Iran meldt inzet chemische wapens r Superdinsdag: keuze nog onzeker Amerikaanse reservisten 'zoek' Psychopaat gijzelt schoolklas in Rome Irak ontkent nieuwe beschuldiging D- Nederlands initiatief tegen chemische wapens Nieuwe rijken kopen titels Arrestaties in Engeland na aanslagen LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD WOENSDAG 14 MAART 1984 LONDEN (Rtr) Iran heeft Irak er van beschuldigd nieuwe aanvallen te hebben uitge voerd met chemische strijdmiddelen. Bij de aanvallen in het zuiden van Irak zouden tientallen Iraanse soldaten zijn gewond. Dit heeft het Iraanse persbureau Irna gisteren gemeld. Irak meldde dat zijn troepen een nieuwe Iraanse aanval hadden afgeslagen ten oosten van de zuidelijke havenstad Basra. Buitenland Naar verluidt zou Irak zes met che mische gassen gevulde raketten hebben afgevuurd op twee plaat sen van het kunstmatig aange legde Iraakse olie-eiland Madj- noun, dat door Iraanse troepen wordt bezet. Irna berichtte dat de aanval samenviel met de aan komst in Teheran van zes des kundigen die door de Verenigde Naties zijn aangezocht om eerde re Iraanse beweringen over het gebruik van chemische wapens door Irak te onderzoeken. Iran deed een beroep op de experts het oorlogsgebied zo snel moge lijk te bezoeken om te bevestigen dat Irak chemische wapens had ingezet, zo voegde Irna er aan toe. Irak heeft opnieuw Amerikaanse beschuldigingen tegengespro- DEN HAAG (GPD) - In Genève zijn gisteren de besprekingen hervat over de totstandkoming van een verdrag tot verbod van de produktie van chemische wa pens alsmede vernietiging van bestaande voorraden chemische wapens. Veertig landen, waaron der Nederland, nemen deel aan deze Geneefse ontwapenings conferentie waar volgens een functionaris van buitenlandse zaken al„enig schof'in komt. Nederland heeft, in nauw overleg met andere westerse landen, een werkdocument ingediend waar in een beschrijving wordt gege ven van de organisatie die nodig is om zo'n chemisch wapenver drag te kunnen verifiëren. Daar bij wordt ingegaan op de ver schillende soorten inspecties die nodig zullen zijn. Zo zullen bij de vernietiging van chemische wa- pens permanent internationale inspecteurs aanwezig zijn. De Sowjet- Unie heeft onlangs de vorming van dergelijke inspec ties in principe aanvaard. In be paalde vreedzame chemische fa brieken die chemische wapens kunnen produceren moeten daarentegen onregelmatig in specties worden uitgevoerd, al dus het Nederlandse werkdocu ment dat is ingediend door dele gatieleider drs. Jaap Ramaker. De bedoeling van het document is om duidelijk te maken wat er komt kijken bij de opzet van een „inspectoraat". Uit berekenin gen blijkt dat het inspectoraat - als alle voorraden chemische wa pens zijn vernietigd - niet groot hoeft te zijn; ongeveer 50 inspec teurs met ongeveer 70 assisten ten. De Verenigde Staten hebben aan gekondigd binnenkort een volle dig ontwerp verdrag op tafel te zullen. ken dat het chemische wapens gebruikt in zijn 42 maanden ou de oorlog met Iran. Een Iraakse woordvoerder zei dat de beschul diging de sporen draagt van de Amerikaanse geheime dienst CIA. "Wij denken dat de CIA het heeft voorbereid", aldus Hassan Tawalba, algemeen directeur van het Iraakse ministerie van voor lichting en cultuur. Tawalba zei dat de berichten dat Irak zelf mosterdgas produceert "niet af komstig zijn van persbureaus noch uit diplomatieke bronnen". Irak is bereid een internationaal onderzoek toe te staan "maar wij willen geen andere wapens ge bruiken dan conventionele", zo voegde hij er aan toe. "Wij weten niet waarom de Verenigde Sta ten een dergelijke verklaring hebben uitgegeven", zo zei Ta walba, "maar wij weten dat het de deur heeft geopend voor Zio nistische propaganda tegen Irak". Hij zei voorts dat de Iraan se beschuldigingen "onlogisch" waren, omdat de Iraakse en Iraanse troepen betrokken wa ren in man-tot-man gevechten. "Hoe kan Irak de Iraniërs met gaspatronen bestoken zonder dat zijn troepen er mee in aanra king komen", zo vroeg hij. Ta walba zei het te