Landbouwakkoord biedt EG uitweg vei gen wij u helpen uw betaling» meer vlotter te laten verlopen? Uitkeriiigsplamieii van kabinet splijten SER Moj Rabobank S Ook exportsubsidie verdwijnt Melk niet duurder, rundvlees goedkoper Muziek en sex voor maar 45 Hans Pont tweede voorzitter bij FNV laaan M De Ondernemers rekening tan de Rabobank. Philips wacht nog met 8 mm video-camera WOENSDAG 14 MAART 1984 BRUSSEL (GPD) De Europese landbouwministers zijn er gisteren in geslaagd hun tweede belangrijke horde te nemen naar de sanering van de Europese landbouwuitgaven. Na het eerdere akkoord deze week over beperking van de Europese melkproduktie werden de minis ters het vrijwel eens over de gewenste afbraak in twee fasen van de exportsubsidies, officieel de zogenaamde positieve monetair compenserende bedragen. Deze exportsubsidies zijn inge voerd om landen als West— Duitsland en Nederland te com penseren voor de nadelen die zij door hun dure nationale munten ondervinden bij de export van hun landbouwprodukten. Ande re landen in de Europese Ge meenschap, en vooral Frankrijk en Italië, dringen er al lange tijd op aan de exportsubsidies af te schaffen omdat deze de interna tionale concurrentieverhoudin gen zouden vervalsen. Probleem was dat een abrupte af braak van de subsidies in Duits land en Nederland een absolute prijsdaling voor de boeren zou inhouden van enkele procenten. Voor Nederland en Duitsland was dat onaanvaardbaar en op Duits initiatief is nu een mone taire truc uitgedacht waardoor het prijsniveau niet omlaag gaat. Minister Braks van landbouw toonde zich dinsdag in Brussel zeer tevreden over de gevonden oplossing: „Als dit aanvaard wordt, is de dreigende daling van de landbouwprijzen in Neder land met 3 a 4 procent van de baan. De prijzen komen nu prak tisch op nul terecht", aldus de minister. Het doorgaan van deze monetaire operatie hangt af van het succes op de andere onderde- Slechte remmen De Amerikaanse overheid heeft bij de federale rechter gëeist dat het automobielconcern General Mo tors 1,1 miljoen in 1980 geprodu ceerde auto's terugroept voor re paratie van de remmen. Als ge volg van blokkering zouden er tenminste veertien doden en 75 gewonden zijn gevallen. Het gaat om de modellen Chevrolet Cita tion, Pontiac Phoenix, Buick Skylark en Oldsmobile Omega. Volgens de regering wist GM dat er iets mis was met de remmen, maar zijn produktie en verkoop desondanks niet stopgezet. Exxon en GM Met een omzet van ruim 74 miljard dollar is General Motors trou wens na olieconcern Exxon (95 miljard) de grootste onderne ming in de VS, zo blijkt uit een maandag door de New York Ti mes gepubliceerde lijst. De lijst van 25 bedrijven bevat geen ban ken of andere financiële instel lingen. Na GM komt met met Philips samenwerkende Ameri can Telephone en Telegraph (AT&T) met een omzet van 70 miljard dollar, daarna volgen Mobil Oil (58), Ford (44), Texaco (41) en IBM (40). De lijst bestaat voor het grootste deel uit olie- en computerondernemingen. Reisbureau Het twentse touringcarbedrijf OAD heeft de Horizon- reisbu reaus overgenomen. Deze zeven reisbureaus waren tot voor kort eigendom van S. Mossel en zijn goed voor een jaarlijkse omzet van zeven miljoen gulden. Mos sel kocht vorig jaar vijf van de reisbureaus van Mondial. De overname door de OAD zal geen gevolgen hebben voor het perso neel, meldt directeur Ter Haar. Twaalf Gewesten De brand— en variaverzekeraar De Twaalf Gewesten zal waarschijn lijk los komen te staan van haar huidige moedermaatschappij Aegon. Momenteel