Armzalig songfestival H^ilma's goud jliiikt al ang niet meer NCRV brengt hoorspel op lokatie 'Gebrek aan geld en kwaliteit Radio - tv - kunst 1(2)- Love is a Battlefield - Pat Benatar 2(1)- When the Lady Smi les - Golden Earring 3(4)- Somebody's Wat ching Me - Rockwell 4(3)- Stop that Train - Clint Eastwood 5(7)- Break my Stride - Matthew Wilder 6(6)- Bird of Paradise - Snowy White 7(8)- She's a Liar - Dolly Dots 8(5)- Radio Ga Ga - Queen 9 (10) - Somebody - Video 10 (12) - Girls Just Want to Have Fun - Cyndi Lau- per 11 (13) - Hiekikkowokan Normaal 12 (11) - So Long Marianne - Jose en Ron Brandste- der 13 9) Relax - Frankie Goes to Hollywood 14 (14) - The Country Disco Train - Saskia en Serge 15 (17) - A Night in New York - Elbowbones and the Racketeers 16 (20) - Feels Like Heaven - Fiction Factory 17 (23) - Sincerita - Ricardo Cocciante 18 (25) - Don't Answer Me - Alan Parsons Project 19 (22) - Yah Mo B There - Ja mes Ingram and M. McDonald 20 (15) - No Tengo Dinero - Righeira 21 (28) - Help - Tina Turner 22 (30) - P.Y.T.-Michael Jack- 23 (18) - Paris Latino - Ban dolero 24 (26) - Wouldn't It Be Good- Nik Kershaw 25 (29) - Dr. Rhythm - G'Race 26 (19) - Guardian Angel - Masquerade 27 (16) - Love of the Common People - Paul Young 28 (21) - Straight Ahead, Joanna - Kool and the Gang 29 (24) - Soulchacha - Eddy and the Soulband 30 (27) - Heartbreaker - Dolly Parton 31 (34) - The Original Sin - Inxs 32 - Adult Education - Daryl Hall and John Oates 33 Holiday - Madonna 34 - Doctor Doctor Thompson Twins 35 - Beast of Burden - Bet te Midler 36 - Love Will Tear Us Apart - Paul Young 37 (31) - You are Beautiful - Chic 38 - Get Out of Your Lazy Bed - Matt Bianco 39 (35) - Geef mij je Angst - Andre Hazes 40 - Tooralooralooraloo - Trio (Stichting Ned. Top 40) e. eevari' ig now, iderproi nieuwstpSENDAAL (GPD) - Omdat en slecfcaar oude auto het begaf, heeft e moeten liften om haar af- one praak na te kunnen komen. Ze tenfilm oet nauwelijks meer denken nderseri^11 dat kleine meisje dat jaren lint Fese'eden miljoenen bij elkaar Dng. Het meisje dat op de knie (W an Pierre Kartner zong 'Zou het ïndaboutFS ziJn üeve opa' en goud geld erdiende met platen als 'Tach- t's ThursiS rode rozen' en 'Een klomp iv slapst£et een zeiltje'. Wilma - ze is nu idèrseriewd weer °P de planken, maar Happy ,ag tegenwoordig blij zijn met ïn optreden voor de duivenver- ïiging. Een treurig lied. tuit haar flat in Enschede werkt ri. ilma Bremer-Landkroon aan ïn nieuwe carrière als zangeres. Jgenlijk probeert ze dat al drie "Éar, maar het wil niet erg luk- ;n. Als volwassen Wilma maak- ze inmiddels drie singles, maar ent met oi js geen mens Nederland die en en sleet titels in één adem kan opnoe- ericht en r oude platen kan iedere aan- Afl.: Spurfoger van het Nederlandse Amazone ïartlappenrepertoire nog uit ub A hoofd meezingen. Mocht ze i the wall.r ongeluk voor een optreden w )rden gevraagd dan brengt kith s Wor[]ma ze weer „Omdat de men- :lphinium^i vooral ouderen, er om blij- sportprofo vragen. Je moet wel. Boven- ïn vind ik het niet erg om ze te Brothers, igen en vind ik het nog steeds ïghan Seyijtastisch om applaus te ho- ;n Tom zegt ze. irom ben ik weer gaan zingen. The OppoSgrj stopte, vond ik het heer- om n*ets te doen Vanaf m'n National tot m'n zestiende heb ik ge- epunten ïgen, elke dag, overal. Ik n >est daarna wat inhalen. Maar ben nu al weer negen jaar ge- uwd, m'n zoontje Danny gaat naar de kleuterschool en ik die optredens toch gaan mis- alles de vrouwelijke tegenhanger van Heintje. En hoewel Hein ook niet meer aan de bak komt, schijnt hij toch wel wat overge houden te hebben. „Dat dacht ik van mezelf ook", lacht Wilma. „Als kind heb je daar geen erg in. Je zingt en wat er met de centen gebeurt... Alles wat