betreuren dat de internationale media geen aan dacht schenken aan de bewering van de Iraanse oppositie in bal lingschap dat de slachtoffers die in Europese ziekenhuizen zijn gestorven dissidenten waren die tegen het bewind van Ayatollah Chomeini streden. WASHINGTON (Reuter/AFP/ DPA) - Het Amerikaanse vlieg- dekschip "America" is gisteren met drie begeleidende schepen naar Midden-Amerika vertrok ken voor oefeningen voor de Ca ribische kust. Amerikaanse troe pen zullen later deze maand deel nemen aan militaire oefeningen in Honduras, zo heeft het Penta gon gisteren meegedeeld. De aankondiging van de nieuwe oefeningen komt op een moment dat in de Verenigde Staten de vrees toeneemt dat de komende presidentsverkiezingen in El Sal vador (25 maart) worden ver- Vliegdekschip VS naar Midden-Amerika stoord door de linkse guerrilla strijders in dat land, die zouden worden gesteund door Nicara gua. Een Pentagon-woordvoer- der ontkende echter dat het stu ren van de kleine vloot tot doel heeft de Sandinistische autoritei ten in Nicaragua te waarschu wen voor inmenging in El Salva dor. WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaanse leger kan in geval van crisis een vijfde deel van zijn re serves niet oproepen, omdat het Pentagon het adressenbestand heeft laten verouderen. Dit zegt de Rekenkamer van het Ameri kaanse Congres. Omdat de VS geen dienstplicht kennen moet het leger in geval van een mobilisatie zijn man kracht allereerst ontlenen aan 685.000 man in meer dan 6000 eenheden van de Nationale Gar de en de Nationale Reserve, die binnen 72 uur beschikbaar moe ten zijn. Een groot aantal van de reservisten kan bovendien niet op de kortste termijn aantreden aangezien het Pentagon er ook niet op heeft toegezien dat hun wilsbeschikkingen en volmach ten in orde zijn. Volgens de bevindingen van de re kenkamer bleek bij een onder zoek van tien eenheden, dat 22 procent van de potentiële sterkte niet beschikbaar kon worden ge maakt. Het Pentagon heeft beter schap beloofd. De rekenkamer zegt ook dat Rea- gans militaire plannen over vijf jaar 1.8 triljoen dollar nodig zou zijn, mogelijk 173 tot 324 miljard duurder zullen blij ken. Het Pentagon, zeggen criti ci, begroot steeds te laag, met als gevolg hogere kosten en minder wapens dan oorspronkelijk wa ren voorzien. De wapenprogramma's van het Pentagon hebben in het verleden gemiddeld 32 procent meer ge kost dan de eerste ramingen - hoewel het ministerie van defen sie beweert tegenwoordig realis tischer te begroten, houdt de re kenkamer staande dat er in feite niets is veranderd. LONDEN - Het recht om de uit het feodale tijdperk stam mende titel 'Lord of the Ma- nor' (vergelijkbaar met de Nederlandse titel ambachts heer) te mogen dragen, is tientallen mensen tiendui zenden guldens waard, zo is gisteren tijdens een veiling in Londen gebleken. door Henk Dam Bij de veiling werden 47 van deze titels, die in vele geval len al vanaf de 10e eeuw heb ben bestaan, onder de hamer gebracht. De totale op brengst: meer dan anderhalf miljoen gulden. Het meest bracht de titel 'Lord of the Manor of Blackmore' op, waarvoor 63.000 gulden werd neergeteld. Daarvoor had de gelukkige nieuwe eigenaar, landbouwer David Lunnon, dan ook een titel die ooit in het bezit is ge weest van de illustere koning en vrouwenjager Hendrik de Achtste. Lunnon, over het „waarom" van zijn aankoop: „Voor de grap. Ik wil de titel aan mijn acht-jarige zoontje geven". Het merkwaardige van de vei ling is, dat geen van de ko pers meer voor zijn tiendui zenden guldens heeft gekre gen dan het recht de niet- adellijke titel „Ambachtsheer van..." (en dan volgt een of ander plaatsje) achter zijn naam te zetten. De oude rech ten die ooit aan ambachts heerlijkheden verbonden wa ren, zijn sinds 1922 vrijwel al lemaal verdwenen. Tot dat jaar hadden de „Lords" recht op huur van degenen die op hun grondgebied woonden. Dat recht bestaat helemaal niet meer. Ze had den bovendien het recht, de eventueel aanwezige minera len op hun heerlijkheid te delven, er waren jacht- en