W Van kokerrok tot werkmansplunje ■c D- Arabische Liga veroordeelt Iran DE TIJD DONDERDAG 15 MAART 1984 Varia C&A met shows het land in Een japon met vleermuismou wen en en over slag sluiting, die als volan over de rok valt. Cruise op de Nijl met Frank Go vers Een sfeer van luxe en elegantie zoals Agatha Christie die tot uitdrukking bracht in haar beroemde boek „Moord op de Nijl" straalde ook af van de nieuwe zomercollectie die de Amsterdamse couturier Frank Govers. Govers had zich zichtbaar laten inspire ren door de zonovergoten tempels en opgravingen en de pracht en praal van Luxor, De ontwerper riep in zijn show het beeld op van een cruiseschip uit de jaren '20 dat in weelde badende toeris ten langs de klassieke oudhe den voert. Voor overdag bracht Govers een collectie supervrouwelij- ke reispakjes en japonnen met bijpassende mantels. De heuplange tailleurs, die veel comfortabele ruimte in de rug boden en voorzien waren, van een schootje aan een tail le-accentuering, werden ge dragen op strakke rokken tot net op de knie met een split midden achter of op zwierige plissé of klokrokken. Zijn mouwloze japonnen wer den gekenmerkt door een diep vierkant rugdecolleté en een verlaagde taille. Govers combineerde deze zo merjurken met volumineuze jassen in driekwart of zeve nachtste model met ver breedde schouders en veelal zonder sluiting. Speciaal met het oog op de vakantieperiode had Govers in zijn collectie een serie luchtige katoenen broderie- jurken opgenomen. Japon nen met wijde rokken tot op de kuiten en eveneens met een verlaagde taille, extra geaccentueerd door een sjerp. Behalve broderie ge bruikte Govers voor deze „vakantiejurken" ook zuiver zijde in een „herendasdes- sin" met contrasterende on derrok. Voor de komende zomer hield Govers zich bij zijn geliefde kleurencombinaties: veel zwart met helder rood, paars en cyclaam afgewisseld met wit en kerry. KITTY VAN GERWEN AMSTERDAM - "All that fas hion", dat was de titel die de vrolijke, flitsende voorjaar- show van C&A. Een titel die tijdens de show voor honderd procent waar werd gemaakt, want alle modestromingen wa ren (en dat zijn er tegenwoor dig nogal wat) in de presentatie vertegenwoordigd. C&A biedt mode voor elke leeftijdsgroep en levensstijl en redelijk be taalbaar. Naast deze speciale show gaat het kledingconcern dit jaar ook met een show "het land in". Nog niet in alle plaatsen waar een vestiging is maar de vijf die nu aangedaan worden - waarvan Den Haag (4 en 5 april in Amicitia) voor Leiden en omgeving het dichtst bij is - zijn misschien wel de voorlo pers. Want het kan niet worden ontkend dat C&A een trend setter is. Golfbroek Wie van ruiten houdt kan deze zomer zijn of haar hartje opha len. In een lijn die wel "Ameri can tourist" wordt genoemd worden vrij lange geruite rok ken gecombineerd met bloes jes in een heel andere ruit en de mannen mogen een geruite golfbroek 59,-) gerust combi neren met een shirt in Hawai- dessin 32,-). Het is heel jong en opvallend, je moet het ge woon durven. Uniform Bij velen zal de wat uniformach tig aandoende kleding in zand, kaki, ecru en wit wat prakti scher over komen. De bruin rokbroek met bandplooien 98,-) en het uniform over hemd 49,-) of de witte koker- rok 55,-) met overhemd en grijs cape-jasje zijn voor bijna elke leeftijd geschikt. Daarbij droegen de mannequins mooie tropenhelmen, stropdasjes en soms witte handschoentjes. Werkkleding Nu werk schaars is, is werk- manskleding dragen kennelijk weer een mode-item. Wijde uit gebleekt blauwe overalls, over- gooierbroeken en wijde jeans met oversized bloeses en t- shirtjes met knoopsluiting zien er werkelijk uit of ze al jaren intensief zijn gebruikt. Dat stond in schrille tegenstelling tot de keurige donkerblauwe mantelpakken met kokerrok en de chique broekpakken die ook in deze serie op het plan kier kwamen. Mickey Mouse Wit is de belangrijkste kleur in de sportieve lijn van C&A met mini-rokbroekjes, kreuk