide nationale teams zondag werd opgevoerd in Bouake. Door bet laatste doel in groep B van bet toer nooi om de Afrikaanse beker tegen elkaar met 0-0 gelijk te spelenbereikten zowel Algerije als Nigeria de halve finale. Het accoord lag er evenwel zo dik boven op, dat scbeidsreebter Karim Ca mera, om te voorkomen dat er helemaal niets zou gebeu ren, de aanvoerders van bei de elftallen een officiële waarschuwing gaf wegens werk weigering". De CAF beeft beide landen een ernstige reprimande gege ven voor deze vorm van spelbederf en een boete van bijna 18.000 gulden. De Afri kaanse bond toonde zich met deze maatregel dapper der dan de FIFA, die bij bet wereldkampioenschap in Spanje niets ondernam toen Algerije in de eerste ronde bet slachtoffer werd van eenzelfde combine tussen West-Duitsland en Oosten rijk. Was Nederland nu zo goed of De nemarken zo slecht, het was iets meer van het laatste en iets min der van het eerste. Onzeker „Die Ole Kjaer heeft op Wembley de 1-0 voor Denemarken ge red", zei Jan Molby over de doel man van de Scandinaviers die in de Meer een uiterst onzekere in druk maakte. De Ajacied zelf leidde de defensie, met naast zich de bij Feyenoord uitstekend functionerende Ivan Nielsen. De twee Nederlandse Denen begre pen er maar weinig van. „We hebben dat met Ajax ook", be dacht laatste man Molby „lukt het niet dan is er niemand die de ploeg er weer bovenop helpt. Het was niet om aan te zien". En dat gold ook voor hun eigen spel. „We kunnen wel naar excuses gaan zoeken. De Deense compe titie begint pas weer over twee weken, vooral onze backs is dat opgebroken. Ole Madsen ont brak het aan kracht, hij kon Rene van der Gijp niet volgen". Met de Lokeren-speler is meteen de beste Nederlandse aanvaller genoemd. De samenwerking met Andre Hoekstra en vooral Ben nie Wijnstekers mogelijk zijn toekomstige ploeggenoten - ver liep uitstekend, het enfant terri ble was sterk aan de bal en straal de zoveel zelfvertrouwen uit dat hij bij de 5—0—stand zijn mede spelers bij wijze van spreken wegduwde om een strafschop te nemen. Rene van der Gijp speel de zijn beste interland en voegde daar zelf aan toe: „Ook bij Loke ren heb ik dit jaar nog niet zo goed gepresteerd als vanavond. Ik begrijp heel goed dat ik het Nederlands elftal voorlopig had kunnen vergeten als ik weer ge faald had". „We hadden problemen met Laudrup in de eerste helft", zei Rijvers. „Hij liet zich terugvallen en kreeg daardoor teveel vrij heid. Toen Frank Rijkaard wat meer achterbleef kregen we meer greep op de wedstrijd". Het resulteerde in een tweede doel punt, binnengehaald door Rene van der Gijp. Hij ontfutselde Nielsen de bal en joeg het leer keihard achter Kjaer. „Voor het zelfde geld schiet ik achter het doel twee mensen dood", beken de de buitenspeler eerlijk. De tweede helft voetbalde nog maar een ploeg: Nederland. Agressief, makkelijk spelend. De winst lag meer in de voorhoede dan in het defensieve. Silooy presteerde matig, Ophof en Van Tiggelen gingen in hun over moed passes geven om al snel te ontdekken dat ze dat maar beter aan anderen kunnen overlaten. Met Bennie Wijnstekers en Van der Gijp was Gullit de beste oranjeldant, de lof en de twijfels van Rijvers gingen naar Van der Gijp: „We weten dat hij kan voet ballen, ik ben gecharmeerd van hem, of hij dit doorzet, misschien gaat hij nog eens twee van deze wedstrijden in een maand spe len". De Nederlanders kregen bij hun produktieve bui overigens alle medewerking van de Denen. 28.000 inwoners van dat land hebben zich bij de reisbureaus gemeld om in juni af te reizen naar Frankrijk. Het land is voet bal-maf en verwacht op zijn minst een finaleplaats. „En om die redenen", zei coach Piontek, „is het goed dat we hier verloren hebben. We staan weer met bei- Ook Jimmy Connors liet zich tij dens zijn eerste duel (met Brian Teacher) in de goed bezette Ahoy-hal niet verrassen. „Als ik in het nauw wordt gebracht, ben ik eigenlijk op zijn best", heeft de huidige nummer drie van de wereld ooit over zichzelf gezegd. Tegen Teacher leek het er zelfs op dat Connors moedwillig zijn riante positie uit handen gaf om vervolgens alsnog een „kick" te krijgen en toe te slaan. Nadat hij de eerste set eenvoudig met 6-3 had gewonnen, verspeelde Con nors in de tweede reeks een 5-2- voorsprong. De