vis rechten, het recht tol- en marktgelden te heffen. Nu gelden ook die oude rech ten vrywel nergens meer. Wat al veel eerder verdween, is het zogenaamde „droit de seigneur" Waarbij de 'Lord of the Manor' het recht had dorpsmeisjes op de nacht voor hun huwelijk te ont maagden. Bij de titel horen bijna altijd oude documenten die betrek king hebben op de ambachts heerlijkheid. Ook daar heb ben degenen die gisteren kochten niets aan: de papie ren mogen het land niet ver laten, mogen niet separaat verkocht worden en moeten bovendien in een publiek ar chief zijn ondergebracht. Wat rest, is het prestige van het bezit van een Oudengelse ti tel. Met name Amerikanen, West-Duitsers en Arabieren en andere 'nieuwe rijken' toonden zich daar gisteren erg gevoelig voor. De coördinator van het Sandinisti sche bewind in Managua, Daniel Ortega, riep andere landen op Ni caragua wapens te leveren om zich te verdedigen tegen wat hij noemde een "dreigende invasie" van de VS. Ook in El Salvador lieten de linkse guerrillastrijders weten een inval van de VS en hun bondgenoot Honduras te verwachten. De zen der van het verzet, Radio Vence- remos, verklaarde dat de invasie zal samenvallen met de komende presidentsverkiezingen van 25 maart. Produktie MX-raket vertraagd WASHINGTON (GPD) - 'Alleen als wonderen worden verricht' kunnen de VS tegen eind 1986 de eerste van de omstreden nieuwe interconti nentale MX-raketten in stelling brengen. Onderzoekers van de commis sie uit het Huis van Afgevaardigden, die zich met de toewijzing van defensiegelden bemoeit, zeggen bovendien, dat de eerste tien MX-wa- pens zullen worden opgesteld, zonder dat de luchtmacht weet of de wapens en de silo's waarin zij worden opgesteld, zullen functioneren. Kennelijk is er met de plannen zoveel haast betracht, dat de kosten aan merkelijk hoger zullen uitvallen dan was voorzien, toen het Congres vorig jaar na scherpe debatten Reagan de fondsen gaf voor de bouw van 21 MX-raketten. De regering wil dit jaar geld om nog veertig raket ten te produceren, maar in het Huis willen sommige invloedrijke leden deze post van 5 miljard dollar helemaal schrappen, terwijl anderen vin den dat de regering zijn aanvraag tot fondsen voor 21 raketten moet terugschroeven. Premie op afzien van abortus in W est-Duitsland Om het aantal abortussen in de Bondsrepubliek te beperken heeft de Westduitse minister van volksgezondheid en ge zinszaken, Heiner Geisseler, besloten vrouwen die afzien van abortus te belonen met een premie van vijfduizend mark (ongeveer 5500 gulden). West-Duitsland heeft het laagste geboortecijfer in de wereld. "Deze maatregel is de eerste stap naar een nieuw beleid ten opzichte van het gezin en de vrouw", zo verklaarde de minister. Met dit nieuwe programma hoopt de minister per jaar 20.000 vrouwen af te houden van abortus. Homo's gelijk STRAATSBURG (ANP) - "Een klein stapje op de weg naar rechtvaardigheid", zo noemde het Nederlands socialistisch lid van het Europees Parlement Ien van den Heuvel een resolutie die in Straatsburg werd aangeno men. Hierin staat dat alle discri minatie ten aanzien van seksuele Intussen voorkeur moet worden afge schaft. Ook sprak het parlement zich uit voor een gelijkstelling in de tien EG-lidstaten van homo seksuelen en heteroseksuelen. ROME - Een halve dag van wilde paniek schokte gisteren de rusti ge Romeinse buitenwijk van Val- melaina, waar een psychopaat schietend een school binnen drong. De 32-jarige man doodde de 48-jarige concierge Ernesto Chiovini en hield zes uur lang een groep 11- tot 12-jarige leerlin gen in gijzeling. Het drama ein digde 's middags om vier uur, toen Maurizio Nobili zijn geweer overgaf aan burgemeester Ugo Vetere en zich zonder verdere te genstand door de politie liet inre kenen. door Hein ten Kortenaar „Het was net half tien", vertelde de Engelse lerares Iginia Giorgi, nog diep onder de indruk van het gebeurde, „toen we op de gang schoten hoorden. Even later kwam een man met een geweer de klas binnen. Hij loste een schot in de lucht en we wierpen