ber muda's en ruime pantalons, waarop heel grappige Mickey Mouse t-shirts (ƒ30,-) werden gedragen. Een beetje aan wat de Fransen omder Deauville verstaan deden de wijde witte Vrolijke Walt Disney figuren op t-shirts, sweaters en mini- jurkjes in primaire kleuren. Mickey Mouse speelt in deze collectie de hoofdrol. New Orleans Wie van plan is het oerwoud in te duiken kan eveneens bij C&A terecht want onder het hoofd stuk "Camouflage" is zijn er bermuda's, broeken rokken en topjes te kust en te keur. En bij dit bedrijf is het van de jungle naar New Orleans maar een wipje. Een New Orleans waar mannen een fijngestreep- te grijs/witte blazer dragen om een lichtgrijze pantalon met linnenstructuur en bij wie het parelgrijze vlinderstrikje niet ontbreekt. Waar vrouwen keu rige witte of zwarte pakjes dra gen met een klein jasje en een iets gerende rok. Maar ook de stad waarin een felrode stra pless japon met een wijd uit waaierende rok, of juist een heel strakke sexy variant daar op, helemaal niet uit de toon vallen. De kinderen, die altijd weer een vertederde glimlach oproepen, zo parmantig en onbevangen als zij over het podium stap pen, doen bij al deze modelij nen volop mee. Hun kleding heeft wel wat meer kleuraccen ten. Zo wordt het kaki royaal gecombineerd met rood en het denimblauw van de werk- manskleding met felgroen. En zo baande Floor Heijn gister middag met zijn perfect lopen de show voor iedereen enkele paden door het oerwoud van stijlen dat zomermode 1984 heet HENRIETTE V.D. HOEVEN Deze mantelpakjes zijn geknipt voor speciale gelegenheden. Ze zijn er met een uni of blauw-wit-geruit jasje op een marine kokerrok. Actueel is de korte lijn en de dubbele rij knopen. Hij draagt een linnen blazer met bijpassende pantalon en een button down hemd met korte mouwen van katoen. fPR-foto) De avondjapon, die ook als bruidsjurk gedragen kan wor den en een witte smoking. (pr foto) Vrouwelijke lijnen bij Rob Kroner AMSTERDAM- Een lang, sluik silhouet en een rok die op de kuit valt, dat is in het kort de lijn die Rob Kröner komend seizoen brengt. Rob Kröner is nu aan zijn tiende seizoen als couturier bezig en zijn sterkste punt is nog altijd het verwerken van tricot. Heer lijk soepelvallend materiaal waarvan hij heel vrouwehjke japonnen maakt met wijde, zwierige rokken, prachtige rugdecolletés - het rugpand hangt in een ruime draperie op de taille -. Maar ook zij mantelpakjes met strakke a-symetrische over slagrokken zijn heel mooi van lijn. De jasjes die bij de rokken worden gedragen ko men vanvoren net op de taille maar lopen vanachter uit in een punt. Dit punt-idee komt ook terug in zijn truien, die deels van katoen, deels van leer zijn gemaakt. Leer is een materiaal dat in de collectie van Kröner terug komt in combinatie met tri cot. Van een heldere kleur blauw maakt hij een wijde rok waarop hij een wit-blauw gestreept jasje laat dragen. De broekpakken van Kröner zijn ruim gesneden en heel recht. Over het jasje laat hij - voor echt kille dagen - een mouwloze jas dragen. Echt zomer zijn strapless en se- mi-straplessjurken maar om dat je de zomer nooit voor honderd procent kunt ver trouwen is er meestal wel een omslagdoek of sjaal in het zelfde materiaal bij gedra peerd. De avondkleding van Kröner is uiterst sober, maar de draag ster zal wel opvallen met de grote pofmouwen en de me terswij de rok. Het leuke van die avondjurk is Kröner er, door toevoeging van een sluier, in wit uitgevoerd een heel ingetogen bruidsjapon van maakt. Een veelgebruikte kleur in de collectie van Kröner was rood daarnaast werkt hij met blauw, zwart roze (heel fel) grijs en beige. HENRIETTE V.D. HOEVEN BAGDAD AFP/D PA/U PI) - De ministers van buitenlandse za ken van de Arabische Liga heb ben Iran opgeroepen een onmid dellijk staakt-het-vuren te aan vaarden in de oorlog tussen Iran en Irak. Iran zou verder gehoor moeten ge ven aan vredesinitiatieven die de rechten van de beide oorlogvoe rende paruien