steunende en puffende Teacher wachtte berus tend op de genadeslag, kreeg ook een matchpunt tegen, maar sleepte er ongetwijfeld mede tot zijn eigen verbazing een tie break uit. Daarin verloor hij kansloos (7-4), hoewel Connors bewondering moet hebben ge- de benen op de grond. Het ver schil tussen mijn basisspelers en de jonge gasten die vanavond de kans kregen is nog te groot". "Gefaald" Bij de jongeren behoorde ook Jan Molby. Hij kreeg zes doelpunten om de oren, verloor een serie weddenschappen en zal ook de komende dagen op de Ajax-trai- ning nog wel het een en ander moeten horen. „Klasse Jan", fluisterde Frank Rijkaard hem al cynisch toe. Molby: „We hoeven niet aan te komen met het ex cuus dat we spelers misten, dat kan Nederland ook aanvoeren. Zeven nieuwe spelers, zeven jon gens die zich waar wilden ma ken, juist met het oog op de EK en dan gebeurt dit. We hebben als geheel gefaald. Maar beter kregen voor de verbeten wijze waarop Teacher weerstand bood. Grappen „Jimbo" zelf, de typische Ameri kaanse self-made man, is de laat ste tijd wat rustiger geworden. Minder schreeuwerig, ordinair en ook minder op zoek naar con flicten met de arbitrage en de toeschouwers. De grappen zijn er echter nog steeds. Zo gaf Con nors gisteravond een amusante imitatie weg van zijn uitgeputte tegenstander. De 31-jarige straatvechter uit Bel leville in de staat Illinois heeft in middels acht Grand Slam-titels op zijn naam. Vorig jaar werd hij voor de vijfde keer open Ameri kaans kampioen en dat beteken de destijds zijn honderdste toer- nooi-zege. Björn Borg, die vol gens een Zweeds dagblad zijn rentree in het wedstrijdtennis zal maken, volgt op eerbiedwaardi ge afstand met 62 overwinnin gen. Connors, die op geen enkel onder deel van het tennisspel echt uit blinkt, maar dankzij zijn instel ling de meest succesvolle speler ter wereld is (in 1983 was hij de enige proftennisser die meer dan 5 miljoen dollar aan prijzengeld verdiende), ontmoet in zijn twee- hier een grote klap dan in juni by de eindronde". De bereidwilligheid was vooral bij invaller Allan Hansen (reserve bij HSV) groot. Hij schoof de bal naar de voeten van Peter Hout man zodat hij vrij op doelman Kjaer af kon stomen. En Hansen bleef ook aan de grond genageld staan toen Houtman de vijfde in kopte. Andre Hoekstra scoorde een frommel-goal en de laatste treffer kwam tot stand na een door Ivan Nielsen veroorzaakte overtreding tegen ploeggenoot Hoekstra. 6—0 voor Orarye, de „fijnste interland die ik gespeeld heb" zei aanvoerder Ben Wijn stekers. We voetballen in ieder geval tot juni niet meer samen, misschien zelfs wel tot oktober. Dan is het toch heerlijk om met zo'n resultaat af te sluiten". Uitslagen enkelspel: Eerste ronde: Jimmy Connors (VS) (2)- Brian Teacher (VS) 6-3, 7-6 (7-4). Tweede ronde: Anders Jarryd (Zwe) (8)-Shlomo Glickstein (Isr) 7-6 (7-2), 6- 2; Elliot Teltscher (VS) (4)-Joakim Nystrom (Zwe) 3-6, 6-0, 6-3. De als derde geplaatste Kevin Curren (ZAf) bereikte de kwartfinale door winst op Brian Gottfried (VS): 6-2, 7-5. Dubbelspel: Eerste ronde: Fritz Bühning/Ferdie Tay- gan (VS) (3)-Mel Purcell/Robert van 't Hoff (VS) 6-2, 6-2; Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) (4)-Pat Cash/John Fitzge rald (Aus) 4-6, 6-2, 6-2. de duel zijn landgenoot Fritz Bühning. Zijn geplande tegen stander voor de finale Ivan Lendl treft de verrassende Joegoslavi sche kwalificatie-speler Marco Ostoja. Kriek Johan Kriek komt dus niet meer in het spel voor. De tot Amerikaan genaturaliseerde Zuidafrikaanse atleet ging kansloos ten onder te gen Stephan Edberg, het zoveel ste talent uit de Zweedse tennis- school, die in twee sets (6-3, 6-3) zegevierde. De pas 18-jarige Vi king behaalde reeds vier Grand Slam-titels bij de junioren en dat was sinds 25 jaar niet meer voor gekomen. Edberg mag tactisch gezien dan een buitenbeentje vormen in vergelijking met veel landgenoten (hij heeft een aan vallende speelstijl), in technisch opzicht is hij wèl een typische exponent van het Zweedse ten nis. Met name door zijn „Borg- opslag", het voornaamste wapen waarmee hij Kriek - die in de eer ste ronde ook al de nodige moei te had met de Pool Wojtek Fibak - op de knieën kreeg. Opvallend rustig Al met al een meevaller voor Rot terdam, dat pas nu de eerste