ons allemaal op de grond en te gen de muur. Hij nam vijftien kinderen mee naar de gang en barricadeerde de deur van de klas. De rest van de klas en ik zijn later door de brandweer met ladders bevrijd". de overige klassen scherpschutters post gevat en boven de school cirkelden pob- tiehelikopters. Urenlang was het onmogelijk uit de onsamenhangende kreten van de man op te maken welke a waarden hij stelde om de kinde ren vrij te laten. Hij wilde „werk' en hij wilde „opname in een psy chiatrische inrichting". Burge meester Vetere bood zichzelf tweemaal tevergeefs aan als gij zeiaar in de plaats van de school kinderen. Tenslotte wist hij No bili ervan te overtuigen dat hem niets zou gebeuren als hij zich overgaf. Toen de man hem einde lijk zijn geweer overhandigde, bleken de kinderen minder ge schokt door wat zij hadden gemaakt dan hun huilende moe ders, die urenlang op straat had den staan wachten op de ontkno ping van het drama. Kruisbeelden weg uit Poolse scholen WARSCHAU (DPA/UPI) - De Poolse regering wil uit alle staatsscholen de kruisbeelden verwijderen. Volgens regerings woordvoerder Jerzy Urban, die dit op een persconferentie in Warschau bekend maakte, zal de maatregel niet met "drastische middelen" worden uitgevoerd. "De regering", aldus Urban, "wenst geen oorlog om kruizen. In Polen geldt echter het grond beginsel van scheiding tussen kerk en staat. Daarom is er in staatsscholen geen plaats voor religieuze symbolen". De regeringswoordvoerder keerde zich tegen de gebeurtenissen vo rige week in de plaats Mietne waar 400 leerlingen van een land bouwschool in actie kwamen te gen de verwijdering van kruis beelden uit hun school. Zij kre gen daarbij de steun van regiona le kerkelijke leiders en van me de-leerlingen uit omringende plaatsen. De oproerpolitie maak te na 14 uur een einde aan de be zetting. Sindsdien is de land bouwschool gesloten. Geen afval in zee STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement heeft zich gis teren in Straatsburg uitgespro ken tegen het lozen van radioac tief afval in zee. Het besluit werd genomen op voorstel van de Ne derlander Doeke Eisma (D'66). De internationale milieu-organisa tie Greenpeace ondersteunde zijn resolutie met de vertoning van een film over het onderwerp in verschillende talen. Parlemen tariërs noemden het debat "een belangrijke bijdrage" aan het verkrijgen van een schonere zee. LONDEN (Reuter/AFP/UPI) - Vier personen, onder wie een Li bische zakenman, zijn in Groot- Brittannië in staat van beschul diging gesteld in verband met de bomaanslagen op Arabische doe len in Londen en Manchester. Zeven Libiërs worden nog on dervraagd over de bomexplosies van het afgelopen weekeinde, waarbij ruim twintig personen werden gewond. Libië heeft Groot-Brittannië giste ren gevraagd onmiddellijk de 22 Libiërs vrij te laten, die in ver band met de explosies zijn aan gehouden. Volgens het officiële Libische persbureau Jana "dra gen de arrestaties bij tot de ver nietiging van de relaties tussen Libië en Groot-Brittannië". In een verklaring ontkende Libië enige band te hebben met terro risme in Groot-Brittannië. Diploma's geldig STRAATSBURG (ANP) - Univer siteiten in plaats van nationale bureaucratieën moeten een be slissing kunnen vellen over het erkennen van eikaars diploma's. Dit heeft het Europees Parle ment in Straatsburg verklaard op voorstel van de Duitse socia list Olaf Schwencke. Hij vindt dat de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, een speciale commissie moet samenstellen die beslissin gen kan nemen wanneer univer siteiten er zelf niet uitkomen. ADVERTENTIE de „Ignazio Silone"-school geëvacueerd en was het gebouw omgeven door politie en brand weer met ladderwagens. Op alle omringende daken hadden Het heette niet voor niets 'Super- dinsdag'. Na het voorspel in de kleine staten van Amerika's noordoosten, dat de kandida tuur van Gary Hart tot onver moede proporties opblies en Walter Mondale tot verliezer stempelde, zou in het zuiden de ware krachtsverhouding door Henk Kolb blijken. In