van mij was, werd op de bank gezet en als ik meerderjarig zou worden, kreeg ik dat tot mijn beschikking. Maar toen we trouwden, konden we een feest geven en een flat inrichten. Ver der was er niets". Ze wil niet meer praten over vroe ger. Over de slechte begeleiding. Gert Timmerman die haar door verkocht aan de beruchte mana ger Ben Essing, de verhalen over haar vader die Wilma uitgebuit zou hebben en Vader Abraham die haar als attractie liet meezin gen met zijn liedjes. „Die tijd is gelukkig voorbij. Als je weet wat voor rotdingen er over mij gescheven zijn. Jaren later nog... Draaide ik een shaggie, dan was ik aan de stuff en als ik een pilsje dronk, was ik laveloos. Nu lach ik er om, maakt het mij geen moer meer uit". Ondanks alle narigheid, blijft ze zich aangetrokken voelen tot het artiestenbestaan en wil Wilma het toch opnieuw proberen. Met hetzelfde repertoire en dezelfde artiestennaam. Het enige ver schil met vroeger is. dat ze nu ei gen baas is en zich gesterkt weet door de aanwezigheid van Mar- tien Bremer, de jeugdliefde die haar man werd. „Soms denk ik wel eens: ik pro beer het niet meer. Vorig jaar stond ik met 'De Zwerver' drie minuten in Op Volle Toeren. Ik dacht dat het zou lukken, maar er belde niemand. Mijn platen worden niet gedraaid en ik krijg geen optredens. Maar als ik be gin te twijfelen, pept Martien me weer op. Hij weet dat ik graag zing en staat achter me. Daarom hoop ik dat het toch nog een keer wat wordt". Met haar nieuwe plaatje 'Als ik niet meer hier ben' leurt Wilma nu langs de piratenzenders, met de schrale troost dat die haar wel willen draaien. Naar een verkla ring waarop ze zelf niet aan de grote 'bak' komt, kan Wilma slechts raden. „Ik weet niet waarom ze mij in Hil versum niet moeten. Mijn nieuw ste single is tot nu toe nog maar één keer gedraaid. Een stukje er van. Misschien is de promotie niet voldoende geweest. Mis schien zijn mijn platen niet goed genoeg. Ik weet het niet". sussen isie e series Itelevisie ,a komt er voor uit dat ze ook >r de centen weer wil gaan zin- I. Haar platen waren vroeger t aan te slepen en ze was in Fransen lachen zelden voor tv PARIJS (DPA) - Franse televisiekijkers lachen zelden voor de buis. Zo luidt de uitslag van de opinie-peiling van het Sofres- instituut in Parijs, in opdracht van het televisieblad "Tele 7 jours". Uit het onderzoek, waarbij 1000 mensen werden onder vraagd, bleek dat 63 procent voor de televisie "zelden of nooit" lacht. Van de ondervraagden had 88 procent met vrienden of familie het meeste plezier. Slechts vier procent gaf toe vaak voor de tv te lachen. Uwe Johnson (50) overleden BONN (GPD) De Duitse schrij ver Uwe Johnson is, naar nu pas bekend is geworden, maandag onder nog niet opgehelderde om standigheden in zijn huis in Sheerness in Engeland overle den. De bijna 50—jarige auteur werd gevonden door de werk ster. Uwe Johnson was vooral bekend als schrijver over het ge deelde Duitsland. Toen in 1959 zijn eerste roman 'Mutmassungen uber Jakob' uit kwam, werd hij door vrijwel de gehele kritiek geprezen. De nu gestorven Johnson was tot december van het vorig jaar vele jaren niet meer in de openbaar heid geweest. Maar eind vorig jaar kwam eindelijk na een de cennium, na een „tijd waarin de woorden geblokkerd waren", het vierde en laatste deel van zijn im posante romancyclus 'Jahrestag' uit. Uwe Johnson werd op 20 juli 1934 in Kammin (Pommern) geboren als zoon van een boer. Hij stu deerde germanistiek in Rostock en Leipzig en moest in 1959 Oos- t-Duitsland wegens zijn politie ke opvattingen verlaten 'De tuinfluiter zingt' 1984 'WOENSDAG 14 MAART 1984 S'HERTOGENBOSCH Voor je idolen ga je niet alleen door het vuur, maar doorsta je ook de vrieskou. —J Vanmorgen begon in sporthal de Maaspoort in Den