29? Steeds -c Veel klachten over onderhoudswerk CTW aan woningen Buikhuisen krijgt gelijk, maar samenwerking is van de baan #^cenos Vakgroep officieel nietmaar feitelijk wel gesplitst Enquête onder LWS-bewoners: Spoorwegen willen sloop woningen niet vergoeden SPOT KOOPJE Prijzen voor Leidse medici Oude stadsmuur in Vestestraat gevonden Sen niet fcclenib blaffatee/d WOENSDAG 14 MAART 1984 Leiden LEIDEN De criminologen aan de Leidse universiteit zijn al ge ruime tijd in twee kampen ver deeld: prof. Buikhuisen en zijn medewerkers aan de ene kant en aan de andere: drs. L.C. Toorn vliet, dr. A. Hauber en drs. H. Willemse, criminologen die niet met de voorvechter van het bio- sociale onderzoek willen samen werken. Inmiddels heeft de com- missie-Slagter Buikhuisen in het gelijk gesteld. Wat gaat er nu ge beuren? Uit reacties van betrok kenen blijkt dat hernieuwde sa menwerking moet worden uitge sloten. door Wim Brands Prof. Buikhuisen werd indertijd juichend binnengehaald door de Leidse universiteit. Maar alras veranderde de stemming: er re zen conflicten. Het bio-sociale' onderzoek dat Buikhuisen wilde uitvoeren wekte protesten op. En volgens de hoogleraar wilde het faculteitsbestuur zijn onder zoek de nek omdraaien. Dat werd weliswaar ten stelligstè ontkend door dat bestuur, maar volgens Buikhuisen was het splitsingsvoorstel een duidelijke aanwijzing. Dat voorstel hield in dat de vak groep strafrechtelijke vakken zou worden gesplitst, een vak groep waarin ook prof. Buikhui sen zit. De vakgroep zou in twee delen uit- een vallen was het voorstel: een strafrechtelijk deel en een crimi nologisch. In de praktijk bete kende dat dus dat Buikhuisen een zelfstandige vakgroep zou krijgen. Drie crimlinologen be slisten evenwel dat ze niet met de voornoemde hoogleraar wil den samenwerken. Ook hiervoor dacht men een oplossing te heb ben: het drietal zou in de vak groep strafrechtelijke vakken blijven, in een afdeling crimino logie. Oftewel: de Leidse univer siteit zou in de toekomst een vak groep criminologie krijgen, maar daarneven ook nog eens een ge lijknamige afdeling. Het voorstel tot splitsen werd ech ter niet goedgekeurd door de universiteitsraad. Sindsdien is er sprake van een conflict. Officieel is er weliswaar nog steeds geen splitsing, maar in de praktijk is er wel degelijk sprake van ge scheiden geesten. Zo werkt het drietal bijvoorbeeld al sinds ge ruime tijd niet meer samen met Buikhuisen. Deze heeft zich overigens altijd verzet tegen de splitsing. Voor stander van een zelfstandige vak groep was hij wel, maar de de uit werking die werd voorgesteld ac cepteerde hij niet. Vandaar dat hij vorig jaar zomer de commis sie-Slagter inschakelde, een commissie die over de toepas sing van de Wet Universitaire Bestuurshervorming adviseert. Advies Deze commissie heeft Buikhuisen inmiddels in het gelijk gesteld. Enkele conclusies: een splitsing zou op zich wel kunnen, maar het na die splitsing handhaven van een afdeling criminologie in de vakgroep strafrechtelijke vak ken zeker niet. Het onderwijs en onderzoek kan slechts gebeuren onder leiding van een hoogleraar met als leeropdracht criminolo gie: Buikhuisen. Wat nu? Het dagelijks bestuur be raadt zich al sinds geruime tijd over deze situatie en dat zal dus nog wel een tijdje blijven doen. Maar hoe reageren de andere partijen, dat wil zeggen: de rech tenfaculteit en de het drietal dat zich afzonderde. De secretaris van het faculteitsbe stuur, mr. A.M. Elias, zegt aller eerst dat hij niet op de situatie wil vooruitlopen. Geen commen taar dus. Dan wijst hij er op dat de commissie Slagter een advies heeft gegeven. Het woord advies nadrukkelijk uitgesproken. "Ja, en waarom? Omdat die com missie geen bindende, dwingen de uitspraken doet. Het is een ge zaghebbende commissie inder daad, en het