plaats van zo'n 200.000 stemmen ging het nu om 2,84 miljoen stemmen in vijf belangrijke staten met voorverkiezingen Het netto resultaat leert dat de wereld nog steeds niet weet wie ten slotte tegen Ronald Reagan in het strijdperk mag treden. Een analyse van de mo tivering die kiezers tot een keuze beweegt )aat zien dat or ganisaties, of dat nu de party is, een vakbond of een etnisch leiderschap, niet vrijelijk over de stemmen van hun aanhang als politiek ruilmiddel kunnen beschikken. In de noordelijke industriestaten Massachusetts en Rhode Is land, stemden de leden van de machtige overkoepelende vak organisatie AFL CIO in meer derheid niet voor de officiële kandidaat van hun bond, Wal ter Mondale. Als McGovern, die voornamelijk stemmen kreeg die anders naar Hart zou den zijn gegaan, niet had mee gedaan, zou het voor Mondale nog veel erger zijn geweest. In zuidelijke staten met zware in dustrie als Alabama en Geor gia, waar Mondale won, kreeg hij daarentegen 80 procent van de vakbondsstemmen. Maar hij kon daar slechts winnen omdat hij daarmee ook veel zwarte stemmen kreeg: onge veer evenveel als Jesse Jack son. Zonder die zwarte stem men zou Mondale hebben ver loren en zijn kandidatuur heb ben kunnen opgeven. Het zijn die stemmen waaraan Jackson macht ontleent. Uit de miezerige resultaten die hij in andere staten haalt, blijkt dat van de 'Regenboog coalitie' der minderheden die deze zwarte voorman tot basis voor zijn kandidatuur wilde maken, niets terecht komt. Jackson, zichtbaar teleurgesteld over de uitkomsten van 'Superdins dag', blijft een kandidaat van het zwarte volksdeel. Gezien het succes dat hij in Georgia bij de mobilisering van zwarte kiezers heeft be haald (een stijging van twintig procent in een half jaar) zou hij langs die weg toch de sleutel tot een Democratische over winning in handen kunnen krijgen, omdat Reagan in 1980 een tamelijk groot aantal sta ten heeft gewonnen met een heel dunne marge. In Alabama en Georgia kreeg Jackson respectievelijk 50 en 61 procent van de zwarte stem men en slechts 1 procent van de blanke. In de leeftijdsgroep tot dertig jaar kwam hij op 35 en 29 procent. Onder de zestig plussers haalde hij 11 en 14 procent. Hoewel Gary Hart gisteravond met zijn aanhang in een sjiek Washingtons hotel luidruchtig een feestje bouwde rond een nieuwe overwinning, weigerde hij te zeggen dat hij de nomina tie op zak heeft. Opiniepeilin gen in de dagen vlak voor de verkiezingen hebben aange toond dat de Amerikaanse kie zers op het fenomeen Hart als zodanig een beetje uitgekeken zijn. Zij willen weten wat zijn nieuwe ideeën zijn en neigen tot een kritischer benadering nadat Hart tijdens een debat zondag met zijn medekandida ten enkele onhandige antwoor den gaf. Bij Harts staf is enige verontrus ting te constateren over het feit dat hij nu onmiskenbaar de koploper is geworden en daar om ook veel scherper wordt gadegeslagen dan in eerste aanleg gebeurde. Het baart de campagneleiders voorts zor gen dat veruit het grootste deel van de kiezers die pas op het laatste moment hun stem be paalden, voor Mondale heeft geopteerd. Een Mondale die zich van de handschoenen heeft ontdaan om bijtend en krabbend terug te vechten. De strijd verplaatst zich nu naar noordelijker industriestaten als Illinois en Michigan, waar de vakbonden sterk zijn, grote aantallen politiek zeer bewuste zwarte kiezers een rol spelen, en waar Hart in twee weken zijn campagne van de grond moet krijgen. In Florida is hem dat gelukt. Voor de volksheld John Glenn blijkt de muziek niet te willen klinken. Hij heeft geen boodschap van betekenis kunnen brengen. Deserteurs uit zijn organisatie kloppen al voorzichtig aan bij Gary Hart. SWAT IMc SPEL Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wal Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wal Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u hel wedstriidformulier kwijt? is Kantoor Haal een nieuwe op ons k EEN ECHT COMPLETE KRANT. OMR WERELD, STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7