Actie op woonwagenkamp ZUINIGHEID VAN HET JAAR. Lot uitgewezen kind onduidelijk C i Zaak-Chatterpal niet uniek 3 Hilversumse politie pakt nazi-groep op Invalide man doodgestoken Politie: om criminaliteit aan te pakken Stemming Medianota uitgesteld Rechter verbiedt hogere premie voor ziekenfonds 'Blijf van m'n lijf bevreesd WOENSDAG 14 MAART 1984 Binnenland 'Alle plotselinge publiciteit rond de uitzetting van Sjam Chatter- pal begrijp ik niet goed. Het komt wel vaker voor dat buiten landse kinderen alleen, zonder ouders of andere familie, het land uit moeten. Ook in Leiden'. Voor de Leidse advocate mr. Mieke Vosman, die de belangen van de 14-jarige Surinaamse jon gen behartigt, is de zaak-Chatter- pal niet uniek. In de loop der jaren is mevrouw Vosman meer malen betrokken geweest bij uitwijzingen van mindeijarige vreemdelingen. Kinderen die illegaal, zonder ver blijfsvergunning in ons land wa ren. Omdat hun ouders of familie die hen naar Nederland hadden gehaald hier wèl legaal verble ven, werden de kinderen alleen op het vliegtuig gezet, terug naar het land van herkomst. door Margot Klompmaker Wist de Amsterdamse politie zeker dat Sjam door zijn vader zou worden opgevangen? 'We wisten dat zijn vader in Suriname ver bleef, zegt woordvoerder Wil ting van de Amsterdamse politie. Maar was daarmee ook de op vang gegarandeerd? 'Nee, in eer ste instantie hebben we niet geinformeerd of zijn vader hem wel wilde hebben. Als een kind alleen wordt uitgewezen, schake len wij justitie in om iets te rege len. We nemen dan aan dat dat ook inderdaad gebeurt. Ik geef toe, honderd procent zekerheid over de opvang hebben we niet', aldus Wilting. Justitie hoort de opvang van uitge wezen buitenlandse kinderen te regelen door bijvoorbeeld am bassades of consulaten in te schakelen. Volgens justitie- woordvoerder Holtes 'komt het niet voor dat een kind zo maar in een land wordt neergezet'. Voor opvang wordt altijd gezorgd. 'Het kan natuurlijk zijn dat de vreemdelingenpolitie ons te laat inschakelt, zoals wellicht in het geval van Sjam Chatterpal is ge beurd. Dan kan er niets meer op tijd worden geregeld'. Niet altijd Wat er vervolgens met hen ge beurt, is volgens mevrouw Vos- ^han onduidelijk. De advocate stelt dat de opvang van deze kin deren niet goed wordt geregeld, hetgeen duidelijk is aangetoond in het geval van Sjam Chatterpal. 'Toen Sjam net was opgepakt, wilde de politie hem zonder meer op het vliegtuig zettend Nie mand vroeg zich af waar de jon gen in Suriname heen moest. Pas toen kamerleden zich ermee gin gen bemoeien en informeerden of er wel iemand was om de jon gen op te vangen, is justitie zijn vader gaan zoeken. Als de poli tiek zich niet met Sjam had inge laten, was hij al lang het land uit gezet'. Opvang Er worden geen cijfers bijgehou den van het aantal buitenlandse kinderen dat alleen, zonder fami-" lie, wordt uitgewezen. Maar vol gens politie en justitie zijn het er niet veel. Een rondgang langs justitie en politie leert dat de vraag of er voor goede opvang is gezorgd niet altijd met een vol mondig 'ja' kan worden beant woord, met de 14-jarige Sjam als meest recent voorbeeld. De stellige uitspraak dat opvang 'altijd' is geregeld, wordt niet al leen weersproken door advocate Mieke Vosman (die dit met voor beelden weet te staven), maar ook door het Nederlands Cen trum voor Buitenlanders in Utrecht. NCB-woordvoerder Kruyt: 'Ik ben er van overtuigd dat als Mieke Vosman de zaak van Sjam Chatterpal niet aan de kaak had gesteld, de jongen al lang op het vliegtuig was gezet, opvang of niet. Was het maar zo dat er altijd voor opvang wordt gezorgd. In sommige landen is het niet zo'n ramp als er niets is geregeld. Maar in Marokko of Turkije zijn er geen instanties die deze mensen kunnen helpen. Daar moetje het zelf uitzoeken'. Zijn collega Jansen vult aan: 'Her haaldelijk worden rechtszaken gevoerd over jongeren van pak weg 17 jaar die het land uit moe ten. maar in het land van her- HILVERSUM (ANP) - De poli tie in