Bosch de voorverkoop voor het afscheidsconcert van Doe Alan \iaar, dat in april wordt gegeven. Jonge fans zaten er gisteravond al op de stoep. (foto anpi en tot Zij lensen El Sal m'ïaa'ILVERSUM (GpD) De na rmoordti°nale selectie voor het Eu- r laatst* ro visie Songfestival wordt ideomdit jaar gekenmerkt door ar dootarmzaligheid op alle fronten, menseivan de tien liedjes, waaruit irianelL^e jury vanavond een keuze e° zoatmoe^ ma^en voor de verte- ngen üfenwoordiging op 5 mei in srgangsUuxemburg, kan op een dik- lie haake meerderheid zonder irmingsschroom het etiket matig tot loreenszeer matig worden geplakt. 1, 19.2öok de entourage waarin het evenement zich afspeelt, heeft bitter weinig niveau. ros-uir I wordedoor '.tivefock Versteeg t Eurov 1 in Li lectie n< sen groe de Hilversumse NOS—studio III Ijes brei- een van de kleinste waarover esenteemen op het omroepkwartier be- van PiBchikt - is een podiumpje neer- lem" vagezet waarop eigenlijk alleen een L; Claudiolo-artiest redelijk uit de voete )ans je kan. Samen met het decor lijkt en Fernet regelrecht te zijn betrokken vergeteriit de beginperiode van de va- Maribderlandse televisie. Op de reste- jou" vaende oppervlakte moeten vijf ichard éameramensen manoeuvreren van Een krijgen overwegend familiele- fard Reien van de deelnemers een zit je voeblaatsje. i en „Dii Rob de Boer, de producer van het programma dat vanavond recht streeks aan de ether zal worden toevertrouwd, maakte gisteren aan het begin van de repetities een machteloos gebaar toen hem door verslaggevers werd ge vraagd naar de reden van deze opvallende povere entourage. „Het is allemaal terug te brengen op de bezuinigingen. Ik heb op dracht gekregen 60 procent goedkoper te werken dan vorig jaar. Ik begrijp de kritiek, maar voor dit geld kun je echt niet veel meer doen. Overigens vind ik het wel leuk om binnen zo'n beperkt budget nog iets aardigs te maken van een dergelijk programma". De kleinschaligheid die deze voor ronde typeert, heeft ook tot ge volg gehad dat de muziek door het Metropole Orkest tevoren op band moest worden vastgelegd. In de kleine studio resteerde im mers geen plaats meer voor de orkestleden. De artiesten presen teren hun bijdragen nu voor de eerste maal in de historie van het songfestival met behulp van een meedraaiende muziekband. Over wie vanavond wordt uitver koren voor uitzending naar Lu xemburg kan zoals te doen ge bruikelijk geen zinnige voorspel ling worden gedaan. De groep Vulcano, die vorig jaar tijdens de voorselectie een pun tje te kort kwam voor de over winning, is er ditmaal opnieuw bij en fungeert derhalve als de gedoodverfde favoriet. De twee liedjes waarmee Vulcano dit maal in het strijdperk treedt, ste ken echter nauwelijks boven de middelmaat uit. De begeleiders van de groep lopen niettemin zelfverzekerd in de studio rond en er wordt reeds gesproken in termen van welk liedje de hoog ste ogen op de hitparade zal gaan gooien. Ook de Volendams zangeres Mari- belle in het dagelijks leven Ma- rietje Kwakman genaamd - heeft al eerder deelgenomen aan een voorselectie voor het song festival. Drie jaar geleden be haalde zij in Rotterdam te weinig punten voor uitzending naar Ier land. Overigens wordt haar pla tenmaatschappij Ariola kenne lijk evenals de omroep geteisterd door een bezuinigingswoede van niet geringe omvang, want de De Volendamse zangeres Maribelle, in het dagelijks leven Marietje Kwakman, krijgt tijdens de repetities voor het nationale songfestival nog wat aanwijzingen van tv-regisseur Theo Ordeman. (foto anpi biografie waarin ten behoeve van de journalisten informatie over Maribelle wordt verstrekt, da teert nog van dat jaar 1981. Ook niet veel veranderd is het stem volume dat Maribelle ten toon spreidt. Als sterkste bijdrage is