actief in I vrije tijd I Bewoners Beukenschans andere afgevaardigde in migrantencommissie Woningen hoek Van en kantoor op der Werfstraat Prijs voor studie over commanderij hihhI DE NATUUR ALS BUUR PAGINA 4 DO/ST f 1 Leiden y LEIDEN/LEIDERDORP - De be woners van de Beukenschans in Leiderdorp willen nieuwe verte genwoordigers in de commissie huisvesting migranten Leiden. De bewoners vinden dat de hui dige vertegenwoordiger, de heer Guney, hun belangen niet langer goed kan behartigen. Guney woont namelijk al jaren niet meer aan de Beukenschans en wanneer er problemen zijn, zo stellen de bewoners, kan hij niet op tijd ter plaatse zijn. De bewoners van de Beuken schans, een wooncomplex voor buitenlandse werknemers, schreven dit in een brief aan de commissie migranten. In die brief zeggen de bewoners ook al twee nieuwe kandidaten op het oog te hebben. Gedacht wordt nu aan twéé vertegenwoordiger, een uit de Turkse en een uit de Marokkaanse gemeenschap. De Turk zou echt lid zijn van de commissie, de Marokkaan slechts toehoorder. Ambtenaar C. Van Ingen, secreta ris van de commissie huisvesting migranten, beaamde gisteren dat Guney niet meer aan de Beuken schans woont. "Maar hij komt er nog wel wekelijks langs om een kijkje te nemen en de wensen van de bewoners te horen". Van Ingen voegde eraan toe dat de bezwaren tegen Guney ook voortkomen uit het feit dat hij niet alle wensen van de bewo ners kan onderschrijven. "Juist omdat hij weet dat die niet haal baar zijn". Huurcontract Er zijn inderdaad nog meer wen sen en eisen die de bewoners aan de commissie hebben kenbaar gemaakt. Zo zou iedereen zijn ei gen huurcontract moeten krijgen en, ook wanneer er maar één per soon in een kamer woont, maar honderdzeventig gulden huur per maand hoeven te betalen. Driehonderd gulden vinden ze een te hoge huur. Wanneer een bewoner op vakantie gaat, wat meestal voor de duur van wel twee maanden is, zou hij nog maar een halve huur hoeven te betalen. In zo'n periode wordt namelijk helemaal geen gebruik gemaakt van bijvoorbeeld ener gie. Van Ingen maakte gisteren duide lijk dat de gemeente vijftig pro cent verlies op de woningen aan de Buekenschans zou lijden wanneer de huren ineens gehal veerd zouden worden. "Ook het halveren van de huur tijdens de vakantiemaanden is niet te doen. De bewoners vergeten dat de het matige energieverbruik van de zomermaanden al verrekend is Mevrouw Loopstra ontvangt de bij de prijs behorende oorkonde. in de servicekosten. Het is be paald niet zo dat ze in de zomer voor niets betalen". Huisdieren De bewoners willen ook dat de keuken en douche in hun huizen een keer per week worden schoongemaakt. De eigen slaap kamer willen ze wel zelf blijven onderhouden. Voorts zou er een verbod moeten komen op het houden van huisdieren, zo vin den de bewoners. "Dat is in strijd met onze godsdienst en we on dervinden ook veel hinder van het geluid dat de dieren produce- Ten slotte willen de bewoners ook een eigen telefoon. De telefoon op het kantoor van de beheerder vinden zij niet voldoende, aange zien ze er ook 's avonds en in het weekeinde gebruik van willen maken. De telefooncel die op honderd meter afstand van de Beukenschans staat is voor de bewoners ook niet geschikt, om dat ze daar zelf niet opgebeld kunnen worden. "Iedereen kan bij de PTT een eigen telefoontoe stel aanvragen", aldus Van Ingen gisteren. De commissie huisvesting migran ten behandelt de klachten en wensen van de bewoners don derdagochtend. De verpauperde hoek Van der Werfstraat!Pelikaanstraat. LEIDEN - Er