Hilversum heeft afgelo pen week een militante nazisti sche groepering opgerold, die streeft naar de culturele een wording van Nederland en die geen buitenlanders in ons land tolereert. Er zijn vijf verdach ten ingesloten. Meer arresta ties worden niet uitgesloten. De politie heeft dit gisteren be kend gemaakt. In de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 maart kwam de zaak aan het rollen. In Hilversum werden toen twee Marokkanen ernstig mishandeld door twee Hilversumse jongens van 17 en 19 jaar. Zij werden gearres teerd. Een van hen had een omgebouwd vuurwapen bij zich. Uit het onderzoek bleek dat het vuurwapen afkomstig was van een vader en zoon, eveneens uit Hilversum. Deze twee, de 40-jarige R.H. en zijn 20-jarige zoon R.H., werden woensdag 7 maart aangehouden. Bij de huiszoeking kwamen vele vuurwapens tevoorschijn. De vader specialiseerde zich in het ombouwen van gaspistolen tot echte vuurwapens. Ook kwa men bij die huiszoeking papie ren en lectuur te voorschijn. die duidden op een militante groepering. Briefpapier was voorzien van Rünen-tekens en Bolder-te kens. Er bestond tussen de le den onderling een rangenstel sel van kapitein, de woord voerder en luitenant. Ook stond in de papieren het regle ment van de groep en bevatten zij aanwijzingen voor het berei ken van een goede lichamelij ke conditie. In de uitwerking werd een heel trainingsschema voorgesteld. Uit de papieren bleek ook het streven: "De culturele eenwor ding van Nederland en geen verdere tolerantie van buiten landers in Nederland". Tijdens bijeenkomsten van de groep werden films vertoond over Hitier en nazi-Duitsland. Ook was er een flinke hoeveel heid nazi-lectuur aanwezig. Uit het verhoor van de verdach ten is ook naar voren gekomen dat de groep mogelijk schuldig is aan het ingooien in novem ber vorig jaar van de ruiten bij zes Turkse en Marokkaanse koffiehuizen in Hilversum. De politie arresteerde vrijdag een vijfde lid van de groepering, de 25-jarige J.P.D. uit Hilversum. ZAANDAM (ANP) - De 80-jarige invalide Zaandammer Johannes Gorree is gistermiddag dood aangetroffen in zijn woning aan de Westerzijde. Volgens de poli tie is hij door messteken om het leven gebracht. Achter een rui tenwisser op de invalide-bestel bus van de heer Gorree trof de politie een aardappelschilmesje aan, maar men neemt niet aan dat dit het moordwapen is. Een familielid, dat de man door gaans een paar keer per week be zocht. ontdekte bij de voordeur van de woning bloedsporen en waarschuwde de politie. komst geen familie hebben om hen op te vangen. Justitie zegt dan: deze kinderen zijn oud ge noeg om zich zelfstandig te kun nen handhaven. Maar dat laatste verschilt natuurlijk van geval tot geval'. Geen goede naam Van het vreemdelingenbeleid in de gemeente Leiden heeft het Ne derlands Centrum voor Buiten landers geen hoge pet op. NCB- medewerker Kruyt noemt het opvallend dat vooral in Leiden buitenlandse kinderen het land uit worden gezet die al enige tijd (illegaal) in de stad verblijven. Dit is Kruyt gebleken uit ge sprekken met vele advocaten die zich bezighouden met vreemde lingenzaken. Leiden is bepaald niet soepel met het hanteren van de voorwaarden voor het verle nen van een verblijfsvergunning. Kruyt noemt een geval van een Marokkaans gezin in Leiden, waar gezinsuitbreiding plaats had. Omdat de woonomstandig heden van het gezin toen niet langer voldeden aan de voor waarden, werd de oudste zoon van het gezin gesommeerd het land te verlaten, aldus Kruyt. Woordvoerder Graveland van de Leidse politie is van deze slechte naam niets bekend. Volgens hem is uit een universitair onderzoek juist naar voren gekomen dat Leiden het 'goed' doet op het ge bied van vreemdelingenbeleid. Dat de gemeente bij het NCB on gunstig bekend staat schrijft Graveland toe aan de betrekke lijke openhartigheid van de Leidse vreemdelingenpolitie over vreemdelingenzaken. V erantwoordelij k Graveland onderstreept dat bui tenlandse kinderen nooit zo maar worden weggestuurd. Dik ke dossiers met een uitgebreide rechtsgang gaan er aan vooraf. Als uiteindelijk alle rechtsmid delen zijn uitgeput en een kind het land toch moet verlaten, 'zijn in eerste instantie de ouders er verantwoordelijk voor dat het kind goed terecht komt', aldus de Leidse politiewoordvoerder. 