ge plaatste speler uit het toernooi is verdwenen. Net als trouwens de opvallend rustige ontwikkelin gen rond de Zuidafrikaan Kevin Curren, gisteravond te sterk voor Brian Gottfried. Geen taferelen met zwarte ballen op de baan, die destijds (in Amsterdam) zelfs tot een handgemeen leidden. Het Comité Zuidelijk-Afrika heeft met sportwethouder Jansen van Rotterdam de afspraak gemaakt dat een protest, o.a. via pamflet ten, zich alleen buiten afspeelt. Als „compensatie" mocht er in de Ahoy-hal een spandoek met de tekst „Speel niet met apart heid" worden opgehangen, maar zelfs dat (nauwelijks opvallende) protestmiddel is inmiddels door toeschouwers verwijderd. OOSTENDE (AFP/Belga) - Real Madrid heeft de Europe se basketbalbeker voor be kerwinnaars gewonnen. De Madrilenen versloegen gis teravond in Oostende in de fi nale Milaan met 82 tegen 81 punten. Bij de rust leidden de Italianen voor 2000 toeschou wers met vier punten: 34-38. In de eerste helft had Milaan doorlopend een lichte voor sprong die in de laatste tien minuten rond de zes punten schommelde. Na de pauze veranderde het duel meer in een vrije worsteling. In het keiharde treffen kwam Real Madrid sterk terug en nam een royale voorsprong. Met nog zes minuten te spelen leek er voor de Spaanse ploeg geen vuiltje aan de lucht: 65-57. Milaan herstelde zich echter formidabel, zette een pressing over het hele veld op en Real raakte lichtelijk in paniek. Negentig seconden voor het einde heroverde Mi laan de leiding: 78-79. In een uitermate turbulente slotfase stelde de Amerikaan Jack son, die een zwakke eerste helft compenseerde door een weergaloze tweede met 21 punten, de zege vanaf de vrije worplijn voor Real veilig. Scores: Real Madrid: Robinson 14, Martin 12, Corbalan 7, Rullan 12, Iturriaga 10, Jack son 27. Milaan: Boselli 6, Lamperti 21, d'Antoni 14, Bariviera 4, Pre mier 25, Meneghin 8, Gallina- ri 3. MADRID (GPD) - Leo Beenhakker wordt nu officieel genoemd als kandidaat om volgend seizoen trainer van Real Madrid te worden. Beenhakker, wiens contract met Zaragoza in juni afloopt, is de favoriet van een meerder heid van het bestuur van Real Madrid om Di Stefano op te volgen. Di Stefano, die in de contacten met zijn selectiespelers het begin sel „zwijgen is goud" lijkt te huldigen, heeft informeel al te horen gekregen dat zijn con tract aan het eind van dit seizoen niet ver lengd zal worden. In de drie jaar dat Beenhakker bij Zaragoza gewerkt heeft, heeft hij een uitstekende naam by de Aragonese club opgebouwd. Vo rig jaar werd Zaragoza geroemd als de club die het beste voetbal in Spanje liet zien. Dank zij Beenhakker braken diverse spelers door, onder wie international Senor, die mo menteel te boek staat als de beste speler van Spanje. Ook Salva en Guerri haalden intus sen de Spaanse selectie. Ondanks enkele te leurstellingen draait Zaragoza dit seizoen weer volop mee in de race om een plaats voor het UEFA-Cuptoernooi. Belangrijkste concurrent voor Beenhakker is evenwel Amaro Amancio, oud-vedette uit de gloriejaren van Real Madrid, die momenteel triomfen viert als trainer van Real's filiaal Castilla. Castilla staat niet alleen op de twee de plaats in de tweede divisie, maar heeft dit seizoen maar liefst vier jeugdspelers afgele verd, die zich min of meer een vaste plaats in de hoofdmacht verworven hebben. Metgod De eventuele komst van Beenhakker zou wel licht de redding betekenen voor Johnny Metgod. Metgods positie bij Real Madrid is na de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Sevilla (2-2) precair geworden. Door traag in grijpen had de Hollandse libero van Real Madrid debet aan de tweede goal van Sevil la, waarna het publiek hem iedere keer als hij de bal aanraakte uitfloot. De Madrileense pers heeft Metgod, na diens zwakste presta tie in de twee jaar dat hij bij Real speelt, in middels al afgeschreven. Ook Di Stefano lijkt het vertrouwen in hem verloren te hebben. In de bekerwedstrijd te gen tweede-divisieclub La Coruna werd Metgod niet eens meer een plaats waardig geacht op de reservebank. Volgens Di Stefa no niet alleen om Metgod psychologisch rust te geven, maar tevens om het publiek, na de wanprestatie van Metgod van afgelopen zon dag, niet wederom te provoceren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13