het nummer dat de originele titel „Ik hou van jou" heeft meege kregen. Het is geschreven door het bekende duo Piet van Asten en Richard de Bois. Ex-Kayak-zanger Edward Ree kers probeert door zijn deelne ming een nieuw mijlpaaltje in zijn solocarrière te bewerkstelli gen. Of dat lukt dient echter te worden betwijfeld. Het lied „Doe wat je voelt", geschreven door Hans Vermeulen, draagt zeker kwaliteiten met zich mee, maar het ware wellicht beter geweest het door Vermeulen zelf te laten uitvoeren. De meest onbekende van de deel nemers is Brigitte, een zangeres je dat gisteravond by de repetitie de grootste moeite had haar ze nuwen de baas te blijven. Tij dens de uitvoering van het liedje ..Later" werd zij geplaagd door een verslikking en een daarop volgend hoestbuitje. Dat leverde na afloop prompt traantjes op. Haar andere liedje, „Jeruzalem", ligt overigens aardig in het ge hoor en zal daardoor wellicht ho ge ogen gooien bij de publieksju ry- Ten slotte maakt Claudia Hoogen- doorn haar opwachting. Zij ver wierf bekendheid door het Ab ba—project in de succesvolle Stars on 45-reeks. Het liedje dat ze zingt. Is geschreven door het bekende duo Rob en Ferdi Bolland. De rechtstreekse uitzending speelt zich af op het tweede net en be gint om negen uur. MAARTENSDIJK (GPD) - Lang zaam en zacht: „Magda is gestor ven, Marion. Vlak voor zij stierf noemde ze je naam. Ze vroeg me je te willen zeggen dat de liefde overwonnen heeft en dat alle schulden verdwenen waren. Het was zo rustig. Zo vredig bijna. Nadat ze gesproken had, sliep ze in. Er was niets angstaanjagends meer", en als reactie: „Ik heb ge beden dat het zo zou gaan". Pathetisch uitgesproken zinnen die Josée Ruiter en Frederik de Groot deze week diverse keren herhaalden tijdens radio-opna men van de NOS in de Louis Sei- ze-huiskamer van de Buiten plaats Rustenhoven in Maartens dijk. Het publiek kan deze zin nen - en meer - de komende drie maanden beluisteren in een nieuwe twaalfdelige hoorspelse rie van de NCRV: „De Tuinflui ter zingt". Een hoorspel waarmee de NCRV- radio hoopt een stukje radioge schiedenis te schrijven. Want als we hoorspelregisseur Johan Wol der mogen geloven is het voor het eerst dat een hoorspel, op slechts enkele minuten na, vrij wel in zijn geheel op lokatie wordt opgenomen. door Antoon Oosting Tot nog toe werden hoorspelen voor het overgrote deel gefabri ceerd in drie speciaal daarvoor bij de NCRV, KRO en VARA in gerichte studio's. Voor „De Tuin fluiter zingt" ontstonden echter grote problemen met het huren van opnametijd, waarop Johan Wolder de sprong waagde en alle opnamen naar buiten de studio's verplaatste. Via de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten vond hij een voor de opnamen geschikt pand, maar niet voor lang. Twee weken voor het begin van de op namen bleek dat het gebouw te gelijkertijd met de opnamen moest worden gerestaureerd. Zo'n karwei met veel lawaai van hamers en boren gaat natuurlijk niet samen met radio-opnamen voor een hoorspel. Johan Wolder zocht echter ook nog een ziekenhuis. Zijn eigen huis arts bracht hem in contact met 'De tuinfluiter zingt'een hoorspel op lokatie met v.l.n.r. Guy Lavreysen. Els Buitendijk, Frederik de Groot en Josée Ruiter (foto gpdi het Bilthovense ziekenhuis Berg en Bosch. Dat bleek later een gouden tip te zijn. Via het zieken huis maakte Wolder kennis met Bert Bolle, antiquair en eigenaar van het vlakbij Berg en Bosch gelegen buiten Rustenhoven. Bolle bleek bereid Johan Wolder met zijn acteurs en actrices en de technici van de NOS bijna twee maanden gastvrijheid te verle nen voor vier uur opnamen. Vijf weken zijn inmiddels verstreken en eind maart hoopt Wolder alle scènes op band te hebben om volgende maand met de uitzen dingen te kunnen beginnen. Met