is een plan gemaakt voor de bouw van twaalf wonin gen en een ruimte voor een kan toor- of dienstverlenend bedrijf op de hoek van de Van der Werf straat en de Pelikaanstraat. Door de nieuwbouw zal de be staande, verpauperde hoekbe- LEIDEN - Mevrouw L.E. Loopstra heeft gister avond in de Lakenhal de Oud-Leidenprijs van de gelijknamige vereniging gekregen. Zij kreeg de prijs voor haar studie over de Leidse com manderij van de Duitse orde in de middeleeu wen. Deze studie zal worden gepubliceerd in het komende jaarboekje van de vereniging. Tijdens de bijeenkomst werd een lid van de ver eniging, J. Aalders, benoemd tot lid van verdien ste, omdat hij veel voor de vereniging heeft bete kend. Jarenlang vervulde hij bestuursfuncties en organiseerde en leidde hij excursies. Tegen woordig doet hij de ledenadministratie nog. bouwing uit het stadsbeeld ver dwijnen. Het nieuwbouwplan wordt door de gemeente dan ook beschouwd als een aanzienlijke verbetering van dit deel van de wijk Maredorp. Bovendien wordt gunstig geacht dat de nieuwbouw in de plaats komt van het thans ongunstig gelegen garagebedrijf van Van Werkho- De gemeente Leiden werkt daar om graag mee aan de totstandko ming van de nieuwbouw en heeft het bouwplan opgenomen in het contingent (dat wil zeggen: de woningbouwplannen) van 1984. De beoogde nieuwbouw zal be staan uit drie bouwlagen plus een schuin dak en voorziet in de bouw van tien driekamerwonin gen en twee tweekamerwonin gen. Het plan wordt gerealiseerd in de premiekoopsector. Omwonenden hebben evenwel be zwaarschriften ingediend tegen de voorgenomen nieuwbouw. De bezwaren zijn gericht tegen de hoogte van de voorgestelde be bouwing. Gewezen wordt op het feit dat aan de achterzijde van de nieuwbouw (de Lege Werfsteeg) al sprake is van een donkere steeg. Ten gevolge van de nieuw bouw zou de lichtinval op de be gane grond en op de verdieping van een woning aan de Lege Werfsteeg dusdanig achteruit gaan dat overdag voortdurend kunstlicht nodig zou zijn. De be woners menen dat met han be langen onvoldoende rekening is gehouden. De gemeente erkent dat de lichtin val, vanuit het oosten, inderdaad zal verminderen. Van een onaan vaardbare situatie zal, volgens de gemeente, evenwel geen sprake zijn. De woningen aan de Lege Werfsteeg zouden het qua licht- toetreding vooral moeten heb ben van het westen. In dit op zicht staan de woningen gunstig aangezien zij aan die kant aan een fraaie binnentuin zijn gele gen. Volgens de gemeente is met de be zwaren al voldoende rekening •gehouden omdat de nieuwbouw zal bestaan uit drie bouwlagen met een schuin dak in plaats van uit vier bouwlagen plus dak, het geen door het bestemmingsplan wordt toegestaan. Voorts zal het noordelijk gedeelte van het bouwblok nog tweeënhalve me ter naar achter, van de Lege Werfsteeg af, worden geplaatst. De bezwaren tegen het bouw plan worden door de gemeente daarom ongegrond geacht. WOENSDAG 14 MAART 1984 Elektroshock Het Inloophuis Psychiatrie orga niseert donderdag een discus sie-avond over het gebruik van de elektroshock therapie. De bijeenkomst wordt ingeleid met een film per video. Daarna zullen voor- en tegenstanders van de therapie, alsmede men sen die zelf met een elektro shock zijn behandeld, met el kaar in discussie gaan. De aanvang is acht uur in het in loophuis, dat aan het Rapen burg 48 is gevestigd. Voor meer informatie: tel. V71-141808. Homeopathie Onder leiding van dierenarts Muurling houdt de afdeling Leiden van de Dierenbescher ming donderdag een thema avond rond homeopathie in de