'Buitenlanders kunnen beter eerst een verblijfsvergunning voor hun kinderen aanvragen, voordat ze hen laten overkomen. Dan kan een boel ellende wor den voorkomen. Ze zijn van te voren gewaarschuwd'. Als een buitenlands kind wordt uitgewezen, gaat ook de Leidse vreemdelingenpolitie er van uit dat opvang is geregeld. 'Maar ze ker weten doen we het niet', be kent Graveland. 'We streven er met nadruk naar dat de familie dat zelf regelt'. Het opsluiten van een buitenlands kind in een cel, zoals in Amster dam is gebeurd, komt volgens Graveland in Leiden niet voor. Een uitspraak die nog eens door burgemeester Goekoop in een gemeenteraadsvergadering afge lopen maandag is herhaald. De burgervader zei bij die gelegen heid ook dat Leiden geen actief opsporingsbeleid van vreemde lingen voert. Graveland onder schrijft dit, maar zegt er wel bij dat 'de wetgeving uitgangspunt blijft'. 'Als er iets niet klopt, moe ten we dat uitzoeken. We houden ons aan de wet'. Graveland kenschetst de vreemde lingenwetgeving als 'keihard'. 'Het zou wenselijk zijn als er in de wet onderscheid zou worden gemaakt tussen volwassenen en kinderen'. Een wens die wordt ondersteund door zijn collega Wilting van het Amsterdamse politiekorps. 'Illegale vreemde lingen, volwassenen of kinderen, horen niet thuis in een cel. Het zijn geen misdadigers. Wij kun nen echter niet anders dan vol gens de wet handelen. Als door alle publiciteit rond Sjam Chat terpal iets m de vreemdelingen wetgeving gaat veranderen, zijn we daar gelukkig mee. Dan is al le ellende nog ergens goed voor geweest'. Ook advocate Mieke Vosman zou graag zien dat de vreemdelingen wetgeving in elk geval onder scheid gaat maken tussen vol wassenen en kinderen. 'Overal in de rechtspraak wordt dit gedaan. Wat denk je dat het verblijf in een cel bij een kind aanricht? Sjam is helemaal murw gemaakt, dichtgeklapt. Wat wil je als je de ene keer te horen krijgt 'je moet weg' en vervolgens 'je mag nog even blijven'. Dit is een behande ling die weinig menselijks meer heeft'. DEN BOSCH (ANP) - Bewoners van het woonwagencen trum in Den Bosch zijn woedend over de plannen van de Bossche politie om met een grootscheepse actie de crimi naliteit op het kamp aan te pakken. Dat bleek tijdens een speciale voorlichtingsavond van de politie over de actie. Een speciaal politieteam van 50 man surveilleert van daag op het kamp. Al het in- en uitgaande verkeer wordt gecontroleerd, mogelijke sluipwegen worden geblok keerd. DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer heeft op verzoek van voorzitter Dolman giste ren besloten het debat over de Medianota voort te zetten. Omdat er behalve de 36 be staande moties nog eens zes tien werden ingediend, vond Dolman het te vroeg om over deze moties te stemmen. De fractie van de PvdA vond het onaanvaardbaar de stem mingen over de eerste 36 mo ties uit te stellen. Fractie voorzitter Den Uyl: „Wat voor een beeld roept de Ka mer over zichzelf op als de zaak nu weer wordt wegge schoven. De hoofdzaken zijn duidelijk, daarom moet er nu gestemd worden en het debat heropend". Het CDA stond aanvankelijk ook op dit standpunt, maar liet zijn bezwaren later varen. Naar het zich laat aanzien, zal nu volgende week dinsdag over de 52 moties worden ge stemd. Het debat binnen de uitgebreide commissieverga dering voor welzijn en cul tuur zou vandaag worden heropend. Bij de foto: Toen kamervoorzit ter Dolman besloot de stem mingen uit te stellen, ont stond enige onrust bij de linkse partijen. Met name de PvdA-fractie (geheel rechts) keek nogal sip. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De zieken fondspremie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering mag niet per 1 januari met 8,40 gulden per maand worden verhoogd. Dit besluit van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) is gisteren bekrachtigd door een vonnis in kort geding van de pre sident van de rechtbank in Den Haag. De rechter, mr. M.R. Wijnholt, vond dat staatssecretaris Van der Reijden het recht heeft het be sluit van de Ziekenfondsraad over de premieverhoging voor zes maanden te schorsen. Wijn- holt is het niet met de Stichting verevening resultaten vrijwillige ziekenfondsverzekering, die het kort geding had aangespannen tegen de staat, eens dat Van der Reijden beginselen van behoor lijk bestuur of het vertrouwens beginsel heeft geschonden. De Ziekenfondsraad heeft de pre mie berekend volgens zijn eigen richtlijnen, maar de staatssecre taris is niet aan die richtlijnen ge bonden, zo overwoog de rechteF Ook hebben de ziekenfondsen voor de rechter niet aannemelijk gemaakt dat de toeslag is gestuit op bezwaren van de minister van financiën, hoewel Van der Reij den dat niet als reden heeft ge noemd in zijn schorsingsbeleid. Het kan volgens de rechter waar zijn dat de ziekenfondsen dit jaar met een tekort komen te zitten door het uitblijven van de pre mieverhoging zelf voorspellen zi) een tekort van 85 miljoen maar "een te krappe raming is nog geen schending van enig al gemeen beginsel van behoorlijk bestuur". NIJMEGEN (ANP) - De twaalf stichtingen 'Blijf van m'n lijf vrezen dat een aantal opvanghuizen voor mishandelde vrouwen zal worden geslo ten als minister Brinkman (WVC) blijft bij zijn plannen om het welzijns beleid over te hevelen van het rijk naar de gemeenten. Volgens 'Blijf van m'n lijf wordt het voortbestaan van die opvanghuizen daardoor volkomen afhankelijk van de financiële positie en de politieke kleur van de gemeenten. Bij decentralisatie schuift de rijksoverheid haar verantwoordelijkheid voor vrouwenmishandeling af naar de gemeenten en gaat ze daarmee voorbij aan het voornemen om geweld tegen vrouwen door middel van een samenhangend overheidsbeleid aan te pakken, aldus een woord voerster van de stichtingen 'Blijf van m'n lijf gisteren. Volgens de woonwagenbewoners weet de politie precies wie op het centrum betrokken is bij crimi nele activiteiten. 'Waarom pakt de politie die mensen niet op? Nu worden wij er op aangeke ken. Onze eerlijke handel gaat er aan kapot', aldus enkele enkele bewoners. De politie erkent dat dat de namen van verdachten inderdaad be kend zijn. 'Het is echter niet mo gelijk om deze mensen zo maar, zonder bewijs op te pakken. Het bewijs leveren is een groot pro bleem', aldus de politiewoord voerder. De actie is er volgens waarnemend hoofdofficier van justitie Duyx op gericht om de rechtsorde op en rondom het centrum tot aan vaardbare normen terug te bren gen. Volgens politie en justitie is het centrum de laatste jaren uit gegroeid tot een „vrijplaats" voor zware criminelen. Naar schatting van mr. Duyx en de Bossche burgemeester mr B. van Zwieten, pleegt tien tot twintig procent van de bewoners min of meer regelmatig strafbare feiten. Onder hen bevindt zich, aldus mr Duyx, een harde kern die vuurwapengebruik niet schuwt. In 1983 heeft de politie op het cen trum voor vier miljoen gulden onderdelen teruggevonden van gestolen auto's. Vorige week nog ontdekte de politie voor een half miljoen gulden aan sieraden, die bij een overval waren buitge maakt, alsmede 25 kilo hasj en drie illegale vuurwapens. In Utrecht stopt de politie met het permanent bewaken van het re gionale woonwagencentrum de Huppeldijk. Sinds 12 oktober vo rig jaar hield de politie vanuit een speciale politiepost het woonwagenkamp voortdurend in de gaten. Een dergelijke onge bruikelijke maatregel was nodig omdat de situatie in het kamp volgens de politie de afgelopen jaren zo uit de hand was gelopen dat er sprake was van een soort „vrijstaat". Een betrekkelijk kleine groep hield de andere kampbewoners onder de duim en de misdaad bloeide, met na me in de vorm van autodiefstal len. Gisteren liet de