voeren Ae- gon (ontstaan uit Ago en Ennia) en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Den Haag besprekingen over de overdracht van nagenoeg alle aandelen van De Twaalf Gewes ten. De resterende aandelen zal Aegon volgens de huidige plan nen overdoen aan Rabobank Ne derland, die eveneens bij het overleg is betrokken. Bij De Twaalf Gevesten worden verze- kèringen gesloten, waarbij zowel de plaatselijke Rabobanken als de agrarische standsorganisaties zoals de Christelijke Boeren— en Tuindersbond als tussenpersoon optreden. De omzet van de verze keraar bedroeg in 1983 f 90 mil joen. KLM De KLM heeft haar vliegtuigen in februari, de elfde maand van het op 1 april begonnen boekjaar 1983—84, veel beter kunnen vul len dan in dezelfde maand van vorig jaar. De beladingsgraad sprong omhoog van 59,4 naar 66 procent. Opvallend hierbij was de toeneming van het passagiers vervoer met 4 procent tot 91,5 miljoen tonkilometer. Onlangs liet de KLM weten dat er een stagnatie was te verwachten in het reizigersvervoer. Uit de ver- voers- en produktiecijfers blijkt voorts dat het vrachtvervoer ver der steeg en wel met 24 procent tot 108,4 miljoen tonkilometer. len van het landbouwsanerings- pakket en van de oplossing van DEN HAAG (ANP) - Het in Brussel bereikte akkoord over de melkproduktie in de Europese Gemeenschap is voor de Nederlandse boer weliswaar slecht, maar voor de consument gunstig. Melk zal de komende jaren waar schijnlijk niet langer in prijs stijgen, terwijl rundvlees zelfs goedkoper wordt. Het Landbouwschap heeft dit gisteren betoogd. Als uitvloeisel van de overeen stemming tussen de tien mi nisters van landbouw zal een deel van de Nederlandse vee houders koeien gaan verko pen, verwacht het schap. Wanneer het aanbod stijgt, zullen de prijzen bij een ge lijkblijvende vraag dalen. Het landbouwschap verwacht dat er enkele tientallen procen ten meer runderen op de markt zullen komen. De maximale produktiegrens voor melk, waarover de land bouwraad het eens geworden is, maakt het voor veel boe ren overbodig om hun huidi ge bestand aan melkkoeien aan te houden, verduidelijkt het schap. Nederlandse vee houders werken doorgaans moderner en efficiënter dan elders in Europa. Hun melk produktie is derhalve hoog. Die hoge produktie leidt al ja ren tot overschotten, die zo groot zijn dat de EG ze niet volledig kwijtraakt, ook niet als ze gratis zouden worden weggegeven. Veehouder Voor de melkveehouder is het Brusselse akkoord "een har de klap", zegt het Landbouw schap. Een eerste berekening toont aan dat zijn inkomen op jaarbasis met 5.000 tot 20.000 gulden zal dalen, af hankelijk van het aantal koeien dat hij heèft. "Dat is nog eens wat anders dan de drie procent van de ambtena ren", aldus een van de woord voerders. de grote Europese financiële pro blemen waarover de regerings leiders zich op hun topconferen tie op 19 en 20 maart in Brussel buigen. Minister Braks meent echter dat met de twee land bouwakkoorden de kans van sla gen voor de top aanzienlijk is ge stegen. De monetaire truc houdt in dat voortaan als valutaspil voor de Europese landbouwprijzen niet meer het gemiddelde van de na tionale valuta geldt, maar uitge gaan wordt van de sterkste munt, namelijk de Duitse mark. De exportsubsidies van Duits land en Nederland die momen teel resp. rond 10 procent en rond 6 procent liggen, gaan daar door met 3 procent omlaag. Per 1 januari 1985 zal Duitsland van de resterende 7 procent nog eens 5 procent aftrekken. De aanslag die dit betekent voor de inkomens van de Duitse