diergeneeskunde. De bijeen komst begint om acht uur in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat. Het is de bedoe ling elk kwartaal een dergelij ke thema-avond te organise ren. Klaverjassen In het jongerencentrum LVC wordt donderdagavond een klaverjastoernooi gehouden. Deelnemers maximaal zes tien) dienen zich om half acht aan de bar van het centrum aan de Breestraat 66 te melden. Antiekbeurs Het komend weekeinde wordt in de Pieterskerk een antiekbeurs gehouden met veel klein antiek, zoals goud en zilver, porselein, glaswerk, enz., meubilair van uiteenlopende stijlen, eethoe- ken, secretaires en slaapka mers. Openingstijden: vrijdag 17-21 uur, zaterdag 10-17 uur en zondag 11-17 uur. Vegetarisch In de serie buitenlands-vegetari sche vrijdagen in Repelsteel staat deze week Guatemalteeks eten op het menu. Op verzoek van het Guatemala Komitee, dat vorige week een geldzame- ling organiseerde ten behoeve van een gezondheidsproject. Het ecologisch-vegetarisch eet huis aan de Breestraat 18 is tussen half zes en half acht ge opend. LEIDEN - De Leidse biologen Adema en In den Bosch hebben van hun rubriek 'De natuur als buur' ditmaal een 'special' gemaakt, die dan ook wat groter dan gebruikelijk is uitgevallen. In het kielzog van drie Leidse onderzoekers onderwierpen zij het gedrag van de fuut in de stadswateren aan een nadere studie. Het water in de Leidse grachten en singels is de afgelopen tien tot vijftien jaar beduidend schoner geworden. Dit is te danken aan de aanleg van rio lering en aan het verdwijnen van industrie uit de stad. Het meeste industriële afvalwater werd vroeger direct in de grachten geloosd. Destijds kon men dagelijks aan het water van de Witte Singel en de Vliet bij de Schelpenkade zien in welke kleur de kousen die dag geverfd werden. Thans be vindt zich in de voormalige kousenfabriek het Rijksherba rium. Met het schoner worden van het water verbeterde de visstand. En meer vis betekent meer voedsel voor sommige watervogels. Eén van de vogel soorten die de laatste tien jaar in de Leidse grachten sterk in aantal is toegenomen, is de fuut, Podiceps cristatus. In 1971 broedde er bij de Sterre- wacht één paartje, hetgeen toen een grote bezienswaardig heid was. Thans wordt het aan tal futen in de gemeente ge schat op dertig tot veertig broedparen. Futen zijn gemak kelijk te herkennen. Het zijn slanke, sierlijke vogels met in het vooijaar en de zomer een opvallend verenkleed. Ze heb ben een donkere kuif en roodachtig-bruine en zwarte bakkebaarden. Het gezicht en de buik zijn wit, de vleugels zijn donker gekleurd. Man netjes en vrouwtjes zien er het zelfde uit en vertonen hetzelf de gedrag. In de winter zult u niet veel futen zien in de stad. De meeste die ren trekken naar zuidelijker oorden, alhoewel ze niet erg ver gaan. Uit terugvangsten is gebleken dat 'onze' vogels in december in Zwitserse meren zwemmen. Mogelijk trekken ze van daar naar de Engelse en Franse Kanaalkust. Bij zacht weer blijven ze in ons land (IJsselmeer, Deltagebied). Een jonge vogel uit Leiden is deze winter teruggemeld uit Mar ken. De mannetjes trekken la ter weg en keren eerder terug dan de wijfjes. Ieder jaar ko men ze trouw in hun oude ter ritorium terug. Onderzoek door J.P.H.M. Adema en H.A.J. In den Bosch Leidse onderzoekers Nora Kosters, Guus van der Poel en Otte Ottema. Als u regelmatig langs de singels loopt of rijdt heeft u laatstgenoemde onge twijfeld aan het werk gezien. Een onmiskenbare bioloog op klompen met een groene par ka, groene bivakmuts, lang rood haar, een