politie weten dat men met de permanente bewa king stopt. „De rechtsorde is weer op een aanvaarbaar niveau gekomen en daarmee is het beoogde effect bereikt", aldus hoofdinspecteur P. Dijkshoorn. talen heeft de gemeente Sittard gisteren bij 11 woonwagengezin nen in een noodkamp bij Sittard de electriciteit afgesloten. Hun totale schuld was opgelopen tot 90.000 gulden. Twee van de elf gezinnen hebben inmiddels de achterstallige rekening en de boete betaald, en zijn weer aan gesloten. De overige negen fami lies zijn niet van plan om aan de voorwaarden van de gemeente te voldoen. Zij hebben een kort ge ding tegen de gemeente Sittard aangespannen dat volgende week donderdag zal dienen. Twee waarnemers naar El Salvador DEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt twee waarnemers naar de presidentsverkiezingen, die op 25 maart in El Salvador worden gehouden. Het zijn het PvdA-ka- merlid Nelissen en dr. Th. Kerst- iens, directeur buitenlandse be trekkingen van de Cebemo, de katholieke organisatie voor me definanciering van ontwikke lingsprogramma's. Het besluit van de Nederlandse re gering om waarnemers naar de presidentsverkiezingen in El Sal vador te sturen dateert van eind februari. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) maakte dat toen bekend na afloop van een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen over samenwerking op het gebied van de buitenland se politiek. Nederland had liever gezien dat de tien als zodanig zouden hebben besloten waarne mers te zenden, maar daar kon geen akkoord over worden be reikt. Het "El Salvador Komitee Neder land" verklaarde onlangs van PvdA-lid Nelissen "allerminst een objectieve, onpartijdige ver slaggeving" te verwachten over de presidentsverkiezingen. Dit gezien zijn actieve steun voor de UDP, de Unidad Pupular Demo cratic© die op haar beurt in de verkiezingen van 1982 de chris tendemocratische partij van Duarte heeft gesteund, aldus het El Salvador Komitee. Volgens het comité heeft de UDP een vertegenwoordiger in de mensenrechtencommissie, die het regime jn november 1982 in stelde om de echte mensenrech tencommissie waarvan de door het leger vermoorde Maria- nella Garcia Villas voorzitter was opzij te zetten. Wapenexport naar Derde Wereld niet verworpen DEN HAAG (ANP) - Een meer- derheid van de Tweede Kamer wijst een wettelijk verbod op Ne derlandse wapenleveranties naar ontwikkelingslanden, landen die in een (potentieel) spanningsge- bied liggen of landen waar op grote schaal mensenrechten wor den geschonden van de hand. Een desbetreffende motie van PPR-fractievoorzitter Beckers werd gisteren verworpen. Tegen stemden de fracties van CDA, WD, de kleine christelijke frac ties en D'66. Wel aangenomen werd een motie van CDA'er Gualthérie van Wee- zel. Deze houdt in dat de minis ter van ontwikkelingssamenwer king wordt geraadpleegd bij eventuele wapentransacties met ontwikkelingslanden. Jan-Nico Scholten daagde zijn vroegere geestverwanten, de christen-democraten, uit om uit te spreken dat in beginsel geen wapens zullen worden geleverd aan zogenaamde Derde-Wereld landen. Hij wees er op dat het CDA dit punt in zijn programma heeft staan. Maar nadat minister Van den Broek (buitenlandse za ken) de motie had ontraden, zorgden CDA, WD, D'66 en de kleine christelijke partijen er voor dat ze werd verworpen. ADVERTENTIE Bij de verkiezingen voor Auto van het Jaari984 is de Fiat Uno als nummer één uit de bus gekomen. Nummer één in ruimte, komfort, ont- werp.prestaties en wegligging. Maar vooral ook nummer één in zuinigheid. De Fiat Uno heeft namelijk de allerlaag ste luchtweerstand (cx-0.34) in z'n prijsklasse. Met als resultaat een verbruik van 1 op 20 bij 90 km. 1 op 15.2 bij 120 km en 1 op 14.1 in de stad. De nieuwe, superzuinige Uno Diesel doet bij 90 km zelfs 21.3 km met 1 liter diesel brandstof! De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers. In 7 verschillende uitvoeringen. FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5