recht doen. De Arabische ministers veroorde len in een communiqué de agres sie van Iran en verklaren dat de Arabische landen hun relaties met Iran zullen moeten herzien wanneer dat land de oorlog met Irak voortzet. Volgens het offi ciële communiqué probeert Iran Hoogleraar: Nederland kan vrij van Kalkar af DEN HAAG (GPD)- Nederland kan vrijelijk uit de internationale samenwerking van het Kalkar- project stappen. De andere deel nemers (West-Duitsland en Bel gië) zouden dan zelfs compensa tie moeten verlenen voor „de verrichte inspanningen". Dat heeft de volkenrechtdeskundige prof. dr. H. H. G. Post van de Universiteit van Amsterdam ge concludeerd in een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor economische zaken. Hiermee stelt deze hoogleraar, ver bonden aan de vakgroep interna tionale betrekkingen en volken recht, dat er geen volkenrechte lijke samenwerking bestaat tus sen de drie landen. Het bestaan van een zodanig verdrag was juist een van de argumenten op grond waarvan de regering de Kamer meedeelde dat terugtrek king uit de samenwerking niet raadzaam was. In meerderheid is de Kamer daarmee akkoord ge gaan. Deze week bij de stemmingen over de begroting van economische zaken stemde alleen de PSP te gen het onderdeel „Kalkar". Dit houdt in dat ons land nog ruim f 60 miljoen moet betalen, waar mee totaal ruim f900 miljoen is bijgedragen aan het project van de snelle kweekreactor. Deze kerncentrale, die naarmate de bouw langer duurde, steeds meer omstreden werd, kost ver moedelijk totaal 6,5 miljoen Duitse mark eh komt in 1986 klaar. De Tweede Kamer was juist op 29 februari in beginsel al akkoord gegaan met de verhoging van de bijdrage aan „Kalkar". De oppo sitie was tegen en het was juist PSP-woordvoerder Van der Spek, die vele kritische vragen stelde. Onder andere over de prijs van de straks te leveren stroom uit de centrale kon minis ter Van Aardenne (economische zaken) ook dinsdag het antwoord nog niet geven. VN publiceert deze week opnieuw notulen van de ministerraadsver gadering, ditmaal over een noti tie van staatssecretaris Kappey- ne over emancipatie. "In CDA- kring", wordt zij volgens de ver slaggevers gezien "als een ernsti ge bedreiging van al wat gezin is". Grote vraagtekens worden vooral gezet bij het door haar ge hanteerde begrip "toegang tot de macht", voor vrouwen wel te ver staan. De heren-collega's hebben het duidelijk moeilijk met haar inzichten. Ook een toelichting dat iedere vrouw "natuurlijk zelf mag beslissen", neemt de arg waan en achterdocht niet weg. Integendeel. Lex Runderkamp geeft een beeld van de zwarte handel in video banden. Over "schatjes", die twee dagen na de première in de bioscoop al te huur was en over de tegenactie van de video-in dustrie: "Binnen zes maanden moet er iets gebeuren, anders zijn wij gedoemd te verdwijnen". Ook een voortzetting van de serie over scheiden. Alimentatie voor kinderen in Wassenaar ligt hoger 600) dan voor kinderen in een arbeiderswijk (ƒ200). Niemand weet precies wat een kind kost, zo blijkt uit gesprekken met "deskundigen", hetgeen in de praktijk nogal eens leidt tot een "zwart circuit" rond de alimenta tie-afdracht. Frans Verhagen belicht de figuur van Gary Hart (jong, dynamisch) en zijn kansen op de Democrati sche kandidatuur en uiteindelijk het Amerikaanse president schap. "Het enige dat nu gezegd kan worden, is dat een matte, saaie campagne ineens vol leven zit". Marcel van Dam licht in een artikel zijn plan toe voor een vijf-urige werkdag. Conclusie; het kan heel goed en ook veel eerder dan in 2000. In VN voorts nieuwe ont hullingen in de zaak-Valk en een kleurkatern over mode. Ze wonen in een gebied dat zich uitstrekt van Overijssel tot Zee land. Het zijn geen lieden die aan de weg timmeren, maar harde betrouwbare werkers. Echt se rieus nemen we ze niet, deze le den van de reformatorische en gereformeerde kerkgemeen schappen. De meeste Nederlan ders kennen hen opvallend slecht. Ze worden ook erg eenzij dig beoordeeld. Hun vasthouden aan principes ontleend aan de bijbel wordt belachelijk ge noemd, 'reactionair'. Bij 'de zwa- ren' staat de leer van de voor zienigheid centraal. 