'Mijn wormenmest beste ter wereld' Nog deze maand bouwplan voor grond bij Muzenhof Staatsraad stuurt partijen naar huis jUzjrtK Bediening Doesbrug uitbesteed Parkeren Wassenaarse Slag de helft duurder Parkeerconflict Voorschoten B en W geven onjuistheid in begroting toe WOENSDAG 14 MAART 1984 Voorschotens bedrijf klaar om markt te veroveren VOORSCHOTEN "Het is allemaal eigenlijk met een mislukking begonnen. We wilden wormen kweken voor de sportvisserij. Maar al gauw bleek dat de dieren niet lang genoeg in leven blijven om dit winstgevend te kunnen doen. Ongeveer op dat moment zagen we op onze computer, die alle wetenschappelijk nieuws over wormen ter wereld op het scherm brengt, dat wormenmest de beste plantenvoeding is die je je maar den ken kunt. Toen werd duidelijk welke kant we op moesten". Aan het woord is Voorschotenaar P.J.G. Frijters (35), die aan de vooravond staat van een groots opgezette reclame- en verkoop campagne die vanaf april Neder land aan zijn wormenmest moet krijgen. Zo'n anderhalfjaar gele den met de produktie begonnen verwacht hij binnen zeven jaar 150.000 kubieke meter wormen mest per jaar om te zetten. In geld uitgedrukt komt dat neer op een jaarlijkse omzet tussen 200 en 500 miljoen gulden. Het huidi ge zesmansbedrijf zal in dat ge val aan zo'n driehonderd mensen werk bieden. Frijters wil met deze cijfers niet po chen, maar baseert zijn toe komstverwachting zonder blik ken of blozen op het feit dat hij de beste wormenmest ter wereld fabriceert. Om verwarring met kwalitatief minder goede soorten te voorkomen spreekt hij dan ook liever van piton, de merk naam waaronder de organische mestsoort de markt moet verove ren. "Want veel van wat als wor menmest wordt verkocht is het niet", weet hij "omdat die be staat uit te weinig mest en teveel humus. De onze echter bestaat voor 80 procent uit pure wor menmest en voor 20 procent uit humus. En die verhouding is ide aal". Ideaal Het jonge bedrijf van de uit de au tobranche afkomstige Frijters 'is tot dit resultaat gekomen door de wormen onder ideale klimatolo gische omstandigheden hun mest te laten produceren. Zo zijn in het tot produktiehal omge toverde deel van een kwekerij aan de Voorschotense Veurse- weg onder meer temperatuur, vochtigheid en belichting van de mesthopen vol wormen zeer se cuur te regelen. Grootschalig proefondervindelijk bewijs van de hoge kwaliteit die hij zijn wormenmest toedicht, kan de ondernemer nog niet le veren omdat zo'n onderzoek erg veel tijd vergt. Wel is er ongeveer een jaar geleden een enqüete ge houden onder zo'n tweehonderd consumenten die binnen twee weken zeer positief over het mid del hebben geoordeeld. Ook ligt er inmiddels een afstu deerproject van een student aan de Wageningse landbouwhoge school op tafel dat tot de conclu sie komt dat met piton verrijkte grond een vijf maal zo sterke groeikracht levert dan normale, rijke grond. Drie van de vier on derzoeken bij boomkwekerijen in Boskoop leverden eveneens positieve beoordelingen op. Tevens is een sterk bewijs voor de kwaliteit van de plantenvoeding de resultaten die de Voorscho tense gerbera— en orchidieën- kweker Flinterman na een proef periode van een jaar heeft be haald. Hij heeft besloten defini tief op het gebruik van piton als grondverbeteraar over te gaan want hij wist een twintig procent hogere opbrengst te realiseren dan met traditionele, chemische kunstmest. Bollentelers in de bollenstreek hebben inmiddels piton als bemesting eveneens on- dekt. Herwaardering tussen de mede dankzij hem Tijk bloeiende orchideeen is commercieel denkend genoeg om zijn produkt i Wormenmestproducent Frijters winkelverpakking voor de lens van de fotograaf liefdevol in de armen te sluiten. herwaardering die er weten schappelijk voor het leven en het nut van wormen is ontstaan. "Men wist al dat grond veel wormen zitten over het alge meen rijk is aan allerlei voe dingsmiddelen, maar het verdere onderzoek is met de ondekking en produktie van chemische kunstmest, zo'n dertig jaar gele den, tot stilstand gekomen. Pas nu op grote schaal de negatieve gevolgen van het