woeste rode baard en met een verrekijker en cassetterecordertje om de hals. Als het echt koud is, ver telde hij, draagt hij onder zijn jas nog een warmwaterkruik. Zoals we zelf gedurende één van zijn rondes langs de Leidse futen gemerkt hebben, koel je bij een kille wind binnen een uur of twee tot op het bot af. In de geschetste uitmonstering kunt u hem uren zien turen naar een futennest. Of u ziet hem, met ware doodsverach ting tegen het verkeer in rij dend, de zwemmende en dui kende futen volgen. Vorig jaar kon men een meisje met een als fuut vermomd radiogra fisch bestuurd bootje in de weer zien. Hiermee trachtte men een beter inzicht in het ge drag van de futen te krijgen. In het voorjaar nemen de dieren een stuk water in bezit waarin ze geen andere futen dulden. Doordat ze sterk aan deze plaats gebonden zijn, kunnen de onderzoekers de verschil lende vogels makkelijk her kennen. Zo is er één mannetje dat zijn ogen altijd half dicht heeft. Bij andere dieren zijn ge ringe verschillen in de kleurte- kening waar te nemen. Om he lemaal zeker te zijn, zijn de die ren geringd, met een bepaalde kleurcode. De wijfjes hebben de ringen aan de linkerpoot de mannetjes aan de rechter. Hoe wel ze geen uiterlijke ge slachtsverschillen vertonen, kan de sexe bepaald worden zodra ze eieren gaan leggen. Langs de singels kan met 17 paren futen aantreffen. De laat ste jaren is dit aantal vrijwel gelijk gebleven. Dit komt waarschijnlijk doordat de vo gels alle beschikbare nest plaatsen in gebruik hebben ge nomen. Normaal nestelen ze in rietkra gen. In de singels groeit echter geen riet. De dieren nemen hier genoegen met in het water hangende takken. Op enkele plaatsen langs de singels was door werkzaamheden aan de walkant de begroeiing verdwe nen. Op verzoek van de onder zoekers heeft de Plantsoenen dienst hier voor de futen ge schikte beplanting aange bracht. Nest De voortplantingstijd duurt on geveer van maart tot in augus tus. Veel dieren hebben nu reeds een nest gebouwd, maar eieren zijn er nog niet. Die vroege nestbouw is absoluut noodzakelijk. De dieren kun nen namelijk alleen op het nest paren. Daartoe maken ze ook wel een voorlopig nest; het pa ringsplatform, zoals de onder zoekers dit noemen. In veel ge vallen wordt dit het definitieve nest, maar strikt noodzakelijk is dit niet. De dieren baltsen in de omgeving van de nest plaats. Met enig geduld kan men dit zelf in deze tijd vrij snel te zien krijgen. Dikwijls ziet men het zogenaamde kop- schudden: de dieren drijven te gen over elkaar, terwijl ze on dertussen "nee" schudden. Daarna kunnen ze uit elkaar drijven, onderduiken en met waterplanten in de snavel op elkaar toezwemmen. Vlakbij elkaar gekomen verheffen ze zich vervolgens vrijwel volle dig uit het water. Dit laatste wordt de pinguindans ge noemd. Dit gedrag wordt be duidend minder vaak ver toond. Copulaties zijn ook vrij regelma tig waat te nemen. Eén van de partners ligt daarbij uitnodi gend op het nest (zie foto). De ander zal daarna enkele secon den copuleren, vervolgens over de liggende partner heen- springen, om daarna het nest te verlaten. Daarna nemen ze al kopschuddend "afscheid" van elkaar. Zoals reeds gezegd ver tonen beide seksen vrijwel identiek gedrag. Dit houdt in dat ook het mannetje op het nest kan gaan liggen, met het vrouwtje in de actieve rol. Meerkoeten Opvallend is dat er in de buurt van een futennest ook vaak een waterhoen of een meer koet broedt. Het meerkoeten- nest was dan oorspronkelijk een futennest. Gedurende afwezigheid van de beide