zou dus goed zijn om je te houden aan hun uitspra ken, maar nogmaals: het hoeft niet. Wat dit conflict betreft: rond de tafel gaan zitten lijkt mij de beste aanzet om te proberen de problemen de wereld uit te helpen". Ook dr. Hauber die namens het drietal reageert wijst erop dat de uitspraak niet dwingend is. Op de vraag wat hij ervan zou vin den als het drietal in de toekomst weer onder verantwoordelijk heid van Buihuisen zou moeten werken, antwoordt de doctor: "Dat lijkt me geen wijs besluit". De huidige situatie typeert hij als "niet onbevredigend voor ons". Buikhuisen is zich er naar eigen zeggen ook goed van bewust dat de uitspraak van de commissie niet bindend is. "Zeker, dat klopt, maar vergeet niet: het zou toch wel zeer merkwaardig zijn als een rechtenfaculteit zich niet zou houden aan een advies waar in wordt uitgelegd dat die facul teit niet volgens de regels han delt". Over het inschakelen van de com- misie Slagter: "Kijk, het is goed denkbaar dat op een bepaald mo ment drie mensen concluderen dat het werkklimaat hen niet meer bevalt. Je moet dan gaan bekijken hoe je tot «en boedel scheiding kunt komen". Wederhoor Dat is dus gebeurd: zie het split singsvoorstel. "Jawel, maar de vraag is natuur lijk: hoe doe je dat? Je zult toch moeten onderzoeken of die men sen terecht klagen, om maar eens wat te noemen. Dat is dus nooit gebeurd. Toen ik aan de decaan vroeg wat nu precies hun klach ten waren, kreeg ik ten antwoord dat hij dat niet kon zeggen. Dan vraag ik u! Overigens zijn de mensen die met mij bleven sa menwerken ook nooit gehoord in dit conflict. Met andere woor den: er is nooit fatsoenlijk hoor en wederhoor toegepast. En dat stak mij, vandaar dat ik de com missie om een advies heb ge vraagd". De professor is vanzelfsprekend zeer tevreden over de uitspraak. Bevestigd wordt nog eens wat hij zelf ook al vele malen heeft ge zegd: als hoogleraar criminologie dient hij veel zeggenschap te hebben over dat terrein. Samen werking met het drietal is vol gens hem evenwel niet meer mo gelijk. "Dat kan nu niet meer". LEIDEN - Uit een enquête onder de bewoners van de 1200 woningen, die gedurende een jaar door de Leidse Woningstichting (LWS) in beheer waren gegeven van de Centrale Technische Dienst voor Woningbouwcorporaties (CTW), blijkt dat een groot aantal klachten bestaat over de behandeling door de CTW van door de bewoners gesignaleer de problemen in hun woningen. De bewonersraad van de LWS meent dat de proef met het on derhoud van 1200 woningen ten onrechte niet door bestuur is geëvalueerd. Men heeft daarom zelf het initiatief genomen om door middel van een enquête de ervaringen van bewoners met de CTW duidelijk op tafel te krijgen. De bewonersraad zegt daartoe te zijn uitgedaagd door de voorzit ter van het LWS-bestuur, Ge- radts, en deze uitdaging te heb ben aangenomen. In een brief aan de LWS-voorzitter spreekt de bewonersraad de wens uit dat de uitkomsten van de enquête nu ook zullen mee wegen in de besluitvorming be treffende het al of niet overgaan van het totale woningenbestand van de woningstichting naar de de Centrale Technische Dienst van Woningbouwcorporaties. uit te besteden aan de CTW zou er jaarlijks een half miljoen gul den worden bespaard. Het on derzoek richtte zich evenwel uit sluitend op de financiële kant van de zaak. Een oordeel over de kwaliteit van het onderhoud werd niet gegeven. Uit de enquête blijkt dat van de 702 bewoners die reageerden maar liefst 436 bewoners klachten hadden over de oplossing van problemen door de CTW. Vol gens de LWS-bewonersraad blijkt uit deze "waslijst" dat het om gedegen klachten gaat over de aard van het onderhoud. De raad zegt zich af te vragen of de verzamelde gegevens het be stuur van de LWS geen stof tot nadenken geven over de op han den zijnde overdracht van het