gebruik van chemische kunstmest duidelijk worden, is dat onderzoek weer op gang gekomen". Tegelijkertijd met de oprichting van een Duits verkoopapparaat zijn tevens contacten gelegd met Duitse geleerden die het middel zeer hoog prijzen en waaruit de toevoeging met een verrijkings middel is voortgekomen. "Dit suikerzuur maakt piton min stens anderhalf keer zo goed als elke andere kunstmest" Frijters. Intussen gaan enkele tientallen miljoenen wormen in de enkele honderden vierkante meters gro te produktiehal gewoon door met hun dagelijkse werk: ge woon leven en dus mest produ ceren. In de ongeveer een meter hoog opgetaste berg paarde-, en koeiemest en gemalen karton (foto Holvast verwerken ze dit als voedsel tot mest. Met z'n vijfentwintigdui zenden op een vierkante meter leven en eten ze net zo lang tot dat het 'voedsel' op is om dan naar een volgend deel van de taart te trekken. Het bedrijf rest dan slechts de berg bijna pure wormenmest af te graven, te ver malen, te verpakken en de win kels ermee te 'bevoorraden, op naar de begonia's achter de huis- kamerramen. LEIDERDORP De bediening van de Doesbrug in de Leider- dorpse Hoofdstraat wordt zeer waarschijnlijk uitbesteed aan een particulier. Dat levert de ge meente Leiderdorp namelijk een besparing van 2.000 gulden per jaar op, aldus B en W in een voor stel. Tot september vorig jaar werd de brug bediend door een gemeente-ambtenaar. De besparing is niet zo hoog, om dat de bediening van de brug per jaar toch nog ruim 2.250 uur vergt. Zomers moet de brug wachter in de weekeinden altijd beschikbaar blijven. De bespa ring ligt vooral in de kosten die moesten worden gemaakt bij vervanging van de brugwachter. Bij ziekte of vakantie moest er relatief duur personeel worden ingehuurd. Bovendien moest het personeel van de afdeling ge meentewerken in de winter maanden regelmatig opdraven om de brug te openen. Nu de bediening wordt uitbesteed zijn dit soort problemen verle den tijd. De nieuwe brugwachter is van 16 april tot 16 oktober aan wezig van zeven uur tot twaalf uur en van een uur tot acht uur (van maandag tot en met zater dag). 's Zondags is hij driemaal een korte periode op de brug om die te openen en te sluiten. In de De Doesburg aan de Hoofdstraat met rechts het oude houten brugwachtershuisje. Als de bediening van de brug wordt uitbesteed aan een particulier zal het houten gebouwtje worden vervangen door een betonnen onderko men. (foto Holvast). resterende periode van het jaar wordt de brug (uitgezonderd op zondag) bediend tussen tien en vier uur. Hij zal zelf voor even tuele vervanging moeten zorgen. Het bekende klompje, dat vroeger door de brugwachter voor de neus van de watersporter werd gehouden als de brug werd ge opend, gaat verdwijnen. De nieu we brugwachter mag geen enke le vergoeding berekenen aan de watersporters voor de bediening van de brug, staat in het te slui ten contract. Het oude brugwachtershuisje ver dwijnt ook. Daarvoor in de plaats komt een eenvoudig betonnen hokje. Bovendien zal de oude handlier om de brug op te halen worden vervangen door een elektrische. Al met al kost dat de gemeente 18.500 gulden. De raadscommissie financiën buigt zich morgen over het voor stel van B en W. LEIDERDORP - Van der Heijden beheer zal nog voor het eind van deze maand een bouwplan bij de gemeente Leiderdorp indienen voor het bouwterrein naast het so ciaal cultureel centrum 'Mu zenhof langs de Engelen- daal. Wethouder Meerburg (verantwoordelijk voor ruim telijke ordening) vertelde dat desgevraagd. De woningbouw naast en op 'Mu zenhof had twee jaar geleden al gereed moeten zijn. Het allereer ste bouwplan, peperdure, koop appartementen, belandde echter in de prullebak, omdat er onvol doende kopers te vinden waren. Bouwplan na bouwplan kwam vervolgens ter tafel, maar geen bleek niet te realiseren. Het huidige bouwplan omvat ruim honderd huurappartementen, al dus wethouder Meerburg. Het plan is al besproken met de ge meente, maar nog niet geaccep teerd. "Het oorspronkelijke plan is zodanig veranderd dat het zon der contingentering (rijkssubsi dies-red.) niet