'Ben ik uit verkoren?' is de klemmende vraag, die iedere vertegenwoor diger van prptestant-rechts bezig houdt. Of mén uitverkoren is of niet hangt af van Gods genade en vraagt een lange, moeilijke weg, die uiterst consequent wordt be wandeld. te is gestegen en blijft stijgen. Ondanks alle sussende geluiden van Reagan 'tikt de tijdbom door'. ADVERTENTIE .v,rWC .;:p, tv\tv£eVV -ipÊ8§§pll L^4cf'sAeV Niet alle aow'ers rusten na hun 65s- te op hun lauweren. Menig grijs hoofd buigt zich over de studie boeken: een wens die eindelijk in vervulling gaat of 'om zich niet te vervelen'. Studeren is pas de laatste jaren gemeengoed gewor den. Veel ouderen voelen dat ze nog wat in te halen hebben. Een studerende 65-plusser: 'Het is meer een kwestie van geduld dan talent. Je intelligentie gaat niet achteruit als je ouder wordt. Wel kost het meer moeite om de dingen erin te stoppen'. Ondanks alle optimisme van Rea gan dat zijn beleid de economi sche recessie tot staan heeft ge bracht, wijzen de feiten volgens de Tijd heel anders uit. Amerika stevent regelrecht af op een cha os. 'Belasting verlagen, defen sieuitgaven verhogen en het te kort wegwerken kan niet alle maal tegelijk'. Dat blijkt ook wel uit het overheidstekort dat in middels tot onrustbarende hoog- In De Opvolging vraagt HP zich af wie het roer van Den Uyl zal overnemen. Al geruime tijd ver wacht, maar nog steeds onbe sproken, is de opvolging van de leider van de PvdA. Verschillen de 'kroonprinsen' zijn reeds hun eigen weg gegaan Ed van Thijn, André van der Louw, straks Jos van Kemenade - om dat het allemaal zo vreselijk lang duurt. Den Uyl lfjkt voor zichzelf het gevoel te hebben, dat hij recht heeft op nog één keer. Te gelijkertijd wordt het kandida- tenveld uitgedund. Blijven over: Marcel van Dam en Wim Kok. Maar als straks bij de verkiezin gen de PvdA hoge ogen gooit, is Den Uyl volgens HP de laatste die zal opstappen. Jos Schneider beschrijft de treur zang van de Nederlandse scheepsbouw. Een reportage over de staking bij Wilton-Fij- enoord. Waarom houdt Van Aar denne zo stug vast aan de 'Da- men-Optie'? "Is hij soms een zwager van Damen? Als die gast de werf overneemt, gaat de hele tyfuszooi hier de fik in". In de serie De Querulant figureert deze week Henk Hoogeveen en zijn strijd tegen Deel III. "Daar is mijn voorruit niet voor". Een portret van Heiltje de Vos- Krul, die 25 jaar lang de CPN ver tegenwoordigde in de Rotter damse gemeenteraad. John Jan sen van Galen spreekt met haar over de partij. Over het feminis me "dat mannenhaat is gewor den". "Een Amsterdams vrouwe lijk raadslid zei dat ze mannen volstrekt nooit als bondgenoten kon beschouwen: dat is toch waanzinnig". In HP Cultuur ten slotte: beschou wingen over Star 80, het nieuwe boek van Rudy Kousbroek, Het meer der herinnering en de Duit se popgroep Kowalski. ELSEVIERS Een discussie over zelfdoding en/ of euthanasie wordt op de slag van EM aangekondigd. Hil degard Wassenaar van het Hu manistisch Verbond, de moraal theoloog pater Dingjan en de ge reformeerde hoogleraar Kuitert laten hun licht schijnen over dit onderwerp, dat anno 1984 enigs zins uit de taboesfeer raakt. Het weekblad constateert dat de politieke geloofwaardigheid van minister Ruding (financiën) op het spel staat, nu hij met zijn bod om volgend jaar tien miljard te bezuinigen zijn laatste troef op tafel heeft gelegd. Wil er iets ge beuren met het terugdringen van het financieringstekort, dan is 1985 het laatste jaar waarin Ru- ding zijn slag kan slaan. In 1986 zijn er nieuwe verkiezingen. En de gunst van de kiezer koopt men nu eenmaal niet met nieuwe bezuinigingen, stelt EM vast. Sicco Mansholt, de "vader van Eu ropa", praat over de verkeerde weg die Europa, na twee misluk te topontmoetingen, is