boeren, wordt nationaal door de Duitse overheid gecompenseerd door de btw-heffing op de agrarische produkten met 3 procent te ver lichten. Dat kost de Duitse staat 2 miljard gulden. Een deel daar van wil Duitsland terugkrijgen uit de Europese kas. Daarover echter kunnen de landbouwmi nisters niet beslissen, maar moe ten de Europese regeringsleiders zich uitspreken. Nederland houdt na de monetaire truc gemiddeld 3 procent export subsidies over. Per 1 januari 1985 wordt daar dan gemiddeld 0,7 procent vanaf gebroken en dan resten er gelijke Nederlandse en Duitse exportsubsidies van 2,8 procent voor de zuivel, 2,3 pro cent voor de granen en 1,8 pro cent voor de overige produkten. Die moeten later ook verdwij nen. Minister Braks heeft de mo gelijkheid nadrukkelijk open ge houden dat ook hij de Neder landse boeren nationaal kan compenseren voor de verlaging van de exportsubsidies in 1985. Die operatie kost een kleine 80 miljoen gulden. Een besluit daar over is echter nog niet gevallen. De monetaire truc geeft de landen met zwakke munten en negatie ve monetair compenserende be dragen de mogelijkheid om hun landbouwprijzen wat extra te verhogen. Dat komt goed uit om dat deze landen kampen met ho ge inflatiecijfers. De Europese lidstaten hebben afgesproken dat tot april 1987 er in ieder geval geen nieuwe posieve exportsub sidies bijkomen. PURMEREND - Voor het eerste sinds 20 januari is er gisteren in Purmerend weer in vee gehandeld. Na het uitbreken van mond- en klauwzeer in Noord-Holland heeft er een vervoersverbod gegolden. De ziekte is nu onder bedwang. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Geheel vol gens verwachting komt de So ciaal-Economische Raad vrijdag niet tot een eensluidend advies over de verlaging die het kabinet in de werkloosheids- en arbeids ongeschiktheidsuitkeringen wil doorvoeren. Blijkens een ont werp van een brief aan de minis ter van sociale zaken, waarover de Raad zich vrijdag moet uit spreken, staan de werkgevers vertegenwoordigers in de SER lijnrecht tegenover de leden die door de FNV en het CNV zijn aangewezen. De minister en de staatssecretaris van sociale zaken hebben het plan om de uitkeringen ingevol ge de ww, de wwv en de wao te verlagen tot 70 procent van het laatste loon (het zogenoemde 1- julipakket). De verlaging past in het ombuigingsbeleid van de re gering en vormt tevens een voor schot op de algehele herziening van het stelsel van sociale zeker heid. De ondernemersleden in de SER menen dat aan een verlaging van de uitkeringen voor nieuwe uit keringsgerechtigden niet te ont komen valt, als andere maatrege len niet leiden tot de ombuiging die het kabinet beoogt. De bezui niging moet in 1984 760 miljoen gulden opleveren. In volgende jaren moet er een blijvende be sparing van 1,5 miljard gulden uit voortkomen. Mogelijke alter natieve ombuigingsmaatregelen moeten volgens de werkgevers in de eerste plaats worden ge bruikt voor een overgangsrege ling voor uitkeringsgerechtig den, aan wie vóór 1 juli 1984 een uitkering is toegekend. De werkgevers vinden verder dat een verlaging van de uitkeringen niet mag leiden tot een lastenver zwaring voor de bedrijven bij bo venwettelijke uitkeringen. Daar van zou sprake zijn, wanneer werkgevers zouden worden ge houden aan afspraken in de cao's om WAO-uitkeringen tot hon derd procent te blijven aanvul len. De werkgevers lopen overi gens ook niet warm voor sugges ties om door wettelijke maatre gelen de cao's op dit punt open te breken. De vertegenwoordigers van de FNV en het CNV in de