haalbaar is", ver telt Meerburg. Het is echter maar de vraag of de gemeente bereid is dergelijke subsidies aan te vra gen. In het verleden is dat aan di verse andere projectontwikke laars geweigerd, omdat de uit voering van de woningbouw in Buitenhof voorrang heeft. Wethouder Meerburg ontwijkt de vraag of de gemeente in dit geval wel een dergelijke subsidie zal aanvragen. "Hij kan ook plannen uitwerken die in de vrije sector zitten", is het antwoord van de wethouder. "Als er een gaatje- valt kan hij misschien wat krij gen" Meerburg vindt wel dat er binnen kort duidelijkheid moet komen. "We beschouwen dit als het laat ste plan. En als dit niet lukt, dan moeten we zien hoe we netjes van elkaar kunnen afkomen". De gemeente en Van der Heijden be heer hebben namelijk een con tract gesloten, waarin de project ontwikkelaar behalve de wo ningbouw ook het sociaal cultu reel centrum 'Muzenhof zou bouwen. Om de kosten op een aanvaardbaar peil te houden is de grondprijs voor 'Muzenhof laag en die van de woningbouw hoger. Het verbreken van het contract zal daarom in overleg moeten gebeuren. DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Zowel de Voorschotense burge meester Cannegieter met zijn ambtenaren als de marktkooplie den J. Koenen, G. de Bock en H.C. Schrader hebben gistermid dag een vergeefse tocht naar Den Haag gemaakt. Het gezelschap was naar de Raad van State in Den Haag getogen omdat de drie marktkooplieden daar een schor sing hebben aangevraagd van een gewraakt raadsbesluit. Dat besluit behelst namelijk de be roepschriften van het drietal on gegrond te verklaren tegen de gemeentelijke beslissing dat ze hun voertuigen niet meer achter hun kramen mogen parkeren. Na een dik half uur in de wachtka mer te hebben gezeten kreeg het gezelschap uiteindelijk van staatsraad Boukema te horen dat de schorsingszaak 'om juridische redenen' niet kon daargaan. De staatsraad zag geen reden om ter plekke een beslissing over de sle pende kwestie te nemen. De aan schrijving van de gemeente aan de marktkooplieden is volgens de staatsraad geen formele be slissing maar een dringend ver zoek. Hoe vervelend Boukema het voor de betrokkenen ook vond, de zaak ging niet door. De staatsraad zei te hopen dat er on dershands een oplossing kan worden gevonden Het wachten is nu op maatregelen die de gemeente tegen de markt kooplieden gaat treffen. Bouke ma stipte de mogelijkheden ook al aan die de gemeente in de pleitnotitie heeft neergezet: poli- tiedwang gebruiken of de markt kooplieden het recht op een vas te standplaats.ontzeggen. ZOETERWOUDE - De verwach ting van het college van B en W van Zoeterwoude dat het aantal leerlingen op de katholieke scho len in die gemeente daalt is ver keerd geweest. Integendeel het leerlingenaantal op deze scholen is juist groeiende. Het dagelijks bestuur heeft dit toe gegeven in een gesprek met het bestuur van de katholieke scho len. Eerder had het in de begro ting geschreven dat de katholie ke scholen door de daling wel zouden fuseren. Iets waarop het schoolbestuur furieus heeft ge reageerd. WOENSDAG Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats, Het Studium Generale organiseert lezing over de betekenis van de popmuziek, 20 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, films 'In Extremo' en 'Golven' van Frans Zwartjes en Annette Apon, 20 en 22 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Chère In Connue' van Moshe Mizrahi, 20 en 22.15 uur. Stadsgehoorzaal - bruidsmodeshow Emmy' bruidsboutique. 20 uur. Pijpenkabinet - lezing over de gambier- pijp, 20 uur. Kapelzaal K&O - concert door Marian Hahn, piano, 20.