vrij veel tam-tam is „De Tuin fluiter zingt" vorige week gepre senteerd aan de vaderlandse om- roep-pers. Voor verslaggevers en fotografen werd in de met antiek en een uitgebreide verzameling barometers gemeubileerde huis kamer van Rustenhoven scène nummer 16 gespeeld. „Vanochtend is er net eentje overleden. In het ziekenhuis Berg en Bosch hebben we de sterfscène van Magda gedaan", vertelt Johan Wolder in zijn inlei ding over het hoorspel. Volgens de hoorspelregisseur van de NCRV leent Rustenhoven en omgeving zich uitstekend voor de hoorspelopnamen. Allereerst biedt het opnemen op lokatie het voordeel van het di rect achter elkaar kunnen vast leggen van alle scènes in plaats van te zijn gebonden, zoals in de studio's, aan het aantal toegewe zen uren opnametijd. „Maar", zegt Wolder, „een veel belangrij ker reden is de artistieke kant van de zaak. In een studio klinkt het nu eenmaal nooit als buiten. In een studio is het niet echt mo gelijk om bijvoorbeeld het effect van afstand te suggereren. Bui ten is dat geen probleem. De op namen die wij in de Ridderoord- se Bossen hebben gemaakt lin ken zeer natuurgetrouw". In het buitenhuis Rustenhoven zelf heeft Wolder de beschikking over diverse vertrekken die dus allemaal steeds weer andere akoestieken opleveren. Het roe pen in een hal moet in de studio bijvoorbeeld altijd 'gefaked' (na gemaakt) worden", vertelt Johan Wolder: „Morgen doen we achter op het grasveld een begrafeniss- céne. In een van de kleine slaap kamers hebben we een korte in tieme scène gedaan, zoiets is in de studio nooit mogelijk", zegt de NCRV-regisseur. Verkouden De acteurs en actrices in dit hoor spel zijn enthousiast over het spelen op lokatie: „Je kunt je veel beter inleven", aldus Els Buitendijk. Het enige nadeel is het constant heen en weer lopen tussen het warme Rustenhoven en de reportagewagens in de kou buiten. „De medespelenden zijn dan ook geregeld verkouden", zegt Johan Wolder. Het werken op lokatie wil nu niet zeggen dat de hoorspelstudio's in Hilversum kunen worden af geschaft. Ook voor „De Tuinflui ter zingt" moet nog een aantal droomscènes in de studio wor den opgenomen. Speciale hoor spelstudio's blijven dus nog wel degelijk nodig. Het hoorspel „De Tuinfluiter zingt" is gebaseerd op het gelijk namige boek van Jos van Menen- Pieters, dat in tien drukken een oplage van meer dan een half miljoen exemplaren haalde. De bewerking tot hoorspel is van de hand van auteur Rudolf Geel. De serie wordt in twaalf delen van twintig minuten op donderdag ochtenden na het programma „Muziek bij de koffie" uitgezon den via Hilversum I. De 'tune' wordt gecomponeerd door Louis van Dijk, die ook de orgelpartijen in de kerkscènes en de pianopartijen op het kasteel van Herewaarden voor zijn reke ning neemt. Die kerkscènes wor den opgenomen in het kerkje van Lage Vuursche. De mede spelenden zijn behalve Josée Ruiter en Frederik de Groot, Els Buitendijk, Guy Lavreysen, Mar- tine Crefcoeur, Cor Wische, Lex Schoorel, Olaf Wijnands en de 12-jarige Daniëlle Mulders. Het verhaal gaat over Baron Renier van Herewaarden die in conflict is gekomen met zijn moeder, om dat hij wil werken en directeur van een fabriek is geworden Hij is getrouwd met Magda, afkom stig uit verarmde adel. Het huwe lijk is niet gelukkig, want Magda had zich een leven van feesten ingedacht in plaats van te moe ten leven naast een man met een werkkring. Er is een dochtertje van vier jaar, Inge, en als het stuk begint ligt Magda in het zieken huis als een ongeneeslijke kan kerpatiënte. Reinier zoekt op vang voor zyn dochtertje en vindt die in de persoon van Ma rion Verkerk, een stralend per soontje, die het als haar opdracht ziet haar omgeving gelukkig te maken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29