Raad noe men verlaging van de huidige uitkeringspercentages onaan vaardbaar, ook wanneer het al leen zou gaan om nieuwe uitke ringsgerechtigden. Volgens hen laten de huidige economische ontwikkelingen zo'n verlaging niet toe. Zij vrezen een te groot verlies aan koopkracht. Volgens de werknemers mag het kabinet in 1984 niet verder gaan dan het treffen van alternatieve ombuigingsmaatregelen, evèntu- eel gecombineerd met een gerin ge premieverhoging. Bij deze al ternatieve maatregelen wordt ge dacht aan een beperking van de ziektewetuitkeringen en van de loonbetaling bij ziekte. Op het ogenblik is het mogelijk dat een werknemer meer in handen krijgt dan hij aan netto-loon ont vangt wanneer hij niet ziek is. Oorzaak daarvan is een andere wijze van premie-inhouding in geval van ziekte. De FNV- en CNV-vertegenwoordi- gers vinden overigens bovendien dat er geen wettelijke maatrege len mogen worden genomen die vooruitlopen op de herziening van het sociale-verzekeringsstel- sel. Als de bovenwettelijke uitke ringen in het geding zijn, vinden de werknemersorganisaties dat de overheid zich daar verder niet mee moet bemoeien. Daarover zouden de sociale partners (werkgevers en werknemers) zelf afspraken moeten maken. De vertegenwoordiger van de vak centrale MHP neemt in de SER een tussenpositie in. Van die kant wordt het, gezien de sociaal- economische ontwikkelingen en de ontwikkeling van de koop kracht, ongewenst geacht de door het kabinet voorgestane ombuigingen volledig te realise ren. Vanwege de koopkrachtef fecten voor de uitkeringsgerech tigden en de opeenstapeling van inkomenseffecten van de afgelo pen jaren, wijst de MHP het 1- julipakket in zijn huidige vorm af. Deze vakcentrale staat echter niet op voorhand afwijzend te gen een beperkte verlaging van de uitkeringen voor het geval al ternatieve maatregelen te weinig opleveren. WASHINGTON (GPD) - De tijden wijzigen zich ingrij pend en de verhouding tus sen de sexen tevens, maar het blijft voor velen blijkbaar toch een probleem om in de betrekkingen tussen man en vrouw daad bij woord te voe gen. Sinds onheugelijke tij den zalft men te dien aanzien kwak (om het zo maar eens te zeggen). Er bestaan lange lij sten van veronderstelde afro- disiaca (de geslachtsdrift prikkelende middelen). De laatste vinding op dit gebied wordt niet oraal genoten maar auraal (met het oor dus). Tegen een bescheiden investe ring van 45 Nederlandse gul dens kunnen geintersseerden een geluidsband aanschaf fen, die zestig minuten lang vriendelijk muziek van har pen en fluiten laat horen. On derwijl echter flitsen uit de luidsprekers dertien verbor gen boodschappen, die het onderbewustzijn wel, maar het gewone bewustzijn niet registreert. Niets vermoeden de partners worden met kor te sappige teksten, die 9000 maal worden herhaald, naar de toppen van lust gejaagd, zegt Mind Communications Incorporated, eigendom van het echtpaar Williams. Deborah Williams garandeert resultaat, maar geeft toe dat die moeilijk vallen te meten. Zij houdt staande, dat het bandje 'Intieme ontmoetin gen' niemand kan bewegen tot acties die de betrokkene eigenlijk niet wenst, maar de procedure wel versnelt en van drempelvrees ontdoet. In totaal heeft Mind Communi cations veertig bandjes be schikbaar, die op allerlei ter reinen van het leven betrek king hebben: muziek met een verpakte boodschap die zou leren roken en drinken te sta ken, aanzet tot vermageren en om maar iets te noemen vlieg-angst zou wegnemen. UTRECHT (ANP) - Wim Kok blijft nog enige tijd voorzitter van