hele woningenbestand naar de CTW. Aan de hand van de ver kregen cijfers zegt de bewoners raad het LWS-bestuur negatief over die overdracht te willen ad viseren. De uitkomsten van de bewoners raad-enquête zouden vandaag aan de voorzitter van het LWS- bestuur worden overhandigd. Goedkoper Uit een onderzoek dat een advies bureau heeft verricht naar het functioneren van LWS en CTW, is vorig jaar gebleken dat het on derhoud van woningen door de Centrale Technische Dienst aan zienlijk goedkoper is dan de ei gen technische dienst van Leidse Woningstichting. Door het on derhoud van alle LWS-woningen 'HENGEL VLOERLAMP In alle standen verstelbare vloerlamp voor het moderne interieur. Geheel in wit, rood of blauw. Porseleinen fitting en geschikt voor 60 Watt Nomiale prijs 59,- Xenospri^ 39,50 T/m 17 maart 1984 Aocntuu'ttjk wOikeU" bij Leiden, Breestraat 142-144.' Tel. 071-133511 LEIDEN De Nederlandse Spoor wegen en de gemeente Leiden liggen met elkaar in de clinch over een financiële bijdrage voor het slopen van panden aan de Rijndijk 2, 4, 6, 6B, 8 en 10. De NS vinden het onnodig om 19.950 gulden in de gemeentekas te storten; vandaar dat ze giste ren bij het bestuur van de pro vincie Zuid-Holland beroep aan tekenden. De panden moeten aan de woonbe stemming worden onttrokken ten behoeve van de verdubbe ling van de spoorbaan Amster dam-Rotterdam. Door die ver dubbeling zou het knelpunt 'De Vink' worden ontlast. De ge meente staat op het standpunt dat de NS 19.950 gulden in de ge meentekas moeten storten, om dat iedereen in Leiden 150 gul den per vierkante meter moet be talen als men huizen aan de wo ningmarkt onttrekt. De NS zijn het daar niet mee eens: de desbetreffende huizen zouden sowieso moeten worden ge sloopt, omdat er volgens het be stemmingsplan een fietspad moet komen naar de Stevenshof. De gemeente Leiden stelt daar entegen dat er betaald moef wor den, omdat vier van de zes pan den die gesloopt moeten worden, verloren gaan voor woningzoe kenden. De gemeente ontkent bovendien dat de huizen toch al gesloopt zouden worden. De Arob-commissie van de provin cie zal waarschijnlijk over enkele weken advies uitbrengen. Cath, dr. Guiot en ir. Kemp. LEIDEN - Twee wetenschappelijk onderzoekers ontvingen gister middag uit van handen van mr. K.J. Cath, voorzitter van het col lege van bestuur, de C.J. Kok- prijs en de Marie Parijs-prijs. De ze jaarlijks terugkerende onder- scheidingen zijn bestemd voor wetenschappers die zich met hun onderzoek binnen de facul teiten wis- en natuurkunde, of geneeskunde bewezen hebben. De prijswinnaar van de C.J. Kok- prijs is Ir. B. Kemp, als medisch fysicus verbonden aan de klini sche neurofysiologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hij kreeg deze prijs voor zijn on derzoek naar de ontwikkeling van een 'bewegingsmeter' en zijn onderzoek 'meten met model len'. Dr. H.F.L. Guiot, wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij het J.A. Cohen Instituut voor Radiopa- thologie en Stralenbescherming, was de onvanger van de Marie Parijs-prijs. Bij onder meer zijn onderzoek naar de 'partiële anti biotische decomtaminatie' van de darm, heeft Guiot blijk gege ven van een uitgesproken grote begaafdheid voor medische pro blemen. LEIDEN - Bij werkzaamheden in de Vestestraat is een deel van een oude stadsmuur uit 1355 aangetroffen. De muur met het begin van de zogenaamde Grietgentoren kwam bloot te liggen bij de aanleg van een fietsenstal ling achter de Gereformeerde Kerk. Gisteren in de loop van de middag verdween de muur weer onder het zand. Wel is het de bedoeling dat de ondergrondse aanwezigheid van de stadsmuur wordt aangegeven in de bestra ting bij de fietsenstalling. (foto Holvast) Automobilist rijdt twee tasjesdieven op bromfiets klem LEIDEN - Twee Wassenaarse tas jesrovers zijn