futen, bezig met het ver jagen van soortgenoten uit het territorium of het verschalken van. vis, heeft de meerkoet het nest gekraakt en snel met plan- tenmateriaal opgehoogd. De futen kunnen er dan niet meer op klauteren en moeten nood gedwongen een nieuw nest bouwen. Als alles goed gaat worden er begin april drie tot vijf eieren gelegd. Gewoonlijk komen niet alle eieren uit. De reden hiervan is nog niet opge helderd. De dieren broeden om de beurt. Als de beide ouders even het nest verlaten wordt dit met planten gecamou fleerd. Waarschijnlijk gebeurt dit om eierrovers zoals kraaien te misleiden. Eén van de grote zorgen van de onderzoekers in die tijd is het verstoren van de nesten. Zo hebben wij een keer meegemaakt dat kinderen ste nen naar de nesten gooiden. Ook het naderen van de nesten met (rubber) bootjes werkt ver storend. Vorig jaar is een aan tal broedsels mislukt doordat speedboten er veel te snel langs voeren. Door de hoge snelheid ontstaat sterke golf slag, waardoor de nesten over spoeld worden met alle gevol gen vandien. Mocht u over een motorboot beschikken, matig dan uw snelheid ten gunste van de broedende watelvogels (en de walkanten). De vogels en de onderzoekers zullen u dankbaar zijn. Uitputtend De dieren die wel uit het ei ko men, klimmen zo snel moge lijk op de rug van de broeden de ouder. Dit is een uitputten de bezigheid, zeker als de broe dende partner direct daarna wordt afgelost. In dat geval moet het jong op de rug van de ander klimmen. Het is moge lijk dat dan door afkoeling en vermoeidheid een aantal jon gen sterft. De jongen worden op de rug van de ouder rondge varen. Als deze moe wordt van het rondsjouwen, schudt hij ze af en worden ze door de andere overgenomen. Misschien val len tijdens het overstappen ook wel enkele jongen ten prooi aan rovers. Uiteindelijk wordt maar de helft van het aantal jongen volwassen. De ouders kunnen als de jongen zelfstandig zijn opnieuw be ginnen met broeden. In gunsti ge jaren breneen ze drie stel jongen groot. Uit terugmelding van geringde exemplaren (10 van de ong. 700 geringde Nederlandse dieren) heeft men vastgesteld dat ze op zijn minst zeven jaar oud kunnen wor den. Ze kunnen waarschijnlijk wel ouder worden. Uit het bui tenland zijn meldingen van dieren die tien tot twaalf jaar oud werden. De ringen die tot nu toe in Nederland gebruikt zijn, blijken na zes tot zeven jaar versleten. Dit is waar schijnlijk de reden waarom er uit ons land nog geen meldin gen van oudere exemplaren zijn. Foutje In de stad komt, met name in de winter, een andere futensoort voor, de dodaars. Dit is een klein, schuw vogeltje met een plukje witte veren op zijn ach terste (vandaar de naam dod aars?). Enkele jaren geleden stond er een foto in een groot landelijk ochtenblad uit Am sterdam een foto met als on derschrift: "Het wordt lente, een fuut met jongen in janua ri!". Helaas,het was een fuut tussen een groepje do- daarzen. BIJ DE FOTO'S. Op de foto links boven is een wetenschappelijk onderzoeker aan het werk in de stad. Links en rechts van hem- zwemmen futen voorbij. Op de foto rechtsboven is de inleiding tot een paring te zien. De ene partner ligt uitnodigend op het nest, de ander bekijkt het nog eens rustig. De futen rechtson der zijn nog niet zover: zij zijn aan het 'kopschudden', wat al lerminst neen hoeft te beteke nen. Op de foto linksonder een dreigende fuut en de fuut op de foto hieronder heeft een voor zijn doen vrij forse voorn ver schalkt. (foto's In den Bosch)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4