de FNV, maar het staat niet vast dat hij de hele nieuwe perio de van vier jaar uitzit. Vice-voor- zitter Hans Pont van de AbvaKa bo is de kandidaat voor de opvol ging van Herman Bode, de huidb ge vice-voorzitter van de FNvT" Pont is daarmee de aangewezen man om Kok te zijner tijd op te volgen. Dit is het resultaat van "verkennende besprekingen." die de FNV-bonden hebben afge rond. Volgende week besluit het FNV-bestuur over de definitieve kandidaatstelling voor het con gres dat de vakcentrale in okto ber houdt, zo heeft een FNV- woordvoerder gisteren meege deeld. ADVERTENTIE Een rekening-courant bij de Rabobank biedt u veel voor delen. Bij de Rabobank kunt u die vorm van betalings verkeer kiezen, die het beste bij uw bedrijf past. Zoals over boekingen met bankgiroformulieren, optisch leesbare formulieren, diskettes, cassettes, tapes, tot en met de toepas sing van de snelste betaalvorm: telecom municatie. Kortom, hoe uw bedrijfs voering en administratie ook is opgezet, de Rabobank zorgt voor een uiterst i gerichte betaalvorm. Dat zijn enkele i van de vele mogelijkheden van de If rekening-courant. Méér informatie jl vindt u in de brochure 'rekening- j courant', die u bij eikevestiging f f| van de Rabobank kunt verkrijgen, «g Thuis in elke bedrijfstak. De kandidatuur van Pont als op volger voor Bode, die in oktober met pensioen gaat, steunt op bre de steun bij de FNV-bonden, al dus de woordvoerder van de vak centrale. De 45-jarige Pont is sinds 1970 hoofdbestuurder en sinds twee jaar vice-voorzitter van de FNV-ambtenarenbond. Hij kwam in 1967 in dienst van de ambtenarenbond als landelijk bestuurder voor de PTT. Daar voor werkte hij tien jaar bij de landmeetkundige dienst en de afdeling ruilverkaveling van het kadaster. Als kandidaat voor de opvolging van Frans Drabbe, de tweede vi ce-voorzitter en loondeskundige van de FNV, die in de loop van 1985 met pensioen gaat, is hoofd bestuurder Johan Stekelenburg van de Industriebond FNV in de markt, zo heeft de FNV desge vraagd bevestigd. Hiermee zou een redelijk evenwicht binnen de nieuwe FNV-top ontstaan tus sen de twee grootste bonden de AbvaKabo overvleugelde vo rig jaar de Industriebond in le dental - omdat Stekelenburg zou opschuiven naar de positie van vice-voorzitter wanneer Pont in bij voorbeeld 1986 Kok opvolgt. De 42-jarige Stekelenburg is sinds vorig jaar hoofdbestuurder van de Industriebond FNV, nadat hij zich aanvankelijk als 'man van de basis' had aangemeld als op volger van Arie Groenevelt. Deze kandidatuur trok hij echter 'in goed overleg' met het bondsbe- stuur weer in, omdat de bonds- top Dick Visser als nieuwe voor zitter wilde. Stekelenburg kwam in 1966, na de sociale academie, als bedrijvenmedewerker in dienst bij de Industriebond FNV. Daarna werd hij districtbe stuurder in Arnhem/Rheden en districthoofd in Den Haag en Rotterdam. EINDHOVEN (ANP) - Philips stelt de introductie van een 8 mm videocamera-recordercombina tie op de Europese markt om technische redenen uit. Dat heeft een woordvoerder van het con cern meegedeeld. Aanvankelijk wilde Philips de 8 mm-camera met ingebouwde vi deorecorder in de tweede helft van dit jaar op de Europese markt introduceren. Dat gebeurt nu pas in de loop van 1985. Vol gens de Philips-zegsman heeft onderzoek aangetoond dat de vi deokoppen en videobanden nog aanzienlijk kunnen worden ver beterd. Eerder kondigde ook het Amerikaanse Kodak aan nog dit jaar op de markt te komen met een videocamera-recordercom binatie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9