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Une chambre en ville' van Jacques Demi, 20 en 22.15 Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- WASSENAAR - Parkeren aan de Wassenaarse Slag gaat in de zo mermaanden meer kosten. Wie een dagje naar het strand gaat moet drie in plaats van de huidi ge twee gulden gaan betalen voor een plaats op het gemeente lijke parkeerterrein. De verho ging vloeit voort uit het feit dat exploitant Van Rijn meer huur voor het terrein moet betalen aan de gemeente Wassenaar. De gemeente huurt het terrein al sinds 1953 van Staatsbosbeheer Het huurcontract tussen ge meente en Staatsbosbeheer liep vorig jaar af en die gelegenheid werd door de rijksinstelling te baat genomen om de huur van het terrein op te krikken. In Voorschoten Ambachtzaal - raadscommissie welzijn, Sch<i<ltSCH woningtoewijzing, onderwijs, 20 Leiderdorp DONDERDAG leiden Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 i Lak-cinema - Cleveringaplaats, film 'Ludwig, Requiem für einen jung- fraulichen König' van Syberberg, 20 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Buurthuis Westerkwartier - Ten Kate- straat 10a, twee Leidse films 'Flitsen van na de bevrijding' en 'De Leidse gemeentereiniging in vroeger dagen', 20 uur; vr om 10 uur. Groenoordhallen - auto-occasionshow, 18-22 uur. Kapelzaal K&O - lezing door prof.dr. J.W. Kamstra 'Boeddhisme', 20.15 Filmhuis LVC - film 'An American in Paris' van Vincente Minelli, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur Rijksherbarium - Schelpenkade 6, le zing 'Vogels van de Zaanstreek, met het accent op de weidevogels', 20 uur. Kantine Visser 't Hooft Lyceum - An- thonie Duycklaan 1, ruilavond I V. Philatelica. 19.30 uur. Gemeentehuis - raadscommissie finan- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 9 tot vr Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Terwijl de winter ons land lijkt te zijn gepasseerd kunnen Zoeter- woudenaren woensdag 14 maart de ijzers onder binden. De plaatselijke IJsclub houdt dan tussen zes en acht uur VCFKOOp schaatswedstrijden in de Leidse ijshal. Ook vrij schaatsen is mo gelijk. Leden en niet-leden kun nen aan dit gladde evenement meedoen. Volksdansen In het sociaal cultureel centrum 'Muzenhof (Cor Gordijnsingel, Leiderdorp) wordt vrijdag 16 maart een volksdansinstuif ge houden. Kinderen van 7 tot 12 jaar kunnen dansen van zeven tot acht uur. Internationale volksdansen staan vanaf kwart over acht op het programma voor de volwassenen. In het Oegstgeester bejaardencen trum Hofwijck aan de Irislaan (tegenover het winkelcentrum 'De Lange Voort') heeft morgen een verkoop plaats van 'Tear- Fund', een christelijke organi satie die zich onder meer bezig houdt met de afzet van artike len uit de Derde Wereld. De op brengst van de verkoop komt ten goede aan de mensen uit die landen. Verkocht worden onder meer onderzetters, kleedjes, an sichtkaarten en kaarsenstan daards. Alle artikelen zijn met de hand gemaakt. plaats van bijna vierduizend gul den betaalt de gemeente dit jaar ruim 5300 gulden huur en in 1985 wordt dat 6.750 gulden. Dat be drag wordt straks elke drie jaar herzien. De gemeente verhuurt het parkeer terrein echter op haaï beurt weer aan een exploitant en maakt daar behoorlijk winst op. Vorig jaar betaalde exploitant Van Rijn de gemeente bijna 21.000 gulden en hij heeft zich bereid verklaard om de huurverhoging voor de ge meente voor zijn rekening te ne men. Van Rijn huurt het parkeer terrein dit jaar voor 22.250 gul den. Als tegenprestatie heeft hij toestemming gevraagd voor een tariefsverhoging. Wie minder dan twee uur parkeert blijft ge woon een gulden betalen, wie langer parkeert gaat dan in plaats van twee gulden, drie gul den betalen. Burgemeester en wethouders zien er geen pro bleem in om Van Rijn toestem ming voor de tariefsverhoging te geven. Ook Staatsbosbeheer en beheerder Westgeest van de an dere parkeerplaats aan de Wasse naars e Slag gaan met de tariefs verhoging akkoord. Vrouwen Het Oegstgeester vrouwentref punt houdt donderdag een the ma-avond met als onderwerp 'Vrouw en relatie/vriendschap'. Gastspreekster is ditmaal Arianne Amsberg. Het geheel wordt gehouden in Taberna, Julianalaan 1. Aanvang half ne gen. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Een Sleuteltje opgeven Leidsch Dagblad B V 071-143545. Bij automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Per post 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) Alg redactiechef Plv Alg redactie tel.071-144941,1st 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2