ingesla gen. Hij is een verklaard tegen stander van de "heilloze weg van een ongebreidelde groeiecono- mie". Als er sprake is van groei, moet die gericht worden op het behoud van de levensvoorwaar den van de mens, aldus de Euro- craat. "Als een regering aan groei denkt, wordt nu alleen gepraat over meer elektronica, bewape ning. Of over zoiets als een Me dianota, een derde net, abonnee- tv. Dat is toch lachwekkend, of nee, om te huilen". Ed Beer, directeur van de Society Shop, wordt geportretteerd als het prototype van de onderne mer: "We worden haast gestraft voor ijver en succes. Je werkt hard, geeft tweehonderd mensen te werken. En dan moet je ver- mo-gens-be-las-ting betalen". (Hervormd Nederland was niet op tijd verkrijgbaar) Irakees grondgebied te bezetten en zich te mengen in de interne aangelegenheden van Irak. De Arabische minister van 18 lid staten van de Arabische Liga en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO kwamen gisteren in Bagdad in buitengewone zitting bijeen om de al 42 maanden du rende Golfoorlog te bespreken. De Liga heeft een speciaal comi té opgericht dat zich met de Golf oorlog gaat bezighouden. De conferentie heeft zich, zoals al werd verwacht, ondubbelzinnig vóór Irak uitgesproken, maar heeft geen gehoor gegeven aan het Irakese verlangen om stren ge economische maatregelen te gen Iran te nemen. De Ir aan se minister van buiten landse zaken en de Iraanse vice- premier verklaarden gisteren, dat Iran vasthoudt aan zijn vier eisen voor het beëindigen van de oorlog met Irak. Die luiden: de terugtrekking van alle Irakese troepen uit Iran, de instelling van een internationaal tribunaal dat de Irakese president moet berechten, gigantische Irakese herstelbetalingen aan Iran en de terugkeer van Irakese vluchte lingen die zich nu in Iran bevin den. Mening kabinet over Olympische Spelen in mei DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil al begin mei een standpunt innemen over de wenselijkheid van het organiseren in ons land van de Olympische Spelen van 1992. Dat zei staatssecretaris Van der Reijden (sportzaken) van morgen in de Tweede Kamer. Volgqns de bewindsman is het „niet onaannemelijk" dat de eventuele organisatie van deze Spelen gepaard zal gaan met aan zienlijke financiële risico's, ook voor de rijksoverheid. Daar tegenover staan mogelijk ook „aanzienlijke inkomsten". Van der Reijden vond het niet juist om, zoals de GPV'er Schutte vroeg, zich af te vragen of een eventuele rijkssteun voor de Spelen niet beter direct gestoken kan worden in de ontwikkeling van de (amateur)sport in Neder land. Afbraak gifwijk Hengelo bepleit HENGELO (ANP) In verband met de sanering van de ernstige bodem— en grondwaterveront reiniging in de Hengelose wijk Old Ruitenborgh moeten vol gens een adviesgroep in elk ge val veertig huizen worden afge broken. De afbraak is noodzake lijk om de veiligheid te waarbor gen van de mensen die het sane- ringswerk moeten uitvoeren, en omdat de stabiliteit van deze hui zen door de operatie in gevaar zou komen. Het gaat om woningen die op het voormalige vuilstortgat staan. De projectgroep onderzoekt nog of ook de 27 woningen aan de rand van het vervuilde gebied moeten verdwijnen. Het bewonerscomité „Old Ruiten borgh" eist dat ook de bewoners van deze 27 huizen bij de sane ringsoperatie worden betrokken. Tijdens de grootscheepse oprui mingswerkzaamheden wordt hun woonmilieu volgens het co mité ernstig aangetast. De overige bewoners blijven dan in een gifwijk wonen, want de vervuiling wordt volgens dit plan in de bodem gelaten. De be smetting wordt in dat geval gei- soleerd om uitbreiding naar het waterwingebied te voorkomen. Volgens het bewonerscomité zijn de spanningen in de wijk groot, vooral onder de bewoners die aan de rand van Öld Ruiten borgh wonen en nog niet weten of ze ook binnen het sanerings- gebied vallen. ADVERTENTIE ,^evv «e»<°

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11