gisteravond aange houden dank zij de onmiddellij ke actie van een 22-jarige Leidse automobilist. De twee jongens, 17 en 18 jaar oud, hadden op de Breestraat een Leidse vrouw be roofd van haar handtas. De twee gristen de tas uit een fietsmandje en snelden vervolgens op de bromfiets richting Korevaar- straat. Een Leidse automobilist had de tasjesroof echter zien gebeuren en zette de achtervolging in. Aan de Korevaarstraat reed hij de Wassenaarders op hun bromfiets klem. Met hulp van omstanders konden de twee jongens worden overmeesterd en overgedragen aan de inmiddels gealarmeerde politie. Dit gebeurde overigens pas nadat een van de Wassenaar ders door de EHD werd onder zocht vanwege een bezeerd been. De twee jeugdige Wassenaarders, die overigens al bekenden waren van de politie, zijn op het bureau ingesloten. De Leidenaar, wiens auto door de actie werd bescha digd, zal de benodigde reparatie vergoed krijgen door de Leidse politie. 'Geen renovatie woningen aan Lage Morsweg en omgeving' LEIDEN Geen renovatie, maar wegwerken van achterstallig on derhoud. Dat is de wens die het 'Aktie kommite Bewoners Plan 5' uit in een brief van wethouder Tesselaar. Onderwerp: de voor genomen renovatie van het com plex woningwetwoningen aan de Lage Morsweg en omgeving. Het actiecomité - strijdend tegen de officiële bewonerscommissie zegt zich gesteund te weten door de meerderheid van de be woners. Aan de brief is een lijst met 77 namen van bewoners adressen toegevoegd; de handte keningen liggen bij het comité ter inzage. Volgens het comité komt dit neer op negentig pro cent van de bewoners. Zij allen zouden de wens onderschrijven om de komende werkzaamheden te beperken tot het wegwerken van achterstallig onderhoud, zonder huurverhoging. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Columbolus (3) Binnen de gemeentelijke werk groep hondepoep zijn ze er het nog altijd niet over eens of de Kaxi van de Gelderse gebroe ders Stoelinga als het ei van Columbus moet worden be schouwd in de strijd tegen de bolussen. Drie maanden geleden demon streerden uitvinder Dirk Stoe linga en zijn jongste bediende Titus Stoelinga hun hondepoe- popruimmachine op het ter rein van de reinigingsdienst. De Kaxi bleek echte en fop- drollen feiloos van de straat te centrifugeren. Na afloop van de demonstratie bespraken de gemeentelijke kakspecialisten van de werk groep hondepoep de mogelijke aanschaf van een Kaxi. Maar nu, drie maanden later, zijn de deskundigen er nóg niet uit. Milieu-ambtenaar Harm Troost schetst het dilemma waarvoor de gemeente zich ziet geplaatst: "Schaffen we zo'n machine aan dan werk je mee aan een mentaliteit van 'Kak maar raak, de gemeente ruimt het wel op' en dat is na tuurlijk niet de bedoeling. Het is belangrijker dat we werken aan een mentaliteitsverande ring van de hondebezitter. Dat die z'n hond niet zomaar overal laat kakken". Troost verwacht dat de leden van de werkgroep hondepoep op korte termijn wederom hun scherpe reukorganen bij elkaar zullen steken om tot een bin dend advies aan het college van burgemester en wethou ders te komen over de Kaxi. De werkgroep zal in die eerstvol gende bijeenkomst ook de sug gestie bespreken van hondebe zitster J.C. Oostwouder-Arnol- dus uit de Raamstraat. Zij heeft voorgesteld om onder an dere in het Huigpark een hon dentoilet in te richten. Oostwouder-Arnoldus heeft bur gemeester en wethouders schriftelijk opgebiecht al an derhalf jaar uit principe geen hondenbelasting (72 gulden per jaar) te betalen. "Niet om dat ik dat geld liever voor mij zelf uitspaarde, maar omdat ik ontdekte dat er in heel Leiden en zeker bij mij in de omgeving niets maar dan ook niets ge- Openbaar, illegaal, hondentoilet in de binnenstad: het monumentale Vrouwenplateau achter de Haarlemmerstraat. Volgens ambtenaar Bollen staan hier poepverbodsborden. maar wij én deze viervoeter hebben ze niet kunnen ontdekken. (foto Holvast) daan wordt aan het probleem hondepoep", zo schrijft zij het college en vraagt zich vervol gens af waar het geld blijft dat dank zij de huis-aan-huiscon- trole op hondenbelasting bin nenkomt. Mevrouw Oostwou- der belooft voortaan haar be- lastingpenningen af te dragen, maar dan wel onder protest. Harm Troost kan zich dat wel een beetje voorstellen, maar net als over de Kaxi heeft hij ook zo z'n twijfels over het fe nomeen hondentoilet: "Ook uit Zuid-west en uit de Kooi hebben we verzoeken binnen gekregen voor het aanleggen van hondentoiletten. Maar voorlopig worstelen we nog met de vraag wie die dingen schoon moet maken en of die toiletten wel zo hygiënisch zijn als iedereen denkt. Met name in de zomer moeten ze eigen lijk elke dag worden schoonge maakt om infectiegevaar uit te bannen. En da's nog een hele klus. We zijn er in elk geval nog niet uit". Maar daar waren wij inmiddels wel achter want bijna dagelijks stijgt er vanonder onze bu reaus een onwelriekende geur Columbolus (4) Los van de werkgroep honde poep schijnt ook de plantsoe nendienst op zoek te zijn naar wapens in de glibberige strijd tegen de hondedrek. De groen- ambtenaren gaan voor honden die nog zonder bril kunnen le zen in De Camp borden plaat sen die hun verbied zomaar te ontlasten, zo blijkt uit een ver slag van een bijeenkomst van de werkgroepen De Camp en Maredorp. Bij die mededeling staat de naam van ambtenaar Bollen, van de directie groen. "O, dat is niets nieuws, hoor, van die borden in de Camp. Dat staat er geloof ik al een jaar op. Het gaat om borden die moeten worden ge plaatst bij een speelplaats". Ze komen er binnenkort, al was het alleen maar om Bollens naam uit het verslag te krijgen. We hadden nog nooit van dit ty pe poep-preventie gehoord, maar hebben dan volgens de verantwoordelijke ambtenaar niet goed opgelet. "Ze staan bijvoorbeeld al op het Vrou wenplateau. Maar ja, dat krijg je, hè: dan staat het ergens en dan hebben ze gelijk nog tach tig andere plaatsten waar ze zo'n bord willen. Niet dat het ene moer helpt, hoor". Da's te begrijpen want welke hond leest tegenwoordig nog zonder bril? B.J. Computerleed Utrechtse studenten die dat niet willen, hoeven niet langer het mes in dieren te zetten. Twee Utrechters konden dat niet over het hart verkrijgen en hebben nu van een beroepscol lege bij de Rijksuniversiteit Utrecht gedaan gekregen dat ze dat ook niet hoeven. Zo mag een student diergeneeskunde bij het 'biggenpracticum' vol staan met assisteren en een student biologie kan voortaan zelfs dode dieren heel laten. Gewetensbezwaarden van ande re universiteiten kunnen nu dus simpel verwijzen naar deze uitspraak van het college van beroep voor de examens. Zal dat gebeuren? In Leiden is dat in elk geval niet of nauwelijks aan de orde, zegt voorlichter Alle de Jonge van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. "Die achterlijke dis cussie is bij ons allang achter haald", roept hij vrolijk uit. Een paar jaar geleden al is er via de universiteitsraad voor dier proeven "een overall-regeling" gekomen, maar zelfs die blijkt achterhaald. Dergelijke proe ven worden in Leiden vooral bij fysiologie genomen. "Ver reweg de belangrijkste vak groep", weet de AZL-voorlich- ter. "Daar worden 99 komma 9 procent van de dergelijke proe ven gedaan". Maar al sinds tijden komt daar geen rat of konijn meer aan te pas. De Jonge spreekt van 'mo- dello-situatie' en 'computer-si mulatie*. Hij bedoelt dat er te genwoordig met computers wordt gewerkt. "En die com puter zegt 'au' als hij verkeerd wordt benaderd". Is het wachten nu dus op de stu dent die bezwaar maakt tegen het snijden in levende compu ters. B.J.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3